Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος στήθους & θηλασμός


Angel74

Recommended Posts

Καμία σχέση δεν έχει το μέγεθος του στήθους με την ποσότητα του γάλακτος. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει τον μωρό, δεν αποθηκεύεται στο στήθος. Και το μεγάλο στήθος είναι πολύ πιο δύσκολο να το κουμαντάρεις με ένα μικρο μωρό.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ Ρέα και εγώ την ίδια απορία με σένα είχα σε άλλο πόστ αλλά για το αντίθετο μέγεθος...Πολύ μεγάλο στήθος εγώ!!!! Οπότε λύνουμε και οι 2 τις απορίες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω γενικα μικρο στηθος - νο 70Β, 75 Β - και τη μικρη τη θηλασα μεχρι περιπου 18,5 μηνων...τα κοριτσια στα λενε πολυ σωστα, θα δινεις στηθος καθε στιγμη και οχι κοιτωντας το ρολοι!!!εγω μεχρι και πριν αποθηλασουμε-λογω νεας επαπειλουμενης κυησης-ειχα πιδακες απο το γαλα!!!μην ανησυχεις αν θελεις θα θηλασεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση το μεγεθος του στηθος στο θηλασμο. Κι εγω τρανο παραδειγμα πολυ μικρου στηθους, ελαχιστη αυξηση στην εγκυμοσυνη .

Θα επλαγεις απο το ποσο πρακτικο θα σου φανει το μικρο σου στηθος οταν θα θηλαζεις, τεραστια ευκολια σε σχεση με μεγαλυτερα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κορίτσια με κάλυψαν μια χαρά.

Το μέγεθος δεν έχει καμία σχέση με την γαλουχία.

Πολύ χαίρομαι που θέλεις να θηλάσεις :D

Εγώ έτσι ανακάλυψα το φόρουμ, έψαχνα πληροφορίες για τον θηλασμό και το ξεκοκκάλισα όλο πολύ πριν γεννήσω και μετά έγινα μέλος

Άντε με το καλό να τα λέμε μετά στην ενότητα του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

70Α παρακαλώ!!! μερικές φορές και ΑΑ... και όπως βλέπεις θηλάζω ακόμη!! και μάλιστα η μικρή έχει αλματώδη ανάπτυξη μόνο με δικό μου γάλα και φρουτάκια-λαχανικά από 7ο μήνα...

το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν βρίσκω σουτιέν θηλασμού με cup A;)

με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλο στήθος. Εντάξει δεν είναι και μια σταλιά, αλλά και τώρα που είμαι έγκυος δεν έχει μεγαλώσει δραματικά.

 

Θα μπορώ να θηλάσω το μωρό μου; Θα έχει αρκετή ποσότητα για να χορτάσει;

 

εμένα το στήθος μου είναι μια σταλιά!!!! δηλ. δεν φοράω ποτέ μου σουτιέν. Μόνο του θηλασμού φόρεσα, για μερικές εβδομάδες και αυτό ....ήταν άδειο, μόνο τα επιθέματα είχε μέσα για μη τυχόν τρέξει γάλα!!!!!!!

 

Και ναι θήλασα μια χαρά, αποκλειστικά, τον μικρό τον θήλασα μέχρι 18 μηνών και ήδη έγκυος στην 11 εβδομάδα!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω προ εγκυμοσυνης ημουν στο νουμερο 1,5 (ναι ναι ουτε 2!)

στην εγκυμοσυνη φουσκωσε αρκετα τους μεγαλους μηνες και μετα μολις εδραιωθηκε η γαλοχια μου φορουσα ενα γεματο 2!

οντως το μεγεθους του στηθους δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ με την παραγωγη του γαλακτος!

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το μεγεθος,εγω ολη μου τη ζωη φορουσα σουτιεν με ενισχηση,σανιδα κανονικη,μετα τη γεννα εως και τωρα που θηλαζω σαν χοντρα λεμονια ειναι αλλα μια χαρα θηλασε και θηλαζει το μωρακι μου απο την αρχη,οποτε μη το σκεφτεσαι καν το μεγεθος δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο.

Μια χαρα θα θηλασεις!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια!!

 

εγω ειχα μεγαλο στηθος ανεκαθεν και με την εγκυμοσυνη διπλασιαστηκε!!!γεννησα και το στηθος παραμενει οπως ειναι εδω και 3 μηνες(τον θηλαζω τον γιο μου)!!η ερωτηση μου ειναι θα μικρυνει η θα μεινει οπως ειναι και ποτε θα μικρυνει???δεν βρισκω σουτιεν να φορεσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου

Μετά τους 3 μήνες ψιλοσυμμαζεύτηκε

Μετά τους 6 μήνες ακόμα λίγο

Γύρω στο χρόνο επανήλθε σε λογικό μέγεθος

Μετά το τέλος του θηλασμού ίσως και να μίκρυνε λίγο σε σχέση με το αρχικό.

(Θήλασα την κόρη μου 16,5 μήνες)

Για σουτιέν ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.figleaves.com

http://www.bravissimo.com

Μπορείς να παραγγείλεις και αν δεν σου έρχονται ή δεν σε εξυπηρετούν να τα αλλάξεις ή και να τα επιστρέψεις τελείως. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

eliza σε ευχαριστω πολυ!!εχει πολυ ωραια σχεδια και νουμερα!!!αλλα πως μετραμε το στηθος μας???τωρα φοραω 36 Ε!!αλλα το πηρα με μεγαλη πλατη!!το DD ειναι το μικροτερο απο το Ε???

Link to comment
Share on other sites

για το μέτρημα του στήθους δες εδώ

http://www.figleaves.com/uk/fitting_room.asp?cat=236

και εδώ

http://www.figleaves.com/uk/fitting_room.asp?cat=234&cm_re=lhn-_-features-_-cta5_fittingroom

Γενικά ο αριθμός (70, 75, 80....ή 32, 34, 36....) αντιστοιχεί στην περιφέρεια της πλάτης ΚΑΤΩ από το στήθος, ενώ το cup (B, C, D, DD, E....) αντιστοιχεί στη διαφορά της περιφέρειας ΚΑΤΩ και της περιφέρειας στο ύψος της θηλής. Το cup όσο μεγαλώνει η πλάτη μεγαλώνει.

πχ αν το 36Ε είναι καλό στο στηθος και μεγάλο στην πλάτη δοκίμασε 34F

To DD είναι μεταξύ D & E

Ελπίζω να βοήθησα :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

:confused: γεια σας κοριτσια.. εχω μια ερωτηση!

παντοτε ειχα μικρο στηθος και πιστευα οτι με την εγκυμοσυνη θα φουσκωσει.. Ομως περα απο μια ελαχιστη αλλαγη (και κυριως στις θηλες) και καποιες ενοχλησεις, το στηθος μου παραμενει μικρο! Ειμαι στην 26η βδομαδα, η γιατρος μου με δουλευει λιγακι και μου λεει οτι θα μεγαλωσει αργοτερα... Εχει αλλη καμια το ιδιο θεμα? Το μεγεθος του στηθους επηρεαζει τον θηλασμο? γιατι αυτο με απασχολει βασικα... φιλια σε ολες!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μέγεθος δεν εχει καμμια απολύτως σημασία , και εγω μικρό στηθος έχω και θήλασα την μεγάλη μου μια χαρά και τώρα το ίδιο κάνω και στην μικρή, να φροντίσεις μόνο να ενημερωθείς όσο περισσότερο μπορείς για το θέμα θηλασμός γιατί από τους γιατρούς και το μαιευτήριο μην περιμένεις πολλά!

με το καλό να έρθει το μπεμπέ σου!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση... πολυ χαιρομαι, ναι θα φροντισω να παω σε καποια μαθηματα, το θεωρω πολυ σημαντικο να θηλασω σωστα και οσο περισσοτερο γινεται!! να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου μικρο ειναι και ουτε εχει μεγαλωσει μονο καποιες αλλαγες οπως σε σενα.Και μιλησα με την μαια και μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο το μεγεθος ουτε το οτι δεν φουσκωσε,μετα την γεννα κατεβαινει το γαλα.Και μου εξηγησε και μετα για τον θηλασμο κτλ γενικα ηταν πολυ προθυμη στο θεμα αυτο.μακαρι να την πετυχω οταν θα γεννησω!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του στήθους κατά την εγκυμοσύνη δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τον θηλασμό και με το αν θα έχεις γάλα ή όχι!!!Το πρήξιμο αυτό είναι ορμόνες, όπως όταν περιμένουμε περίοδο που πρήζεται λίγο!!!Πάντως μην ανησυχείς...απ' το να σου γίνει τεράστιο και να κάνεις ραγάδες και να κρεμάσειμετά καλύτερα!!!!Κι εγώ μικρό στήθος έχω γενικά και τώρα έχει πρηστεί αρκετά και φοβάμαι για ραγάδες!!!Anyway, καλό υπόλοιπο και μην ανησυχείς καθόλου...απλώς να έχεις πολλή υπομονή και επιμονή στον θηλασμό!!!Μην ακούς και πολύ γιατρούς και μαιευτήρια...

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

εφη μου βαζε κανενα λαδακι ή κρεμα μηπως τις προλαβεις τις ραγαδες!! Ηθελα να σας πω οτι γενικα στα μαιευτηρια κανουν ενημερωτικα μαθηματα θηλασμου, οποτε μπορουμε να μαθουμε πολλα εκει! Ειναι σημαντικο απο ο,τι καταλαβαινω να μας βοηθησουν πολυ στην αρχη γιατι μετα ειναι παιχνιδακι!! angel306 που την πετυχες αυτη την καλη μαια?

φιλια σε ολες...

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησεις τα σεμιναρια μπορεις απλα να διαβασεις εδω..

θα βρεις παρα πολλα κειμενα που αφορουν τον θηλασμο και ειναι γραμμενα απο Πιστοποιημενους Συμβουλους Θηλασμου..

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87441

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

γενικα λοιπον να ξερεις οτι

εαν εσυ δεν ενημερωθεις σωστα πριν την γεννα μην περιμενεις να πανε ολα καλα εαν δεν εισαι τυχερη..

ο γιατρος σου θα επρεπε να σου ειχε απαντησει ηδη οτι στο συγκεκριμενο θεμα ''το μεγεθος δεν παιζει κανενα ρολο'''!!!!

 

οπως θα διαβασεις και στις παραπανω σελιδες πιο αναλυτικα...

 

καλο λοιπον ειναι να ενημερωθεις πρωτα εσυ για να μπορεις μετα να κρινεις εαν και κατα ποσο οι πληροφοριες που θα ακους θα ειναι απο ανθρωπους που γνωριζουν ή απλα το παιζουν ειδημονες..

αποψη για τον θηλασμο εχουν ολοι..το θεμα ειναι οτι ειναι ελαχιστοι αυτοι οι οποιοι θα σε βοηθησουν πραγματικα, θα σου δωσουν σωστες πληροφοριες και θα σε καθοδηγησουν προς τον θηλασμο και οχι προς τον αποθηλασμο..

στα ελληνικα μαιευτηρια της ελλαδας, με ελαχιστες εξαιρεσεις οι μαιες και οι γιατροι ειτε απο αγνοια ειτε απο συμφερον δινουν συνεχως λαθος πληροφοριες που οδηγουν σε μαστιτιδες και συντομο αποθηλασμο..

δεν ειναι τυχαιο οτι ξεκινανε να θηλαζουν πανω απο το 90 % των μητερων και καταληγουν μεσα σε λιγες μερες λιγοτερες απο τις μισες..να μην πω για το ποσες φτανουν να θηλαζουν αποκλειστικα το πρωτο εξαμηνο..

σε αυτο βοηθανε ολοι οι επιστημονες υγειας που ερχονται σε επαφη με την μαμα (μαια,γυναικολογος,παιδιατρος) και δινουν την μια λανθασμενη συμβουλη πισω απο την αλλη..

φυσικα και υπαρχουν ανθρωποι που σεβονται το επαγγελμα τους και ειναι απολυτα ενημερωμενοι..ομως ειναι σταγονα στον ωκεανο και εσυ ως νεα μαμα εαν δεν γνωριζεις εστω τα βασικα για τον θηλασμο, δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιον να εμπιστευτεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

paros σε ευχαριστω πολυ! τωρα διαβαζα το ποστ που ειχες ανοιξει για τον θηλασμο και μπραβο σου!! εχω πολυ διαβασμα λοιπον....θα ακολουθησω τις συμβουλες σου! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

οποτε ενημερωσου απο τωρα,διαβασε οσο μπορεις και παντα ελεγχε απο που ειναι οι πληροφοριες που διαβαζεις...

δινονται σε μεγαλα πολυκαταστηματα βρεφικων ειδων δωρεαν καρτελες για ενημερωση που αφορουν τον θηλασμο με λαθος πληροφοριες..

επισης γινονται δωρεαν σεμιναρια απο μαιες -στα ιδια πολυκαταστηματα- οπου ξαναδινουν λαθος πληροφοριες..

τα διαφορα περιοδικα που κυκλοφορουν στην Ελλαδα και πληρωνεις για να τα αγορασεις, δεν σεβονται μαλλον τον πελατη τους και γραφουν ανακριβειες για τον θηλασμο..

οποτε γενικα προσεχεις οι πληροφοριες που παιρνεις απο που προερχονται..

 

υπαρχουν οι Πιστοποιημενοι Συμβουλοι Θηλασμου IBCLC

οι εθελοντριες μητερες της LLL που ειναι και οι δυο τους οι πιο καταλληλοι για να σε ενημερωσουν σωστα, να σε βοηθησουν και να σε υποστηριξουν..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελος..

 

εαν μπεις σε αυτην την ενοτητα: http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=89

 

θα βρεις πολλες εμπειρες μαμαδες που βοηθουν οσες χρειαζονται βοηθεια!!!!

 

με το καλο λοιπον το μωρακι σου και καλο διαβασμα!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...