Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή (episiotomy) η τομή στο περίνεο κατά τον τοκετό


Recommended Posts

Οταν λές ηταν μεγάλο το μωρό πόσα κιλά γεννήθηκε??

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως υπάρχει και το λάδι για το περίνεο της weleda (βιολογικό) που το συστήνουν και πολλοί γυναικολόγοι και ξεκινάς να το βάζεις από 34 εβδομάδα και δίνει μεγάλη ελαστικότητα στο σημείο και δεν χρειάζεται να σε κόψει ο γιατρός.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές ηταν μεγάλο το μωρό πόσα κιλά γεννήθηκε??

 

 

ηταν 3665 51,5π.αλλα εμενα η λεκανη μου ειναι πολυ στενη οποτε δεν τα καταφερε η καημενη..τεσπα περασμενα ξεχασμενα...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα γεννησα και το δευτερο...χιχιχι :) Με επισκληριδιο αυτη τη φορα γιατι μπερδεψε η μικρη την εξοδο και επρεπε να χαλαρωσω :)

Στο θεμα μας...φυσικα και δεν εκοψε ο γιατρος...μια γρατζουνια μονο επαθα μου ειπε και μου εκανε 3 ραμματακια...1 ντεπον πηρα ολο και ολο για τα ραμματα...πεσανε γρηγορα και απο την 2η μερα επινα και εγω καφε στην καφετερια χαχαχα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και μένα μόλις έμεινα εγκυος η 2η σκέψη μου ήταν αν θα με κοψει ο γιατρός μου... Να πω την αλήθεια μου του είπα οτι δεν θέλω να με κόψει και μου είπε οτι κατα κανόνα δεν κόβει. Και έτσι έγινε βεβαια ίσως και να μην χρειαζόταν μιας και γέννησα πρόωρα στην 33η βδομάδα και το μωρό ήταν 2150 οπότε δεν νομίζω οτι θα χρειαζόταν. Δεν γλύτωσα βέβαια απο το ράψιμο που μου πάτησε ένα 1-2 ραμματάκια οχι επειδή τα χρειαζόμουν αλλα να για να το φχαριστιέται καλύτερα ο φίλος του (ο άντρας μου..) γκρρρρρρρρρ

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Άυτό με το λαδάκι της Weleda είναι πολύ καλό αλλά ποιο είναι το όνομα στα Γερμανικά για να το αγοράσω? Πάντως και εγώ παρόλο που πέρασαν δύο χρόνια όταν πηγαίνω στην Τουαλέτα για να ενεργηθώ μετά πονάω πολύ και κάποιες άλλες φορές τσούζω και πονάω. όσο για το τεστ με το καθρεφτάκι το έκανα και φρίκαρα με πήρε πολύ από κάτω η όλη εμφάνιση. Το παράξενο είναι ότι στην αρχή απλά έτσουζε όσο ήμουν στο Νοσοκομείο μετ΄είχα μόνο δυσκοιλιότητα και μετά από μήνες άρχισε να με πονάει δεν ξερω γιατί. Πάντως πήγα μετά από κάποιο διάστημα σε ειδικό χειρουργό να το δεί και μου ειπε πως είναι πολύ καλά επουλωμένη η τομή.Τι να πώ. Αυτό είναι κάτι που φοβάμαι στο δεύτερο. Τις βλέβες που προξενούνται στην γεννετική περιοχή. Εχω όμως μια απορία βλέποντας στο Μακεδονία το βράδυ τοκετούς. Δεν έχω δεί ποτέ σε καμία επισκληρίδιο καμία τομή και κανένα ράψιμο. Καλά αυτές οι ξένες πως γεννάνε έτσι ρε κορίτσια εαν δείτε προσέξτε το καμία χειρουργική επέμβαση όλα φυσικά . Αυτές δεν σκίζονται?

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι ξενες ....εχουν καλες μαιες και ασχολουντε...μερικες τους κανουν μασαζ κατα την διαρκεια του τοκετου και δινουν ελαστικοτητα!

Επισης αν δεν σπρωξεις να βγει αποτομα και αφησεις το παιδι να βγει μονο του εξω δεν παθαινεις απολυτος τπτ!!

Η επισκληριδιος τωρα..εγω εχω εμπειρια και "με" και "χωρις"

Στον πρωτο μου τοκετο που δεν εκανα σκιστικε εντελως ομως απο μονο του, δεν εκοψε ο γιατρος δλδ!! Ραμματα ατελειωτα 2 μηνες εκανα να κατσω κανονικα!

Στον δευτερο τοκετο που εκανα επαθα μονο μια γρατζουνια...μονο ενα ντεπονακι πηρα την πρωτη βραδια και αυτο λογω κακης προιστοριας!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά στην δική μου περίπτωση έσπρωξα και μάλιστα ήταν το δυσκολότερο κομμάτι του τοκετού παρόλη την επισκληρίδιο γιατί μου φαινόταν ατελείωτο μέχρι να μου πουν να σταματήσω να ξεκουράστώ μέχρι την επόμενη ανάσα. Μια κοπέλα απέναντι που ΄γεννησε παιδί 4600 χωρίς επισκληρίδιο δεν μπορούσε να κάτσει στο μαιευτήριο ούτε για τον θηλασμό κι όμως αυτή δεν έχει κανένα πρόβλημα τώρα ενώ εγώ πονάω πολλές φορές.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και αμα εχεις αιμορροιδες και με την πιεση βγαινουν και αυτες? Αντε εκει να σας δω κοριτσια.... Δεν γινεται τοτε πρεπει λιγο να σε κοψει εκει κατω ο γιατρος. Εμενα μου εκανε μια τομη προς τα αριστερα δεν καταλαβα οταν με εκοβε τιποτα αλλα τα ραμματα τα καταλαβα πααααρα πολυ καλα. Αφου οταν πονουσα για να γεννησω δεν γκρινιαξα καθολου. Οταν ομως ξεκινησε το ραψιμο αμαν εκανα για να φυγω. Τον καημενο τον γιατρο τον ταλαιπωρησα στα ραμματα πιο πολυ απο οτι στις εξωθησεις. Ποσα ραμματα μου εκανε δεν θυμαμαι αλλα 3 μερες μετα μου επεσε το ενα. Μετα ειχα προβλημα ωστε να κλεισει ενα αλλο το οποιο με ταλαιπωρουσε οταν καθομουν. Στην επομενη γεννα με το καλο θα ζητησω οχι την απλη αναισθησια για να με ραψει και εγω δεν ξερω τι θα ζητησω ωστε να μην καταλαβω τιποτα μα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά κορίτσια τα ράμματα δεν τα γλυτώνουμε μου φάινεται..μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις...έχω τρομερή φοβία και δεν έχω κάνει ποτέ μου ούτε ένα ράμμα αλλά και μόνο στη σκέψη μπορώ και να λιποθυμήσ...τέεερας ψυχραιμίας..απλά σκέφτομαι.....τί είναι τελικά καλύτερο...τα ράμματα στο περίνεο ή τα ράμματα της καισαρικής??? Η φίλη μου που γέννησε με καισαρική δεν μπορούσε να πάει τουαλέτα από τον πόνο για δυο εβδομάδες και ούτε να σφιχτεί ούτε να κάτσει..τί να πω και τα δύο τρομερά μου φαίνονται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κοριτσια!!!φοβηθηκα λιγο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να θυμάμαι και πολύ την γέννα μου θέλω να θυμάμαι μόνο την στιγμή που πήρα το μωρό μου αγκαλιά...... δεν μου άρεσε καθόλου η εμπειρία :oops::oops::oops::oops: ακούγομαι περίεργη ή είναι άσχημο αυτό που λέω:?

Link to comment
Share on other sites

τί είναι τελικά καλύτερο...τα ράμματα στο περίνεο ή τα ράμματα της καισαρικής???

 

Η τομή της καισαρικής αφορά: το δέρμα με τον υποδόριο ιστό, τους κοιλιακούς μύες, τη μήτρα.

Επίσεις βρίσκεται σε πολύ λειτουργικό σημείο (πονάς για να σηκοθείς από το κρεβάτι, πονάς για ακουμπήσεις το μωρό πάνω σου και να θηλάσεις, πονάς όταν ουρείς, πονάς όταν γελάς, βήχεις, αναπνέεις βαθιά, φτερνίζεσαι (παρα πολύ), πονάς όταν σε πιέζουν για τα λόχεια (ο μεγαλύτερος πόνος), πρέπει να περπατάς σκυφτή....

Δεν πονάς μόνο όταν είσα εντελώς ακούνητη...

(τις πρώτες μέρες)

 

 

Η τομή στο περίνεο αφορά μόνο το δέρμα του περινέου και λίγους μύες.

Πονά: όταν κάθεσαι, πρέπει να περπατάς με λίγο ανοιχτα πόδια

(τις πρώτες μέρες)

 

σου το λέω εγώ που έχω δοκιμάσει και τα δύο ο φυσιολογικός (με επισκληρίδιο) δε συγγρίνεται μπροστά στον πόνο της καισαρικής...

Link to comment
Share on other sites

Η τομή της καισαρικής αφορά: το δέρμα με τον υποδόριο ιστό, τους κοιλιακούς μύες, τη μήτρα.

Επίσεις βρίσκεται σε πολύ λειτουργικό σημείο (πονάς για να σηκοθείς από το κρεβάτι, πονάς για ακουμπήσεις το μωρό πάνω σου και να θηλάσεις, πονάς όταν ουρείς, πονάς όταν γελάς, βήχεις, αναπνέεις βαθιά, φτερνίζεσαι (παρα πολύ), πονάς όταν σε πιέζουν για τα λόχεια (ο μεγαλύτερος πόνος), πρέπει να περπατάς σκυφτή....

Δεν πονάς μόνο όταν είσα εντελώς ακούνητη...

(τις πρώτες μέρες)

 

 

Η τομή στο περίνεο αφορά μόνο το δέρμα του περινέου και λίγους μύες.

Πονά: όταν κάθεσαι, πρέπει να περπατάς με λίγο ανοιχτα πόδια

(τις πρώτες μέρες)

 

σου το λέω εγώ που έχω δοκιμάσει και τα δύο ο φυσιολογικός (με επισκληρίδιο) δε συγγρίνεται μπροστά στον πόνο της καισαρικής...

πω πω παναγια μου!!και μετα λενε οτι η καισαρικη δεν ειναι τιποτα!ναι οκ δεν πονας την ωρα που γενας αλλα μετα...........!!!!!!!!:-(:sad:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχει τύχη σε καμια κοπέλα να είναι χαλαρή με τα ράμματα και να την πιάσουν οι πόνοι μετά από δέκα μέρες απ'τη γέννα; Και όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... δεν με ενδιαφέρει ο πόνος αλλά να σιγουρευτω ότι είναι φυσιολογικό.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω έχει τύχη σε καμια κοπέλα να είναι χαλαρή με τα ράμματα και να την πιάσουν οι πόνοι μετά από δέκα μέρες απ'τη γέννα; Και όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... δεν με ενδιαφέρει ο πόνος αλλά να σιγουρευτω ότι είναι φυσιολογικό.

 

Εγώ αγάπη μου εγώ

Αχ τι μου θύμισες τώρα. Λοιπόν με έπιασαν πόνοι όπως λες μετά ο δόκτωρ μου έλεγε ότι είναι από τα ράμματα που δένουν...κουλό με φάνηκε αλλά και τι να έκανα

ντους χλιαρά στην περιοχή και στέγνωμα με πιστολάκι (μην γελάς σε βλέπω)

Ο πόνος χαλάρωσε όταν άρχισαν να πέφτουν τα ράμματα αλλά δεν θυμάμαι μετά από πόσο καιρό έγινε αυτό

Δεν βοήθησα και πολύ εεε

Ελπίζω να είναι φυσιολογικό και με την ευκαιρία να σου ζησει το μωράκι...

σε φιλώ

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζυμαράκι μου καλό, με ηρεμησες μπορώ να πω αλλά παράλληλα με υποχρέωσες κιόλας:rolleyes:... πολύ καιρό μετά εεε; Ωχ τρομάρα μου... ειδικά όταν σηκώνω τον μεγάλο με τσακίζουν τα ρημάδια. Κι από χθες πονάω πολύ όταν είναι να πάω τουαλέτα. Άντε να δούμε!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Aχ δεν διάβασα κι όλα τα προηγούμενα μηνύματα 2-3 ενδεικτικά... να πάρω μια ιδέα.

Εγώ λοιπόν δεν κατάλαβα τίποτααα!!! Ούτε όταν με έκοψε ο γιατρός, ούτε όταν με έραβε και -το καλύτερο- ούτε μετά!!! Και γέννησα έναν μπέμπαρο 4250γρ χωρίς επισληρίδιο μάλιστα! :lol:

Δεν ξέρω αν βοήθησε το λαδάκι μασάζ για το περίνεο από τα mothercare που έβαζα τους 3 τελευταίους μήνες να επουλωθεί πιο γρήγορα η περιοχή. Φυσικά και δεν το έβαζα για να γλιτώσω το κόψιμο το οποίο το θεωρούσα δεδομένο με τον γιατρό μου αλλά θεωρούσα ότι ίσως να βοηθήσει στην επούλωση. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά ότι βοήθησε να επουλωθεί πολύ γρήγορα η τομή, να πέσουν τα ράμματα σχεδόν πάνω στην εβδομάδα(!!!) και να μην πονέσω ΚΑΘΟΛΟΥ (!!!!) ήταν η συμβουλή της μαίας από τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού όπου παρακολουθούσα!

 

ΝΕΡΑΑΑΑΑ!!!! ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑΑΑΑ!!! :lol: Να πλένεστε ίσαμε και 10 φορές τη μέρα και να αφήνετε το νερό χλιαρό να τρέχει για λίγη ώρα στην περιοχή. Τα ράμματα θα μαλακώσουν και θα πέσουν και πόνος κανένας! Μαλακό σκούπισμα με πετσέτα μετά.

Δεν έχω ούτε ένα σημαδάκι! Σα να μη με έκοψε ποτέ! Νεράαααα!!! Ο πρώτος λογαριασμός της ΕYΔΑΠ θα σας έρθει λίγο φουσκωμένος!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι απο μένα...

Το έχω τόσο μεγάλο άγχος... Με έχουν πληροφορήσει πάντως πως απο την 28η εβδομάδα εάν κάνουμε μασαζ στην περιοχή του περινεου με αμυγδαλέλαιο βοηθάμε τη κατάσταση, γιατι η περιοχή γίνεται πιο ελαστική... Το έχει εφαρμόσει ήδη καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι απο μένα...

Το έχω τόσο μεγάλο άγχος... Με έχουν πληροφορήσει πάντως πως απο την 28η εβδομάδα εάν κάνουμε μασαζ στην περιοχή του περινεου με αμυγδαλέλαιο βοηθάμε τη κατάσταση, γιατι η περιοχή γίνεται πιο ελαστική... Το έχει εφαρμόσει ήδη καποιος?

 

Εγώ μία ασκηση που έκανα για να αποκτηση ελαστικότητα το περίνεο τη οποία ειχα διαβάσει σε βιβλίο.Ηταν να σφίγω κάτω οπως όταν κρατιόμαστε αν βιαζόμαστε να πάμε τουαλέτα.

Μπορείς να κάνεις αυτή την ασκηση όταν κάθεσαι όταν εισαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι.¨Οσο πιο συχνά το κάνει θα αποκτήσεις ελαστικότητα.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Το εφαρμοσα με αμυγδαλελαιο και ελαιολαδο και ασκησεις kegel. Ομως γέννησα μονο με μαία η οποια ειναι πολυ κατα της περινεοτομης. Ηταν μια δυσκολη και χρονοβορα εξωθηση (1 ωρα) . Παρολα αυτα το περινεο παρεμεινε αθικτο.Ενας γιατρος θα ειχε βαλει και νυστερι και εμβρυουλκο...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Το εφαρμοσα με αμυγδαλελαιο και ελαιολαδο και ασκησεις kegel. Ομως γέννησα μονο με μαία η οποια ειναι πολυ κατα της περινεοτομης. Ηταν μια δυσκολη και χρονοβορα εξωθηση (1 ωρα) . Παρολα αυτα το περινεο παρεμεινε αθικτο.Ενας γιατρος θα ειχε βαλει και νυστερι και εμβρυουλκο...

 

 

Κατάλαβα, είναι κατα κύριο λόγο δηλαδη θέμα υπομονης της μαιας και του γυναικολογου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία ασκηση που έκανα για να αποκτηση ελαστικότητα το περίνεο τη οποία ειχα διαβάσει σε βιβλίο.Ηταν να σφίγω κάτω οπως όταν κρατιόμαστε αν βιαζόμαστε να πάμε τουαλέτα.

Μπορείς να κάνεις αυτή την ασκηση όταν κάθεσαι όταν εισαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι.¨Οσο πιο συχνά το κάνει θα αποκτήσεις ελαστικότητα.

 

Εχω διαβάσει σχετικά... αλλά ήμουν λίγο επιφυλακτική οσων αφορα το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το εφαρμοσα με αμυγδαλελαιο και ελαιολαδο και ασκησεις kegel. Ομως γέννησα μονο με μαία η οποια ειναι πολυ κατα της περινεοτομης. Ηταν μια δυσκολη και χρονοβορα εξωθηση (1 ωρα) . Παρολα αυτα το περινεο παρεμεινε αθικτο.Ενας γιατρος θα ειχε βαλει και νυστερι και εμβρυουλκο...
,

 

Μπράβο σου που επέλεξες και κατάφερες να βιώσεις με το δικό σου τρόπο την γέννα σου.Αν είσουν με κάποιο ισως γυναικολόγο δεν θα σε άφηνε να προσπαθήσεις μόνη σου να κάνεις την εξώθηση.Μπορεί να κουράστηκες για 1 ώρα (είναι γλυκοί ομως οι πόνοι της γένας).Αλλά αυτές που κάνουν περινεοτομή αν το σκεφτε'ις καλύτερα και συγκρητικά πονάνε περισσότερες μέρες.Το΄λέω αυτό γνωρίζοντας και τις δύο περιπτώσεςι μια και στο πρωτο παιδί έκανα περινεοτομή οχι και τόσο ψαγμένη για να επιλέξω και να διεκδικήσω από πριν κάτι τέτοιο,ενώ δεν χρειαζόταν να κάνω .Ενώ ατο δευτερο την ώρα που γεννούσα επέμενα ότι δεν θα κάνω.

Σχετικά με το θέμα επιλογή γέννας.Ειχα επιλέξει να γεννήσω το δεύτερο στο νερό.Ξέροντας πως οι εξωτερικές ιατρικές παρεμβάσεις ειναι πολύ λιγότερες.Αλλά φυσικά δεν πρόλαβα να το βιώσω γιατί άργησα να πάω στο μαιευτήριο.Την ώρα που έφτασα ουτε ποτήρι με νερό δεν προλαβαίνανε να γεμίσουν.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, είναι κατα κύριο λόγο δηλαδη θέμα υπομονης της μαιας και του γυναικολογου....[/QUOTe]

 

Και θεμα φοβου θα ελεγα. Σε τετοιους δυσκολους τοκετους τα παιδακια χανουν παλμους , μπλεκονται στους λωρους , εμενα ηρθε και με το χερι στο κεφαλακι , σκεπτομενος!!Οποτε ο γιατρος νιωθει ασφαλεια εχοντας κομμενο περινεο.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...