Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή (episiotomy) η τομή στο περίνεο κατά τον τοκετό


Recommended Posts

Εχει τυχει σε καμια να σκιστουν τα ραμματα. Εμένα η γυναικα μου ποναει τοσο πολύ που σχεδόν δεν μπορεί να περπατησει. Μολις την κοιταξα από κατω διαπιστωσα οτι έχουν σκιστει τα ραμματα. Στην αρχή μαλιστα είχε και μικρή αιμοραγία από το σημείο της ραφής. Δεν μπορεί να παει τουαλέτα παρα μόνο εαν υπαρχει τερχουμενο νερο στην περιοχη γιατι τσουζει. Είναι τρείς μερες στο κρεβάτι τωρα. Σημερα μάλιστα σνεβασε και πυρετο (λιγα δεκατα).

 

Ο γιατρός είπε ότι συμβαίνει που και που και μας είπε να βαζουμε λίγο μπεταντίν στην περιοχη.

 

Πως αντιμετωπισατε παόμοια περιστατικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως να πάτε να την κοιτάξει?

Το χειρότερο θα ήταν μια μόλυνση στο σημείο..θα πόναγε πολύ.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω, σου λέω αυτό που έπαθε μια θεία μου- πυρετό και μόλυνση που την ταλαιπώρησαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

andrea πριν από πόσο καιρό γέννησε η γυναίκα σου?

Είσαι σίγουρος ότι σκίστηκαν τα ράμματα?...... μήπως είδες κλωστούλες από τα ράμματα να κρέμονται?......γιατί όταν πέφτουν τα ράμματα αυτή την εικόνα έχουν. Ο γιατρός της, είδε αυτό που περιγράφεις?

 

Κι εγώ είχα αυτό το τσούξιμο όταν πήγαινα στην τουαλέτα τις πρώτες μέρες. Καταλαβαίνω απόλυτα τι μαρτύριο περνάει η γυναίκα σου...

Ο γιατρός μου είχε πει να πλένομαι με αντισηπτικό αμέσως μετά, να ρίχνω αρκετό νερό στο σημείο (χλιαρό προς δροσερό, όχι ζεστό) και μετά αφου σκουπιζόμουνα έβαζα μια αλλοιφή ξυλοκαίνης πάνω στα ράμματα, η οποία με ανακούφιζε πάρα πολύ. ( Xylocaine 2% σε μορφή γέλης )

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα μου γεννησε πριν 7 μερες. τα ραμματα έχουν σιγουρα σκιστεί γιατι φαινεται το κενό αναμεσα απο τη σαρκα. Ο γιατρός την είδε και ηταν πολυ καθυσιχαστικός. Απλά μου κανει εντύωση που δεν μπορεί να σηκωθει από το κρεβατι. Οσο είναι ακινητη δεν ποναει καθόλου. Μόλις παει να κουνηθεί την πονάει η πληγή πάρα πολύ.

 

Τελος παντον... Αν υπάρχει και καποια άλλη μητέρα που έχει ή είχε παρόμοια εμπειρεία ας μας την πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω, επειδη τα ραμματα δεν ειχαν φυγει μετα απο 2 βδομαδες οπως μου ειχε πει η γιατρος, πηγα και σε αλλο γυναικολογο που μου ειπε την αληθεια. Τελικα, εφυγαν μετα απο 1 μηνα. Πονουσα αφορητα στην αρχη οταν κουνιομουν, αλλά οσο περνουσε ο καιρος η κατασταση βελτιωνοταν - αλλά δεν τα ειχα κοιταξει ποτε για να ξερω αν φαινοταν η σαρκα ή οχι. Να πατε και σε δευτερο (απο αλλο νοσοκομειο), αλλιως ποτε δε θα μαθετε αν ο γιατρος εχει κανει καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Να πατε και σε αλλον γιατρο γιατι οσο το αφηνετε ειναι χειροτερα. Η κουνιαδα μου στο δευτερο παιδι ειχε αφορητους πονους απο τα ραμματα και τελικα με τα πολλα και ενω το ειχε αφησει καποιο καιρο πηγε σε αλλον γιατρο ο οποιος της ειπε οτι στο τσακ γλυτωσε την σηψαιμια! Της εδωσε αντιβιωση και υποθετα και ευτυχως ολα πηγαν καλα.

Επισης η κουμπαρα μου στο δευτερο παιδι κι αυτη ειχε προβλημα με τα ραμματα γιατι οπως λες ειχαν ανοιξει και φαινοταν η σχισμη στο δερμα, τελικα πηγε και την εραψε ξανα.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

To αν θα σε κόψουν ή όχι έχει να κάνει και με το πόσο στενή είσαι?

 

Γιατί εμένα χρόνια τώρα όλοι οι γυναικολόγοι μου λένε ότι γενικά είμαι στενή στην περιοχή της επαφής...αυτό σημάνει ότι θα σκιστώ πολύ? :?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen...εγω εβγαλα το συμπερασμα οτι εξαρτατε απο την γκαντεμια σου :shock:

εμενα δεν προλαβε να κοψει ο γιατρος γιατι η μπουμπου ηρθε γρηγορα !!

Μη συζητας τι τραβηξα...παααααραα πολλα ραμματα και κανανε ενα μηνα και βαλε να πεσουν!! Ασε τους πονους που ειχα την ταλαιπωρια...εκανα μπανιο μαζι με αλλο ενα ατομο για 3 εβδομαδες γιατι δεν μπορουσα να σκυψω.

Μου ειχε πει ο γιατρος οτι η γιατρεια τους ειναι η καθαριοτητα...μπανιο οποτε πηγαινα στην τουαλετα!!

Τεσπα μια φρικη γενικοτερα.

Τωρα με ενοχλουν στις αλλαγες του καιρου και οταν περιμενω περιοδο...με τραβανε :roll::roll: Να το ψαξω λετε?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

jen...εγω εβγαλα το συμπερασμα οτι εξαρτατε απο την γκαντεμια σου :shock:

εμενα δεν προλαβε να κοψει ο γιατρος γιατι η μπουμπου ηρθε γρηγορα !!

Μη συζητας τι τραβηξα...παααααραα πολλα ραμματα και κανανε ενα μηνα και βαλε να πεσουν!! Ασε τους πονους που ειχα την ταλαιπωρια...εκανα μπανιο μαζι με αλλο ενα ατομο για 3 εβδομαδες γιατι δεν μπορουσα να σκυψω.

Μου ειχε πει ο γιατρος οτι η γιατρεια τους ειναι η καθαριοτητα...μπανιο οποτε πηγαινα στην τουαλετα!!

Τεσπα μια φρικη γενικοτερα.

Τωρα με ενοχλουν στις αλλαγες του καιρου και οταν περιμενω περιοδο...με τραβανε :roll::roll: Να το ψαξω λετε?

 

πωπω πρέπει να ήσουν πολύ άτυχη!

ουφ οκ θα παραμείνω ψύχραιμη και αισιόδοξη! είμαι και φοβιτσιάρα ρε γμτ :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψυχραιμη να εισαι :) ετσι και αλλιως θα γεννησεις :P να σκευτεσε οτι πολλες κοπελες δεν χρειαζοντε κανενα ράμμα...σου ευχομαι να εισαι μια απο αυτες :)

Η ωρα η καλη να ειναι :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμη να εισαι :) ετσι και αλλιως θα γεννησεις :P να σκευτεσε οτι πολλες κοπελες δεν χρειαζοντε κανενα ράμμα...σου ευχομαι να εισαι μια απο αυτες :)

Η ωρα η καλη να ειναι :)

 

Μακάρι! ευχαριστώ για τις ευχές σου! στο επόμενο σου εύχομαι να σου πάνε όλα πιο εύκολα! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημάνει ότι θα σκιστώ πολύ? :?

 

Αν τους τελευταιους μηνες (το τελευταιο διμηνο πρεπει, αν θυμαμαι καλα) κανεις προετοιμασια του περινεου με μασαζ και λαδι, για να γινει πιο ελαστικο, θα τεντωσει μια χαρα και δε θα σκιστει. Οι περισσοτεροι γιατροι, βεβαια, απο ανασφαλεια κοβουν ουτως ή αλλως, αλλά τουλαχιστον δε θα κοψει πολυ - και μπορεις να τονισεις στον δικο σου γιατρο οτι εισαι κατα του κοψιματος.

Link to comment
Share on other sites

fistikaki...μετα το ζορι που τραβας ουτε χρατς ακους ουτε τπτ :)

Εξαλου ειναι τοσο εντονο το συναισθημα την ωρα της τελευταιας εξωθησης που βγαινει το νινι που δεν ασχολεισε με τπτ αλλο :)

Μεγαλο αλλάφρωμα...σαν να ειχες να πας στην τουαλετα 9 μηνες :lol::lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ds, ειλικρινά δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι.

Το μόνο που δεν θα σκέφτεσαι εκείνη την ώρα, είναι το κόψιμο. Άλλωστε μπορεί να μην χρειαστεί να σε κόψει ο γιατρός, μην το ξεχνάς αυτό... :wink:

 

Να είσαι σίγουρη πως εκείνη την ώρα το μόνο που θα σκέφτεσαι είναι το μωράκι σου :D και θα κάνεις ότι μπορείς για να το βοηθήσεις να βγει πιο εύκολα.

 

Καλό είναι να ενημερώνεσαι για το τι συμβαίνει την ώρα της γέννας, αλλά μην έχεις στο μυαλό σου πως ότι γράφει η καθεμία από εμάς θα συμβεί και σε σένα. Κάθε τοκετός είναι διαφορετικός. Ακόμα και στην ίδια γυναίκα καμμία εγκυμοσύνη ή γέννα δεν είναι πανομοιότυπο της άλλης...

Γι αυτό απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην προβληματίζεσαι τόσο απ' αυτά που γράφουμε εδώ... :wink:

 

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου και όπως λένε...με έναν πόνο!!! :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου χαλαρωστε καλε :cool::cool:

αυτο το θαυμα που θα βγει εκεινη την ωρα το μονο που δεν θα καταλαβεται ειναι αυτο :lol::lol::lol:

εγω κοιτουσα να δω το κεφαλακι και τσουπ βγηκε μετα εκαναν αυτοι απο κατω τα δικα τους και εγω καμαρωνα το ζουζουνι μου :D !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα με "εκοψε" στη γεννα. Με αφησε να σκιστω μονη μου λεει γιατι το σκισιμο περναει πιο ευκολα απο το κοψιμο.Μου εδωσε και το παραδειγμα με το χαρτι και το μαχαιρι...πιο ευκολα κολλαει το δερμα οταν το κοψουμε με ενα φυλλο χαρτι παρα με το μαχαιρι...

Παντως δεν σκιζεται ισια.Εχω μια λοξη "τομη" προς το πλαι :?

Εχω και ενα ραμματακι :!:

Link to comment
Share on other sites

Στα δύο πρώτα με έκοψαν. Ειδικά στο πρώτο έκανα να κάτσω 40 μέρες.

Στην μικρή δεν με έκοψε ο γιατρός (διαφορετικός από τους προηγούμενους)

και έχω μόνο ένα ραμματάκι. Μιλάμε καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός και η μαία μου ήταν άψογοι! Δεν σχίστικα, δεν με έκοψε. Είχα μόνο λίγα εσωτερικά ράμματα. Δεν κατάλαβα τίποτα.Απ'ο την πρώτη στιγμή καθόμουν κανονικά. Πιστέυω πάντως οτι είναι 50% στο χέρι του γιατρού και 50% ανάλογα την εξέλιξη του κάθε τοκετού.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν σκιζεται ισια.Εχω μια λοξη "τομη" προς το πλαι :?

 

Ουτε οταν σε κοβουν το κανουν "ισια". Κι η δικη μου τομη (που με εκοψαν) ειναι λοξη προς το πλαϊ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν σκιζεται ισια.Εχω μια λοξη "τομη" προς το πλαι :?

 

Ουτε οταν σε κοβουν το κανουν "ισια". Κι η δικη μου τομη (που με εκοψαν) ειναι λοξη προς το πλαϊ.

Δεν το γνωριζα αυτο. Ας μας πουν και τα αλλα κοριτσια ειναι ισια η στο πλαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...