Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Εμεις πηγαινουμε Σιφνο.ΕΙναι μικρο νησακι αλλα ειδικα η περιοχη Φαρος ειναι οτι πρεπει για παιδια μιας και ειναι πολυ καθαρα και ρηχα.Δεν εχει πολλα πραγματα.Δηλαδη σε 2 μερες το εχεις μαθει απεξω ολο το νησι.Ειναι πιο ησυχα απο αλλα νησακια του αιγαιου και καθαρα προπαντων

 

Εχει στον Φαρο μια καφετερια την γοργονα που απο πανω εχουν και ενοικιαζομενα δωματια.Μπροστα ακριβως απο την παραλια.

Εχε ικαι πιο περα αλλα δωματια.Γυρω γυρω.Εμεις μειναμε σε ενα καλο προπερσυ οχι ακριβως μπροστα απο θαλασσα αλλα στα 100 150 μετρα...δηλαδη αν ηθελες να κανεις την αναγκη σου πηγαινες τρεχωντας στο δωματιο!!!!μισο να ψαξω να βρω το σαιτ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμείς τελικά αποφασίσαμε να πάμε Χαλκιδική, στον Αρμενιστή! Το ξέρετε το camping?

Είναι τεράστιο, έχει πολλές ανέσεις, καταπληκτική παραλία, παιδική χαρά, παιδαγωγούς που μαζεύουν τα πιτσιρίκια για παιχνίδι κτλ, εστιατόριο, σινεμά.......

Θα κλείσουμε bungalows και θα είμαστε όλη τη μέρα (λέμε τώρα) στην παραλία. Επειδή λίγο - πολύ είναι οικογενειακό Camping, οι περισσότεροι αφήνουν ξαπλώστρες, ομπρέλες, σωσίβια, παιχνίδια κτλ στην παραλία μόνιμα, οπότε θα παιρνουμε τα μωρά μας αγκαλιά, τις πετσέτες μας στο χέρι και βουρ στη θάλασσα!

Μας βολεύει γιατί θα ξεκινήσουμε τις διακοπές μας το 15 Αύγουστο στις Πρέσπες (στο χωρίό μου), θα πάμε Χαλκιδική, στις 21 Αυγούστου έχουμε γάμο στη Σαλόνικα κια μετλα ξαναγυρναμε για μια εβδομάδα Χαλκιδική!

Δε βλέπω την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-sifnos.com/Sifnos_hotels-rooms/faros/gorgona/gorgona-rooms.htm

 

αυτο εινα πανω στην παραλια αλλα δεν ξερω πως ειναι τα δωματια δεν εχω παει.Μονο στην καφετερια εκει ξημεροβραδιαζομασταν λογω παραλιας.

 

http://www.sifnosvillamaria.gr/Accommodation.htm

 

αυτο ειναι που μενουμε παντα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα..:-P

φετος και εμεις θα παμε διακοπες πρωτη φορα με το ζουζουνοκαμπυλο μας που ειναι 19 μηνων τωρα...:P

εχω αρχισει και ρωταω απο τωρα να μαθω που θα μπορουσαμε να παμε..

θελω πολλα βεβαια..

και να ειναι σχετικα οικονομικα..

με παραλιες καταλληλες για παιδια(οχι κοτρονες)

με σπιτακι-δωματιο κοντα στην θαλασσα

οχι σε νησι

στην αρχη ελεγα ευβοια που ειναι κοντα αρα δεν απεχουμε πολυ απο νοσοκομεια(μακρυα απο μας)

μου ειπαν για αμαρυνθο αγια αννα και αγιο γεωργιο

 

και μετα μου δωσανε ιδεα για μεσσηνια

και συγκεκριμενα Στουπα και φοινικουντα

ουτε που ηξερα (ειμαι λιγο αγεωγραφητη,ντροπη μου:oops:)

ειναι καπως μακρια αλλα εχει νοσοκομειο στην καλαματα αμμωδη παραλιες και μου ειπαν και σχετικα οικονομικα

 

 

εσεις τι λετε?

εχετε παει? θετικα και αρνητικα?

εχετε να μου προτεινετε κατι?

δωματια ισως?

αχ βοηθηστε με!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είχαμε μείνει ένα χλμ πριν τη Φοινικούντα στα Blue Houses http://67.225.156.252/~finikund/index.php?option=com_content&task=view&id=24 στα σπιτάκια που είναι στη θάλασσα και όχι στις μεζονέτες που είναι πιο εσωτερικά και θες αυτοκίνητο. Η θάλασσα καταπληκτική, τα σπιτάκια αν και δεν ήταν καινούρια πολύ περιποιημένα και ήσυχα, μπάρμπεκιου στον κήπο. Το χωριό είναι δίπλα αλλά έχει πιο πολύ στριμωξίδι. Έχουν και θέα στη θάλασσα εκτός και αν χτίστηκε το χωράφι μπροστά τους.

 

Η Στούπα πολύ ωραία αλλά η ωραία παραλία της Καλογριάς έχει πολύ κόσμο, ξαπλώστρες στη σειρά μέχρι τη θάλασσα, πολλούς ξένους, πήχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε μείνει ένα χλμ πριν τη Φοινικούντα στα Blue Houses http://67.225.156.252/~finikund/index.php?option=com_content&task=view&id=24 στα σπιτάκια που είναι στη θάλασσα και όχι στις μεζονέτες που είναι πιο εσωτερικά και θες αυτοκίνητο. Η θάλασσα καταπληκτική, τα σπιτάκια αν και δεν ήταν καινούρια πολύ περιποιημένα και ήσυχα, μπάρμπεκιου στον κήπο. Το χωριό είναι δίπλα αλλά έχει πιο πολύ στριμωξίδι. Έχουν και θέα στη θάλασσα εκτός και αν χτίστηκε το χωράφι μπροστά τους.

 

Η Στούπα πολύ ωραία αλλά η ωραία παραλία της Καλογριάς έχει πολύ κόσμο, ξαπλώστρες στη σειρά μέχρι τη θάλασσα, πολλούς ξένους, πήχτρα.

 

 

 

καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...

είδα τα σπιτάκια και μου άρεσαν πολύ και εσωτερικά γιατί είναι ευρύχωρα που είναι καλό για να αλωνίζει η κορούλα μου αλλά και εξωτερικά γιατί από ότι είδα έχει μεγάλο κήπο άρα μπορεί να τρέχει ανενόχλητη

δεν με πειράζει να είναι παλιά..

αν δεν σε κουράζω ήθελα να σε ρωτήσω

1)αν θυμάσαι το κόστος,

2) απο θεμα καθαριοτητας

3)ποσό απέχει από την πόλη δηλ.πρεπει να πάρεις αμάξι για να πας και επίσης η φοινικουντα αξίζει και για τους γονείς?(δηλ.το βραδύ να κάτσεις να πιεις ένα ποτάκι με το παιδί στο καρότσι ή να πας περιπατο κτλ

και τελευταίο

μου είπαν ότι για την στουπά έχει παρά πολλές στροφές μετά την Καλαμάτα και έχω αρχίσει και την αποκλείω γιατί η μικρή είναι ευαίσθητη σε αυτό το θέμα έτσι είναι και φοινικουντα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...

είδα τα σπιτάκια και μου άρεσαν πολύ και εσωτερικά γιατί είναι ευρύχωρα που είναι καλό για να αλωνίζει η κορούλα μου αλλά και εξωτερικά γιατί από ότι είδα έχει μεγάλο κήπο άρα μπορεί να τρέχει ανενόχλητη

Nαι είναι δίχωρα με ευρύχωρη κουζίνα/καθιστικό και μπαλκόνι με θέα στη θάλασσα

δεν με πειράζει να είναι παλιά..

Δεν θα τα έλεγα παλιά αλλά τουλάχιστον 15ετίας τώρα

αν δεν σε κουράζω ήθελα να σε ρωτήσω

1)αν θυμάσαι το κόστος,

Πήγαμε το 2004 και μέχρι τις 31/6 δίναμε 40 ευρώ και μετά 60, μείναμε μία εβδομάδα. Οι μεζονέτες ήταν 40 ευρώ ολοκαίνουργιες αλλά θέλαν αυτοκίνητο και είχαν εσωτερική σκάλα, δεν είχαν κήπο, κλπ.

2) απο θεμα καθαριοτητας

Τέλεια, η ιδιοκτήκτρια μένει σε ένα από αυτά

3)ποσό απέχει από την πόλη δηλ.πρεπει να πάρεις αμάξι για να πας

1χλμ, πηγαίναμε με τα πόδια αλλά και με αμάξι για ψώνια. Είναι στη μεγάλη παραλία ανατολικά της Φοινικούντας η οποία ήταν υπέροχη, με ζεστή θάλασσα (γιατί στη δυτ. Μεσσηνία πέφτανε σαγόνια από το κρύο), απέραντη αμμουδιά και πολύ ήσυχη.

και επίσης η φοινικουντα αξίζει και για τους γονείς?(δηλ.το βραδύ να κάτσεις να πιεις ένα ποτάκι με το παιδί στο καρότσι ή να πας περιπατο κτλ

Η Φοινικούντα δεν είναι τόσο γραφική ούτε κοσμοπολίτικη αλλά είναι ήσυχη και περιέργως για εμάς είχε αρκετή κίνηση για εκείνη την περίοδο γιατί είχε ξένους τουρίστες που κατεβαίνανε με τσάρτερ στην Καλαμάτα και είχαμε μάλιστα δυσκολευτεί να βρούμε και κατάλυμμα. Εμείς τη χρησιμοποιήσαμε ως ορμητήριο για να πάμε Μεθώνη, Πύλο, Κορώνη. Μαγαζιά έχει αρκετά. Και βόλτα είχε όπως επίσης και κόσμο κυρίως οικογένειες.

και τελευταίο

μου είπαν ότι για την στουπά έχει παρά πολλές στροφές μετά την Καλαμάτα και έχω αρχίσει και την αποκλείω γιατί η μικρή είναι ευαίσθητη σε αυτό το θέμα έτσι είναι και φοινικουντα?

 

Δες η απόσταση Καλαμάτα-Φοινικούντα δεν είναι λίγη και κάνεις αρκετή ώρα γιατί περνάς από πολλούς οικισμούς και όταν αφήνεις την ανατολική πλευρά του ποδιού και πηγαίνεις δυτικά έχει και στροφές. Η Στούπα αν και έχει πιο πολλές στροφές νομίζω είναι πιο κοντά στην Καλαμάτα. Καρδαμύλη, Στούπα ήταν υπέροχα μέρη αλλά αρχές Ιουλίου η Στούπα είχε πολύ κόσμο, φαντάζομαι αργότερα θα γίνεται χαμός.

 

Πιο κοντά στην Καλαμάτα είναι η Κορώνη που επίσης μας άρεσε ως πιο γραφική και έχει και ωραία παραλία. Αλλά όπως εγραψα πήγαμε αρχή σεζόν και παντού ωραία ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για Αμουλιανή. Κάνει για παιδάκια΄; Που μπορούμε να μείνουμε; Πως είναι η Θάλασσα;

 

Δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι είναι μία απέραντη πισίνα με ρηχές αμμουδερές ζεστές θάλασσες, τέλεια για παιδιά. Πάω κάθε χρόνο Χαλκιδική αλλά βαριέμαι το καραβάκι για Αμμουλιανή γιατί πρέπει να φτάσεις σχεδόν Ουρανούπολη και μέχρι να φτάσω εκεί σταματώ σε άλλες εκατό υπέροχες παραλίες. Επίσης τα νησιά της Μακεδονίας, Αμμουλιανή και Θάσος, ως δύο τον αριθμό φουλ σεζόν βουλιάζουν από κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Morchelina δεν έχω λογια.. είσαι κατοτοπιστηκοτατη….

 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες

 

Από ότι είδα είσαι από Καρπενήσι

η καταγωγή μου είναι από κει από ένα χωριό πιο έξω Μαραθιας λεγεται.. πήγαινα όταν ήμουνα παιδί

Να σαι καλα!!:D:smile:

Link to comment
Share on other sites

Morchelina δεν έχω λογια.. είσαι κατοτοπιστηκοτατη….

 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες

 

Από ότι είδα είσαι από Καρπενήσι

η καταγωγή μου είναι από κει από ένα χωριό πιο έξω Μαραθιας λεγεται.. πήγαινα όταν ήμουνα παιδί

Να σαι καλα!!:D:smile:

 

Ωραίος ο Μαραθιάς, γραφικός και παραδοσιακότατος. Την ξέρεις αυτήν την ιστοσελίδα; http://www.evrytania.eu/D.Fragistas/Marathias1.htm

Έχει καταπληκτικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

πωπω Morchelina υπεροχες φωτογραφιες...ειδα το σχολειο του χωριου που ηταν ξενωνας και μεναμε εκει...ημουν παιδι αλλα εχω καποιες εικονες πολυ εντονες μεσα μου λες και ηταν χθες..θελω πολυ να ξαναπαω..

σε ευχαριστω!θα τις δειξω και στον πατερα μου που ειναι το χωριο του θα χαρει πολυ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Morchelina,

καλημερα απο την ομορφη μεσσηνια

για την μανη που περιεγραψες, χαιρομαι που σου αρεσε, ειναι ο τοπος καταγωγης μου..:D:D:D

πραγματικα ειναι πολυ ωραιες και οι δυο πλευρες της Μεσσηνιας.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

καλημερα απο την ομορφη μεσσηνια

για την μανη που περιεγραψες, χαιρομαι που σου αρεσε, ειναι ο τοπος καταγωγης μου..:D:D:D

πραγματικα ειναι πολυ ωραιες και οι δυο πλευρες της Μεσσηνιας.

 

maria- elpida καλημερα και απο μενα..

μια που απο κει καταγεσαι εχεις να μου δωσεις πληροφοριες και να μου προτεινεις περιοχη που θα ηταν καλυτερα να παμε με το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-sifnos.com/Sifnos_hotels-rooms/faros/gorgona/gorgona-rooms.htm

 

αυτο εινα πανω στην παραλια αλλα δεν ξερω πως ειναι τα δωματια δεν εχω παει.Μονο στην καφετερια εκει ξημεροβραδιαζομασταν λογω παραλιας.

 

http://www.sifnosvillamaria.gr/Accommodation.htm

 

αυτο ειναι που μενουμε παντα

 

Μια χάρη όπου όποιους ξέρουν για το villa maria:

 

Πόση απόσταση είναι η θάλασσα; Πόσα λεπτά περπάτημα είναι η θάλασσα;

 

Έχω ζητήσει κράτηση για το διαμέρισμα 7 - αξίζει;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

Link to comment
Share on other sites

Γεα σας παιδια εγώ ψάχνω για διακοπές όμως βόρεια κανείς μήπως έχει να προτείνει κάτι Σκίαθο όμως κοντά στη θάλασσα και καταλληλο για παιδιά; Ξενοδοχείο συγκρότημα οτιδήποτε καλό!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

 

Μου άρεσε πολύ η Νάξος. Πήγαμε όταν η μικρή ήταν 10 μηνών. Μείναμε στην χώρα κοντά στην παραλία του Αγ.Γεωργίου.

 

Εγώ που να πάω φέτος με 2 μωρά? Έλεγα να αποφύγω να ταξιδέψω με πλοίο, αλλά δεν υπάρχει κάτι στην ηπειρωτική Ελλάδα που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Σκεφτόμουν για Εϋβοια ή Πελοπόννησο αλλά δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο. Καμιά ιδέα?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βλογησω τα γενια μου(χαχα!)

και θα σας πω οτι το λιτοχωρο πιεριας , ειναι ενας υπεροχος προορισμος !

συνδυαζει βουνο κ θαλασσα-ειναι χτισμενο στους προποδες του ολυμπου- και ενδυκνειται για πεζοποριες στο φοβερο φαραγγι του εννιπεα, θα δοκιμασετε απιστευτα φαγητα, κ φυσικα δεν θα σκασετε και απο τη ζεστη , μιας κ το κλιμα ειναι οσο πρεπει δροσερο τα καλοκαιρια!:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε ρε κορίτσια καμία ιδέα για διακοπές προς Βόρεια ελλάδα, Χαλκιδική κτλ γιατί οι δ ακοπές μας στον Αρμενιστλη ναυάγησαν, μιας κ δε βρήκαμε διαθέσιμη τροχοβίλα να νοικιάσουμε........

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ που να πάω φέτος με 2 μωρά? Έλεγα να αποφύγω να ταξιδέψω με πλοίο, αλλά δεν υπάρχει κάτι στην ηπειρωτική Ελλάδα που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Σκεφτόμουν για Εϋβοια ή Πελοπόννησο αλλά δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο. Καμιά ιδέα?

 

Να αποφυγεις το πλοιο! Περσι ειχαμε παει στη Τζια, μια ωρα ολη κι ολη το ταξιδι, και μας εβγαλε την ψυχη ο γιος μου! Στην επιστροφη ειχε και μποφορ, και ετρεχε πανω κατω, λες και ειχε καταπιει μπαταριες!:shock:

Στη Λευκαδα μπορειτε να πατε, που δε χρειαζεται πλοιο, για πιο κοντα, εμεις ειχαμε παει Βορεια Ευβοια πριν 3 χρονια, στις Ροβιες, και ηταν πολυ καλα. Προπερσι ειχαμε παει στην Αιγινα, και επισης περασαμε καλα. Φετος δεν ξερω τι θα κανουμε κι εμεις.

 

Για δώστε ρε κορίτσια καμία ιδέα για διακοπές προς Βόρεια ελλάδα, Χαλκιδική κτλ γιατί οι δ ακοπές μας στον Αρμενιστλη ναυάγησαν, μιας κ δε βρήκαμε διαθέσιμη τροχοβίλα να νοικιάσουμε........

 

Στον Αρμενιστη στη Χαλκιδικη φανταζομαι εννοεις. Η Σιθωνια ειναι ολα τα λεφτα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε ρε κορίτσια καμία ιδέα για διακοπές προς Βόρεια ελλάδα, Χαλκιδική κτλ γιατί οι δ ακοπές μας στον Αρμενιστλη ναυάγησαν, μιας κ δε βρήκαμε διαθέσιμη τροχοβίλα να νοικιάσουμε........

 

Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. Για μένα από τις καλύτερες και πιο προσβάσιμες, σχετικά οικονομικά και εξαιρετική για οικογένειες, ησυχία και χωρίς το χτίσιμο και το συνωστισμό. Είναι πάνω πάνω στο 2ο πόδι (Σιθωνία) από τη μεριά που κοιτάει το τρίτο, όταν φυσάει πας από την άλλη μεριά στην Καλογριά πριν το Μαρμαρά και δεν χάνεις ποτέ μπάνιο. 10 λεπτά από τη Νικήτη για high life. 5 λεπτά από άλλη τοπ τοπ εξαιρετική παραλία πισίνα Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και αλμυρά. 10 λεπτά από Καρύδι Βουρβουρούς, κλπ. Οι θάλασσες πάντα ζεστές ακόμη και τον Ιούνιο.

 

Έλεος, όλοι οι Αθηναίοι που ξέρω πάνε Μαρμαρά και μετά λένε σιγά το 2ο πόδι :confused::confused:.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...