Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Penelope tink είπε:

Εμεις τα καταφέραμε ευτυχώς ήταν η δεύτερη εγκυμοσυνη μου και στις δυο πήγε καλα. Αυτό το ποσοστό ειναι πολυ μικρό αλλα σας έτυχε δυστυχώς και όχι μόνο σας έτυχε αλλα και στην πρώτη φορα που προσπαθήσατε τι να πω πραγματικά ειναι πολυ στενάχωρο δεν φαντάζεσαι ποσο στεναχωριέμαι σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν κοιμάσαι απλά το σκέφτεσαι συνέχεια..

έπραξες σωστά γιατι μετα θα γταν μεγάλη ταλαιπωρία για το ίδιο το παιδι και θα ήταν πολυ άδικο για εκείνο μετα. 

Σου εύχομαι ολόψυχα να ειναι ολα καλα την επόμενη φορα και πιστεύω πως θα ειναι! Να ξέρεις πως αυτή η ατυχία (γιατι ήταν πραγματικά ατυχία) δεν θα συμβεί παλι.

σχετικα με την εξωσωματική πέρα απο τα φάρμακα μην ξεχνάς και το οικονομικό. 

Προσπαθησε να το αφήσεις πίσω σου (όσο μπορείς) και να μείνεις έγκυος όσο πιο γρήγορα αφού σου το επιτρέψει ο γιατρός σου γιατι πιστεύω πως ετσι θα το ξεπεράσεις μόνο, ετσι θα μαλακώσει ο πόνος που νιώθεις. Ελπιζω να μην ακούγονται περίεργα αυτά που σου γράφω αλλα πραγματικά σου εύχομαι να πάνε ολα καλα και πιστεύω πως χρειαζεσαι τον χρόνο σου να το ξεπεράσεις απλά να μην περιμένεις πολυ, οποτε νιώσετε έτοιμοι να το προσπαθήσετε και μάλιστα σύντομα!

 

Ποσο τυχεροι εισασταν μπραβο να σας ζησουν τα παιδακια σας!!!! Εμεις παλθ ατυχοι ετσι μας ειπαν κ οι γιατροι οτι ειμασταν πολυ ατυχοι , η εγκυμοσυνη ειχε αναποδιες απο την αρχη , με δυο αποκολλησεις συνεχεια σε ενα κρεββατι και το χειροτερο ειναι οτι μας ηρθε κεραμιδα γιατι του αντρα μου το γνωριζαμε το στιγμα β- μα , το δικο μου εκτος του οτι δε το γνωριζα οτι εχω ειναι μια σπανια αιμοσφαιρινοπαθεια με καταγεγραμενα δυο περιστατικα παγκοσμιως ενα στην ελλαδα κ ενα στη κινα  κ δεν υπαρχουν δεδομενα , θελω να το προσπαθησω μεσα στο καλοκαιρι θα ηθελα να μεινω ξανα εγκυος τωρα πιυ ειμαστε ζεστοι αλλα με φοβιζει μια αποτυχια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 53 λεπτά , Nat 34 είπε:

Ποσο τυχεροι εισασταν μπραβο να σας ζησουν τα παιδακια σας!!!! Εμεις παλθ ατυχοι ετσι μας ειπαν κ οι γιατροι οτι ειμασταν πολυ ατυχοι , η εγκυμοσυνη ειχε αναποδιες απο την αρχη , με δυο αποκολλησεις συνεχεια σε ενα κρεββατι και το χειροτερο ειναι οτι μας ηρθε κεραμιδα γιατι του αντρα μου το γνωριζαμε το στιγμα β- μα , το δικο μου εκτος του οτι δε το γνωριζα οτι εχω ειναι μια σπανια αιμοσφαιρινοπαθεια με καταγεγραμενα δυο περιστατικα παγκοσμιως ενα στην ελλαδα κ ενα στη κινα  κ δεν υπαρχουν δεδομενα , θελω να το προσπαθησω μεσα στο καλοκαιρι θα ηθελα να μεινω ξανα εγκυος τωρα πιυ ειμαστε ζεστοι αλλα με φοβιζει μια αποτυχια 

Πιστεύω θα σας έρθουν ολα καλα την επόμενη φορα.. Δηλαδη κρίμα απο το Θεό.. ολα γίνονται για κάποιο λόγο όμως.. φαντάσου πριν απο χρόνια που δεν υπήρχε η εξέταση και γεννιόντουσαν παιδάκια άρρωστα τωρα μπορούμε να ξέρουμε απο νωρις όσο ψυχοφθόρα κι αν ειναι η διαδικασία.. παντως να εισαι αισιόδοξη και με το καλο θα εχεις ενα μωράκι στην αγκαλιά σου χωρίς να το καταλάβεις.. ευτυχώς τωρα βρήκες κι εσυ τι εχεις και την επόμενη φορα θα το ξέρετε και θα ψάξετε συγκεκριμένα πράγματα.. εμεις παρόλο που μας πήραν αίμα όταν έκανα την ληψη τροφοβλαστη τους δώσαμε και τις εκθέσεις που είχαμε πρει πριν χρόνια απο το Λαϊκό. 

Αμα θέλεις να ψάξετε και περισσότερο εκει ειναι και το κέντρο Μεσογειακής αναιμίας και κάνουν πολλές εξετάσεις. Φαντάσου όταν τους είπαμε οτι εχουμε στίγμα και θελουμε να ξέρουμε ποια μετάλλαξη εχει ο καθένας μας, δεν πιστεύουν οτι εχεις στίγμα μεχρι μα το επιβεβαιώσουν τα δικά τους μηχανήματα. Μπορεί να σου πουν και περισσότερα σχετικά με αυτό το σπάνιο που σου βρήκαν οτι εχεις. Θα πρότεινα να το ψάξεις κι εκει! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Penelope tink είπε:

Πιστεύω θα σας έρθουν ολα καλα την επόμενη φορα.. Δηλαδη κρίμα απο το Θεό.. ολα γίνονται για κάποιο λόγο όμως.. φαντάσου πριν απο χρόνια που δεν υπήρχε η εξέταση και γεννιόντουσαν παιδάκια άρρωστα τωρα μπορούμε να ξέρουμε απο νωρις όσο ψυχοφθόρα κι αν ειναι η διαδικασία.. παντως να εισαι αισιόδοξη και με το καλο θα εχεις ενα μωράκι στην αγκαλιά σου χωρίς να το καταλάβεις.. ευτυχώς τωρα βρήκες κι εσυ τι εχεις και την επόμενη φορα θα το ξέρετε και θα ψάξετε συγκεκριμένα πράγματα.. εμεις παρόλο που μας πήραν αίμα όταν έκανα την ληψη τροφοβλαστη τους δώσαμε και τις εκθέσεις που είχαμε πρει πριν χρόνια απο το Λαϊκό. 

Αμα θέλεις να ψάξετε και περισσότερο εκει ειναι και το κέντρο Μεσογειακής αναιμίας και κάνουν πολλές εξετάσεις. Φαντάσου όταν τους είπαμε οτι εχουμε στίγμα και θελουμε να ξέρουμε ποια μετάλλαξη εχει ο καθένας μας, δεν πιστεύουν οτι εχεις στίγμα μεχρι μα το επιβεβαιώσουν τα δικά τους μηχανήματα. Μπορεί να σου πουν και περισσότερα σχετικά με αυτό το σπάνιο που σου βρήκαν οτι εχεις. Θα πρότεινα να το ψάξεις κι εκει

Στο λαϊκο πηγαμε κ καναμε τις εξετασεις γιατι μου εβγαινε αρνητικο για στιγμα αλλα κατι αδιευκρινιστο ακομα και  εκει δεν εχουν δεδομενα για το δικο μου στιγμα πιθανολογουν οτι το παιδι θα εβγαινε με αυξημενα ερυθρα αλλα δεν ηξεραν ποσο βαρια θα ηταν η.αιμοσφαιρινοπαθεια του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θετικο ειναι οτι η τροφοβλαστη θα γινει αμμεσα γιατι την καναμε οριακα δεν ηξεραν αν θα υπαρχουν λαχνες κ μετα θα περιμενα για αμνιοπαρακεντηση κ ειναι ψυχοφθορο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Στο λαϊκο πηγαμε κ καναμε τις εξετασεις γιατι μου εβγαινε αρνητικο για στιγμα αλλα κατι αδιευκρινιστο ακομα και  εκει δεν εχουν δεδομενα για το δικο μου στιγμα πιθανολογουν οτι το παιδι θα εβγαινε με αυξημενα ερυθρα αλλα δεν ηξεραν ποσο βαρια θα ηταν η.αιμοσφαιρινοπαθεια του παιδιου

Άρα ποιος ειναι ο αρμόδιος να σου πει ή να σου εξηγήσει λεπτομέρειες ; Απο το καταλαβαίνω επειδη αυτό που εχεις ειναι πολυ σπάνιο δεν ξέρουν και εκείνοι τι να σου πουν.. ο γιατρός σου τι σου λέει;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penelope tink είπε:

Άρα ποιος ειναι ο αρμόδιος να σου πει ή να σου εξηγήσει λεπτομέρειες ; Απο το καταλαβαίνω επειδη αυτό που εχεις ειναι πολυ σπάνιο δεν ξέρουν και εκείνοι τι να σου πουν.. ο γιατρός σου τι σου λέει;;

Καλημερα , τιποτα παραπανω απ' οτι μου ειπαν στο λαϊκο που ειναι οι αρμοδιοι...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Καλημερα , τιποτα παραπανω απ' οτι μου ειπαν στο λαϊκο που ειναι οι αρμοδιοι...

Αχ τότε δεν ξέρω τι αλλο να πω.. κουράγιο και υπομονή.. εύχομαι να ήταν τυχαίο γεγονός και με το καλο οποτε θελήσετε να προσπαθήσετε.. η σκέψη μου ειναι μαζί σου, καλή δύναμη και εύχομαι την επόμενη φορα να εχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη μεσα απο την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penelope tink είπε:

Αχ τότε δεν ξέρω τι αλλο να πω.. κουράγιο και υπομονή.. εύχομαι να ήταν τυχαίο γεγονός και με το καλο οποτε θελήσετε να προσπαθήσετε.. η σκέψη μου ειναι μαζί σου, καλή δύναμη και εύχομαι την επόμενη φορα να εχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη μεσα απο την καρδιά μου!

Σε ευχαριστω πολυ ,,μακαρι η επομενη εγκυμοσυνη να ειναι τυχερη και να μας ερθει ενα υγιες μωρακι και να γεμισει τη καρδια μας με χαρα, αν και αυριο θα παρω τηλ στο χωρεμιο γιατι σε ενα αλλο φορουμ που χαζευα ηταν.μια κοπελα που απο αυτα που ελεγε ηταν σαν να περιεγραφε το δικο μου στιγμα κ της ειπαν ακριβως αυρα που ειπαν κ σε μεναν, με ενα επισης αδιευκρινιστο στιγμα κ ο αντρας της και εκαναν παιδακι κ ειναι υγιες, δυστυχως το φορουμ εχει κλεισει και δε μπορω να επικοινωνισω μαζι της. Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τα καλα και γεματα ελπιδα λογια σου πραγματικα μου εδωσαν κουραγιο και δυναμη για την επομενη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια, έχουν περάσει δύο μήνες από τη διακοπή εγκυμοσύνης μου, δεν έχει υπάρξει μέρα που να μη το σκεφτώ , που να μη κλάψω, έχω μια στεναχώρια και μια θλίψη κάθε μέρα μέσα μου, προσπαθώ να δείχνω σε όλους ότι είμαι δυνατή, δε θέλω ούτε να στεναχωριουντσι αλλά και ούτε να με λυπούνται, περνάει άραγε αυτός ο πόνος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nat 34 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχουν περάσει δύο μήνες από τη διακοπή εγκυμοσύνης μου, δεν έχει υπάρξει μέρα που να μη το σκεφτώ , που να μη κλάψω, έχω μια στεναχώρια και μια θλίψη κάθε μέρα μέσα μου, προσπαθώ να δείχνω σε όλους ότι είμαι δυνατή, δε θέλω ούτε να στεναχωριουντσι αλλά και ούτε να με λυπούνται, περνάει άραγε αυτός ο πόνος; 

Κοριτσι μου καλημερα... λυπάμαι πολύ για ότι έζησες κ εσύ... Αυτό που εχω να σου πω εγώ απο την δική μου εμπειρία με διακοπη κυησης  στην 14η εβδομαδα.... Είναι οτι με τον καιρό ο πόνος θα απαλύνει... Είναι νωρίς ακόμα... Επίσης επειδή  το ίδιο εκανα κ εγώ για να δείχνω δυνατή κ να μην στεναχωρώ τους γυρο μου...Είναι λάθος εφτασα  να παω στο τέλος σε ψυχολόγο για να με βοηθήσει...Μου το είπε πριν καν της το πω εγώ... πενθησε...κλάψε...ξέσπασε... Είναι μια απώλεια κ είναι λογικό, μην τα κρατάς μέσα σου κάνεις κακό σε εσένα χωρίς να το καταλάβεις...να είσαι σίγουρη ότι θα έρθει ένα άλλο μωρακι να γεμίσει την ζωουλα σας... σε φιλώ  γλυκά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nat 34 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχουν περάσει δύο μήνες από τη διακοπή εγκυμοσύνης μου, δεν έχει υπάρξει μέρα που να μη το σκεφτώ , που να μη κλάψω, έχω μια στεναχώρια και μια θλίψη κάθε μέρα μέσα μου, προσπαθώ να δείχνω σε όλους ότι είμαι δυνατή, δε θέλω ούτε να στεναχωριουντσι αλλά και ούτε να με λυπούνται, περνάει άραγε αυτός ο πόνος; 

Δεν ηταν κατι ευκολο αυτο που περασεσ..ειναι φυσιολογικο να μην νιωθεισ καλα ακομη..απλα δεν ξερω αν η τακτικη που κρατασ το επιβαρυνει ολο αυτο.καμια φορα ειναι καλο να εξωτερικευουμε υα συναισθηματα μασ..ετσι λιγο ξελαφρωνουμε..τουλαχιστον ασ εισαι οσο πιο ειλικρινησ μπορεισ με το συζηγο..σε χρειαζεται κ τον χρειαζεσαι..ισωσ θα πρεπε να παρεισ βοηθεια απο ψυχολογο.περνασ πενθοσ κ πρεπει να βαλεισ τα δυνατα σου

..χρειαζεσαι βοηθεια.μην το περνασ μονη σου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Δεν ηταν κατι ευκολο αυτο που περασεσ..ειναι φυσιολογικο να μην νιωθεισ καλα ακομη..απλα δεν ξερω αν η τακτικη που κρατασ το επιβαρυνει ολο αυτο.καμια φορα ειναι καλο να εξωτερικευουμε υα συναισθηματα μασ..ετσι λιγο ξελαφρωνουμε..τουλαχιστον ασ εισαι οσο πιο ειλικρινησ μπορεισ με το συζηγο..σε χρειαζεται κ τον χρειαζεσαι..ισωσ θα πρεπε να παρεισ βοηθεια απο ψυχολογο.περνασ πενθοσ κ πρεπει να βαλεισ τα δυνατα σου

..χρειαζεσαι βοηθεια.μην το περνασ μονη σου..

Πήγα σε ψυχολόγο και μου είπε ότι είναι όλα πολύ φυσιολογικά, είναι ένα είδος πενθους και θα περασω όλα τα στάδια του, ο άντρας μου με στηρίζει και με βοηθάει πολύ σε όλο αυτό, νιώθω όμως ότι δεν μπορώ να αναμασάω τα ίδια πράγματα και αυτός είναι πολύ πληγωμένος και προσπαθεί να το ξεπεράσει, μοιράζομαι τις σκέψεις μου αλλά όχι όμως την ένταση της στεναχώριας μου απλά θέλω να νιώσω ξανά καλά, να μπορούσα να πω σε κάποιον πάρε το μισό από αυτό που νιώθω για να ξελαφρωσω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nat 34 είπε:

Πήγα σε ψυχολόγο και μου είπε ότι είναι όλα πολύ φυσιολογικά, είναι ένα είδος πενθους και θα περασω όλα τα στάδια του, ο άντρας μου με στηρίζει και με βοηθάει πολύ σε όλο αυτό, νιώθω όμως ότι δεν μπορώ να αναμασάω τα ίδια πράγματα και αυτός είναι πολύ πληγωμένος και προσπαθεί να το ξεπεράσει, μοιράζομαι τις σκέψεις μου αλλά όχι όμως την ένταση της στεναχώριας μου απλά θέλω να νιώσω ξανά καλά, να μπορούσα να πω σε κάποιον πάρε το μισό από αυτό που νιώθω για να ξελαφρωσω

Χρειαζεσαι χρονο...ξερω πωσ ειναι να μην μπορεισ να ευχαριστηθεισ τιποτα..ξεεω πωσ ειναι να μην μπορεισ να χαμογελασεισ..εγω πιστευα πωσ δεν θα γινει ποτε..

Αλλα εχουν δικιο που λενε πωσ ο χρονοσ ειναι γιατροσ...

Προσπαθησε να μην μενεισ μονη..

Κ οταν θα ερθει με το καλο κ ενα μωρακι θα φυγει ο ο πολυσ ο πονοσ..

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2019 at 2:44 ΜΜ, Ροζακι είπε:

Κοριτσι μου καλημερα... λυπάμαι πολύ για ότι έζησες κ εσύ... Αυτό που εχω να σου πω εγώ απο την δική μου εμπειρία με διακοπη κυησης  στην 14η εβδομαδα.... Είναι οτι με τον καιρό ο πόνος θα απαλύνει... Είναι νωρίς ακόμα... Επίσης επειδή  το ίδιο εκανα κ εγώ για να δείχνω δυνατή κ να μην στεναχωρώ τους γυρο μου...Είναι λάθος εφτασα  να παω στο τέλος σε ψυχολόγο για να με βοηθήσει...Μου το είπε πριν καν της το πω εγώ... πενθησε...κλάψε...ξέσπασε... Είναι μια απώλεια κ είναι λογικό, μην τα κρατάς μέσα σου κάνεις κακό σε εσένα χωρίς να το καταλάβεις...να είσαι σίγουρη ότι θα έρθει ένα άλλο μωρακι να γεμίσει την ζωουλα σας... σε φιλώ  γλυκά..

Ελπίζω ο χρόνος και ένα μωράκι να μπορέσουν να μου απαλύνουν τη στεναχώρια να νιώσω καλύτερα αν και η δική μας περίπτωση είναι ιδιάζουσα, έχουμε και οι δύο στίγμα οπότε και η επόμενη εγκυμοσύνη έχει τις ίδιες πιθανότητες για αποτυχία..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Ελπίζω ο χρόνος και ένα μωράκι να μπορέσουν να μου απαλύνουν τη στεναχώρια να νιώσω καλύτερα αν και η δική μας περίπτωση είναι ιδιάζουσα, έχουμε και οι δύο στίγμα οπότε και η επόμενη εγκυμοσύνη έχει τις ίδιες πιθανότητες για αποτυχία..... 

Μην απογοητεύεσαι  κοριτσι μου...Έχω ακούσει κ διαβάσει αρκετές  περιπτώσεις σαν την δική σου  κ στην επόμενη εγκυμοσύνη  πηγαν  ολα τελεια... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθει σύντομα κ να είναι γερό...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Ελπίζω ο χρόνος και ένα μωράκι να μπορέσουν να μου απαλύνουν τη στεναχώρια να νιώσω καλύτερα αν και η δική μας περίπτωση είναι ιδιάζουσα, έχουμε και οι δύο στίγμα οπότε και η επόμενη εγκυμοσύνη έχει τις ίδιες πιθανότητες για αποτυχία..... 

 

Υπάρχει κάποιος λόγος τότε να προχωρήσετε φυσιολογικά; Γιατί να υποβάλλεστε σε κάτι τέτοιο, τώρα που έχετε δει πώς το αντιμετωπίζετε; Δεν έχει σημασία τι θα έκανε κάποιο άλλο ζευγάρι, δεν είναι όλοι ίδιοι. Άλλος δεν κάνει ούτε μία διακοπή όποια κι αν είναι η πρόγνωση, άλλος δεν έχει πρόβλημα να κάνει και 10, και όλα τα ενδιάμεσα. Αφού εσείς έχετε αρρωστήσει, γιατί να το ξαναρισκάρετε;

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2019 at 2:26 ΠΜ, Nat 34 είπε:

Ελπίζω ο χρόνος και ένα μωράκι να μπορέσουν να μου απαλύνουν τη στεναχώρια να νιώσω καλύτερα αν και η δική μας περίπτωση είναι ιδιάζουσα, έχουμε και οι δύο στίγμα οπότε και η επόμενη εγκυμοσύνη έχει τις ίδιες πιθανότητες για αποτυχία..... 

 

Γεια σου Nat34! Η περίπτωση σας δεν είναι καθόλου ιδιάζουσα γιατί το ποσοστό φορέων μεσογειακής αναιμίας (αυτοί που έχουμε στίγμα) στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο όπως είναι γενικά στους μεσογειακούς λαούς. Ο ψυχολόγος είναι πάντα χρήσιμος σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό που χρειάζεστε στο επόμενο βήμα σας είναι η ενημέρωση. Πρέπει να πάρετε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές που έχουν τα ζευγάρια-φορείς ώστε να αποφασίσετε πως θα προχωρήσετε. Όπως σωστά σου γράφει η ΑΡΓΚ παραπάνω δεν υπάρχει μόνο η φυσιολογική σύλληψη υπάρχει και η εξωσωματική όπου τα έμβρυα ελέγχονται πριν την εμβρυομεταφορά. Γιατί δεν μιλάτε με την κα Συνοδινού στο Χωρέμειο στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία για να σας τα εξηγήσει καλύτερα; Όσο για τον πόνο της διακοπής, για να μιλήσω προσωπικά, απαλύνεται όταν έχεις μία επόμενη εγκυμοσύνη. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα θα ήθελα να σας μιλήσω και για την δικη μου ιστορία είμαι 27 χρόνων έμεινα έγκυος ολα έδειχναν μια χαρά μέχρι που εκανα την α επιπέδου και μας εδειξε παραπάνω υγρό απο το φυσιολογικό οπότε εκανα αμνιοπαρακεντηση και τα αποτελέσματα έδειξαν πώς το χρωμωσωμα 4 ήταν διπλάσιος και το 8 λιγότερο...χθες βγήκα απο το νοσοκομείο κάναμε διακοπή κύησης στην 20 εβδομάδα ο πόνος που ένοιωσα ήταν απερίγραπτος..δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτο απο την στιγμή που δεν υπάρχει κληρονομικότητα...ο γιατρός μάς συμβουλέψε να κάνουμε καρυωτυπο και οι δύο μήπως ευθυνόμαστε εμείς κ δεν έγινε τυχαία...φοβάμαι τόσο πολύ??και αν το προκαλεσαμε εμείς τι θα κάνουμε??

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2019 at 3:45 ΠΜ, Φαιη28ι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα θα ήθελα να σας μιλήσω και για την δικη μου ιστορία είμαι 27 χρόνων έμεινα έγκυος ολα έδειχναν μια χαρά μέχρι που εκανα την α επιπέδου και μας εδειξε παραπάνω υγρό απο το φυσιολογικό οπότε εκανα αμνιοπαρακεντηση και τα αποτελέσματα έδειξαν πώς το χρωμωσωμα 4 ήταν διπλάσιος και το 8 λιγότερο...χθες βγήκα απο το νοσοκομείο κάναμε διακοπή κύησης στην 20 εβδομάδα ο πόνος που ένοιωσα ήταν απερίγραπτος..δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτο απο την στιγμή που δεν υπάρχει κληρονομικότητα...ο γιατρός μάς συμβουλέψε να κάνουμε καρυωτυπο και οι δύο μήπως ευθυνόμαστε εμείς κ δεν έγινε τυχαία...φοβάμαι τόσο πολύ??και αν το προκαλεσαμε εμείς τι θα κάνουμε??

Γεια σου κορίτσι...Είναι πολύ άσχημο να συμβαίνουν τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς συμβαίνουν,είναι λογικό να πονας και να λυπάσαι...Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κληρονομικότητα, ούτε είναι απαραίτητο να ευθυνεστε εσείς...Μπορεί απλά να ήταν να γίνει,να έτυχε...να κάνεις τις εξετάσεις σου μόλις συνέλθεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα πράξεις...προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το και αν ,γιατί δεν θα κερδίσεις κάτι από αυτό παρά μόνο άγχος στην ήδη δύσκολη φάση που βρίσκεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Γεια σου κορίτσι...Είναι πολύ άσχημο να συμβαίνουν τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς συμβαίνουν,είναι λογικό να πονας και να λυπάσαι...Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κληρονομικότητα, ούτε είναι απαραίτητο να ευθυνεστε εσείς...Μπορεί απλά να ήταν να γίνει,να έτυχε...να κάνεις τις εξετάσεις σου μόλις συνέλθεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα πράξεις...προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το και αν ,γιατί δεν θα κερδίσεις κάτι από αυτό παρά μόνο άγχος στην ήδη δύσκολη φάση που βρίσκεσαι...

Ναι το ξερω...απλα θελω τοσο πολυ να γίνω μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φαιη28ι είπε:

Ναι το ξερω...απλα θελω τοσο πολυ να γίνω μανούλα!

Το καταλαβαίνω...Πρέπει να τα βάλεις όμως σε μια σειρά τώρα τα πράγματα...να ηρεμήσεις,να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις σου και αναλόγως τα αποτελέσματα να προχωρήσεις...πιστεύω και σου εύχομαι να μην είναι κάτι,απλά ένα τυχαίο συμβάν που δεν θα ξανασυμβεί..σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Το καταλαβαίνω...Πρέπει να τα βάλεις όμως σε μια σειρά τώρα τα πράγματα...να ηρεμήσεις,να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις σου και αναλόγως τα αποτελέσματα να προχωρήσεις...πιστεύω και σου εύχομαι να μην είναι κάτι,απλά ένα τυχαίο συμβάν που δεν θα ξανασυμβεί..σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα!!

Ευχαριστώ παρά πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2019 at 4:45 ΠΜ, Φαιη28ι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα θα ήθελα να σας μιλήσω και για την δικη μου ιστορία είμαι 27 χρόνων έμεινα έγκυος ολα έδειχναν μια χαρά μέχρι που εκανα την α επιπέδου και μας εδειξε παραπάνω υγρό απο το φυσιολογικό οπότε εκανα αμνιοπαρακεντηση και τα αποτελέσματα έδειξαν πώς το χρωμωσωμα 4 ήταν διπλάσιος και το 8 λιγότερο...χθες βγήκα απο το νοσοκομείο κάναμε διακοπή κύησης στην 20 εβδομάδα ο πόνος που ένοιωσα ήταν απερίγραπτος..δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτο απο την στιγμή που δεν υπάρχει κληρονομικότητα...ο γιατρός μάς συμβουλέψε να κάνουμε καρυωτυπο και οι δύο μήπως ευθυνόμαστε εμείς κ δεν έγινε τυχαία...φοβάμαι τόσο πολύ??και αν το προκαλεσαμε εμείς τι θα κάνουμε??

Κοριτσι μου λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες κ εσύ...  συμφωνώ με την νενα...Μην αγχώνεσαι  απο τωρα ...καταρχήν όσο κ να αγχώνεσαι  δεν θα αλλάξει κάτι.. 

Όταν είσαι έτοιμη σωματικά  κ ψυχολογικά...θα κανείς τις εξετάσεις  που πρέπει να κάνεις κ όλα θα πάνε καλά...θα δεις...έτυχε δυστυχώς...Εγώ αυτό πιστεύω....Μια μεγάλη αγκαλιά απο μένα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Καινουρια στο φορουμ. Ειπα να γραψω κ εγω την ιστορια μου. Το 1ο μου παιδακι το εριξα στις 17 εβδομαδες λογω καρδιοπαθειας. Πονος?? Ακομη το κλαιω. 3 μηνες μετα κ παλι εγκυος. Μεχρι τον 5ο μηνα οπου κατι βρισκει ο γιατρος στο κεφαλακι. Καρυοτυπο, λοιμωδη, μαγνητικη εμρυου κ ακομη δεν εχουμε διαγνωση ουτε ξερουμε τι θα κανουμε. Θα συνεχισουμε?? Θα διακοψουμε?? Ειμαι 23 εβδομαδων πια. Αγχος, ταλαιπωρια, στεναχωρια, κλαματα κ φυσικα κανεις(απο τους 2 μας) δε μπορει να το πιστεψει. Εχω αισιοδοξια ομως. Θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...