Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Αχ τώρα που τις είδα και εγώ εκεί θα πάω φέτος. Βαρέθηκα τα πειράματα, πολύ κρύες βρε παιδιά είναι αλλού οι θάλασσες.

 

Και μερικές ακόμη φωτο από Βουρβουρού και εννούμε Καρύδι και όχι τη λιμνοθάλασσα της Βουρβουρούς που είναι τα ξενοδοχεία http://www.halkidiki.com/vourvourou/karidi_g.htm, έχω κοιμηθεί βράδυ με πετσέτα, σε γιαπί, με αστραπόβροντα.

 

Όταν γεμίζει το Καρύδι παραδίπλα http://www.halkidiki.com/vourvourou/fava_g.htm

 

Σ/Κ μην πάτε σε αυτές τις δύο θα είναι όλη η Θεσσαλονίκη. Και πως να μην είναι, πολύ καλύτερες από τις Κολυμπήθρες της Πάρου και πας τελείως ανέξοδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. Για μένα από τις καλύτερες και πιο προσβάσιμες, σχετικά οικονομικά και εξαιρετική για οικογένειες, ησυχία και χωρίς το χτίσιμο και το συνωστισμό. Είναι πάνω πάνω στο 2ο πόδι (Σιθωνία) από τη μεριά που κοιτάει το τρίτο, όταν φυσάει πας από την άλλη μεριά στην Καλογριά πριν το Μαρμαρά και δεν χάνεις ποτέ μπάνιο. 10 λεπτά από τη Νικήτη για high life. 5 λεπτά από άλλη τοπ τοπ εξαιρετική παραλία πισίνα Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και αλμυρά. 10 λεπτά από Καρύδι Βουρβουρούς, κλπ. Οι θάλασσες πάντα ζεστές ακόμη και τον Ιούνιο.

 

Έλεος, όλοι οι Αθηναίοι που ξέρω πάνε Μαρμαρά και μετά λένε σιγά το 2ο πόδι :confused::confused:.

 

Αχ συμφωνω μαζι σου σε ολα, αλλα μεγαλο ταξιδι για να πας με 2 μικρα. Ολα τα μερη που θα΄θελα να παω διακοπες, ειναι πολυ μακρια (Χαλκιδικη, Σαμοθρακη, Ικαρια, Κρητη, Σκοπελος...).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαμοθράκη; Συγγνώμη δεν θα πάρω. Μέρος που δεν έχει καλές θάλασσες δεν πάω. Όσοι γνωστοί μου πήγαν σπάσαν το αυτοκίνητο από τους κατσικόδρομους για να βρουν ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ που ήταν μόνο κροκάλες.. Αν θέλω βουνά και νερά καλοκαιριάτικα έχω και εδώ. ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ. Καλύτερα να πάω Λήμνο αλλά μου είπαν οι θάλασσες είναι παγωμένες.

 

Χαλκιδική πάντως πας με το αμαξάκι σου και γλυτώνεις το ναύλο. Η διαφορά θα είναι κανά 300 ευρώ. Αρκεί να μην μετακινηθείς Π/Σ/Κ γιατί βουλιάζει. Μόνο καθημερινές ή να φθάσεις εκεί Κυριακή απόγευμα που θα είναι όλη η κίνηση από απέναντι.

Link to comment
Share on other sites

:wink:

καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

 

 

Καλημέρα εγώ είχα πάει το περσινό καλοκαίρι με την μικρή 18μηνών περίπου .Δεν ξεκόλαγε απο την παραλία με τα κουβαδάκια και την άμμο.

Μέναμε Αγ.Προκόπη αλλά το πρωί βούλιαζε απο ¨κόσμο¨και τριγυρνάγαμε σε άλλες παραλίες, πολύ ωραίο φαγητό σχετικά οικονομικά μπορώ να πώ ήταν και πολύ ωραίο το ενοικιαζόμενο μας με ωραία βεράντα και ένα πολυκουζινάκι για το γάλα κτλ.Βέβαια εσένα θα είναι πολύ μωράκι και δεν θα κάνει μπάνιο αλλά μπορέι να ατενίζει την Θάλασσα.:wink:

Πάντως η δικίά μου το καταυχαριστήθηκε ακόμα τραγουδάει " Στην Πάρο και στην Νάξο" αφού μέχρι στον Κόυρο ανέβηκε και βγάλαμε photo.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στη Φοινικούντα, κοντά στη Μεθώνη και Πύλο στο νομό Μεσσηνίας, στην Πελοπόννησο.

Έχει πολύ όμορφες και καθαρές παραλίες, οικονομικά ξενοδοχεία, μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν χτιστεί και πολλά καινούργια. Καλό φαγητό, ησυχία, δεν έχει πολυκοσμία, και γενικά ενδείκνυται για οικογένειες.

Τον Αύγουστο είναι γεμάτη με Γερμανούς τουρίστες σε οικογένειες.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτομαστε να παμε Φοινικουντα, ειδα κατι δωματια στους Χρανους. Ειναι καλα ? Αν ξερει κανεις απο εκει μπορει να με κατατοπισει? Σκεφτομαστε να κλεισουμε νωρις για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη. Τι τιμες εχουν για Αυγουστο?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαστε να παμε Φοινικουντα, ειδα κατι δωματια στους Χρανους. Ειναι καλα ? Αν ξερει κανεις απο εκει μπορει να με κατατοπισει? Σκεφτομαστε να κλεισουμε νωρις για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη. Τι τιμες εχουν για Αυγουστο?

 

Μέσα στη φοινικούντα δεν θα το σύστηνα, γιατί έχει αρκετή ζέστη. Στον δρόμο όμως που πάει προς Μεθώνη υπάρχουν ωραιότατα ξενοδοχεία, μερικά μάλιστα προσφέρουν και πλυντήριο...

Δες κι εδώ

http://www.messinia-guide.gr

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για Νάξο έχω ακούσει καλά λόγια, οικογενειακά και τέτοια αλλά θέλω ένα νησί όχι πολύ μεγάλο όχι πολύ μακριά και γραφικό. Ά! και να έχει δωμάτια πάνω στη θάλασσα. Πολλά ζητάω!??:cry:

 

mariaeva κι εγώ απο Αρκαδία είμαι, Λεωνίδιο - Τσιτάλια. Εμείς λέμε και για Κύθηρα αλλά έχει δωμάτια στη θάλασσα? Απ'ότι είδα είναι πολύ γραφικά με όμορφα δωμάτια αλλά δεν είχε πάνω στη θάλασσα απ'όσο έψαξα.

Πείτε ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στη Φοινικούντα, κοντά στη Μεθώνη και Πύλο στο νομό Μεσσηνίας, στην Πελοπόννησο.

Έχει πολύ όμορφες και καθαρές παραλίες, οικονομικά ξενοδοχεία, μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν χτιστεί και πολλά καινούργια. Καλό φαγητό, ησυχία, δεν έχει πολυκοσμία, και γενικά ενδείκνυται για οικογένειες.

Τον Αύγουστο είναι γεμάτη με Γερμανούς τουρίστες σε οικογένειες.

Αυτά.

 

Titi_S καλημερα!!μηπως εχεις να μας προτεινεις καποιο συγκεκριμενο καταλυμα που μπορει να εχεις παει και εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Σκυρος κοριτσια ειναι κοντα στην Αθηνα και ειναι ενα υπεροχο και ησυχο νησι!Εχει αναπτιχθει παρα πολυ εχει και τα πονυ που θα ξετρελαθουν τα παιδια!Εγω ειμαι απο Κρητη και παω καθε καλοκαιρι εκει!!!!Αν θελετε λεπτομεριες ρωτηστε....

 

Θέλω πληροφορίες για το μέρος και αν έχεις να μας συστήσεις κανένα κατάλημμα ..

 

Στειλε μου πμ για να μην θεωρηθει διαφήμιση

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia mallon egw eimai apo tis tuxeres

o pateras mou einai apo Tyro arkadias, teleio meros gia diakopes pentakathares paralies, isixia kai idaniko gia paidakia ama pate tha me thimithite :P i mama mou einai apo preveza epeisis teleia, o antras mou apo kriti ekei zoun ta petherika mou kai egw me ton antra mou menoume ton teleutaio xrono zakintho (tin opoia den proteinw to logo ton exw anaferei se allo post) proteinw anepifilakta epeisis to rethymno i kaliteri poli stin ellada kata ti gnwmi mou, na pw oti to patriko mou einai sti korintho i opoia einai kali gia mini exormisis apo athina ouf ta pa ola kai sas trellana xaxaxaxa

emeis fetos de tha pame diakopes giati augousto prwta o theos genname:p

opoia pliroforia gia ta para panw tha xarw na ti moirastw mazi sas

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επίσης είναι στο Δρέπανο, ένα τουριστικό χωριό 10 χλμ από Ναύπλιο.

Εχει τεραστια παραλία με κάμπινγκ και ξενοδοχεία κατά μήκος, προορισμός για οικογένειες.

Πολύ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia mallon egw eimai apo tis tuxeres

o pateras mou einai apo Tyro arkadias, teleio meros gia diakopes pentakathares paralies, isixia kai idaniko gia paidakia ama pate tha me thimithite :P ......

 

καλημερα να σε ρωτησω κατι θα ηθελα..

επειδη κοιταξα στο internet και μου αρεσε σαν προορισμος γιατι απο οτι ειδα ειναι και οικονομικα τα ξενοδοχεια

εχει κατι στο χωριο αυτο που μπορεις να κανεις βολτες το απογ. ή το βραδυ να πας για ενα ποτο με το παιδι στο καροτσι...

κοινως θα βαρεθουμε :wink: πιστευεις?γιατι δεν εχουμε και την δυνατοτητα για πολλες μετακινησεις με το αυτοκινητο συνεχεια σε διπλανα χωρια οποτε θελουμε να εχει και κατι το μερος που θα παμε....:shock:

πολλα ζηταω ε? χαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για Αμμουλιανή και μου είπαν τα καλύτερα για οικογένειες με παιδιά. Θα σας στείλω και το λινγκ για τα εμοικιαζόμενα που βρήκα. Βέβαια η πρόσβαση είναι λίγο μπελας μου είπαν, το καραβάκι μικρό και αν σέρνεις και καρότσι λίγο δύσκολο. Όμως αν επιλέξουμε να πάμε εποχή που δεν γίνεται χαμός είναι πολύ όμορφα και η θαλασσα πολύ ωραία και κατάλληλη για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα να σε ρωτησω κατι θα ηθελα..

επειδη κοιταξα στο internet και μου αρεσε σαν προορισμος γιατι απο οτι ειδα ειναι και οικονομικα τα ξενοδοχεια

εχει κατι στο χωριο αυτο που μπορεις να κανεις βολτες το απογ. ή το βραδυ να πας για ενα ποτο με το παιδι στο καροτσι...

κοινως θα βαρεθουμε :wink: πιστευεις?γιατι δεν εχουμε και την δυνατοτητα για πολλες μετακινησεις με το αυτοκινητο συνεχεια σε διπλανα χωρια οποτε θελουμε να εχει και κατι το μερος που θα παμε....:shock:

πολλα ζηταω ε? χαχα!!!

 

μιτσι μου εγω σα μερος το λατρευω γιατι εχω μεγαλωσει εκει, ειναι οι συγγενεις μου κτλ

σαν ομορφια ειναι απιστευτα και εχει μεροι γυρο γυρο να σου προτεινω αλλα απ οτι λες δε θες μετακινησεις

τελος παντων στην παραλια θα βρειτε πολλα υσιχα μπαρακια οπου θα μπορειτε να κατσετε με το μικρουλι σας χωρις προβλημα, προτεινω το καφε μπαλκονι, ρωτηστε και θα σας πουν εχει ομορφη θεα ειδικα αν πετυχεται πανσελληνο:P

να σου πω οτι το χωριο χωριζεται σε τρια μερη εμενα το σπιτι μου ειναι στην πανω πλευρα που ειχε μαγικη θεα, ολοι ομως οι τουριστες μενουν κατω στην παραλια γιατι μονο εκει εχει ξενοδοχεια, προτεινω παντος να πατε και στην πανω γειτονια να δειτε τη θεα:P

να επισκευτιτε το μοναστηρι του αι- γιωργη ειναι πολυ ομορφα!!

να τονισω οτι οι παραλιες ειναι πεντακαθαρες, τα νερα διαφανα βλεπεις τ:P βοτσαλα αλλα αρκετα βαθιες, προτεινω το ζαριτσι για μπανιο, ειναι στο δρομο προς το χωριο και εχει την εκκλησια του αγιου χριστοφορου, ασχετο σκεφτομαστε να βαφτησουμε το μωρακι μας εκει :P

μια παραλια που επεισις λατρευω ειναι η αμμος του μουλα ετσι λεγετε ειναι ρυχη με αμμο, παρ΄ολα αυτα εχει παρα παρα πολυ κοσμο:(

επεισις και η παραλια τηγανι ειναι πολυ καλη

για φαγητο θα φατε καλα και φτηνα μπορω επεισης να προτεινω ταβερνακια :P

οτι θελετε ρωτηστε με :P

ποσες μερες θα κατσετε?? μιλαμε για ιουνιο ή αυγουστο θα σου πω γιατι ρωταω ;)

ελπιζω να βοηθεισα:P:p:p

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

aggeliki87 σε ευχαριστωωωωωω παρααα πολλυυυ!!!!!!!!:P:-D

 

με βοηθησες παρα πολυ!!!

μου αρεσε η περιγραφη σου και θα το συζητησω με τον αντρα μου αν του αρεσει τοτε θα σε ρωτησω και πιο πολλες πληροφοριες..μην σε παιδευω αλλιως αδικα!!

 

μαλλον(γιατι ακομα δεν εχω τις τελικες ημερομηνιες απο την δουλεια μου για την αδεια)απο μεσα ιουλιου μεχρι αρχες αυγουστου θα ειναι...για 4 μαλλον διανυκτερευσεις!!!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι παρα πολυ!!:wink::-D

Link to comment
Share on other sites

aggeliki87 σε ευχαριστωωωωωω παρααα πολλυυυ!!!!!!!!:P:-D

 

με βοηθησες παρα πολυ!!!

μου αρεσε η περιγραφη σου και θα το συζητησω με τον αντρα μου αν του αρεσει τοτε θα σε ρωτησω και πιο πολλες πληροφοριες..μην σε παιδευω αλλιως αδικα!!

 

μαλλον(γιατι ακομα δεν εχω τις τελικες ημερομηνιες απο την δουλεια μου για την αδεια)απο μεσα ιουλιου μεχρι αρχες αυγουστου θα ειναι...για 4 μαλλον διανυκτερευσεις!!!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι παρα πολυ!!:wink::-D

 

η εποχη που λετε να πατε θα ειναι τελεια και θα χει πολυ κοσμο :P

οτι αλλο χρειαστειτε απλα πες μου:P

φιλακια

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα κάποια κοπέλα έχει πληροφορίες για Συβωτα (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά). Οτιδήποτε για το μέρος τη θαλασσα και που να μείνουμε. Ευχαριστώ!!!

 

ΠΕΡΑΣΑ ΠΕΡΣΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΒΟΤΑ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΕΡΟΣ,ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΟΛΠΙΣΚΟΥΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΜΩΡΑ. ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΊΝΩΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ ΑΠΟ ΠΑΡΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΟΥΤΣΑΣ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΑΚΟΜΑ Η ΛΥΓΙΑ , ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΚΑΣΤΡΟΣΥΚΙΆ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΣΥ ΜΕ ΤΗΝ 2 ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ ΚΟΡΗ ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΙΑ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΆΔΑ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΗ ΓΚΑΡΣΟΝΙΈΡΑΣΤΟ ΧΩΡΙΌ. ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ Η ΟΠΟΊΑ ΕΊΧΕ ΦΥΣΙΚΉ ΣΚΙΑ,ΜΕΨΙΛΟ ΒΟΤΣΑΛΟ, ΚΑΝΑΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ.

ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΈΝΑΜΕ ΕΊΧΕ ΑΥΛΗ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΊΧΕ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΕΣ -ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΜΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Μιτσι η Αγ. Αννα είναι πολύ όμορφο χωριό, όμως η θαλασσα είναι πολύ βαθυά, απότομη και δεν έχει καθόλου αμμο απ' ότι θυμάμαι. Αν ενδιαφέρεσαι έχω κάπου κρατημένο το όνομα απο ένα σπίτι το οποίο δεν ήταν διαθέσιμο όταν πήγαμε όμως ήταν όμορφο μπορώ, να το ψάξω να σου πω.

Παιδιά εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο σε ένα ξενοδοχείο Χαλκιδική να ρωτήσω για Αγ. Πνεύματος και ήταν φουλ!!! Αναρωτιέμαι που είναι η κρίση!!! Και ποιος δίνει για family room Μαιο μήνα 160 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου δωσει καποιος πληροφοριες για Αγια Αννα και Αγιο γεωργιο στην Ευβοια???:eek:

 

Θα σου πω για Αγια Αννα επειδη εχω σπιτι σε ενα διπλανο χωριο.Η παραλια ειναι τελεια,η θαλασσα ειναι βαθια για μικρα παιδια,εχει πολυ ψιλο βοτσαλακι αλλα ειναι πεντακαθαρη!!!Εχει ωραια ταβερνακια,λιγα καφε και 2-3 clubs σε γενικες γραμμες περνας ησυχες διακοπες. Επισης εχει πολυ ωραιες παραλιες τριγυρω.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...