Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

τι εννοεις να φτιαξω το γαλα της με αυτο???γαλα και χαμομηλι μαζι???

δεν το συνδυαζω, απλα το αναφερω. ευχαριστω καλη μου για τις συμβουλες. εχω αγχωθει λιγο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μία λύση είναι να φτιάξεις χαμομήλι από αυτό που πίνουμε εμείς αλλά να το κάνεις πιο ελαφρύ ή να χρησιμοποιήσεις kinderte. Φαντάζομαι ότι δίνεις γάλα σκόνη στο μωρό, οπότε αν πίνει για παράδειγμα 210 ml γάλα, βάζεις 210 ml από το χαμομήλι που έχεις φτιάξει και κανονικά 7 κουταλιές γάλα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις αλλά δεν μπορώ να το διατυπώσω διαφορετικά. Η λύση αυτή είναι για να μην χάσει γεύμα. Διαφορετικά αν δεν σε προβληματίζει και είσαι σίγουρη ότι θα πιει το σκέτο χαμομήλι της το δίνεις σκέτο και (αν δεν το ξέρεις) ΠΟΤΕ ΜΕΛΙ!!! Παρ'ολ'αυτά νομίζω πως είναι καλύτερα να συζητάς τα πάντα με την/τον παιδίατρο, γιατί να ανχώνεσαι για απλά πράγματα???

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

ναι θα μιλησω και με την παιδιατρο το απογευμα. εχει καμμια αλλη κοπελα αναλογη περιπτωση???

 

κι εμεις του ιδιου κλαμπ. η μικρη (7 μηνων) εφτανε και τις 5 μερες να ενεργηθει. τις εβαζα βεβαια μικροκλυσματα γλυκερινης, αλλα και αυτα δεν ειναι για συνεχεια. ετσι κατεφυγα στη λυση του... ακτινιδιου. οχι οτι τωρα κανει καθε μερα, αλλα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λές και βλέπω τη δικιά μου! Κοπελιά εμείς σωθήκαμε με το χαμομηλάκι της nutricia όταν είχαμε την ηλικία σας. Όχι το κιντερτέ! Προσοχή γιατί σε μερικά μωράκια το κιντερτε τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Είχα δοκιμάσει και το χαμομήλι και το κιντερτε αλλά μόνο με το πρώτο γινόταν δουλειά...

Της έδινα όσο πιο συχνά μπορούσα ανάμεσα στα γεύματα σαν νεράκι, όχι πολύ κοντά στο επόμενο για να μη φουσκώνει και μετά δεν τρώει.

Κόψαμε το χαμομήλι από τότε που πίνει νεράκι, και ευτυχώς πίνει μπόλικο!

Επίσης φοβερό...ενεργητικό είναι το ακτινίδιο. Από τότε που της έδωσα, κάνει κάθε μέρα! Να φανταστείς αν μια μέρα δεν της βάλω ακτινίδιο στη φρουτόκρεμα, δεν ενεργείται. Απίστευτο!

Επίσης, αργότερα 'οταν μπει και η ντομάτα στη διατροφή σας, βοηθάει και αυτή.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως νομιζω οτι δυσκοιλιος δεν ειναι οποιος κανει πολλες μερες να ενεργηθει, αλλα εχει να κανει με το πως...βγαινει το στομαχι του.

 

Δλδ, μπορει να ειναι και 3 φορες τη μερα αλλα πολυ σκληρα...εισαι δυσκοιλιος.

 

Μπορει να ειναι και 1 φορα στις 3 μερες, αλλα μαλακά...τοτε δεν εισαι...

 

(Ωραια τα εθεσα, ετσι? Ελπιζω να μη τρωει καμια ενω με διαβαζει!:mrgreen:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω συμφωνώ εν μέρη γιατί και εμένα έτσι μου έλεγαν... ότι δηλαδή δεν είναι δυσκοίλιο το μωρό παραμόνο αν έχει να κάνει 5-7 μέρες.

Η δικιά μου έκανε 2-3 μέρες να ενεργηθεί και όλη μέρα σφιγκόταν και έκλαιγε. Αν δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα τι είναι;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω συμφωνώ εν μέρη γιατί και εμένα έτσι μου έλεγαν... ότι δηλαδή δεν είναι δυσκοίλιο το μωρό παραμόνο αν έχει να κάνει 5-7 μέρες.

Η δικιά μου έκανε 2-3 μέρες να ενεργηθεί και όλη μέρα σφιγκόταν και έκλαιγε. Αν δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα τι είναι;

 

Να τους πεις οτι οταν ενα μωρο δεν εχει ενεργηθει για 3 μερες ενημερωνεις αμεσα τον παιδιατρο και συνηθως (κατοπιν συνεννοησης μαζι του) κανεις κλισμα στο παιδι.

Ακου 5-7 μερες :?. Αυτο ειναι πολυ επικυνδινο

 

stafroditi2353 για την δυσκοιλιοτητα δοκιμασε να βαζεις αντι για νερο χαμομηλι στο γαλα.

Επισης συζητησε με τον παιδιατρο σου για αλλαγη μαρκας γαλατος που να ειναι πιο καταλληλο για δυσκοιλια παιδακια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης συζητησε με τον παιδιατρο σου για αλλαγη μαρκας γαλατος που να ειναι πιο καταλληλο για δυσκοιλια παιδακια.

 

 

Aν κάνεις τα υπόλοιπα και δεν τακτοποιηθεί το μωρό, τότε να ρωτήσεις τον γιατρό σου για κάποιο άλλο γάλα που να διευκολύνει το έντερο. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που έγραψε η elenik γιατί και εμάς η μικρή μας είχε δυσκοιλιότητα όταν ήταν στην ηλικία της κορούλας σου και τελικά μας είχε αλλάξει γάλα ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα της εβαλα υποθετο γλυκερινης. εκλαιγε και σφιγγοταν η καλη μου!!οχι οτι εκανε και πολλα, αλλα λεμε...ειναι πολυ σφιχτα και ζοριζεται.αλλα εκανε απο λιγα δυο φορες. εμεις πινουμε το nan2 τωρα. θα δοκιμασω και τ χαμομηλι με γαλα αυριο και βλεπουμε.η παιδιατρος μου ειπε να της βαζω περισσοτερο αχλαδι στα φρουτα

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ηταν 3 μηνων καιτυχαινε να μην ενεργηθει, μεσα στο γαλα του του εβαζα μιακουταλια χαμομηλι milupa.μετα απο αυτο, λειτουργουσε κανονικα. τωρα που ξεκινησαμε φρουτοκρεμα, του βαζω λιγοτερη μπανανα, περισσοτερο αχλαδι και χυμο απο μισο πορτοκαλι. και ετσι, δεν εχει πια κανενα προβλημα:P

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

το αχλάδι μόνο του για όσο καιρό έχετε πρόβλημα. επίσης, βανίλιες, ακτινίδιο, αν δίνετε.

το μήλο και η μπανάνα σφίγγουν τα κακάκια.

αν τρώτε σούπες, βάλτε λάδι περισσότερο, 2 κουταλιές της σούπας, εννοείται ωμό. απογύγετε την πατάτα, το ρύζι. βάλτε κολοκυθάκι.

επίσης, αν τρώτε κρεμούλες, προτιμήστε τις holle.

και ο χυμός όπως είπε η βικτώρια.

Link to comment
Share on other sites

το αχλάδι μόνο του για όσο καιρό έχετε πρόβλημα. επίσης, βανίλιες, ακτινίδιο, αν δίνετε.

το μήλο και η μπανάνα σφίγγουν τα κακάκια.

αν τρώτε σούπες, βάλτε λάδι περισσότερο, 2 κουταλιές της σούπας, εννοείται ωμό. απογύγετε την πατάτα, το ρύζι. βάλτε κολοκυθάκι.

επίσης, αν τρώτε κρεμούλες, προτιμήστε τις holle.

και ο χυμός όπως είπε η βικτώρια.

 

συμφωνω σε ολα εκτος το ακτινιδιο. Εχω μια εντυπωση οτι επιτρεπετε μετα τον χρονο. Γενικα μην προσθεσεις φρουτο πριν το εγκρινει ο/η παιδιατρος σου πριν το χρονο. Μονο οσα σας εχει πει εκεινος/η.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες τους ομοιοπαθούντες.

Εμάς ο μικρούλης μας σε λίγο κλείνει τα δύο και δυστυχώς έχουμε δυσκολία στα κακάκια! Βασικά έχει τρέλα με το γάλα του μεγάλες ποσότητες σε ημερήσια βάση που δεν είναι και κακό αλλά έχω την αίσθηση ότι ίσως το εν λόγω γάλα δυσκολεύει την όλη διαδικασία (NOYLAC).

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να γίνεται κοκκινούλης σαν το πατζάρι και να πονάει. Τελευταία μας κάνει κακά ανά 3 - 4 ημέρες τα οποία άλλοτε είναι σκληρά και άλλοτε έχουν μια πιο υδαρή μορφή.

Τι κάνουμε??????????

HELP!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες τους ομοιοπαθούντες.

Εμάς ο μικρούλης μας σε λίγο κλείνει τα δύο και δυστυχώς έχουμε δυσκολία στα κακάκια! Βασικά έχει τρέλα με το γάλα του μεγάλες ποσότητες σε ημερήσια βάση που δεν είναι και κακό αλλά έχω την αίσθηση ότι ίσως το εν λόγω γάλα δυσκολεύει την όλη διαδικασία (NOYLAC).

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να γίνεται κοκκινούλης σαν το πατζάρι και να πονάει. Τελευταία μας κάνει κακά ανά 3 - 4 ημέρες τα οποία άλλοτε είναι σκληρά και άλλοτε έχουν μια πιο υδαρή μορφή.

Τι κάνουμε??????????

HELP!!!!!!!!!!!!!

πρώτον να πίνει πολύ νερό.

δεύτερον να τρώει σαλάτες, λάχανο, μαρούλι, κουνουπίδι, μπρόκολο, παντζάρια κλπ

να τρώει αχλάδια, πορτοκάλια χυμό και το φρούτο και όσο γίνεται το άσπρο μέρος του πορτοκαλιού, δαμάσκηνα ξερά, βανίλιες, ακτινίδια,

 

αποφύγετε ή περιορίστε τις μπανάνες, τα μήλα, το ρύζι, τα ζυμαρικά , την πατάτα.

προτιμήστε τα λαδερά, φασολάκια, μπάμιες, αρακά, κολοκυθάκια, μελιτζάνα (δεν ξέρω αν υπάρχει στη λαϊκή, αλλά στην εποχή της κάνει θραύση).

 

σε όλα τα φαγητά του βάλτε ωμό λάδι. να περισσεύει το λάδι.

θα με θυμηθείς!

Link to comment
Share on other sites

πρώτον να πίνει πολύ νερό.

δεύτερον να τρώει σαλάτες, λάχανο, μαρούλι, κουνουπίδι, μπρόκολο, παντζάρια κλπ

να τρώει αχλάδια, πορτοκάλια χυμό και το φρούτο και όσο γίνεται το άσπρο μέρος του πορτοκαλιού, δαμάσκηνα ξερά, βανίλιες, ακτινίδια,

 

αποφύγετε ή περιορίστε τις μπανάνες, τα μήλα, το ρύζι, τα ζυμαρικά , την πατάτα.

προτιμήστε τα λαδερά, φασολάκια, μπάμιες, αρακά, κολοκυθάκια, μελιτζάνα (δεν ξέρω αν υπάρχει στη λαϊκή, αλλά στην εποχή της κάνει θραύση).

 

σε όλα τα φαγητά του βάλτε ωμό λάδι. να περισσεύει το λάδι.

θα με θυμηθείς!

 

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι διάφορα, όπως πχ να μας πει ο παιδίατρος να αλλάξουμε γάλα και τα σχετικά.

Δεν είχαμε πρόβλημα τόσο καιρό τώρα θα το αποκτήσουμε..............!

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ο καθένας εκφέρει απόψεις που στο τέλος δεν ξέρουμε ποιό είναι το σωστό και πιο όχι!

Όπως και να έχει 1000 ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Markos76

 

Η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα είναι μια παραγνωρισμένη πάθηση στην ελληνική οικογένεια και συνήθως τα παιδιά καθυστερούν αρκετά να επισκεφθούν τον ειδικό γιατρό. Αποτέλεσμα είναι η κακή θρέψη και ανάπτυξη καθώς και η χρόνια ατονία του εντέρου από την υπερδιάταση.

Συνήθης γενεσιουργός αιτία είναι η ραγάδα, μια μικρή πληγούλα σε συγκεκριμένη θέση που παρουσιάζεται με ζωηρά κόκκινο αίμα που επαλείφει τα κόπρανα.

Αρχική θεραπεία με μαλακτικά των κενώσεων και ήπιο καθαρτικό είναι απαραίτητη για την αποσυμφόρηση του εντερικού σωλήνα και την επιστροφή του φυσιολογικού μεγέθους και μυικού τόνου.

Ακολουθεί η διατροφή με πλούσιες σε φυτικές ίνες τροφές, λαχανικά και όσπρια καθώς και ο περιορισμός τροφών όπως σοκολάτα, ξηροί καρποί και έτοιμα φαγητά.

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για περαιτέρω οδηγίες μέσω π.μ ( προσωπικού μηνύματος) του parents.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κ.Μαρινόπουλε,

Εν προκειμένω δεν μιλαμε για ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα, τουλάχιστον η άποψη του παιδίατρο στα ποικίλα ερωτήματα που του έθεσα, αφορά και μόνο τροφές.

Εν ολίγοις μου είπε να περιορίσουμε στο ελάχιστον για ένα μικρό χρονικό διάστημα καρότο, ρύζι και μήλο γιατί οι εν λόγω τροφές δημιουργούν δυσκοιλιότητα καθώς επίσης να αλλάξουμε γάλα από NOULAC σε ΝΟΥΝΟΥ κανονικό γιατί η υψηλή περιεκτικότητα του πρώτου σε σίδηρο επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.

Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε φως στο τουνελ πρώτα από όλα να μην ταλαιπωρείτε ο μικρούλης.

Πρόσθετα να τονίσω ότι το ακολούθως ρώτησα τον παιδίατρο για ενδεχόμενο τραυματισμό και μου τόνισε ρητά οτι στην περίπτωσή μας δεν τίθετε τέτοιο θέμα.

Δράττομαι της ευκαιρίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν εννοείτε μαλακτικά των κενώσεων και ήπια καθαρτικά τι εννοείτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Markos76,

και εμείς είμαστε κοντά στην ηλικία σας και έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Μόνο που λόγω δυσκοιλιότητας δεν ξεκινήσαμε το αγελαδινό γάλα αλλά πίνουμε ακόμα σκόνη και ειδικότερα το Νovalac IT 2 (ειδικό για τη δυσκοιλιότητα). Όταν μετά το χρόνο αλλάξαμε και πήγαμε σε 3ης γενιάς ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα. Έτσι επιστρέψαμε σε αυτό το γάλα. Για αγελαδινό η παιδίατρος προς το παρόν το αποφεύγει γιατί επιβαρύνει την κατάσταση (όπως λέει). Κατά τα άλλα κάνουμε αυτά που έγραψε και η sevoula. Ευτυχώς πλεον ενεργείται 1 φορά τη μέρα χωρίς ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κ.Μαρινόπουλε,

Εν προκειμένω δεν μιλαμε για ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα, τουλάχιστον η άποψη του παιδίατρο στα ποικίλα ερωτήματα που του έθεσα, αφορά και μόνο τροφές.

Εν ολίγοις μου είπε να περιορίσουμε στο ελάχιστον για ένα μικρό χρονικό διάστημα καρότο, ρύζι και μήλο γιατί οι εν λόγω τροφές δημιουργούν δυσκοιλιότητα καθώς επίσης να αλλάξουμε γάλα από NOULAC σε ΝΟΥΝΟΥ κανονικό γιατί η υψηλή περιεκτικότητα του πρώτου σε σίδηρο επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.

Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε φως στο τουνελ πρώτα από όλα να μην ταλαιπωρείτε ο μικρούλης.

Πρόσθετα να τονίσω ότι το ακολούθως ρώτησα τον παιδίατρο για ενδεχόμενο τραυματισμό και μου τόνισε ρητά οτι στην περίπτωσή μας δεν τίθετε τέτοιο θέμα.

Δράττομαι της ευκαιρίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν εννοείτε μαλακτικά των κενώσεων και ήπια καθαρτικά τι εννοείτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

 

Αγαπητή Κα/Κε

 

Η φαρμακευτική αγωγή αποτελείται από το συνδυασμό Λακτουλόζης και Σέννας. Η πρώτη ουσία δεν απορροφάται αλλά αποβάλλεται αυτούσια με τα κόπρανα τα οποία και μαλακώνει ώστε να αποβάλονται ευκολότερα. Η δεύτερη ουσία κινητοποιεί το χαλαρό λόγω υπερδιάτασης έντερο για τις πρώτες 10 μέρες έως να αποκτήσει θεραπευτικά επίπεδα η λακτουλόζη.

 

Εάν η δυσκοιλιότητα δεν βελτιωθεί με συντηρητικές μεθόδους θα χαρώ να σας συμβουλεύσω.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...