Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εχω δει πολους γονεις που κουβαλουν το ρελαξ στην παραλια κ τους βολευει. Καροτσι ειναι η αληθεια δεν εχω δει αρκετες φορες...

Εμεις περισυ που ηταν 9 μηνων περιπου οταν αρχισαμε τα μπανια ειχαμε κατι ειδικα στρωματακια για την παραλια κ τη βαζαμε εκει πανω. Τα εχει σε ειδη καμπιγκ, αλλα νομιζω εχω δει και στον Αερακη κ στο Ζαρα. Μας βολεψαν πολυ κ της απλωναμε κ διαφορα παιχνιδια πανω κ καθοταν κ επαιζε. Αφηστε που γινοταν πολος ελξης για ολα τα παιδακια...

Θα τα χρησιμοποιησουμε κ φετος κ επισης μπαινουν κ πλυντηριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω δει πολους γονεις που κουβαλουν το ρελαξ στην παραλια κ τους βολευει. Καροτσι ειναι η αληθεια δεν εχω δει αρκετες φορες...

Εμεις περισυ που ηταν 9 μηνων περιπου οταν αρχισαμε τα μπανια ειχαμε κατι ειδικα στρωματακια για την παραλια κ τη βαζαμε εκει πανω. Τα εχει σε ειδη καμπιγκ, αλλα νομιζω εχω δει και στον Αερακη κ στο Ζαρα. Μας βολεψαν πολυ κ της απλωναμε κ διαφορα παιχνιδια πανω κ καθοταν κ επαιζε. Αφηστε που γινοταν πολος ελξης για ολα τα παιδακια...

Θα τα χρησιμοποιησουμε κ φετος κ επισης μπαινουν κ πλυντηριο!

 

τι ειδους στρωματακι ειναι αυτό?οταν θα ξεκινησουμε μπανια θα εχουμε μπει στον 9ο όπότε θα με βολεύει. Ποσο κοστιζουν περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δοκίμασε και την πετσέτα στα βοτσαλάκια, μπορεί και να του αρέσει. Το τι θεωρεί κάθε μωρό βολικό και τι άβολο είναι μυστήριο και μόνο δοκιμάζοντας μπορείς να το ξεδιαλύνεις :)

Η δική μου τρελαινόταν με τα βοτσαλάκια. Πέρσι στις διακοπές (6 μηνών) την είχα σε πετσέτα ή ψάθα μαζί μας και αυτή έκανε τις πρώτες προσπάθειες να μπουσουλίσει μέχρι την άκρη της πετσέτας και να πιάσει τα βοτσαλάκια. Επειδή η παραλία δεν ήταν υπερβολικά πολυσύχναστη την άφηνα και να τα γλύφει μια και το είχε τόσο καημό, και δεν έπαθε τίποτε. Για τα παιχνίδια της αδιαφορούσε, όσο έβλεπε βοτσαλάκια (αυτό της έχει μείνει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Μας τα ειχαν φερει κατι φιλοι δωρο. Τα ειχαν παρει νομιζω απο το νοτος home. Τα ειδα περισυ στο ζαρα. Ειναι κατι στρωματακια λεπτα, υφασματινα, που τυλιγουν ρολο κ ειναι ευκολα κ στο κουβαλημα. Τα εχουν κ για καμπινγκ για να ξαπλωνουν. Δε νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβα, δεν ειμαι κ σιγουρη ομως..

Παντως τα καταευχαριστηθηκαμε. Κ ολοι οι γονεις μας ρωτουσαν απο που τα πηραμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες. Η μπουμπουκιτσα μου ειναι 4 1/2 μηνων. Ρωτησα τον παιδιατρο μου απο ποτε θα ξεκινησουμε τα μπανια στη θαλασσα και μου ειπε οτι καλυτερα φετος να μην κανει καθολου. Μετα απο τους 10 μηνες ειναι καλυτερα να ξεκινουν τα πρωτα μπανια. Μου φανηκε λιγο τραβηγμενο. Εσας απο ποτε ξεκινησαν τα μπανια τα δικα σας?

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω νομιζω οτι μετα τους εξι ειναι καλα. Οχι οτι δεν εχω δει κ μικροτερα μωρακια ομως να τα βουτανε οι γονεις.. Εμεις ξεκινησαμε γυρω στους εννια μηνες (μας βολεψε η ηλικια της).

Κ μαλιστα την βαζαμε κ σε πισινα.

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen:Κορίτσια μου,εμένα πέρυσι ο Δημητράκης δεν έκανε μπάνιο και ήταν περίπου 6,5 μηνών. Μου είχε πεί η παιδίατρος να του βρέξω μόνο τα ποδαράκια. Μετά το χρόνο πρέπει να κάνουν μπάνιο και να εκτiθενται στην παραλία (εννοείται κάτω από ομπρέλα με μπλουζάκι, καπέλο και αντηλιακό) και αυτό γιατί τα μωράκια πριν τον χρόνο δεν έχουν αναπτύξει καλά την μελανίνη που απορροφα την υπεριώδη ακτινοβολία. Επίσης κορίτσια πρέπει να ξέρετε ότι τα μωράκια 5-6 μηνών και όχι μόνο που θα εκτεθούν στον ήλιο θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στα χειλάκια τους και στον ποπούλι τους γιατί τα μερη αυτά δεν περιέχουν μελανίνη και δύο λεπτά είναι αρκετά για να πάθει έγκαυμα το ευαίσθητο δερματάκι τους.Μπορείτε να τα προστατεύσετε λοιπόν με ένα ειδικό αντιηλιακό στικ. Εγώ να σας πως την αλήθεια και η παιδιάτρος να μην μου έλεγε αυτά και πάλι δεν θα τον βούταγα 7 μηνών μέσα στα παγωμένα νερά.Εξάλλου από ότι μου είχε πεί επειδή δεν καταλαβαίνει ακόμα θα κλαίει από το κρύο νερό και θα νευριάζει επειδή θα ρίχνει νερό καταλαθως στο προσωπο του. Η επιλογή είναι δική σας!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εμενα (αν κ ηταν εννια οταν ξεκινησαμε) τις αρεσε παρα πολυ κ συνεχεια γελαγε.. Οσο για τον ηλιο φυσικα θελει προσοχη, δεν θα το αφηνεις πολυ ωρα εκτεθειμενα, συνεχεια αντηλιακο, μπλουζακι ανοιχτοχρωμο κλπ...κ θα διαλεγεις κ το που το βουτας (μην πατε κ εσεις στον Πειραια για μπανιο...)

Θελει φυσικα προσοχη κ φυσικα η καθε μανουλα θα κανει οτι την κανει να αισθανεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε διακοπές με τον γιο μου όταν ήταν 5 μηνών. Από τον 4ο μήνα πηγαίναμε ήδη στη θάλασσα. Τον βάζαμε στο βρεφικό καρεκλάκι του αυτοκινήτου (αυγό) και ήταν μια χαρά. Τον έπαιρνε και ο ύπνος συνήθως μετά το μπάνιο, και ήταν άνετος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου ειναι 4 μηνών και σκεφτομαστε αυριο να παμε για μπανιο, εχουμε ολο τον εξοπλισμό για ασφαλεια στον ηλιο αλλα ξερετε αν κανει να την βαλω στη θαλασσα;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η θάλασσα ακόμη είναι παγωμένη για τα μικρά μας.Εγω στη θέση σου πάντως θα έπαιρνα ενα μπουκαλι νερό θα το άφηνα στον ήλιο και θα έβρεχα λ'ιγο τα ποδαράκια του.Ελπίζω να περάσετε όμορφα και περιμένουμε νέα!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα 5 μηνων ειναι και λεω να παρω μια πισινουλα (απο το τζαμπο,απο αυτες που εχουν απο πανω οροφη για σκια,για να μην ειναι στον ηλιο)και να τη γεμισω νερο απο τη θαλασσα,κι οταν ζεσταθει το νερο να τη βαλω λιγο.τον παιδιατρο δεν τον εχω ρωτησει ακομα να δω τι θα μου πει,αλλα θελω να την βουτηξω στη θαλασσα,αν και φοβαμαι τα μικροβια για ουρολοιμωξη.παντως εγω πιστευω στο ενστικτο της καθε μαμας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia geia sas..to diko moy moraki eine 7 minon k prin 2 vdomades ton voutixa gia ligo me ola ta prostateytika mesa k xetrela8ike....an ta nera eine sxetika ka8ara k o ligos ilios mexri to proto etos eidika kanei kalo sta kokalakia tou morou...de pa8ainoun tipota...arkei o kairos na eine zestos na mi krionoun k na ta skoupizete grigora....den yparxei kalitero paixnidi apo to nero tin ammo k to kouvadaki tous.........

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι με μία ερώτηση για μεγαλύτερα παιδάκια...ας πούμε 17-18 μηνών...

 

Πήγαμε κι εμείς την Κυριακή στη θάλασσα (εντός Αττικής, στο ΠΟΡΤ ΡΑΦΤΗ) με την 17 μηνών κορούλα μου. Με το μπάνιο τρελλάθηκε, αν και ήταν σχετικά κρύα η θάλασσα, το απολάμβανε πραγματικά στην αγκαλίτσα μας...

Η ερώτηση είναι...τι κάνουμε μετά με αυτής της ηλικίας παιδάκια???

Η κόρη μου ας πούμε...μετά το μπάνιο ξετρελλάθηκε να παίζει στην παραλία, εκεί που σκάει το κύμα που λέμε, με τα κουβαδάκια της. Τρελλή χαρά έκανε!!!

Εμείς τι κάνουμε όμως για να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο μολύνσεων κτλ κτλ?

Την αφήνουμε με το μαγιώ (όπως βγήκε από τη θάλασσα) να παίζει, καθισμένη πάνω στην άμμο? και την ξεπλένουμε αφού τελειώσει το παιχνίδι της?

Την ξεπλένουμε με γλυκό νερό, της φοράμε κάτι άλλο στεγνό και μετά την αφήνουμε να παίξει; Αλλά πάλι, δεν θα την ξανακάνει η θάλασσα μούσκεμα?

 

Εσείς τι κάνετε?????????????

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον ξεπλέναμε με γλυκό νερό, του αλλάζαμε μαγιό ή πάνα αδιάβροχη, τον αφήναμε να παίξει και μετά πάλι ξέπλυμα.

 

Thanks, Tara !!!

Ίως το κάνω κι εγώ έτσι και το πολύ πολύ για να μην βραχεί πολύ ξανά από τη θάλασσα, να την βάλω να καθήσει λίγο πιό έξω από εκεί που σκάει το κύμα.

Και ακόμα μία ερώτηση:

Εννοείται πως εκέι που παίζει βάζουμε αντιηλιακό και καπέλο.

Κάτι επιπλέον για να τη προφυλάσσω από τον ήλιο?

Μήπως δηλ. να φοράει ένα απλό άσπρο μακώ;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον ξεπλέναμε με γλυκό νερό, του αλλάζαμε μαγιό ή πάνα αδιάβροχη, τον αφήναμε να παίξει και μετά πάλι ξέπλυμα.

 

 

tara καλησπερα , τι εννοεις πανα αδιαβροχη ? δεν εχω ιδεα....που τις βρισκω ? εχω ακουσει και για μαγιω-πανα ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αποφεύγεις την έκθεση στον ήλιο από τις 11 το πρωί ως τις 6 το απόγευμα. Επειδή όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, θα της φοράς ένα μπλουζάκι. Κι εμείς έτσι κάναμε όταν ξεφεύγαμε από το χρονοδιάγραμμα. Μπλουζάκι, αντιηλιακό, καπέλο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

tara καλησπερα , τι εννοεις πανα αδιαβροχη ? δεν εχω ιδεα....που τις βρισκω ? εχω ακουσει και για μαγιω-πανα ισχυει κατι τετοιο?

 

΄Εχει βγάλει η Libero, και θα τις βρεις στα σούπερ μάρκετ. Είναι πάνες βρακάκια αδιάβροχες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αποφεύγεις την έκθεση στον ήλιο από τις 11 το πρωί ως τις 6 το απόγευμα. Επειδή όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, θα της φοράς ένα μπλουζάκι. Κι εμείς έτσι κάναμε όταν ξεφεύγαμε από το χρονοδιάγραμμα. Μπλουζάκι, αντιηλιακό, καπέλο.

 

 

Τι καλά!!!! Ευχαριστώ!!!!

 

Και κάτι τελευταίο...στην παραλία που παίζει...να κάθεται καλύτερα πάνω σε κάτι και όχι κατ' ευθείαν στην άμμο???

Δοκίμασα π.χ. να της βάλω μιά ψάθα την Κυριακή...αλλά επειδή την χτύπαγε το κυματάκι, έγινε όλο άμμο!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα κοριτσάκια είναι πολύ ευαίσθητα, και καλό είναι να μην κάθονται απευθείας στη βρεγμένη άμμο. Δύσκολο να το αποφύγεις βέβαια, αλλά καλύτερα στην ψάθα, την οποία θα ξεπλένεις στη θάλασσα και θα τη στεγνώνεις. Εγώ τον γιο μου τον άφηνα ελεύθερο, αλλά με την κόρη μου θα προσέχω πολύ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...