Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Morchelina έχεις απάντηση για κάθε τόπο και κάθε προορισμό. Μπράβο. Τέλειο αυτό στη Λευκάδα!

 

Αχ, τι να κάνω αγάπη μου ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Ονειρεύομαι τη θάλασσα και το καλοκαίρι μέσα στα βουνά που είμαι με αναμμένο καλοριφέρ ακόμη.

 

Επειδή πάμε εκτός σεζόν αιχμής και συχνά άνευ τέκνων δεν κλείνουμε ποτέ. Πάμε επιτόπου και με μία μικρή λίστα από ίντερνετ και το ψάχνουμε λίγο χωρίς πίεση. Είναι τρομερό πάντως τι ποιότητα βρίσκεις και σε τι τιμές τέλος Ιουνίου και τέλος Αυγούστου. Μόνο στη Σίφνο θυμάμαι ότι είχαμε ζοριστεί, οκτώ γάμοι στο τελευταίο Σ/Κ του Ιουνίου. Πού να το ξέρουμε;

 

Σκέφτεσαι για Δυτική Ελλάδα τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, τι να κάνω αγάπη μου ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Ονειρεύομαι τη θάλασσα και το καλοκαίρι μέσα στα βουνά που είμαι με αναμμένο καλοριφέρ ακόμη.

 

Επειδή πάμε εκτός σεζόν αιχμής και συχνά άνευ τέκνων δεν κλείνουμε ποτέ. Πάμε επιτόπου και με μία μικρή λίστα από ίντερνετ και το ψάχνουμε λίγο χωρίς πίεση. Είναι τρομερό πάντως τι ποιότητα βρίσκεις και σε τι τιμές τέλος Ιουνίου και τέλος Αυγούστου. Μόνο στη Σίφνο θυμάμαι ότι είχαμε ζοριστεί, οκτώ γάμοι στο τελευταίο Σ/Κ του Ιουνίου. Πού να το ξέρουμε;

 

Σκέφτεσαι για Δυτική Ελλάδα τώρα;

Oχι, οχι, θα πάμε κάπου εδώ γύρω, που να τα σέρνεις και αυτά τόση ώρα στο αυτοκίνητο. Εδώ Πάσχα πήγαμε Γιαννενα και (2,5 ώρες) και στο δρόμο βαρέθηκα γκρίνια. Αυτό που κάνεις είναι το καλήτερο να ξεκινάς και όπου βρεις. Εμείς έτσι καναμε όταν δεν είχαμε τα παιδιά θυμάμαι ένα καλοκαίρι, Πάρο και Σύρο τέλεια. Οχι καλοκαίρι λάθος Σεπτέμβριο! Ζεστή θάλασσα άδεια δωμάτια, καλές τιμές, το μόνο κακό ήταν που αρχισε η μέρα να μικραίνει και να έχεις την μελαγχολία του καλοκαιριού που έφυγε. Απο την άλλη ποιος αντέχει να φάω όλο το καλοκαίρι στην πολή και να πάει Σεπτέμβριο διακοπές;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γνωριζετε κανενα καταλυμα απο πρεβεζα παργα συβοντα η οπου αλλου αρκει να εχει κουνιες. Επιμενω σε αυτο γιατι η μικρη μου τρελενετε και οι διακοπες πρεπει να ειναι εξισου ωραιες και για το παιδι. Σας παρακαλω δεν εχω προβλημα με το μερος αρκει να ειναι καπου καλα. Μον Ζακυνθο δεν θελω αν και ειναι οτι πρεπει γιατι ξερω οτι θα πανε τα πεθερικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Morchelina, επειδή μου αρέσουν όσα προτείνεις, όπως και οι οδηγίες και οι συμβουλές, για Κέρκυρα έχεις να προτείνεις κάτι;

 

Μ' έπιασες αδιάβαστη. Ήταν να πάμε πέρισυ, κλασσικά τέλος Ιουνίου, αλλά είχε παλιόκαιρο με βροχές και κρύο συν την σύνοδο κορυφής που περιμένανε τη Χίλαρυ Κλίντον :shock: και πήγαμε Πήλιο τελικά. Κέρκυρα κοιτούσα δυτικές ακτές στο ύψος περίπου της πόλης της Κέρκυρας, Πέλεκα, Γλυφάδα, Άγιο Γεώργιο, και στο εσωτερικό μεταξύ της πόλης και αυτών των παραλιών εκεί που είναι η Αqualand, σαν κομβικό σημείο για να μπορούμε να κινηθούμε για βόλτες προς κάθε κατεύθυνση.

 

Εμείς εδώ πολύ κουρασμένοι δεν είμαστε, τα παιδιά μου ξεπετάχτηκαν οπότε αντέχουμε και λίγη ταλαιπωρία.

 

Μου είπαν όμως ότι οι δυτικές ακτές είναι κρύες. Μπορεί να πάμε τέλος Αυγούστου.

 

Έχω πάει πολύ παλιά :roll: Οθωνούς και κάθισα 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina, μήπως να σε αφήσω να πας φέτος κι εμείς του χρόνου; :-)

Στη Γλυφάδα μου είπαν ότι είναι πολύ ωραία η παραλία! Κι εμείς θέλουμε να γυρίζουμε και να ανακαλύπτουμε!

Μου άρεσε πολύ το MartiSea, αλλά είναι ακριβούτσικο!

Εμείς σκεφτόμαστε για τον Ιούλιο!

Link to comment
Share on other sites

Στη Γλυφάδα μου είπαν ότι είναι πολύ ωραία η παραλία! Κι εμείς θέλουμε να γυρίζουμε και να ανακαλύπτουμε!

 

 

H Γλυφάδα όντως έχει από τις πιο ωραίες παραλίες, καθαρή, και σχεδόν ζεστή θα έλεγα. Στον Άγιο Γεώργιο η θάλασσα ήταν βρώμικη, γεμάτη φύκια και μαύρη :P

Στην Παλαιοκαστρίτσα η θάλασσα είναι μια νέα εμπειρία καθώς είναι πάντα π.α.γ.ω.μ.ε.ν.η. :D και αν πάτε εκεί να πάτε οπωσδήποτε και στο μοναστήρι επάνω που είναι πανέμορφο και έχει υπέροχη θέα.

Και εφόσον σας αρέσει να γυρίζετε και να ανακαλύπτετε να πάτε οπωσδήποτε στο Αχίλλειο (και να πάρετε και τις συσκευές ξενάγησης, κοστίζει 3 ευρώ μόνο και είναι σα να έχεις δίπλα σου τον καλύτερο ξεναγό) στο Κανόνι, στο Παλαιό κάστρο (από όπου θα φτάσετε στο Ναό του Αγίου Γεωργίου)και στο παρατηρητήριο του Κάιζερ. Η aqualand είναι επίσης πάρα πολύ ωραία με πολλά παιχνίδια, τσουλήθρες κτλ. καθαρή και με όλα τα facilities για να μείνεις εκεί όλη μέρα, απλά το εισητήριο ήταν τσιμπημένο 23 ευρώ για ενήλικες και 18 για παιδιά αν θυμάμαι καλά αλλά άξιζε με 1000! Και η βόλτα με το τρενάκι που είναι στο Λιστόν αξίζει, θα δείτε όλα σχεδόν τα μνημεία που υπάρχουν σε ένα τεταρτάκι. Και το Μον Ρεπό είναι πολύ καλό.

Να ξέρεις πως εφόσον σας αρέσουν οι ανακαλύψεις θα περάσετε πολύ όμορφα!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Morchelina, πήγα χθές και στο πρώτο πόδι να δω. Βρήκα κάτι στην Αθυτο, όχι κοντά στη θάλλασα όμως με τρομερή θέα. Agean blue. Μάλλον θα κλείσω λίγες μέρες εκεί και ας πέρνουμε αυτοκίνητο να πηγαίνουμε θάλασσα. Είναι λογικές οι τιμές έχει κουζινούλα για τα βασικά και προπαντώς είναι καθαρά! Εχει κήπο για τα τέκνα, βέβαια είναι λίγο κοντά ο ένας στον άλλο, όμως τι να κάνεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοπελιες!!Εφτασε το καλοκαιρακι.Τελεια.Εγω Θα ηθελα να πω οτι για Σκιαθο που ακουσα για μελισσουλες δεν νομιζω οτι ισχυει διοτι περσυ πηγε η κολλητη μου η οποια να σημειωσω εχει μεγαλο προβλημα με τα εντομα καθε ειδους κ μεγεθους! Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο εκτως κ αν αυτο ισχυει για καποιες στανταρ παραλιες. Επεισης θα προτεινα ανεπιφυλακτα ξεκουραση κ διακοπουλες σε πορτο χελι-σπετσες-υδρα!!! Ειμαι απο β.ελλαδα αλλα καθε χρονο εδω κ 3 χρονια πηγαινουμε καθε καλοκαιρι για μια εβδομαδα.Συγκεκριμενα μας φιλοξενει το Πορτο Χελι.........Πεντακαθαρα νερα,φοβερα ηλιοβασιλεματα,πολλα μερη για βολτες,κρουαζιερες,απεναντι στις Σπετσες για βολτα κ φαγητο κ γενικα πολλα κ ωραια. Απο εδω Βορεια προτεινω Χαλκιδικη...κ Θασος.Σουπερ!!!Απο νησια...Σαντορινη,Παρος,Ροδος,Κεφαλονια,Κερκυρα.Απλα τα νερα του Ιονιου για μενα ειναι αρκετα κρυα.Ιδανικα για συσφιξη...:D Καλο καλοκαιρι σε ολους σας..

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ALDEMER ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ.Η ΤΙΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ).ΑΡΑΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΙΣΙΝΕΣ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ(ΚΟΥΒΑΛΑ-ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ) ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ!

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοπελιες!!Εφτασε το καλοκαιρακι.Τελεια.Εγω Θα ηθελα να πω οτι για Σκιαθο που ακουσα για μελισσουλες δεν νομιζω οτι ισχυει διοτι περσυ πηγε η κολλητη μου η οποια να σημειωσω εχει μεγαλο προβλημα με τα εντομα καθε ειδους κ μεγεθους! Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο εκτως κ αν αυτο ισχυει για καποιες στανταρ παραλιες. Επεισης θα προτεινα ανεπιφυλακτα ξεκουραση κ διακοπουλες σε πορτο χελι-σπετσες-υδρα!!! Ειμαι απο β.ελλαδα αλλα καθε χρονο εδω κ 3 χρονια πηγαινουμε καθε καλοκαιρι για μια εβδομαδα.Συγκεκριμενα μας φιλοξενει το Πορτο Χελι.........Πεντακαθαρα νερα,φοβερα ηλιοβασιλεματα,πολλα μερη για βολτες,κρουαζιερες,απεναντι στις Σπετσες για βολτα κ φαγητο κ γενικα πολλα κ ωραια. Απο εδω Βορεια προτεινω Χαλκιδικη...κ Θασος.Σουπερ!!!Απο νησια...Σαντορινη,Παρος,Ροδος,Κεφαλονια,Κερκυρα.Απλα τα νερα του Ιονιου για μενα ειναι αρκετα κρυα.Ιδανικα για συσφιξη...:D Καλο καλοκαιρι σε ολους σας..

Εγώ τρελένομαι για Υδρα όμως μπορείς εκεί να κάνεις μπάνιο? Εχεις κατάλυμα να προτείνεις; Το πρόβλημα είναι πως είναι ολόκληρη εξτρατεία να πας σ' αυτά τα νησιά με μικρά παιδιά απο τη Β. Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μερος για διακοπες ειναι η Μυτιλινη. Για τα παιδια εχει πολυ ωραιες παραλιες φτηνο φαγητο και ωραιο. Οποτε παω ερχομαι 4 κιλα παραπανω. Το προβλημα ειναι η αποσταση αλλα και τα ακτοπλοικα εισητηρια ειναι πανακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω επαγγέλματος έχω γυρήσει αρκετά νησιά της Ελλάδος.. Το αν υπάρχει για μένα ένα και μοναδικό έιναι δύσκολο.. Απλά δεν υπάρχει!! Όλα έχουν την ομορφιά τους και ρόλο πάντα παίζει το τι θέλουμε πραγματικά να κάνουμε στις διακοπές μας.. Επειδή φέτος το καλοκαίρι περιμένουμε το μικρό μας δυστηχώς δεν θα πάμε διακοπές!!!

Καλά να περάσετε όπου και αν επιλέξετε να πάτε αν και εγώ προσωπικά δεν αλλάζω με τίποτα τα νησιά του Βορείου Αιγαίου για τη ποικιλία τους σε όλους τους τομείς.. :P:p

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ παλι.Γλυκια μου alphae για να ειμαι ειλικρινης στην Υδρα δεν πηγα καθολου για μπανιο.Ειχα παει μονο για καφεδακι κ φαγητο.Στο google κοιτα αν εχει κατι.Εγω κυριως Πορτο Χελι πηγαινω μου αρεσει παρα πολυ εκει.Η αληθεια ειναι οτι πολλες οι ωρες για εμας απο βορεια,αλλα δεν πειραζει μου αρεσει πολυ η διαδρομη μεχρι την Επιδαυρο κ ξεχνιεμαι.Κ πιστευω οτι ειναι καλος προορισμος για οικογενειες αυτα τα μερη γιατι ειναι αρκετα ησυχα.Για οσους ειναι απο Αθηνα Κορινθο ειναι η καλυτερη επιλογη.Κ κοντα,κ πολυ ωραια.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις οπως καθε χρονο θα παμε στην μυροβολο χιο μιας κ το σπιτι μας ειναι εκει κ εχω κ μια ωραια ροδακινια που με περιμενει γεματη ροδακινα

 

 

Και μπανάκι στα μαύρα βόλια, έ? Δε βλέπω την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Morchelina, μήπως να σε αφήσω να πας φέτος κι εμείς του χρόνου; :-)

Στη Γλυφάδα μου είπαν ότι είναι πολύ ωραία η παραλία! Κι εμείς θέλουμε να γυρίζουμε και να ανακαλύπτουμε!

Μου άρεσε πολύ το MartiSea, αλλά είναι ακριβούτσικο!

Εμείς σκεφτόμαστε για τον Ιούλιο!

 

Το Martisea κρυφό το έχουν πού είναι;. Στο Μπαρμπάτι είδα ότι είναι και η θάλασσα από κάτω μου φάνηκε μούφα. Σε τέτοια τιμή θα βρεις πολλά, ψάξε λίγο. Καλά Ιούνιο κλειστοί είναι; Πλάκα έχει ο κόσμος.

 

Αυτά μου είχαν φανεί συμπαθητικά με ωραία θέα και κήπο αλλά δεν είναι στη θάλασσα, http://www.greenhillcorfu.com. Ανακαινισμένα μου φαίνονται, τώρα από κοντά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

η λευκαδα δεν εχει ευκολα προσβασιμες παραλιες για παιδια

 

Ναι έχεις δίκαιο δεν κάνει για παιδιά και το χειρότερο έχει ΚΥΜΑ!!! ΠΑΝΤΑ!!! Εχω πολύ κακή εμπειρία απο Λευκάδα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μου εχουν πει οτι και στα τουριστικα γραφεια μπορω να βρω καλα πακετα μεμονωμενα σε καλη τιμη,φοβαμαι ομως λιγο να παω σε οποιοδηποτε,ξερετε κανενα να ειναι εμπιστο?να κανω μια ερευνα μηπως συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...