Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για θυρεοειδίτιδα hashimoto


Recommended Posts

Καλησπερα σας κυριοι και κυριες. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια και την αποψη σας (κυριως απο καποια ατομα που προφανως εχουν περασει παρομοια προβληματα και γνωριζουν κατι παραπανω), σχετικα με μια εξεταση που ειχα κανει σε ενδοκρινολογο και μου ειπε ειναι μαλλον εχω θυρεοειδίτιδα hashimoto. Καταρχην να χιλιο-ευχαριστησω (και παντα θα το κανω) το parents.org.gr που αν και δεν ειναι ιατρικο site-forum, ενημερωνομαστε και μαθαινουμε τοσα πολλα ιατρικα θεμματα μεσα απο τις συζητησεις που γινονται μεσω τον αναγνωστων και πολλες φορες εχω βρει και αξιολογους γιατρους μεσω του site που προτεινουν αλλοι αναγνωστες. Ευχαριστουμε πολυ για αυτην την πρωτοβουλια σας με τον ιατρικο τομεα. Παμε λοιπον τωρα στο προβλημα μου. Πριν περιπου εναν μηνα οπως εγραψα και παραπανω πηγα σε ενδοκρινολογο και μετα απο υπερηχογραφημα που μου εκανε βρηκε λιγο διογκωση θυροειδους (βρογχοκηλη) και αφου κοιταξε και τις γενικες εξετασεις αιματος (που ειχα κανει πριν παω) οπου η θυρεοτροπος ορμονη TSH μου ηταν 7,01 μIU/ml, δηλαδη ανεβασμενη, μου ειπε οτι μαλλον εχω θυρεοειδίτιδα hashimoto και μετα το μονο που μου ειπε ειναι να ξαναρθω για εξεταση μετα απο ενα 6μηνο... Μου φανηκε λιγο παραλογο γιατι μετα διαβασα οτι αμα εχεις αυτην την αυτοανοση ασθενεια να πρεπει να αναπληρωνεις τις ορμονες με χαπι για ολη την υπολοιπη ζωη σου... Η αληθεια ειναι οτι τις αρχικες αιματολογικες εξετασεις τις ειχα κανει γιατι περασα καποιες καταστασεις με αρχικο εντονο αγχος και κρισεις πανικου που συνεχιστηκε αργοτερα (μαλλον διαταραχη πανικου προφανως) για κανενα 20ημερο με ανεβοκατεβασματα της διαθεσης, κατι που ειχα περασει και παλιοτερα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο, και επειδη ηξερα και απο παλιοτερα οτι ειχα καποια μικροπροβληματα με τον θυροειδη εκανα και τις αιματολογικες να δω αν πηγαιναν ολα καλα... Ολες οι αλλες εξετασεις ηταν πολυ καλες μονο αυτο με την TSH ειχα προβλημα και για αυτο πηγα και στον αντιστοιχο γιατρο. Τελος παντων μετα απο ψαξιμο ειπα να δοκιμασω καποια πραγματα που γραφανε καποια ιατρικα-διατροφικα ξενα sites για το ποια τροφιμα να αποφευγεις αμα εχεις hashimoto και γενικα αυτοανοσα νοσηματα οπως η γλουτενη, βρογχοδιασταλτικα τροφιμα, ή η ζαχαρη και πηρα και καποια συμπληρωματα οπως ω3 και σεληνιο και να παω μετα απο κανενα μηνα να το ξανακοιταξω το θεμα σε αλλον ενδοκρινολογο... Αναρωσα πλεον και απο την ''μαυρη'' μου περιοδο και πλεον λεω απο βδομαδα να παω να το ξανακοιταξω το θεμα... Απλα γενικα ειχα καποιες αποριες και λεω σιγουρα εδω μεσα θα υπαρχουν ατομα που γνωριζουν και εχουν εμπειρια σε τετοιες καταστασεις και τα εχουν περασει, ας γραψω να μου πουνε την γνωμη τους. 1) Καταρχην αμα εχω Hashimoto πως μπορω να το ξερω 100%? Π.χ. νομιζω εχει και αλλες εξετασεις νομιζω που μπορεις να κανεις για τον θυροειδη οπως η Τ3 και Τ4, δεν ξερω αν εχει και κατι αλλο... 2) Ο γιατρος που πηγα αφου μου ειπε οτι εχω hashimoto μου ειπε να ερθω μετα απο ενα 6μηνο για να με ξανα-εξετασει και να βεβαιωθει οτι οντως εχω σιγουρα 100% hashimoto ή απλα μηπως ειναι λιγο οτι να ναι και μου ειπε ελα μετα απο ενα 6μηνο ετσι απλα... Δεν επρεπε κανονικα να μου δωσει θεραπεια να ξεκινησω την ορμονη? 3) Δεν ξερω αν η ''καταθληπτικη'' περιοδος που περασα μπορει να οφειλοταν αποκλειστικα στον θυροειδη γιατι ηταν μια περιοδος που εγινα καποια ασχημα πραγματα στην ζωη μου που ηταν αναποφευκτα δηλαδη μαλλον θα περνουσα αυτην την περιοδο ετσι κι αλλιως... Υπαρχει λετε περιπτωση να εχω την απλη υποθυρεοειδίτιδα και οχι την hashimoto και να μου εβγαλε την TSH τοσο γιατι μπορει να ηταν διαταραγμενες γενικα οι ορμονες μου εκεινο τον καιρο... Δηλαδη παντα ηπια βρογχοκηλη και ανεβασμενη TSH υποδηλωνει hashimoto και πως μπορω να ειμαι σιγουρος για αυτο...? 4) Τελος αμα θελει καποιος να προτεινει καποιον ενδοκρινολογο στη Θεσσαλονικη ολες οι προτασεις σεβαστες. Ελπιζω να το δουνε τα ατομα που πρεπει το θεμα και να με βοηθησουνε, και επισης για ακομη μια φορα 1000 ευχαριστω στο parents και σε ολα εσας τα μελη που μας βοηθατε σε διαφορα προβληματα που τυχον εχουμε να ειστε παντα καλα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλο θα ειναι να βρεις εναν γιατρο ακομη να αξιολογησει τις εξετασεις σου. Προσωπικη μου αποψη και οχι ιατρικη ειναι οτι ο γιατρος εκτιμα τα ωφελη με τις πιθανες παρενεργιες της θεραπειας. Και εγω εχω μια ελαφρια θυρωιδιτιδα οπως και η συνομιλικη κολλητη μου. Η γιατρος μου αποφασισε οτι στην φαση που ειμαι και εφοσον δεν εχω αλλα συμπτωματα δεν υπαρχει λογος να κανω θεραπεια. Οι εξετασεις μου ειναι σταθερες για πανω απο 3 χρονια. Η κολλητη μου ομως που θελει παιδακι κανει θεραπεια με την ελαχιστη δοση.

Αν εκανες πρωτη φορα εξετασεις μηπως θελει ο γιατρος να δει αν και πως θα εξελιχθειι?

Link to comment
Share on other sites

H τιμή της TSH που έχεις κάτι δείχνει, αλλά δεν ειναι και τρομερά ανεβασμένη. Κάποιοι γιατροι όμως πάνε με τα συμπτώματα και δίνουν θεραπεία, δεν ειμαι σίγουρη όμως πότε και με τι εξετάσεις. Σίγουρα πάντως δεν είσαι καραμπινάτη περίπτωση, οπότε η στάση αναμονής έχει λογική.

 

Δεν είμαι σίγουρη αν η θεραπεία θα έκανε το θυρεοειδή σου να τεμπελιάσει ακόμα περισσότερο... Η θεραπεία αντικαθιστά τις βασικές ορμόνες του θυρεοειδούς, αλλά υπάρχουν και άλλες που βγάζει ο φυσικός θυρεοειδής που δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουν... Με λίγα λόγια, κάποιες φορές η φύση ξέρει καλύτερα και αν υπάρχει πιθανότητα να μη χρειάζεσαι θεραπεία, υπάρχει μια λογική στο να μην ξεκινήσεις θεραπεία.

 

Η κούραση ναι, μπορεί να προέρχεται από θυρεοειδή, δεν είμαι σίγουρη όμως και πάλι αν με τις δικές σου τιμές δικαιολογείται κάτι έντονο ως συμπτώματα. Πιθανόν να βελτιωνόσουν με θεραπεία, δεν ξέρω...

 

Επίσης υπάρχει μια εξέταση που μετράει αντιθυρεοειδικά αντισώματα που κάποιες φορές τη ζητάνε. Επίπεδα Τ3 και Τ4 επίσης. Δεν είμαι σίγουρη πότε ακριβώς τα ζητάνε αυτά, έχω κάνει κατά καιρούς.

 

Γενικά ενώ έχω εδώ και 20ετία πλεον, έχω και εγώ κάποια κενά και δεν ξέρω αν υπάρχουν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ δεσποινιδες για την αμεση απαντηση σας! Ηξερα οτι εχουν αρκετα ατομα προβληματα με τον θυροειδη τους και για αυτο λεω ας γραψω, κατι παραπανω θα μαθω και απο το forum, αλλα ομολογω οτι δεν περιμενα και τοσο αμεση ανταποκριση! Σας ευχαριστω και παλι πολυ! Απλα τωρα ειμαι σε δηλημα να το αφησω λετε για ενα-δυο μηνες ακομα περιθωριο τωρα που επανηλθα και ηρεμησαν λιγο οι ορμονες μου και μετα να το κοιταξω? Μαλλον ετσι θα κανω θα το αφησω καποιο καιρο ακομα και μετα βλεπω, να δω πως θα τα παω και με την ψυχολογια... Γιατι τωρα ειμαι πολυ καλυτερα σχεδον επανηλθα οπως πριν απλα φοβαμαι μην με ξαναπιασει για αυτο ηθελα να το ξεκαθαρισω το θεμα με το θυροειδη και να το αποκλεισω...

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεις την ψυχολογια σου με την τυχον παθολογια του θυροειδη σου...εφοσον εχεις ανεβασμενη την TSH καλο θα ηταν να προβεις σε επανεξεταση και των τριων ορμονων T3 T4 TSH και αντιθυρεοειδικα αντισωματα,καθως και να κανεις και εναν υπερηχο...ενας καλος ενδοκρινολογος θα αποφασισει αν τελικα εισαι σε σταδιο να ξεκινησεις θεραπεια ή οχι...το "ελα ξανα σε εξι μηνες..." ειναι πολυ αοριστο για μενα...

ο θυροειδης επειρεαζει την ψυχολογια, αλλα σε καμμια περιπτωση αν υπαρχει παθολογια, μια καλη διαθεση δεν σημαινει οτι αποκατασταθηκαν οι ορμονες απο μονες τους!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Kαι εγώ έχω χασιμότο, ο γιατρός μου ξεκίνησε αμέσως αγωγή και παίρνω Τ4 εδώ και κάποια χρόνια. Το χάπι με έσωσε, ισχύει το ότι αρρύθμιστος θυρεοειδής σου προκαλεί κατάθλιπτικά συμπτώματα, εφίδρωση έντονη τα βράδια. Οπότε εγώ στην θέση σου θα ξαναπήγαινα σε άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνώμη, γιατί η ΤSH σου όντως είναι αυξημένη. Γιατρός δεν είμαι, την άποψή μου λέω μέσα από την δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σε όλα τα μέλη του καφέ. Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος μιας κ νιώθω πως μπορώ να συνομιλησω, να ενημερωθώ, να βοηθήσω, να βοηθηθω από τις εμπειρίες σας κ τις γνώσεις σας καθώς έχω δει ότι υπάρχει μεγάλη αλληλοκατανόηση μεταξύ των γυναικών στο καφέ αυτό.. θέλω τη βοήθεια σας. Προσπαθούμε εδώ κ περίπου ένα χρόνο για μωράκι αλλά τίποτα. Έχω βρει πως έχω θυρρεοειδητιδα χασιμοτο αυξημένη προλακτίνη και αυτήν την εβδομάδα θα πάω τα αποτελέσματα των εξετάσεων στην ενδοκρινολόγο να μου πει τι θα κάνουμε. Μου ζήτησε κ η γυναικολόγος μου να κάνω και την αμη και πριν λίγο που μου ήρθαν τα αποτελέσματα είδα ότι η αμη είναι στο 12 με φυσιολογικές τιμές από 3.4 μέχρι 66.7. με μια αναζήτηση που έκανα στο γκουγκλ είδα ότι είμαι στην κατηγορία "χαμηλή γονιμότητα".. είδα σωστά;;; Ξέρει καμία τι σημαίνει αυτό; Έχω απογοητευτεί αρκετά καθώς τον τελευταίο χρόνο έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά από θέματα υγείας και φοβάμαι για το τι θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να μείνω φυσιολογικά έγκυος . Θα μου πεις τόσα ζευγάρια καταφεύγουν στην εξωσωματική απλά είναι και το κόστος αυτής που με αγχωνει ιδιαίτερα. Δώστε μου λίγο τα φώτα σας σχετικά με αμη χασιμοτο και προλακτίνη γιατί έχω πελαγωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα καί καλό μήνα σε όλους! Είμαι η Έλλη.Ειμαι 40 χρόνων.Εχω 2 παιδιά καί επιθυμώ να φέρω στην ζωή μου άλλο ένα.δυστυχως έχω θυροειδή...hashimoto.Εχω ελεύθερη σχέση με τον σύντροφό μου εδώ και ενάμιση χρόνο.. αλλά δυστυχώς τίποτα..θα ήθελα την συμβουλή σας.ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

https://parents.org.gr/forum/tags/χασιμότο/

γεια σας

δείτε κ εδώ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...