Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

σας έτυχε κάποιο πρωί να ξυπνήσει το παιδάκι σας και να σας πει ότι δε θέλει να πάει στο σχολείο? Σήμερα το πρωί η δικιά η κόρη μου με κούφανε. Ενώ ξεκινήσαμε πολύ καλά, με ενθουσιασμό και όρεξη στο νέο μας σχολείο, ενώ μου λέει ότι περνάει καλά και ότι έκανε καινούριους φίλους, σήμερα το πρωί δήλωσε άρνηση. Μου είπε ότι δεν θέλει να πάει σχολείο:shock:. Δεν έδωσα διάσταση στο θέμα, και της είπα απλά ότι είναι νυσταγμένη αλλά είναι όντως αλήθεια αυτό ή υπάρχει κάτι άλλο από πίσω? Ήταν απλά μια κουβέντα της στιγμής ή το εννοούσε πραγματικά? Να σημειώσω δε ότι η ανησυχία μου είναι δικαιολογημένη διότι στο νηπιαγωγείο ζήσαμε δύσκολες καταστάσεις λόγω επιθετικότητας κάποιου παιδιού και το έργο της άρνησης το έχω ξαναδεί.:|

 

 

αν κοιτάξεις στο χθεσινό μου μήνυμα θα δεις ότι το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισα κι εγώ...δεν ξυπνούσε με τίποτα κι όταν ξύπνησε έκλαιγε και δεν ήθελε να πάει..τελικά την πήγα λίγο καθυστερημένα κι όλα ήταν καλά όταν πήγα να την πάρω!σήμερα όλα καλά, ξύπνησε μια χαρά και αν και ήταν νυσταγμένη την πήγα σχολείο χωρίς κανένα πρόβλημα!τι να πω..άβυσσος η ψυχούλα τους!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακάρι Γλύκα, να ήταν απλά μόνο θέμα κούρασης και ανάγκης για περισσότερο ύπνο! Έτσι προσπάθησα να το αντιμετωπίσω μπροστά της. Από μέσα μου όμως με τρώει... Θεωρώ ότι η καλή ψυχολογία των παιδιών είναι το Α & το Ω για τη μαθησιακή τους ικανότητα και εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Γλύκα, να ήταν απλά μόνο θέμα κούρασης και ανάγκης για περισσότερο ύπνο! Έτσι προσπάθησα να το αντιμετωπίσω μπροστά της. Από μέσα μου όμως με τρώει... Θεωρώ ότι η καλή ψυχολογία των παιδιών είναι το Α & το Ω για τη μαθησιακή τους ικανότητα και εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!

 

κι εγώ το πιστεύω αυτό, η καλή ψυχολογία είναι πραγματικά πολύ σημαντική..σε συζήτηση πάντως που είχα με τη μαμά της φίλης της μου είπε ότι και η δική της κόρη δεν ήθελε να πάει γιατί τις κυνηγάνε τα αγόρια και αυτές δε θέλουν!!όταν ρώτησα τη δικιά μου μου είπε "ναι" τις κυνηγάνε αλλά εντάξει τώρα έχουν βρει κόλπο με τη φίλη της για να τους αποφεύγουν..

θέλω να πω ότι είναι καλό τα παιδάκια σιγά σιγά να αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις μόνα τους(εκτός βέβαια κι αν συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό) και στην τελική ό,τι πρόβλημα έχουν να απευθύνονται στη δασκάλα τους.

πιστεύω 'οτι καλά έκανες και δεν έδωσες με την πρώτη της κουβέντα διάσταση στο θέμα..μπορεί να ήταν λόγια της στιγμής, όπως έκανε χθες η κόρη μου ή απλά να ξύπνησε στραβά η μικρούλα!αν δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται τότε συζητάς μαζί της και βλέπεις....εδώ θα είμαστε!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι αυτος ο ρόλος της Ευέλικτης ζωνης και κακώς χρησιμοποιείται έτσι....Συμφωνα με το σχετικο διαταγμα "Θεωρείται αυτονόητο ότι ο χρόνος της ευέλικτης ζωνης δεν θα διατιθεται για την ολοκλήρωση κάποιου μαθήματος".

Σε πολλά σχολεια κανουν πχ. δραστηριότητες για το περιβάλλον, επιπλέον δραστηριότητες που σχετιζονται με μαθηματα (αλλά όχι μαθημα) - Ειναι 'Ευέλικτη ζωνη διαθεματικών και δημιουργικών δραστηριοτήτων" και αν υπάρχει στο προγραμμα σας και την χρησιμοποιουν σωστα οι δασκαλοι, ειστε μαλλον απο τους λιγους τυχερους...σε πολλά σχολεια, οπως έχω καταλαβει, χρησιμοποιουν τις ωρες αλλιώς....

 

δεν ειπα οτι ειναι ο ρολος αυτος.............

απλα ειπα οτι εμας περσυ ετσι δαπανουσαν τον χρονο της ευελικτης ζωνης.......

το πως και τι πρεπει να κανουν ειναι θεμα πιστευω καθαρα δασκαλου -λας.

 

Τωρα να πω και τη γνωμη μου οτι προτιμουσα αυτο που εκανε η δασκαλα μας (να καλυπτει δηλαδη τα κενα των παιδιων)παρα να ασχολουνται με κατι αλλο.

Οχι οτι δεν ειναι εδιαφερων και σημαντικο αλλα ..............

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οι δασκάλες που συμμετέχουν εδω ειναι πιο αρμοδιες για να απαντησουν αλλα απ'όσο ξερω, δεν ειναι καθαρά θεμα δασκαλου, υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα που καθορίζει πόσες ωρες δαπανωνται για καθε μάθημα, ποια ύλη καλύπτεται κλπ και ο δάσκαλος κινειται μεσα σ'αυτα τα πλαίσια.

Τωρα, κι εγω συμφωνω οτι πρεπει να καλυπτονται τα κενα των παιδων, αλλά νομιζω οτι αυτο θα'πρεπε να γίνεται στα πλαισια του ιδιου του μαθηματος και όχι σε βάρος άλλων μαθηματων.

Στην ευέλικτη ζώνη τα παιδια θα μπορουσαν να ασχοληθουν με άπειρα πολυ ενδιαφέροντα θέματα που μπορουν να τα βοηθησουν να εμπεδώσουν και την ύλη...

Μη νομιζεις, και τα παιδια βαριουνται και κουραζονται αν εκτος απο τις ωρες που ήδη προβλέπονται, πχ, για τα Μαθηματικα, κανουν κι άλλες επιπλέον... Μικρά ειναι ακομα, ειναι ανάγκη απο τωρα να γεμιζουν τις ωρες τους μονο με Μαθηματικά και Γλώσσα? :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς σήμερα είχαμε συνάντηση με τη δασκάλα μας και μας εξήγηση ότι στην Ευέλικτη Ζώνη συνήθως κάνουν κάτι που σχετίζεται με κάποιο μάθημα. Στο δικό μας το σχολείο αυτό το μάθημα είναι η Μελέτη Περιβάλλοντος. Για το πρώτο τρίμηνο θα ασχοληθούν με τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μια ου η πρώτη τάξη των επιμελείται, στο δεύτερο τρίμηνο ίσως με κάποιο θέμα όπως η ελιά και στο τρίτο τρίμηνο ίσως με θέμα σχετικό με τη διαφορετικότητα των παιδιών. Για να δούμε!

Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη συνάντηση που είχαμε με τη δασκάλα μας σήμερα. Και συμπαθέστατη είναι και κατατοπιστικότητα και ευθησυχαστική. Και πως να βοηθήσουμε τα παιδιά μας από το σπίτι μα εξήγηση και το τι ακριβώς κάνουν στην τάξη μας περιέγραψε έτσι ώστε να έχουμε μια ιδέα. Και η μόνη αναφορά που έγινε για τη γρίπη ήταν ότι όταν είναι άρρωστο το παιδί μας να μην το πηγαίνουμε στο σχολείο και να ειδοποιούμε. Και για την επιστροφή του στο σχολείο δεν απαίτησε βεβάιωση από γιατρό. Τι να πω; Το κάθε σχολείο το αντιμετωπίζει διαφορετικά το θέμα.

Η μικρή μου τα πάει πολύ καλά και δε χρειάζεται να ανυσηχώ. Λύσαμε και το πρόβλημα με την τουαλέτα και όλα πάνε καλά. Φυσικά κατάλαβε και η δασκάλα ότι είναι "λίγο" ευαίσθητη αλλά μου είπε ότι θα μάθει μεγαλώνοντας. Κι αυτή έτσι ήταν οπότε τουλάχιστον θα έχει την ανάλογη κατανόηση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

αχ αχ και εγώ έχω 2 πρωτάκια που σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά αν και αγόρια και γεννημένα τέλος Νοεμβρίου και την κόρη μου στην δευτέρα που με δυσκολεύει πολύ περισσότερο γιατί προσπαθώ να μάθει να διαβάζει και να κάνει τις εργασίες μόνη της αλλά όλο χαζεύει και φτάνει βράδυ και δεν έχει τελειώσει .

Link to comment
Share on other sites

Eμείς ακόμη δεν έχει έρθει γυμναστής/ια και έτσι η δασκάλα μας δεν μπορεί να βγάλει το πρόγραμμα.Μας είπε ότι τα μαθήματα καθημερινά θα είναι αυτά.Επίσης ότι διαβάζουν παραμυθάκια μέσα στην τάξη και τα βγάζει εκείνη για γυμναστική αλλά το πρόγραμμα θα σταθεροποιηθεί όταν έρθει και γυμναστής/ια.Είναι ωραίο τα παιδάκια να γνωρίζουν καθημερινά τι θα έχουν.Ελπίζω απο βδομάδα να φανεί.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Ζέτα έφερε σήμερα χαρτί από το σχολείο για συνάντηση γονέων την Τρίτη 29/09. Ρε κορίτσια την έχει την συνάντηση στις 11:45, δηλαδή ουσιαστικά την πέμπτη ώρα των μαθημάτων. Καλά δεν μπορούσε να το κάνει εκτός μαθήματος ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Ζέτα έφερε σήμερα χαρτί από το σχολείο για συνάντηση γονέων την Τρίτη 29/09. Ρε κορίτσια την έχει την συνάντηση στις 11:45, δηλαδή ουσιαστικά την πέμπτη ώρα των μαθημάτων. Καλά δεν μπορούσε να το κάνει εκτός μαθήματος ?

 

Μα καλα δεν σκεφτονται και τους γονεις που ΔΕΝ μπορουν...

Εμας (εγινε την Δευτερα που μας περασε τ απογευμα) αλλα και σ αλλα σχολεια που εχω ακουσει...την κανουν Δευτερα η Τεταρτη απογευμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλα δεν σκεφτονται και τους γονεις που ΔΕΝ μπορουν...

Εμας (εγινε την Δευτερα που μας περασε τ απογευμα) αλλα και σ αλλα σχολεια που εχω ακουσει...την κανουν Δευτερα η Τεταρτη απογευμα...

 

σε εμας η πρωτη συνάντηση εγινε πρωι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα. Η πρώτη συνάντηση έγινε πρωί και αναγκάστηκα να πάρω γονική άδεια για να παρευρεθώ. Το συζήτησα όμως με τη δασκάλα και μου είπε ότι είναι κανονισμός του σχολείου να γίνονται οι συναντήσεις ώρες σχολείου αλλά μπορώ στις επόμενες να μην πάω και ότι χρειάζομαι να πηγαίνω το πρωί πριν χτυπήσει το κουδούνι και να το συζητώ μαζί της. Μέχρι και το τηλέφωνο του σπίτιού της και το κινητό της μου έδωσε σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι. Μπράβο της πάντως γιατί αυτό δείχνει ότι δεν είναι μια απλή δημόσιος υπάλληλος αλλά σωστός άνθρωπος.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκομαι από χθες σε άδεια κυοφορίας αλλά παραμένω στην δουλειά μου. Έτσι δεν μπορώ να πάρω γονική απλά θα χάσω μία μέρα από την άδεια κυοφορίας που θα την δουλευα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:| Κοριτσια απογοητευτικα πολυ σημερα γιατι μου ειπανε μαμαδες πιο παλιες οτι την δασκαλα που εχουμε εμεις την ειχανε και οτι την πατησαμε γιατι εχει αδυναμιες σε παιδακια που ηδη ξερουν να γραφουν και να διαβαζουν και οτι συνεχιζει μετα απο καποιο διαστημα με 4 5 παιδακια.Και αν της πεις τιποτα για τον τροπο της γενικα μπορει να το πληρωσει το παιδι της μαμας που την αντιμιλησε αχχ θεε μου για να δουμε τι θα γινει μεχρι τωρα ειναι πολυ απομακρη σαν ανθρωπος κραταει τις αποστασεις και θελει τα πρωτακια να συμπεριφερονται σαν εκτη δεν θελει καθουλου στιλ παιχνιδιου να γινονται τα μαθηματαααα:mad:
Link to comment
Share on other sites

:|Κοριτσια απογοητευτικα πολυ σημερα γιατι μου ειπανε μαμαδες πιο παλιες οτι την δασκαλα που εχουμε εμεις την ειχανε και οτι την πατησαμε γιατι εχει αδυναμιες σε παιδακια που ηδη ξερουν να γραφουν και να διαβαζουν και οτι συνεχιζει μετα απο καποιο διαστημα με 4 5 παιδακια.

 

Το ίδιο μου είπαν και για τη δική μας δασκάλα αλλά πρόσεξα ότι΄στο τέλος της πρώτης εβδομάδας κράτησε τους γονείς των παιδιών που είναι πιο "αδύναμα" ή δεν συμμετέχουν στην τάξη και τους έδωσε περισσότερες οδηγίες για το πως να διαβάζουν στο σπίτι και τι να κάνουν για να βοηθήσουν τα παιδιά τους.(Τα γνωρίζω γιατί μου τα είπε η φίλη μου που την κράτησε γιατί η μικρή της δεν συμμετέχει καθόλου).έτσι πιστεύω πως τώρα περιμένει κάποια κίνηση απο τους γονείς να ασχοληθούν λίγο περισσότερο και να βόηθήσουν το παιδί τους να είναι σίγουρο για τον εαυτό του και για το τι γνωρίζει. Μην στεναχωριέσαι γιατί εαν το παιδάκι σου πηγαίνει διαβασμένο δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα.Μου φαίνεται λίγο κουφό να συνεχίζει το μάθημα μόνο με 4-5 παιδιά γιατί αφήνοντας τα υπόλοιπα στο έλεος του Θεού και καλό κλίμα δεν θα έχει στην τάξη και θα πως θα κάνει μάθημα εαν τα 16 παιδιά μιλάνε και δεν είναι φρόνημα και δεν ακούνε.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ήδη μας ρώτησε να καθιερώσουμε μια μέρα του μήνα που θέλουμε να κάνουμε συνάντηση γονέων.Εκεί θα γίνεται η ενημέρωσή μας για την πρόοδο των παιδιών και θα συζητάμε προβλήματα ή γενικότερα θέματα που αφορούν την τάξη σαν ομάδα.Αυτές οι συναντήσεις θα γίνονται πρωϊνές ώρες ακριβώς μετά το τέλος των μαθημάτων.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσας τα δικά σας μαθαίνουν εύκολα;; εγώ έχω απελπιστεί κάνουμε επανάληψη το α,πα,πι,τα και δεν τα θυμάμαι, τα λέει κ μετά τα ξεχνάει, δεν ξέρω τί να κάνω, τί φταίει, τον βάζω τα γράφει κ τα λέει κ μετά τα ξεχνάει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω, εσας τα δικά σας μαθαίνουν εύκολα;; εγώ έχω απελπιστεί κάνουμε επανάληψη το α,πα,πι,τα και δεν τα θυμάμαι, τα λέει κ μετά τα ξεχνάει, δεν ξέρω τί να κάνω, τί φταίει, τον βάζω τα γράφει κ τα λέει κ μετά τα ξεχνάει

 

Yπομονη ..και επαναληψη ..αλλα παιδακια θελουν πιο πολλες επαναληψεις απο καποια αλλα...δεν ειναι κακο..

Σε λιγο καιρο(μεχρι τα Χριστουγεννα) θα δεις μεγαλη διαφορα και δεν θα το πιστευεις...

Link to comment
Share on other sites

Yπομονη ..και επαναληψη ..αλλα παιδακια θελουν πιο πολλες επαναληψεις απο καποια αλλα...δεν ειναι κακο..

Σε λιγο καιρο(μεχρι τα Χριστουγεννα) θα δεις μεγαλη διαφορα και δεν θα το πιστευεις...

 

Μακάρι Αφροδίτη μου να συμβεί αυτό που λές. Πραγματικά θεωρούσα ότι δεν θα ήταν δύσκολο για τον μικρό να τα καταλάβει γιατί κόβει το μυαλό του αλλά ενώ τα λέει σωστά μετά δεν τα θυμάται κ τρελαίνομαι, αφού σκέφτομαι ότι δεν θα μάθει ΠΟΤΕ να διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Αφροδίτη μου να συμβεί αυτό που λές. Πραγματικά θεωρούσα ότι δεν θα ήταν δύσκολο για τον μικρό να τα καταλάβει γιατί κόβει το μυαλό του αλλά ενώ τα λέει σωστά μετά δεν τα θυμάται κ τρελαίνομαι, αφού σκέφτομαι ότι δεν θα μάθει ΠΟΤΕ να διαβάζει.

 

Eιναι μεχρι να μπει στο πνευμα του τι γινεται εδω..μετα θα παρει φορα

Δεν εχει να κανει με εξυπναδα ...

Τα Χριστουγεννα που σου λεω ιεναι το πιο μακρινο σεναριο..πολυ πιο συντομα θα δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

εμας παντως κοριτσια ακομα δεν μπηκαν στο βιβλιο της γλωσσας

ακομα γραμμουλες και γραμματακια κανουμε

τα παει με πολυ αργο ρυθμο για να συνηθιζουν λεει σιγα σιγα

στα μαθηματικα εχουμε κανει τρια μαθηματα απο το βιβλιο

ποιος ξερει;ο καθενας εχει το δικο του συστημα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά να συστήσω στις μαμάδες υπομονή και επιμονή, ειδικά μέχρι τα Χριστούγεννα...

Συνεργαστείτε με τη δασκάλα , δώστε της χρόνο να μάθει τα παιδιά και ενημερώστε τη για αλλαγή στη συμπεριφορά, που δυσκολεύεται το παιδάκι σας κλπ.

Επίσης η δασκάλα θα ορίσει μια μέρα του μήνα που θα δέχεται τους γονείς και θα κάνει τακτικά συγκεντρώσεις για την ενημέρωση γονέων. Συνήθως οι συγκεντρώσεις γίνονται τις τελευταίες ώρες όταν τα παιδιά έχουν γυμναστική ή κάτι άλλο να κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

εμας παντως κοριτσια ακομα δεν μπηκαν στο βιβλιο της γλωσσας

ακομα γραμμουλες και γραμματακια κανουμε

τα παει με πολυ αργο ρυθμο για να συνηθιζουν λεει σιγα σιγα

στα μαθηματικα εχουμε κανει τρια μαθηματα απο το βιβλιο

ποιος ξερει;ο καθενας εχει το δικο του συστημα

 

Συμφωνώ με τη δασκάλα σας. Στην Α΄τάξη δε βιαζόμαστε να προχωρήσουμε... Και μην συγκρίνετε γιατί άλλο τμήμα είναι πιο μπροστά και τέτοια...

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...