Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδοκρινολογος ΚΑΙ πιστοποιημενος σύμβουλος θηλασμού?


Coolbee

Recommended Posts

Γειά σας!!! Γνωρίζει κάποιος, στην Αττική, κάποιον ενδοκρινολογο που να ναι κ πιστοποιημενος σύμβουλος θηλασμού? Επιχειρώ επαναγαλακτισμο κ η ενδοκρινολογος μου με είχε φοβησει ότι είναι επικίνδυνο. Θεωρώ ότι απλά υπονομεύει το θηλασμό... Θα ήθελα να δω τι θα μου πει κ ένας ενδοκρινολογος πιστοποιημενος σύμβουλος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας

αν δείτε εδώ 

https://parents.org.gr/2022/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

υπάρχει λίστα συμβούλων με άλλη ειδικότητα αλλά δυστυχώς δεν βλέπουμε κάποιον ενδοκρινολόγο. 

Αν μπορείτε ρωτήστε τον σύμφωνα με ποιό κριτήριο θα μπορούσε να είναι βλαβερή ή επικίνδυνη αυτή η διαδικασία, στην περίπτωσή σας, ίσως υπάρχουν μετά στοιχεία για αυτή την περίπτωση στο διαδίκτυο, και με αυτα μπορείτε ίσως να επικοινωνήσετε με άλλο ενδοκρινολόγο για να πάρετε μια δεύτερη γνώμη. 

Θα είναι όμως σημαντικό να σας πεί επακριβώς ποιοί μηχανισμοί θεωρεί ότι θα σας κάνουν κακό  για να μπορέσετε να πάρετε αυτή την δεύτερη γνώμη. 

Ο επαναγαλακτισμός δεν απαιτεί απαραίτητα κάποιο σκεύασμα ή κάποια άλλη αγωγή, μπορεί να πραγματοποιηθεί και μόνο με γαλακταγωγές τροφές, συχνότερους θηλασμούς, αντλήσεις και συμβουλευτική για το σωστό άδειασμα του στήθους (στάσεις, μάλαξη) και σωστό πιάσιμο θηλής (όχι επιφανειακά). 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 19/2/2023 at 2:43 ΜΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας

αν δείτε εδώ 

https://parents.org.gr/2022/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

υπάρχει λίστα συμβούλων με άλλη ειδικότητα αλλά δυστυχώς δεν βλέπουμε κάποιον ενδοκρινολόγο. 

Αν μπορείτε ρωτήστε τον σύμφωνα με ποιό κριτήριο θα μπορούσε να είναι βλαβερή ή επικίνδυνη αυτή η διαδικασία, στην περίπτωσή σας, ίσως υπάρχουν μετά στοιχεία για αυτή την περίπτωση στο διαδίκτυο, και με αυτα μπορείτε ίσως να επικοινωνήσετε με άλλο ενδοκρινολόγο για να πάρετε μια δεύτερη γνώμη. 

Θα είναι όμως σημαντικό να σας πεί επακριβώς ποιοί μηχανισμοί θεωρεί ότι θα σας κάνουν κακό  για να μπορέσετε να πάρετε αυτή την δεύτερη γνώμη. 

Ο επαναγαλακτισμός δεν απαιτεί απαραίτητα κάποιο σκεύασμα ή κάποια άλλη αγωγή, μπορεί να πραγματοποιηθεί και μόνο με γαλακταγωγές τροφές, συχνότερους θηλασμούς, αντλήσεις και συμβουλευτική για το σωστό άδειασμα του στήθους (στάσεις, μάλαξη) και σωστό πιάσιμο θηλής (όχι επιφανειακά). 

 

 

Γειά σας. 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. 

Μου είπε ότι εφόσον είχα διακόψει με χάπι, είναι σα να επιβάλλω στον οργανισμό μου, να προκαλέσει ορμόνες κάτι που γενικά δε θεωρείται κ απόλυτα ασφαλές. Υπάρχει όντως σαν παθολογία, ή υπερπρολακτιναιμια, αλλά από άλλους παράγοντες. Εγώ δε νομίζω οτι σε περίπτωση πρόκλησης ξανά του στήθους να βγάλει γάλα, μπορεί να κάνει κάτι τόσο κακό... Απλά εκείνη δε μπορεί να μου το εγγυηθεί ότι είναι απόλυτα ασφαλές. 

 

Ωστόσο εγώ έχω ξεκινήσει ήδη 2 βδομάδες αντλήσεις. Φάρμακα δε θέλω να πάρω.Θα δω αν τα καταφέρω μόνο με αντλήσεις κ με το μωρό συνέχεια αγκαλιά. Είναι κοντά 7 μηνών τώρα αλλά το επιχειρώ, κ ότι γίνει! Κ θα προσπαθήσω να επισκεφτώ κ άλλο ενδοκρινολογο να μου πει αν γνωρίζει σίγουρα κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...