Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Οχι δεν σημαινει οτι μειωνεται το γαλα σου,αλλά οτι το προσαρμοζεται στις αναγκες του μωρου σου! :wink:

 

Συμφωνώ και εγώ με τη frene!

Οσο για την πιπίλα, μην τη δώσεις ακόμα....νομίζω είναι πολύ μικρούλης και μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα στο θηλασμό.

Το αν θα του δώσεις ή όχι εξαρτάται από το κατά πόσο πιπιλάει το δακτυλάκι του και απο την δική σου προσωπική απόψη γι' αυτό. Αν αποφασίσεις να δώσεις, περίμενε να γίνει 3 μηνών , θα έλεγα, για να είσαι σίγουρη.

 

Αλλοι λένε δώσε γιατί το δάκτυλο δημιουργεί περισσότερα ορθοδοντικά προβλήματα απ την πιπίλα, είναι πιο δύσκολο να το κόψεις κτλ.

Άλλοι λένε μην δώσεις, γιατί το πιπίλισμα του δακτύλου είναι κάτι φυσικό και έτσι δεν βλάπτει, θα το κόψει έυκολα απο μόνο του κτλ.

 

Εγώ τελικά της έδωσα. Αυτή μου η επιλογή με ταλαιπώρησε πολύ στην αρχή, γιατί ξύπναγα συνέχεια (ή δεν κοιμόμουνα καλύτερα....) μία να την θηλάσω και μία να της δώσω την πιπίλα που έχασε...και αυτό για πολύ καιρό! :evil:

Μου φάνηκε βολικό μόνο όταν άρχισε να εξερευνά, γιατί έπιανε τα πάντα, αλλά δεν έβζε μετά τα χέρια της στο στόμα, λόγω πιπίλας. Τωρα που προσπαθώ να της την περιορίσω (δηλ. να την αφήνω να την βλέπει μόνο όταν την έχει πραγματικά ανάγκη) βλέπω ότι όταν τη ζητάει και δεν τη βρίσκει, βολεύεται πάλι μια χαρά με το δακτυλάκι της :lol::lol::lol: , όπότε μάλλον δώρο άδωρον :lol::lol::lol:

 

Προσωπικά, μου φαίνεται ότι στο επόμενο παιδί, δεν θα δώω πιπίλα.... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

τα μωράκια μας έχουν μόνο μια μέρα διαφορά...

που γέννησες???

 

εγώ πάντως της δίνω πιπίλα μια στο τόσο. όταν θέλει, την κρατάει. αλλιώς δεν την βάζει καν στο στόμα της.

και έχω δει και ξέρω και παιδάκια που μέχρι μεγάλα πιπιλάνε δάχτυλο. γιατί το δαχτυλο είναι πάντα εκεί σε μια δύσκολη στιγμή. την πιπίλα όμως, ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙΣ.

και δάχτυλο πιπιλάει, και θα το κάνει γιατί τώρα εξερευνεί.

μην του γίνει και συνήθεια όμως.

 

τουλαχιστον αυτά κάνω εγώ για την δικιά μου.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιασώ. Η αγωνία μου ήταν να μη μειωθεί το γάλα τώρα που δεν θέλει να θηλάσει τη νύχτα αλλά με τις απαντήσεις σας ηρέμησα :D Τώρα που κοιμάται τη νύχτα συνεχόμενα νοιώθω τόσο ξεκούραστη.Όσο γαι την πιπίλα μια φορά του την έδωσα και δεν του άρεσε ιδιαίτερα! Τη νύχτα που κατα κύριο λόγο πιπιλάει το δαχτυλό του τον αφήνω να το πιπιλάει τον χαλαρώνει τόσο πολύ :D Προς το παρόν δεν του δίνω πιπίλα κα βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια νέα απορία! Με έχει πρήξει η μητέρα μου αλλα και φίλη με παιδάκι οτι αμα δεν κλαίει το μωρό το βράδυ (ακόμα και νεογέννητο) δεν το ξυπνάμε για να το θηλάσουμε γιατι 1ον γίνεται χαμός και 2ον για να μάθει να κοιμαται τη νύχτα και να ξεκουραζόμαστε. Και εγω και ο αδερφός μου δεν ξυπνάγαμε το βράδυ ποτέ και ουτε της φίλης μου το παιδί παρολο που οι γυναίκες θήλαζαν και ισχυρίζονται οτι δεν επηρεάστηκε το γάλα τους. Εσεις τι νομίζετε;

Μιλάω πάντα για την τυχερή πλευρά της υπόθεσης να μην ξυπνάει το μωρό απο μονο του και να πεινάει. Μου λένε οτι αν το ξυπνάω εγω το 3ωρο τότε θα μάθει έτσι και θα ταλαιπωρηθώ.

 

1) Πρέπει λοιπόν να ξυπνάμε το βρέφος τη νύχτα ακόμα κι αν δεν θέλει

2) Σε περίπτωση που δεν το ξυπνάμε μειώνεται η παραγωγή μας;

 

Πλησιάζουν οι μερες μου και εχω αγχωθεί όπως καταλαβαίνεται γιατι δεν θα εχω το λαπτοπ μαζί μου στο μαιευτήριο!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό :)

 

Το ανθρώπινο γάλα είναι εξαιρετικά εύπεπτο και μέσα σε 1,5 ώρα έχει χωνευθεί από τον οργανισμό του νεογέννητου: το πιθανότερο λοιπόν είναι οτι ένα μωρό θα ξυπνάει τις νύχτες. Αν δεν ξυπνάει - και υπάρχει ιστορικό π.χ ίκτερου - είναι πιθανό να έχει υπνηλία, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να το ξυπνάμε. Σε τόσο τρυφερές ηλικίες, το οτι δεν ζητάει δεν σημαίνει απαραιτήτως οτι δεν πεινάει.

 

Φυσικά και θα υπάρξει πρόβλημα στην παραγωγή σου χωρίς νυκτερινούς θηλασμούς - ο εγκέφαλος χρειάζεται ερέθισμα σε όλη τη διάρκεια του 24ωου προκειμένου να εδραιώσει την παραγωγή. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν θηλάζεις τις νύχτες - δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο (οι παραινέσεις της μαμάς σου και της φίλης σου μου ακούγονται επιεικώς επικίνδυνες) - θα χρειαστεί να ακολουθήσεις πρωτόκολλο αντλήσεων με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Όλα θα πάνε καλά :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να χαρω εγω γιογκα και ζεν ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙς ΠΑΘΕΙΙΙΙΙΙ????????

ΤΑ ΧΕΙς ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩς

ηρεμησε καλεεεεεε!!!!!!!

πανε τραβα σιγα σιγα στην ενοτητα θηλασμος ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ .... ηρεμησε σου λεω γεννα με το καλο εσυ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ειναι να το θηλασεις την πρωτη ωρα ολες οι αλλες ανυσηχιες σου και τα ερωτηματικα ειναι ....αντε να μην σου πω τιποτα ...!! χαχχαχαχαχχα

ΩΧΟΥΥΥΥΥΥ παει και το γιογκινι το χασαμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό για την αναπτυξη του μωρού αλλά και για την εδραίωση της γαλουχίας, να μην περνάνε πάνω από 3 ώρες χωρίσ θηλασμό, και τη νύχτα 4.

 

Είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα μειωθεί η παραγωγή της μητέρας, μετά από 1-2 βράδια χωρίς θηλασμό. Μπορεί στη μητέρα σου να μη συνέβηκε, αλλά αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Επίσης, ρώτησες τη μητέρα σου για πόσο σε θήλασε? Μερικές γυναίκες θεωρούν οτι ένα παιδί έχει θηλάσει, κι ας είναι μόνο για 40 μέρες, η 3 μήνες, και με συμπλήρωμα μάλιστα.

 

Τα νεογέννητα, κουρασμένα καθώς είναι κι απ'την γέννα, πολλές φορές δεν ξυπνάνε καν για να φάνε. Το μητρικό γάλα χωνεύεται πολύ γρήγορα, και τα γεύματα πόυ κάνουν είναι πολύ μικρά. Για να πιεί την ποσότητα που χρειάζεται το βρέφος, πρέπει να κάνει τουλάχιστον 8-12 γεύματα την ημέρα.

 

Καλή λευτεριά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη δικη μας εμπειρια.Ο μικρος απο το μαιευτηριο εριχνε υπνους το βραδυ το εψαχνα στους διαδρομους νομιζα πως του δινανε ξενο αλλα οχι ηταν υπναρας! τοτε μου χαν πει δεν τα ξυπναμε το βραδυ.Ομως νομιζω δεν ξυπνουσε γιατι ειχε ικτερο ετσι τον επαιρνα οπως ηταν λιωμα και κοιμοταν και τον εβαζα στο βυζι καθε 2 ωρες στην ουσια ολη την ωρα τον ειχα γιατι με τον ικτερο θελει ενυδατωση κτλ κλτ.Λοιπον μετα αφου επεσε ο κυριος ικτερος παλι κοιμοταν να σου πω την αληθεια φοβομουν μη μου κοπει το γαλα αλλα με καθησυχασαν γιατροι και συμβουλοι κτλ Περασαμε και κατι φασης ολο το βραδυ ξυπνιοι απο δοντι,πονακια κτλ αλλα γενικα ειναι υπναρας τις νυχτες .Που θελω να καταληξω? ειναι στο παιδι ασε αυτο να σε οδηγησει οταν με το καλο γεννησεις.Βεβαια να συ πω εγω τι κανω μπορει να ναι και μπουρδα αλλα το κανω απο ενστικτο αμα καμια φορα δεν ειναι καλα πχ οπως χτες με το πυρετο κτλ τον παιρνω κοντα μου και τον βαζω να θηλαζει συνεχεια το βραδυ.Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!φιλια

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχουν τα κοριτσια γενικα,

 

 

 

εγω απλα να πω την δικη μου διαφορετικη εμπειρια που την εχω πει παμπολλες φορες στο φορουμ (μιλαω και πολυ,τί να κανουμε :wink: )-

 

με τον γιο μου ξυπνουσαμε καθε μιαμιση με δυο ωρες και φτου κι απο την αρχη και τα λοιπα και τα λοιπα ολα καλα και νομιζα αυτο υπαρχει μονο.

 

η κορη μου με εξεπληξε γιατι απο 40-50 ημερων αρχισε να κοιμαται συνεχομενα 7ωρα το βραδυ :shock::cool: χαιρομουν αφανταστα που μπορουσα να κοιμηθω αλλα απο την αλλη ανησυχουσα για την παραγωγη μου. Την επαιρνα λοιπον ενω κοιμοταν και την εβαζα στο στηθος μηπως ξυπνησει και φαει,πολλες φορες σχεδον ξυπνουσε απο το τραβολογημα μου,αλλα....για να φαει δεν ετρωγε,δεν ηθελε καθολου. Οποτε ανησυχουσα-δεν ανησυχουσα δεν επαιζε καθολου ρολο....

 

κλεισαμε αισιως τον ενα χρονο θηλασμου και χορταινω και υπνο :wink: προφανως ημουν απο τις εξαιρεσεις του κανονα αλλα δεν με πειραξε καθολου :lol:

 

 

 

(ανησυχω παντα,κι εχω πρηξει τα κοριτσια εδω,για το βαρος της μικρης κλπ. Αυτο ομως ειναι ενα θεμα γενικα,παρα ολες τις στερεες που κατεβαζει,οποτε δεν φταιει το γαλα μου :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε τωρα ...ανάλογα τι εννοουμε βρέφος ...τι ηλικίας δηλαδη .

 

Νομίζω οτι ενα υγιές μωράκι σπάνια κοιμάται πανω απο 4 συνεχόμενες ώρες το βράδυ μεχρι την ηλικία του ενος μήνα .

Μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία θα πρέπει να υπάρχει ενας θηλασμός ή άντληση στο διαστημα 12-6πμ.

 

Μετά τις 8 εβδομάδες προσωπικά δεν ξυπνησα την μικρή μου και ας έκανε 6ωρο-8ωρο συνεχόμενο ύπνο και ξυπνούσε μονη της 1 φορά ολη την νυχτα (8,30 μμ -8 πμ ) Εκανε ολη την υπολοιπη μέρα αμέτρητους θηλασμους μπορει και καθε μιση ωρα να βρισκόταν στο στήθος . Ειχε πάρει σχεδον 1,5 κιλο τις πρωτες σαράντα μέρες οποτε ήταν ευκαιρια να ξεκουραστώ και γω λιγο :D

 

Με αφησε ξεκουράστηκα για κανα μηνα και απο τον τριτο ξυπνάμε τουλάχιστον 6 φορες την νυχτα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με την λαμπρινη οτι συνηθωες τα μωρακια μεχρι τον 1 μηνα τουλαχιστον ξυπνουν το βραδυ

γενικα ισχυει ο κανονας που ειπαν τα κοριτσια για την εδραιωση της γαλουχιας

 

εμενα ξυπνουσε 2 φορες το βραδυ μεχρι τον 1ο μηνα, μετα τον μηνα 1 φορα κ μετα καθολου μεχρι τον 6 αλλα ολη την υπολοιπη μερα ετρωγε πολυ συχνα κ δεν κοιμοταν καθολου

 

θα γεννησεις με το καλο κ θα δεις αναλογα κ με το βαρος του

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ειμαι της άποψης ότι το ξυπνάμε το νεογέννητο βρεφάκι για να θηλάσει ... και εμάς η μικρή λόγω ικτερου ήταν νωθρή τις πρώτες μέρες και ο παιδίατρος μου ειπε ο οπωσδήποτε να την ξυπνάω για να τη θηλάσω στο τρίωρο με τετράωρο ... Μετά που ξεπεράστηκε το θέμα με τον ικτερο ξυπνούσε από μόνη της :lol: ... την άκουγα που ρουφούσε τα χεράκια της μέσα στον υπνο της, έτσι την προλάβαινα και τη θήλαζα πρωτου καλοξυπνήσει απο πείνα και ξανακοιμόταν σχεδόν αμέσως ...

Η κουμπάρα μου βέβαια υποστηρίζει (όπως και η μαμά σου και η φίλη σου :lol: ) πως εξαιτίας αυτου το παιδί μου δεν έμαθε να κοιμάται συνεχόμενα τα βράδια ... δεν το πιστεύω αυτό ... η μικρή μου ξυπνούσε μέχρι 15 μηνών κάιθε νύχτα και επινε γάλα ακόμα και οταν αρχίσαμε αποκλειστικά το ξένο ... άρα δεν εχει σχέση με το θηλασμό αυτό ... άσε που πιστεύω ότι απο ένα σημείο και μετά δεν ξυπνάνε λόγω πείνας ... ξυπνάνε πιο πολύ γιατί θέλουν να νιώσουν την ασφάλεια της μανούλας. Μια χαρά το ξεπεράσαμε όμως και αυτό ... με επιμονή και επιμονή εδώ και αρκετούς μήνες κοιμόμαστε συνεχόμενα όλο το βράδυ ...

 

Θα σε συμβούλευα γενικώς να μην ακούς πολλά πολλά απο τον περίγυρό σου και απο ανθρώπους που δεν ξέρεις πραγματικά τι κάνανε με τον θηλασμό ... θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που λένε ότι πολλές γυναικες λένε οτι θηλάσανε τα μωρά τους ... και είτε εννοούν μόνο για 40 μέρες οι περισσότερες είτε με συμπλήρωμα ...

Εδώ εμένα μια φιλη μου με κουφανε προχτές ... θηλάζω λέει αποκλειστικά το 40 ημερών μπεμπακι μου .... και μετά πανω στην κουβέντα μου έλεγε ότι δινει μπιμπερο κάθε βράδυ για να κοιμηθεί και μερικες φορές πάλι οταν το αφήνουν στη γιαγια για να βγουν έξω ... Μα αυτο δεν ειναι αποκλειστικός θηλασμός της λέω ... γιατί δεν ειναι ;;; μου απάντησε :shock::shock::shock: ... άντε τώρα να εξηγήσεις σε κάποιον που δεν θέλει να καταλάβει το αυτονόητο :D

 

Θα ακουσεις πάρα πολλά .... να εισαι προετοιμασμένη για αυτό ... εσύ τις γνώσεις σου να τις αντλείς εδω στο φορουμάκι με τις κοπέλες που πραγματικά θηλαζουν αποκλειστικά αλλά και απο την Αγλαία ... στις υπόλοιπες απλά χαμογέλα και κουνα το κεφάλι ... μετα κάνε του δικού σου κεφαλιού :D:D:D !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

yogini, είναι καλή ιδέα να "ξυπνάς" το μωρό για να θηλάζει και τη νύχτα, για διάφορους λόγους:

-για να προλάβεις το κανονικό και ολοκληρωτικό ξύπνημα,

-για να προλάβεις αφυδάτωση,

-για έρθετε κοντά (είναι ανάγκη ΚΑΙ της μαμάς),

-γιατί οι ορμόνες της μαμάς βασιλεύουν, οπότε το μωρό παίρνει αρκετά μεγάλο μέρος της ημερήσιας ποσότητας με λιγότερο κόπο,

-γιατί έτσι ρυθμίζεις πιο εύκολα την παραγωγή σου,

-γιατί ανακουφίζεις κι εσύ το πρησμένο στήθος (είναι λίγο αμφίδρομα τα πράγματα: όπως το μωρό ξυπνάει τη μαμά, έχει δικαίωμα και η μαμά να "χρησιμοποιήσει" το μωρό, για να την ανακουφίσει, χωρίς να μπερδεύεται με αλμέξεις και θήλαστρα)

-για να καθυστερήσεις την επάνοδο της περιόδου (με τα εξής ωφέλη: αποφυγή νέας εγκυμοσύνης σε μια περίοδο που είσαι ακόμη ευάλωτη, πρόληψη για την οστεοπόρωση, πρόληψη για την αναιμία, συναισθηματικά και άλλα ωφέλη για όλη την οικογένεια)

 

Όπως επεσήμανε και κάποια μαμά, δεν ξυπνάς εντελώς το μωρό. Γενικά, τα μικρά μωρά δεν πολυκουνιούνται στον ύπνο. Αν κάποια στιγμή αντιληφθείς ότι πάει να ξυπνήσει, πιπιλίζει τα χεράκια του ή κουνάει πέρα δώθε το κεφαλάκι του, το παίρνεις και το βάζεις στο στήθος. Αν δεν θέλει, δεν θα πιεί, τόσο απλά. Η αγκαλιά όμως μπορεί να του δώσει ανακούφιση μέσω ρεψίματος ή αερίων που δεν μπορεί να βγάλει ξαπλωμένο ανάσκελα.

 

Αν θέλεις, διάβασε και εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/normal/newborn-nursing.html

http://www.kellymom.com/bf/start/basics/hunger-cues.html

http://www.kellymom.com/parenting/sleep/sleep.html

Γενικά, αυτό το σάιτ μπορείς να το ξεκοκκαλίσεις άφοβα, χωρίς να παίρνεις αντικρουόμενες πληροφορίες. Έχει αναφορές σε επίσημους οργανισμούς, σε επιστημονικά άρθρα και καλύπτει πλήρως μια νέα μαμά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως επεσήμανε και κάποια μαμά, δεν ξυπνάς εντελώς το μωρό. Γενικά, τα μικρά μωρά δεν πολυκουνιούνται στον ύπνο. Αν κάποια στιγμή αντιληφθείς ότι πάει να ξυπνήσει, πιπιλίζει τα χεράκια του ή κουνάει πέρα δώθε το κεφαλάκι του, το παίρνεις και το βάζεις στο στήθος. Αν δεν θέλει, δεν θα πιεί, τόσο απλά. Η αγκαλιά όμως μπορεί να του δώσει ανακούφιση μέσω ρεψίματος ή αερίων που δεν μπορεί να βγάλει ξαπλωμένο ανάσκελα.

 

.

 

πραγματι :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω και τη δική μου εμπειρία. Εγώ ακολουθούσα την αρχή...΄'ασε τον να κοιμάται όσο θέλει!'. Την πρώτη μέρα κοιμήθηκε 7 ώρες το βράδυ, ήταν και μεγάλο μωρό (σχεδόν 4 κιλά), ήμουν πολύ χαρούμενη που κοιμήθηκα. Το δεύτερο βράδυ πάλι 5-6 ώρες κοιμόταν ο κανακάρης μου. Η μία παιδίατρος μου είπε να τον ξυπνάω, η άλλη να τον αφήνω, διάλεξα κι εγώ αυτό που με συνέφερε περισσότερο. Την τρίτη μέρα κάνει ελαφρά υπογλυκαιμία, ξεκινάμε με ξένο γάλα (το κλάμα που έκανα δεν λέγεται...) και την επόμενη ο ίκτερος αναβαίνει στο 14 από 6 που ήταν, και το μωρό μου μπήκε στις λάμπες, όπου θηλάζαμε ανά τρίωρο και μόνο την ημέρα. Το ξένο γάλα άφθονο. Παρά λίγο να μου καταστρέψει το θηλασμό το 'συστηματάκι'. Ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν ενός μήνα, ανησυχώ όταν κοιμάται πάνω από 4 ώρες.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια εμπειρία με τη Μάγια. Η κόρη μου κοιμόταν πάρα πολύ τις πρώτες μέρες.Η μαία μου, η οποία είχε θηλάσει 2μιση χρόνια, μου είχει πει να την ξυπνάω να θηλάζει κάθε 3 ώρες ή 4 τη νύχτα...Τελικά πέσαν να με φάνε όλοι ότι ''δεν ξυπνάμε ποτε το παιδί'', ο ίκτερος ανέβηκε και έμεινε 3 μέρες για φωτοθεραπεία. Δεν λέω ότι έκανε ίκτερο επειδή δεν την ξυπνούσα, αλλά ότι δεν ξυπνούσε επειδή είχε ίκτερο και αυτό που χρειαζόταν περισσότερο ήταν συχνοί θηλασμοί...Ευτυχώς δεν όλο αυτό δεν επηρέασε το θηλασμό γιατί το μαιευτήριο επέτρεπε το θηλασμό στα μωρά της φωτοθεραπείας..

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

1) Πρέπει λοιπόν να ξυπνάμε το βρέφος τη νύχτα ακόμα κι αν δεν θέλει

2) Σε περίπτωση που δεν το ξυπνάμε μειώνεται η παραγωγή μας;!

 

Η απάντηση είναι ναι και στα δύο, τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα...Αναλυτικά σου τα γράψαν οι προλαλήσες... :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

I trust you guys!.....το κρίμα στο λαιμό σας :lol::lol::lol::lol:

Λοιπόν μιας και ο μπαμπάς μας ειναι καπετάνιος θα το σπάσουμε κι εμείς σε βάρδιες και θα το κάνουμε 12-4 :lol::lol: εαν φυσικά τα καταφέρουμε!

Να ξυπνάει και εύκολα ο Σπύρος να το αλλάζει :lol:

 

Καπετάνιος απο κούνια!

Link to comment
Share on other sites

 

1) Πρέπει λοιπόν να ξυπνάμε το βρέφος τη νύχτα ακόμα κι αν δεν θέλει

2) Σε περίπτωση που δεν το ξυπνάμε μειώνεται η παραγωγή μας;

 

 

Αν το μωρό δεν ξυπνάει το βράδυ αλλά βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και κάνει 3-4 κενώσεις τότε δεν το ενοχλούμε.

 

Αν το μωρό δεν βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες και δεν κάνει 3-4 κενώσεις, τότε το ξυπνάμε και το ταΐζουμε.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει μία απάντηση, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αξιολογείται ξεχωριστά.

 

Αν το μωρό δεν τρέφεται ικανοποιητικά μπορεί να κοιμάται από πείνα, να μην έχει κουράγιο να ξυπνήσει. Οι πάνες σου δείχνουν τι πρέπει να κάνεις και κάθε 24ωρο ξέρεις τι γίνεται.

 

Υπάρχουν πολύ λίγα μωρά που είναι ικανοποιημένα με 5 θηλασμούς το 24ωρο και μεγαλώνουν πολύ καλά, για τα περισσότερα μωρά αυτό είναι υποσιτισμός.

 

Αν το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά και δεν ξυπνάει το βράδυ, η παραγωγή δεν μειώνεται. Αν μειωθεί ξέρει τι να κάνει για να την αυξήσει.

 

(καιρός να απαιτήσετε και σύνδεση στο διαδίκτυο στο μαιευτήριο, μία μπρίζα σε κάθε κρεβάτι!) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν νομίζω ότι επηρεάζω το συνολικό ποσοστό. Η διαφορά γίνεται από εσάς και εδώ μέσα που στηρίζετε την ενότητα αλλά κυρίως έξω που διαχέετε την εμπειρία και τη γνώση! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω.. ξέρω.. είναι οργανωμένο σχέδιο.. :lol::lol::lol::lol:

Και η μαία μου μας έλεγε με το Μανώλη όταν είδε τον ενθουσιασμό μας με το θηλασμό

"να βγείτε εκεί έξω και να γίνετε στρατιώτες!"

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...