Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χασιμότο + Σαλοσπίρ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που παίρνει σαλοσπίρ ενώ είναι έγκυος, λόγω Χασιμότο. Η γυναικολόγος μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα (είμαι στην 5η εβδομάδα) αλλά εγώ έχω αμφιβολίες γιατί και στην πρωτη εγκυμοσύνη που μου το είχε πει, όποιον γιατρό είχα ρωτήσει (γυναικολόγους-ενδοκρινολόγους) ήταν αντίθετοι. Αυτή όμως είναι απόλυτη. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά με το πρώτο παιδί (έπαιρνα σαλοσπίρ) αλλά τι είναι αυτό που ξέρει αυτή και δεν ξέρουν οι άλλοι γιατροί? Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί είναι από τους καλύτερους και απόρησε. Έχει κάποια από εσάς τέτοια εμπειρία?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

 

Υ.Γ. Όταν την είχα ρωτήσει γιατί να πάρω αυτά τα χάπια μου είπε βοηθάνε γενικότερα το ανοσοποιητικό. Λίγο ασαφές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που παίρνει σαλοσπίρ ενώ είναι έγκυος, λόγω Χασιμότο. Η γυναικολόγος μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα (είμαι στην 5η εβδομάδα) αλλά εγώ έχω αμφιβολίες γιατί και στην πρωτη εγκυμοσύνη που μου το είχε πει, όποιον γιατρό είχα ρωτήσει (γυναικολόγους-ενδοκρινολόγους) ήταν αντίθετοι. Αυτή όμως είναι απόλυτη. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά με το πρώτο παιδί (έπαιρνα σαλοσπίρ) αλλά τι είναι αυτό που ξέρει αυτή και δεν ξέρουν οι άλλοι γιατροί? Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί είναι από τους καλύτερους και απόρησε. Έχει κάποια από εσάς τέτοια εμπειρία?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

 

Υ.Γ. Όταν την είχα ρωτήσει γιατί να πάρω αυτά τα χάπια μου είπε βοηθάνε γενικότερα το ανοσοποιητικό. Λίγο ασαφές?

 

 

Εγώ έπαιρνα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου έχασα το μωρό (όχι από την ασπιρίνη φυσικά-από κούραση μάλλον). Βοηθάει στην κυκλοφορία του αίματος προς το έμβρυο. Επίσης για να μην πήξει το αίμα. Αυτά ξέρω.

Τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη, ο ίδιος γιατρός, δεν μου έδωσε. Ίσως παίζουν ρόλο οι εξετάσεις αίματος που σε βάζει να κάνεις, ή κάποιο ιστορικό.

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η αποψη της δεν εχει σχεση με το χασιμοτο, αλλα με τις εξετασεις αιματος?

Μηπως εχεις μεγαλα αιμοπεταλια και εχουν πεσει σε αριθμο?

Αν συμβαινει αυτο μπορει να φοβαται για την πηξη του αιματος και τις θρομβωσεις, γιατι το σαλοσπιρ κυριως εκει βοηθαει.

Εαν συμβαινει αυτο, να ξερεις οτι βοηθαει πολυ το φολικο οξυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παιρνω σαλοσπιρ από την πρωτη μέρα της εμβρυομεταφοράς (εξωσωματική). Το σαλοσπιρ είναι ασπιρίνη (ακετυλοσαλικιλικό οξύ) και βοηθάει στην προστασία από θρομβώσεις...Αυτά γνωρίζω

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

 

Μου έχει πει συγκεκριμένα για το χασιμότο να παίρνω σαλοσπίρ-ούτε εξετάσεις αίματος δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμη. Πιστεύω δεν είναι και κάτι τρομερό αφού πολλές κοπέλες τα παίρνουν αλλά από την άλλη σκέφτομαι, γιατί ο ενδοκρ. μου λέει όχι? Δεν ξέρω τι να κάνω.

Και εγώ ήξερα ότι είναι για την θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

είχα μια παλινδρομική κύηση και μου είπαν ότι υπάρχει μια υποψία για θρομβοφιλία ... μπορώ να παίρνω φιλικό οξύ μαζί με salospir ... έχουν περάσει περίπου 3 μήνες απο την απόξεση μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες

Link to comment
Share on other sites

είχα μια παλινδρομική κύηση και μου είπαν ότι υπάρχει μια υποψία για θρομβοφιλία ... μπορώ να παίρνω φιλικό οξύ μαζί με salospir ... έχουν περάσει περίπου 3 μήνες απο την απόξεση μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες

 

τι εννοεις οταν λες υπαρχει μια υποψια για θρομβοφιλια; ή εχεις ή δεν εχεις!

καλο θα ηταν να διευκρινιστει πριν ξεκινησεις προσπαθειες! στο λεω ως παθουσα θρομβοφιλικη με μια παλλινδρομη και μια βιοχημικη!

ευχομαι συντομα να εχεις το ποθητο αποτελεσμα!:D:D:D:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...