Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Για και από εμένα...

 

Έχουμε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, είναι 2 ετών, δεν του αρέσουν τα φρούτα και πολύ, αλλά τρώει 1-2 την ημέρα με το ζόρι.. Αυτό που έχω καταλάβει μετά από πολλές προσπάθειες τον πειράζει το γάλα και στο γάλα υπάρχει η λακτόζη..

Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει η να μου πει αν υπάρχει γάλα χωρίς λακτόζη η με λιγότερη για να δούμε τι θα γίνει.. Και αν είναι καλό να πίνει γάλα χωρίς λακτόζη.. Του κόψαμε το γάλα για 5 μέρες, έπινε μόνο το πρωί, και μετά από 2 μέρες άρχισε να τα κάνει κανονικά χωρίς να ζορίζεται και μαλακά.. Θα χαρώ πολύ κάποιος να βοηθήσει, η αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Διάβασα αρκετά θέματα που έχουν γράψει στο φόρουμ αλλά για το συγκεκριμένο δεν είδα κάτι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για και από εμένα...

 

Έχουμε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, είναι 2 ετών, δεν του αρέσουν τα φρούτα και πολύ, αλλά τρώει 1-2 την ημέρα με το ζόρι.. Αυτό που έχω καταλάβει μετά από πολλές προσπάθειες τον πειράζει το γάλα και στο γάλα υπάρχει η λακτόζη..

Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει η να μου πει αν υπάρχει γάλα χωρίς λακτόζη η με λιγότερη για να δούμε τι θα γίνει.. Και αν είναι καλό να πίνει γάλα χωρίς λακτόζη.. Του κόψαμε το γάλα για 5 μέρες, έπινε μόνο το πρωί, και μετά από 2 μέρες άρχισε να τα κάνει κανονικά χωρίς να ζορίζεται και μαλακά.. Θα χαρώ πολύ κάποιος να βοηθήσει, η αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Διάβασα αρκετά θέματα που έχουν γράψει στο φόρουμ αλλά για το συγκεκριμένο δεν είδα κάτι..

Υπάρχει γάλα χωρίς λακτοζη!σίγουρα έχει το δέλτα αντβανσ το εχω πάρει!θα το βρεις σε μεγάλα σούπερ μάρκετ! Έχει κ άλλη μια εταιρεία

Fl έτσι λέγεται αλλά δε θυμάμαι ποια έιναι!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 19 μηνών και εδώ κι ένα εξάμηνο παρουσίασε ξαφνικά δυσκοιλιότητα που παραμένει. Της κάνω τη δίαιτα που μου πρότεινε η παιδίατρος αλλά πάλι με πολλή δυσκολία τα κάνει. Συνήθως της κάνω κλίσμα. Εχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία ή τρόπο αντιμετώπισης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επίσης γάλα χωρίς λακτόζη υπάρχει και στο Almiron.΅Επίσης υπάρχει και μια κρέμα της Nutricia που πουλιέται μόνο στα φαρμακεία και λέγεται Alergy Care για μωρά που είναι αλεργικά στη λακτόζη. Έχει διακριτική, ευχάριστη γεύση.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Ν Τ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΚΗΒΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ-ΦΡΟΥΤΑ ΟΧΙ ΠΑΤΑΤΕΣ-ΡΥΖΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ DUPHALAC ME ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Μ ΕΔΩΣΕ 2ΚΡΕΜΕΣ Η ΜΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΕ ΣΕ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ Θ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.....ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΤ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΜ.ΕΙΛΗΚΡΗΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΧΡΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος μας έχει πει τα εξής:

Τροφές που βοηθούν είναι τα φρούτα (όχι μήλο και μπανάνα), τα λαχανικά, το γιαούρτι, ο χυμός πορτοκάλι, καθώς και το πολύ νεράκι. Τροφές που επιδεινώνουν το πρόβλημα είναι οι πατάτες, τα καρότα, το ρύζι, οι κρέμες τύπου ρυζάλευρο, φαρίν, μπισκοτόκρεμα.

Πάρτε και καμιά δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο, δεν έχετε να χάσετε κάτι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πιστεύω σ'ένα τέτοιο πρόβλημα μπορεί να σας βοηθήσει μόνο κάποιος γαστρεντερολόγος. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις και χειρότερες από τη δική σας αλλα το ξεπέρασαν έτσι. Εκείνος θα σας δώσει ειδικό πρόγραμμα διατροφής που ταιριάζει στο παιδί σας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Ν Τ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΚΗΒΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ-ΦΡΟΥΤΑ ΟΧΙ ΠΑΤΑΤΕΣ-ΡΥΖΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ DUPHALAC ME ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Μ ΕΔΩΣΕ 2ΚΡΕΜΕΣ Η ΜΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΕ ΣΕ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ Θ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.....ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΤ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΜ.ΕΙΛΗΚΡΗΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΧΡΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το μωράκι μου.Αυτό που έκανα είναι να αφαιρέσω την πατάτα και το καρότο από τη σούπα,να αφαιρέσω το μήλο από την φρουτόκρεμα και πρόσθεσα 2 μουλιασμένα αποβραδίς δαμάσκηνα.Μόλις έφαγε την φρουτόκρεμα,μέσα σε μισή ωρίτσα γέμισε η πάνα κακά!!Και το απόγευμα αντί για ρυζάλευρο,δίνω κρέμα βρώμης!Δοκίμασέ το!Καλή επιτυχία!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

ΗΔΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!! ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΥΝΑΤΕ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

το μωρό μου είναι 4 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά. Δυστυχώς όμως έχει 9 μέρες να κάνει κάτι στην πάνα του και σιγά σιγά αρχίζω και ανησυχώ! Μήπως έχει κανείς καμιά καλή συμβουλή ώστε να αδειάσει λίγο το εντεράκι του?:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο.Και ρίξε και μία ματιά εδώ

 

http://www.pfizernutrition.gr/tabid/262/Default.aspx

 

και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28331

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

το μωρό μου είναι 4 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά. Δυστυχώς όμως έχει 9 μέρες να κάνει κάτι στην πάνα του και σιγά σιγά αρχίζω και ανησυχώ! Μήπως έχει κανείς καμιά καλή συμβουλή ώστε να αδειάσει λίγο το εντεράκι του?:?::?::?:

 

Μίλα με τον παιδίατρό σου,εμείς πάντως σωθήκαμε με λαδάκι και θερμομετράκι στον πωπούλη!Επίσης βοηθάει το χαμομηλάκι!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλα με τον παιδίατρό σου,εμείς πάντως σωθήκαμε με λαδάκι και θερμομετράκι στον πωπούλη!Επίσης βοηθάει το χαμομηλάκι!

 

εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τις 3-4 μερες να του βαζω υποθετο γλυκερινης για μωρα!!!σωτηριο....μετα απο λιγο η πανα γεμιζει και το μωρο ξαλαφρωνει!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι λάδι χρησιμοποιείς? το αλοίφεις πάνω στο θερμόμετρο? Αυτό με το θερμόμετρο το δοκίμασα 3 φορές μέχρι τώρα αλλά δε βοήθησε!:(

 

Οποιοδήποτε λαδάκι,από σπαθόλαδο μέχρι ελαιόλαδο!βάζεις λίγο στο θερμόμετρο και βάζεις την ακρούλα στον πωπούλη,το γυρίζεις με τη φορά του ρολογιού ένα λεπτάκι και......σου 'ρχονται!!!χαχαχα:D και τα υποθετα γλυκερινης κάνουν καλή δουλειά!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

9 μέρες κ δεν έχεις μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο; Μην το καθυστερείς άλλο, μην πάθει τίποτα το παιδί! Μπορεί εκτός από τις παραπάνω συμβουλές να σου πει να αλλάξεις και κάτι στη διατροφή σου. Ενημέρωσε μας τι έγινε...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

9 μέρες κ δεν έχεις μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο; Μην το καθυστερείς άλλο, μην πάθει τίποτα το παιδί! Μπορεί εκτός από τις παραπάνω συμβουλές να σου πει να αλλάξεις και κάτι στη διατροφή σου. Ενημέρωσε μας τι έγινε...

 

Αν θηλάζει αποκλειστικά,μέχρι και 10 μέρες χωρίς κακά είναι οκ.Αλλά καλό είναι να μιλήσει με τον παιδίατρο της!

mogline,να τρως αποξηραμένα δαμάσκηνα και σύκα!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμείς έχουμε θέμα και κομματακι μεγάλο

 

Ο μπεμπης μας είναι 13 μηνών θηλάζει και τρώει και στερεες ασφαλώς

Αφοδεύει περίπου 3 φορές τη βδομάδα

 

Πήγαμε σε γαστρενερολόγο και κάναμε εξετάσεις αίματος (3 φορές τρυπήσανε τον μπεμπη μου!) για αλλεργίες σε αγελαδινό κλπ κλπ

 

Η γιατρός είπε πως βγηκαν καλές και να του δινουμε duphalac πρωι βραδυ για μια εβδομάδα και μας έγραψε και κάτι κρεμούλες.Α! Και μας είπε και να πίνουμε πολύ νερό

 

Τις κρέμες ο μικρός ούτε να τις δει δε θέλει, νερο δε πίνει αλλά πολύ λιγότερο απ'όσο μας είπε η γιατρός

 

Το αποτέλεσμα με duphalac μόνο πρωί κάναμε 3 μέρες να κάνουμε κακακια!

 

Άντε πάλι καλέσαμε τη γαστρεντερολόγο και μας είπε να κάνουμε και ακτινογραφία παχέος εντέρου με βαριουχο υποκλεισμό.

Η γυναικά μου φοβάται πιο πολύ για την εξέταση καθως πχ αν δεν απατώμαι σε Μητερα κλπ ΔΕΝ αφήνουν μαζί μαμα - μπαμπα κλπ

 

Να την κάνουμε; Αξίζει; Ή τσάμπα ταλαιπωρούμε το παιδάκι;

Άσε που εγω διαβάζοντας στο internet διάβασα τα χίλια οσα (μεγάκολο κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.Αντιμετωπίζουμε κι εμεις πρόβλημα δυσκοιλιότητας και της δίνουμε nujol λαδάκι.Συνήθως αυτό βοηθάει.Αλλες φορές ζορίζεται πολύ και σαν να κρατιέται.Η παιδίατρος μου είπε οτι εχει μια μικρή ραγαδα κ πιθανώς την πονάει και γι'αυτό οταν βλέπω οτι προσπαθεί να τα κάνει να της βάζω τοπικά λίγη ξυλοκαϊνη.Το εχετε ακούσει ξανά?

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τις 3-4 μερες να του βαζω υποθετο γλυκερινης για μωρα!!!σωτηριο....μετα απο λιγο η πανα γεμιζει και το μωρο ξαλαφρωνει!!!!

 

 

Γεια σας και από μενα παιδιά. Και εμάς το ίδιο μας είπε ο παιδίατρος. Υπόθετο γλυκερίνης μετά τις 3-4 μέρες. Διάβασα και λίγα πράγματα γι' αυτό και έχω καθησυχαστεί γιατί είναι πιο αγνό απ'ότι πίστευα.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα πρότινα σε όσους έχουν δοκιμάσει πολλές εναλλακτικές (και επίσκεψη σε παιδοχειρούργο για να αποκλείσουν παθολογικά φαινόμενα) να δοκιμάσουν την τεχνική Bowen. Στο παιδί μας δούλεψε μετά από 4-5 επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μανουλες βοηθήστε με εδω κ ένα μήνα αλλάξαμε γαλα γιατι λόγο δουλειάς μετακομισαμε στο εξωτερικό πήναμε το hipp 1 κ εδω δεν βρήκαμε πήραμε πάλι βιολογικό αλλα Με το hipp μου έκανε μια φορα κακακια του κ ηταν πολλά τωρα κάνει 3-4 φορές αλλα απο λίγα είμαστε 3μηνών και3ημερών λέτε να μην μπορει να τα κάνει καλα ?

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...