Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια

 

ο μικρός μου που είναι 3 μηνών περίπου έχει δυσκοιλιότητα.

Από τις 13 Οκτώβρη (που κάναμε το 1ο εμβόλιο) δεν έχει κάνει μόνος

του κακά αλλά με συμβουλή του παιδίατρου,του ερεθίζω τον ποπό με υπόθετο γλυκερίνης κάθε 4-5 μέρες.

 

Τα κακά του (μετά το υποθετο) είναι σκληρά και πολλά. Επίσης έχει πολλά

αέρια και σφίγγεται και κλαίει πολύ.

 

ρε κορίτσια τι να κάνω? το παιδί μου όλο τον καιρό θα κάνει κακά

με τη βοήθεια του υπόθετου? τι να κάνω να τον βοηθήσω?

 

ξέχασα να πω πως τον θηλάζω αποκλειστικά και διάβασα ότι τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν κακά τους 1 φορά την εβδομάδα, αλλά αφού

όταν κάνει κακά είναι σφιχτά δε σημαίνει ότι είναι δυσκοίλιος?

 

πάσα βοήθεια δεκτή γιατί αρχίζω να γίνομαι παρανοική

ευχαριστώ πολύ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμείς κάναμε πριν μερικές μέρες το πρώτο μας εμβόλιο (πενταπλό) και για τις 2 πρώτες μέρες έκανε μόνο 1 φορά τη μέρα και πολλά. Και σου μιλάω για ένα παιδί που κάνει τουλάχιστον 2 φορες τη μέρα ίσωσ και παραπάνω. Οι οδηγίες του εμβολίου όμως έλεγαν ότι προκαλεί δυσκοιλιότητα. Οπότε ίσως στο δικό σου παιδί που είναι δυσκοίλιο ούτως ή αλλως να του προκάλεσε δυσκοιλιοτητα για περισσότερες μέρες.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά σας,

 

συγχαρητήρια για το forum, δεν φανταζόμουν οτι θα υπήρχε ένα τέτοιο forum!

 

Είναι το πρώτο post που κάνω και αφορά την 2ή κόρη μου η οποία είναι σήμερα 08/11/08 , 49 ημερών.

 

Πίνει μητρικό γάλα και ξεκίνησε παράλληλα NAN1. Στην αρχή είχε κάποιες κενώσεις η οποίες ήταν υδαρές και μας είπαν οτι είναι φυσιολογικό καθώς θηλάζει.

Στη συνέχεια άρχισε να αργεί να ενεργηθεί (3-4 με κλύσματα γλυκερίνης). Αλλάξαμε το γάλα πήγαμε σε Sanilac1 και είμαστε τώρα σε Novalac IT.

Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε οτι μπορεί να κάνει και μια βδομάδα να ενεργηθεί.

 

Ολο αυτό το καιρό όμως, η μπεμπούλα ζορίζεται, κοκκινίζει, δυσανασχετεί. Η μαμά τώρα δοκιμάζει με λάδι και θερμόμετρο και ενεργείται. Το πρότεινε η παιδίατρο.

Τα κακά της μια φορά ήταν ελαφρώς σκληρά τα πρώτα που βγήκαν και τα υπόλοιπα πιο ρευστά. Προ ολίγου ξαναέκανε με την βοήθεια θερμομέτρου και ενεργήθηκε αρκετά με μαλακά και ρευστά κακάκια.

 

Εχουμε δοκιμάσει και χαμομήλι αλλά δεν τη βοήθησε και το σταματήσαμε τώρα γιατί έβγαλε και κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, να δούμε αν είναι απο αυτό.

 

Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το σφικτήρα και χρειάζεται κάτι περαιτέρω;

 

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Τα τι είναι φυσιολογικό σε ένα τόσο μικρο μωρό έχει μεγαλες αποκλίσεις.

 

Φυσιολογικό είναι να έχει 2-3 κενώσεις την ημέρα αλλά επίσης φυσιολογικό είναι μία κένωση ανα δέκα μέρες. Εάν γεμίζουν οι πάνες με ούρα όλα καλά...

 

Κατα τα άλλα γνώμη μου (αλλά και άλλων εδω μέσα) είναι να μην δίνεται κανένα συμπλήρωμα διατροφής το πρώτο εξάμηνο . Μόνο γάλα. Το χαμομήλι λοιπόν να το αποφεύγετε.

 

Τέλος η χορήγηση και της παραμικρής ποσότητας σκόνης γάλακτος παράλληλα με τον θηλασμο είναι μια ασφαλέστατη μέθοδος για να διακοπεί η παραγωγή μητρικού γάλακτος :)

 

Εάν τυχόν θέλεις να προκαλέσεις πλήρη επαναγαλουχία και να κόψεις τις σκόνες προτείνω να μιλήσεις με την Aglaia - ποτέ δεν είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι να μη δίνετε χαμομήλι. Ξένο γάλα πότε αρχίσατε να δίνετε?

Τα μωρά που θηλάζουν δεν παθαίνουν σχεδόν ποτέ δυσκοιλιότητα. Το πιο πιθανό είναι να το επαθε απ'τη χορήγηση ξένου γάλακτος.

Παρόλα αυτά, αν τα κακά είναι μαλακά δεν τείθεται θέμα δυσκοιλιότητας.

 

Αν γίνεται δοκίμασε να ελατώσεις το ξένο, και να θηλάζεις συχνότερα. Όσο πιο συχνά μπορείς. Το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο για να βοηθήσει το μωρό να ενεργηθεί. Το χαμομήλι δε βόηθάει.

 

Αν θέλεις μπες στην ενότητα του θηλασμου, υπάρχουν παρόμοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

απάντησα αλλά δεν καταχωρήθηκε το Post μου... anyway.

 

Ξένο γάλα πίνει απο το πρώτο 20ήμερο σαν συμπλήρωμα γιατί δε χόρταινε με το μητρικό.

Η γυναίκα μου το θηλάζει περισσότερο και ξένο πίνει 2-3φορές το 24ώρο.

 

Απλά φοβάμαι μην είναι άλλο θέμα μιας και τα κακά είναι μαλακά όταν τη βοηθάει με το θερμόμετρο.

 

Η παιδίατρος μας έδωσε τώρα Frisolac Comfort που είναι αντι-αναγωγικό. Της είπαμε οτι έπινε Novalac IT αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου sbillis ,

 

Μίλα με την Αγλαϊα - βάλε ξανά το θέμα σου στην κατηγορία του Θηλασμού για να το δει...

 

Διάβασε και λίγο τα εκει. Εάν θέλετε να διατηρήσετε την γαλουχία όσο το δυνατό περισσότερο , (Για να σου δώσω να καταλάβεις το τί σημαίνει θηλασμός , Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας μιλάει για 2 χρόνια) πρέπει να πάρετε άμεσα συμβουλές από την ειδική - δηλαδή την Αγλαϊα.

 

Η ατάκα "δεν χόρταινε με το μητρικό" σε εσένα φαίνεται αθώα , αλλά εμάς εδώ μέσα μας λέει πολλά για το τι συμβουλους είχατε ως τώρα.

 

Πάτε φουλ για αποθηλασμό έτσι όπως πάτε , το άλλο με την δυσκοιλιότητα - έτσι όπως το περιγράφεις ΔΕΝ είναι προβλημα.

 

Εάν δεν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δεν μας τους έχεις αναφέρει , τότε σου το ξαναείπα, εώς και μια εβδομάδα - δέκα μέρες καθυστέρηση στην κένωση δεν σημαίνει και πολλά πράγματα.

 

Μίλα με την Aglaia

 

Καλή δύναμη και να σου ζήσει το αγγελούδι σου

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με τη βρεφικη δυσκοιλιοτητα ειναι το εξης:ναι μεν οι γιατροι λενε οτι ειναι φυσιολογικο το μωρο να κανει καποις μερες για να κανει κακα, (η δικη μας γιατρος ας πουμε,λεει οτι και 4-5 μερες ειναι οκ), αλλα τα μωρα νιωθουν ασχημα!

με τη δικια μου που εχουμε προβλημα με δυσκοιλιοτητα, βλεπω οτι βασανιζεται αν δε κανει καθε μερα.. γκρινιαζει,δυσανασχετει,δεν μπορει να ηρεμησει... οποτε πεφτουμε στα γνωστα... χαμομηλι,μπατονετα στον πωπω (το φοβαμαι το θερμομετρο εγω),καποια στιγμη βρεφικο κλισμα και αλλα δυσαρεστα... εχουμε αλλαξει και ενα σωρο γαλατα...

δεν ειναι σφιχτα τα κακακια της,μαλακα ειναι, γι αυτο απορω γιατι δεν κανει ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Η ατάκα "δεν χόρταινε με το μητρικό" σε εσένα φαίνεται αθώα , αλλά εμάς εδώ μέσα μας λέει πολλά για το τι συμβουλους είχατε ως τώρα.

 

Πάτε φουλ για αποθηλασμό έτσι όπως πάτε , το άλλο με την δυσκοιλιότητα - έτσι όπως το περιγράφεις ΔΕΝ είναι προβλημα.

...... ...

 

Πώς εξηγείς το ότι τα βράδυα θήλαζε για 5 λεπτά, κοιμότανε και μετά ξανά ξύπναγε. Και ξανά τα ίδια για 2,3 ώρες.

Όταν όμως τις δώσαμε ξένο αυτό σταμάτησε το βράδυ.

???

 

Τί να πω, ξέρω εγώ; Άσχετος μπαμπάς είμαι...

 

Για 2 χρόνια θηλασμό δύσκολο να το πετύχουμε. Αν φτάσουμε 6μηνο καλό θα είναι γιατί η γυναίκα μου είναι λίγο αρνητική στη διάρκεια του θηλασμού.

 

Πάντως ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας και θα ποστάρω και στην Αγλαϊα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός είναι προσωπική υπόθεση της μητέρας και του παιδιού. Εάν για παράδειγμα μια μαμά θέλει να αποθηλάσει και είναι αρνητική , η Αγλαϊα θα την βοηθήσε ΚΑΙ σε αυτό.

 

Εάν από την άλλη θέλει να συνεχίσει τον θηλασμό , η Αγλαϊα μπορεί επίσης να την βοηθήσει να ξεπεράσει τους σκόπελους , "πεινάει άρα θέλει ξένο"

 

Μην αφήσετε κανέναν να σας κάνει να νοιώσετε ενοχές εάν σταματήσετε να θηλάζετε. Αυτό δεν σας κάνει χειρότερους γονείς . Εάν όμως θέλετε να συνεχίσετε , μιλήστε με την Aglaia.

 

Αυτά από εμένα , ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πώς εξηγείς το ότι τα βράδυα θήλαζε για 5 λεπτά, κοιμότανε και μετά ξανά ξύπναγε. Και ξανά τα ίδια για 2,3 ώρες.

Όταν όμως τις δώσαμε ξένο αυτό σταμάτησε το βράδυ.

???

 

H εξήγηση είναι πολύ απλή! Το μητρικό γάλα χωνεύει σύντομα, αν το γεύμα είναι πλήρες σε 1,5 ώρα, αν είναι ένα μικρό γεύμα που δεν περιέχει λιπαρό γάλα (αυτό που εκκρίνεται στο τέλος) ακόμη πιο σύντομα.

 

Το αγελαδινό γάλα για να το χωνέψουν τα μοσχαράκια έχουν 4 στομάχια, τα παιδάκια έχουν μόνο ένα και του έρχεται πολύ βαρύ! Δεν χορταίνουν απλώς, πέφτουν σε λήθαργο και χάνουν γεύματα.

 

Ο θηλασμός περιλαμβάνει πολλές περιόδους (άλματα ανάπτυξης κυρίως αλλά και άλλες) όπου ο θηλασμός κάποιες ώρες είναι πολύ συχνός. Αυτο γίνεται ή για να ανακουφιστεί το παιδί ή για να αυξήσει την παραγωγή.

 

Το να δίνετε μερικά γεύματα ξένο γάλα γιατί δεν φτάνει αυτό της μαμάς δεν έχει καμία λογική. Δηλαδή το γάλα δεν παράγεται για 5 ή για 8 γεύματα. Παράγεται όταν το μωρό κάνει θηλαστικές κινήσεις στο στήθος. Όπως ο ιδρώτας, παράγεται όταν ζεσταίνεσαι, όταν καταβάλεις προσπάθεια και δεν εξαρτάται από το αν υπάρχει κάπου αποθηκευμένος ή από τη θεωρητική δυνατότητα να τον παράγεις. Όσο μεγάλη δυνατότητα και να έχεις δεν πρόκειται να παραχθεί αν δεν χρειάζεται. Το ίδιο και το γάλα, αν το μωρό θηλάζει 5 γεύματα το γάλα δεν θα φτάσει ποτέ για 8 ή για 10 ακόμη και αν υπάρχει δυνατότητα για να μεγαλώσουν δίδυμα που πρακτικά χρειάζονται 12 διπλά γεύματα.

 

Αν η μαμά θέλει να θηλάσει και να μην παιδεύει το μωρό με τα ξένα γάλατα, ανοίξτε ένα τόπικ στην ενότητα του θηλασμού γιατί είναι δύσκολο να τα παρακολουθήσω εκτός.

 

Σας εύχομαι καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκοιλιότητα παρουσιάστηκε στο μεγάλο μου γιο ξαφνικά εδώ και 2 μήνες. Τώρα είναι κοντά στα 3 ο μικρός. Μέχρι τότε πήγαινε κάθε μέρα. Από τότε που πήγαμε στο σταθμό παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Ενώ στο σταθμό έμαθε τα τσίσα και τα κακά να τα λέει και κόψαμε την πάνα.

 

Περνούσε δυο τρεις μέρες και το παιδί να κλαίει...Πονάει η κοιλίτσα μου, πονάει ο κωλάκος μου... Τι Nujol του δίναμε, τι φρούτα, τι νερό πάλι τίποτα. Τελικά πήγα σε παιδοχειρούργο. Μου εξήγησε ότι υπάρχουν παιδιά που έχουν δυσκοιλιότητα από τη γέννηση και άλλα που την εμφανίζουν περιστασιακά. Εμείς ανήκουμε στην δεύτερη περίπτωση.

 

Έκανε 2 απανωτά κλύσματα του μικρού. Τις επόμενες δύο μέρες του κάναμε κλύσμα κάθε βράδυ και ας είχε κάνει μόνος του. Για να φύγουν όλα τα σκληρά κα... κια που υπήρχαν στο εντερό του...Ξεκινησαμε και ένα σιρόπι (σκιαστικό είναι, χρησιμοποιείται για ειδικές εξετάσεις του εντέρου). Γαστρογραφίνη λέγεται. Σε τόσο μικρή ποσότητα 2-3 cc δεν βλάπτει το παιδί. Αυτό επαναφέρει το έντερο στην αρχική του κατάσταση...Και πραγματικά επανήλθε ο μικρός... Σωθήκαμε!!! Μας είπε η γιατρός ότι και στο παίδων αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούν... Βέβαια πρέπει το παιδί να έχει κάποια ηλικία, όχι βρέφη...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω δίδυμα κοριτσάκια 7,5 μηνών και τελευταία αντιμετωπίζουμε αρκετά συχνά δυσκολιότητα. Όταν λοιπόν τα μωρά σφίγκονται πολύ για να κάνουν τα κάκά τους, τα πιάνει δύσπνοια. Δεν μπορούν δηλ. να αναπνεύσουν καλά και σφυρίζουν όταν εισπνέουν. Τις κρατάω λίγο αγκαλιά και μετά από 2-3 λεπτά τους περνάει. Το εξήγησα στη γιατρό μας, αλλά μου είπε ότι δεν καταλαβαίνει τι της λέω και ότι τα μωρά είναι υγιέστατα.

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει σ' αυτό? Είχατε καμιά παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς twiny δεν ξέρω κάτι, ίσως οι παλαιότερες και εμπειρότερες να έχουν περισσότερα να σου πουν για το θέμα της αναπνοής στα μπεμπάκια σου.

Εμείς είμαστε στον 5ο μήνα και εκτός από κολικούς ακόμη έχει και δυσκοιλιότητα ο μικρός. Ενώ είχε βελτιωθεί (1φορά/ημέρα) με το Frisolac comfort όταν αρχίσαμε φρούτα και κρέμες τα είδαμε όλα. Έκανε κακά κάθε 2η μέρα, αλλά με πολύ κλάμα, γκρίνια και επιδείνωση των κολικών.

Διάβασα για τα δαμάσκηνα, γίνεται να δοκιμάσω και σε αυτή την ηλικία; Επίσης τι λέτε για το μέλι στο χαμομήλι; Ο δικός μου δεν το πίνει με τίποτα σκέτο, αλλά είδα τι γράφετε και σκέφτηκα να του το βάλω στο γάλα. Μισό νερό, μισό χαμομήλι στην ποσότητα που πίνει είναι οκ πιστεύετε;

Ευχαριστώ πολύ

Η μαμά του Τατάνκα

130946.birthday.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Για βοηθηστε με λίγο και εμενα ρε κορίτσια... Εχω ενα κοριτσάκι 29 ημερων σημερα, και θηλάζω αλλά δινω και συμπλήρωμα (το Απταμιλ 1, περίπου 200 ml τη μερα). Η μικρή μεχρι πριν 4-5 μερες εκανε κακα της 5-6 φορες τη μερα τουλάχιστον. Πριν 5 μερες εκανε μόνο 2 φορές, την επομένη μόνο μία και τις δυο προηγούμενες μερες ΤΙΠΟΤΑ!! Εχει τρελαθεί στην κλανια αλλα από κακα γιοκ!! Πρεπει να ανησυχω?? Τι νομίζεται ότι μπορεί να φταιει?? Τι να κάνω για να την βοηθήσω γιατί σφιγγεται συνέχεια και γκρινιάζει και την εχει λυπηθεί η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή despina100,

Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι. Εμείς αντιμετωπίσαμε αρκετά τη δυσκοιλιότητα, σταμάτησε για την ακρίβεια τώρα στον 5ο που βάλαμε φρούτα και λαχανικά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τη δυσκοιλιότητα στα βρέφη, ή ακόμη και να την ονομάσουμε έτσι, με όρους ενηλίκων. Υπάρχουν μωράκια που κάνουν κακά κάθε 4 - 5 μέρες. Κατανοώ απόλυτα ότι είναι δυσάρεστο και για τη μικρή και για εσένα, αλλά μπορεί να είναι παροδικό :D

Περίμενε λίγο και αν όχι μίλα με παιδίατρο, αλλά μπορεί να είναι μια μεταβατική φάση. Έχουν πολλές τέτοιες τα μωράκια μέχρι τον 6ο περίπου που όλα τα συστήματα ολοκληρώνονται.

Όσο για την ανακούφιση, βοηθούν τα μασαζάκια και οι ελαφρές πιέσεις ή το ποδηλατάκι με τα ποδαράκια για να φεύγουν αέρια και να κινείται το έντερο. Αντε και ελπίζω σύντομα τα κακάκια να κάνουν εμφάνιση!

Η μαμά του Τατάνκα

130946.birthday.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή despina100,

Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι. Εμείς αντιμετωπίσαμε αρκετά τη δυσκοιλιότητα, σταμάτησε για την ακρίβεια τώρα στον 5ο που βάλαμε φρούτα και λαχανικά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τη δυσκοιλιότητα στα βρέφη, ή ακόμη και να την ονομάσουμε έτσι, με όρους ενηλίκων. Υπάρχουν μωράκια που κάνουν κακά κάθε 4 - 5 μέρες. Κατανοώ απόλυτα ότι είναι δυσάρεστο και για τη μικρή και για εσένα, αλλά μπορεί να είναι παροδικό :D

Περίμενε λίγο και αν όχι μίλα με παιδίατρο, αλλά μπορεί να είναι μια μεταβατική φάση. Έχουν πολλές τέτοιες τα μωράκια μέχρι τον 6ο περίπου που όλα τα συστήματα ολοκληρώνονται.

Όσο για την ανακούφιση, βοηθούν τα μασαζάκια και οι ελαφρές πιέσεις ή το ποδηλατάκι με τα ποδαράκια για να φεύγουν αέρια και να κινείται το έντερο. Αντε και ελπίζω σύντομα τα κακάκια να κάνουν εμφάνιση!

Eυχαριστω πολύ Κωνσταντίνα...Όσο για το μασαζ της κάνω καμια ωρα τη μερα αλλά τίποτα!! (Μεχρι και βιβλίο για βρεφικό μασαζ πήρα αλλά τζίφος)..Βρε ποιος το περίμενε ότι θα τραβούσα τετοιο αγχος για...σκατακια??

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή πιστεύω ότι είναι φάση, είναι φοβερό για τι θέματα έχεις άγχος με τα μπεμπάκια, αλλά έχουν και αυτά τα δικά τους.

Όλα καλά θα πάνε!!

Η μαμά του Τατάνκα

130946.birthday.png

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ενα αγορακι 2 μηνων οπου εδω και 1 μηνα αργει να κανει τα κακα του συνηθως τα κανει την πέμπτη μέρα, κανει για κανα δυο μερες συνεχομενα και μετα παλι τα ιδια περνανε αλλεσ πεντε μερες.

τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γάλα και κατι δεν μου παει καλα! θυμαμαι στην μεγαλη μου κορη οτι δεν ειχα τετοιο προβλημα ακριβως το αντιθετο θα ελεγα εκανε 2 φορες τα κακα της σε καθε γευμα.

 

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα δεν ξέρω κατι δεν μου αρεσει.

 

προσεχω την διατροφη μου, τρωω καθε 2η μερα all bran με γαλα, δεν τρωω πορτοκαλια, οσπρια, πρασινα, γλυκα και γενικα πιστευω πως εχω αποφυγει τουσ κολικους.

 

δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. :(:oops:

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωνοντας τα μωρακια αλλαζουν πολλα πραγματα.ενα ειναι κ το ποσες φορες κανουν κακα τους.

απο οτι ξερω απο την στιγμη που θηλαζει δεν τιθεται θεμα δυσκοιλιοτητας.

τα σκληρα κακακια ισως να ειναι.

δεν χαιρεσαι που δεν αλλαζεις συνεχεια πανες?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει και σε μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα......μην ανησυχεις......ειναι θεμα οργανισμου......

 

Αν διαβασεις σχετικα θεματα θα δεις οτι εχουν προβλημα με δυσκοιλιοτητα πολλα μωρακια με αποκλειστικο θηλασμο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τρως πράσινα; Αν είναι σε λογική ποσότητα σε ένα μεγάλο γεύμα μπορείς να φας. Η μαμά της μπέμπας μας τρώει απ' όλα και ποτέ δεν είχαμε κολικούς ούτε άλλα προβλήματα.

Πάντως επειδή έχεις αποκλειστικά θηλασμό δεν έχεις πρόβλημα, μέχρι και 5 μέρες είσαι εντάξει.

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ενα αγορακι 2 μηνων οπου εδω και 1 μηνα αργει να κανει τα κακα του συνηθως τα κανει την πέμπτη μέρα, κανει για κανα δυο μερες συνεχομενα και μετα παλι τα ιδια περνανε αλλεσ πεντε μερες.

τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γάλα και κατι δεν μου παει καλα! θυμαμαι στην μεγαλη μου κορη οτι δεν ειχα τετοιο προβλημα ακριβως το αντιθετο θα ελεγα εκανε 2 φορες τα κακα της σε καθε γευμα.

 

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα δεν ξέρω κατι δεν μου αρεσει.

 

προσεχω την διατροφη μου, τρωω καθε 2η μερα all bran με γαλα, δεν τρωω πορτοκαλια, οσπρια, πρασινα, γλυκα και γενικα πιστευω πως εχω αποφυγει τουσ κολικους.

 

δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. :(:oops:

 

Kαι εμεις τα ίδια. Εδω και 12 μερες εχει κανει 3 φορες κακα της (εκ των οποίων οι 2 με κλυσμα. Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικά. Παντως η γιατρός μας ειπε μεχρι 5 μερες δεν πειράζει αρκει να μην την ενοχλει (εμάς σφιγγόταν και εκλαιγε και για αυτό της καναμε κλυσμα).Εγω αλλαξα πολύ τη διατροφη μου, πολλά φρούτα και λαχανικά και προιοντα ολικής αλεσεως αλλά η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν παιζει ρόλο η διατροφη μου. Τι να πω..Ας ελπισουμε οτι ειναι παροδικό γιατί εμενα με στεναχωρει πολύ να τη βλεπω να υποφερει..

Επίσης να ξερεις οτι δεν θεωρούνται δυσκοίλια εφόσον τα κακα τους ειναι μαλακά. Τα δυσκοιλια μωράκια αργούν και κανουν μικρά σφιχτα κακα (σαν προβατακια).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα κοριτσακι 2,5 μηνών και τη θηλάζω .,Απο την αρχή που γεννήθηκε έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας.Μπορεί να κάνει κάθε 3-4 μέρες κακάκια ,την βλέπω οτι υποφέρει όταν πρέπει να τα κάνει,γκρινιάζει ,χτυπάει τα ποδαράκια πάνω-κάτω και στο τέλος ρίχνει γοερο κλάμα.Προσάθώ να της κάνω μασαζ, την βάζω ειδικό μαξιλαράκι ζεστο που περιέχει κουκούτσια κερασιάς πάνω στην κοιλίτσα ή την βοηθάω λίγο με μια μπατονέτα με λαδάκι.Οταν ρώτησα την παιδίατρο μου είπε οτι φταίει η διατροφή μου και τώρα προσπαθώ να την αλλάξω,αλλά τελικώς πιστεύω οτι ο καθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε το μόνο μπορώ να κάνω είναι να την βοηθήσω εκείνη την ώρα όπως μπορώ.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...