Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

jtse υπάρχει πρόγραμμα σπουδών αλλά από όσο γνωρίζω δεν γίνανε επιμορφωτικά σεμινάρια στους νηπιαγωγούς με αποτέλεσμα η εφαρμογή ή όχι του προγράμματος να έγκειται στη διάθεση και τις γνώσεις του νηπιαγωγού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fraoulopoulitsa πράγματι είναι λιγο ¨θέμα¨ η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος αλλά σ΄αυτή την ηλικία τα παιδάκια κάνουν ευκολά φιλίες. Αν δεις τα σκούρα θα του βάζεις και κανα παιχνιδάκι στη τσάντα (λειτουργεί σα μαγνήτης στα άλλα παιδιά). Αλήθεια πως και δεν τον άλλαξες από πέρσυ στο νήπειο;

 

Τον είχα γράψει νήπιο σε ένα ιδιωτικό που θεωρείται από τα καλύτερα της χώρας και που τα παιδάκια από την ηλικία των 5 ετών μάθαιναν πόσο πλούσια είναι και ότι θα πρέπει κάθε γιορτές για να νιώθουν καλά να κάνουν ελεημοσύνη και στους φτωχούς. Οπότε έφυγα τρέχοντας , και το έγραψα σε ένα άλλο ιδιωτικό πάλι όπου ελπίζω να έχει καλύτερη τύχη φέτος.

Δυστυχώς για μένα το να πάει το παιδί στο δημόσιο σχολείο είναι απαγορευμένο μια που ο άντρας μου λείπει τα 3/4 του χρόνου στο εξωτερικό , εγώ τα πρωινά δουλεύω και δεν υπάρχει κανένας άλλος να τα κρατάει, οπότε είναι απαραίτητο το ιδιωτικό τόσο για το μικρό παιδάκι που πάει σε ιδιωτικό παιδικό όσο και για το μεγάλο και βεβαίως και η φύλαξη μετά το κανονικό ωράριο όπου όπως μου είπαν θα κάνουν κάποια μελέτη και θα μπορεί να κάνει και κάποια δραστηριότητα το παιδί. Είδομεν....

Όσο για το μικρό μου είμαι σίγουρη ότι δεν θα αφήνει σε ησυχία τον μεγάλο όταν διαβάζει , και θα πηγαίνει να τον πειράζει, και ο μεγάλος θα το βρίσκει σαν δικαιολογία για να σταματήσει τη μελέτη και εγώ να κυνηγάω και τους δύο ωριώμενη, και το φαγητό να καίγεται στην κατσαρόλα που θα έχω ξεχάσει. 00020368.gif

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μονο που θελουν οι δασκαλοι ειναι τα παιδακια να ξερουν να κρατουν το μολυβι και να γραφουν ειτε γραμμες ειτε γραμματακια

Τα βιβλια ξεκινουν απ το μηδεν και καθε μερα μεχρι τα χριστουγεννα θα κανουν ενα (1) μονο γραμμα καθε μερα...δλδ 3 μηνες μαζι με τις επαναληψεις για να μαθουν τα 24 γραμματακια (τα διψηφα φωνηεντα και συμφωνα ειναι στο δευτερο τευχος το οποιο το ξεκινανε μετα τα Χριστουγεννα)

Οποτε ηρεμα βαθια ανασα και ΟΛΑ θα τα καταφερουν...υπαρχει μονο ενας κινδυνος εαν ενα παιδακι ξερει παρα πολλα να βαρεθει μεσα στην ταξη και ν αρχισει ν ακανει φσαρια αφου ηδη θα τα ξερει...(αυτα ειναι λογια εκπαιδευτηκν και οχι δικα μου)

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτές τις περιπτώσεις θα της εξηγώ τί να κάνει, θα βγαίνω από το δωμάτιο, θα ξαναπηγαίνω όποτε με χρειάζεται, ουφ.. θα ξαναβγαίνω, θα πηγαίνω στη μικρή που θα προσπαθεί να φτάσει κάτι που επίτηδες βάλαμε ψηλά, θα ανακατεύω το φαί, θα ξαναπηγαίνω στη μεγάλη, θα βγαίνω, θα κυνηγιόμαστε με τη μικρή να της αλλάξω πάνα...

 

Τώρα μιλάς μέσα στην καρδιά μου. red bull, βγάζεις φτερά.....:evil:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το ανοίξαμε το θέμα και σε λίγες μέρες αρχίζουν τα σχολεία θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής :

Τι ακριβώς κάνουνε την πρώτη μέρα στον αγιασμό; Τα χωρίζουν σε τμήματα, γνωρίζουν τη δασκάλα, παίρνουν βιβλία; (Πολλά ζητάω για πρώτη μέρα!)

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω άδεια για τον αγιασμό και αναρωτιέμαι αν θα χρειαστεί να πάρω άδεια και άλλη μέρα. Σίγουρα είναι καλό να είμαι μαζί της στον αγιασμό αλλά και για τα υπόλοιπα νομίζω ότι θα ήταν καλό να παρευρίσκομαι γιατί λόγω δουλειάς δε θα έχω πολλές φορές την ευκαιρία να βλέπω τη δασκάλα. Ίσως αν θα οργανώνει με τους γονείς κάποιες απογευματινές συναντήσεις για ενημέρωση (πάλι πολλά ζητάω;).

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον το μονο που θελουν οι δασκαλοι ειναι τα παιδακια να ξερουν να κρατουν το μολυβι και να γραφουν ειτε γραμμες ειτε γραμματακια

Τα βιβλια ξεκινουν απ το μηδεν και καθε μερα μεχρι τα χριστουγεννα θα κανουν ενα (1) μονο γραμμα καθε μερα...δλδ 3 μηνες μαζι με τις επαναληψεις για να μαθουν τα 24 γραμματακια (τα διψηφα φωνηεντα και συμφωνα ειναι στο δευτερο τευχος το οποιο το ξεκινανε μετα τα Χριστουγεννα)

Οποτε ηρεμα βαθια ανασα και ΟΛΑ θα τα καταφερουν...υπαρχει μονο ενας κινδυνος εαν ενα παιδακι ξερει παρα πολλα να βαρεθει μεσα στην ταξη και ν αρχισει ν ακανει φσαρια αφου ηδη θα τα ξερει...(αυτα ειναι λογια εκπαιδευτηκν και οχι δικα μου)

 

Τα βιβλια δεν ξεκινουν καθολου απο το μηδεν.........ξεκινουν αμεσως με φωνουλες και σιγα σιγα με προτασουλες.........

τα γραμματακια μονα τους δηλ.την αλφαβητα την μαθαινουν προς το τελος οσο και αν ακουγετε αυτο παραξενο......

ειναι ενα συστημα που εγω οταν το συναντησα εμεινα εκπληκτη,αλλα στην πορεια ανακαλυψα πως λειτουργει πολυ καλα και εχει φοβερα απτελεσματα.....βεβαια παιζει ρολο και ο δασκαλος /λα που θα εχει το καθε παιδακι;);)

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΤΙ

σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Σίγουρα το ότι κερδίζουν χρονιά τα παιδάκια μας θα μας δυσκολευει συνέχεια, θα το παλέψουμε κι αυτό!

 

Καλό κουράγιο σε όλες τις μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΤΙ

σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Σίγουρα το ότι κερδίζουν χρονιά τα παιδάκια μας θα μας δυσκολευει συνέχεια, θα το παλέψουμε κι αυτό!

 

Καλό κουράγιο σε όλες τις μανούλες!

 

μην ευχαριστης καθολου,μακαρι οι συμβουλες μου να καταφερουν να σας κανουν να χαλαρωσετε και να δειτε τα πραγματα πιο ηρεμα:D

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλια δεν ξεκινουν καθολου απο το μηδεν.........ξεκινουν αμεσως με φωνουλες και σιγα σιγα με προτασουλες.........

τα γραμματακια μονα τους δηλ.την αλφαβητα την μαθαινουν προς το τελος οσο και αν ακουγετε αυτο παραξενο......

ειναι ενα συστημα που εγω οταν το συναντησα εμεινα εκπληκτη,αλλα στην πορεια ανακαλυψα πως λειτουργει πολυ καλα και εχει φοβερα απτελεσματα.....βεβαια παιζει ρολο και ο δασκαλος /λα που θα εχει το καθε παιδακι;);)

 

 

Εκτος απο το πα και το πι που μαθαινουν στην αρχη μαθαινουν ενα ενα τα γραμματα...απλα σε καθε γραμμα μαθαινουν και την φωνουλα..δλδ κανουν πχ το Κ κ και μαζι κ+α=κα κ+ι=κι κ+ο=κο κ+ε κτλ ...και μεσα στο μαθημα εχει καποιες λεξουλες με τις φωνουλες που ΗΔΗ εχου μαθει και αυατ πρεπει ΜΟΝΟ να διαβασουν για την επομενη μερα ..και οχι ολο το κειμενο (αυτα που πρεπει να διαβασουν ειναι σε μπλε φοντο στην αρχη)

Περα οτι τα εχω κανει πριν 2 χρονια...με οσους δασκαλους και να μιλησει ΟΛΟΙ μου ειπαν τα διια πραγματα και μονο σε καποια ιδιωτικα προσπαθουν να πιεσουν παραπανω ..για να φαινονται στους γονεις...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το πα και το πι που μαθαινουν στην αρχη μαθαινουν ενα ενα τα γραμματα...απλα σε καθε γραμμα μαθαινουν και την φωνουλα..δλδ κανουν πχ το Κ κ και μαζι κ+α=κα κ+ι=κι κ+ο=κο κ+ε κτλ ...και μεσα στο μαθημα εχει καποιες λεξουλες με τις φωνουλες που ΗΔΗ εχου μαθει και αυατ πρεπει ΜΟΝΟ να διαβασουν για την επομενη μερα ..και οχι ολο το κειμενο (αυτα που πρεπει να διαβασουν ειναι σε μπλε φοντο στην αρχη)

Περα οτι τα εχω κανει πριν 2 χρονια...με οσους δασκαλους και να μιλησει ΟΛΟΙ μου ειπαν τα διια πραγματα και μονο σε καποια ιδιωτικα προσπαθουν να πιεσουν παραπανω ..για να φαινονται στους γονεις...

 

Λοιπον εγω σου εγραψα τι εκανε περσυ η κορη μου και δεν παει σε ιδιωτικο.:D

Σε αυτο που ηθελα να καταληξω και να το τελειωσω εδω για να μην πανικοβαλουμε αδικα και της μανουλες ειναι οτι δεν ξεκινουν καθολου χαλαρα και απο το μηδεν ...............τα ξεκινουν πολυ αποτομα και μαλιστα το ειχα ξαναπει και πιο παλια οτι για εμενα ειναι υπερβολικο να ζητας απο ενα παιδακι να ξερει τοοοοοσααααααα πολλα απο την πρωτη χρονια.

Βεβαια ξαναλεω οτι το καινουργιο συστημα λειτουργει πολυ καλα και το καλο ειναι οτι τα παιδακια μαθαινουν.

Το συμπερασμα οτι τα φορτωνουν πολλα απο την πρωτη κι¨ολλας χρονια δεν ειναι μονο δικο μου αλλα και σχεδον ολων των γονιων που συναντιομασταν καθημερινα και τα λεγαμε μεχρι να σχολασουν τα παιδακια μας.

(χωρις παρεξηγηση ειναι ολα αυτα που λεω ,γιατι ειπαμε ο γραπτος λογος ερμηνευετε διαφορετικα:D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δε φοβάμαι τόσο αν θα τα καταφέρει στα μαθήματα, πιστεύω ότι δε θα έχουμε πρόβλημα εκεί, όσο στις σχέσεις της με τα άλλα παιδάκια. Αν και είναι πολύ κοινωνική και στα νήπια είχε πολλούς, έχει κακή αντίδραση όταν την κοροιδέψουν

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω σου εγραψα τι εκανε περσυ η κορη μου και δεν παει σε ιδιωτικο.:D

Σε αυτο που ηθελα να καταληξω και να το τελειωσω εδω για να μην πανικοβαλουμε αδικα και της μανουλες ειναι οτι δεν ξεκινουν καθολου χαλαρα και απο το μηδεν ...............τα ξεκινουν πολυ αποτομα και μαλιστα το ειχα ξαναπει και πιο παλια οτι για εμενα ειναι υπερβολικο να ζητας απο ενα παιδακι να ξερει τοοοοοσααααααα πολλα απο την πρωτη χρονια.

Βεβαια ξαναλεω οτι το καινουργιο συστημα λειτουργει πολυ καλα και το καλο ειναι οτι τα παιδακια μαθαινουν.

Το συμπερασμα οτι τα φορτωνουν πολλα απο την πρωτη κι¨ολλας χρονια δεν ειναι μονο δικο μου αλλα και σχεδον ολων των γονιων που συναντιομασταν καθημερινα και τα λεγαμε μεχρι να σχολασουν τα παιδακια μας.

(χωρις παρεξηγηση ειναι ολα αυτα που λεω ,γιατι ειπαμε ο γραπτος λογος ερμηνευετε διαφορετικα:D)

 

Δεκτο οτι υπαρχουν δασκαλοι και δασκαλοι...εγω μιλαω για το δικο μας σχολειο και 2-3 φιλους εκπαιδευτικους...οποτε πασο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε φοβάμαι τόσο αν θα τα καταφέρει στα μαθήματα, πιστεύω ότι δε θα έχουμε πρόβλημα εκεί, όσο στις σχέσεις της με τα άλλα παιδάκια. Αν και είναι πολύ κοινωνική και στα νήπια είχε πολλούς, έχει κακή αντίδραση όταν την κοροιδέψουν

 

Τι εννοείς κακή αντίδραση; Γιατί η δική μου βάζει τα κλάματα. Και δε ξέρω πως να το χειριστώ αυτό. Άλλες φορές πάλι θυμώνει χωρίς όμως να εξηγεί το λόγο. Κι εγώ που την ξέρω καλά μπορώ να καταλάβω το γιατί, η δασκάλα της όμως που να καταλάβει τι της συμβαίνει;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου κλαίει και μετά είναι τελείως αρνητική.

 

Κατάλαβα!

Πολύ ευαισθητούλες οι κορούλες μας. Για να δούμε πως θα τα πάνε. Τουλάχιστον να μάθει να εξωτερικεύει τα συναισθήματά της, πιστεύω ότι θα βοηθούσε κάπως και όχι αμέσως να βάζει τα κλάματα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας....ο γιος μου (από τα μικρά, γεννημένος 21/11) θα πάει φέτος Α' Δημοτικού....μέσα στο καλοκαίρι του είχα πάρει κι αυτό του ΣΚΑΙ μετά το νήπιο...και του Disney με τον Νέμο στο εξώφυλλο.....ποτέ δεν τον πίεσα να κάνει κάτι από αυτά μέσα.....τα περισσότερα του φαίνονται πολύ απλά και τα βαριέται.....μου αρέσει τώρα την τελευταία εβδομάδα που έχουμε φτιάξει την κασετίνα μας και αγοράσαμε και την νέα μας τσάντα....κάθεται στο γραφείο του το μεσημέρι που η μικρή μου κοιμάται και κάνει κάποιες από τις δραστηριότητες και όταν δεν καταλαβαίνει΄τί πρέπει να κάνει έρχεται να του διαβάσω τί πρέπει να κάνει.....

τώρα όσο για το διάβασμα , θέλω να πιστεύω ότι το απόγευμα θα καθόμαστε στο τραπέζι της κουζίνας με τον γιο να κάνουμε τα μαθήματά του και η μικρή θα ζωγραφίζει δίπλα μας ( θα τις αγοράσω βιβλία δικά της ) να βάζει χρώματα.....αν πετύχει θα σας πω...

 

Καλη αρχή σ'όλες μας....

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το ανοίξαμε το θέμα και σε λίγες μέρες αρχίζουν τα σχολεία θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής :

Τι ακριβώς κάνουνε την πρώτη μέρα στον αγιασμό; Τα χωρίζουν σε τμήματα, γνωρίζουν τη δασκάλα, παίρνουν βιβλία; (Πολλά ζητάω για πρώτη μέρα!)

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω άδεια για τον αγιασμό και αναρωτιέμαι αν θα χρειαστεί να πάρω άδεια και άλλη μέρα. Σίγουρα είναι καλό να είμαι μαζί της στον αγιασμό αλλά και για τα υπόλοιπα νομίζω ότι θα ήταν καλό να παρευρίσκομαι γιατί λόγω δουλειάς δε θα έχω πολλές φορές την ευκαιρία να βλέπω τη δασκάλα. Ίσως αν θα οργανώνει με τους γονείς κάποιες απογευματινές συναντήσεις για ενημέρωση (πάλι πολλά ζητάω;).

 

Εμάς συστεγάζονται τρια δημοτικά. Πέρσι που παρευρέθηκα στον αγιασμό γιατί ήταν κοινός με τα νηπιάγωγεία που επίσης συστεγάζονται την πρώτη ημέρα έγινε μόνο ο αγιασμός και ενώ όλες οι τάξεις μπήκαν κανονικά μέσα και πήραν βιβλία και πρόγραμμα, τα πρωτάκια δεν τα είχαν ακόμα χωρίσει και έτσι απ' ότι είπαν ο χωρισμός έγινε την δεύτερη ημέρα. Δεν ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει πάντα και σε όλα τα δημοτικά αλλά εγώ φέτος για καλό και για κακό πήρα άδεια και για την Παρασκευή 11/09 και για την Δευτέρα 14/11 γιατί δεν θα μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων τι πρόκειται να γίνει.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και περσι στην Ζέτα που ήταν στο νηπιαγωγείο την ημέρα της αποταμίευσης ο Δήμος Αθηναίων που ανήκει το σχολείο είχε συνεννοηθεί με το Ταχ. Ταμιευτήριο και τους πήγαν τσάντες και κουμπαράδες σε κάθε παιδάκι, ενώ σε μεγάλο κουμπαρά που είχαν σε κάθε τάξη ότι ποσό μάζεψε σε μία μέρα κάθε τμήμα, του το γυρίσανε διπλασιασμένο. Οπότε την έχουμε την τσάντα του Ταμιευτηρίου άθικτη και απ' ότι λένε προβλέπω να μας δίνουν και δεύτερη.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς συστεγάζονται τρια δημοτικά. Πέρσι που παρευρέθηκα στον αγιασμό γιατί ήταν κοινός με τα νηπιάγωγεία που επίσης συστεγάζονται την πρώτη ημέρα έγινε μόνο ο αγιασμός και ενώ όλες οι τάξεις μπήκαν κανονικά μέσα και πήραν βιβλία και πρόγραμμα, τα πρωτάκια δεν τα είχαν ακόμα χωρίσει και έτσι απ' ότι είπαν ο χωρισμός έγινε την δεύτερη ημέρα. Δεν ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει πάντα και σε όλα τα δημοτικά αλλά εγώ φέτος για καλό και για κακό πήρα άδεια και για την Παρασκευή 11/09 και για την Δευτέρα 14/11 γιατί δεν θα μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων τι πρόκειται να γίνει.

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω δηλαδή να πάρω άδεια και τη Δευτέρα. Ελπίζω μόνο να φτάνει και να μη φάμε όλη την εβδομάδα έτσι.

Άντε και καλή μας αρχή!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα μοιράσαμε με τον άντρα μου: Παρασκευή και οι δυο (παρέα με την κάμερα) Δ-Τ-Τ ο άντρας μου Π-Π εγώ. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με το ολοήμερο, γιατί την βάψαμε

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

(χωρις παρεξηγηση ειναι ολα αυτα που λεω ,γιατι ειπαμε ο γραπτος λογος ερμηνευετε διαφορετικα:D)

 

Σαφως και καμια παρεξηγηση...αυτο ελειπε..εδω ειμαστε ν ανταλλασουμε αποψεις εοτε συμφωνουμε ειτε οχι ..δεν εχει σημασια...μονο το ενδιαφερν μας για τα παιδακια μας.(φατσουλα που χαμογελα..που δνε ξερω να την βαζω...)

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και καμια παρεξηγηση...αυτο ελειπε..εδω ειμαστε ν ανταλλασουμε αποψεις εοτε συμφωνουμε ειτε οχι ..δεν εχει σημασια...μονο το ενδιαφερν μας για τα παιδακια μας.(φατσουλα που χαμογελα..που δνε ξερω να την βαζω...)

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες, καλή αρχή στα πρωτάκια μας, να έχουν καλή πρόοδο.

 

Εχώ ενα γιο που φέτος θα πάει Α' δημοτικού, τον Θοδωρή γεννημένος 13/9. Θα τον στείλω σε δημόσιο σχολείο, όχι στο ολοήμερο τμήμα. Αυτό που με αγχώνει είναι πως αρχές Οκτώβρη θα ξεκινήσω δουλειά κ δεν θα μπορώ να τον διαβάζω εγώ αλλά η μητέρα μου. Εχω κ μια 8 μηνών κορούλα που δεν ξέρω κατά ποσο θα δίνει τον απαραίτητο χρόνο στη μητέρα μου για να είναι με τον γιό. Είναι "μέσ'την τρέλα" ο γιός κ δεν ξέρω πως θα κάνει την μετάβαση αυτή από το νήπιο στο δημοτικό. Μια φίλη μου δασκάλα που γνωρίζει το παιδί ειναι πολύ θετική.

 

Ακούω γενικότερα ότι έχουν δυσκολέψει τα πράγματα στο δημοτικό αλλά ειμαι αισιόδοξη. Μέχρι τα Χριστούγεννα όπως κ να'χει πρέπει να έχουν μάθει να διαβάζουν αλλά αυτό ειναι κάτι που ίσχυε κ πριν 20 χρόνια.

 

Ευχομαι τα παιδιά μας να έχουν φώτιση κ πάνω απ''ολα ΤΥΧΗ να βρούν καλούς δασκάλους με όρεξη για δουλειά κ υπομονή.

 

Ενα θέμα που με προβληματίζει κ θα ήθελα να το συζητήσω μαζί σας είναι το αν θα δίνετε στο παιδί σας "χαρτζιλικι" για το κυλικείο του σχολείου. Σίγουρα εγώ θα του βάζω μαζί του χυμό ή νερό κ το αγαπημένο του σνάκ (τοστάκι, τυρόπιτα σπιτικί, κέικ) αλλά σκεφτόμουν ΄κάποια στιγμή να του έδινα ένα μικρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...