Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πραγματικα πρωτη φορα το ακουω αυτο να συμβαινει σε δημοσιο σχολειο...

δεν το εχω ξανασυναντηση γι¨αυτο και ειπα οτι ειναι μαλλον συστημα που ακολουθουν στα ιδιωτικα............

 

οσο για την εβδομαδα προσαρμογης ειμαι και γω υπερ ιδιως στα καινουργια παιδακια,αλλωστε το εφαρμοζαμε και εμεις στο παιδικο που δουλευα και βεβαια αν ενα παιδακι ειχε μεγαλο προβλημα εγω προσωπικα με συνενοηση και συνεργασια παντα με τους γονεις περνουσα και στην δευτερη εβδομαδα......

μην ξεχναμε πως ολοι και ολα θελουν το χρονο τους....;)

Φαίνεται θα είδαν ότι αποδίδει καρπούς και θα το υιοθέτησαν και στα δημόσια, τί να πω? Πάντως, έτσι είναι, πήγα συγκεκριμένα εγώ σήμερα όλα τα υλικά μέσα σε ένα κουτί, τα οποία θα τα κρατήσουν στο σχολείο (τετράδια, μολύβια, ντοσιέ, ξύστρες, κυβάκια κ.λ.π.).:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαίνεται θα είδαν ότι αποδίδει καρπούς και θα το υιοθέτησαν και στα δημόσια, τί να πω? Πάντως, έτσι είναι, πήγα συγκεκριμένα εγώ σήμερα όλα τα υλικά μέσα σε ένα κουτί, τα οποία θα τα κρατήσουν στο σχολείο (τετράδια, μολύβια, ντοσιέ, ξύστρες, κυβάκια κ.λ.π.).:wink:

 

μακαρι βρε κοριτσια να δουλεψει ,αλλα παλι δεν ξερω κατα ποσο μπορω να ειμαι συμφωνει σε ενα τετοιο συστημα να λειτουργει σε δημοσιο σχολειο που οσο να ναι τα πραγματα ειναι λιγο πιο χαλαρα και οπως ειπα και πολλες φορες ειναι θεμα δασκαλου...

Link to comment
Share on other sites

καλή σχολική χρονιά! και εμείς στο κλαμπ, εσείς γράφετε μέρες βέβαια αλλά εγώ σήμερα σας ανακάλυψα και χαίρομαι πολύ πολύ γι αυτό, καλό είναι να τα μοιραζόμαστε - σκέψεις, νέα, προβληματισμούς. Μένουμε σε επαρχιακή πόλη, και όλα ξεκίνησαν καλά, τελειώνουμε 12.25, κανονικά δηλαδή, και προς το παρόν κάνουμε εργασιούλες σε φωτοτυπίες και ζωγραφική! πιστεύω ότι δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το μεγάλη μου κόρη - η μικρή θα παέι του χρόνου πρώτη- και αυτό γιατί ήδη, από δικό της ενδιαφέρον, συλλαβίζει λεξούλες, αλλά θα δούμε βέβαια πως θα εξελιχθεί!

*να δώσω ξεχωριστα χαιρετισμούς στη Γλύκα, χάρηκα που σε ξαναπέτυχα στο φόρουμ, δε πολυέμπαινα το καλοκαίρι, και τελικά διαπίστωσα ότι είμαστε και συνάδελφοι!!! (εγώ παντελώς άνεργη προς το παρόν, ένα ιδιαίτερο που κάνω, δυο ώρες, είναι για την τίμη των όπλων και μόνο, χαχα!)

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

και μεις κοριτσια σε ιδιωτικο πηγαινουμε και θα αφηνουμε τα βιβλια στο σχολειο

δεν μαρεσει αυτο γιατι πως θα προετοιμαζω το παιδι μου;

αλλα το καλο το παλικαρι ξερει κιαλλο μονοπατι

αγορασα τα βοηθηματα της γλώσσας, των μαθηματικων και της μελετης του περιβαλλοντος και διαβαζουμε απο εκει

Link to comment
Share on other sites

καλή σχολική χρονιά! και εμείς στο κλαμπ, εσείς γράφετε μέρες βέβαια αλλά εγώ σήμερα σας ανακάλυψα και χαίρομαι πολύ πολύ γι αυτό, καλό είναι να τα μοιραζόμαστε - σκέψεις, νέα, προβληματισμούς. Μένουμε σε επαρχιακή πόλη, και όλα ξεκίνησαν καλά, τελειώνουμε 12.25, κανονικά δηλαδή, και προς το παρόν κάνουμε εργασιούλες σε φωτοτυπίες και ζωγραφική! πιστεύω ότι δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το μεγάλη μου κόρη - η μικρή θα παέι του χρόνου πρώτη- και αυτό γιατί ήδη, από δικό της ενδιαφέρον, συλλαβίζει λεξούλες, αλλά θα δούμε βέβαια πως θα εξελιχθεί!

*να δώσω ξεχωριστα χαιρετισμούς στη Γλύκα, χάρηκα που σε ξαναπέτυχα στο φόρουμ, δε πολυέμπαινα το καλοκαίρι, και τελικά διαπίστωσα ότι είμαστε και συνάδελφοι!!! (εγώ παντελώς άνεργη προς το παρόν, ένα ιδιαίτερο που κάνω, δυο ώρες, είναι για την τίμη των όπλων και μόνο, χαχα!)

 

 

γειά σου tao μου...πολύ χάρηκα με τα νέα σας..και μεις μια χαρά τα πάμε αυτές τις λίγες μέρες ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...

για τη δουλειά άστο πονεμένη ιστορία κι εγώ ιδιαίτερα κάνω και έκανα και τα χαρτιά για ΠΔΣ-περιμένω...έλα μωρέ εμείς να είμαστε καλά και τα παιδάκια μας πάνω απ' όλα..

ταο μου πως πάει η εγκυμοσύνη σου;τι περιμένεις;εύχομαι τα καλύτερα...με ένα κουκλί μωρό στην αγκαλιά σου..εγώ δεν μπαίνω στο καφέ γιατί πραγματικά εγκατέλειψα τις προσπάθειες για τρίτο...

φιλιά θα τα λέμε ε;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ από εμένα. Σήμερα πήραμε κ εμείς τα βιβλία μας κ όλη την γραφική ύλη κ άυριο τους είπαν να τα πάνε όλα στο σχολείο για να τα δεί. ΕΛπίζω ολα να άνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χτες εντυσα 27 βιβλια :shock:... και οσο και να μ αρεσει...τα εφτυσα..ευτυχως που δεν μας τα εδωσαν ολα ολα...γιατι ακομα θα εντυνα..:lol:

 

Και στο δικο μας σχολειο στην πρωτη και στην δευτερα.. δημοτικου πηγαινοφερνουν μονο τα τετραδια (ορθογραφιας-μαθηματικων -αντιγραφης) και την γλωσσα και τα μαθηματικα..τα υπολοιπα βιβλια μαζι με τα καλλιτεχνικα τους μενουν στο σχολειο στα ντουπαλια καθε ταξης..

 

Στην τριτη που παει η μεγαλη κορη μου...δεν μας ειπαν να αφησουμε τα βιβλια στο σχολειο...

 

Σημερα ειχαμε και τις πρωτες εργασιες (και οι 3) και καθισαν ολες μαζι (τα γραφεια ειναι το ενα διπλα στ αλλο) να διαβασουν...με ορεξη..να δουμε μεχρι ποτε θα εχουν ορεξη..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 ώρες βάζω αυτοκόλλητο στα βιβλία που μας έδωσαν και έχω καταφέρει τα μισά. Δεν αντέχω άλλο. Νυστάζω και έχω να γράψω τις ετικέτες των βιβλίων. Έχω τόσα να σας πώ αλλά δεν έχω το χρόνο σήμερα. θα σας τα πώ όλα αύριο όταν θα βρώ λίγο χρόνο...

Αύριο ξεκινάμε δεύτερη χρονιά κολυμβητήριο. Ελπίζω να μπούμε σε μία σειρά με τα ωράρια. Προς το παρόν καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Βρε κορίτσια εμάς μας έδωσαν χθες μόνο 3 βιβλία (τα δύο της Γλώσσας και ένα της Φυσικής Αγωγής). Το μαρτύριο της σταγόνας μας κάνουν ? Μας έδωσαν βέβαια και την λίστα για την γραφική ύλη και αυτά πήραμε και γράψαμε ετικέτες σε όλα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαστε τόσο ενθουσιασμένοι που σήμερα ο μικρός μου ξύπνησε από τις εξήμιση το πρωί για να πάει στο σχολείο, στις 7:15 ήταν έτοιμος με την σάκα στον ώμο και μου έλεγε να φύγουμε!!!! Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν θέλει να φάει πρωϊνό από το σπίτι γιατί είναι λέει φουσκωμένη η κοιλίτσα του. Τι να κάνω; Ναι μεν τρώει στο διάλλειμα αλλά θα ήθελα να του δίνω κι ένα πλήρες πρωϊνό πριν φύγει.

Εμείς πήραμε όλα τα βιβλία την Δευτέρα. Η δασκάλα μας είπε πως θέλει σε όλα τα υλικά, ακόμη και στα μολύβια να γράψουμε το όνομα του παιδιού και ότι μέρος της γραφικής ύλης θα μείνει στο σχολείο όχι όμως τα βιβλία. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα που σχολάμε νωρίτερα από αύριο θα σχολάμε κανονικά στις 12:25. Από την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν και τα διαβάσματα!!!!

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μας κορίτσια η εβδομάδα προσαρμογής συνεχίζεται. Βιβλία όπως μας είχαν πει θα μας δώσουν την άλλη εβδομάδα και σταδιακά. Η δασκάλα μας φαίνεται πολύ καλή και σήμερα μας κάλεσε προσέξτε:Τετάρτη (που είναι κλειστά τα μαγαζιά) το απόγευμα στις 5,30 (εκτός ωραρίου της), για να μας μιλήσει για τον τρόπο που μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας στο διάβασμα. Κάνανε κάτι εγχρωμες φωτοτυπίες με ασκήσεις προγραφής στο σχολείο. Φαίνονται θετικά τα πράγματα. Η κόρη μου έκανε 2 φίλες προς το παρόν, είδωμεν. Σήμερα έμαθα για ένα δάσκαλό στο δημόσιο που κάνει μάλλον σε 'ιδιαίτερα' παιδιά, απρόσκλητες επισκέψεις στο σπίτι τους. Να δει το οικογενειακό τους περιβάλλον, το δωμάτιό τους... Δεν είναι πολύ καλό;:-)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μας κορίτσια η εβδομάδα προσαρμογής συνεχίζεται. Βιβλία όπως μας είχαν πει θα μας δώσουν την άλλη εβδομάδα και σταδιακά. Η δασκάλα μας φαίνεται πολύ καλή και σήμερα μας κάλεσε προσέξτε:Τετάρτη (που είναι κλειστά τα μαγαζιά) το απόγευμα στις 5,30 (εκτός ωραρίου της), για να μας μιλήσει για τον τρόπο που μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας στο διάβασμα. Κάνανε κάτι εγχρωμες φωτοτυπίες με ασκήσεις προγραφής στο σχολείο. Φαίνονται θετικά τα πράγματα. Η κόρη μου έκανε 2 φίλες προς το παρόν, είδωμεν. Σήμερα έμαθα για ένα δάσκαλό στο δημόσιο που κάνει μάλλον σε 'ιδιαίτερα' παιδιά, απρόσκλητες επισκέψεις στο σπίτι τους. Να δει το οικογενειακό τους περιβάλλον, το δωμάτιό τους... Δεν είναι πολύ καλό;:-)

 

λιγο περιεργο μου ακουγετε εμενα αυτο......................

 

συγνωμη κοριτσια, αλλα στις μερες που ζουμε και με τοσα που ακουνε τα αυτια μας και βλεπουν τα ματακια μας πρεπει να ειμαστε παρα πολυ επιφυλακτικες σε τετοιου ειδους πρωτοβουλιες καποιον,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

και κατι ακομα,για εμενα δεν υπαρχουν ϊδιαιτερα¨παιδακια,τι παει να πει δηλαδη αυτο?

υπαρχουν παιδακια που ειναι εξυπνακαι τα ¨παιρνουν¨ αμεσως και παιδακια που χρειαζονται λιγο περισσοτερο δουλεια στο σπιτι απο τους γονεις τους.

Για εμενα η δουλεια του δασκαλου αρχιζει και τελειωνει στο σχολειο,υπαρχει αφθονος χρονος να κανει εκει οτι χρειαζετε,απο εκει και περα ειναι θεμα γονιων για το που και το πως θα εξελιχθει το παιδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ιδιαίτερα παιδάκια, εννοώ σε συμπεριφορά: επιθετικά, πολύ απομονωμένα, παιδιά που ίσως έχουν κάποια προβλήματα. Είναι πολλά χρόνια δάσκαλος και βοηθά τα παιδιά. Οι γονείς λένε καλά πράγματα γι΄αυτόν. Ο συνάδερφος που μου το ανέφερε το είπε με καλή διάθεση. Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αυτός για να εξακριβώσει αν το παιδί έχει κάποιο οικογενειακό πρόβλημα που μπορεί να το κάνει να φέρεται με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο στο σχολείο;

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ιδιαίτερα παιδάκια, εννοώ σε συμπεριφορά: επιθετικά, πολύ απομονωμένα, παιδιά που ίσως έχουν κάποια προβλήματα. Είναι πολλά χρόνια δάσκαλος και βοηθά τα παιδιά. Οι γονείς λένε καλά πράγματα γι΄αυτόν. Ο συνάδερφος που μου το ανέφερε το είπε με καλή διάθεση. Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αυτός για να εξακριβώσει αν το παιδί έχει κάποιο οικογενειακό πρόβλημα που μπορεί να το κάνει να φέρεται με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο στο σχολείο;

 

Δεν ξερω Ευακι αν ειναι αρμοδιος να το κανει αυτο.......

Δεν ξερω πραγματικα αν ειναι σε θεση ενας δασκαλος να μπορει να κρινει ενα οικογενειακο περιβαλλον αν ειναι σωστο ή οχι για να μεγαλωσει ενα παιδι.Πιστευω πως υπαρχουν αλλοι ανθρωποι πιο καταλληλοι να το κρινουν και να το διαπιστωσουν αυτο.

 

Αν παλι το κανει απο ενδιαφερον και μονο τι να πω ,μπραβο του ,αλλα το ειπα και το ξαναλεω ας ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι στις μερες μας σε τετοιου ειδους πρωτοβουλιες.........;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/b]

 

Δεν ξερω Ευακι αν ειναι αρμοδιος να το κανει αυτο.......

Δεν ξερω πραγματικα αν ειναι σε θεση ενας δασκαλος να μπορει να κρινει ενα οικογενειακο περιβαλλον αν ειναι σωστο ή οχι για να μεγαλωσει ενα παιδι.Πιστευω πως υπαρχουν αλλοι ανθρωποι πιο καταλληλοι να το κρινουν και να το διαπιστωσουν αυτο.

 

Αν παλι το κανει απο ενδιαφερον και μονο τι να πω ,μπραβο του ,αλλα το ειπα και το ξαναλεω ας ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι στις μερες μας σε τετοιου ειδους πρωτοβουλιες.........;)

Αν είναι ενημερωμένος και ο διευθυντής του σχολείου θεωρώ ότι είναι καλό αυτό που γίνεται γιατί ο δάσκαλος κάνει λειτούργημα και όχι επάγγελμα. Αν δει οτιδήποτε κατά την άποψή του μεμπτό, θα ενημερώσει τις αρμόδιες αρχές να παρέμβουν. Εγώ πιστεύω ότι σωστά πράττει εφόσον είναι ενημερωμένο και το υπόλοιπο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ενημερωμένος και ο διευθυντής του σχολείου θεωρώ ότι είναι καλό αυτό που γίνεται γιατί ο δάσκαλος κάνει λειτούργημα και όχι επάγγελμα. Αν δει οτιδήποτε κατά την άποψή του μεμπτό, θα ενημερώσει τις αρμόδιες αρχές να παρέμβουν. Εγώ πιστεύω ότι σωστά πράττει εφόσον είναι ενημερωμένο και το υπόλοιπο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου.

 

ισως δεν το διατυπωσα σωστα και το πηρες ετσι......

 

εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο......

εγω ειπα οτι δεν ειναι η δουλεια ενος δασκαλου να επισκεπτετε τα σπιτια των παιδιων και να κρινει αν ενα οικογενειακο περιβαλλον ειναι καταλληλο η οχι για να μεγαλωσει και να εξελιχθει ενα παιδι και ιδιαιτερα αν αυτη η πρωτοβουλια ειναι καθαρα προσωπικη ................

μακαρι το κρατος μας να ειχε φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο που να διοριζε ανθρωπους καταλληλους για να κρινουν τετοιους ειδους καταστασεις,πολλα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα...........

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν το διατυπωσα σωστα και το πηρες ετσι......

 

εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο......

εγω ειπα οτι δεν ειναι η δουλεια ενος δασκαλου να επισκεπτετε τα σπιτια των παιδιων και να κρινει αν ενα οικογενειακο περιβαλλον ειναι καταλληλο η οχι για να μεγαλωσει και να εξελιχθει ενα παιδι και ιδιαιτερα αν αυτη η πρωτοβουλια ειναι καθαρα προσωπικη ................

μακαρι το κρατος μας να ειχε φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο που να διοριζε ανθρωπους καταλληλους για να κρινουν τετοιους ειδους καταστασεις,πολλα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα...........

 

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Υπάρχουν άλλοι επιστήμονες με διαφορετικές ειδικότητες που θα έπρεπε να κάνουν αυτή τη δουλειά και όχι ένας δάσκαλος. Ο δάσκαλος είναι για την τάξη και τα παιδάκια όχι για να επισκέπτεται τα σπίτια και να το παίζει κοινωνικός σύμβουλος. Αλλιώς τότε να το παίζει και γιατρός και να βγάζει διάγνωση για κάθε παιδάκι που είναι άρρωστο στο σχολείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον ο συγκεκριμένος δάσκαλος έχει τοποθετηθεί για να κάνει αυτή τη δουλειά ή για να μπαίνει σε τάξη? και με τι ειδικότητα κάνει αυτή τη δουλειά? Και τέλος όλες αυτές τις επισκέψεις τις κάνει εκτός ωραρίου ή κατά τη διάρκεια που διαρκεί το σχολείο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τις κάνει εκτός ωραρίου, τα απογεύματα. Ξερετε εσείς πολλές υπηρεσίες στην Ελλάδα που να ενδιαφέρονται για τα παιδιά; Και πως θα ειδοποιηθούν για τυχόν προβλήματα; Κι όταν το ζήτημα που ίσως υπάρχει δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό και μια συζήτηση με τους γονείς μπορεί να λύσει το πρόβλημα, πρέπει να τραβήξει τόσο σε μάκρος, ώστε να ειδοποιηθούν άλλες υπηρεσίες; Ο άνθρωπος προσέχει και ενδιαφέρεται για τα παιδιά της τάξης του και ίσως αυτό να είναι το κακό. Δηλαδή αν δει πως ένα παιδί έχει κάποιο πρόβλημα δεν πρέπει να ενδιαφερθεί και να το αφήσει στην τύχη του έστω κι αν αυτό μπορεί να είναι θύμα π.χ κακοποίησης; Αν δει κάποιο πρόβλημα μπορεί να ζητήσει τη συμβουλή των ειδικών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κακό αυτό.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πάντως ότι η δασκάλα μου της πρώτης δημοτικού, η κα Καίτη (καλή της ώρα όπου και να είναι) , όποτε αρρώσταινα ή είχα κάτι ερχόταν στο σπίτι και με έβλεπε. Είναι λίγο άσχετο βέβαια με το θέμα του δασκάλου που συζητάμε αλλά καλό θα ήταν οι δάσκαλοι να έχουν και μια πιο ζεστή σχέση με τα παιδιά και όχι μια παγερή και τυπική σχέση δασκάλου-μαθητή.

Τώρα, για τον συγκεκριμένο, το Ευάκι θα ξέρει καλύτερα πιστεύω αν ο δάσκαλος είναι σωστός (θα έχει ακούσει και απο συζητήσεις με άλλες μαμάδες) οπότε θεωρώ ότι δεν θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Και εμείς ξεκινήσαμε φέτος στην πρώτη δημοτικού γεμάτοι ενθουσιασμό από τη μια πλευρά, συγκίνηση (γιατί μεγάλωσε το κοριτσάκι μας) και άγχος από την άλλη για το πως θα μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε ως γονείς στα νέα ωράρια και στο θέμα του διαβάσματος...

Τα βιβλία τα είχαμε πάρει από την Παρασκευή - όχι όμως όλα, 10 στον αριθμό - μαζί με τη γραφική ύλη που χρειαζόταν η δασκάλα μας. Όλα τα βιβλία εκτός από τη γλώσσα και τα μαθηματικά θα μένουν στο σχολείο, όπως και η γραφική ύλη. Προς το παρόν παρότι σχολάμε κανονικά 12.25 έχουν κάνει κάποιες φωτοτυπίες όπως επίσης και κάποιες σελίδες από το τετράδιο εργασιών "Τα πρωτάκια" με γραμμούλες και γραμματάκια. Το καλό είναι ότι η μικρή φαίνεται ενθουσιασμένη προς το παρόν. Αργότερα που θα "σφίξουν" τα πράγματα θα δούμε πως θα τα πάμε. Είμαστε και από τα μικρά παιδάκια γαρ (27-12-03) όμως αληθινά πιστεύω ότι είναι αποκλειστικά θέμα νοημοσύνης παιδιού για το πως θα εξελιχθεί στη σχολική του ζωή.

Καλή αρχή λοιπόν να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου σε όλα τα πρωτάκια μας και καλό κουράγιο στους γονείς τους!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα για ένα δάσκαλό στο δημόσιο που κάνει μάλλον σε 'ιδιαίτερα' παιδιά, απρόσκλητες επισκέψεις στο σπίτι τους. Να δει το οικογενειακό τους περιβάλλον, το δωμάτιό τους... Δεν είναι πολύ καλό;:-)

 

Aυτό και εμένα δε μου κάθεται καλά. Ο δάσκαλος μπορεί να βγάλει συμπεράσματα αν καλέσει και τους δύο γονείς μαζί στο σχολείο. Το να πάει σπίτι; Μήπως θέλει να τσεκάρει και την οικονομική κατάσταση για να "τσιμπήσει" ιδιαίτερα; Τεσπα! Μπορεί να είναι και άγιος ο ανθρωπος και να τον παρεξηγήσαμε. Πιστευω όμως μπορείς να μάθεις περισσότερα για το θέμα του και την εξέλιξη των επισκέψεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς και τις καινούριες μανούλες στο κλαμπάκι μας!

Εμένα ο γιος μου δε μου λέει τι κάνουν κάθε μέρα (ποτέ δε μου έλεγε) και περιμένω πως και πως την Παρασκευη να τσεκάρω τι κάνανε. Η αλήθεια είναι ότι τον βρίσκω κατενθουσιασμένο με το σχολείο. Πάντως από τη Δευτέρα έχουν ξεκινήσει κανονικότατα και κανονικό ωράριο και απ΄ότι μου είπανε θέλουν να έχουν προχωρήσει για να μη μείνουν πίσω σε περίπτωση που το σχολείο κλεισει λόγω γρίπης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα. Σήμερα έδωσε η δασκάλα τους για 1η φορά μια φωτοτυπία να κάνουν κάθετες κ διαγώνιες γραμμούλες. Μας λείπουν ακόμα κάποια βιβλία, ελπίζω να τα πάρουμε σύντομα. Ο μικρός το'χει παρει καλα, ρύθμισε γρήγορα την ώρα του ύπνου του κ ξυπνά το πρωί στις 7 χωρίς γκρίνια. Την παρασκευή έχουμε κ εμείς συνάντηση. Για να δούμε..

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα του δασκάλου που θίγεται παραπάνω ουτε εμένα μου κάθεται καλά όλο αύτό.. θεωρώ ότι ένας δάσκαλος δεν θα μπορεί να κρίνει σωστά καποιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...