Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

@**nikos** αρχικά μπράβο σας που μετράτε σωστά, τον συνολικό χρόνο ύπνου εντός της ημέρας δηλαδή. Σε αυτή την ηλικία το μωρό σας ακόμα δεν καταλαβαίνει εύκολα την εναλλαγή μέρας και νύχτας, οπότε είναι άνουσιο να προσπαθείτε να το κάνετε να κοιμάται περισσότερο το βράδυ. Εστιάστε στο να κοιμάται περισσότερο στο σύνολο της ημέρας. Ο συγχρονισμός του οργανισμού του στο μέρα/νύχτα θα γίνει σταδιακά, εφόσον αφήσετε το παιδί να εναρμονιστεί σωστά με τις εναλλαγές αυτές (όχι τεχνητό φως όταν σκοτεινιάζει, σταδιακός φωτισμός του υπνοδωματίου κατά το ξημέρωμα ιδανικά από το φως του ήλιου. Προς το παρόν χρειάζεται να "μάθετε" τα σημάδια του ύπνου όταν αυτά παρουσιάζονται, πριν γίνουν εξάντληση ή υπερένταση. Κάποια χασμουριούνται, κάποια τεντώνουν το κεφαλάκι τους, κάποια "πέφτουν" σε ενέργεια. Κάποιες φορές, που το παιδί μπορεί να δείχνει γεμάτο ενέργεια, ίσως πρέπει να το ηρεμείτε εσείς, πριν περάσει σε υπερένταση.

Από τη δική μου εμπειρία, το γάλα από μόνο του δεν λέει και πολλά, πολλές φορές προκαλεί και περισσότερα προβλήματα (δυσπεψία ή δυσκοιλιότητα). Επίσης αν η μαμά επιθυμεί να διατηρήσει τον θηλασμό, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί με την εισαγωγή φόρμουλας γιατί μπορεί εύκολα να μειώσει την παραγωγή της. Θεωρώ ότι γνωρίζετε τα οφέλη οπότε δεν έχει νόημα να σας τα ξαναπώ. Η φόρμουλα από μόνη της πάντως δεν βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου, καθώς αυτός συνδέεται με το νευρικό σύστημα του παιδιού και όχι στο στομάχι και στο έντερο :) 

Για εμένα το σημαντικότερο είναι να καταλάβετε και αποδεχτείτε ότι τα μωρά δεν κοιμούνται όπως οι ενήλικες. Για την ακρίβεια, η βρεφική ηλικία είναι αυτή στην οποία διαμορφώνονται οι συνήθειες και το καθήκον μας σαν γονείς είναι να φροντίζουμε τις συνθήκες ώστε το παιδί μας να μάθει να κάνει ποιοτικό ύπνο. Αν δεν υπάρχουν οργανικά αίτια και οι συνθήκες είναι φροντισμένες, είστε εντάξει. Μη ξεχνάμε και την ιδιοσυγκρασία κάθε παιδιού που παίζει ρόλο. 

Είναι κουραστικοί και άυπνοι οι πρώτοι μήνες και κάποιες φορές και τα πρώτα χρόνια έχοντας παιδί. Το βιβλίο που προτάθηκε παραπάνω είναι πολύ βοηθήτικό πάντως.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vtgian είπε:

@**nikos** αρχικά μπράβο σας που μετράτε σωστά, τον συνολικό χρόνο ύπνου εντός της ημέρας δηλαδή. Σε αυτή την ηλικία το μωρό σας ακόμα δεν καταλαβαίνει εύκολα την εναλλαγή μέρας και νύχτας, οπότε είναι άνουσιο να προσπαθείτε να το κάνετε να κοιμάται περισσότερο το βράδυ. Εστιάστε στο να κοιμάται περισσότερο στο σύνολο της ημέρας. Ο συγχρονισμός του οργανισμού του στο μέρα/νύχτα θα γίνει σταδιακά, εφόσον αφήσετε το παιδί να εναρμονιστεί σωστά με τις εναλλαγές αυτές (όχι τεχνητό φως όταν σκοτεινιάζει, σταδιακός φωτισμός του υπνοδωματίου κατά το ξημέρωμα ιδανικά από το φως του ήλιου. Προς το παρόν χρειάζεται να "μάθετε" τα σημάδια του ύπνου όταν αυτά παρουσιάζονται, πριν γίνουν εξάντληση ή υπερένταση. Κάποια χασμουριούνται, κάποια τεντώνουν το κεφαλάκι τους, κάποια "πέφτουν" σε ενέργεια. Κάποιες φορές, που το παιδί μπορεί να δείχνει γεμάτο ενέργεια, ίσως πρέπει να το ηρεμείτε εσείς, πριν περάσει σε υπερένταση.

Από τη δική μου εμπειρία, το γάλα από μόνο του δεν λέει και πολλά, πολλές φορές προκαλεί και περισσότερα προβλήματα (δυσπεψία ή δυσκοιλιότητα). Επίσης αν η μαμά επιθυμεί να διατηρήσει τον θηλασμό, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί με την εισαγωγή φόρμουλας γιατί μπορεί εύκολα να μειώσει την παραγωγή της. Θεωρώ ότι γνωρίζετε τα οφέλη οπότε δεν έχει νόημα να σας τα ξαναπώ. Η φόρμουλα από μόνη της πάντως δεν βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου, καθώς αυτός συνδέεται με το νευρικό σύστημα του παιδιού και όχι στο στομάχι και στο έντερο :) 

Για εμένα το σημαντικότερο είναι να καταλάβετε και αποδεχτείτε ότι τα μωρά δεν κοιμούνται όπως οι ενήλικες. Για την ακρίβεια, η βρεφική ηλικία είναι αυτή στην οποία διαμορφώνονται οι συνήθειες και το καθήκον μας σαν γονείς είναι να φροντίζουμε τις συνθήκες ώστε το παιδί μας να μάθει να κάνει ποιοτικό ύπνο. Αν δεν υπάρχουν οργανικά αίτια και οι συνθήκες είναι φροντισμένες, είστε εντάξει. Μη ξεχνάμε και την ιδιοσυγκρασία κάθε παιδιού που παίζει ρόλο. 

Είναι κουραστικοί και άυπνοι οι πρώτοι μήνες και κάποιες φορές και τα πρώτα χρόνια έχοντας παιδί. Το βιβλίο που προτάθηκε παραπάνω είναι πολύ βοηθήτικό πάντως.

 

 

 

Δηλαδή αν δεν κοιμάται καλά παίζει να έχει θέμα με το νευρικό σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

Δεν το προτιμάμε, κάνουμε τα πάντα για να έχει παραγωγή η συζυγος , από τσαγια διαφορά μέχρι ότι μας είπε η σύμβουλος θηλασμού. Απλά είπαμε να δοκιμάσουμε ένα γεύμα (βραδυνο) για να ξεκουράζεται λίγο επειδή θα αρχίσει εργασία. 

είμαι της άποψης πως για να είναι καλά το μωρό πρέπει να είναι καλά και η μαμά οπότε ότι είναι καλύτερο για την ίδια,   μην έχετε προσδοκίες όμως πως από τόσο μικρό θα αρχίσει να έχει πρόγραμμα είτε στον ύπνο είτε στο φαί. Οι πρώτοι μήνες είναι πολύ δύσκολοι, η κούραση και η αϋπνία βαράνε κόκκινο, υπομονή θα περάσει γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, με όλο το σεβασμό στους πατεράδες, ότι το αν θα συνεχίσει το θηλασμό ή θα το ρισκάρει ή θα το κόψει τελείως, είναι θέμα μόνο της μαμάς. Ο μπαμπάς μπορεί να υποστηρίξει αλλά μέχρι εκεί. Αν η μαμά νιώθει ότι της κάνει ψυχολογικά κακό, είναι απόφαση της να μειώσει ή να σταματήσει, και θα πρέπει να μη νιώθει τύψεις από τον σύζυγο. Αν από την άλλη έχει αγωνία να μην της μειωθεί το γάλα, πρέπει να έχει θετική υποστήριξη για να τα βγάλει πέρα.

Αν η μαμά πάντως θα γυρίσει στη δουλειά με μικρό μωράκι, πριν το εξαμηνο, θα είναι πολύ δύσκολο να συνεχιστεί ο θηλασμός αποκλειστικά και λογικά θα υπάρξει αύξηση των θηλασμών τη νύχτα για να αναπληρωθούν όσοι χάνονται τη μέρα. Αυτό συμβαίνει και σε μωρά κοντά στο χρόνο, πόσο μάλλον νεογέννητα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η καλύτερη λύση για να μπορέσετε να κοιμηθείτε κ εσείς κ το μωρό είναι η συνκοιμηση. Πολλά μωράκια θέλουν να κοιμούνται στην αγκαλιά της μαμάς. Ένα από αυτά κ ο δικός μου μπέμπης! Εκτός από τον πρώτο μήνα που γεννήθηκε που ήμουν άυπνη μετά βρήκα την λύση να κοιμάται στην αγκαλιά μου κ εγώ μαζί. Αν κάνει μερικές πατέντες η γυναίκα σου θα καταφέρει να κοιμάται κ αυτή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Δηλαδή αν δεν κοιμάται καλά παίζει να έχει θέμα με το νευρικό σύστημα;

 

Πω πω είστε πολύ αγχωμένοι ε; :)

 

Αν το μωρό σας έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα θα το έχει δει ο/η παιδίατρος σας.

Αυτά που περιγράφετε είναι η πλέον συνηθισμένη συμπεριφορά για ένα βρέφος αυτής της ηλικίας. 

Οι προσδοκίες σας σχετικά με τον ύπνο είναι αυτές που πρέπει να "πέσουν". Με ένα βρέφος το μοτίβο είναι "κάθε μέρα είναι μια διαφορετική ημέρα". Χθες κοιμήθηκε καλά, αυτό δε σημαίνει ότι θα συμβεί και αύριο. Για την ακρίβεια μπορεί να μια εβδομάδα να είναι τέλεια και μετά να μένει άγρυπνο και να σας τσακίσει στην κούραση. Το θέμα είναι μακροπρόθεσμα να βελτιώνεται ο ύπνος τόσο σε ποιότητα όσο και σε χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εμένα πάντως τις ημέρες που σε αυτή την ηλικία ο γιος μου κοιμόταν 9-11 ώρες (σπαστά ) έκανα πάρτυ γιατί ήταν πολλές για τα δεδομένα του.

Μην περιμένετε να έχει πρόγραμμα το παιδί από τώρα, μην προτιμάτε το ξένο γάλα από το μητρικό για να κοιμάται, εκτός και αν η μητέρα δεν έχει παραγωγή ή δεν επιθυμεί να θηλάσει.

Χαχαχα τυχερουλααα εγώ 40 μέρες δεν έκλεισα μάτι πάντως , μετά σιγά σιγά κάτι κάναμε. Και ακόμα δηλαδή βελτιώνεται η κατάσταση ... έχουμε ακόμα 

5 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Ο πατέρας κοιμάται 4-5 ώρες γενικά την ημέρα :) 

Αν κοιμάται τόσες και η σύζυγος είστε πολύ καλά. :p

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Δεν το προτιμάμε, κάνουμε τα πάντα για να έχει παραγωγή η συζυγος , από τσαγια διαφορά μέχρι ότι μας είπε η σύμβουλος θηλασμού. Απλά είπαμε να δοκιμάσουμε ένα γεύμα (βραδυνο) για να ξεκουράζεται λίγο επειδή θα αρχίσει εργασία. 

Εμένα δε με βρίσκεις αντιθετη σε αυτο πάντως.. Αλλά εγώ γενικά δεν ήμουν φαν του θηλασμού, δεν ξέρω είναι λεπτό θέμα. Εγώ γύρισα στη δουλειά νωρίς οπότε το έκοψα αλλά κ να μη γυρνούσα θα το σταματούσα γιατί είχα λιώσει κι εγώ και ο σύζυγος που κι αυτός κοιμόταν 5 ώρες το πολύ και γενικώς είχαμε τα μαύρα μας τα χάλια. Δηλαδή και να θέλαμε δε θα κρατούσε πολύ όλο αυτό, θέλαμε να βγαίνουμε να ξεκουραζομαστε. Στο πρώτο παιδί το κράτησα όσο μπορούσα στο δεύτερο δε θήλασα και πραγματικά απόλαυσα το μωρό,τον άντρα μου, το μεγάλο μου παιδί και γενικώς τη ζωή μου. Αλλά όπως έχω γράψει εγώ δεν είμαι καλό παράδειγμα για όσες θηλάζουν και περνάνε λούκι.. Νομίζω πως πρέπει να αποφασίσει η ίδια η συζηγος το τι θέλει. Πάντως εμένα ο άντρας μου μόνος του με έβλεπε σε τραγική κατάσταση και μου έλεγε σταματα. Και η μητέρα μου επίσης.. Εγώ το πάλευα αλλά τελικά τα παράτησα. Είναι θέμα αντοχών σε κάποια πράγματα.. 

 

Παντως να πω ότι και στη μικρή που από τη δεύτερη μέρα γέννησης της έδωσα έτοιμο πάλι στο 3ωρο ξυπνουσε.. Έτρωγε και ξανά πάλι ύπνο. Αυτό για κάνα 3μηνο..μετα νάνι νάνι αρετές ώρες μπορεί και 7 και 8,πλεον 18 μηνών κοιμάται 10ωρα...11ωρα.. Στην κούνια της. Παραλίγο να χαλαρώσουμε και να κάνει το διπλό δικό της αλλά το έστρωσα και πλέον κοιμάται στο κρεβάτι της όπως και η μεγάλη και ευψαριστιουνται ύπνο. Όταν έρχονταν στο διπλο ξυπνούσαν τακτικά. Πιο καλό ύπνο κανουν στο κρεβάτι τους.. Που απλώνονται κιολας

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2020 at 3:43 ΜΜ, kotsifikos είπε:

είμαι της άποψης πως για να είναι καλά το μωρό πρέπει να είναι καλά και η μαμά οπότε ότι είναι καλύτερο για την ίδια,   μην έχετε προσδοκίες όμως πως από τόσο μικρό θα αρχίσει να έχει πρόγραμμα είτε στον ύπνο είτε στο φαί. Οι πρώτοι μήνες είναι πολύ δύσκολοι, η κούραση και η αϋπνία βαράνε κόκκινο, υπομονή θα περάσει γρήγορα .

Το θέμα είναι ότι όλοι οι γνωστοί μας που γεννησαμε σχεδόν μαζί κανεις να κανεις δεν έχει το ίδιο θέμα. Θα αρχίσω να ψάχνω μήπως έχει κάποιο θέμα νευρολογικό το παιδάκι μας.... :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι κάτι απλά παρεξηγείτε, φαντάζομαι δεν έχετε εμπειρία από μωρά καθόλου στο στενό περιβάλλον σας, σωστά; Αν με ρωτούσαν πώς κοιμάται το παιδί μου όταν ήταν όχι μηνών αλλα 1 έτους, θα έλεγα τέλεια.Δηλαδή κοιμόμασταν αγκαλιά, έκανε ένα τετράωρο-πεντάωρο συνεχόμενο το πολύ, θήλαζε αρκετές φορές αλλά ήξερα ότι είναι φυσιολογικό και είχα προσαρμόσει και τις προσδοκίες μου και τη ρουτίνα μου γύρω από αυτό. Αν μου έλεγε μία φίλη ότι με το 2-3 μηνων μωρό της όλα πάνε τέλεια στο θέμα του ύπνου, θα καταλάβαινα ότι το μωρό ξυπνάει κάθε 2-4 ώρες,αλλά ανάμεσα ξανακοιμάται χωρίς κολικούς κλπ. 

Το να αναρωτιέται κανείς αν το μωρό του έχει νευρολογικό πρόβλημα και ξυπνάει κάθε λίγες ώρες, είναι σαν να αναρωτιέται αν έχει καθυστέρηση ανάπτυξης και δεν τρώει στους 3 μήνες μπριζόλα με μαχαιροπήρουνα. 

Καταλαβαίνω μεν ότι είστε κουρασμένοι, αλλά αυτό που είναι εντελώς λάθος είναι οι προσδοκίες σας. Τα μωρά τρώνε λίγο και συχνά, μέρα νύχτα. Μπορεί να αλλάξει αυτό στο τρίμηνο, στο εξάμηνο ή και αρκετά μετά το χρόνο. Χωρίς να υπάρχει κανένα θέμα με το μωρό, που απλά είναι μωρό. 

Έχουμε και στο στενό κύκλο εμπειρίες που δεν έκαναν έτσι, απλά ίσως να ειναι το παιδί. Ίσως να έχετε δίκαιο :) . Απλά τόσες ώρες αγκαλια(γιατί μόνο εκεί ηρεμεί) δεν παλεύεται. Λέτε με ένα μαρσιπο ίσως είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** said:

Το θέμα είναι ότι όλοι οι γνωστοί μας που γεννησαμε σχεδόν μαζί κανεις να κανεις δεν έχει το ίδιο θέμα. Θα αρχίσω να ψάχνω μήπως έχει κάποιο θέμα νευρολογικό το παιδάκι μας.... :( 

Μην συγκρίνεις τα βρέφη μεταξύ τους! Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αν θεωρείτε πως υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξετε τότε εννοείται να το κάνετε, όμως μην σγυκρίνεις. Εμένα ο γιος μου έκλαιγε ως βρέφος ΟΛΗ ΜΕΡΑ,συνέχεια, κοιμόταν ελάχιστα, (το λέω και πιο πάνω) πλέον είναι 4+ ετών και ακόμα και σήμερα κοιμάται ελάχιστα. Θεωρώ πως αν συνέβαινε κάτι η παιδίατρος θα το είχε δει., βέβαια δεν χάνετε κάτι να κάνετε μαζί της μία συζήτηση.

Just now, **nikos** said:

Έχουμε και στο στενό κύκλο εμπειρίες που δεν έκαναν έτσι, απλά ίσως να ειναι το παιδί. Ίσως να έχετε δίκαιο :) . Απλά τόσες ώρες αγκαλια(γιατί μόνο εκεί ηρεμεί) δεν παλεύεται. Λέτε με ένα μαρσιπο ίσως είναι το ίδιο;

Εγώ χρησιμοποίησα πολυ τον μάρσιπο, μας βοήθησε αρκετά σε αυτή την δύσκολη περίοδο. Πάντως να έχεις υπόψη σου πως τα περισσότερα βρέφη είναι όπως περιγράφεις το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Έχουμε και στο στενό κύκλο εμπειρίες που δεν έκαναν έτσι, απλά ίσως να ειναι το παιδί. Ίσως να έχετε δίκαιο :) . Απλά τόσες ώρες αγκαλια(γιατί μόνο εκεί ηρεμεί) δεν παλεύεται. Λέτε με ένα μαρσιπο ίσως είναι το ίδιο;

Ο μαρσιπος ειναι πραγματικα σωτηριος! Αν τον κρατατε στην αγκαλια κουραζεστε περισσοτερο, καταπονειτε τους ωμους, τα χερια, τη μεση και δεν μπορειτε να κανετε και τιποτα αλλο! Με το μαρσιπο το μωρακι σας θα ειναι ησυχο, εσεις δεν θα πιανεστε και θα εχετε και τα χερια ελευθερα να κανετε οτι θελετε. Εγω τους πρωτους 3 μηνες δεν τους εβγαζα καθολου! Κοιμοντουσαν 2ωρο, ξυπνουσαν, ετρωγαν και ξανακοιμοντουσαν. Ειδικα ο πρωτος που δεν καθοταν πουθενα εκτος απο την αγκαλια. Απλα να προσεξετε να παρετε εργονομικο, οχι συμβατικο (που κρεμονται τα ποδια) και καλυτερα υφασματινο-αγκαλιας. Σου παραθετω και τα αντιστοιχα θεματα για να δεις τι να προσεξετε

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Έχουμε και στο στενό κύκλο εμπειρίες που δεν έκαναν έτσι, απλά ίσως να ειναι το παιδί. Ίσως να έχετε δίκαιο :) . Απλά τόσες ώρες αγκαλια(γιατί μόνο εκεί ηρεμεί) δεν παλεύεται. Λέτε με ένα μαρσιπο ίσως είναι το ίδιο;

Σίγουρα παίζει ρόλο η ιδιοσυγκρασια του παιδιού. Αλλα ο, τι  κ να σας λέει κάποιος φίλος για το παιδι του, δ ξέρετε ακριβώς πως ειναι γτ δ μένετε μαζι

Κ εγω πχ λεω οτι μετά τους 2μ κοιμόμασταν με την κόρη μου, πιο πριν όχι γτ όταν ξυπνουσε την θηλαζα κ προσπαθούσα να την κοιμισω στο πορτ μπεμπε, ενώ μετά το δίμηνο που κατέληξα ζόμπι, καναμε συνκοιμηση κ ξυπνουσε μάξιμουμ ανά τριωρο ως 1,5χρ.με τα δοντια ετυχε βράδυ να ξυπναει ανα μισαωρο, ουτε που το θυμόμουν την αλλη μερα, γτ πλέον θηλαζε χωρίς μεγάλη συμμετοχή από μένα 9μ:-P

Ένας μαρσιπος σωστός, εργονομικός, θα ξεκουράσει τα χέρια, κ παράλληλα θα μπορείτε να κάνετε πιο εύκολα κάποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα κορίτσια. Η πρώτη μου κόρη στον ύπνο ήταν τέλεια, αν κοιμόταν δεν ξυπνούσε καθόλου.. Να φανταστείς ότι την ξυπνούσα εγώ για να πιει γάλα γιατί ήταν χαμηλού βάρους. Ο δεύτερος γιος μου δεν έχει καμία σχέση. Κ ημερών που ήταν με ξυπνούσε αυτός για να φάει. Τώρα ειναι 8 μηνών κ ξυπνάει σίγουρα 5 φορές μπορεί κ παραπάνω αλλά επειδή κάνω συνκοιμηση θηλάζει κ ξανά κοιμάται χωρίς να χάσω για πολλές ώρες τον ύπνο μου. Πρόσφατα είχα δει κ μια φωτό από τον μητρικό θηλασμό, έδειχνε τις ώρες που κοιμάται κατά μέσο όρο μια μαμά. Η μαμά που θηλαζε κοιμόταν λίγο περισσότερο απ' αυτή που έκανε μεικτή διατροφή κ ακόμα περισσότερο από αυτή που έδινε αποκλειστικά ξένο. Αυτό πιστεύω οφείλεται στην συνκοιμηση. Μια μαμά που θηλάζει το μωρό της με το που ξυπνάει μπαίνει κατευθείαν στο στήθος ενώ αυτή που δίνει ξένο πρέπει να σηκωθεί να φτιάξει το γάλα κ να το ταισει καθιστή. Με την πρώτη κόρη μου που της έδινα αντλημενο γάλα με μπουκάλι κοιμόμουν πολύ λιγότερο. Ξυπνούσα ανα 3 ώρες της έδινα γάλα που διαρκούσε αρκετή ώρα, μετά έβγαζα με θηλαστρο κ μετά κοιμόμουν. Οπότε στην ουσία εμένα ξύπνια 1,5 ώρα κ κοιμόμουν άλλη τόση.

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2020 at 3:34 ΜΜ, **nikos** είπε:

Δηλαδή αν δεν κοιμάται καλά παίζει να έχει θέμα με το νευρικό σύστημα;

Χωρίς να θέλω να επηρρςασω και χωρίς να ξέρω επιστημονικά κάτι τέτοιο, καθαρά και μόνο από προσωπική άποψη κι από αυτά που έχω δει γύρω μου εγώ πιστεύω πως τα μωρά που δεν κοιμούνται καλά βγαίνουν λίγο νεύροσπαστα. Η αυτά που δεν τρώνε καλά. Αλλά είναι η δικιά μου άποψη αυτή δε στέκει κάπου από τις παρατηρήσεις που έχω εγώ κανει στα δικά μου και σε άλλα παιδιά. Όπως και να χει πέραν αυτών που κάνετε δεν μπορείτε να κανετε κάτι άλλο παρά υπομονή και δοκιμές, όλο και κάτι θα πιάσει και σίγουρα μεγάλωνοντας θα στρώσουν τα πράγματα.. 

Ξεκινήστε με μαρσιππο, δσωτε και ξένο αν δείτε ότι συνεχίζει η τρέλα τη νύχτα και βλέπετε. Εγώ αυτό δεν μπορούσα, την τρέλα. Και την σταμάτησα πολύ γρήγορα.. Καλό κακό εγώ την σταμάτησα πάντως και ησύχασαμε όλοι. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, **nikos** said:

Το θέμα είναι ότι όλοι οι γνωστοί μας που γεννησαμε σχεδόν μαζί κανεις να κανεις δεν έχει το ίδιο θέμα. Θα αρχίσω να ψάχνω μήπως έχει κάποιο θέμα νευρολογικό το παιδάκι μας.... :( 

Τι νευρολογικό να έχει δηλαδή το μωράκι? Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚοτι χρειάζεστε βοήθεια από ψυχολόγο γιατί αυτή η σκέψη - ότι δηλαδή το μωρό έχει κάτι νευρολογικο επειδή θέλει συνέχεια αγκαλιά αλλιώς  ξυπνάει και δεν κοιμάται όσο εσείς θα θέλατε ή θα περιμένατε - είναι ακραία. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν έτσι νιώθει ο μπαμπάς, θα συμβούλευα να μιλήσει άμεσα με ψυχολόγο χωρίς ντροπές και με τον παιδίατρο. Αν έτσι νιώθει η μαμά, θα έλεγα να ξεκινήσει εξετάζοντας αν έχει επιλόχειο κατάθλιψη. Δεν το λέω σαν κριτική, μη με παρεξηγείτε. Μιλάμε για νεογέννητο, η αγκαλιά είναι απαραίτητη, και θα έπρεπε να είναι επιδίωξη και των γονιών, πόσο μάλλον αφού εδώ υπάρχουν δύο γονείς που ασχολιούνται και δεν είναι μία μαμά με το παιδί σκουλαρίκι μέρα νύχτα χωρίς διάλειμμα. Σε αυτή τη συζήτηση δε μου φαίνεται αξιοπερίεργη  η ανάγκη του μωρού για αγκαλιά συνεχώς, που είναι βιολογικά επιβεβλυμένη, αλλά αν ο ένας γονιός το βλέπει σαν κάτι κακό ή σαν αγγαρεία, αυτό θα έλεγα ότι πρέπει να το κοιτάξετε με βοήθεια ειδικού, πριν γίνει πιο έντονο το συναίσθημα. 

 

10 hours ago, maripoz said:

Τι νευρολογικό να έχει δηλαδή το μωράκι? Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚοτι χρειάζεστε βοήθεια από ψυχολόγο γιατί αυτή η σκέψη - ότι δηλαδή το μωρό έχει κάτι νευρολογικο επειδή θέλει συνέχεια αγκαλιά αλλιώς  ξυπνάει και δεν κοιμάται όσο εσείς θα θέλατε ή θα περιμένατε - είναι ακραία. 

Βοήθεια από ψυχολόγο μπορεί και να θέλουν, όπως σχεδόν όλοι μας, και κακό δεν κάνει. Δεν συμφωνώ όμως με την έννοια που το λέτε. Οι άνθρωποι έχουν κουραστεί και όταν όλοι γύρω σου σου λένε ότι τα παιδιά τους κοιμούνται, ε, αρχίζεις και αναρωτιέσαι. Είναι και νέοι γονείς.. Κατάθλιψη και να μην έχει η μητέρα , θα αποκτήσει αν δεν μπορεί να ξεκουραστεί ούτε όταν κοιμάται το μωρό. Εμένα ο δικός μου κοιμόταν από την πρώτη μέρα στο κρεβατάκι του , πολλές ώρες, δεν έχουμε κάνει ούτε μια μέρα συγκοίμηση , και όμως από τους θηλασμούς, το άγχος, την κλεισούρα και τους διακοπτόμενους ύπνους, σερνόμουν από την κούραση. Αν έπρεπε να τον κρατάω και αγκαλιά όσο κοιμάται για να μην ξυπνήσει, θα είχα τρελαθεί νομίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Βοήθεια από ψυχολόγο μπορεί και να θέλουν, όπως σχεδόν όλοι μας, και κακό δεν κάνει. Δεν συμφωνώ όμως με την έννοια που το λέτε. Οι άνθρωποι έχουν κουραστεί και όταν όλοι γύρω σου σου λένε ότι τα παιδιά τους κοιμούνται, ε, αρχίζεις και αναρωτιέσαι. Είναι και νέοι γονείς.. Κατάθλιψη και να μην έχει η μητέρα , θα αποκτήσει αν δεν μπορεί να ξεκουραστεί ούτε όταν κοιμάται το μωρό. Εμένα ο δικός μου κοιμόταν από την πρώτη μέρα στο κρεβατάκι του , πολλές ώρες, δεν έχουμε κάνει ούτε μια μέρα συγκοίμηση , και όμως από τους θηλασμούς, το άγχος, την κλεισούρα και τους διακοπτόμενους ύπνους, σερνόμουν από την κούραση. Αν έπρεπε να τον κρατάω και αγκαλιά όσο κοιμάται για να μην ξυπνήσει, θα είχα τρελαθεί νομίζω.

 

Τι λες τώρα... Εγώ να δεις τι είχα περάσει... Να μαι όλη μέρα και καλά πες τη μέρα παλεύεται.. Αλλά τη νύχτα κάθε τρεις και λίγο ουα ουα και κλάμα με το θηλασμό και κάθε μία ώρα ξύπνημα και για μια ώρα πάνω στο στήθος και να φανταστείς είχα και βοήθεια, η μαμά μου έμενε μαζί μας. Δεν ήμουν συνηθισμένη, δεν ειχσ αντοχές, με θυμάμαι να βγαίνω στο μπαλκόνι και να μπαίνω στο ίντερνετ και να ψάχνω να ψάχνω... Αντί να κοιμάμαι ξέρω γω, είχα πάθει υπερένταση. Να θέλω να βγω λίγο έξω και να το τριπλό σκέφτομαι αν πεινάσει αν με ζητήσει αν κλαίει.. Παντού ένα κλάμα. Έτσι θυμάμαι ένα βράδυ που ήμουν στο μπαλκόνι ήρθε η μαμά μου και μου μίλησε τόσο στοργικά πού το είχα τόση ανάγκη. Κορίτσι μου, μου λέει, δεν αντέχεις σταματά το, ανασκουμπωσου, χαρά έχουμε όχι θλίψη.. Με έβλεπε που εκλαιγα κάποιες φορές από την απελπισία μου. Είχα δώσει τα λεφτά σε μαιες, σε τηλέφωνα, να με βοηθήσουν με τον κωλο θηλασμό μετά συγχωρήσεως κιόλας, εγω εκεί επέμενα. Αλλά να ναι καλά η μανούλα μου ήρθε και με ξύπνησε. Λοιπόν μου λέει θα κρατήσω το μωρό θα του δώσουμε λίγο γάλατακι θα το ετοιμάσω εγώ να πας να κοιμηθείς. Λίγο. Ε αυτό ήταν. Θυμάμαι να κοιμάμαι και να ξυπνάω μετά από 10 ώρες. Εν τ μεταξύ όταν ξύπνησα αυτό ήταν μες στη καλή χαρά φαγωμενο και χαρούμενο, εγώ υγιεστατη. Παρήγγειλα στον άνδρα μου γάλατα και μπιμπερό. Την επόμενη μέρα βγήκαμε βόλτα. Και κάπως έτσι πήγε.. Δοκίμασα βέβαια να ξαναθηλασω αλλά είχε αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση. Έπαθα μαστίτιδα με τα πολλά διαλείμματα ανάμεσα. Θυμάμαι να περπατάω με το στήθος έξω από τον πόνο και να βρίσκω σταγόνες παντού από γάλα κσι αίμα. Παράλληλα έβγαζα κ με θήλαστρο, ειχα πολύ γάλα, έδινα και σε μια φίλη που δεν είχε θηλή και έτυχε και είχαμε γεννήσει μαζι. Με παρακαλούσε να της δίνω μητρικό φυσικά έδινα

Δε θυμάμαι επίσης πόσες μπλούζες και μαξιλαροθηκες πέταξα. Άρχισα να βγαζω αίμα με πυον, πήρα αντιβίωση και κάπου εκεί ήρθε όλο αυτό προς το τέλος του. Είχα πιο πολύ τύψεις πιο πολύ γιατί με ρωτούσαν οι γύρω αλλά πάλι η μαμά μου και ο σύζυγος αλλά κ ο μπαμπάς μου με στήριξαν να μη με νοιάζει τι λέει ο κόσμος πως σημασία έχει να μαι εγώ καλά για να ναι και το παιδί και να μην αναφέρω τι κάνω και γιατί. Για πολύ καιρό ελεγα ψέματα ότι θηλαζω

.. Δεν μπορούσα να διαχειριστώ τον κόσμο μου ήταν πολύ δύσκολο, δε συμφωνούσαν οι δικοί μου με αυτό αλλά Πέρασε ο καιρός και έτσι όλα μπήκαν στη θέση τους. Στο δεύτερο μωρό δε θήλασα πάρα ένα 24ωρο και όταν με ρώτησαν απάντησα όχι και έκοψα κάθε κουβέντα. Γιατί έτσι γουστάρω. Έτσι δεν ειναι? 

 

Και το 40 μέρες είναι σχετικο. Εγώ πέρασα 60 μέρες έτσι. Κι αν συνεχιζόταν τότε θα χρειαζόμουν κι εγώ ψυχολόγο. Τελικά ως δια μαγείας μόλις σταμάτησα ένιωσα καλύτερα από ποτέ. Και χάρηκα το σπίτι μου... Γύρισα κ στη δουλειά μου από επιλογή, αυτό θα πει ευτυχία. Δεν ξέρω αν όλες οι γυναίκες το περνάνε όπως εγώ, αν ναι και τα καταφέρνουν πραγματικά τις θαυμάζω, υπάρχουν άλλες όμως που είναι πιο εύκολο γιαυτες. Κάθε άνθρωπος διαφέρει και κάθε μωρό επίσης... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yovanna said:

 

Βοήθεια από ψυχολόγο μπορεί και να θέλουν, όπως σχεδόν όλοι μας, και κακό δεν κάνει. Δεν συμφωνώ όμως με την έννοια που το λέτε. Οι άνθρωποι έχουν κουραστεί και όταν όλοι γύρω σου σου λένε ότι τα παιδιά τους κοιμούνται, ε, αρχίζεις και αναρωτιέσαι. Είναι και νέοι γονείς.. Κατάθλιψη και να μην έχει η μητέρα , θα αποκτήσει αν δεν μπορεί να ξεκουραστεί ούτε όταν κοιμάται το μωρό. Εμένα ο δικός μου κοιμόταν από την πρώτη μέρα στο κρεβατάκι του , πολλές ώρες, δεν έχουμε κάνει ούτε μια μέρα συγκοίμηση , και όμως από τους θηλασμούς, το άγχος, την κλεισούρα και τους διακοπτόμενους ύπνους, σερνόμουν από την κούραση. Αν έπρεπε να τον κρατάω και αγκαλιά όσο κοιμάται για να μην ξυπνήσει, θα είχα τρελαθεί νομίζω.

 

Οκ για την κούραση, αλλά πραγματικά θα αρχιζες να ψάχνεις αν έχει κάτι νευρολογικο το μωρό σου? Επιπλέον εδώ τόσα άτομα μπήκαν και είπαν ότι τα μωρα τους είχαν παρόμοια συμπεριφορά και είναι απόλυτη φυσιολογικη οπότε δεν λένε όλοι γύρω τους ότι τα παιδιά τους κοιμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Οκ για την κούραση, αλλά πραγματικά θα αρχιζες να ψάχνεις αν έχει κάτι νευρολογικο το μωρό σου? Επιπλέον εδώ τόσα άτομα μπήκαν και είπαν ότι τα μωρα τους είχαν παρόμοια συμπεριφορά και είναι απόλυτη φυσιολογικη οπότε δεν λένε όλοι γύρω τους ότι τα παιδιά τους κοιμούνται.

Μπορεί να είναι κουρασμένοι οι ανθρωποι, να μη ξέρουν από μωρά να να να.. Ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε έτσι συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Οκ για την κούραση, αλλά πραγματικά θα αρχιζες να ψάχνεις αν έχει κάτι νευρολογικο το μωρό σου? Επιπλέον εδώ τόσα άτομα μπήκαν και είπαν ότι τα μωρα τους είχαν παρόμοια συμπεριφορά και είναι απόλυτη φυσιολογικη οπότε δεν λένε όλοι γύρω τους ότι τα παιδιά τους κοιμούνται.

Με τα δεδομένα αυτά, όχι δεν θα έψαχνα κάτι τέτοιο φυσικά. Πιθανότατα το παιδάκι να έχει κολικούς ή παλινδρόμηση και η αγκαλιά να το βοηθάει να ηρεμήσει και έτσι κοιμάται. Ο δικός μου είχε και από τα 2 και όμως κοιμόταν. Αν μάλιστα τον κρατούσα πολλή ώρα δυσανασχετούσε! Ήθελε το κρεβάτι του!

Νομίζω ότι ούτε και ο θεματοθέτης θα το ψάξει αυτό. Ήταν λόγια απόγνωσης! Δεν έχουμε όλοι της ίδιες αντοχές. Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα την απόγνωση τους!

Link to comment
Share on other sites

On 21 Ιανουαρίου 2020 at 10:56 ΠΜ, **nikos** είπε:

Έχουμε και στο στενό κύκλο εμπειρίες που δεν έκαναν έτσι, απλά ίσως να ειναι το παιδί. Ίσως να έχετε δίκαιο :) . Απλά τόσες ώρες αγκαλια(γιατί μόνο εκεί ηρεμεί) δεν παλεύεται. Λέτε με ένα μαρσιπο ίσως είναι το ίδιο;

Η περιγραφή του κάθε γονιού για το πώς κάνει το νεογέννητο του είναι τελείως υποκειμενική. αν ρωτήσεις εμένα κ τον άντρα μου για τους τρεις πρώτους μήνες, εκείνος θα σου πει ότι το μωρό συνεχεια εκλαιγε. εν μερει ισχυει γιατι τα περισσοτερα απογευματα εκλαιγε λογω ενοχλήσεων κ εκεινος δεν το εβλεπε τα πρωινα που μεχρι τον 1,5 μηνα απλως ετρωγε κ κοιμοταν. Αν ρωτησεις εμενα, δεν θα σου πω οτι εκλαιγε συνεχεια αλλα θα σου πω οτι δεν κοιμοταν τη μερα, το οποιο για τον 1,5 μηνα εως τιυς 3,5 περιπου ειναι σχεδον ακριβές. σχεδον γιατι: σε βολτα με αυτοκινητο κ μετα το αυγο στο καροτσι, κοιμοταν κ τριωρο σερι -απλως επειδη ημασταν βολτα, για μένα δεν ήταν ώρα  δικού μου ύπνου κ έτσι δεν μετρούσε. επίσης δεν ισχύει πλήρως γιατί κοιμόταν κάποια μισάωρα σκορπια που δεν τα μετρουσα γιατι περιμενα οτι θα πεσει σαν νεογεννητο κ θα κοιμηθει για δυο ωρες πχ κ εγω στην ωρα αυτη θα φαω, θα κοιμηθω, θα αντλησω γαλα, θα κανω δουλειες κ δν ξερω κ εγω τι αλλο. αν είχα ασχοληθεί με το πώς θα ξεκουραστω αυτο το μισαωρο ή εστω κ δεκαλεπτο κ με το πώς θα τον εβαζα πιο συχνα τη μερα για αυτους τους υπνακους, θα ειχα λιγοτερο σπασμένα νευρα τοτε κ σιγουρα δε θα θυμομουν με φρικη την περιοδο αυτη κ πολυ πιθανο να μη φοβομουν το δευτερο παιδι. Για την ιστορια, το παιδι κ εξελίχθηκε σε φοβερά καλοϋπνο παιδι τελειως αντικειμενικα μιλωντας. Δεν το λεω για να σου καλλιεργήσω ελπίδες, θα μπορούσε κ να μην εξελισσόταν έτσι κ απλώς θα επιβιωναμε όπως πολλες αλλες οικογενειες. Σιγουρα παντως μη βασίζεσαι στο τι ακους. οπως ελεγε πετυχημένα μια γειτόνισσα, τα παιδιά που έχουν κοντά γιαγιάδες δεν περνάνε κολικούς ούτε δόντια. εννοούσε ότι αν οι γονεις κάνουν καποιο διαλειμμα, εχουν μια υποστηριξη, ειναι πιο χαλαροί στο να χειριστούν μετα τις γκρινιες κ τις αϋπνιες. γι αυτο μη συγκρίνετε. δειτε πώς θα πορευτεί τε με τα δικα σας δεδομενα. εμενα ο μαρσιπος για υπνο του παιδιου με βολεψε ελαχιστα, τον ξεκινησα κοντα στους 6 μηνες για βολτα κ τον εχω ακομα κ τωρα που ειναι δυο. με βολεψε το καροτσι ομως γιατι έχουμε άνεση πρόσβαση σε αυλή κ έτσι του έφτιαξα προγραμμα υπνου κατα τους 3-4 μηνες κ μαζι εφτιαξα κ τα νευρα μου. ο ξαπλωτπς θηλασμος επίσης εχω καταλαβει οτι βοηθαει. ισως οχι να σηκωθείς οταν κοιμηθει το παιδι χωρις να ξυπνησει, αλλα τουλ να ξεκουραστει η μαμα μαζι του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...