Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Όταν έμεινα έγκυος η γιατρός μου είχε δώσει το οκ να πίνω ένα ποτήρι κρασί την εβδομάδα!Περιττο να πω γουλιά δεν έβαλα στο στόμα μου!οταν βγήκα από το μαιευτήριο το πρώτο πράγμα που ζήτησα με το φαγητό ήταν και λίγο κρασί!!!!(δε θήλασα όποτε δεν είχα πρόβλημα να πίνω κάνα ποτηράκι)

 

Οι περισσότεροι γιατροί δε βρίσκουν κάτι κακό στο αλκοόλ με μέτρο στην εγκυμοσύνη, ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο. Η απαγόρευση υπάρχει για να μη χαθεί το μέτρο. Δηλαδή μπορεί ο γιατρός να σου πει με μέτρο και να εννοεί να πιεις ένα μικρό ποτηράκι κρασί 2-3 φορές τη βδομάδα, κι εσύ να γεμίζεις τελικά δυο νεροπότηρα κάθε βράδυ, οπότε είναι πιο εύκολο να πει καθόλου. Ο γιατρός μου, με είχε παροτρύνει στη μία εγκυμοσύνη να πίνω στο τέλος, αν ένιωθα ότι με χαλαρώνει, με τον όρο να είναι 2 δάχτυλα τη μέρα. Δεν είπε "άντε πιες", το ανέφερε ανάμεσα σε άλλα φυσικά αγχολυτικά, μην παρεξηγηθώ.

Στο θηλασμό δεν νομίζω ότι υπάρχει απαγόρευση εφόσον δε μεθάς. Παραδοσιακά οι μαίες πρότειναν ένα ποτήρι μπύρα ως γαλακταγωγό (και όντως κάνει δουλειά, όπως και η μπύρα χωρίς αλκοόλ) αλλά το ίδιο μου είχαν πει και σε σεμινάρια θηλασμού και μέχρι και η διευθύντρια ΜΕΝΝ σε μεγάλο μαιευτήριο.

Τον καφέ γιατί βλέπω να τον βάζετε πολλές στις κακές συνήθειες; Με παραξενεύει αυτό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και πολλές μελέτες που δείχνουν ότι δρα μετά από μια ηλικία προστατευτικά στην άνοια και το alzheimer και μιλάνε αν θυμάμαι καλά για κατ'ελάχιστο 3-4 φλυτζάνια τη μέρα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το "φυσιολογικο" σε καθε σχεση το φτιαχνει το ζευγαρι :) Ειδικα στο ερωτικο κομματι δεν υπαρχει "φυσιολογικο", ολα ειναι θεμα γουστου. Το μονο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση σε αυτα που εχεις γραψει ειναι ο τροπος που αντιλαμβανεσαι τα γεννητικα σου οργανα, σαν "βρωμικα", που "μυριζουν" και αυτο μπορει να παιζει καποιο ρολο στο ποσο ερωτικα θα νιωθεις ειδικα μετα το παιδι, που τα γεννητικα οργανα αλλαζουν και πλεον η μορφη τους δεν συμβαδιζει με τα κοινωνικα προτυπα του "ωραιου". Μονο βρωμικο δεν ειναι το αιδοιο μας ακομη κι αν περναει ενας παραλληλος δρομος με ουρα :wink:  Αυτοϊκανοποιεισαι; Αγγιζεσαι; Χαϊδευεις απλα το σωμα σου; Ειναι ενας απλος τροπος να το μαθεις και να συνδεθεις μαζι του και εν τελει να το αγαπησεις, οπως ακριβως ειναι :)

 

Δεν είπα ότι τα θεωρώ γενικά βρώμικα, απλά στιγμιαία έχω σκεφτεί γιατί αυτά τα όργανα είναι 2 σε 1 και γιατί άραγε η αναπαραγωγή με την ούρηση έχουν μπει στο ιδιο σημείο και όχι αλλού αφού δεν συνδέονται. Ανατομική απορία όπως γιατί έχουμε 5 δάχτυλα ή γιατί το αυτί έχει αυτό το σχήμα ή γιατί υπάρχουν ίσια και σγουρα μαλλιά και γιατί έχουμε φρύδια. Απλά συγκριτικά πχ με την κοιλιά μας ξερω'γω ή το γόνατό μας, το πιπι μας πιο βρώμικο είναι, αντικειμενικό είναι αυτό. Όχι "ηθικά" βρώμικο.

Τι αλλαγή παθαίνουν μετά τη γέννα; Οπτικά εννοεις; Εμένα δεν έχει κάποια αλλαγή.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τον καφέ γιατί βλέπω να τον βάζετε πολλές στις κακές συνήθειες; Με παραξενεύει αυτό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και πολλές μελέτες που δείχνουν ότι δρα μετά από μια ηλικία προστατευτικά στην άνοια και το alzheimer και μιλάνε αν θυμάμαι καλά για κατ'ελάχιστο 3-4 φλυτζάνια τη μέρα.

 

Δεν νομίζω ότι είναι κακη συνήθεια γενικά, απλα αν δεν τον έχεις συνηθίσει μπορεί να έχεις ταχυκαρδία, αίσθημα άγχους ή σφιξιματος στο στήθος, κρυαδες κλπ. Κι έτσι θέλει να το πας λάου λάου στο ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

κακές συνήθειες; Με παραξενεύει αυτό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και πολλές μελέτες που δείχνουν ότι δρα μετά από μια ηλικία προστατευτικά στην άνοια 

stoys enilikes kapoia sigekrimeni posotita einai eyergetikh. Sta paidia logo anaptiksis den kanei kalo.  Diladi ta paidia efoiboi epeksergazontai diaforetika tin kafeini. Bebaia den milame gia mikres posotites diladh na piei dyo goylies elliniko . Milame gia synitheia kafe se mikres ilikies.  

O organismos stin anaptyksi einai diaforetikos afto paizei tin diafora k sto alkool.  

Episis mikres posotites alkool stoys enilikes kanei kalo.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

stoys enilikes kapoia sigekrimeni posotita einai eyergetikh. Sta paidia logo anaptiksis den kanei kalo.  Diladi ta paidia efoiboi epeksergazontai diaforetika tin kafeini. Bebaia den milame gia mikres posotites diladh na piei dyo goylies elliniko . Milame gia synitheia kafe se mikres ilikies.  

O organismos stin anaptyksi einai diaforetikos afto paizei tin diafora k sto alkool.  

Episis mikres posotites alkool stoys enilikes kanei kalo.  

 

Ε ναι, για ενήλικες μιλάω πάντα. Απλά βλέπω κάποιες κοπέλες που φαίνεται να αναφέρονται στον καφέ σαν κάτι κακό για τις ίδιες. Άλλο τώρα να έχεις κάποιο θέμα και να σε πειράζει, ή να είσαι 12 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ε ναι, για ενήλικες μιλάω πάντα. Απλά βλέπω κάποιες κοπέλες που φαίνεται να αναφέρονται στον καφέ σαν κάτι κακό για τις ίδιες. Άλλο τώρα να έχεις κάποιο θέμα και να σε πειράζει, ή να είσαι 12 χρονών.

Mporei epeidi pinoyn polloys :). Ginete k eksartisi stin kafeini diladi an den pieies exeis ponokefaloys k tetoia ekei akoma k enan na pineis thelei na to elattoseis. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ε ναι, για ενήλικες μιλάω πάντα. Απλά βλέπω κάποιες κοπέλες που φαίνεται να αναφέρονται στον καφέ σαν κάτι κακό για τις ίδιες. Άλλο τώρα να έχεις κάποιο θέμα και να σε πειράζει, ή να είσαι 12 χρονών.

Ίσως επειδή είναι λίγο εθιστικός και δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο: πίνεις επειδή νυστάζεις, σε κάνει να αργήσεις να κοιμηθείς, οπότε πάλι την επόμενη νυστάζεις και ξαναπινεις και ξανααργεις να κοιμηθείς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ίσως επειδή είναι λίγο εθιστικός και δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο: πίνεις επειδή νυστάζεις, σε κάνει να αργήσεις να κοιμηθείς, οπότε πάλι την επόμενη νυστάζεις και ξαναπινεις και ξανααργεις να κοιμηθείς κλπ.

Ma einai ethismos h kafeini.  emena o pateras moy otan doyleye eixe kathe sabbatokyriako ponokefallo epeidi sto spiti den epine kafe.  Ama kapoio sk epine htan mia xara mexri na to anakalipsei ti ginotan nomize oti apla htan h koyrasi.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν είπα ότι τα θεωρώ γενικά βρώμικα, απλά στιγμιαία έχω σκεφτεί γιατί αυτά τα όργανα είναι 2 σε 1 και γιατί άραγε η αναπαραγωγή με την ούρηση έχουν μπει στο ιδιο σημείο και όχι αλλού αφού δεν συνδέονται. Ανατομική απορία όπως γιατί έχουμε 5 δάχτυλα ή γιατί το αυτί έχει αυτό το σχήμα ή γιατί υπάρχουν ίσια και σγουρα μαλλιά και γιατί έχουμε φρύδια. Απλά συγκριτικά πχ με την κοιλιά μας ξερω'γω ή το γόνατό μας, το πιπι μας πιο βρώμικο είναι, αντικειμενικό είναι αυτό. Όχι "ηθικά" βρώμικο.

Καταλαβα πως το λες αλλα και παλι γιατι ειναι αντικειμενικα βρωμικα; Τι εννοεις "βρωμια"; Τα κολπικα υγρα; Τα βακτηρια που εχουν; Τι θεωρειται "βρωμια"; Ολα ειναι μερος του οικοσυστηματος μας και ειμαστε μερος τους. Για την ακριβεια αν δεν υπηρχαν τα μικροβια (οχι μονο των γεννητικων οργανων αλλα γενικοτερα τα βακτηρια) δεν θα ειμασταν εδω να γραφουμε, δεν θα ειχαμε υπαρξη. Θεωρω οτι τιποτα στο φυσικο μας κοσμο δεν ειναι "βρωμικο", ποσο μαλλον το ιδιο μας το σωμα, ποσο μαλλον το μερος του οποιου δημιουργει ζωη. Το οτι τα γυναικεια γεννητικα οργανα ειναι βρωμικα ειναι καθαρα φαλλοκρατικες αποψεις που επικρατησαν ανα τους αιωνες, δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο για τα ανδρικα οργανα. 

 

Παράθεση

 Τι αλλαγή παθαίνουν μετά τη γέννα; Οπτικά εννοεις; Εμένα δεν έχει κάποια αλλαγή.

Nαι, οπτικα και ανατομικα, απο το πιο απλο: το οτι "ανοιγεις", μπορει να υπαρχουν ουλες απο ραμματα,  μεχρι και παραμορφωσεις εσωτερικα, ειδικα αν εχουν χρησιμοποιηθει βιαιες παρεμβασεις πχ βεντουζα.

  • Μου αρέσει 3
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Καταλαβα πως το λες αλλα και παλι γιατι ειναι αντικειμενικα βρωμικα; Τι εννοεις "βρωμια"; Τα κολπικα υγρα; Τα βακτηρια που εχουν; Τι θεωρειται "βρωμια"; Ολα ειναι μερος του οικοσυστηματος μας και ειμαστε μερος τους. Για την ακριβεια αν δεν υπηρχαν τα μικροβια (οχι μονο των γεννητικων οργανων αλλα γενικοτερα τα βακτηρια) δεν θα ειμασταν εδω να γραφουμε, δεν θα ειχαμε υπαρξη. Θεωρω οτι τιποτα στο φυσικο μας κοσμο δεν ειναι "βρωμικο", ποσο μαλλον το ιδιο μας το σωμα, ποσο μαλλον το μερος του οποιου δημιουργει ζωη. Το οτι τα γυναικεια γεννητικα οργανα ειναι βρωμικα ειναι καθαρα φαλλοκρατικες αποψεις που επικρατησαν ανα τους αιωνες, δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο για τα ανδρικα οργανα. 

 

Nαι, οπτικα και ανατομικα, απο το πιο απλο: το οτι "ανοιγεις", μπορει να υπαρχουν ουλες απο ραμματα,  μεχρι και παραμορφωσεις εσωτερικα, ειδικα αν εχουν χρησιμοποιηθει βιαιες παρεμβασεις πχ βεντουζα.

 

Ε τότε γιατί μετά την τουαλέτα ή το σ..ξ πλένουμε χέρια πριν πιάσουμε το παιδί μας (ή οτιδήποτε μες στο σπίτι) ;  Τόσο απλά το εννοώ, όχι με ηθικό -ιδεολογικο πρόσημο. Και δεν λέω μόνο για τα γυναικεία. Και το αντρικό εξίσου μυρίζει αν έχει ουρήσει πριν το στοματικό ας πούμε. 

Παραμορφώσεις δεν έχω πάντως, ούτε έχω ανοίξει απ'ο,τι λέει ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Οι περισσότεροι γιατροί δε βρίσκουν κάτι κακό στο αλκοόλ με μέτρο στην εγκυμοσύνη, ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο. Η απαγόρευση υπάρχει για να μη χαθεί το μέτρο. Δηλαδή μπορεί ο γιατρός να σου πει με μέτρο και να εννοεί να πιεις ένα μικρό ποτηράκι κρασί 2-3 φορές τη βδομάδα, κι εσύ να γεμίζεις τελικά δυο νεροπότηρα κάθε βράδυ, οπότε είναι πιο εύκολο να πει καθόλου. Ο γιατρός μου, με είχε παροτρύνει στη μία εγκυμοσύνη να πίνω στο τέλος, αν ένιωθα ότι με χαλαρώνει, με τον όρο να είναι 2 δάχτυλα τη μέρα. Δεν είπε "άντε πιες", το ανέφερε ανάμεσα σε άλλα φυσικά αγχολυτικά, μην παρεξηγηθώ.

Στο θηλασμό δεν νομίζω ότι υπάρχει απαγόρευση εφόσον δε μεθάς. Παραδοσιακά οι μαίες πρότειναν ένα ποτήρι μπύρα ως γαλακταγωγό (και όντως κάνει δουλειά, όπως και η μπύρα χωρίς αλκοόλ) αλλά το ίδιο μου είχαν πει και σε σεμινάρια θηλασμού και μέχρι και η διευθύντρια ΜΕΝΝ σε μεγάλο μαιευτήριο.

Τον καφέ γιατί βλέπω να τον βάζετε πολλές στις κακές συνήθειες; Με παραξενεύει αυτό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και πολλές μελέτες που δείχνουν ότι δρα μετά από μια ηλικία προστατευτικά στην άνοια και το alzheimer και μιλάνε αν θυμάμαι καλά για κατ'ελάχιστο 3-4 φλυτζάνια τη μέρα.

Το αλκοόλ στον θηλασμο εξαρτάται σε ποια περίοδο γαλουχίας μιλάμε. Μέχρι τις 40 ημέρες εμένα μου είχαν πει καθόλου, μετα τις 40 μου είπαν οκ για ένα ποτηράκι αρκεί να μην θηλάσει το παιδί μέσα στο 2ωρο. Για την μπύρα μου είχαν πει εάν θέλω να δοκιμάσω τότε χωρίς αλκοόλ στις αρχές με την πρώτη μου κόρη που είχα θέμα με την παραγωγή. 

 

Για τον καφέ εγώ το ανέφερα ως παράδειγμα τι κάνει ένας μεγάλος που δεν μπορεί να κάνει ένα παιδί. Δεν το θεωρώ κακό. Ισχύει επίσης αυτό που αναφέρεις έχει αποδειχτεί ότι ίσως να έχει ευεργετικη δράση σε διάφορα νοσήματα, και βρήκαν μεγαλύτερη συσχέτιση με μετρια κατανάλωση (3 ποτήρια) πάρα με ένα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Ε τότε γιατί μετά την τουαλέτα ή το σ..ξ πλένουμε χέρια πριν πιάσουμε το παιδί μας (ή οτιδήποτε μες στο σπίτι) ;  Τόσο απλά το εννοώ, όχι με ηθικό -ιδεολογικο πρόσημο. Και δεν λέω μόνο για τα γυναικεία. Και το αντρικό εξίσου μυρίζει αν έχει ουρήσει πριν το στοματικό ας πούμε. 

Παραμορφώσεις δεν έχω πάντως, ούτε έχω ανοίξει απ'ο,τι λέει ο άντρας μου.

Μετα την τουαλετα τα πλενουμε γιατι υπο καποιες συνθηκες (πχ πεσμενο ανοσοποιητικο) καποια στελεχη του βακτηριου e-coli μπορει να μας αρρωστησουν. Μετα το επαφές αν ειναι να πιασω τα παιδια μου, νομιζω θα το κανω περισσοτερο για "καθαρση" παρα για "καθαριοτητα". Αν εχω κανει στοματικο, θα πλυνω το στομα μου αλλα περισσοτερο γιατι η οσφρηση μου θα με εμποδιζει να το "ξεχασω" και θα με δυσκολευει να μπω στον ρολο της μαμας :razz:  Γενικως, δεν ειμαι ανθρωπος που πλενει συχνα τα χερια του (με σαπουνι), ποτε δεν ημουν. Μετα απο αφοδευση ναι αλλα μετα απο καθε κατουρημα οχι. Πριν βαλω το κυπελλακι περιοδου ναι, αλλα μετα την τοποθετηση ισως ξεπλυνω μονο με λιγο νερο. Πριν το φαγητο οχι παντα, μετα απο βολτα μολις μπουμε σπιτι το εχουμε συνηθεια. Οταν δουλευα τα επλενα συχνοτερα αλλα κυριως γιατι τα "ενιωθα" λερωμενα. Αλλα αν ειμαστε εξω, μπορει να εχω χαϊδεψει την αδεσποτη γατουλα μου, να εχω ξεχορταριασει και λιγο και καποια στιγμη να πιασω το μηλο ή το κριτσινι και να το φαω, δεν εχω τετοια θεματα. Αν ομως κατσω καποια ωρα στον υπολογιστη, λογω του ποντικιου (που θεωρειται και πιο βρωμικο απο την τουαλετα) θα τα πλυνω.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Εντωμεταξύ εγώ στα μικρά λέω, μην πιάνετε το πιπί σας με άπλυτα χέρια γιατί είναι καθαρό. Μην το βρωμίσετε.Δηλαδή πιάνω γόνατο πχ καλοκαίρι με σορτς και μετά πιπι χαχα!

Κι εγω περισσοτερο προσεχω να πλυνω τα χερια μου πριν κανουμε ερωτα με τον αντρα μου παρα μετα :) 

Συμφωνω απολυτα σε ο,τι εγραψες.

  • Μου αρέσει 3
 
Link to comment
Share on other sites

Είδα μεγάλη διαφορά μετά τον τοκετό στην επιθυμία που είναι μειωμένη. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη καλύτερα πιο σπάνια αλλά να είναι υπέροχα, πάρα να είναι μερικές φορές την εβδομάδα επειδή πρέπει να γίνει και τελικά να είναι μέτριο. Καλύτερα οπότε μας βγαίνει. Όταν το εφάρμοσα απενοχοποιηθηκα και είναι πολύ πιο ωραία. Πιο νέα όμως είχα αυτά τα κολλήματα ότι πρέπει να γίνεται τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. Βλακείες...το σωστό είναι να ακολουθαμε το σώμα μας και να είναι πηγαία η επιθυμία. Πιστεύω ότι στη δική μου περίπτωση εκτός από τη συνεχή αϋπνία και την κούραση που δουλεύω, μεγάλο ρόλο παίζουν οι ορμόνες του θηλασμού. Έχουν περάσει δεκαπέντε μήνες από τον τοκετό και δεν έχει επανέλθει η προηγούμενη μου διάθεση για σ ε ξ . Το λέω στην εγκυμοσύνη περνούσα ακριβώς το αντίθετο. Η επιθυμία ήταν μεγάλη και ήθελα καθημερινά, ίσως και δύο φορές χαχαχαχα. Οι ορμόνες ήταν στο κόκκινο. Εσείς έχετε παρόμοια εμπειρία;

Επίσης, εσείς που πίνατε κρασί ενώ θηλάζετε, πόση ώρα περνούσε; Εμένα η κόρη μου θηλάζει σαν νεογέννητο όταν είμαι σπίτι μετά την δουλειά γιατί της λείπω, νομίζω δε μπορώ να πιω κρασί κ να θηλάσω στη μία ώρα ας πούμε, έτσι δεν είναι; 

Το καφέ δεν τον στερουμαι, από την μια πίνω και κατευθείαν μπορεί να θηλάσω, δεν την πειράζει καθόλου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Επίσης, εσείς που πίνατε κρασί ενώ θηλάζετε, πόση ώρα περνούσε; Εμένα η κόρη μου θηλάζει σαν νεογέννητο όταν είμαι σπίτι μετά την δουλειά γιατί της λείπω, νομίζω δε μπορώ να πιω κρασί κ να θηλάσω στη μία ώρα ας πούμε, έτσι δεν είναι; 

 

  To αλκοόλ περνά σε πολύ μικρό ποσοστό στο μητρικό γάλα. Αν δεν είναι νεογέννητο, και πιεις ένα ποτήρι, μια χαρά θα μπορείς να θηλάσεις. Επίσης θέλει κανένα μισάωρο να περάσει στο γάλα, οπότε το να πίνεις ενώ θηλάζεις, αν εξαιρέσεις το παράδοξο της εικόνας, είναι ακόμη πιο ασφαλές (σύμφωνα με παιδίατρο ειδικό στο θηλασμό, δεν λέω προσωπική άποψη).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Είδα μεγάλη διαφορά μετά τον τοκετό στην επιθυμία που είναι μειωμένη. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη καλύτερα πιο σπάνια αλλά να είναι υπέροχα, πάρα να είναι μερικές φορές την εβδομάδα επειδή πρέπει να γίνει και τελικά να είναι μέτριο. Καλύτερα οπότε μας βγαίνει. Όταν το εφάρμοσα απενοχοποιηθηκα και είναι πολύ πιο ωραία. Πιο νέα όμως είχα αυτά τα κολλήματα ότι πρέπει να γίνεται τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. Βλακείες...το σωστό είναι να ακολουθαμε το σώμα μας και να είναι πηγαία η επιθυμία. Πι

 

Νομίζω τα κορίτσια εδώ δεν λένε να κάνουμε επειδή "πρέπει" ενώ δεν έχουμε πηγαία όρεξη, αλλά ότι "θα επρεπε" ή τέλος πάντων "το φυσιολογικό θα ήταν" να έχουμε πηγαία όρεξη. Αλλά κι εγώ θηλάζω 2 χρόνια, νομίζω αυτό πέρασε λίγο στο ντουκου στη συζήτηση ενώ έχω διαβάσει πολλάκις ότι παίζει ρόλο. 

Τώρα όσο για το πλύσιμο χεριών, εγώ εξίσου τα πλένω και πριν και μετά. Πλύσιμο "πιπιου" δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο ούτε πριν ούτε μετά την πραξη, το πλένω όταν κάνω μπάνιο. Απλά αν έχω ουρήσει μετά το μπάνιο, δεν θέλω στοματικό ας πούμε. Ή μετά το στοματικο (σε εμένα) δεν θέλω φιλί. Αλλά αυτά δεν είναι ενοχικοτητες σεξουαλικές, δηλαδή και το μωρό όταν αλλαζω πλένω χέρια παρόλο που δεν έχω ακουμπήσει καν τσισα, κσι όταν αδειάζω τον σκουπιδιντενεκε του μπάνιου πλένω χέρια μέχρι να βγει το δέρμα!! Και εννοείται ότι αγχώνομαι από τώρα για την εκπαίδευση τουαλέτας και το κατουρημενο σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Νομίζω τα κορίτσια εδώ δεν λένε να κάνουμε επειδή "πρέπει" ενώ δεν έχουμε πηγαία όρεξη, αλλά ότι "θα επρεπε" ή τέλος πάντων "το φυσιολογικό θα ήταν" να έχουμε πηγαία όρεξη. Αλλά κι εγώ θηλάζω 2 χρόνια, νομίζω αυτό πέρασε λίγο στο ντουκου στη συζήτηση ενώ έχω διαβάσει πολλάκις ότι παίζει ρόλο. 

Τώρα όσο για το πλύσιμο χεριών, εγώ εξίσου τα πλένω και πριν και μετά. Πλύσιμο "πιπιου" δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο ούτε πριν ούτε μετά την πραξη, το πλένω όταν κάνω μπάνιο. Απλά αν έχω ουρήσει μετά το μπάνιο, δεν θέλω στοματικό ας πούμε. Ή μετά το στοματικο (σε εμένα) δεν θέλω φιλί. Αλλά αυτά δεν είναι ενοχικοτητες σεξουαλικές, δηλαδή και το μωρό όταν αλλαζω πλένω χέρια παρόλο που δεν έχω ακουμπήσει καν τσισα, κσι όταν αδειάζω τον σκουπιδιντενεκε του μπάνιου πλένω χέρια μέχρι να βγει το δέρμα!! Και εννοείται ότι αγχώνομαι από τώρα για την εκπαίδευση τουαλέτας και το κατουρημενο σύμπαν.

 

Νομίζω ότι αν αρχίσεις να κάνεις επαφές επειδή πρέπει, είναι πραγματικά καλύτερα να μην έκανες ποτέ! Η θα λυπάσαι τον άλλον (και δε νομίζω κανείς να το θέλει αυτό) ή ψυχολογικά εκβιάζεσαι και μπαίνουμε σε άλλα χωράφια...

Αφού θηλάζεις καιρό, έχεις κάνει κανέναν αιματολογικό έλεγχο; Εγώ με τον μικρό είχα πάθει αναιμία και έλλειωη κάποιων βιταμινών, και το κατάλαβα όταν έφτασα ένα καλοκαίρι να μην μπορώ κυριολεκτικά να σηκωθώ από το κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει. Λες; Μπορεί να έχεις δίκιο. Γιατί όπως εγραψα λίγες σελίδες πριν, γενικά δεν ξεκουνιεμαι ευκολα τον τελευταίο καιρό, ούτε για βόλτα ας πούμε. Εντάξει είναι και η σαπιλα της καραντίνας αλλά μπορεί να παίζει κι αυτό που λες, ούτε που το είχα σκεφτεί. Αν και φοβάμαι τώρα να πάω σε ιατρικό κέντρο λόγω κορωνοϊου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι δεν έχω κάνει. Λες; Μπορεί να έχεις δίκιο. Γιατί όπως εγραψα λίγες σελίδες πριν, γενικά δεν ξεκουνιεμαι ευκολα τον τελευταίο καιρό, ούτε για βόλτα ας πούμε. Εντάξει είναι και η σαπιλα της καραντίνας αλλά μπορεί να παίζει κι αυτό που λες, ούτε που το είχα σκεφτεί. Αν και φοβάμαι τώρα να πάω σε ιατρικό κέντρο λόγω κορωνοϊου.

 

Ρώτα τον γιατρό σου για αρχή, και αν πας σε ένα μικροβιολογικό δνε έχει πολύ κόσμο πια, δεν αφήνουν. Εγώ το είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά ένα καλοκαίρι, που είχα και διακοπές και δεν έκανα κάτι κουραστικό, και πραγματικά δεν είχα κουράγιο ούτε να περάσω από το δωμάτιο στη θάλασσα και μας χώριζαν ούτε 200 μέτρα. Και τη λατρεύω τη θάλασσα γενικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τον καφε κ το αλκοολ τα ανεφερα γτ τα ξεκινησα απο ανηλικη

τουλ τους πολλους καφεδες τους επινα απο φοιτητρια κ μετα

με τα παιδια κ μετα δ θελω να κανω υπερβολες,γτ πραγματικα ειναι εξαρτηση κ οταν δ πινω παρατηρω πονοκεφαλους

αλκοολ λοιπον απο οταν ξεκινησα επινα αρκετη ποσοτητα,κ το αντεχα.εγκυος παιζει να ηπια 2φορες σε 9μ απο 2δαχτυλα,ηξερα οτι για ελαχιστο δ υπαρχει θεμα.οπως κ στον θηλασμο επινα αλλα ελαχιστο,1φορα  τον μηνα κ αν,μια μπυρα με καθολου η λιγο αλκοολ,η μισο ποτηρι κρασι

οποτε συγκριτικα πλεον δ μπορω να πιω οπως στα 25,βεβαια μπορει κ λογω των 10χρ γενικα να το ειχα ελαττωσει

κ εγω εκανα προσφατα εκανα εξετασεις,κλεινεις ραντεβου κ για το μικροβιολογικο.οποτε θεωρω με προσοχη δ ειναι κτ επικινδυνο(βεβαια μιλαμε για μικρπ διαγνωστικο).κ τις εξετασεις μπορεις να τις γραψεις κ με αυλη συνταγογραφηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Νομίζω τα κορίτσια εδώ δεν λένε να κάνουμε επειδή "πρέπει" ενώ δεν έχουμε πηγαία όρεξη, αλλά ότι "θα επρεπε" ή τέλος πάντων "το φυσιολογικό θα ήταν" να έχουμε πηγαία όρεξη. Αλλά κι εγώ θηλάζω 2 χρόνια, νομίζω αυτό πέρασε λίγο στο ντουκου στη συζήτηση ενώ έχω διαβάσει πολλάκις ότι παίζει ρόλο. 

Τώρα όσο για το πλύσιμο χεριών, εγώ εξίσου τα πλένω και πριν και μετά. Πλύσιμο "πιπιου" δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο ούτε πριν ούτε μετά την πραξη, το πλένω όταν κάνω μπάνιο. Απλά αν έχω ουρήσει μετά το μπάνιο, δεν θέλω στοματικό ας πούμε. Ή μετά το στοματικο (σε εμένα) δεν θέλω φιλί. Αλλά αυτά δεν είναι ενοχικοτητες σεξουαλικές, δηλαδή και το μωρό όταν αλλαζω πλένω χέρια παρόλο που δεν έχω ακουμπήσει καν τσισα, κσι όταν αδειάζω τον σκουπιδιντενεκε του μπάνιου πλένω χέρια μέχρι να βγει το δέρμα!! Και εννοείται ότι αγχώνομαι από τώρα για την εκπαίδευση τουαλέτας και το κατουρημενο σύμπαν.

Δεν νομίζω να πέρασε σε καμία στο ντουκου. Όλες νομίζω είπαν ότι είναι φυσιολογικό η μειωμένη όρεξη για επαφές οταν είναι μικρό το παιδάκι, πόσο μάλλον αν θηλάζει κάποια. Κ σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Απλά πρέπει με τον άντρα να βρίσκεστε στο ίδιο μήκος κύματος για να μην δημιουργούνται εντάσεις. Αλλά πιστεύω 1-2 φορές το μήνα καλό είναι να γίνεται κ για τους 2! 

 

@ΑΡΓΚ σε ποιες βιταμίνες είχες έλλειψη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Δεν νομίζω να πέρασε σε καμία στο ντουκου. Όλες νομίζω είπαν ότι είναι φυσιολογικό η μειωμένη όρεξη για επαφές οταν είναι μικρό το παιδάκι, πόσο μάλλον αν θηλάζει κάποια. Κ σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Απλά πρέπει με τον άντρα να βρίσκεστε στο ίδιο μήκος κύματος για να μην δημιουργούνται εντάσεις. Αλλά πιστεύω 1-2 φορές το μήνα καλό είναι να γίνεται κ για τους 2! 

 

@ΑΡΓΚ σε ποιες βιταμίνες είχες έλλειψη?

 

Διάφορες του συμπλέγματος Β από όσο θυμάμαι και πολύ χαμηλό σίδηρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο τώρα ... πάνω πάλι σε αυτό το θέμα ... στοματικό σας κάνουν ; Εμένα δεν μου κάνει παίζει να έχει τύχει να μου έχει κάνει μόνο 4 φορές μέσα σε 5 χρόνια. Όχι ότι το έχω και πολύ ανάγκη ... δεν νομίζω ότι θα μου άρεσε να μου κάνει ... δεν ξέρω. Εγώ πάντως του κάνω. Τώρα αυτό δεν ξέρω με τι μπορεί να σχετίζεται ... γιατί συνήθως ξέρω τα ζευγάρια ότι κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κάτι άλλο τώρα ... πάνω πάλι σε αυτό το θέμα ... στοματικό σας κάνουν ; Εμένα δεν μου κάνει παίζει να έχει τύχει να μου έχει κάνει μόνο 4 φορές μέσα σε 5 χρόνια. Όχι ότι το έχω και πολύ ανάγκη ... δεν νομίζω ότι θα μου άρεσε να μου κάνει ... δεν ξέρω. Εγώ πάντως του κάνω. Τώρα αυτό δεν ξέρω με τι μπορεί να σχετίζεται ... γιατί συνήθως ξέρω τα ζευγάρια ότι κάνουν. 

 

Εγώ είχα πάντα το ανάποδο πρόβλημα, ήταν κάτι που ποτέ δε μου άρεσε και ειδικά με τον πρώτο μου σύντροφο είχαμε ως και καβγάδες γι αυτό, γιατί εκείνος ήθελε και εγώ όχι, απλά δε μου άρεσε ποτέ. Ναι, ξέρω ότι το πρόβλημα είναι συνήθως το ανάποδο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε αρκετά, ειδικά στις αρχές που λόγω του ότι ήμουν παρθένα δυσκολευόμασταν να προχωρήσουμε στο κυρίως πιάτο. Και βοηθάει και στην υγρασία. Απλά όπως είπα θέλω να το έχω πλύνει πρώτα και τώρα με το παιδί είναι δύσκολο να συντονιστούμε να είμαστε πλυμμενοι όταν προκύπτει επιθυμία κι έτσι δεν πολυκανουμε (συν αυτά που σκέφτομαι ότι θα με ρωτήσει μια μέρα το παιδί κλπ κλπ κλπ και μπλοκάρω να κάνω τέτοια πιο kinky πράγματα). Έχω ακούσει πάντως για κοπέλες ότι δεν ηθελαν ποτέ να τους κάνουν. Εμένα μου αρέσει γιατί γενικά (μιας που την έχουμε χοντρυνει πολύ τη συζήτηση) γενικά ευχαριστιεμαι πιο πολύ την κλειτορίδα. Εσείς (ξανά μιας που έχουμε χοντρυνει τη συζήτηση!) ευχαριστιεστε εξίσου καλά και τον κόλπο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...