Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Πήγα σήμερα με τη μικρή στο σχολείο για να κάνουμε την "πρόβα" μας στην τουαλέτα. Όλα πήγαν καλά και πιστεύω ότι πήρε λίγο τα πάνω της το παιδί. Αν χρειαστεί θα το επαναλάβω σίγουρα. Βρήκα και τη δασκάλα και το βρήκε πολύ σωστή κίνηση. Κατά τα άλλα μου είπε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα και ότι είναι αρκετά ώριμη. Μάλλον την Τετάρτη θα έχουμε συνάντηση και ελπίζω να πάει καλά η χρονιά.

Αλήθεια με το θέμα της γρίπης τι γίνεται; Έχω ακούσει διάφορα από φίλες και έχω λίγο αγχωθεί. Όχι τόσο για το αν κολλήσει το παιδί μου (μια γρίπη είναι) αλλά περισσότερο για το πως θα χειρίζονται τα παιδιά μας σε περίπτωση "ύπουπτου" κρούσματος. Σίγουρα δεν πρέπει να στείλουμε τα παιδιά μας στο σχολειο με πυρετό αλλά δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο για την επιστροφή τους στο σχολείο δηλαδή αν χρειάζεται βεβαίωση γιατρού ή από νοσοκομείο. Τι γνωρίζεται γι' αυτό;

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμας αλλά και σε αλλα σχολειο της γειτονιάς μας , μας εδωσαν φυλλαδιο οδηγιών και ηταν κατηγορηματικοί στο οταν αναρρωσουν τα παιδιά θα επιστρεφουν στο σχολειο ΜΟΝΟ με την εγγραφη βεβαιωση του παιδιατρου!!! Δηλ 40 ευρώ η πρωτη επισκεψη + τα φάρμακα και + 40 η τελική επισκεψη για την βεβαιωση!!! γρρρρρρρρρρρρρ!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι καινουρια στο φορουμ χαρηκα πολυ που υπαρχει τετοιο φορουμ γιατι και ειμεις παμε πρωτη δημοτικου και εχω αγχωθει .Πρωτον με την δασκαλα αν και ειναι αρχη και δεν αρχισαμε κανονικα τα μαθηματα,ελπιζω απο σημερα , με προβληματιζει γιατι την βλεπω αγελαστη και απλησιαστη σε σχεση με την δασκαλα που ειχαμε στο νηπιαγωγειο .Θα δω τι θα γινει στην συναντηση που εχουμε σημερα και θα εχω την ολοκληρωμενη μου εικονα για αυτην.Θελω να κανω μια ερωτηση σε τι διαταξη εχετε τα θρανια σας?

εμας ειναι ανα 2αδες το ενα πισω απο το αλλο εξαιτιας τις γριππης και αυτο δεν μου αρεσει καθολου γιατι μερικα παιδακια δεν μπορουν να δουν τον πινακα και μπορουν πιο ανετα να κανουν πηγαδακια Θα ηθελα να εχουν το σχημα Π γιατι νομιζω ειναι το ιδανικοτερο εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εμας αλλά και σε αλλα σχολειο της γειτονιάς μας , μας εδωσαν φυλλαδιο οδηγιών και ηταν κατηγορηματικοί στο οταν αναρρωσουν τα παιδιά θα επιστρεφουν στο σχολειο ΜΟΝΟ με την εγγραφη βεβαιωση του παιδιατρου!!! Δηλ 40 ευρώ η πρωτη επισκεψη + τα φάρμακα και + 40 η τελική επισκεψη για την βεβαιωση!!! γρρρρρρρρρρρρρ!!!!! :(

Κι εμάς το ίδιο μας είπαν: για οποιαδήποτε ασθένεια παρουσιάσει το παιδί (όχι μόνο τη γρίπη Η1Ν1) θα φέρνουμε χαρτί γιατρού από το τι πάσχει και μετά βεβαίωση ότι το παιδί είναι υγιές και μπορεί να παρακολουθήσει τα μαθήματα. Επίσης, ότι σε περίπτωση που κολλήσει την περίφημη γρίπη θα πρέπει να μείνει 7-10 ημέρες στο σπίτι και να είναι 2 εικοσιτετράωρα απύρετο χωρίς φάρμακα για να επιστρέψει στο σχολείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!!!!

και εμας μας ειπαν σημερα οτι εστω και λιγο βηχα να εχουν τα παιδια ή να ειναι λιγακι μπουκωμενα-κρυομενα δεν θα τα στελνουμε σχολειο αν δεν γινονται τελειως καλα.........:shock::shock::shock::shock::shock:

 

ερχομαι και λεω τωρα εγω...

μηπως αρχησαμε λιγακι τις υπερβολες ?ειναι δυνατον με λιγο μπουκωμα να μην τα στελνουμε?

αν ειναι ετσι τοτε την μιση χρονια πρεπει να λειπει ολο το σχολειο...........

αλλο τωρα να εχει πυρετο ,φυσικα και δεν θα το στειλεις αλλα τωρα με λιγο βηχα να τα κραταμε στο σπιτι?

Απ¨οτι ξερω σχεδον ολα τα παιδακια ολο το χειμωνα ενα μπουκωμα μια καταροη την εχουν...........

τελοσπαντων ,ας ειμαστε λιγακι πιο ψυχραιμοι............

 

 

ααα και κατι αλλο ....

βρε κοριτσια 40 ευρω εχει η επισκεψη στον παιδιατρο σα?

τα φαρμακα που περνετε δεν σας το καλυπτει το ταμειο σας?

και οσο αφορα τον γιατρο τωρα ειναι δυνατον να παιρνει παλι 40 ευρω για μια απλη επανεξεταση ?

(ευτυχως εμας δεν μας παιρνει).......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρασκευή σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

 

Κορίτσια σήμερα στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, μου είπε ο μικρός πως η δασκάλα του είδε το τετράδιο της αντιγραφής και του είπε αυτά δεν είναι γράμματα. Είδαμε και πάθαμε να μάθει να γράφει με μικρά το όνομα του και τον πίεζα να τα κάνει και όμορφα τι να πώ. Ήταν η πρώτη τους αντιγραφή τι ήθελε να κάνει καλλιγραφικά ο μικρός. Για αύριο τους έβαλε για ορθογραφία το όνομα τους, να κάνουμε μία φωτοτυπία με ασκήσεις και ανάγνωση 4 σελίδες. Για να δούμε πως θα τα πάμε σήμερα.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

 

Κορίτσια σήμερα στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, μου είπε ο μικρός πως η δασκάλα του είδε το τετράδιο της αντιγραφής και του είπε αυτά δεν είναι γράμματα. Είδαμε και πάθαμε να μάθει να γράφει με μικρά το όνομα του και τον πίεζα να τα κάνει και όμορφα τι να πώ. Ήταν η πρώτη τους αντιγραφή τι ήθελε να κάνει καλλιγραφικά ο μικρός. Για αύριο τους έβαλε για ορθογραφία το όνομα τους, να κάνουμε μία φωτοτυπία με ασκήσεις και ανάγνωση 4 σελίδες. Για να δούμε πως θα τα πάμε σήμερα.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

με συγχωρης αλλα μαλλον φερθηκε απαραδεκτα η δασκαλα σας........

Ειναι δυνατον απο τοσο νωρις να εχει την απαιτηση να κανουν καλα γραμματα τα παιδακια?Αντι να το ενθαρινει και να του πει οτι ειναι μεν καλα αλλα να προσπαθησει και για καλυτερα του ειπε τετοια πραγματα του παιδιου?

Προσπαθησε εσυ τουλαχιστον να τον ενθαρινεις περισσοτερο γιατι αν αρχησει απο τωρα να τους απογοητευει μαλλον θα δυσκολευτιτε.

Οσο για την αναγνωση νομιζω οτι ειναι υπερβολικα πολλες οι 4 σελιδες.......ουτε σε εμας που ειναι δευτερα δεν μας εχει βαλει ακομα τοσα πολλα και απο τοσο νωρις μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκεφτόμουν μην φανώ υπερβολική!!! Την ίδια γνώμη έχω, στην ουσία τώρα μαθαίνει το παιδάκι να γράφει, σιγά-σιγά θα βελτιωθεί και ο γραφικός του χαρακτήρας. Κι εμένα δεν μου αρέσουν κάποια γράμματα που κάνει αλλά συνεχώς θα βελτιώνεται. Αν είναι κάποια δασκάλα μέσα ας πει την γνώμη της.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκεφτόμουν μην φανώ υπερβολική!!! Την ίδια γνώμη έχω, στην ουσία τώρα μαθαίνει το παιδάκι να γράφει, σιγά-σιγά θα βελτιωθεί και ο γραφικός του χαρακτήρας. Κι εμένα δεν μου αρέσουν κάποια γράμματα που κάνει αλλά συνεχώς θα βελτιώνεται. Αν είναι κάποια δασκάλα μέσα ας πει την γνώμη της.

 

 

Μάλλον η εν λόγω "δασκάλα" δεν πέρασε το βραδυ καλά............:roll::?:evil:

 

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

 

Κορίτσια σήμερα στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, μου είπε ο μικρός πως η δασκάλα του είδε το τετράδιο της αντιγραφής και του είπε αυτά δεν είναι γράμματα. Είδαμε και πάθαμε να μάθει να γράφει με μικρά το όνομα του και τον πίεζα να τα κάνει και όμορφα τι να πώ. Ήταν η πρώτη τους αντιγραφή τι ήθελε να κάνει καλλιγραφικά ο μικρός. Για αύριο τους έβαλε για ορθογραφία το όνομα τους, να κάνουμε μία φωτοτυπία με ασκήσεις και ανάγνωση 4 σελίδες. Για να δούμε πως θα τα πάμε σήμερα.

 

Tι εννοεις 4 σελιδες? Απο που?Εννοεις την αρχη του βιβλιου που ειναι η λεξη παπι?

 

Τα γραμματακια μηπως ηταν στον αερα ή κατω απ την γραμμη?Γιατι σε πρωτη φαση τους ενδιαφερει αυτο...και οχι η καλλιγραφια!!!

 

Στην φωτοτυπια τι ειχαν να κανουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το πιστευω! Τα νευρα μου! Εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και το εχασα!

Τελοσπαντων, τωρα θα τα γραψω λιγο συντομα!

annoula79 νομιζω οτι η δασκαλα ηθελε να του δωσει να καταλαβει οτι προσεχουμε λιγο περισσοτερο οταν γραφουμε, ισως για να γινει μια καλη αρχη, απλα σιγουρα ο τροπος της δεν ηταν και ο πιο σωστος, δεδομενου οτι ειναι ακομα αρχη και δεν ειναι σωστο να απογοητευουμε τα παιδακια απο τωρα αλλα να τα ενθαρρυνουμε! Μερικες φορες μεγαλυτερη σημασια εχει ο τροπος που λεμε κατι παρα το τι λεμε. Εσεις προσπαθηστε λιγο περισσοτερο στο σπιτι, αλλα μην τον πιεσεις γιατι μπορει να κρατησει ασχημη σταση απεναντι στο σχολειο. Εγω παντως δεν επεμενα πολυ στο ονομα, γιατι ετσι κι αλλιως το εγραφαν καθε μερα κατω απο τις εργασιες τους, οποτε καποια στιγμη το μαθαιναν.

Απλως να πω οτι ειναι σημαντικο, ο,τι μαθαινει το παιδι, να το μαθαινει απο την αρχη σωστα. Δεν εννοω το ονομα του τωρα, αλλα αργοτερα που θα αρχισουν να μαθαινουν το καθε γραμματακι χωριστα, καλο ειναι να επιμενουμε στη σωστη φορα(οπως το εμαθαν στο σχολειο για να μη μπερδευονται), στα καλα γραμματα πανω στη γραμμη, χωρις μουντζουρες κλπ., γιατι αν ειμαστε στην αρχη επιεικεις, θα δυσκολευτουμε αργοτερα να του αλλαξουμε συνηθειες. Φυσικα δεν ειναι καλο να το πιεζουμε πολυ ή να του σβηνουμε συνεχεια αυτα που εχει γραψει και να το βαζουμε να τα ξαναγραψει, αλλα να προσπαθουμε μεχρι εκει που μπορει! Πολυ σημαντικη ειναι η ενθαρρυνση και η επιβραβευση, ιδιαιτερα τωρα στην αρχη!

Ελπιζω να βοηθησα!

Τωρα για τη διαταξη των θρανιων που ανεφερε μια κοπελα, συνηθιζεται να βαζουμε τα θρανια σε σχημα Π. Θεωρειται πιο σωστο συμφωνα με τη συγχρονη παιδαγωγικη. Μηπως τα εβαλε ετσι η δασκαλα, λογω της γριπης, γιατι καπου διαβασα οτι πρεπει τα παιδια να καθονται οσο το δυνατον μακρια το ενα απο το αλλο (ειμαι σε αδεια, και δεν ξερω τι οδηγιες εχουν λαβει οι δασκαλοι σχετικα με τη γριπη). Παντως, οταν ειναι το ενα πισω απο το αλλο, συνηθως ειναι πιο ησυχα γιατι δεν εχουν πολλους διπλανους (μια χρονια στην αρχη τα ειχα βαλει ετσι γιατι ηταν ενα απιστευτα θορυβωδες τμημα!) Σιγουρα η δασκαλα θα αλλαξει θεση στα παιδια που ενοχλουν ή δεν προσεχουν στο μαθημα. Αν δε βλεπει καλα το παιδακι, μπορεις να της το πεις να το βαλει πιο μπροστα. Και με το σχημα Π, παλι τα παιδια που καθονται στο πλαι δυσκολευονται να δουν στον πινακα. Η μονη λυση ειναι η δασκαλα να τους αλλαζει που και που θεση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!!!!

και εμας μας ειπαν σημερα οτι εστω και λιγο βηχα να εχουν τα παιδια ή να ειναι λιγακι μπουκωμενα-κρυομενα δεν θα τα στελνουμε σχολειο αν δεν γινονται τελειως καλα.........:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Εμάς από τον αγιασμό μας ανέπτυξε η δασκάλα μας το θέμα της γρίπης και ήταν κατηγορηματική ότι σε περίπτωση που έχουν ένα απλό συνάχι ή λίγο βήχα θα αποκλείουν το παιδί από το μάθημα!!!:mad: Μα καλά είναι δυνατόν:?: Εναντιωθήκαμε πολλοί γονείς γιατί όπως όλοι ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες το συνάχι και ο βήχας είναι stand by όλο το χρόνο. Η δική μου κόρη δε, που έχει και αλεργική ρινίτιδα είναι συνεχώς με μυξούλες και Fysiomer. Δεν μπόρεσε τελικά να τα βγάλει πέρα με όλους τους εξαγριωμένους γονείς και μας είπε ότι και γι αυτήν δεν θα είναι ευκολο να λείπει η μισή τάξη διότι δεν θα μπορεί να προχωρήσει την ύλη και ότι πολύ απλά αυτές τις οδηγίες πήρανε με εγκύκλιο από το Υπουργείο! Τα έλυσε το Υπουργείο όλα τα υπόλοιπα προβλήματα της παιδείας και ήρθε τώρα να λύσει και τη γρίπη....

Να ρωτήσω και κάτι τις μαμάδες που τα παιδάκια τους περάσανε από την πρώτη δημοτικού: σε περίπτωση που ένα παιδάκι λείπει από το σχολείο μία ή περισσότερες ημέρες τι γίνεται με τα μαθήματα? Πως συνεχίζει με την επιστροφή του χωρίς κενά???

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις 4 σελιδες? Απο που?Εννοεις την αρχη του βιβλιου που ειναι η λεξη παπι?

 

Τα γραμματακια μηπως ηταν στον αερα ή κατω απ την γραμμη?Γιατι σε πρωτη φαση τους ενδιαφερει αυτο...και οχι η καλλιγραφια!!!

 

Στην φωτοτυπια τι ειχαν να κανουν?

 

1) Είχαμε ανάγνωση από την 10-13 σελίδα.

2) Τα γραμματάκια τα οποία γράφαμε στην ουσία για πρώτη φορά προσπαθήσαμε να τα κάνουμε όπως μας τα έγραψε η δασκάλα, στρογγυλά πάνω στις γραμμές και όχι με κενά μεταξύ τους. Πάντως η φράση "Δεν είναι γράμματα αυτά" δεν νομίζω ότι αρμόζει, ακόμη και χάλια να ήτανε.

3) Στην φωτοτυπία είχαν ασκησούλες με βάση την ανάγνωση που τους έβαλε.

 

Χωρίς υπερβολές μας πήρε 4 ώρες για να τελειώσουμε και θα τον ξυπνήσω λίγο νωρίτερα για να κάνουμε μία επανάληψη.

 

Σε ευχαριστώ και για τις ευχές σου.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς από τον αγιασμό μας ανέπτυξε η δασκάλα μας το θέμα της γρίπης και ήταν κατηγορηματική ότι σε περίπτωση που έχουν ένα απλό συνάχι ή λίγο βήχα θα αποκλείουν το παιδί από το μάθημα!!!:mad: Μα καλά είναι δυνατόν:?: Εναντιωθήκαμε πολλοί γονείς γιατί όπως όλοι ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες το συνάχι και ο βήχας είναι stand by όλο το χρόνο. Η δική μου κόρη δε, που έχει και αλεργική ρινίτιδα είναι συνεχώς με μυξούλες και Fysiomer. Δεν μπόρεσε τελικά να τα βγάλει πέρα με όλους τους εξαγριωμένους γονείς και μας είπε ότι και γι αυτήν δεν θα είναι ευκολο να λείπει η μισή τάξη διότι δεν θα μπορεί να προχωρήσει την ύλη και ότι πολύ απλά αυτές τις οδηγίες πήρανε με εγκύκλιο από το Υπουργείο! Τα έλυσε το Υπουργείο όλα τα υπόλοιπα προβλήματα της παιδείας και ήρθε τώρα να λύσει και τη γρίπη....

Να ρωτήσω και κάτι τις μαμάδες που τα παιδάκια τους περάσανε από την πρώτη δημοτικού: σε περίπτωση που ένα παιδάκι λείπει από το σχολείο μία ή περισσότερες ημέρες τι γίνεται με τα μαθήματα? Πως συνεχίζει με την επιστροφή του χωρίς κενά???

 

εμεις περσυ που χρειαστικε η κορη μου να μεινει στο σπιτι για περισσοτερο απο μια εβδομαδα ,πηγαινα καθημερινα εγω στο σχολασμα και επερνα τα μαθηματα της ημερας απο την δασκαλα και με συνενοηση μαζι της την προχορουσα εγω....

καποιες μερες που δεν μπορουσα να παω ειχα συνενοηθη με μια μητερα ενος συμμαθητη μας(τυχαινει να ειναι και πολυ καλη μου φιλιη) να μου φερνει εκεινη τις φωτοτυπιες και τα μαθηματα,πραγμα που το εκανα και γω οταν χρειαστηκε σε κανα δυο μαμαδες .

Βεβαια οταν γυρισε η κορη μου στην ταξη τις πρωτες μερες η δασκαλα μας την εκανε μια μικρη επαναλιψη κυριως τις ωρες της γυμναστικης (αφου δεν εκανε για αρκετο καιρο μετα απο την αναρωση της) και συμπληρωσε τα τυχων κενα που υπηρχαν και ετσι δεν φανηκε καθολου η απουσια μας.

Link to comment
Share on other sites

. Πάντως η φράση "Δεν είναι γράμματα αυτά" δεν νομίζω ότι αρμόζει, ακόμη και χάλια να ήτανε.

.

 

Σαφως και δεν ειναι κουβεντα αυτη..δεν το συζητω αυτο...

Απλα ψαχνω μηπως κατι...ξερω εγω..γιατι μου φαινεται κουφο (δεν σ αμφισβητω ετσι)

Οκ η αναγνωση μπορει να ειμαι πολυ (με βαση οτι ειναι μονο λιγες λεξεις και φωνουλες ) αλλα και παλι για τα πρωτακια μας ειναι πολλα..(εγω ξερω οτι αυριο που θ αξεκινησουμε το βιβλιο θα εχουμε για αναγνωση μονο το α ,πα,πι και αυτα θ ατα εχουμε και αντιγραφη και αναγνωση)

Μου φαινεται η δασκαλα σας ειναι απ αυτες τις λιγες που επιβεβαιωνουν τον κανονα...(που ανησυχουν οι γονεις ) ...

 

Το μονο που μπορω να φανταστω γι αρχη (δεν μπορω να διανοηθω οτι ειδικα οι εκπαιδευτικοι που παιρνουν την πρωτη δεν ειναι πιο προσεχτικ) ειναι οτι το επιπεδο ΟΛΩΝ των παιδιων στην ταξη ειναι ΤΟΣΟ προχωρημενο που δεν μπορει να παει πιο αργα...αν ισχυει αυτο..μιλα μαζι της...γιατι τοτε ο μικρος πιο πιθανον να το μισησει το σχολειο αν πιεστει τοσο πολυ...

 

Ειναι μικρη ή μεγαλη δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος πηγαινει σε ιδιωτικο;;;;;;;Γιατι εμεις εχουμε ακομη πολυ λιγη εως καθολου δουλεια στο σπιτι..(και πηγαινουμε σε ιδιωτικο)

 

Πω πω αγχωθηκα...εμας πανε πολυ αργα τα πραγματα

 

Μήπως είναι καλύτερα έτσι να μπαίνουν σιγά-σιγά στο καινούριο αυτό κλίμα γιατί εμάς από κει που δεν δεν είχαμε τίποτα ξαφνικά μας φορτώνει με ένα σωρό και είναι και απαιτητική.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν ειναι κουβεντα αυτη..δεν το συζητω αυτο...

Απλα ψαχνω μηπως κατι...ξερω εγω..γιατι μου φαινεται κουφο (δεν σ αμφισβητω ετσι)

Οκ η αναγνωση μπορει να ειμαι πολυ (με βαση οτι ειναι μονο λιγες λεξεις και φωνουλες ) αλλα και παλι για τα πρωτακια μας ειναι πολλα..(εγω ξερω οτι αυριο που θ αξεκινησουμε το βιβλιο θα εχουμε για αναγνωση μονο το α ,πα,πι και αυτα θ ατα εχουμε και αντιγραφη και αναγνωση)

Μου φαινεται η δασκαλα σας ειναι απ αυτες τις λιγες που επιβεβαιωνουν τον κανονα...(που ανησυχουν οι γονεις ) ...

 

Το μονο που μπορω να φανταστω γι αρχη (δεν μπορω να διανοηθω οτι ειδικα οι εκπαιδευτικοι που παιρνουν την πρωτη δεν ειναι πιο προσεχτικ) ειναι οτι το επιπεδο ΟΛΩΝ των παιδιων στην ταξη ειναι ΤΟΣΟ προχωρημενο που δεν μπορει να παει πιο αργα...αν ισχυει αυτο..μιλα μαζι της...γιατι τοτε ο μικρος πιο πιθανον να το μισησει το σχολειο αν πιεστει τοσο πολυ...

 

Ειναι μικρη ή μεγαλη δασκαλα?

 

Ναι σίγουρα είναι λίγες οι λεξούλες που έχουν αυτές οι 4 σελίδες αλλά είναι πολλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που είχανε. Ο μικρός την ανάγνωση την έμαθε παπαγαλία από το σχολείο. Έχω σκοπό να της μιλήσω αύριο, είναι μέχρι 40 χρονών, όχι παραπάνω.

Πάντως αν τα υπόλοιπα 23 παιδιά είναι τόσο προχωρημένα δεν το ξέρω δηλ. έπρεπε από 5 χρονών να τα μάθουμε να διαβάζουν και να γράφουν; (δεν απευθύνομαι σ΄εσένα αλλά στο .... σύστημα).

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα είναι λίγες οι λεξούλες που έχουν αυτές οι 4 σελίδες αλλά είναι πολλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που είχανε. Ο μικρός την ανάγνωση την έμαθε παπαγαλία από το σχολείο. Έχω σκοπό να της μιλήσω αύριο, είναι μέχρι 40 χρονών, όχι παραπάνω.

Πάντως αν τα υπόλοιπα 23 παιδιά είναι τόσο προχωρημένα δεν το ξέρω δηλ. έπρεπε από 5 χρονών να τα μάθουμε να διαβάζουν και να γράφουν; (δεν απευθύνομαι σ΄εσένα αλλά στο .... σύστημα).

 

Οχι βεβαια..αν προσεξες στα λογια μου μεσα..και εγω κατα ειμαι...

Το θεμα δεν ειναι να τα τρεχει....αλλα να μαθαινουν..και σαφως οχι παπαγαλια...

Μιλησε της ...

Γιατι εχω προσωπικα οποια νηπιαγωγο ειχα μιλησει και οποια δασκαλα...μου ειχαν πει οτι αυτα ειναι δουλεια της πρωτης ...και δεν θεωρειται δεδομενο οτι τα παιδακια ξερουν να γραφουν και να διαβαζουν....

Εμεις αυριο θα μπουμε στο βιβλιο της γλωσσας και ξερω οτι θα κανουν μονο το α,πα,πι (μονο αυτα) θα τα εχουν αντιγραφη ορθογραφια και αναγνωση μονο αυτα τα 3 πραγματακια...οποτε σαφως και βλεπω μεγαλη διαφορα(και επειδη τηνξερω την δασκαλα μας πολυ καλα...καθως ειναι αυτη που ειχε η μεγαλη μου στην πρωτη και στην δευτερα..ξερω οτι ειναι ΦΟΒΕΡΗ δασκαλα...κανει πολυ δουλεια στην ταξη μεσα...και νιωθω πολυ τυχερη που εχει και τα διδυμα)

 

Παντως αλλη μια δασκαλα εχω ακουσει ετσι που ηταν...η οποια μπηκε στην ταξη μεσα και ασχοληθηκε μονο με τα παιδακια που ΗΔΗ ξεραν να διαβαζουν...τα παιδια στην ταξη ηταν 14 ολα κι ολα....και τον Νοεμβριο ειχε βγαλει ηδη το συμπερασμα οτι μεσα στην ταξη της υπηρχαν κακοι μαθητες ,τεμπεληδες μαθητες ,μετριοι μαθητες (αλλο ενα αρνητικο επιθετο ..που δεν το θυμαμαι) και καλοι μαθητες (αυτοι που ηδη ξεραν να διαβαζουν .)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ούτε χθες είχαν τίποτα για το σπίτι. Στο σχολείο έκαναν μία φωτοτυπία με μισοφέγγαρα και στο τετραδιο εργασίας των Μαθηματικών το δεξιά αριστερα κλπ. Σαν τις χελώνες πάμε.

 

Ερώτηση: σας έχουν δώσει πρόγραμμα ή τα παιδιά κουβαλάνε όλα τα βιβλία μαζί τους κάθε μέρα ? Εμάς μας έστειλαν το βιβλίο Φυσικής Αγωγής να το κρατήσουμε στο σπίτι, ενώ την Μελέτη Περιβάλλοντος την έχουν κρατήσει στο σχολείο. Η Ζέτα πηγαινοφέρνει τα βιβλία της Γλώσσας και των Μαθηματικών μαζί με τα τετράδια, τους μαρκαδόρους και μπλοκ ζωγραφικής γιατί το χρησιμοποιούν στο ολοήμερο. Η τσάντα της είναι ασήκωτη.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαμάδες!εμένα η δική μου όπως έχω ξαναγράψει προσαρμόστηκε γενικά μια χαρά, γράφει χωρίς πρόβλημα, μέχρι στιγμής δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο, χθες π.χ. είχαν να γράψουν αντιγραφή το ι, το ανάποδο μπαστουνάκι και το ο..αυτά..στο σχολείο βλέπω ότι κάνουν μαθηματικά και φωτοτυπίες...όλα καλά....αλλά σήμερα η μικρή ξύπνησε με κλάματα και δεν ήθελε να πάει σχολείο..στην αρχή ήμουνα ήρεμη μετά όταν άρχισε να κλαίει και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη νευρίασα...τέλος πάντων την πήγα σχολείο στις 8.20..για να δούμε όταν θα πάω να την πάρω...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...