Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος στήθους & θηλασμός


Angel74

Recommended Posts

χα χα ....να σας πω ενα καινουριο που μου ειπε σημερα ενας "καλοθελητης"? " μα ελενη,δε πρεπει να θηλαζεις τοσο συχνα καθε μερα.θα πεσει το στηθος σου". Δε μπαινω καν στη διαδικασια να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο..μου φαινετε τοσο χαζο! :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χα χα ....να σας πω ενα καινουριο που μου ειπε σημερα ενας "καλοθελητης"? " μα ελενη,δε πρεπει να θηλαζεις τοσο συχνα καθε μερα.θα πεσει το στηθος σου". Δε μπαινω καν στη διαδικασια να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο..μου φαινετε τοσο χαζο! :twisted:

 

Έχω μια ελάααααχιστη πτώση η οποία όμως μπροστά στο καλό που έκανα στο παιδάκι μου... δε με απασχολεί!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι λιγο φυσιολογικο? κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κ του θηλασμου το στηθος περναει απο διαφορα μεγεθη κ "φασεις" ...μια ελαχιστη πτωση και να την εχει..που αμφιβαλλω!αρχικα δε φταιει ο θηλασμος αλλα ολη η "ταλαιπωρια" που εχει υποστει απο τον πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης κιολας..κ επισης οπως ειπες..τα παιδακια μας πανω απολα!Τι ψυχη ενα σουτιεν με ενυσχιση απο κατω? θαυματα κανει!!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

μικρότερο γίνεται?????

 

όχι ε????

 

:lol:

 

Πάλι ανεξάρτητα από το αν θηλάσει μια μητέρα ή όχι, μερικές φορές μετακινείται μεγάλη ποσότητα λίπους από το στήθος και γίνεται πολύ μικρότερο....

 

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στο πριν και μετά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια παιζει ρολο στον θηλασμο το μεγεθος στηθους?Ειμαι εγκυος και το στηθος μου αν και εχει μεγαλωσει σε σχεση με το πως ηταν πριν,παρολα αυτα ειναι μικρο.Οταν με το καλο γεννησω και ειναι να θηλασω,θα μπορεσω?Θα εχω καλο και αρκετο γαλα για το μωρο μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παίζει κανένα ρόλο το μέγεθος του στήθους.

Όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν κι αφού το θέλεις όλα θα πάνε καλά!

Διάβασε όσα μπορείς εδώ μέσα κι οτι χρειαστείς υπάρχουν κορίτσια που θα σου λύσουν όλες τις απορίες! :D

Με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πολύ μικρό στήθος (75Β :oops: ) και θηλάζω κανονικοτατα και έχω και πολύ γάλα! το αν θα θηλάσει η οχι ειναι κυριως θεμα θελησης της μητέρας, η ποσοτητα του γάλακτος ακολουθει το νομο προσφοράς-ζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

korinaki μη στεναχωριεσαι , η φυση ξερει τι κανει!

 

μια απο τα ιδια & εγω αλλα με το που γεννησα ... ο αντρας μου ηταν καπως ετσι :shock::shock: . μετα οταν εδραιωθηκε η γαλουχια ηταν ετσι :D και παραμενει!

 

το μεγεθος στο στηθος το κανει η συσωρευση λιπους & οχι το μεγεθος του μαστικου αδενα ο οποιος ειναι ιδιος σε ολες τις γυναικες! ολες οι γυναικες μπορουν να θηλασουν ... ναι! ακομα & εμεις με το μικρο στηθος :cool::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη σου πω οτι είναι και πιο πρακτικό το μικρό στήθος..

γιατί άντε να βολέψεις ένα νεογέννητο

στο στήθος που είναι 2 φορές όσο το κεφάλι του μωρού!!

Άσε που για να βρω νούμερο για σουτιέν θηλασμού έψαξα αρκετά! :oops:

Και που να δεις μια φωτογραφία από το μαιευτήριο,μόλις γεννήθηκε η μικρή:

σα να θηλάζει σε βουνό φαίνεται! :lol:

 

Γι'αυτό μην αγχώνεσαι καθόλου,το μέγεθος δε μετράει στο θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω οτι είναι και πιο πρακτικό το μικρό στήθος..

γιατί άντε να βολέψεις ένα νεογέννητο

στο στήθος που είναι 2 φορές όσο το κεφάλι του μωρού!!

Άσε που για να βρω νούμερο για σουτιέν θηλασμού έψαξα αρκετά! :oops:

Και που να δεις μια φωτογραφία από το μαιευτήριο,μόλις γεννήθηκε η μικρή:

σα να θηλάζει σε βουνό φαίνεται! :lol:

 

Γι'αυτό μην αγχώνεσαι καθόλου,το μέγεθος δε μετράει στο θηλασμό!

 

αυτο ακριβως!!!!

Πιο ευκολα νομιζω ειναι με μικροτερο στηθος γιατι μπορει και αναπνεει καλυτερα το μωρο,δεν χανεται μεσα στο στηθος! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να σας εξηγησω τι εννοω. Γέννησα 5/02, τις δυο πρωτες μερες το στηθος μου δεν ηταν καθολου πρησμενο, ειχα ομως πρωτογαλα. Την τριτη μερα νομιζα πως θα εσκαγα. Οχι μονο πρηστηκε αλλα πονουσε υπερβολικα και ειχε και καποια σημεια πολυ σκληρα. Με την καθοδηγηση της νοσοκομας στο Ελενα και την παροτρυνση του παιδιατρου εκει για αποκλειστικο θηλασμο, επιτελους το γαλα μου βρηκε διεξοδο και ηρεμησα καπως.

Μετά όμως απο μια εβδομαδα παρατηρησα οτι το στηθος μου επανηλθε στο αρχικο μεγεθος. Γαλα εχω και θελω να πιστευω αφθονο αφου την ωρα που ειναι να φαει ο μικρος οταν πιανω το στηθος αρχιζει αμεσως να τρεχει. Απλα ανησυχω μηπως δεν κανω κατι σωστα. Το πρωτο μου παιδακι χαρη στις εκπληκτικες οδηγιες μαιας και νοσοκομων στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης οχι μονο δεν καταφερα να το θηλασω αλλα το εστειλα και στο νοσοκομειο με αφυδατωση. Οπως καταλαβαίνετε φοβαμαι μη συμβει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και σε σκεφτόμουν!!!!!!!!! Να σου ζήσει το αγγελούδι σου .! Κανένα πρόβλημα δεν έχεις! Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς. Δεν εχει σημασία που το στήθος σου ΄΄εχει πεσει ΄΄. Γαλα έχεις αυτό μας το έχει μάθει η Αγλαια να το λέμε νεράκι!

 

ΥΓ: Ολα καλα σπίτι...............?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επανήλθε στο φυσιολογικό? Αφού έχεις γάλα και μάλιστα αν το πιέσεις λίγο, πετάγεται, μην ανυσυχείς καθόλου. Στην αρχή πρίζεται πάρα πολύ, κι εγώ το ίδιο είχα πάθει,και έκανα μασάζ και ζεστά νερά για να μην πετρώσει και για να μην πονάω, αλλά μετά είναι ενα φυσιολογικό στήθος (λίγο φουσκωμένο), αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Μην φοβάσαι, να δίνεις το στήθος σου στο μωράκι όποτε το θέλει και όλα καλα θα πάνε. Και να θυμάσαι να θηλάζεις εναλάξ για να μην μένει κάποιο από τα δύο αδρανές για ώρες. Επίσης το βράδυ ισχύει το ίδιο, δεν πρέπει να μένει πάνω από 3-4 ώρες (και πολλές λέω...αφού το μωρό σου είναι μόνο 15 ημερών)χωρίς να θηλάσεις.

Το μέγεθος δεν έχει καμία σημασία, μια μαία στα μαθήματα τοκετού μας έλεγε αστιευόμενη ότι τα "κανονικά μεγέθη" είναι πιο καλα και παραγωγικά και από τα μεγάλα!

Συνέχισε να θηλάζεις, αν εσύ το θές, το γάλα δεν πρόκειται να σου κοπεί. Δες και τα topics του θηλασμού και θα καταλάβεις.

Να σου ζήσει το ζουζούνι...!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα ρόλο δεν παίζει (το μεγάλο στήθος ίσως να «δυσκολεύει» λίγο εσένα στο ως πως θα το …. «χειριστείς» την ώρα του θηλασμού σε κάποιες στάσεις άλλα δεν έχει να κάνει με την ποσότητα του γάλακτος.)

Επίσης αυτό που περιγράφεις την 3 μέρα είναι απολύτως φυσιολογικό. Την 3 μέρα είναι, που το γάλα κατεβαίνει και εκεί θέλει σωστούς χειρισμούς έτσι ώστε να αποφύγεις το πέτρωμα και την παραπάνω ταλαιπωρία, από ότι βλέπω μια χαρά τα πήγατε και εκεί. :D:D

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο συχνά το ζητάει (αυτό σημαίνει και 23 ώρες το 24) να ξεχάσεις τα ρολόγια και να μετράς πάνες

Να σου ζήσει το μωράκι σου:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δεν εχει καμία σημασία στην παραγωγή του γάλακτος, απλά ένα μεγάλο στήθος έχει μεγαλύτερη "ανεκτικότητα", δλδ μια θηλάζουσα με μεγάλο στήθος μπορει να νιώσει ενόχληση/πρήξιμο σε χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από μια θηλάζουσα με μικρότερο στήθος.

Να σου ζήσει το μπεμπάκι και καλούς θηλασμούς! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι!

Θα μετράς πάνες και θα ζυγίζεις το μωρό 1 φορά την εβδομάδα, περιπου την ίδια ώρα. Θέλουμε 6-8 βρεγμένες πάνες και 2-3 κενώσεις την ημέρα και να παίρνει 170-200 γρ βάρος την εβδομάδα. Μετά τις 20 μέρες οι κενώσεις μπορεί να είναι και λιγότερες.

Θηλάζεις όποτε θέλει το μωρό και για όση ώρα θέλει . Μόλις "χάσει το ενδιαφέρον του" το βάζεις να ρευτεί και μετά προσφέρεις και το άλλο στήθος μήπως θέλει και άλλο γάλα. Τις πρώτες 20 μέρες καλό είναι να μην περάσουν πάνω από 3-4 ώρες χωρίς να φάει γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει υπογλυκαιμία

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εντάξει, δεν έχω γεννήσει ακόμα (Νοέμβρη αναμένεται η κούκλα) αλλά από τώρα προσπαθώ να δω τι θα αντιμετωπίσω...

 

Το θέμα μου έχει ως εξής:

Δεν έχω μεγάλο στήθος. Εντάξει δεν είναι και μια σταλιά, αλλά και τώρα που είμαι έγκυος δεν έχει μεγαλώσει δραματικά.

 

Θα μπορώ να θηλάσω το μωρό μου; Θα έχει αρκετή ποσότητα για να χορτάσει;

 

Πληζ, οι έμπειρες τα φώτα σας!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eμπειρία από θηλασμό δεν έχω....

Η αδερφή μου ( μαζί είχαμε γεννήσει ) που επίσης έχει μικρός στήθος, πολύ μικρό είχε πάααααααρα πολύ γάλα και θήλασε κανένα χρόνο

( καλέ εγώ πως νόμιζα ότι είχες αγοράκι ? )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι μαστικοι αδενες ειναι ιδιοι σε ολες μας δηλ. μια γυναικα με μικρο στηθος δεν εχει λιγοτερους απο μια με μεγαλο.εσυ τον τελευταιο μηνα να παρεις μια κρεμουλα πχ την purelan και να κανεις μασαζ στις θηλες σου οχι πανω απο 2-3 λεπτα την ημερα οταν γεννησεις με το καλο να βαζεις το μωρο οποτε βλεπεις οτι θελει καθε μιση ωρα μια μιαμιση μην πεσεις στην παγιδα του 3ωρου και θα δεις που θα εχεις γαλα και ολα θα πανε καλα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

( καλέ εγώ πως νόμιζα ότι είχες αγοράκι ? )

 

Ίσως κάποτε ανέφερα ότι ήθελα αγοράκι (πριν μάθω το αποτελέσματα εδώ και δύο μήνες περίπου).

 

Αλλά είμαι πολύ ευτυχής που θα είναι κοριτσάκι!

 

Το πιο ωραίο είναι ότι η αδερφή μου (θα γεννήσει ένα μήνα ακριβώς μετά από μένα και είναι και δίδυμη) ήθελε κοριτσακι και τελικά περιμένει αγοράκι. μόνο που με σκάει και δεν μου λέει πως θα το βγάλει (αμάν αυτή η μυστικοπάθεια)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου ( μαζί είχαμε γεννήσει ) που επίσης έχει μικρός στήθος, πολύ μικρό είχε πάααααααρα πολύ γάλα και θήλασε κανένα χρόνο

 

Α αυτό πολύ μου άρεσε!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...