Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

καλησπερα ταξιδιαρικα κοριτσακια!!!!!!!!

 

την προηγουμενη βδομαδα πηγαμε οικογενειακως στο βερολινο...

περασαμε πολυ ομορφα.....αν και ειχε πολικες θερμοκρασιες!!! -2 -3 εως 3!! :shock:

κουκουλωνομασταν και κυκλοφορουσαμε!!

 

ο μπεμπης ειδε το μουσειο της περγαμου!! ενθουσιαστηκε σε ενα αλλο μουσειο με εργα απο τον πικασο και τον κλεε !!

φωτογραφηθηκε σε συντριβανια αγαλματα αξιοθεατα κλπ :D

κοιμοταν στο καροτσι σαν πουλακι!! εφαγε σε γερμανικα εστιατορια ... θηλασε στο σπιτι του μπρεχτ :D χαζεψε το πασχαλινο παζαρι στην alexandrplatz , γευματισε στο τρενο, εκανε καμακι σε κατι κοριτσακια στο αεροπλανο.............!!!!!!!!!!!!!!!!

 

την πρωτη μερα δυστυχως ειχαμε ενα ατυχηματακι! ενα αντικειμενο επεσε απο ψηλα στο σπιτι που νοικιαζαμε και του εκανε μια πληγουλα στο μετωπο.ευτυχως βρηκαμε ευκολα νοσοκομειο και εχοντας βγαλει ευρωπαικη καρτα υγειας δεν ταλαιπωρηθηκαμε και μας εξυπηρετησαν αμεσα.πηρε ενα γερμανικο παρασημο και συνεχισαμε τη μερα μας. ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο.

 

πιστευω πως περασε καλα παρα το ατυχηματακι του.ηταν πολυ χαρουμενος που ηταν μαζι μας. προσαρμοστηκε ευκολα παντου γιατι ειμασταν εμεις εκει !!!! δεν το μετανιωσα που τον ειχα μαζι μου γιατι περασαμε κι εμεις καλα. ηταν ενα ταξιδι διαφορετικο απο αυτα που καναμε οταν ειμασταν ατεκνοι αλλα ηταν εξισου ενδιαφερον και απολαυστικο!!!! ασε που το αντιμετωπισαμε σαν μια προκληση το να εχουμε και το παιδακι μας μαζι και μας ικανοποιησε ιδιαιτερα που το καταφεραμε και το απολαυσαμε.

 

τωρα ετοιμαζουμε το πλανο των καλοκαιρινων μας διακοπων!!!

 

καλα μας ταξιδια.............................................................................

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ολα καλα με το φαγητο!!

τι καιρος ηταν αυτος??? την πρωτη μερα χιονιζε 10 λεπτα και το εστρωνε και μετα εκανε ηλιο 10 λεπτα και το ελιωνε!! απιστευτος καιρος!!! και πολυ κρυο αλλα αντεξαμε!!! μου αρεσαν τα γερμανικα καροτσακια με τη γουνα του προβατου πανω κατω!!!

το αστειο ειναι οτι ολο πανω σε ελληνες πεφταμε!! εξω απο το μουσειο της περγαμου και ενω χιονιζει περνανε απο διπλα κατι ελληνες και λεει ενας απο αυτους κοιτα ρε οι γερμανοι τα βγαζουν εξω με τετοιο κρυο!!! και το ελεγε για μας !!! κοιταχτηκαμε με τον αντρα μου και σκασαμε στα γελια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Τον Ιούνιο πρέπει να πάω στην Σύμη για 2 ημέρες (με τον σύζυγό) αλλά το "πρόβλημα" είναι τι θα κάνω με την μικρή.

Με έχει αγχώσει πολύ το θέμα. Να την αφήσω στους γονείς μου ή να την πάρουμε μαζί?

Αν την αφήσω με τους δικούς μου , θα πρέπει να δω τι θα κάνω με το γάλα της (δεν έχω αντλήσει ποτέ).

Επίσης κλαίει όταν χάνομαι από το οπτικό της πεδίο, τι θα γίνει αν κάνει να με δει 2 ολόκληρες μέρες?

Θα πάμε με αεροπλάνο εώς την Ρόδο και από κει με καράβι.

Δεν είναι ταλαιπωρία για το παιδί?

Μια φίλη μου που πήγε Κύπρο της είχε πει ο παιδίατρος της πως θα πρέπει να θηλάζει το μωρό κατά της πτήση για να μην βουλώσουν τα αυτάκια του, ισχύει?

Η δικιά μου δεν θηλάζει παραπάνω από 10 λεπτά, πως θα βγεί λοιπόν μια πτήση 45 λεπτών περίπου?

Έχει ταξιδέψει καμιά σας με το μωρό της, να μου πει εμπειρία?

Τα φώτα σας παρακαλώ...

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

dora πιο πολυ αγχος θα εχεις αν την αφησεις παρα αν την παρεις...

ο θηλασμος αφορα μονο τα 10λεπτα της απογειωσης και της προσγειωσης. τωρα αν το βλεπεις αμησυχο και στο ενδιαμεσο του προσφερεις παλι λιγο στηθος! παρε και ενα ποτηρακι με νερο μαζι αν αρνειται το στηθος εκεινη την ωρα. ο δικος μου εχει πεταξει 6 φορες μεχρι στιγμης!!!μια χαρα τα πηγε ... εκανε και γλυκες στις αεροσυνοδους!!! δυσκολευτηκα μονο στο 3ωρο ταξιδι για βερολινο γιατι νυσταζε και γκρινιαζε. αλλα και στο εδαφος γκρινιαζει και με πρηζει λιγο μεχρι να κοιμηθει.

ζητα να σου εχουν και ενα παρκοκρεβατο για το μωρο στο ξενοδοχειο και παρε μονο καροτσι. το δινεις τη στιγμη που μπαινεις στο αεροπλανο και το παιρνεις τη στιγμη που βγαινεις.

μια χαρα θα περασετε. ειναι δυσκολο για το μωρο να μεινει μακρυα σας 2 μερες. ασε που κι εσυ θα σκασεις απο το αγχος!!!!!!!!!!!!

συμη ε??? τι τελεια!!! ζηλευωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μία απορία! Εντάξει το παρκοκρέβατο που τα περισσότερα ξενοδοχεία σου το προσφέρουν και το καρότσι το έχουμε πάντα μαζί, αλλά με το καρεκλάκι αυτοκινήτου τι γίνεται ?Το κουβαλάται κι αυτό μαζί?Θέλω να πω αν πάτε κάπου χωρίς το αυτοκίνητο π.χ. με αεροπλάνο εκεί το μωρό πώς τα μετακινείται?Μπαίνετε σε μέσα μαζικής μεταφοράς, παίρνετε ταξί ή νοικιάζετε αμάξι?Θα ταξιδέψουμε κι εμείς το τριήμερο της Πρωτομαγιάς κι αναρωτιέμαι αν πρέπει να κουβαλήσουμε και το καρεκλάκι αυτοκινήτου! (κάπως μπερδεμένα τα έγραψα νομίζω!)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία! Εντάξει το παρκοκρέβατο που τα περισσότερα ξενοδοχεία σου το προσφέρουν και το καρότσι το έχουμε πάντα μαζί, αλλά με το καρεκλάκι αυτοκινήτου τι γίνεται ?Το κουβαλάται κι αυτό μαζί?Θέλω να πω αν πάτε κάπου χωρίς το αυτοκίνητο π.χ. με αεροπλάνο εκεί το μωρό πώς τα μετακινείται?Μπαίνετε σε μέσα μαζικής μεταφοράς, παίρνετε ταξί ή νοικιάζετε αμάξι?Θα ταξιδέψουμε κι εμείς το τριήμερο της Πρωτομαγιάς κι αναρωτιέμαι αν πρέπει να κουβαλήσουμε και το καρεκλάκι αυτοκινήτου! (κάπως μπερδεμένα τα έγραψα νομίζω!)

 

Αν νοικιάσεις αμάξι ζητάς να έχει και καρεκλάκι αυτοκινήτου, αυτό που ταιριάζει για την ηλικία του μωρού σου. Το πληρώνεις βέβαια extra. Τώρα αν είναι καλύτερα αμάξι, ΜΜΜ ή ταξί ας μας πουν οι μανούλες που έχουν σχετική εμπειρία.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

dora πιο πολυ αγχος θα εχεις αν την αφησεις παρα αν την παρεις...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Δυσκολεύομαι περισσότερο να την αφήσω τώρα παρά όταν 2 μηνών...

Ίσως επειδή είναι τόσο ορατά τα συναισθήματά της :)

 

παρε και ενα ποτηρακι με νερο μαζι αν αρνειται το στηθος εκεινη την ωρα

 

Νεράκι δεν πίνουμε ακόμα, ελπίζω μέχρι τότε να το θέλει. Η πιπίλα μας βολεύει?

 

συμη ε??? τι τελεια!!! ζηλευωωωωωωωωωωωωωω

 

Πήγα Σύμη πριν 2 καλοκαίρια (πέρσι δεν είχε διακοπές, ήμουν στον 8ο με μέση κομμάτια και κοιλιά τούρλα :D ) και την ερωτεύθηκα...

Θεωρώ πως είναι ένα από τα ομορφότερα νησιά, που δεν χρειάζεται αμάξι (πας σχεδόν παντού με τα sea boat, έχει mini bus και είναι μόνο 4 ώρες από την Αθήνα!)

Ήταν να πάω περσι (έχω κάνει τάμα στον Πανορμίτη) αλλά δεν τα κατάφερα και ζήτησα κατανόηση .. :wink:

Φέτος όμως δεν υπάρχει δικαιολογία, ο Στρατηγός δεν χαρίζει...:roll:

Δεν ήξερα για το παρκοκρέβατο, θα το διευκρινήσω πριν κλείσω δωμάτιο.

Με αγχώνει λίγο μήπως φοβηθεί στο αεροπλάνο, μήπως κλαίει, μήπως...

 

Μήπως σκέφτομαι πολύ? :?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

dora, άντε να σε ξεαγχώσω κι εγώ λίγο!

Πέρυσι τον Ιούλιο ταξιδέψαμε αεροπορικώς με τη μικρή-που μόλις είχε κλείσει τον 6ο μήνα- στο Μόναχο. Πράγματι θήλαζε κατά την απογείωση και προσγείωση, ώστε να μην της πονέσουν τα αυτάκια, την κρατούσα αγκαλίτσα δεμένη με την ειδική ζώνη που δίνουν για τα μωρά κι όλα καλά. Σε μια τσάντα είχα και κανά δυο παιχνιδάκια της για να ξεχνιέται, δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα! Και μείναμε 15 μέρες χωρίς να προκύψει κανένα παρατράγουδο, αν και εγώ πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι αυτό, είχα λίγο άγχος για το τι μπορεί να προέκυπτε!

 

Αφού,λοιπόν, πήραμε το... κολάι, τον επόμενο μήνα ταξιδέψαμε πάλι αεροπορικώς για Ρόδο, όπου κάναμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Είχα μαζί μόνο το μούλτι για να της αλέθω τα φρούτα και τα λαχανικα. Κι εκεί κανένα πρόβλημα.

 

Πάντως και στο Μόναχο και στη Ρόδο με βόλεψε πάρα πολύ το sling, γιατί κάποιες φορές η μικρή δεν καθόταν με τίποτα στο καρότσι!

 

Συμπέρασμα: θα την έπαιρνα μαζί μου στη Σύμη, γιατί δεν θα έβρισκα το λόγο να την αφήσω πίσω! :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ενα μικρο tip αγοραστε καινουρια μικρα παιχνιδακια για να τους τραβανε την προσοχη στο αεροπλανο αλλα εχετε μαζι και ενα παλιο αγαπημενο που ειναι εγγυημενο!!!!!!!

ακομη και στην ελλαδα νοικιαζουν αμαξι με καθισσματακι μερικες φορες χωρις επιβαρυνση.

ειναι ευκολο!! αν για σενα το ταξιδι και το ξενο μερος δεν ειναι μπελας τοτε δεν ειναι και για τα μωρα...

το sling ειναι πραγματι χρησιμο!!!

καλα ταξιδιααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνεται :)

 

και ενα μικρο tip αγοραστε καινουρια μικρα παιχνιδακια για να τους τραβανε την προσοχη στο αεροπλανο αλλα εχετε μαζι και ενα παλιο αγαπημενο που ειναι εγγυημενο!!!!!!!

 

Thanks for the tip :D:wink:

 

το sling ειναι πραγματι χρησιμο!!!

 

Thanks again for the tip :D:wink:

 

αν και εγώ πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι αυτό, είχα λίγο άγχος για το τι μπορεί να προέκυπτε!

 

Είναι τόσο απρόβλεπτη η πρώτη φορά που κάνεις κάτι με το μωρό πια!!!!

 

 

Πάντως και στο Μόναχο και στη Ρόδο με βόλεψε πάρα πολύ το sling, γιατί κάποιες φορές η μικρή δεν καθόταν με τίποτα στο καρότσι!

 

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σας καθόλου!!!!

Με κλειστά τα μάτια!!!! :D

 

Συμπέρασμα: θα την έπαιρνα μαζί μου στη Σύμη, γιατί δεν θα έβρισκα το λόγο να την αφήσω πίσω!

 

Έτσι όπως μου τα λέτε ούτε εγώ βρίσκω λόγο... :wink::D

 

zorra, θα μου ήταν χρήσιμες πληροφορίες για την Ρόδο.

Την σκέφτομαι και εγώ σαν πιθανό προορισμό για διακοπές...

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θέλω να ρωτήσω τί γίνεται εάν δέν θηλάσω για 24 ώρες,επειδή σκοπεύω να λείψω και να αφήσω το 2 μηνών μωράκι μου στη γιαγιά του με γάλα που θα έχω ήδη αντλήσει.Πρέπει εκείνο το 24ωρο να βγάζω το γάλα με το χέρι ή με το θήλαστρο;ή και καθόλου;(έχω αρκετό γάλα αν και δεν πρήζεται πλέον το στήθος μου σε περίπτωση που δέν έχω θηλάσει για λίγες ώρες-σε αντίθεση με τις πρώτες μέρες...).Ρωτάω επειδή μου λένε κάποιοι να προσέχω να μήν πετρώσει το στήθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πετρώσει το στήθος σου αν δεν θηλάσεις για 24 ώρες. Θα πρέπει να πάρεις ένα θήλαστρο μαζί σου και να αντλήσεις τουλάχιστον 5-6 φορες μέσα στο 24ωρο αυτό, μπορεί και παραπάνω. Τώρα με το χέρι αυτή η δουλειά μπορεί να είναι πολύ πιο κουραστική.

Θα σου πουν κι άλλες μαμάδες. Αυτά πάντως θα έκανα κι εγώ αν χρειαζόταν να λείψω μια μέρα κι είχα τόσο μικρό μωρό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

την μπεμπα την θηλαζω με το μεσημεριανο της φαί για να κοιμηθει.

τον ιουλιο που γινει η βαπτιση της στην Τηνο πώς θα τα βολεψω απο την στιγμη που θα ειμαστε συνεχεια εξω το μεσημερι?

δεν την εχω ταίσει ποτε εξω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα

θα ηθελα τα φωτα σας και τις γνωμες σας

εχω μια μικρουλα 2 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα

 

σε 1,5 μηνα θα χρειαστει να λειψω για πεντε μερες και τη μικρη θα την εχει η γιαγια της

δεν θελω να σταματησω να θηλαζω και σκεφτηκα να μαζεψω γαλα στην καταψυξη

το προβλημα μου ειναι αν η μικρη θα δεχτει να το πινει απο το μπουκαλι

μια φορα που αντλησα και της το εδωσε η γιαγια της δεν το ηθελε καθολου

 

επισης εκει που θα ειμαι ολη μερα δεν θα μπορω να αντλω μονο το βραδυ που θα ειμαι μεσα.θα εχω προβλημα με αυτο?

 

αχ τι να κανω?

δεν θελω να σταματησω το θηλασμο

προσπαθησα τοσο πολυ και θελω να συνεχισω

Link to comment
Share on other sites

EFOULA αν με μωρό 3,5 μηνων, για 5 24ωρα αντλεις μονο βράδυ, 1ον θα πρηστεί το στηθος σου και θα υποφέρεις, και 2ον και σημαντικοτερο, θα εχεις προβλημα με την παραγωγή σου και μετά θα ταλαιπωρηθεις για να την επαναφερεις.

Προσπαθησε να αντλεις και μεσα στην ημέρα ειναι απαραιτητο!

 

πρωτου φυγεις βεβαιωσου οτι μπορει να πιει απο το μπιμπερό, στην ανάγκη δοκιμάστε αλλες πιπιλες, στασεις και μην της το δωσεις εσύ αλλά καποιος άλλος.

 

5 μερες απουσια δεν ειναι σε καμια περιπτωση λογος να διακοψεις το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μπέμπα μου έχει σταματήσει να πίνει γάλα από το μπιμπερό και γενικώς αντλημένο από 9 μηνών προτιμάει κατευθείαν από τη πηγή. Τώρα είναι 11,5 μηνών. Πρόκειται να λείψω κάποια βράδυα το προσεχή μήνα. Όταν κάποα βράδυα ξυπνάει τη νύχτα τη θηλάζω πάντα και ξανακοιμάται αμέσως. Αν λείπω και τύχει και ξυπνήσει τι να της δώσουνε να φάει μέσα στον ύπνο της γιατί όταν θηλάζει βράδυα είναι μοισοκοιμισμένη?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά!Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα...Η πιτσιρίκα μου είναι 3,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

Το μπιμπερό όσο ήταν πολύ πολύ μωρό το έπαιρνε που και που όταν χρειαζόταν με δικό μου γάλα από αντλήσεις που έκανα...τώρα όμως που έχει μεγαλώσει και αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω της,δε θέλει ούτε να το δει.(Ενοείται ούτε παίρνει πιπίλα ούτε έχει πάρει καθόλου).

Το δεκέμβριο θα χρειαστεί να φύγω στο εξωτερικό για ένα 3ήμερο...και έχω αρχίσει να ανησυχώ για το πως θα τρέφεται το παιδί...γάλα δικό μου υπάρχει στην κατάψυξη από αντλήσεις που είχα κάνει στο παρελθόν.Δεν ξέρω αν θα της φτάσει όμως.Σίγουρα εως τότε θα έχουν μπει και κάποια γεύματα με κρέμες ή φρουτόκρεμες.Θα συμπληρώνει 6 μήνες ζωής.

πως πρέπει να διαχειριστώ το θέμα αυτό?

με ανυσηχεί γιατί σίγουρα ο θηλασμός δεν θα έχει προλάβει να κοπεί ως τότε.Δεν το επιδιώκω αυτό φυσικά,οπότε σκέφτομαι αν ο απότομος αποθηλασμός των 3 ημερών θα είναι τραύμα για την μικρή και αν μετά θα θελήσει να ξαναπιάσει το στήθος....

σε περίπτωση που δεν της φτάσει το αποθηκευμένο γάλα μου και χρειαστεί να πάρει και ξένο όσο λειπω τι γίνεται όταν επιστρέψω??θα προσαρμωστεί και πάλι στο στήθος???και αντλήσεις (για να αποθηκεύσω κιάλλο) να κάνω τώρα δεν μπορώ γιατί η ποσότητα του γάλατος δεν είναι όπως στις αρχές,το παιδί τραβάει αυτό που χρειάζεται και το στήθος δεν είναι υπερφορτωμένο.

 

αν ξέρει κάποια κοπέλα ας μου δώσει τα φώτα της....είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα αυτό. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Για τριήμερη απουσία θα χρειαστείς περίπου 3 λίτρα αποθηκευμένο γάλα. Μπορεί περισσότερο μπορεί και λιγότερο, ανάλογα με το πόσο θα τρώει από τις στερεές. Ίσως να μην τις δεχτεί αμέσως (όπως τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν). Οπότε με 3 λίτρα θα είσαι σχετικά καλυμμένη.

 

Υπάρχει ο κίνδυνος να μην ξαναδεχτεί να πιάσει το στήθος όταν επιστρέψεις. Το μωρό δεν καταλαβαίνει γιατί το αφήνεις και αντιδρά ανάλογα. Και θα ειναι πολύ μικρό ακόμα τότε. Αν δεν είναι εντελώς απαραίτητο αυτό το ταξίδι, θα έλεγα να μην το κάνεις ή να πάρεις και το μωρό μαζί αν είναι εφικτό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τριήμερη απουσία θα χρειαστείς περίπου 3 λίτρα αποθηκευμένο γάλα. Μπορεί περισσότερο μπορεί και λιγότερο, ανάλογα με το πόσο θα τρώει από τις στερεές. Ίσως να μην τις δεχτεί αμέσως (όπως τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν). Οπότε με 3 λίτρα θα είσαι σχετικά καλυμμένη.

 

Υπάρχει ο κίνδυνος να μην ξαναδεχτεί να πιάσει το στήθος όταν επιστρέψεις. Το μωρό δεν καταλαβαίνει γιατί το αφήνεις και αντιδρά ανάλογα. Και θα ειναι πολύ μικρό ακόμα τότε. Αν δεν είναι εντελώς απαραίτητο αυτό το ταξίδι, θα έλεγα να μην το κάνεις ή να πάρεις και το μωρό μαζί αν είναι εφικτό.

 

Καταρχάς δεν έχω αποθηκευμένα 3 λίτρα γιατί δεν πίστευα ποτέ όι θα μου χρειαστούν...έχω κοντά στα 2 λίτρα οπότε σίγουρα θα χρειαστεί ξένο.Θα μπορέσω να βγάλω τώρα κιάλλο γάλα για να αποθηκεύσω??έχει παγιωθεί ο θηλασμός και το στήθος δεν είναι ποτέ υπερφορτωμένο...

 

Κατα δεύτερον,είναι τόσο σίγουρο ότι δεν θα δεχτεί το στήθος μετά???:shock::shock::shock::cry::cry::cry:

με διέλυσες...τι μου είπες τώρα...δεν μπορεί ο αποθηλασμός να γίνει τόσο βίαια...όταν λες ότι είναι πολύ μικρή για να καταλαβαίνει τι ενοείς??γιατί να μην ξαναπάρει το στήθος όπως το έπαιρνε πριν λείψω ,αφού την γεύση και την αίσθηση την έχει.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλλους τρεις μήνες να μαζέψεις ένα λίτρο – μην αγχώνεσαι γίνεται.... Μπορείς να αντλείς όταν τελειώνεις θηλασμό ή παράλληλα όταν θηλάζεις (θηλάζεις απο το ένα στήθος αντλείς απο το άλλο) σιγά σιγά θα μαζευτεί η ποσότητα... Αν θέλεις να συνεχίσεις θηλασμό θα πρέπει να πάρεις το θήλαστρο μαζί σου να αντλείς κατά την απουσία σου για να μη μένει το στήθος χωρίς ερέθισμα τόσες μέρες και να αποσυμφορηθεί. Εγώ έλειψα 2 μέρες και δεν είδα κάποια άρνηση για θηλασμό από την μικρούλα μου, εξαρτάται από το παιδί ....νομίζω ότι 6 μηνών παιδί δεν είναι τόσο μικρό για να μπερδευτεί ή θα είναι τόσο εύκολο να ξεχάσει να θηλάζει σε τρεις μέρες αλλά και πάλι κανένας δεν μπορεί να σου πει με απόλυτη σιγουριά πια θα είναι η αντίδραση του μιας και είναι πολύ μικρό να καταλάβει αν θα επιστρέψεις....το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αντλείς και αφού το ταξίδι δεν μπορείς να το αναβάλεις ή να ταξιδέψεις μαζί θα αντιμετωπίσεις την όποια αντίδραση ανάλογα όταν επιστρέψεις...Κάποια πράγματα είναι βλέποντας και κάνοντας ...δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πως θα μεταφράσει το παιδί την τριήμερη απουσία σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα...Η πιτσιρίκα μου είναι 3,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

Το μπιμπερό όσο ήταν πολύ πολύ μωρό το έπαιρνε που και που όταν χρειαζόταν με δικό μου γάλα από αντλήσεις που έκανα...τώρα όμως που έχει μεγαλώσει και αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω της,δε θέλει ούτε να το δει.(Ενοείται ούτε παίρνει πιπίλα ούτε έχει πάρει καθόλου).

Το δεκέμβριο θα χρειαστεί να φύγω στο εξωτερικό για ένα 3ήμερο...και έχω αρχίσει να ανησυχώ για το πως θα τρέφεται το παιδί...γάλα δικό μου υπάρχει στην κατάψυξη από αντλήσεις που είχα κάνει στο παρελθόν.Δεν ξέρω αν θα της φτάσει όμως.Σίγουρα εως τότε θα έχουν μπει και κάποια γεύματα με κρέμες ή φρουτόκρεμες.Θα συμπληρώνει 6 μήνες ζωής.

πως πρέπει να διαχειριστώ το θέμα αυτό?

με ανυσηχεί γιατί σίγουρα ο θηλασμός δεν θα έχει προλάβει να κοπεί ως τότε.Δεν το επιδιώκω αυτό φυσικά,οπότε σκέφτομαι αν ο απότομος αποθηλασμός των 3 ημερών θα είναι τραύμα για την μικρή και αν μετά θα θελήσει να ξαναπιάσει το στήθος....

σε περίπτωση που δεν της φτάσει το αποθηκευμένο γάλα μου και χρειαστεί να πάρει και ξένο όσο λειπω τι γίνεται όταν επιστρέψω??θα προσαρμωστεί και πάλι στο στήθος???και αντλήσεις (για να αποθηκεύσω κιάλλο) να κάνω τώρα δεν μπορώ γιατί η ποσότητα του γάλατος δεν είναι όπως στις αρχές,το παιδί τραβάει αυτό που χρειάζεται και το στήθος δεν είναι υπερφορτωμένο.

 

αν ξέρει κάποια κοπέλα ας μου δώσει τα φώτα της....είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα αυτό. :roll:

 

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα πρέπει να σε απασχολεί δεν είναι αν δεχτεί το στήθος όταν γυρίσεις αλλά τι θα γίνει αν δε δεχτεί το μπιμπερό όσο λείπεις. Θα πρέπει οπωσδήποτε αν αυτό το ταξιδι είναι απαραίτητο και δεν μπορείς να την πάρεις μαζί σου να κάνεις πρόβες από νωρίτερα φροντίζοντας να της δίνει αντλημένο γάλα με μπιμπερό ο άνθρωπος που θα την κρατήσει όταν θα λείπεις.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα πρέπει να σε απασχολεί δεν είναι αν δεχτεί το στήθος όταν γυρίσεις αλλά τι θα γίνει αν δε δεχτεί το μπιμπερό όσο λείπεις. Θα πρέπει οπωσδήποτε αν αυτό το ταξιδι είναι απαραίτητο και δεν μπορείς να την πάρεις μαζί σου να κάνεις πρόβες από νωρίτερα φροντίζοντας να της δίνει αντλημένο γάλα με μπιμπερό ο άνθρωπος που θα την κρατήσει όταν θα λείπεις.

 

 

Όσο με απασχολεί αν θα πιάσει στήθος ξανά όταν γυρίσω,άλλο τόσο με απασχολεί τι θα γίνει με το μπιμπερό που δεν θέλει ούτε ζωγραφιστό να το βλέπει!!!

 

πρέπει να λείψω οποσδήποτε....δε φανταζόμουν κιόλας ότι θα θηλάζει τόσο καιρό..πρώτο παιδί και είχα άγνοια στα πάντα...

 

Ότι θα ξεκινήσω να της δίνω μπιμπερό με το γάλα μου λίγο -λίγο ίσα να το συνηθίσει αρκετό καιρό πριν φύγω είναι το μόνο σίγουρο...

 

Αλλά να σε ρωτήσω...εισαι ήρεμη με το γεγονός ότι το μωρό θα ξαναπιάσει στήθος??γιατί άαντε και το μπιμπερό το μαθαίνει,έχω το χρονικό περιθώριο...αν γυρίσω όμως και δεν θέλει το στήθος???είναι δυνατόν ένα μωρό 6 μηνών να το έχει κιόλας ξεχάσει??:roll::roll::cry::cry: την αγκαλιά της μαμάς,τη ζεστασιά και την τρυφερότητα εκείνη της στιγμής? :cry::cry: και να μην το θελει??:shock::shock:

θα λείψω 4 με 7 δεκεμβρίου....7 δεκεμβρίου γίνεται 6μηνών η μπέμπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας! έχω ένα κοριτσάκι που μέχρι 6 μηνών το θήλαζα αποκλειστικά. μετά μπήκαν και οι στερεές τροφές αλλά εξακολουθώ να το θηλάζω και δεν σκοπεύω μετά από όσα πέρασα με τον θηλασμό να σταματήσω παρά μόνο όταν αποφασίσει μόνο του το μωρό. Ωστόσο σε λίγο που θα γίνει 1 έτους θα χρειαστεί να λείψω 5 μέρες και είναι αδύνατον να την πάρω μαζί μου. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μου κοπεί το γάλα ή να αρνείται μετά να θηλάσει? έχω το θήλαστρο swing της medela και σκοπεύω να το κρατάω μαζί μου αλλά δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει. ειλικρινά είμαι τόσο αγχωμένη. θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια να με βοηθήσει.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...