Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμος μετα απο 2 μηνες σε μωρο 5 μηνων....


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


βοηθάει πολύ!

Με αυτό μπορείς να έχεις αρκετή ώρα το μωρό στο στήθος ακόμη και αν το γάλα σου είναι ελάχιστον.

 

Το θέμα είναι να συνεργαστεί το μωρό και να μείνει στο στήθος.

 

Τι ειναι το sns κ που το βρισκω;20 μερεςμετα τη γεννα κ ακομη η ροη ειναι σταγονα σταγονα!!!.....απελπισια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα

γεννησα 5 αυγουστου το μωρο εκανε 10 μερες μοναδα και εβγαζα το γαλα με το θηλαστρο οταν πηρα το μωρο ηταν αδυναμο και δεν ειχε δυναμη να θηλασει και στις 10 μερες κοπηκε το γαλα...τωρα το μωρο ειναι 70 μερων το στηθος μου βγαζει καποιες σταγονες γαλα αν βαλω το μωρο ειναι δυνατον να αρχισει το στηθος να παραγει γαλα η ειναι αργα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Βέβαια είναι δυνατό, αφού βγάζεις σταγόνες, αλλά θα χρειαστεί υπομονή.

Κοίταξε σ΄αυτό το θέμα για οδηγίες:

 

Το μωρό πιάνει καθόλου το στήθος;

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Η μικρή και γρήγορη ιστορία μου ειναι οτι εχω ενα μωρακι 4.5 μηνών και με τον άντρα μου είχαμε ενα "ατύχημα" και αναγκάστηκα να πάρω το χάπι της επόμενης ημέρας..

Το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να σταματήσω να θηλάζω για 7 ημέρες..και φυσικά το άγχος και η στεναχώρια μου ειναι αν θα μου κοπεί το γαλα..λόγω εργασίας του δίνουμε 1-2 συμπληρώματα την ημέρα ανάλογα..

Τι μπορώ να κάνω αυτές τις ημέρες ώστε να διατηρήσω το γαλα μου..;;

Θα περιμένω μια απάντηση σας σύντομα..

Ευχαριστω πολυ..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ζησει!

Ισα ειναι τα μωρακια μας!

Σιγουρα ειναι για 7 μερες;

Πολλες δεν ειναι ;

Δεν ξερω απλα μου κανει εντυπωση...

 

Θα πρεπει να βγαζεις το γαλα συχνα .....αν γινεται οσο συχνα θηλαζες.....

Κριμα που θα το πετας....

Εχεις θηλαστρο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μικρή και γρήγορη ιστορία μου ειναι οτι εχω ενα μωρακι 4.5 μηνών και με τον άντρα μου είχαμε ενα "ατύχημα" και αναγκάστηκα να πάρω το χάπι της επόμενης ημέρας..

Το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να σταματήσω να θηλάζω για 7 ημέρες..και φυσικά το άγχος και η στεναχώρια μου ειναι αν θα μου κοπεί το γαλα..λόγω εργασίας του δίνουμε 1-2 συμπληρώματα την ημέρα ανάλογα..

Τι μπορώ να κάνω αυτές τις ημέρες ώστε να διατηρήσω το γαλα μου..;;

Θα περιμένω μια απάντηση σας σύντομα..

Ευχαριστω πολυ..!!!

 

Καλησπερα.κ να σου ζησει.απο οσο ξερω το χαπι της επομενης μερας περιεχει μονο προγεστερονη η οποια στο e-lactantia ειναι very low risk.καλυτερα να μιλησεις με ενα συμβουλο θηλασμου για να εισαι σιγουρη.αλλιως βγαζεις γαλα ανα τακτα χρονικα διαστηματα.εστω για το ερεθισμα με το χερι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Γεννησα στις 6/5. Λογω κακων συμβουλων και καποιων καταστασεων πηρα το χαπι και μου κοπηκε το γαλα. Ειχα πολυ λιγο, κατι σταγονιτσες. Τωρα εχω ακουσει οτι μπορω να κανω επαναγαλακτισμο και αποφασισα να το δοκιμασω. Μου ειπαν οτι πρεπει να παρω νοσοκομειακο θηλαστρο. Αυτη τη στιγμη εχω γαλα, οταν προσπαθω να βγαλω με το χερι μου το πεταει σαν συντριβανι. Με την μηχανη αντλησης ομως που εχω δεν μου βγαζει. Ειναι απαραιτητο να παρω το νοσοκομειακο θηλαστρο ή μπορει να με βοηθησει αν παρω μια πιο καλη μηχανη?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δεν εχεις εδραιωσει θηλασμο.γι αυτο ειναι καλυτερο να παρεις το νοσοκομειακο.ισως χρειαστεις κ καποιο συμπληρωμα αυξησης γαλακτος.κ πρεπει να κανεις πολλες αντλησεις κ οσο πιο συχνα γινεται το μωρο στο στηθος.επειδη το εγχειρημα σου ειναι αρκετα δυσκολο καλυτερα να επικοινωνησεις κ με συμβουλο θηλασμου να σε κατευθυνει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Γεννησα στις 6/5. Λογω κακων συμβουλων και καποιων καταστασεων πηρα το χαπι και μου κοπηκε το γαλα. Ειχα πολυ λιγο, κατι σταγονιτσες. Τωρα εχω ακουσει οτι μπορω να κανω επαναγαλακτισμο και αποφασισα να το δοκιμασω. Μου ειπαν οτι πρεπει να παρω νοσοκομειακο θηλαστρο. Αυτη τη στιγμη εχω γαλα, οταν προσπαθω να βγαλω με το χερι μου το πεταει σαν συντριβανι. Με την μηχανη αντλησης ομως που εχω δεν μου βγαζει. Ειναι απαραιτητο να παρω το νοσοκομειακο θηλαστρο ή μπορει να με βοηθησει αν παρω μια πιο καλη μηχανη?

 

Να σου ζησει!

 

Χρειάζεσαι νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης.

Για να εδραιώσεις γαλουχία πρέπει να κανεις τουλάχιστον 100λεπτα άντλησης στο κάθε στήθος, γι αυτό οταν είναι διπλής άντλησης εξοικονομείς χρονο.

Οι αντλησεις για να εδραιώσεις γαλουχία πρέπει να ειναι 10 10λεπτες ή 8 13λεπτες δηλαδή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλησπέρα έχω μια μπέμπα 3μηνων λόγω κακής αρχής που έγινε στο μαιευτήριο επειδή είχε γεννηθεί 2500 κιλά μου έδωσαν ξένο γάλα. Αυτό ήταν από τότε έπαθε σύγχυση θηλων και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος μόνο το πρωί όταν δεν θα εχει ξυπνήσει ακόμα καλά μπορεί και να το πιάσει. Το θέμα είναι ότι η μπέμπα μπορεί να το πιάσει το πολύ 1 φορά την ημέρα όταν παω να προσπαθήσω μέσα στη μέρα τραβιέται χτυπιέται και δε θέλει με τίποτα. Πήγα και σε σύμβουλο και μου είπε να χρησιμοποιήσω το sns προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω αλλά δεν πέτυχε γιατί το μωρό δεν συνεργάζεται και δεν κάθεται στο στήθος. Το γάλα το βγάζω ε το θήλαστρο και της το δίνω με το μπιμπερό και αν δεν φτάνει της δίνω ξένο. Το ξένο όμως τώρα τελευταία πολλές φορές το βγάζει. Τι μπορώ να κάνω για να πιάσει το μωρό το στήθος; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ντινααρ είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα έχω μια μπέμπα 3μηνων λόγω κακής αρχής που έγινε στο μαιευτήριο επειδή είχε γεννηθεί 2500 κιλά μου έδωσαν ξένο γάλα. Αυτό ήταν από τότε έπαθε σύγχυση θηλων και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος μόνο το πρωί όταν δεν θα εχει ξυπνήσει ακόμα καλά μπορεί και να το πιάσει. Το θέμα είναι ότι η μπέμπα μπορεί να το πιάσει το πολύ 1 φορά την ημέρα όταν παω να προσπαθήσω μέσα στη μέρα τραβιέται χτυπιέται και δε θέλει με τίποτα. Πήγα και σε σύμβουλο και μου είπε να χρησιμοποιήσω το sns προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω αλλά δεν πέτυχε γιατί το μωρό δεν συνεργάζεται και δεν κάθεται στο στήθος. Το γάλα το βγάζω ε το θήλαστρο και της το δίνω με το μπιμπερό και αν δεν φτάνει της δίνω ξένο. Το ξένο όμως τώρα τελευταία πολλές φορές το βγάζει. Τι μπορώ να κάνω για να πιάσει το μωρό το στήθος; 

Παραθέτω ένα παλαιότερο ποστ που γράφτηκε από σύμβουλο θηλασμού κ ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα μήνα που σταμάτησα τον θηλασμό λόγω εγχείρησης γαστροκνημικής και χορήγηση αντιπικτικής. Η αντιπικτική είναι η innohep και πήρα για 5 μέρες voltaren 50άρι . Η αναισθησιολόγος μου χορήγησε αυτή την αντιπικτική γιατί επιτρεπόταν στον θηλασμό 'ομως ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος μου είπαν ρητά να σταματήσω τον θηλασμό. Έτσι και έγινε. Το μωρό μου είναι 4μιση μηνών και πλέον δεν κάθεται στο στήθος . Είναι λίγο λαίμαργος και πάντα έπαιρνε και ξένο μαζί γιατί δεν του έφτανε το δικό μου γάλα. Πιστεύετε πώς θα μπορούσα να καταφέρω επαναγαλακτισμό?  

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε εδώ 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2019 at 12:11 ΠΜ, suzie1 είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μήνα που σταμάτησα τον θηλασμό λόγω εγχείρησης γαστροκνημικής και χορήγηση αντιπικτικής. Η αντιπικτική είναι η innohep και πήρα για 5 μέρες voltaren 50άρι . Η αναισθησιολόγος μου χορήγησε αυτή την αντιπικτική γιατί επιτρεπόταν στον θηλασμό 'ομως ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος μου είπαν ρητά να σταματήσω τον θηλασμό. Έτσι και έγινε. Το μωρό μου είναι 4μιση μηνών και πλέον δεν κάθεται στο στήθος . Είναι λίγο λαίμαργος και πάντα έπαιρνε και ξένο μαζί γιατί δεν του έφτανε το δικό μου γάλα. Πιστεύετε πώς θα μπορούσα να καταφέρω επαναγαλακτισμό?  

Δυστυχώς δ μπορω να σε βοηθήσω με τον επαναγαλακτισμο

Αν το θέλεις προσπάθησε να μιλήσεις με πιστοποιημενοι σύμβουλο, ισως κ.λ παιδιατρο, για να πάρεις σωστές οδηγίες κ στηριξη

Πολυ κριμα που σου είπαν να σταματησεις τον θηλασμο, ινοχεπ συνηθως δίνουν σε όλες όσες κάνουν καισαρικη, τουλ στο νοσοκομειο που γεννησα, οποτε δ υπαρχει θέμα με τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/10/2019 at 12:11 ΠΜ, suzie1 είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μήνα που σταμάτησα τον θηλασμό λόγω εγχείρησης γαστροκνημικής και χορήγηση αντιπικτικής. Η αντιπικτική είναι η innohep και πήρα για 5 μέρες voltaren 50άρι . Η αναισθησιολόγος μου χορήγησε αυτή την αντιπικτική γιατί επιτρεπόταν στον θηλασμό 'ομως ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος μου είπαν ρητά να σταματήσω τον θηλασμό. Έτσι και έγινε. Το μωρό μου είναι 4μιση μηνών και πλέον δεν κάθεται στο στήθος . Είναι λίγο λαίμαργος και πάντα έπαιρνε και ξένο μαζί γιατί δεν του έφτανε το δικό μου γάλα. Πιστεύετε πώς θα μπορούσα να καταφέρω επαναγαλακτισμό?  

Θα συμφωνήσω με την Βίκυ. Κ στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται η αντιπηκτική αυτή κ στο θηλασμό. Ο γυναικολόγος θα έπρεπε να το γνωρίζει... Ο παιδίατρος δεν θα το σχολιάσω καν.. Ίσως τον συμφερε να δίνεις μόνο ξένο! Κ εγώ δεν έχω εμπειρία σε επαναγαλακτισμο αλλα ξέρω ότι με λίγη επιμονή είναι εφικτό. Να σου ζήσει το μωράκι μου. Κ το δικό μου αυτή την ηλικία έχει περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...