Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σου Τίνα..προσπάθησε να μην σε παίρνει τόσο πολύ από κάτω..είναι απόλυτα φυσιολογικό να στενάχωρεθεις όμως θα προχωρήσεις..θα έρθει η επόμενη που σου εύχομαι να είναι τελειωμηνη και γερό μωράκι..  Όλες έχουμε περάσει κάτι τέτοιο..Και γω έκανα δύο αποβολές και μετά από πολλές δυσκολίες και προβληματα υγειας που είχα τελικά κατάφερα να κάνω ένα αδερφάκι στον πρώτο μου γιο..να είσαι ήρεμη και άστο να περάσει έπεσες και πρέπει να ξανασηκωθείς..εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Ροζακι είπε:

Αχ δεν θυμάμαι νομιζω 39 38 κοντευα στις 40...Εγώ είχα βιοχημική τον γεναρη  του 18...Τελευταία περίοδος τον Μάρτιο...Κ διακοπη τον Ιούνιο λογω  χρωμοσώματος.....επαφές τωρα έχουμε ξεκινήσει από Σεπτέμβρη... σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως όλες... Αλλά επειδή  μου έτυχε η διακοπη...ας έρθει οταν πρεπει να έρθει...Κ να ειναι γερό κ όλα να πάνε Καλά,αυτο να σκέφτεσαι  μόνο κοριτσι μου...Κ εγώ που στα λέω τωρα Ανυπομονώ να ξανα μεινω...Αλλά λέω ας περάσει καιρός κ ας πάνε όλα καλά αληθεια...!!!

Καλησπέρα πόσο σε καταλαβαίνω και μου δίνεις δύναμη με το κουράγιο και τη θετική σκέψη που έχεις. Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία πρόσφατα αύριο κλείνω μια βδομάδα από το γεγονός αυτό. Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά μέσα από τη καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Νένα 27 said:

Γεια σου Τίνα..προσπάθησε να μην σε παίρνει τόσο πολύ από κάτω..είναι απόλυτα φυσιολογικό να στενάχωρεθεις όμως θα προχωρήσεις..θα έρθει η επόμενη που σου εύχομαι να είναι τελειωμηνη και γερό μωράκι..  Όλες έχουμε περάσει κάτι τέτοιο..Και γω έκανα δύο αποβολές και μετά από πολλές δυσκολίες και προβληματα υγειας που είχα τελικά κατάφερα να κάνω ένα αδερφάκι στον πρώτο μου γιο..να είσαι ήρεμη και άστο να περάσει έπεσες και πρέπει να ξανασηκωθείς..εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.. 

Σε ευχαριστώ ποκλυ για τα καλά σου λόγια και το θάρρος που μου δίνεις

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, paparouna85 είπε:

Καλησπέρα πόσο σε καταλαβαίνω και μου δίνεις δύναμη με το κουράγιο και τη θετική σκέψη που έχεις. Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία πρόσφατα αύριο κλείνω μια βδομάδα από το γεγονός αυτό. Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά μέσα από τη καρδιά μου.

Αχχχ κοριτσι μου...τόσο πρόσφατο ειναι...Πόσο λυπάμαι...Πώς εισαι;;; πως να είμαι πες...!!! Το σκέφτομαι  κ εγώ ακόμα...Κ το μωράκι μου κ το πότε θα μείνω...Αλλά μετά λεω ας έρθει γερό κ ας αργήσει... Μια ετσι μια αλλιως ειμαι...!!! Όλα θα γίνουν...Αφού μείναμε μια φορά...θα ξανά μείνουμε...Μην στεναχωριέσαι...να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν κ χειροτερα..πάντα υπάρχουν χειρότερα δυστυχώς...Στην δική μου περίπτωση ειχαμε σύνδρομο down ...πόνεσα έκλαψα με την διακοπη... Αλλά γνωστοί γνωστού μου... Δεν είχε φανεί δυστυχώς κ το είδαν στην γέννα...!!!προχωράμε κορίτσια...Πρέπει όσο και να πονάμε... πρεπει να σηκωθούμε κ να πάμε μπροστά...Κ να έχουμε στο μυαλό μας ότι έχουμε τα αγγελάκια μας στον ουρανο κ θα μας προσέχουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, Ροζακι said:

Αχχχ κοριτσι μου...τόσο πρόσφατο ειναι...Πόσο λυπάμαι...Πώς εισαι;;; πως να είμαι πες...!!! Το σκέφτομαι  κ εγώ ακόμα...Κ το μωράκι μου κ το πότε θα μείνω...Αλλά μετά λεω ας έρθει γερό κ ας αργήσει... Μια ετσι μια αλλιως ειμαι...!!! Όλα θα γίνουν...Αφού μείναμε μια φορά...θα ξανά μείνουμε...Μην στεναχωριέσαι...να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν κ χειροτερα..πάντα υπάρχουν χειρότερα δυστυχώς...Στην δική μου περίπτωση ειχαμε σύνδρομο down ...πόνεσα έκλαψα με την διακοπη... Αλλά γνωστοί γνωστού μου... Δεν είχε φανεί δυστυχώς κ το είδαν στην γέννα...!!!προχωράμε κορίτσια...Πρέπει όσο και να πονάμε... πρεπει να σηκωθούμε κ να πάμε μπροστά...Κ να έχουμε στο μυαλό μας ότι έχουμε τα αγγελάκια μας στον ουρανο κ θα μας προσέχουν...

σωστα, στο τελος ολα θα πανε καλα.... θετικη σκεψη

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια , αυριο ειναι κ για μενα  μεγαλη μερα, διακοπη εγκυμοσυνης λογω αιμοσφαιρινοπαθειας ειμαι στη 16 εβδομαδα ειναι αγορακι και θα προκληθει τοκετος , ποσο μεγαλος ειναι ο πονος της ψυχης; υποφερω, κλαιω, μακαρι να σταματαγα το χρονο 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου δεν έχω γεννήσει ακόμα ούτε έχω περάσει από αυτή τη διαδικασία αλλά είμαι έγκυος και εγώ στην 16η εβδομάδα και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κ εγώ περνάω δύσκολη φάση και επίσης μαμά γίνεσαι από όταν μαθαίνεις την ύπαρξη αυτού του πλάσματος.σιγουρα θέλει χρόνο και να ξεσπάσεις μην το αφήσεις μέσα σου και μετά από λίγο καιρό θα ξαναπροσπαθήσετε και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι ψύχραιμη και δυνατή.. Όσο τρελό και αν ακούγεται αυτό κορίτσι μου..Δεν έχεις άλλη επιλογή.. Όλα για κάποιο λόγο λένε όλοι,κάτι θα ξέρουν.. Είναι λογικό και να κλαις και να πονάς αλλά θα προχωρήσεις σκέψου και τον άντρα σου ..Κάνε κουράγιο και θα περάσει.. Όλα περνάνε..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Καλημερα κοριτσια , αυριο ειναι κ για μενα  μεγαλη μερα, διακοπη εγκυμοσυνης λογω αιμοσφαιρινοπαθειας ειμαι στη 16 εβδομαδα ειναι αγορακι και θα προκληθει τοκετος , ποσο μεγαλος ειναι ο πονος της ψυχης; υποφερω, κλαιω, μακαρι να σταματαγα το χρονο 

2 ψυχεσ που πονανε..κλαψε κοπελα μου..κλαψε να ξεσπασεισ..ουτε που μπορω να διανοηθω το ποσο πονο νιωθεισ..το μονο πογ μπορεισ να πεισ στον εαυτο σου ειναι πωζ δεν ειχσσ αλλη επιλογη..

Οτι θεσ να μοιραστεισ..θα μαστε εδω...δεν εισαι μονη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζα οτι μονο εγω το επαθα , μονο σε εμενα ετυχε , σε ποιον να το πεις; ποιος να σε καταλαβει; ποιος θα νιωσει το πονο το θυμο; μετα μπηκα στο forum και πηρα κουραγιο απο τις συζητησεις που διαβασα αλλα κ απο αυτες που μετα απο προσπαθειες καταφεραν να κρατανε στην αγκαλια τους το μωρακι τους

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Κορίτσι μου δεν έχω γεννήσει ακόμα ούτε έχω περάσει από αυτή τη διαδικασία αλλά είμαι έγκυος και εγώ στην 16η εβδομάδα και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κ εγώ περνάω δύσκολη φάση και επίσης μαμά γίνεσαι από όταν μαθαίνεις την ύπαρξη αυτού του πλάσματος.σιγουρα θέλει χρόνο και να ξεσπάσεις μην το αφήσεις μέσα σου και μετά από λίγο καιρό θα ξαναπροσπαθήσετε και όλα θα πάνε καλά!

Με το καλο , σου ευχομαι να ξεπερασεις καθε εμποδιο  και να εχεις ενα υγιη κ καλοτυχο μωρο 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Καλημερα κοριτσια , αυριο ειναι κ για μενα  μεγαλη μερα, διακοπη εγκυμοσυνης λογω αιμοσφαιρινοπαθειας ειμαι στη 16 εβδομαδα ειναι αγορακι και θα προκληθει τοκετος , ποσο μεγαλος ειναι ο πονος της ψυχης; υποφερω, κλαιω, μακαρι να σταματαγα το χρονο 

Κοριτσι μου ποσο λυπαμαι...δεν ξερω τι να σου πω...κουραγιο ψυχη μου... ξερω ειναι δυσκολο....πολλές εδω μεσα το έχουμε περάσει αυτό κ έχουμε σηκωθεί όσο κάτω κ να φτάσαμε κ πάλι κάνουμε όνειρα οτι κάποια στιγμή το όνειρο θα γίνει πραγματικότητα  κ για εμάς...θα είσαι στο μυαλό μας...Δεν ξέρω τι να σου πω ειλικρινά ποσο λυπάμαι...!!! Μια τεράστια αγκαλιά...!!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 10:01 ΜΜ, Ροζακι είπε:

Κοριτσι μου ποσο λυπαμαι...δεν ξερω τι να σου πω...κουραγιο ψυχη μου... ξερω ειναι δυσκολο....πολλές εδω μεσα το έχουμε περάσει αυτό κ έχουμε σηκωθεί όσο κάτω κ να φτάσαμε κ πάλι κάνουμε όνειρα οτι κάποια στιγμή το όνειρο θα γίνει πραγματικότητα  κ για εμάς...θα είσαι στο μυαλό μας...Δεν ξέρω τι να σου πω ειλικρινά ποσο λυπάμαι...!!! Μια τεράστια αγκαλιά...!!!

Ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση ελπιζω καποια στιγμη να μαζεψω τα κομματια μου κ να κανω ξανα ονειρα για ενα μωρακι κ τελικα να το κρατησω στην αγκαλια μου το ιδιο ευχομαι κ σε 'σενα αλλα κ σε ολες τις κοπελες που δε το εχουν καταφερει ακομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/2/2019 at 1:45 ΜΜ, Νένα 27 είπε:

Να είσαι ψύχραιμη και δυνατή.. Όσο τρελό και αν ακούγεται αυτό κορίτσι μου..Δεν έχεις άλλη επιλογή.. Όλα για κάποιο λόγο λένε όλοι,κάτι θα ξέρουν.. Είναι λογικό και να κλαις και να πονάς αλλά θα προχωρήσεις σκέψου και τον άντρα σου ..Κάνε κουράγιο και θα περάσει.. Όλα περνάνε..

Ετσι πρεπει να ειμαστε δυνατες κ να κανουμε κουραγιο αλλα ειναι τοσο εντονα τα δυσαρεστα συναισθηματα που θελουμε χρονο. Εγω εκανα διακοπη εχθες , για την αληθεια γεννησα με 13 ωρες πονους ηταν φρικτο ειδικα του τελευταιου διωρου

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Ετσι πρεπει να ειμαστε δυνατες κ να κανουμε κουραγιο αλλα ειναι τοσο εντονα τα δυσαρεστα συναισθηματα που θελουμε χρονο. Εγω εκανα διακοπη εχθες , για την αληθεια γεννησα με 13 ωρες πονους ηταν φρικτο ειδικα του τελευταιου διωρου

Λυπαμαι παρα πολυ που επρεπε να το περασετε αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια , θα ηθελα να μου πειτε  τη γνωμηνσας ή αν καποια κοπελα εχει καποια αναλογη εμπειρια  , με τον αντρα μου εχουμε κ οι δυο στιγμα εχουμε ηδη μια διακοπη εγκυμοσυνης επειδη νοσουσε το εμβρυο , ολοι οι γιατροι μας λενε να προσπαθησουμε ξανα φυσιολογικα , εμεις σκεφτηκαμε κ την εξωσωματικη , αν και πολυ νωρις γιατι ουτε βδομαδα δε κλεισαμε που την εκανα το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Καλημερα κοριτσια , θα ηθελα να μου πειτε  τη γνωμηνσας ή αν καποια κοπελα εχει καποια αναλογη εμπειρια  , με τον αντρα μου εχουμε κ οι δυο στιγμα εχουμε ηδη μια διακοπη εγκυμοσυνης επειδη νοσουσε το εμβρυο , ολοι οι γιατροι μας λενε να προσπαθησουμε ξανα φυσιολογικα , εμεις σκεφτηκαμε κ την εξωσωματικη , αν και πολυ νωρις γιατι ουτε βδομαδα δε κλεισαμε που την εκανα το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου.

Λυπάμαι πολυ για όλο αυτο που περασες.

 Η γνώμη της καθε μιας νομιζω δεν εχει νόημα, με την λογική οτι ειναι να περάσεις, μονη σου θα το περάσεις. Εισαι διατεθειμένη να σου συμβεί το ίδιο; Υπάρχει ενα 50% σαν πιθανότητα ετσι δεν ειναι;

 Και αν πραγματικά θέλεις να ακούσεις οπτικές θεωρω οτι στη θεςη σου δεν θα προσπαθούσα ποτε φυσιολογικά , μόνο με προεμφυτευτικο. Αλλα ειναι υποθετικό το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 10:09 ΠΜ, Nat 34 είπε:

Καλημερα κοριτσια , θα ηθελα να μου πειτε  τη γνωμηνσας ή αν καποια κοπελα εχει καποια αναλογη εμπειρια  , με τον αντρα μου εχουμε κ οι δυο στιγμα εχουμε ηδη μια διακοπη εγκυμοσυνης επειδη νοσουσε το εμβρυο , ολοι οι γιατροι μας λενε να προσπαθησουμε ξανα φυσιολογικα , εμεις σκεφτηκαμε κ την εξωσωματικη , αν και πολυ νωρις γιατι ουτε βδομαδα δε κλεισαμε που την εκανα το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου.

Καλημερα κορίτσι μου,

λυπαμαι παρα πολυ για όλο αυτό που πέρασες, ειναι πολυ δύσκολο..

εμεις επειδη το ξέραμε εδώ και πολλα χρόνια (πριν κάν παντρευτούμε), είχαμε ρωτήσει τον γιατρό για την εξωσωματική κτλ και μας ειχε πει (παρόλο που ο ίδιος κανει) να μην το σκεφτόμαστε κάν. Οι πιθανότητες για το μωράκι σας στο μέλλον ειναι 50% να εχει στίγμα, 25%να εχει μεσογειακή και 25% να μην εχει στίγμα. Δηλαδη το 75% θα ειναι με το μέρος σας γιατι αυτά τα νούμερα ισχύουν ξεχωριστά σε κάθε εγκυμοσυνη. Μια εξωσωματική ειδικά η πρώτη για να πετύχει εχει μικρό ποσοστό επιτυχίας οποτε θα μπαίνεις σε πολυ δύσκολες διαδικασίες χωρίς λόγο. Ακομα και αν εχει γίνει εμφύτευση με υγιή πρέπει να κανεις παλι την εξέταση για να επιβεβαιώσετε οτι δεν υπάρχει θέμα στο έμβρυο.. δηλαδη πολλές εξετάσεις κατα την γνώμη μου, πολλα φάρμακα και πολυ έντονο στρες. 

Με το καλο σου εύχομαι να μείνεις παλι έγκυος και να δεις που ολα θα ειναι καλα αυτήν την φορα, σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penelope tink είπε:

Καλημερα κορίτσι μου,

λυπαμαι παρα πολυ για όλο αυτό που πέρασες, ειναι πολυ δύσκολο..

εμεις επειδη το ξέραμε εδώ και πολλα χρόνια (πριν κάν παντρευτούμε), είχαμε ρωτήσει τον γιατρό για την εξωσωματική κτλ και μας ειχε πει (παρόλο που ο ίδιος κανει) να μην το σκεφτόμαστε κάν. Οι πιθανότητες για το μωράκι σας στο μέλλον ειναι 50% να εχει στίγμα, 25%να εχει μεσογειακή και 25% να μην εχει στίγμα. Δηλαδη το 75% θα ειναι με το μέρος σας γιατι αυτά τα νούμερα ισχύουν ξεχωριστά σε κάθε εγκυμοσυνη. Μια εξωσωματική ειδικά η πρώτη για να πετύχει εχει μικρό ποσοστό επιτυχίας οποτε θα μπαίνεις σε πολυ δύσκολες διαδικασίες χωρίς λόγο. Ακομα και αν εχει γίνει εμφύτευση με υγιή πρέπει να κανεις παλι την εξέταση για να επιβεβαιώσετε οτι δεν υπάρχει θέμα στο έμβρυο.. δηλαδη πολλές εξετάσεις κατα την γνώμη μου, πολλα φάρμακα και πολυ έντονο στρες. 

Με το καλο σου εύχομαι να μείνεις παλι έγκυος και να δεις που ολα θα ειναι καλα αυτήν την φορα, σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!

Καλημερα , σε ευχαριστω ελπιζω η επομενηννα ειναι τυχερη , προς το παρων ειναι πολυ δυσκολο , τη μια στιγμη νιωθω δυνατη , σιγουρη οτι εκανα το σωστο και την αλλη νιωθω χαλια, κλαιω κ σκεφτομαι το μωρακι μου....ο χρονος ειναι γιατρος και σε αυτο ελπιζω για να σταματησει ο πονος κ η θλιψη. Για την εξωσωματικη εχεις δικιο και εμας ολοι οι γιατροι μας ειπαν να.προσπαθησουμε φυσιολογικα μιας κ δεν εχουμε προβλημα γονιμοτητας , γι'αυτο κ εμεις το σκεφτομαστε κυριως για τα φαρμακα αλλα κ για την αποτυχια, πως ομως αντεχεις μια δευτερη αποτυχια; γιατι κ την πρωτη φορα παλι το ποσοστο ηταν με το μερος μας αλλα  στο 25%  που δε θελαμε πεσαμε, εσεις τελικα τα καταφερατε;

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 10:09 ΠΜ, Nat 34 είπε:

Καλημερα κοριτσια , θα ηθελα να μου πειτε  τη γνωμηνσας ή αν καποια κοπελα εχει καποια αναλογη εμπειρια  , με τον αντρα μου εχουμε κ οι δυο στιγμα εχουμε ηδη μια διακοπη εγκυμοσυνης επειδη νοσουσε το εμβρυο , ολοι οι γιατροι μας λενε να προσπαθησουμε ξανα φυσιολογικα , εμεις σκεφτηκαμε κ την εξωσωματικη , αν και πολυ νωρις γιατι ουτε βδομαδα δε κλεισαμε που την εκανα το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου.

 

Καλημέρα Nat. Δεν βλέπω την ηλικία σου για να σου δώσω την άποψη μου με σιγουριά. Εγώ αποφάσισα για εξωσωματική στα 37 μου μετά από διακοπή της εγκυμοσύνης μου στη 12η βδομάδα λόγω μεσογειακής αναιμίας στο μωρό. Είναι κάτι που ακόμα κουβαλάω μέσα μου σαν πληγή. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας. Έχω λοιπόν μακρά εμπειρία από την εξωσωματική για πρόληψη της μεσογειακής αναιμίας οπότε αν χρειάζεσαι πληροφορίες στείλε μου ένα π.μ. και θα χαρώ να σου απαντήσω. Γενικά θα έλεγα ότι για ένα νέο ζευγάρι μέχρι τα 36 η εξωσωματική είναι η καλύτερη επιλογή γιατί: 1) είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα της ωοθηκικής διέγερσης στις πιο νεαρές γυναίκες άρα πιο «εγγυημένο» το αποτέλεσμα και 2) δεν θα διακινδυνεύσεις μία ακόμη διακοπή που και σωματικά και ψυχολογικά έχει κάποιες συνέπειες μικρότερες ή μεγαλύτερες.

Τώρα για μία γυναίκα από 37 και πάνω θα έλεγα ότι επειδή αρχίζει η ποιότητα των ωαρίων να φθίνει, και με το δεδομένο ότι η προεμφυτευτική διάγνωση προϋποθέτει να έχεις συνήθως τέσσερα έμβρυα που θα στείλεις για βιοψία (για να δουν ποια δεν πάσχουν), εκεί τα πράγματα με την εξωσωματική γίνονται κάπως πιο δύσκολα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις αν είσαι μεγαλύτερη. Χρειάζεται όμως υπομονή στις περισσότερες περιπτώσεις εκτός αν είσαι τυχερή και πιάσει με την πρώτη-δεύτερη. Την εξωσωματική ως διαδικασία μην τη φοβάσαι. Μπορεί να φαίνεται τρομακτική αλλά δεν είναι τίποτα το σπουδαίο.

Εμείς δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας. Μόνο με εξωσωματική. Τώρα που έχασα το μωρό μου γιατί γεννήθηκε πρόωρα λόγω προεκλαμψίας που έπαθα στον έκτο μήνα, σκέφτομαι ότι ίσως να έπρεπε να είχαμε ξαναπροσπαθήσει και με φυσιολογική σύλληψη. Παράλληλα πάντα με την εξωσωματική. Μία καλή φίλη από το φόρουμ με το ίδιο πρόβλημα μ’ εμάς, αφού απέκτησε το παιδάκι της με εξωσωματική προσπαθεί και με φυσιολογική σύλληψη και με εξωσωματική. Έτσι αυξάνεις λογικά και τις πιθανότητες να πετύχεις την πολυπόθητη εγκυμοσύνη. Βέβαια όπως προανέφερα σε μία νέα γυναίκα και ειδικά αμέσως μετά από μία διακοπή, θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσει κάποιος και τη λύση της εξωσωματικής τουλάχιστον μία φορά.

Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας.

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Indyla είπε:

 

Καλημέρα Nat. Δεν βλέπω την ηλικία σου για να σου δώσω την άποψη μου με σιγουριά. Εγώ αποφάσισα για εξωσωματική στα 37 μου μετά από διακοπή της εγκυμοσύνης μου στη 12η βδομάδα λόγω μεσογειακής αναιμίας στο μωρό. Είναι κάτι που ακόμα κουβαλάω μέσα μου σαν πληγή. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας. Έχω λοιπόν μακρά εμπειρία από την εξωσωματική για πρόληψη της μεσογειακής αναιμίας οπότε αν χρειάζεσαι πληροφορίες στείλε μου ένα π.μ. και θα χαρώ να σου απαντήσω. Γενικά θα έλεγα ότι για ένα νέο ζευγάρι μέχρι τα 36 η εξωσωματική είναι η καλύτερη επιλογή γιατί: 1) είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα της ωοθηκικής διέγερσης στις πιο νεαρές γυναίκες άρα πιο «εγγυημένο» το αποτέλεσμα και 2) δεν θα διακινδυνεύσεις μία ακόμη διακοπή που και σωματικά και ψυχολογικά έχει κάποιες συνέπειες μικρότερες ή μεγαλύτερες.

Τώρα για μία γυναίκα από 37 και πάνω θα έλεγα ότι επειδή αρχίζει η ποιότητα των ωαρίων να φθίνει, και με το δεδομένο ότι η προεμφυτευτική διάγνωση προϋποθέτει να έχεις συνήθως τέσσερα έμβρυα που θα στείλεις για βιοψία (για να δουν ποια δεν πάσχουν), εκεί τα πράγματα με την εξωσωματική γίνονται κάπως πιο δύσκολα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις αν είσαι μεγαλύτερη. Χρειάζεται όμως υπομονή στις περισσότερες περιπτώσεις εκτός αν είσαι τυχερή και πιάσει με την πρώτη-δεύτερη. Την εξωσωματική ως διαδικασία μην τη φοβάσαι. Μπορεί να φαίνεται τρομακτική αλλά δεν είναι τίποτα το σπουδαίο.

Εμείς δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας. Μόνο με εξωσωματική. Τώρα που έχασα το μωρό μου γιατί γεννήθηκε πρόωρα λόγω προεκλαμψίας που έπαθα στον έκτο μήνα, σκέφτομαι ότι ίσως να έπρεπε να είχαμε ξαναπροσπαθήσει με φυσιολογική σύλληψη. Παράλληλα πάντα με την εξωσωματική. Μία καλή φίλη από το φόρουμ με το ίδιο πρόβλημα μ’ εμάς, αφού απέκτησε το παιδάκι της με εξωσωματική προσπαθεί και με φυσιολογική σύλληψη και με εξωσωματική. Έτσι αυξάνεις και τις πιθανότητες να πετύχεις μία εγκυμοσύνη. Βέβαια όπως προανέφερα σε μία νέα γυναίκα και ειδικά αμέσως μετά από μία διακοπή, θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσει κάποιος και τη λύση της εξωσωματικής τουλάχιστον μία φορά.

Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας.

 

Καλημερα , ευχαριστω για τις πληροφοριες , ειμαι 35 ετων η εγκυμοσυνη ηρθε παρα πολυ γρηγορα γι' αυτο μας λενε να το προσπαθησουμε φυσιολογικα , βεβαια δεν εχω σκοπο να προσπαθησω πανω απο μια φορες ακομα , αν τελικα το αποφασισουμε για φυσιολογικα γιατι ειναι ψυχοφθορο κ δε ξερω αν ειμαι σε θεση να επιμεινω

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nat 34 είπε:

Καλημερα , σε ευχαριστω ελπιζω η επομενηννα ειναι τυχερη , προς το παρων ειναι πολυ δυσκολο , τη μια στιγμη νιωθω δυνατη , σιγουρη οτι εκανα το σωστο και την αλλη νιωθω χαλια, κλαιω κ σκεφτομαι το μωρακι μου....ο χρονος ειναι γιατρος και σε αυτο ελπιζω για να σταματησει ο πονος κ η θλιψη. Για την εξωσωματικη εχεις δικιο και εμας ολοι οι γιατροι μας ειπαν να.προσπαθησουμε φυσιολογικα μιας κ δεν εχουμε προβλημα γονιμοτητας , γι'αυτο κ εμεις το σκεφτομαστε κυριως για τα φαρμακα αλλα κ για την αποτυχια, πως ομως αντεχεις μια δευτερη αποτυχια; γιατι κ την πρωτη φορα παλι το ποσοστο ηταν με το μερος μας αλλα  στο 25%  που δε θελαμε πεσαμε, εσεις τελικα τα καταφερατε;

Εμεις τα καταφέραμε ευτυχώς ήταν η δεύτερη εγκυμοσυνη μου και στις δυο πήγε καλα. Αυτό το ποσοστό ειναι πολυ μικρό αλλα σας έτυχε δυστυχώς και όχι μόνο σας έτυχε αλλα και στην πρώτη φορα που προσπαθήσατε τι να πω πραγματικά ειναι πολυ στενάχωρο δεν φαντάζεσαι ποσο στεναχωριέμαι σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν κοιμάσαι απλά το σκέφτεσαι συνέχεια..

έπραξες σωστά γιατι μετα θα γταν μεγάλη ταλαιπωρία για το ίδιο το παιδι και θα ήταν πολυ άδικο για εκείνο μετα. 

Σου εύχομαι ολόψυχα να ειναι ολα καλα την επόμενη φορα και πιστεύω πως θα ειναι! Να ξέρεις πως αυτή η ατυχία (γιατι ήταν πραγματικά ατυχία) δεν θα συμβεί παλι.

σχετικα με την εξωσωματική πέρα απο τα φάρμακα μην ξεχνάς και το οικονομικό. 

Προσπαθησε να το αφήσεις πίσω σου (όσο μπορείς) και να μείνεις έγκυος όσο πιο γρήγορα αφού σου το επιτρέψει ο γιατρός σου γιατι πιστεύω πως ετσι θα το ξεπεράσεις μόνο, ετσι θα μαλακώσει ο πόνος που νιώθεις. Ελπιζω να μην ακούγονται περίεργα αυτά που σου γράφω αλλα πραγματικά σου εύχομαι να πάνε ολα καλα και πιστεύω πως χρειαζεσαι τον χρόνο σου να το ξεπεράσεις απλά να μην περιμένεις πολυ, οποτε νιώσετε έτοιμοι να το προσπαθήσετε και μάλιστα σύντομα!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...