Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

hashimoto & παιδιά


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γονέας με παιδί με νόσο hashimoto, μπορεί και θέλει να ενημερώσει για την καθημερινότητα του παιδιού.

Εκτός από το χάπι και την παρακολούθηση, υπάρχουν και άλλα αυτοάνοσα νοσήματα ή γνωρίζεται αν η πιθανότητα ανάπτυξης άλλων αυτοάνοσων παράλληλα με το hashimoto είναι μεγάλη?

Υπάρχει πιθανότητα αυτόματης θεραπείας ?

Ακολουθεί ιδιαίτερη διατροφή?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γονέας με παιδί με νόσο hashimoto, μπορεί και θέλει να ενημερώσει για την καθημερινότητα του παιδιού.

Εκτός από το χάπι και την παρακολούθηση, υπάρχουν και άλλα αυτοάνοσα νοσήματα ή γνωρίζεται αν η πιθανότητα ανάπτυξης άλλων αυτοάνοσων παράλληλα με το hashimoto είναι μεγάλη?

Υπάρχει πιθανότητα αυτόματης θεραπείας ?

Ακολουθεί ιδιαίτερη διατροφή?

Ευχαριστω

 

Αν το παιδι εχει hashimoto τοτε ενας απο τους 2 γονεις εχει hashimoto εχετε κανει εξετασεις?

Εμπειρικα θα σου πω οτι εκτος απο hashimoto εχω κατα καιρους δερματικα θεματα ,σε περιοδους αγχους, και αυτο αυτοανοσο θεωρειται .Η διατροφη εχει ενα ρολο ,πχ το ψαρι βοηθαει επισης 2 φορες που εκοψα το κρεας μειωσα και το χαπι ,παρολο που κανεις γιατρος δεν μου ειπε οτι εχει σχεση με την αλλαγη διατροφης εγω πιστευω οτι δεν ηταν συπτωση

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι εχει hashimoto τοτε ενας απο τους 2 γονεις εχει hashimoto εχετε κανει εξετασεις?

Εμπειρικα θα σου πω οτι εκτος απο hashimoto εχω κατα καιρους δερματικα θεματα ,σε περιοδους αγχους, και αυτο αυτοανοσο θεωρειται .Η διατροφη εχει ενα ρολο ,πχ το ψαρι βοηθαει επισης 2 φορες που εκοψα το κρεας μειωσα και το χαπι ,παρολο που κανεις γιατρος δεν μου ειπε οτι εχει σχεση με την αλλαγη διατροφης εγω πιστευω οτι δεν ηταν συπτωση

 

Το Hashimoto δεν ειναι απαραιτητα κληρονομικο. Κανεις στην ευρυτερη οικογενεια δεν εχει εκτος απο εμενα. Και πιθανοτατα το γιο μου. Αλλα ουτε γονεις, ουτε παππουδες.

Link to comment
Share on other sites

Το Hashimoto δεν ειναι απαραιτητα κληρονομικο. Κανεις στην ευρυτερη οικογενεια δεν εχει εκτος απο εμενα. Και πιθανοτατα το γιο μου. Αλλα ουτε γονεις, ουτε παππουδες.

 

συμφωνω! κανεις δεν εχει στην οικογενεια μου ουτε την στενη ουτε την ευρυτερη, εκτος απο εμενα!

 

και για τα παιδια,ισχυει οτι και για τους ενηλικες...σωστη παρακολουθηση χρειαζεται απλα...η πιθανοτητα αναπτυξης και ενος δευτοροπαθους αυτοανοσου υπαρχει οντως, οσοι πασχουν απο ενα αυτοανοσο νοσημα εχουν αυξημενες πιθανοτητες και για ενα δευτεροπαθες...αλλα δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που μπορουμε να επεμβουμε για να μη συμβει...

 

γιατι αναφερεις για την καθημερινοτητα του παιδιου??παρατηρεις κατι το ασυνηθιστο που να εχει σχεση πιθανον με το νοσημα??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εννοώ αν υπάρχεί σχετική εμπείρια από κάποιο παιδί ή κάποιον ενήληκα που το έχει από παιδί και μπορεί να δόσει πληροφορίες, αν το παιδί εκτός από την λήψη του Τ4 και τις συχνή σχετικά παρακολούθηση στον ενδοκρινολόγο έχει άλλες ενοχλήσεις π.χ λοιμώξεις και θέλει ενημέρωση του ενδοκρινολόγου ή απλά ελέγχεται από τον παιδίατρο στα καθημερινά παιδιατρικά θέματα και ουσιαστικά "ξεχνάει " το θέμα του θυρεοειδούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοώ αν υπάρχεί σχετική εμπείρια από κάποιο παιδί ή κάποιον ενήληκα που το έχει από παιδί και μπορεί να δόσει πληροφορίες, αν το παιδί εκτός από την λήψη του Τ4 και τις συχνή σχετικά παρακολούθηση στον ενδοκρινολόγο έχει άλλες ενοχλήσεις π.χ λοιμώξεις και θέλει ενημέρωση του ενδοκρινολόγου ή απλά ελέγχεται από τον παιδίατρο στα καθημερινά παιδιατρικά θέματα και ουσιαστικά "ξεχνάει " το θέμα του θυρεοειδούς.

 

Οχι, δεν πρέπει να υπάρχουν ενοχλήσεις. Αυτό που μπορεί να δει κανείς σαν σύμπτωμα ότι ο θυρεοειδής έχει απορρυθμιστεί εντελώς είναι νωθρότητα, υπνηλία, τριχόπτωση. Ομως δεν το "ξεχνάς" ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν ξεχνάς τον ενδοκρινολόγο και δεν αφήνεις ποτέ άλλο γιατρό να ανακατευτεί, ούτε παιδίατρο ούτε αργότερα παθολόγο. Ο γιατρός του παιδιού θα είναι ο ενδοκρινολόγος γι αυτό το θέμα, και θα βλέπει τον ενδοκρινολόγο 1-2 φορές το χρόνο, μπορεί και συχνότερα, εφ όρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμάς υπάρχει κληρονομικότητα hashimoto ή άλλου αυτοάνοσου, πλην θυρεοειδοπάθειας (οχι αυτοάνοσης) σε εμένα και τη μητέρα μου.

Η ανησυχία μου είναι ότι επειδή το έχει ο γιος μου, μην αναπτύξει και άλλο αυτοάνοσο που είναι δυσκολότερα διαχειρίσιμο όπως η κοιλιοκάκη ή ο διαβήτης Ι ή ακόμη πιο χειρότερες παθήσεις. Γι' αυτό ρωτάω για να πάρω μια αίσθηση από κάποιον που ζεί με αυτή την πάθηση κατά πόσο οι φόβοι μου είναι δικαιολογημένοι ή είναι υπερβολικοί

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμάς υπάρχει κληρονομικότητα hashimoto ή άλλου αυτοάνοσου, πλην θυρεοειδοπάθειας (οχι αυτοάνοσης) σε εμένα και τη μητέρα μου.

Η ανησυχία μου είναι ότι επειδή το έχει ο γιος μου, μην αναπτύξει και άλλο αυτοάνοσο που είναι δυσκολότερα διαχειρίσιμο όπως η κοιλιοκάκη ή ο διαβήτης Ι ή ακόμη πιο χειρότερες παθήσεις. Γι' αυτό ρωτάω για να πάρω μια αίσθηση από κάποιον που ζεί με αυτή την πάθηση κατά πόσο οι φόβοι μου είναι δικαιολογημένοι ή είναι υπερβολικοί

 

Ειναι υπερβολικοί, οι περισσότεροι άνθρωποι με hashimoto δεν εχουν άλλα αυτοάνοσα. Πράγματι αυξάνει η πιθανότητα, αλλά δεν σημαίνει ότι θα συμβεί, ούτε σε όλους ούτε στους μισούς. Μπορεί δηλαδή η κοιλιοκάκη να συναντάται στο 1% του πληθυσμού, και στο 2% όσων έχουν Hashimoto, όχι στο 50%. Γενικά χρειάζεται το παιδί έναν ενδοκρινολόγο που θα εμπιστεύεστε και να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες.

Eξάλλου αν θυμάμαι άλλο σου post, το παιδί δεν έχει αντισώματα, οπότε κανένας ενδοκρινολόγος δε θα το ονομάσει Hashimoto αυτό που έχετε τώρα. Κάτσε να εκδηλώσει το Hashimoto, αν το εκδηλώσει, και μετά ανησυχείς και για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...