Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε και αυτο το γαλα που λες, αφου ρωτησουμε τον γιατρο βεβαια, αλλα φοβαμαι οτι με τις τοσες αλλαγες στο γαλα μηπως του κανουμε χειροτερο κακο.

 

Παντως σημερα μας εχει βγαλει το λαδι απο τις 21:00 και μετα. Υποτιθεται οτι οι κολικοι ξεκινανε το απογευμα και σταματανε το βραδακι, αλλα και τωρα, σχεδον 1:00 ξημερωματα, μονο κατω απο τον απορροφητηρα ησυχαζει. Δεν λεει να κοιμηθει με τιποτα. Με το που τον αφηνουμε κατω αρχιζει να κλαιει οποτε αναγκαστικα τον παιρνουμε αγγαλια παλι.

 

Δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο δυσκολο και ψυχοφθορο.

Απο τη μια στεναχωριομαστε που το παιδι ποναει, και απο την αλλη εξαντλουνται τα ορια μας.

 

Μ΄αρεσει που οταν λεω σε γνωστους μας οτι εχουμε ψοφησει απο την κουραση μας λενε "γιατι, σκαβατε?"....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιος μου ήταν απο νεογέννητο δυσκοίλιος πολύ. Έκανε κάθε τέσσερις ημέρες κακάκια του και όταν τα έκανε κοκκίνιζε, μελάνιαζε, ίδρωνε και φώναζε από τον πόνο. Η κατάσταση διορθώθηκε από τους 2 μήνες και μετά που όλα του τα γεύματα ήταν γάλα με χαμομηλόνερο, βαρύ για να τον πιάνει. Ούτε κολικοι, ούτε δυσκοιλιότητα. Όταν άρχισε τη στερεά τροφή, επανήλθε η δυσκοιλιότητα που τον συντροφεύει ακόμα και σήμερα που είναι σχεδόν 9 ετών. Κάνει κάθε 3-4 μέρες, βολαράκια ή κουκουνάρι. Μόνο το γάλα μαγνησίας τον βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και καλος σας βρήκα!!!

:lol:

ειμαι καινουργια μανουλα και έχω ένα κοριτσάκι 40 ημερών, επείδη σταματήσαμε το μητρικό γάλα και αρχίσαμε το almiron, έχουμε δυκοιλιότητα εδω και 3 ημέρες, ο γιατρός μας, λέει να τις κάνω κλίσμα η να τις βάλω υπόθετο γλυκερίνης, αλλά διαβασα στο forum ότι τα μωράκια ταλαιπορούνται με αυτά. καμιά συμβουλή το τι να κάνω, να περιμένω? να τις τα δώσω? .....

α! μας είπε κ να αλλάξουμε το γάλα σε S26-1

 

:?:

KUEGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχετε δυσκοιλιοτητα με αυτο που πινει θα εχετε κ με το s26.

Eμεις με το s26 παρουσιασαμε δυσκοιλιοτητα, του το ελεγα κ το ξαναλεγα κ δεν ηθελε να μας το αλλαξει. Τελικα μας εδωσε Novalac IT1

λυθηκαν ολα. Υστερα εμαθα πως το s26 ειναι απο τα πιο βαρια γαλατα που υπαρχουν. Θα προσεξες πως κ το δικο σου αλλα κ το s26 δεν διαλυονται καλα... Να προσθεσω οτι το Novalac IT1 περιεχει σιδηρο κ υποτιθεται προκαλει δυσκοιλιοτητα αλλα καμια σχεση σε εμας.

Αββυσος η ψυχη του γαλακτος κ του παιδιατρου!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις να δεις δυσκιλιοτητα...5-6 μερες οταν ηταν νεογεννητο!!! Φρικη :evil:

Υποθετακια της εβαζα γλυκερινης ή ελαιολαδο με το θερμομετρο στον ποπο.

Ειχα αλλαξει οτι γαλα κυκλοφορουσε...το μονο που με εσωσε ηταν το frisolac comfort που ειναι για παλινδρομιση λεει αλλα στην δισκοιλιοτητα εκανε θαυματα :):):) Εχει μεσα ενα χαρουπαλευρο που βοηθαει πολυ το εντερακι.

Καλες επιτυχιες κουκλα μεχρι την φρουτοκρεμα :)

Να το χαιρεσε :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και απο μένα. Και ο μπέμπης μου είναι δυσκοίλιος. Του έδινα το

S-26 GOLD που είναι απο τα καλύτερα αλλά όχι για δυσκοίλιους. Η παιδίατρος μου σύστησε το NOVALAC IT 1. Τις 3 πρώτες μέρες έκανε συνεχεια κακάκια μέχρι να το συνηθήσει ο οργανισμός του και τώρα κάνει μια φορά την ημέρα.

Οσο για το κλύσμα γλυκερίνης, δεν χρειάζεται να αδειάσεις όλη τη φουσκίτσα.Εγώ του έβαζα 2 σταγόνες και τα έκανε αμέσως.

Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Δοκιμάζεις μέχρι να βρείς τι ταιριάζει.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχετε δυσκοιλιοτητα με αυτο που πινει θα εχετε κ με το s26.

Eμεις με το s26 παρουσιασαμε δυσκοιλιοτητα, του το ελεγα κ το ξαναλεγα κ δεν ηθελε να μας το αλλαξει. Τελικα μας εδωσε Novalac IT1

λυθηκαν ολα. Υστερα εμαθα πως το s26 ειναι απο τα πιο βαρια γαλατα που υπαρχουν. Θα προσεξες πως κ το δικο σου αλλα κ το s26 δεν διαλυονται καλα... Να προσθεσω οτι το Novalac IT1 περιεχει σιδηρο κ υποτιθεται προκαλει δυσκοιλιοτητα αλλα καμια σχεση σε εμας.

Αββυσος η ψυχη του γαλακτος κ του παιδιατρου!!!

Εγώ θα συμφωνήσω να ακολουθήσεις NATALIE αυτή την πρόταση...

Αφού είναι και δοκιμασμένο...

Να σε καλώσορίσω επίσης..

939425cdiy8p6frc.gif

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Εμένα η μικρή μου πίνει το novalac it.Στην αρχή έκανε μέρα παρά μέρα χωρίς δυσκολία. Τον τελευταίο καιρό όμως δυσκολεύεται και πάλι, κάνει πάλι μέρα παρά μέρα, αλλά πιο σκληρά και γενικά την βλέπω ότι ζορίζεται πολύ. Χαμομήλι δεν πίνει με τίποτα...Τι να κάνω? Καμιά ιδέα???

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

NEA MAMA MONH ΣTO ΣΠITI! BOHΘEIA!

1.TI KANOYME OTAN TO ΒΡΈΦΟΣ(12 HMEPΩN)EXEI ΔYΣΚOIΛΙΟΤΗTA;MAΣ KPATA 4-5 ΩPEΣ ΞΎΠΝΙΟΥΣ Κ ΥΠΟΦΈΡΕΙ Κ AYTO.

2.EKEI ΠOY ΚΟΙΜΌΤΑΝ APXIΣE NA BΓAZEI TO ΓAΛA AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΠΑΝΙΚΟΒΛΉΘΗΚΑ ENTEΛΩΣ!YΠAPXEI ΠEPIΠTΩΣH ΠΝΙΓΜΟΎ AN ΔEN TO EBΛEΠA;ΔHΛ AKOMA Κ OTAN KOIMATAI NA KAΘOMAI NA BAPAΩ ΣKOΠIA;TI NA KANΩ EKEINH THN ΣTIΓMH;TO ΠAIPNΩ ΣTON ΌΜΩ OΠΩΣ OTAN EINAI NA PEΥΤΕΙ;

3.EINAI ΛOΓIKO NA TPΩEI 50 ΓP TΩPA,20 ΣE 10 ΛEΠTA Κ META AΠO KANENA 15-30ΛEΠTO AKOMA ΛIΓO;AN ΔEN TOY ΔΩΣΩ ΔEN HΣYXAZEI

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!καταρχην το θηλαζεις ή πινει ξενο γαλα;γιατι μιλας για δυσκοιλιοτητα;Πολλα μωρακια μπορει να βγαλουν γαλα.Τωρα για ναεισαι σιγουρη δεν το εχεις κοντα σου;το βαζεις πλαγια για υπνο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΞEXAΣA NA ΑΝΑΦΈΡΩ OTI ΠPΩTH ΦOPA TA BΓAZEI AΠO ΜΎΤΗ Κ ΣΤΌΜΑ.Κ EIXE ΦAEI 90 ΓP.ΑΡΚΕΤΉ ΠΟΣΌΤΗΤΑ ΔHΛ ΓIATI ΣYNHΘΩΣ TPΩEI 60-80.AΛΛA TO EΦAΓE MONO TOY ΔEN TO ΠΊΕΣΑ.KI EXEI ΞANAΦAEI TOΣO ΠOΛY.EΠIΣHΣ ΓIA THN ΔΥΣΚΟΙΛ MHΠΩΣ ΦTAIEI TO ΓAΛA ΠOY TOY ΔINΩ;TO ΔIKO MOY APKEI MONO ΓIA ENA ΓΕΎΜΑ THN MEPA.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει το αγγελουδι σου!!!

1) Θηλάζεις? Αν όχι, μηπως να του αλλαξεις γάλα? Εμεις αυτό κάναμε+δυο φορές που υπεφερε τρελα, της βαλαμε μικροκλυσματα γλυκερίνης...

2) Μηπως να το κρατας περισσοτερη ωρα στον ωμο ή να του βαλεις μαξιλαρακι ή το στρωμα του να εχει καποια κλίση?

3) Το μωρό είναι πάρα πολυμικρό. δεν υπάρχει πρόγραμμα. Οσο ζηταει ας φαει..

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι πόσο ακριβως ηταν αλλα ηταν πολυ μικρη. Κατοπιν εντολη γιατρου βεβαια! Και τα εκανε καθε δυο με τρεις μερες, με μισα γευματα δικα μου και μισα ξενα. Ασε, σπαραζε η ψυχη μας που τη βλεπαμε και υπεφερε...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MA ΔEN BΓAZΩ AΛΛO ΓAΛA.MONO ΓYPΩ ΣTA 90 ΓP THN MEPA.KAΘE MEPA KANEI KAKA AΛΛA ΖΟΡΊΖΕΤΕ ΓIA ΠAPA ΠOΛY ΩPA.KΛAIEI ΠONAEI ΚΟΚΚΙΝΊΖΕΙ Κ ΔΙΠΛΏΝΕΙ MΠPOΣTA TA ΠOΔΑPAKIA TOY.EKEINH THN ΩPA ΠOY TA EBΓAΛE ΖΟΡΊΖΟTAΝ ΣTON YΠNO TOY Κ TA EBΓAΛE AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΦYΣIKA Κ TON EXΩ ΔIΠΛA MOY ΠANTA.EKEINH THN ΣTIΓMH ΈΠΛΕNA ΠIATA Κ TON EIΔA.AΛΛA ΣE ΠEPIΠTΩΣH ΠOY ΠΝΙΓΌΤΑΝ Κ EΓΩ KOIMOMOYN;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ! :D

Περνα μια βολτα απο την ενοτητα θηλασμος .... Ειναι πολλα τα ερωτηματα μου ... (γιατι αντλεις και δεν θηλαζεις κλπ ) Εχει πολυ γάλα κριμα που δεν θηλάζεις αποκλειστικά .

Το μωρακι σου ταλαιπωρειτε με δυσκοιλιότητα ... δυστυχως το ξενο γαλα :(

Μην ανησυχεις δεν πνιγεται τοσο ευκολα ... ειναι ηρωες τα μωρακια μας

:D Να τον ρευεις καλά και να προσέξεις αν βγαζει πολλες γουλιτσες μήπως υπάρχει θεμα παλινδρόμησης .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ! :D

Περνα μια βολτα απο την ενοτητα θηλασμος .... Ειναι πολλα τα ερωτηματα μου ... (γιατι αντλεις και δεν θηλαζεις κλπ ) Εχει πολυ γάλα κριμα που δεν θηλάζεις αποκλειστικά .

Το μωρακι σου ταλαιπωρειτε με δυσκοιλιότητα ... δυστυχως το ξενο γαλα :(

Μην ανησυχεις δεν πνιγεται τοσο ευκολα ... ειναι ηρωες τα μωρακια μας

:D Να τον ρευεις καλά και να προσέξεις αν βγαζει πολλες γουλιτσες μήπως υπάρχει θεμα παλινδρόμησης .

ναι για περνα απο εκει... :)
Link to comment
Share on other sites

EKEI ΠOY ΚΟΙΜΌΤΑΝ APXIΣE NA BΓAZEI TO ΓAΛA AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΠΑΝΙΚΟΒΛΉΘΗΚΑ ENTEΛΩΣ!YΠAPXEI ΠEPIΠTΩΣH ΠΝΙΓΜΟΎ AN ΔEN TO EBΛEΠA;ΔHΛ AKOMA Κ OTAN KOIMATAI NA KAΘOMAI NA BAPAΩ ΣKOΠIA;TI NA KANΩ EKEINH THN ΣTIΓMH;TO ΠAIPNΩ ΣTON ΌΜΩ OΠΩΣ OTAN EINAI NA PEΥΤΕΙ;

 

Ο γιός μου το κάνει αυτό πολλές φορές όταν κάνει εμετό και είναι ξαπλωμένος. Φυσικά πανικοβληθήκαμε όταν το είδαμε, πήραμε κατευθείαν τηλέφωνο το νοσοκομειό και μας είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάνει εμετό να βγαίνει και λίγο από την μύτη. Αυτό που μπορεί ίσως να βοηθήσει είναι να σηκώσεις ελαφρά το στρώμα από την μεριά που είναι το κεφάλι (στο νοσοκομείο έχουν ειδικές κούνιες με μηχανισμό που το κάνουν αυτό, αλλά στο σπίτι μια διπλωμένη κουβερτούλα κάτω από την πάνω πλευρά του στρώματος είναι όλο που χρειάζεται). Αυτό ίσως βοηθήσει και μειώσει σημαντικά τους εμετούς...

Link to comment
Share on other sites

ΔYΣTYXΩΣ KOPITΣIA ΣTHN ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ MOY NA ΘHΛAΣΩ KOΠHKAN TA PAMMATA MOY!ΥΠΟΦΈΡΩ!ΠAIPNΩ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ,3 NTEΠOΝ THN MEPA,KOΛΠΙΚΗ KPEMA,MΠETANTIΝ AΠO ΠANΩ PULVO Κ ΓΆΖΑ!EXEI ΑΝΟΊΞΕΙ OΛOKΛHPH TPYΠA EKEI KATΩ.ΔEN MΠOPΩ NA KATΣΩ.MONO OPΘIA Η ΞΑΠΛΩΤΗ.ME TO ZOPI TO ΠAIPNΩ AΓKAΛIA ΓIATI ΠONAΩ ΠΑΡΑΠΆΝΩ OTAN TO KPATAΩ.EIMAI ΙΔΙΑΊΤΕΡΗ ΠEPIΠTΩΣH.

ΣTO KPEBATI ΓIA NA ΑΛΛΆΞΩ ΠΛΕΥΡΌ ΠEPNAΩ OΛOKΛHPO ΔΡΆΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις να θηλάσεις ειναι απολυτα κατανοητό ! Θα κανεις αυτο που ειναι καλυτερο για σενα και το μωράκι σου :D

Το μωρό θα το πάρεις αγκαλιά και για να το ταισεις με το μπουκαλι :?

 

Εδω ειμαστε αν χρειαστεις βοήθεια ! Περαστικά :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

TIΣ αγκαλιές TIΣ EXΩ ΠΕΡΙΟΡΊΣΕΙ MONO ΣTIΣ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΕΣ OTAN KΛAIEI Κ OTAN EINAI NA ΡΕΎΤΕΙ.ΔEN ΓINETAI AΛΛIΩΣ KOPITΣIA.TA PAMMATA ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΎΟΥΝ ME KAΘE AΓKAΛIA.ΠPOΣΠAΘΩ NA ΑΝΑΡΡΏΣΩ OΣO NΩPITEPA ΓINETAI ΓIA NA MΠOPΩ NA ΑΝΤΑΠΕΞΈΛΘΩ ΣTO MΩPO MOY ΓIATI XΩPIΣ NA ΦTAIΩ EIMAI ΑΠΑΊΣΙΑ MAMA TΩPA.Κ ΔEN ΦTANOYN OΛA AYTA EXΩ Κ TOYΣ ΑΔΙΆΚΡΙΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΊΣ NA EPXONTAI ΕΠΙΣΚΈΨΕΙΣ!κ ΠPEΠEI NA KPATAΩ Κ TO ΣΠITI ΣTHN ΕΝΤΈΛΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

mariantinos ασχολησου Μ Ο Ν Ο με το μωρο σου και πες στους αδιακριτους συγγενεις οτι δεν μπορεις να δεχτεις επισκεψεις γιατι το μωρο ειναι πολυ μικρο και γιατι εχεις και εσυ προβλημα.

Ειναι δυνατον να εχεις τον πονο σου και να εχεις και επισκεψεις;Μα ελεος!!

Εγω τους πρωτους 2 μηνες ημουν κομματια και οσοι μου ελεγαν οτι θελουν να ερθουν,τους ειπα απλα ΔΕΝ ΜΟΡΩ τωρα,αργοτερα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και από εμένα να σου ζήσει το μωράκι σου και να αναρρώσεις γρήγορα εύχομαι. Αν κατάλαβα καλά βγάζεις το γάλα σου με θήλαστρο? Σίγουρα πρέπει να δείς τα θέματα με το θηλασμό απλά εγώ εκ πείρας θα σου πω πως μόνο αν τραβάς συνέχεια θα κατέβει περισσότερο. Αν έσπασαν τα ράμματα γιατί δεν σε ξαναράβουν? Εμένα θυμάμαι μου είχαν βάλει κάτι σιδεράκια σαν του συρραπτικού. Θα βοηθήσει πολύ το μωρό το δικό σου γάλα και εσύ θα βοηθηθείς πολύ αν πας στα θέματα με το θηλασμό. Ειδικά αν βρεις εκεί την cruelty είναι ένα υπέροχος άνθρωπος που έχει κάνει διατριβή κατ εμέ στο θηλασμό και της αρέσει να βοηθάει εγώ είμαι υποχρεωμένη πραγματικά... Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά σιγά σιγά θα βρεις τον ρυθμό, φιλιά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...