Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή (episiotomy) η τομή στο περίνεο κατά τον τοκετό


Recommended Posts

Σημερα εκλεισα την 32η εβδ και πηρα αμυγδαλελαιο για το περινεο. Ξερει καποια κοπελα να μου πει:

1) καθε ποτε πρεπει να βαζω,

2) σε τι ποσοτητα,

3) αν θελει μασαζ για ωρα ή απλη επαληψη,

4)να βαζω και στα πλαγια ή μονο μεταξυ πρωκτου και κολπου,

5)υπαρχει περιπτωση η χρηση του να προκαλεσει ερεθισμο ή αλλο προβλημα οπως πχ σπυρακια επειδη ειναι λιπαρο προιον και μπλοκαρουν οι ποροι;

αυτα τα ολιγα, ευχαριστω!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σημερα εκλεισα την 32η εβδ και πηρα αμυγδαλελαιο για το περινεο. Ξερει καποια κοπελα να μου πει:

1) καθε ποτε πρεπει να βαζω,

2) σε τι ποσοτητα,

3) αν θελει μασαζ για ωρα ή απλη επαληψη,

4)να βαζω και στα πλαγια ή μονο μεταξυ πρωκτου και κολπου,

5)υπαρχει περιπτωση η χρηση του να προκαλεσει ερεθισμο ή αλλο προβλημα οπως πχ σπυρακια επειδη ειναι λιπαρο προιον και μπλοκαρουν οι ποροι;

αυτα τα ολιγα, ευχαριστω!

 

καλησπέρα Μπουρμπουρ1! Μασάζ στο περίνεο κάνω και εγώ εδώ και περίπου ένα μήνα. Δεν πήρα αμυγδαλέλαιο γιατί ήταν αρνητικός ο φαρμακοποιός (!!!) και τελικά βάζω λαδάκι βιολογικό, όπως συνέστησε η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής.

 

Για την ιδανική συχνότητα δεν ξέρω να σου πω, εγώ βάζω 3 περίπου φορές την εβδομάδα μετά το βραδινό ντους. Μετά ξαπλώνω χωρίς σερβιέτα και το πρωί έχει φύγει όλη η λιπαρότητα της περιοχής, χωρίς να λερώνονται τραγικά εσώρουχο και πυτζάμα.

 

Μασάζ κάνω για περίπου 2 -3 λεπτά, μέχρι να με πιάσει ένας ελαφρύς πόνος, όπου και σταματάω. Η περιοχή που κάνω το μασάζ είναι εξωτερικά του κόλπου, στα πλάγια, και μεταξύ κόλπου κ πρωκτού. Στο τέλος κάνω και μπόλικες ασκησούλες kegel, αλλά πρέπει να δηλώσω πως με κουράζουν και έτσι σταματάω μετά από 20 επαναλήψεις...

 

Ελπίζω και προσεύχομαι να γλιτώσω την περινεοτομή.....................

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχάσω να σου πω πως δεν έχω δει ούτε σπυράκια ούτε τίποτα, κανέναν ερεθισμό. Σχεδόν μου κάνει εντύπωση που πάει αυτή η ποσότητα λαδιού αφού δεν φαίνεται να λερώνω τα ρούχα μου τραγικά..Και επειδή είναι και λαδάκι του θεού και έχω ολόκληρο τενεκέ, βάζω και ποσότητα....

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Μπουρμπουρ1! Μασάζ στο περίνεο κάνω και εγώ εδώ και περίπου ένα μήνα. Δεν πήρα αμυγδαλέλαιο γιατί ήταν αρνητικός ο φαρμακοποιός (!!!) και τελικά βάζω λαδάκι βιολογικό, όπως συνέστησε η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής.

 

Για την ιδανική συχνότητα δεν ξέρω να σου πω, εγώ βάζω 3 περίπου φορές την εβδομάδα μετά το βραδινό ντους. Μετά ξαπλώνω χωρίς σερβιέτα και το πρωί έχει φύγει όλη η λιπαρότητα της περιοχής, χωρίς να λερώνονται τραγικά εσώρουχο και πυτζάμα.

 

Μασάζ κάνω για περίπου 2 -3 λεπτά, μέχρι να με πιάσει ένας ελαφρύς πόνος, όπου και σταματάω. Η περιοχή που κάνω το μασάζ είναι εξωτερικά του κόλπου, στα πλάγια, και μεταξύ κόλπου κ πρωκτού. Στο τέλος κάνω και μπόλικες ασκησούλες kegel, αλλά πρέπει να δηλώσω πως με κουράζουν και έτσι σταματάω μετά από 20 επαναλήψεις...

 

Ελπίζω και προσεύχομαι να γλιτώσω την περινεοτομή.....................

 

Αχ,επειδη θα γεννησουμε στην Ελλαδα, αν γλυτωσουμε την περινεοτομη θα ειναι μονο απο τυχη - θα μας κοψουν εστω και προληπτικα (μου το επιβεβαιωσε και μαια). Ωστοσο νομιζω ειναι καλο να δωσουμε λιγη ελαστικοτητα στην περιοχη.

Για το αμυγδαλελαιο το διαβασα στο φορουμ και ρωτησα και τη μαια.

Νομιζω κι εγω πως 3φορες την εβδ ειναι καλα, αλλα φοβαμαι να βαζω πολυ κοντα στον κολπο μηπως εισχωρησει λιγη ποσοτητα εσωτερικα και δεν κανει???:confused:

Οι ασκησεις kegel μπορουν να γινονται και διακεκομμενα, λενε πως χρειαζονται 80 την ημερα (αρα μπορεις να κανεις 4σετ των 20). Χαρα ομως στο κουραγιο σου, εγω δεν εχω την υπομονη, κανω μονο 4-5 καμια φορα οταν παω τουαλετα.:-(

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια έχω Πητ 5/7/2012, κ μάλλον κ μένα θα μου κάνει περινεοτομη, κ στην πρώτη έκανε αλλά πραγματικά δεν είχα ενημερωθεί καθόλου για την περινεοτομη κ ούτε κάν τον ρώτησα. Πάντως δεν πονέσει καθόλου στονραψιμο είχα κάνει επισκληρηδιο, κ ούτε μετά , απλά το 1ο βράδυ πόνουσα πολύ κ μου έκαναν ενεση voltaren κ μετά τις επόμενες μέρες πόνουσα αλλά νομίζω ότι είναι κ το φυσιολογικό να πόνας, ράμματα είναι. για καμία βδομάδα επαιρνα voltaren. Κ πλύσιμο με χλιαρό νερό, κ στεγνώμα με πιστολακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως που εκανα ουτε καταλαβα που ηταν τα ραμματα, ουτε πονεσα, ουτε φαγουρα ειχα, ουτε με τραβαγανε, ουτε ειδα ποτε επεσαν γενικα ηταν σαν να μην ειχα κανει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Εγω γεννησα πριν 2 μηνες τη ζουζουνιτσα μου!Ο γιατρός με έκοψε όσο λιγοτερο γινοταν. Φυσικα δεν καταλαβα τιποτα λογω επισκληριδιου. Λοιπον, 11 και κατι γεννησα, 12:30 με πηγαν στο δωματιο, μολις περασε η δραση της επισκληριδιου εκανα το μπανακι μου, εφαγα, εφτιαξα μαλλι, βαφτηκα και κατεβηκα στο κιλικειο για καφεδακι. Ελαφρως με πονουσαν τα ραμματα την πρωτη εβδομαδα. Στις 15 μερες δεν ειχα τιποτα. Επισης, μετα τις 40 μερες που με ειδε ο γιατρος ξεκινησα και τις επαφες με τον αντρα μου και μπορω να σας πω οτι ειναι καλυτερα απο πριν.

Ευχομαι σε όλα τα κοριτσια να εχουν ευκολη γεννα και ανάρρωση οπως εγω!

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Κοριτσια ειμαι στον 6ο και σκεφτομαι, υπαρχει περιπτωση να αποφευχθει η περινεοτομη? Αν ειναι ελαστικο το περινεο και γυμνασμενο (KEGEL) υπαρχει καμια ελπιδα ή αδικα παιδευομαι με ασκησεις και αμυγδαλελαιο?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα, ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανει την τομη ουτως ή αλλως, ωστε να ανοιξει σωστα η 'διοδος', γιατι αν δε γινει και σπρωξω εγω τη λαθος στιγμη ή ειναι λιγο μεγαλουτσικο το μωρο, μπορει το ιδιο το μωρο βγαινοντας, να σκισει 'ατσαλα' την περιοχη και μετα να υπαρχουν προβληματα με τον κολπο ή την επουλωση...:rolleyes:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαια μου ειπε οτι κανουν μονο οταν χρειαζεται. Εγω ηξερα οτι παντα κανουν οπως και οι αλλες κοπελες στο μαθημα το ιδιο ηξεραν... Τωρα εκεινη επιμενει και επιμενει κυριως για τις ασκησεις kegel. Τωρα θα δειξει...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα, ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανει την τομη ουτως ή αλλως, ωστε να ανοιξει σωστα η 'διοδος', γιατι αν δε γινει και σπρωξω εγω τη λαθος στιγμη ή ειναι λιγο μεγαλουτσικο το μωρο, μπορει το ιδιο το μωρο βγαινοντας, να σκισει 'ατσαλα' την περιοχη και μετα να υπαρχουν προβληματα με τον κολπο ή την επουλωση...:rolleyes:

 

Κι εγώ σκεφτόμουν πώς θα συνεννοηθώ με τον γιατρό μου για να αποφύγω την περινεοτομή, αλλά μου είπε η αδελφή μου που είναι γιατρός ακριβώς τα ίδια και ακόμα χειρότερα, ότι αν δεν κάνει τομή ο γιατρός προς την επιθυμητή φορά, υπάρχει κίνδυνος να σχιστεί πόλυ η περιοχή με φόρα προς τον πρωκτό και μέτα να υπάρχει πρόβλημα με ακράτεια..έτσι κατέληξα ότι προτιμώ μια μικρή περινοτομή από το να ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δε με απασχολει καθολου αν θα κανει περινεοτομη ή οχι, απλα βαζω λαδακι στο περινεο για να βοηθησω οσο μπορω. Ας πανε ολα τα αλλα καλα κι αυτο ειναι το τελευταιο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Mπουρμπουρ1, βλέπω έχουμε την ίδια ΠΗΤ ! Πως είσαι γενικά; Εγώ νοιώθω ανήμπορη για τα πάντα! Όλο γκρίνια είμαι κ τσακώνονται με όλους νομίζω θα σκάσω! Όσον αφορά την περινεοτομη δεν με απασχολεί ιδιαίτερα προκειμένου να παθών χειρότερα ας την κάνει , ας μην αγχωνομαστε για όλα, το μωρό μου να είναι καλα, αυτό θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Α, καλα απο γρινια αλλο τιποτα, ειμαι ετοιμη να τσακωθω με ολο τον κοσμο!:mad::x:x Απο μια αποψη βαρεθηκα να ειμαι εγκυος, εχω κι ολο προβληματα. Αν και ειμαι βαρια νιωθω καλυτερα απο τα προηγουμενα 2 τριμηνα που για μενα ηταν δυσκολα.

Ομως σιγα σιγα αρχιζω και εχω εικονα για το πως θα ειμαι με το μωρο, αρχιζω και νιωθω λιγο μαμα :shock::shock::shock:. Εσυ;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Σ εμενα πάντως δεν χρειαστηκε τομή, και για την ακριβεια ουτε σκίστηκα εκτος απο μια τυπου γρατζουνια .δεν πιστευω οτι η τομή είναι κάτι απαραίτο, οστωσω στη δική μου περίπτωση είχαμε πει απο πριν ότι δεν κανουμε περινεοτομή εκτός εαν ειναι επιτακτικό να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Σ εμενα πάντως δεν χρειαστηκε τομή, και για την ακριβεια ουτε σκίστηκα εκτος απο μια τυπου γρατζουνια .δεν πιστευω οτι η τομή είναι κάτι απαραίτο, οστωσω στη δική μου περίπτωση είχαμε πει απο πριν ότι δεν κανουμε περινεοτομή εκτός εαν ειναι επιτακτικό να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της περινεοτομής ειναι καθαρά θέμα γιατρού. Ο γενικός κανόνας ειναι μόνο οταν ειναι απαραίτητο αλλα στην πράξη πολλοι γιατροί το κάνουν ακομα κι αν δεν υπάρχει λόγος. Εφόσον κάθεστε και βαζετε τα λαδάκια σας κτλ θα το πειτε απο πριν στο γιατρό σας οτι μονο εφόσον συντρέχει λόγος θα σας κάνει τομη.

Αμυγδαλέλαιο και εμενα μου είπαν οχι στο φαρμακειο αλλα η μαια είπε οκ, επισης καθαρό ελαιολαδο ειναι οκ. Λέω να παρω αυτο της weleda αν και δεν προβλέπω να την γλιτώνω την τομη. Πιστεύω ομως οτι κάπως θα βοηθάει ακομα και στην επούλωση.

Και αυτή η φίλη μου η μαια που τώρα κανει την πρακτική της στα δημόσια και ξεγεννάει μονη της κοπέλες (υπο την επιβλεψη γιατρου πάντα) μου ειπε οτι σε κάποια κοπέλα που χρειάστηκε εννοείται οτι έκανε ειδάλως όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειναι κάτι που πραγματικά με φοβίζει... δεν φοβάμαι την γέννα αλλά το κόψιμο κ τα ράμματα μετά...τι ανάποδος άνθρωπος που είμαι θεε μου.... θέλω να μιλήσω με τον γιατρό μου κ να τον ρωτήσω εαν μπορεί να μην με κόψει αν κ ξέρω απο τώρα πως η απάντηση θα είναι αρνητική.... ααααουυυτςςςςς....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι κάτι που πραγματικά με φοβίζει... δεν φοβάμαι την γέννα αλλά το κόψιμο κ τα ράμματα μετά...τι ανάποδος άνθρωπος που είμαι θεε μου.... θέλω να μιλήσω με τον γιατρό μου κ να τον ρωτήσω εαν μπορεί να μην με κόψει αν κ ξέρω απο τώρα πως η απάντηση θα είναι αρνητική.... ααααουυυτςςςςς....

 

η μαια μου μου ειπε οτι ειδικα στο 1ο παιδακι παντα κανουν τη συγκεκριμενη τομη προκειμενου να μην κοπει "ατσαλα" και πολυ απο μονο του. Δεν καταλαβαινεις τιποτα απο πονο αυτο μου ειπε και οσες εχουν ηδη γεννησει με φτ το ιδιο μου ειπαν. Οποτε τσαμπα αγχωνεσαι.

Βεβαια η πρωτη μαια που ειχα παει μου ειπε οτι μπορω να το αποφτγω με ασκησεις kegel αν τις κανω σωστα και πολυ καιρο αλλα ειδα και αλλες που κανανε συνεχεια αυτες τις ασκησεις παλι με ραμματα κατελειξαν...:rolleyes: ασε που γενικα οι ιδεες της 1ης μαιας ηταν λιγο τραβηγμενες και πολυ καλες για να ειναι αληθινες...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

στα μαθηματα ανωδυνου μας ειπαν οτι επειδη ουριθρα,κολπος και ορθον ειναι το ενα σε συμπτηξη με το αλλα και ειδικα οταν κατεβαινει το παιδι τα δυο ακριανα σχεδον εξαληφονται τις περισσοτερες φορες που κανουν περιονεοτομη ειναι για να δωσουν χωρο στο μωρο χωρις να παθει καμια πιο σοβαρη ζημια η μαμα και παρουσιασει καποιο μελλοντικο προβλημα(π.χ. ακρατεια,ξεχυλωμα κολπου κλπ).και ακρατεια εμφανιζαν οι γιαγιαδες μας που δεν ειχαν ιατρικη βοηθεια αλλα γεννουσαν στα χωραφια και συνεχιζαν τη δουλεια μετα.τωρα λεει αυτα τα φαινομενα εχουν εξαληφθει.

και ειναι καλυτερα να σου κανει ενα κοψιματακι 3-4 εκατοστων το πολυ εκεινος και τα το ραψει σωστα παρα να σκιστεις εσυ απο μονη σου στραβα και να μην διορθωνεται με τιποτα.αλλωστε πριν το κοψιμο σου κανουν τοπικη αναισθησια εκει η' περιμνουν να στο κανουν επανω στον πονο για να μην νιωσεις τιποτα.ολοκληρο παιδι θα περασει απο εκει το κοψιμο σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου τ κανανε σε τελικο σταδιο οταν βκε το παιδι τιν ωρα που προβαλε το κεφαλι με εκοψε αποτομα και περασε το κεφαλακι του αλλα πονουσα τοσο που δε καταλαβα το πονο απο το κοψιμο,δε το καταλαβα απλα οτι κατι εκανε ειδα και το νυστερι.Δεν ειχα αναισθισια και το μωρο μας βικε μεαλουτσικο 3900.Εκτοτε δεν εχω ποτε ακρατεια και αλλα που ακουω συχνα αν και ζοριστικα πααααρα πολυ.Δε ξερω αν επαιξε ρολο το κοψιματακι.Παντως μ το φοβαστε....μουδιαζεις τοσο κατω φυσικα οταν το μωρο εξερχεται ππου και χωρις αναισθισια,οπως εμενα,δε καταλαβαινεις πολλα.Επισς ειχα παρα πολλα ραμματα εσωτερικα κυριως αλλα αυτο επουλωθκε ππολυ νωρις.Μεχρι τις 20 μερες δεν ειχα τιποτα!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

γεννησα με φτ χωρις αναισθησία σε δημοσιο νοσοκομειο με εφημερευοντα γιατρό. Ένιωσα το κόψιμο αλλά δεν πόνεσα. Μετά τον τοκετό όταν ήρθε η ώρα να με ράψει και είχα την ψευδαίσθηση ότι κάτι νιώθω του είπα να με ψεκάσει με λίγη ακόμα ξυλοκαίνη. Το πρώι περπάταγα κανονικά και το μεσημέρι έκατσα οκλαδών στο κρεβάτι. Δεν έχω μέχρι στιγμής (2 χρονια ) κανένα πρόβλημα. Σκέψου θετικά.Και γώ δε θα σου κρύψω οτι φοβόμουν πολύ και νόμιζα οτι θα υποφέρω από τους πόνους. Τίποτα δεν ήταν τελικά!Ολα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα παντως η περινεοτομη δεν ηταν ασχημη εμπειρια...μεσα σε 2 μερες ουτε πονος ουτε τιποτα...τωρα πια φαινεται και καλυτερα απο οτι λεει ο αντρας μου (για να γελασουμε και λιγο)..χι χι χι:P

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εβαζα λαδακι τις τελευταιες εβδομαδες για να γλυτωσω το πολυ κοψιμο, την ωρα της γεννας πανω στο ζορι μου ελεγα "αντε ποτε θα παρει το ψαλιδι να με κοψει για να βγει πιο ευκολα το μωρο!"...:P

Δεν ξερω αν μου εκανε πρωτα τοπικη αναισθησια -νομιζω οχι- αλλα εκεινη την ωρα δεν καταλαβα τιποτα, ειδα μονο το ψαλιδι που εκοβε.

Ενοχληση απο τα ραμματα δεν εχω σχεδον καθολου -το βαρετο ειναι που πρεπει να πλενομαι καθε φορα που παω τουαλετα.

Αντιθετα απο το σφιξιμο με πεθαναν οι αιμορροιδες τις 2 πρωτες μερες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...