Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 11 months later...
  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Παλιοτερα πηγαινα καθε καλοκαιρι Αμουλιανη τουλαχιστον για ενα σαββατοκυριακο. Πηγαινα στο καμπινγκ στις Αλυκες, εκει η θαλασσα τελεια, ξαπλωστρες και αρκετο κοσμο. Το νησακι ειναι παρα πολυ μικρο, ας πουμε η Χωρα ειναι ενα μικρο χωριο, με ωραιες ψαροταβερνες και ωραιο λιμανακι. Θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο για οικογενειες μιας και δεν εχει πολυ βραδυνη ζωη,

Αλλα η θαλασσα στο καμπινγκ ειναι τελεια...αχ τι μου θυμησες.........

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμεις πηγαμε μια εβδομαδα στη καρυστο και παρολο που το μερος που μειναμε ηταν ελεεινο απο αποψη σερβις,ηταν στα 50 μετρα απ τη θαλασσα η οποια ηταν υπεροχη,συστηνω τη περιοχη λογω φανταστικων ερημικων παραλιων που δεν τις πιανει ο βοριας.

Link to comment
Share on other sites

1.Κέρκυρα υπέροχες παραλίες και τρομερή οργάνωση καθώς και πολλές επιλογές.στην Σπινιάδα -κεντρική πλατεία της Κέρκυρας- έχουν αυτοκινητάκια peg perego όπου κάνουν τα παιδάκια καθώς και σαν νησί έχει αμέτρητες επιλογές στην κυριολεξία. 1 βδομάδα την περνάς άνετα.Το ωραιότερο μέρος για να μείνεις είναι η πολυτραγουδισμένη Παλαιοκαστρίτσα.είχαμε μείνει στην villa fiorita την οποία είχε μια αξιολάτρευτη και ευγενέστατη κυρία αν και έχεις πολλές επιλογές για καταλύματα.οι τιμές τους είναι στα normal πλαισια και μην πω και πιο φθηνά και από την Αθήνα, υπολογίστε 8 ώρες συνολικά για το ταξίδι αλλά αξίζει!!!!!!!

2.Πάρος ένα από τα πιο οργανωμένα κυκλαδίτικα νησιά με υπέροχες παραλίες, είχαμε μείνει Νάουσα η οποία το βράδυ ήταν μαγευτική.στις τιμές τσούζουν λίγο τα εισητήρια όπως και σε όλα τα κυκλαδίτικα νησιά :evil: 80 ευρώ περίπου θέλει το αυτοκίνητο μόνο :evil:

θέλει περίπου 4 με 5 ώρες με το πλοίο

3. Άνδρος 2 ώρες από την Ραφήνα, το μόνο μείον είναι ότι είναι πολύ κοντά και το προτειμούν όλη οπότε θέλει να κλείσεις πολύ πιο νωρίς ξενοδοχείο καθώς και εισητήρια, επίσης στις τιμές είναι λίγο τσιμπιμένες νομίζω...πάντως αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή αν κάποιος ψάχνει κάτι κοντά στην Αθήνα

4.ερμιόνη και για την ακρίβεια porto hydra hotel, ο παράδεισος για τα παιδιά! δεν ξέρω πόσο έχει το δωμάτιο στο ξενοδοχείο γιατί έχουμε σπίτι στο porto hydra village αλλά φαντάζομαι ότι έιναι λίγο ακριβούτσικο αλλά πραγματικά είναι τέλεια!!!από κούνιες μέχρι πόνυ για να κάνουν ιππασία, εμείς το κάνουμε 3 ώρες αλλά πλέον ξέρουμε τον δρόμο, για κάποιον που δεν ξέρει ας υπολογίσιε 4 ώρες

5.Κρήτη, ατέλειωτες παραλίες και αμέτρητες επιλογές, κάνουν και κάποιες προσφορές οι κρητικοί με τα ακτοπλοικά και δεν σου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. το καλό είναι ότι ναι μεν είναι πολλές ώρες ταξίδι αλλά έχει βραδινά δρομολόγια οπότε πέφτεις κοιμάσαι στην καμπίνα και δεν κουράζεσαι τόσο με το παιδί στο ταξίδι αφού κοιμάται,όσο για τιμές ότι θέλεις βρίσκεις :)

αυτά με μια γρήγορη σκέψη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Eχει πάει κανείς στην Κύθνο; Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά και από το Λαύριο είναι μόνο 1.5 ώρα.

 

 

Πανέμορφο νησάκι, ήσυχο ακόμη, με πολύ ωραίες παραλίες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για ζακινθο λεμε κ εμεις φετος να το δοκιμασουμε με τη μικρη(θα ειναι σχεδον 2) κ ενα φιλικο ζευγαρι με τη δικια τους. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Λικγο που ειχα ρηξει μια ματια μου φανηκε το καμαρι καλο. Θελαμε καπου για οικογενειακες διακοπες, αλλα να εχεις κ τι να κανεις το βραδυ. Μας αρεσει ο κοσμος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νεφέλη.

Ζάκυνθο είχαμε πάει όταν η μικρή μου ήταν 2,5 χρονών και εγώ έγκυος στον μικρό. Πραγματικά νομίζω ότι είναι το τέλειο νησί για παιδιά. Όπου και να πηγαίναμε: ταβέρνα, ψησταριά, καφετέρια κτλ είχε δικό της παιδότοπο. Όχι απλά 2 κούνιες, αλλά φουσκωτά κτλ.

Πραγματικά το συστήνω σε ζευγάρια με παιδιά.

Σαν περιοχή μέναμε κοντά στο Τσιλιβί. Όχι μέσα γιατί έχει πολλά τουριστομάγαζα και ξενοδοχεία για ξένους. Αλλά τριγύρω έχει πολύ ωραία χωριουδάκια.

Κατά την γνώμη μου, μείνε μακρυά από τον Λαγανά. Είτε είσαι εκεί είτε στο Λονδίνο, το ίδιο και το αυτό. Δεν ακούς πουθενά ελληνικά και νομίζεις επίσης ότι βρίσκεσαι στο Λας Βέγκας. Τόσες πινακίδες, φωτεινές κτλ.

Ωραία περιοχή είναι και προς Βασιλικό, αλλά δεν ξέρω για διαμονή πως είναι και τί έχει.

Γενικά πολύ ωραία θάλασσα.

ΆΧΑΧΑΧ καλά να περάσετε!!

Εμείς να δούμε που θα πάμε φέτος

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το Γαλαξύδι!!! Πανέμορφο μέρος. Πολύ όμορφη είναι και η Ιτέα. Για τον Αύγουστο προτίνω ανεπιφύλακτα Αθήνα. Πανέμορφη όταν είναι άδεια, μπορεις να κάνεις πολλά πράγματα!!!! Από Κρήτη αυστηρά και μόνο νότια. Λευκογιαννό Αμμούδι, Τσούτσουρας και Σούγια. Χαλκιδική επίσης είναι πανέμορφα. Κάρπαθος, Σαντορίνη ειδικά το πρώτο είναι τέλεια!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για ζακινθο λεμε κ εμεις φετος να το δοκιμασουμε με τη μικρη(θα ειναι σχεδον 2) κ ενα φιλικο ζευγαρι με τη δικια τους. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Λικγο που ειχα ρηξει μια ματια μου φανηκε το καμαρι καλο. Θελαμε καπου για οικογενειακες διακοπες, αλλα να εχεις κ τι να κανεις το βραδυ. Μας αρεσει ο κοσμος..

 

Γειά σου Ναφέλη! Ζάκυνθο πήγα 2 φορές. Μία με την μικρή μου 40 ημερών και μία πέρυσι που ειχα και τον γιο μου μωρό. Μένουμε στο Ammos Club το Βασιλικό που είναι ιδανικό για διακοπές με πιτσιρίκια. Στούντιος μπροστά στην παραλία η οποία είναι με άμμο, ξαπλώστρες κλπ, έχει εστιατόρια, καφέ ποτό κλπ κλπ. Μας αρέσει πολύ και θα ξαναπάμε. Πέρυσι κόστιζε 80 €.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καμμιά ιδέα και για εμάς ; Τον Αύγουστο θα είμαστε 9 μηνών. Λογικά θα πάμε κάπου κοντά και όχι σε νησί φέτος. Πιο επικρατέστερα μέρη είναι το Πήλιο , και η Πελλοπόνησος . Σκέφτεστε κατι συγκεκριμμένο ;

 

Είναι άσχημα τα πράγματα που σκέφτομαι απο τώρα τις διακοπές , πριν επιστρέψω καν στην δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να πατε Σαμο! ιδιαιτερα το Πυθαγορειο ειναι πολυ ομορφο και τα δωματια οικονομικα.και με την Αegean αν κλεισεις νωρις ,βρισκεις εισητηριο με 45 Ευρουδακια. :D

Link to comment
Share on other sites

FRANKA καλημερα στην αμμουλιανη εχω παει πολλες φορες, η θαλασσα ειναι απλα υπεροχη με αμμο και πολυ καθαρη επισης μπορεις να νοικιασεις βαρκα και να πας στα γαιδουρονησια που ειναι διπλα δεν εχουνε τιποτα μονο πεντακαθαρη θαλασσα στην αμμουλιανη οι παραλιες ειναι οι αλυκες που εχει και camping και ο ΑΙ ΓΙΩΡΓΗΣ.απο ξενοδοχεια το αγιονησι που ειναι τελειο και το αμμουλιανη ειναι πολυ πιο απλο.Παντως αν θελεις να πας για πολλες μερες δεν το συνιστω γιατι ειναι πολυ μικρο νησι και θα βαρεθεις αν πχ εχεις μια εβδομαδα καλυτερα να πατε στην ουρανουπολη 4 μερες και 3 μερες στην αμμουλιανη (τα δρομολογια ειναι συνεχομενα)(αν πατε στην ουρανουπολη να πατε στον κρητικο για αστακομακαροναδα θα φατε και το πιατο).

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια! Μετα απο πολυ πολυ σκεψη γυρω απο τη ζακυνθο αποφασισαμε μαλλον για Τσιλιβι ή καπου εκει γυρω αλλα εχω μπλεχτει με τα ξενοδοχεια.. Εχουμε καποια επικρατεστερα αλλα μηπως εχει καμια να μου συστησει καποιο συγκεκριμενο? Θα θελαμε να εχει πισινα κα να ειναι κ στη θαλασσα διπλα. Ισσως στη Κυψελη...

 

Επισης να προτεινω για οποιους ψαχνουν κ τη Λευκαδα για οικογενειακες διακοπες. Εχουμε παει αρκετες φορες εμεις κ επισης εχει ενα τεραστιο ατου οτι πας με το ΙΧ σου οποτε οτιδηποτε κ να προκυψει φευγεις οποτε θες!

Link to comment
Share on other sites

Κανενας εχει να μου προτεινει ξενοδοχειο η διαμερισμα για εμας και τον 13 μηνων αγοαρκο μας ζακυνθο η ιθακη?
ειναι πολυ ωραιο νησι ιδανικο για παιδια.εχουμε παει 2 φορες.πολυ ωραια περιοχη βΒΑΣΙΛΙΚΟΣ και AΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΚΙ

ΤΣΙΛΙΒΙ δεν θα το συνηστουσα.το νησι ειναι ιδανικο για παιδια

 

 

εμεις φετος θα παμε ΡΟΔΟ καθως εχω μεγαλωσει εκει και γνωριζω το νησι πολυ καλα.οποια θελει πληροφοριες για ΡΟΔΟ ας μου γραψει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια παρα πολύ καλή πρόταση για διακοπές με παιδάκια είναι και Αι Γιάννης στο Πήλιο. είναι πολύ ωραία με καθαρή θαλασσα και τα ξενοδοχεία ακριβως απεναντι απο τη θάλασσα.Εχεια τα πάντα απο φαγητό,καφέ και γενικώς είναι ενα ξεκουραστο μέρος για διακοπες με ζουζουνια. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς αυτοκινητο για τη θάλασσα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Μια παρα πολύ καλή πρόταση για διακοπές με παιδάκια είναι και Αι Γιάννης στο Πήλιο. είναι πολύ ωραία με καθαρή θαλασσα και τα ξενοδοχεία ακριβως απεναντι απο τη θάλασσα.Εχεια τα πάντα απο φαγητό,καφέ και γενικώς είναι ενα ξεκουραστο μέρος για διακοπες με ζουζουνια. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς αυτοκινητο για τη θάλασσα.

 

δηλ εχεις να προτεινεις καποιο καλο ξενοδοχειο???γιατι κι εμεις στο ψαξιμο ειμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...