Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

Πρέπει να πάω για ιατρικές εξετάσεις σε νοσοκομείο αλλά πρέπει να ταξιδέψω και να λείψω για 1 ημέρα. Το κοριτσάκι μου είναι 2,5 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά αλλά το πρόβλημα είναι οτι θηλάζει πολύ συχνά και δεν ησυχάζει με τίποτα άλλο. Τι να κάνω; Να την πάρω μαζί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω πως ειναι η καλυτερη ιδεα...ειναι πολυ μωρο για να το αφησεις...την εχεις μαζι σου απλα καλα ειναι να μην μπει σε ιατρικο περιβαλλον για να μην κολλησει τιποτα...δηλ οση ωρα κανεις εσυ την εξεταση σου ας την εχει καποιος μεσα στο αυτοκινητο η στο καροτσι να κοιμαται η σε καποια καφετερια χωρις κοσμο κ καπνο

κ εσυ θα εισαι ευτυχισμενη κ αυτη....:rolleyes:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Δεν είναι καλή ιδέα να την αφήσεις... Θα περάσετε και οι δύο άσχημα αν χωριστείτε. Ειδικά αφού όπως λες ησυχάζει μόνο με το θηλασμό...

 

Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχω κλεισει ταξιδι εδω και αρκετο καιρο και οσο πλησιαζουν οι μερες (σε 15 περιπου) εχω κατααγχωθει. διαβαζοντας και τις συμβουλες της αγλαιας για τον αποχωρισμό αγχωθηκα ακομα περισσοτερο γιατι δεν το ειχα σκεφτει ετσι. με προβληματιζε μονο το θεμα του πως θαπιει απο το μπουκαλι και πως θα κοιμαται αφου εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος. εν τωμεταξυ ξυπναει και ενδιαμεσα για να θηλασει. Το μωρο (10 μηνων σχεδον) θα μεινει με το μπαμπα του τα αδερφια του και τη γιαγια που θα ρθει για βοηθεια. το περιβαλλον του δε θα αλλαξει εκτος απο το σημαντικοτερο ολων τη μαμα του.

 

Τι να κανω για να γινει πιο ομαλα η προσαρμογη του. Να προσπαθησω να τον κοιμησω με μπουκαλι; να τον αφησω να κλαει; να ακυρωσω το ταξιδι, το οποιο αναβαλλω συνεχως γιατι παντα κατι γινεται;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τι να κανω για να γινει πιο ομαλα η προσαρμογη του. Να προσπαθησω να τον κοιμησω με μπουκαλι; να τον αφησω να κλαει;

 

Το να τον κοιμίσεις με το μπουκάλι, ενώ σε βλέπει και μυρίζει το γάλα ή να τον αφήσεις να κλαίει ενώ ξέρει ότι είσαι κοντά, πώς νομίζεις ότι θα βοηθήσει στην προσαρμογή του;

 

Το να είσαι εκεί και να μην ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του, θα βοηθήσουν το μωρό για τις μέρες που θα λείπεις;

 

Σκέψου το λίγο πιο απλά, αν πρόκειται να πεινάσεις για πχ 3 μέρες, θα βοηθούσε περισσότερο το να κάνεις δίαιτα τις δύο προηγούμενες εβδομάδες, ή το αντίθετο;

 

να ακυρωσω το ταξιδι, το οποιο αναβαλλω συνεχως γιατι παντα κατι γινεται;
Αν υπάρχει δυνατότητα να έρθει κάποιος μαζί σου με το μωρό, θα ταλαιπωρηθούν όλοι λιγότερο, κι εσύ και το μωρό και αυτός που θα το προσέχει τα 24ωρα που θα λείπεις.

Αν δεν υπάρχει, φροντίζεις να ταλαιπωρήσεις το μωρό όσο το δυνατόν λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ευχαριστώ,

 

νομίζεις ότι θα βοηθούσε να ξεκινήσει κάποιος άλλος (π.χ. γιαγιά, μπαμπάς) να του΄δίνει το γάλα με το μπουκάλι για 'εξάσκηση' π.χ. το μεσημέρι όταν είναι με τη γιαγιά ή δεν έχει νόημα αφού ουτως ή άλλως θα ζηταει εμενα το βραδυ για να κοιμηθει;

επίσης σκέφτηκα ότι αν δεν πίνει το γάλα, για να μη μείνει νηστικός ας τρώει και 5 γεύματα στερεες, δηλ εκτος απο τα κλασικα αλλα 2 γευματα με κρεμα, τραχανά ή ότι άλλο μπορεί να φάει.

η σκέψη να τον πάρω μαζί μου υπάρχει, και έψαξα για το διαβατήριο, το οποίο βγαίνει σε 4-5 μερες απ' ότι μου είπαν οπότε προλαβαίνω. Δεν ξέρω όμως αν θα βρω εισιτήριο...μια και το ταξίδι είναι με το αεροπλάνο.

παραμένει και η σκέψη να ακυρώσω τα πάντα, βέβαια

 

διαβασα και καποιες κοπελες με θετικές εμπειριες που δεν φανηκε προβλημα οταν γυρισαν απο το ταξιδι και παιρνω θαρρος.

παντως η αληθεια ειναι οτι αν δε θλαζα δε θα το σκεφτομουν καθολου, δε θα πηγαινε το μυαλο μου να το ψαξω.

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Ανομίζεις ότι θα βοηθούσε να ξεκινήσει κάποιος άλλος (π.χ. γιαγιά, μπαμπάς) να του΄δίνει το γάλα με το μπουκάλι για 'εξάσκηση' π.χ. το μεσημέρι όταν είναι με τη γιαγιά ή δεν έχει νόημα αφού ουτως ή άλλως θα ζηταει εμενα το βραδυ για να κοιμηθει;

με τη γιαγιά το μεσημέρι κοιμάται;

 

επίσης σκέφτηκα ότι αν δεν πίνει το γάλα, για να μη μείνει νηστικός ας τρώει και 5 γεύματα στερεες, δηλ εκτος απο τα κλασικα αλλα 2 γευματα με κρεμα, τραχανά ή ότι άλλο μπορεί να φάει.

καλή ιδέα, μερικά παιδιά σε αυτή την ηλικία αρνούνται να πιούνε γάλα από το μπουκάλι

η σκέψη να τον πάρω μαζί μου υπάρχει, και έψαξα για το διαβατήριο, το οποίο βγαίνει σε 4-5 μερες απ' ότι μου είπαν οπότε προλαβαίνω. Δεν ξέρω όμως αν θα βρω εισιτήριο...μια και το ταξίδι είναι με το αεροπλάνο.

παραμένει και η σκέψη να ακυρώσω τα πάντα, βέβαια

κάνε την προσπάθεια

 

Σε κάθε περίπτωση να μιλήσεις στο μωρό και να το προετοιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως αν θα βρω εισιτήριο...μια και το ταξίδι είναι με το αεροπλάνο.

 

Κάτω από δύο χρονών δεν έχει δική του θέση στο αεροπλάνο, οπότε δεν τίθεται θέμα να μην βρεις. Απλώς πρέπει να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων και για το μωρό.

Εγώ έλειψα τρεις νύχτες όταν η πρώτη μου κόρη ήταν 11 μηνών, και δεν υπήρξε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από δύο χρονών δεν έχει δική του θέση στο αεροπλάνο, οπότε δεν τίθεται θέμα να μην βρεις. Απλώς πρέπει να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων και για το μωρό.

Εγώ έλειψα τρεις νύχτες όταν η πρώτη μου κόρη ήταν 11 μηνών, και δεν υπήρξε πρόβλημα.

 

Για το μωρό δεν χρειάζεται εισητήριο, χρειάζεται όμως για τον ενήλικα που θα είναι μαζί με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το μωρό δεν χρειάζεται εισητήριο, χρειάζεται όμως για τον ενήλικα που θα είναι μαζί με το μωρό.

 

Σώωωπα! Νά 'σαι καλά που αφιερώνεις το χρόνο σου για να μας διαφωτίζεις ακόμη και σ΄αυτό!

 

Πέρα από την πλάκα, η μαμά έχει ήδη εισιτήριο, αν κατάλαβα. Τέλος πάντων, off topic.

Επεξεργάστηκαν by pax
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

 

Πέρα από την πλάκα, η μαμά έχει ήδη εισιτήριο, αν κατάλαβα. Τέλος πάντων, off topic.

 

pax, η μαμά έχει εισιτήριο και ταξιδεύει για δουλειά.

Το μωρό δεν χρειάζεται εισιτήριο αλλά χρειάζεται κάποιον άλλον, πέρα από τη μαμά, για να το προσέχει όσο η μαμά λείπει για δουλειά.

Αυτός ο επιπλέον ενήλικας, θα χρειαστεί εισιτήριο και η μαμά ξέρει ότι θα είναι δύσκολο να βρει αυτό το επιπλέον εισιτήριο, λίγες μέρες πριν το ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!Επαναφέρω ένα παλιό θέμα γιατί θα ήθελα τις γνώμες σας. Έχω μια μπέμπα 8 μηνών. Πλέον τη θηλάζω δύο τρεις φορές (κυριως αν σηκωθει τη νυχτα)αλλά λίγο και πιο πολύ για παρηγοριά και γλαρωμα.Δεν έχω μεγάλη ποσότητα πλέον και της δίνω και ξένο μαζί με τις στέρεες. Πρόκειται να λείψω όμως για μια εβδομάδα με τον άντρα μου και σκεφτηκα να την αφησω στη γιαγια. Πολλες φορες τη βλέπω οτι χρειαζεται στήθος για να ηρεμήσει καθώς δεν παίρνει την πιπίλα. Θεωρειτε οτι μπορω να διατηρησω τον θηλασμο με αντλησεις ή πρεπει να τον διακόψω εφοσον το διαστημα ειναι μεγαλο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , katie84 είπε:

Καλησπέρα σας!Επαναφέρω ένα παλιό θέμα γιατί θα ήθελα τις γνώμες σας. Έχω μια μπέμπα 8 μηνών. Πλέον τη θηλάζω δύο τρεις φορές (κυριως αν σηκωθει τη νυχτα)αλλά λίγο και πιο πολύ για παρηγοριά και γλαρωμα.Δεν έχω μεγάλη ποσότητα πλέον και της δίνω και ξένο μαζί με τις στέρεες. Πρόκειται να λείψω όμως για μια εβδομάδα με τον άντρα μου και σκεφτηκα να την αφησω στη γιαγια. Πολλες φορες τη βλέπω οτι χρειαζεται στήθος για να ηρεμήσει καθώς δεν παίρνει την πιπίλα. Θεωρειτε οτι μπορω να διατηρησω τον θηλασμο με αντλησεις ή πρεπει να τον διακόψω εφοσον το διαστημα ειναι μεγαλο; 

φανταζομαι για το πρακτικο του θεματος,θα βρει η γιαγια καποιον αλλον τροπο να την ηρεμησει

προσωπικα δ το επεδιωξα,ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια θηλαζανε παρα πολυ,γτ ειναι πολλα βραδια συνεχομενα,δ ξερω κ σε τι αποσταση θα ειστε

εφοσον δινεις μονο 2-3φορες το 24ωρο,κ μονο για γλαρωμα,λογικα δ θα χρειαζεται κ πολυ αντληση.ισως 1φορα την νυχτα.αλλα δ ξερω αν θα μπορεσεις να βγαλεις ευκολα,αν θα χρειαστει θηλαστρο κλπ

επειδη ομως θηλαζει λιγο μπορει οταν γυρισεις να μην θελει.ας το εχεις κ αυτο σαν ενδεχομενο,εφοσον δ σε πειραζει

κτ αλλο που θα υπολογιζα προσωπικα ειναι αν γενικα εχει μεινει το μωρο χωρις εσας με την γιαγια,εστω ενα βραδυ.ισως ειναι αποτομο να μεινει ξαφνικα μια βδομαδα.δ ξερω αν θα το εκανα αν δ ηταν αναγκη

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, katie84 said:

Καλησπέρα σας!Επαναφέρω ένα παλιό θέμα γιατί θα ήθελα τις γνώμες σας. Έχω μια μπέμπα 8 μηνών. Πλέον τη θηλάζω δύο τρεις φορές (κυριως αν σηκωθει τη νυχτα)αλλά λίγο και πιο πολύ για παρηγοριά και γλαρωμα.Δεν έχω μεγάλη ποσότητα πλέον και της δίνω και ξένο μαζί με τις στέρεες. Πρόκειται να λείψω όμως για μια εβδομάδα με τον άντρα μου και σκεφτηκα να την αφησω στη γιαγια. Πολλες φορες τη βλέπω οτι χρειαζεται στήθος για να ηρεμήσει καθώς δεν παίρνει την πιπίλα. Θεωρειτε οτι μπορω να διατηρησω τον θηλασμο με αντλησεις ή πρεπει να τον διακόψω εφοσον το διαστημα ειναι μεγαλο; 

Σκέφτομαι πως θα είναι πάρα πολύ δύσκολο και για τη γιαγιά κ για το μωρό. Είναι πολύς ο καιρός και αν ηρεμει με το στήθος θα πάθει ένα σοκ και οι δύο θα πάθουν δηλαδή. Το κοιμιζει το μωρό η γιαγιά γενικά, έχει ξαναμεινει μαζι της? Όσο για το θηλασμο εξαρτάται από εσένα. Αν θέλεις να τον κόψεις είναι μια καλή ευκαιρία. Αν θέλεις να τον συνεχίσεις μπορεις να αντλείς 1-2 φορά την ημέρα κατά προτίμηση νωρίς το πρωί και πριν κοιμηθείς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 13/7/2022 at 10:42 ΜΜ, katie84 είπε:

Καλησπέρα σας!Επαναφέρω ένα παλιό θέμα γιατί θα ήθελα τις γνώμες σας. Έχω μια μπέμπα 8 μηνών. Πλέον τη θηλάζω δύο τρεις φορές (κυριως αν σηκωθει τη νυχτα)αλλά λίγο και πιο πολύ για παρηγοριά και γλαρωμα.Δεν έχω μεγάλη ποσότητα πλέον και της δίνω και ξένο μαζί με τις στέρεες. Πρόκειται να λείψω όμως για μια εβδομάδα με τον άντρα μου και σκεφτηκα να την αφησω στη γιαγια. Πολλες φορες τη βλέπω οτι χρειαζεται στήθος για να ηρεμήσει καθώς δεν παίρνει την πιπίλα. Θεωρειτε οτι μπορω να διατηρησω τον θηλασμο με αντλησεις ή πρεπει να τον διακόψω εφοσον το διαστημα ειναι μεγαλο; 

Το ότι ηρεμεί έχει περισσότερο να κάνει με την αίσθηση του στήθους και τη μυρωδιά σου αφού πλέον πίνει κ ξενο γαλα και τροφές. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...