Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζάλευρο - κενώσεις


LIANA

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχει δύο μέρες που ξεκινήσαμε στην μπέμπα μας την κρεμούλα και επειδή έχουμε μια προιστορία με τα κακάκια της (τα έκανε ανα 5 μέρες) θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει να αρχίσει τις κενώσεις από την πρώτη μέρα ή θα πρέπει να υπάρξει μια περίοδος "προσαρμογής". Να σημειώσω ότι συνεχίζω να θηλάζω και να σας πω ότι έχει να κάνει κακάκια δύο μέρες.

Επίσης να ρωτήσω αν έστω και ένα πολύ μικρό "δείγμα" από κακάκια είναι αρκετό για μια ολόκληρη μέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ'ότι ξέρω, όσο τα μωρά θηλάζουν δεν πολυαπασχολεί τους παιδιάτρους το θέμα των κενώσεων...

Υποθέτω ότι με την αλλαγή στη διατροφή λογικό θα είναι να περιμένεις και αλλαγή στα κακά...προς το καλύτερο ή το χειρότερο. Αν όμως ανησυχείς κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου...μάλλον θα νοιώσεις καλύτερα :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιάνα

Εμάς γενικά ο μικρός όσο θήλαζε ήταν "τακτικός" με τις κενώσεις του... όταν άρχισε το ρυζάλευρο και ενώ ο θηλασμός συνέχιζε, σταμάτησε για λίγες μέρες να κάνει κακά του. Μέχρι να προσαρμοστεί, αναγκαστήκαμε να του κάνουμε 2 φορές βρεφικό κλισματάκι :cry: . Δε θέλω να πω πως και σε εσάς θα συμβεί το ίδιο, απλά αν δεις μια μικρή καθυστέρηση μην ανησυχήσεις!

Μόλις έφυγε ο μήνας που έτρωγε μόνο το ρυζάλευρο (απο στερεες τροφές) και έφαγε και δημητριακά, έστρωσε... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια και εμεις απο αποκλειστικο θυλασμο μπηκαμε στο ρυζαλευρος (φαριν-λακτε της Νουνου) και λιγα φρουτα και λιγη χορτοσουπα... τα πρωτα σταδια μιας που ειμαστε 7 μηνων!

Λοιπον το κενωτικο μεγαλειο στο επακρον. Απο εκει που με το ζορι 1 φορα καθε 5 μερες... τορα ειναι 3 φορες την ημερα και φυσικα πιο στεραια γιατι πριν ηταν κατι σαν μπεσαμελ (συγγνωμη για την αναλυση αλλα μονο ετσι εγω τουλαχιστον καταλαβαινω σαν αντρας...)

Αυτα απο εμας τουλαχιστον!

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Κοριτσια και εμεις απο αποκλειστικο θυλασμο μπηκαμε στο ρυζαλευρος (φαριν-λακτε της Νουνου) και λιγα φρουτα και λιγη χορτοσουπα... τα πρωτα σταδια μιας που ειμαστε 7 μηνων!

Λοιπον το κενωτικο μεγαλειο στο επακρον. Απο εκει που με το ζορι 1 φορα καθε 5 μερες... τορα ειναι 3 φορες την ημερα και φυσικα πιο στεραια γιατι πριν ηταν κατι σαν μπεσαμελ (συγγνωμη για την αναλυση αλλα μονο ετσι εγω τουλαχιστον καταλαβαινω σαν αντρας...)

Αυτα απο εμας τουλαχιστον!

εχω ενα μπεμπη 4 μηνων και εχουμε ξεκινησει εδω και λιγεσ μερεσ τη φρουτοκρεμα αλλα δεν δειχνει ενδιαφερον τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εχω ενα μπεμπη 4 μηνων και εχουμε ξεκινησει εδω και λιγεσ μερεσ τη φρουτοκρεμα αλλα δεν δειχνει ενδιαφερον τι να κανω?

 

Μήπως είναι νωρίς για φρουτόκρεμα; Εννοώ μήπως είναι φυσιολογικό που δεν ενδιαφέρεται ακόμη;

Εμείς είμαστε 4 μιση και ακόμη δεν μας σύστησε τίποτα η παιδίατρος. Τον άλλο μήνα είπε ότι θα ξεκινήσουμε....να τρώμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...