Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εμεις φαγαμε θαλασσινα νομιζω γυρω στους 15μ.ηταν λιγο δυσκολο στο μασημα γτ τρωει κομματια

το μονο που μου ειπε να μην δωσω μετα τον χρονο ειναι ζαχαρη,κακαο κ ξηρους καρπους(τους οποιους ομως δινω)

πολυ σωστα τα σκεφτεσαι,κ εκει αναρωτιεμα λιγη κοινη λογικη δ εχουν οι παιδιατροι;

μικρη διαφορα κανει ανα 2η3μερες.οτι θελεις

δ νομιζω ο χυμος ροδι να κανει δυσκοιλιοτητα.ασε την μπανανα,δωσε αβοκαντο,πορτοκαλι,ροδι,βανιλιες,σταφυλι,ακτινιδιο κ μετα μπανανα κ μηλο μικρη ποσοτητα.πχ ενα τεταρτο κ οχι μισο

Δεν ξέρω μου φενετε μόνο τα λεφτά θέλουν να πάρουν και έξω από την πόρτα. Αύριο λέω να συμπληρώσω ακτινίδιο αλλά πόσο να βάλω μισό; 2 μέρες φάγαμε αχλαδι. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

To ρόδι ναι κάνει δυσκοιλιότητα (είχε η κόρη μου και το ξέρω από πρώτο χέρι). Αν σου τρώει αχλαδι, μπορείς και μπανάνα αρκεί να είναι καλά γινομενη (να έχει γεμίσει μαύρα στίγματα εξωτερικά). Επίσης μπορείς να βράσεις λίγο μήλο (ώστε να εξουδετερωσεις την πηκτινη) και να του το δώσεις πολτοποιημενο. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις στην πολτοποιηση και ξερά δαμάσκηνα (καλά λιωμένα). Τη δική μου την πήραμε 2700, τώρα 3 χρόνων και τα 15 κιλά δε τα έχει πιάσει ακόμα. Είναι παιδί που έτρωγε πάντα λίγο και συχνά, στους μήνες σας είχε πάρει 400 γρ. αλλά όπως εσείς είχε διπλασιάσει βάρος. 

Κατάλαβα είστε και εσείς λιγοφαγη. Να φανταστείς η κοπέλα στο μαιευτήριο που ήταν υπεύθυνη θηλασμού το κατάλαβε από την πρώτη μέρα και μου λέει θα σε παιδέψει πολύ με το φαγητό την βλέπω πως τρώει. Και λέω εγώ τι λέει μωρε αυτή δεν πάει καλά αλλά είχε δίκιο ότι μου είπε αυτά κάνει. Και εμένα αυτό το μήνα πήρε 310 γραμμάρια. 

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχει διπλασιασει βαρος γεννησης δ πειραζει που εβαλε εναν μηνα 300γρ

σημασια εχει γενικα να ακολουθει την καμπυλη γεννησης

αν θελεις μπορεις να βαλεις 1/4ακτινιδιο αυριο κ μισο μεθαυριο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

εφοσον εχει διπλασιασει βαρος γεννησης δ πειραζει που εβαλε εναν μηνα 300γρ

σημασια εχει γενικα να ακολουθει την καμπυλη γεννησης

αν θελεις μπορεις να βαλεις 1/4ακτινιδιο αυριο κ μισο μεθαυριο

Θα το κάνω έτσι και βλέπουμε. Παντως με το αχλάδι μόλις το έφαγε μετά από 20 λεπτά έκανε κακά της που έκανε να κάνει 3 4μερες με δυσκολία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Alexia arap οσον αφορα τα μπισκοτα και γενικα οτιδηποτε αλλο μεσα στα φρουτα η δικη μου παιδιατρος ειναι καθετα αντιθετη. Ο λογος ειναι πως το παιδι πρεπει να μαθει τη γευση των φρουτων οπως ειναι και οχι αλλοιωμενη, γιατι αργοτερα που θα τρωει τα φρουτα σε κομματια δεν θα τα θελει. Επισης τα πτι μπερ απαγορευονται δια ροπαλου γιατι περιεχουν ζαχαρη. Ακομα και αν θελετε να παχυνετε, η ζαχαρη προκαλει τη δημιουργια μη λειτουργικου λιπους σε "λαθος" σημεια του σωματος, σε αντιθεση με ενα γευμα απο φρουτα που περιεχει φυσικα σακχαρα τα οποια ειναι πιο σωστη καυσιμη υλη για τον οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

Πτι μπερ λέει ο επιστήμονας, θα τρελαθώ ρε παιδιά πραγματικά! Ήμαρτον!!!

 

Αλεξία ακολούθησε τις συμβουλές των κοριτσιών και άσε τον παιδίατρο για τα ιατρικά θέματα. 

Και μια χαρά τα πας, καμιά δεν γεννήθηκε μαμά, όλες στην πράξη μαθαίνουμε. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Πτι μπερ λέει ο επιστήμονας, θα τρελαθώ ρε παιδιά πραγματικά! Ήμαρτον!!!

 

Αλεξία ακολούθησε τις συμβουλές των κοριτσιών και άσε τον παιδίατρο για τα ιατρικά θέματα. 

Και μια χαρά τα πας, καμιά δεν γεννήθηκε μαμά, όλες στην πράξη μαθαίνουμε. :) 

Δεν θα να της βάλω αστην να λέει. Μέχρι τώρα έχουμε φαΐ αχλάδι ακτινίδιο μήλο και συνεχίζουμε. Σήμερα προσθέσαμε το μηλο της αρεσε πάρα πολύ το έφαγε όλο μου έσπρωχνε το κουτάλι μες στο στόμα της αν της είχα φτιάξει και άλλο θα το έτρωγε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

μετα τον 7εδωσα βρωμη ειτε στο γιαουρτι ειτε με φρουτα.κυριως βραζωντας μηλο η αχλαδι με λιγες σταφιδες κ κανελα

Είπα να της έδινα και κάτι απογευματινω το πρωί τρώμε την Φρουτοκρεμα μας αρέσει πολύ αλλά για απόγευμα να της δώσω πάλι γάλα; εσείς τι δίνατε; 

Link to comment
Share on other sites

θηλασμο μεχρι 9μ

μετα υπαρχουν απειρες επιλογες

απο 7μ γιαουρτι,τραχανα σταρενιο η λαχανικων,λαχανικα,φρουτα αν δ ειχε φαει το πρωι,βρωμη η αλλα ψευδοδημητριακα.ψωμι με ανθοτυρο κ ντοματα

μετα τον 9ο αυγο σε αυγοφετες,ομελετα,μαφιν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

θηλασμο μεχρι 9μ

μετα υπαρχουν απειρες επιλογες

απο 7μ γιαουρτι,τραχανα σταρενιο η λαχανικων,λαχανικα,φρουτα αν δ ειχε φαει το πρωι,βρωμη η αλλα ψευδοδημητριακα.ψωμι με ανθοτυρο κ ντοματα

μετα τον 9ο αυγο σε αυγοφετες,ομελετα,μαφιν

Ωραία ευχαριστώ θα αφήσουμε τότε τον θηλασμο όπως τρώμε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Γειά σας κορίτσια να σας ρωτήσω εκτός από Φρουτοκρεμα δίνει καμία κρέμα από βρώμη έτσι μου είπαν δεν ξέρω πως να την κάνω με γάλα με νερό; 

Εγώ έκανα λίγες φορές γιατί δεν άρεσε στον μικρό μου. Εβραζα βρώμη σε νερό (αναλογία δεν θύμαμαι) ώσπου να γίνει κρέμα και μετά την έβαζα στο μπλέντερ με μία μπανάνα. Γινόταν πολύ γλυκιά. Εναλλακτικα έβαζα λίγες κουταλιές βρώμης στα φρούτα. Κι εγώ θηλαζα και απογευματινό έβαλα στον 9ο , φρούτα 6 μηνων και 7 μεσημεριανό. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2018 at 3:56 ΜΜ, Alexia arap είπε:

Γειά σας κορίτσια να σας ρωτήσω εκτός από Φρουτοκρεμα δίνει καμία κρέμα από βρώμη έτσι μου είπαν δεν ξέρω πως να την κάνω με γάλα με νερό; 

Εμένα μου είπε η παιδίατρος Άπτον 6ο μπορώ να της δώσω βρώμη.

Εγω την κάνω με 100ml νερό κ 2 κουταλιές της σούπας γεμάτες κουακερ.τα βράζω στο μπρίκι μέχρι να χυλωσει.μετα ή θα προσθέσω λίγη μπανάνα ή λίγο μήλο για να γλυκανει.

Σήμερα της έκανα το ίδιο αλλά με σιμιγδάλι ψιλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/10/2018 at 4:21 ΜΜ, Dust pink είπε:

Ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη από ποτέ αρχίσατε να προσφέρετε στο μικρό σας; Μολις δει είτε εμάς είτε την γιαγιά /παππού να τρώνε κάνει σαν τρελή... Έχω περιοριστεί να της δώσω να γλείψει λίγη μαρμελάδα βερίκοκο αλλά όχι φέτα αλειμμένη... Είναι 14 μηνών. 

Επίσης τυρί φέτα από πότε ξεκινήσατε; Προς το παρόν τρώει μόνο ανθότυρο και κατικι.

 

Από το χρόνο τα παιδιά έτρωγαν εντελώς ελεύθερα ό,τι τρώγαμε κι εμείς. Βούτυρο μάλλον δεν είχαν δοκιμάσει γιατί γενικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου και δεν υπάρχει σπίτι, όχι για άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες!Σημερα επισκεφτηκαμε τον παιδιατρο κ είμαστε 4 μηνων,8 κιλα κ 70 εκατοστα αγοραροι...Κατά την αποχωρηση μας ο παιδιατρος μας ειπε οτι σ ενα μηνα ξεκιναμε τροφες!!!Δεν προλαβα να τον ρωτησω γιατι...Δεν είναι πολυ νωρις;Στο τελος του 6ου δε συνηθιζεται η εισαγωγη στερεων;Υπαρχει περιπτωση να το συστηνει λογω μεγαλης ανάπτυξης;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες!Σημερα επισκεφτηκαμε τον παιδιατρο κ είμαστε 4 μηνων,8 κιλα κ 70 εκατοστα αγοραροι...Κατά την αποχωρηση μας ο παιδιατρος μας ειπε οτι σ ενα μηνα ξεκιναμε τροφες!!!Δεν προλαβα να τον ρωτησω γιατι...Δεν είναι πολυ νωρις;Στο τελος του 6ου δε συνηθιζεται η εισαγωγη στερεων;Υπαρχει περιπτωση να το συστηνει λογω μεγαλης ανάπτυξης;

Στον 5ο μηνα (εγω το εκανα στους 5,5) μου ειχε πει ο παιδιατρος να του δινω να δοκιμαζει κανενα φρουτο, περισσοτερο να το κραταει ολοκληρο και να γλειφει για να γευεται. Αλλα να τρωει κανονικα αρχισε οταν μπηκε στον 6ο. Νομιζω πως οταν λενε 6ο, δεν εννοουνε στο τελος του 6ου αλλα μολις κλεισει και τον 5ο.

 
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω εννοουνε κλεισμενο 6ο.τουλ εμεις τοτε ξεκινησαμε

μπορει αν εβλεπα σημαδια ετοιμοτητας να ξεκινουσα κ νωριτερα

αλλοι παιδιατροι λενε αφου εχει τοσο καλη αναπτυξη,συνεχισε μονο με γαλα.πουθενα δ τους πιανεις:P

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχει να κάνει μετην πρόοδο του παιδιού σε θέμα βάρους.όταν βλεπουν ότι υπαρχει μικρότερο από το επιθυμητό, πχ εξαιτίας όχι καλής ποσότητας θηλασμού

τότε θα πουνε άρχισε τα και νωρίτερα. εμένα έτσι είχε γίνει και ξεκινήσαμε  (επειδή φαινόταν να θέλει να το φάει) από τα μέσα του 4ου μήνα, βρασμένη λιωμένη πορτοκαλί κολοκύθα για 2 μήνες και ανεβηκε 3 καμπύλες αμέσως.  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , belleblue είπε:

νομίζω ότι έχει να κάνει μετην πρόοδο του παιδιού σε θέμα βάρους.όταν βλεπουν ότι υπαρχει μικρότερο από το επιθυμητό, πχ εξαιτίας όχι καλής ποσότητας θηλασμού

τότε θα πουνε άρχισε τα και νωρίτερα. εμένα έτσι είχε γίνει και ξεκινήσαμε  (επειδή φαινόταν να θέλει να το φάει) από τα μέσα του 4ου μήνα, βρασμένη λιωμένη πορτοκαλί κολοκύθα για 2 μήνες και ανεβηκε 3 καμπύλες αμέσως.  

 

Γειά σου εμείς πήγαμε εχθές παιδίατρο αλλά πάλι δεν είχαμε πάρει πολύ βάρος  μου είπε να της δίνω την Φρουτοκρεμα που δίναμε χορτοσουπα αλλά της έβαλα πατάτα καρότο σέλινο και κρεμμύδι αλλά έβγαλε μια πικρίλα και δεν έφαγε πολύ και το απόγευμα κρέμα με βρωμη. Εσύ πως την έκανες την κολοκύθα μήπως της κάνω και της αρέσει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Alexia arap είπε:

Γειά σου εμείς πήγαμε εχθές παιδίατρο αλλά πάλι δεν είχαμε πάρει πολύ βάρος  μου είπε να της δίνω την Φρουτοκρεμα που δίναμε χορτοσουπα αλλά της έβαλα πατάτα καρότο σέλινο και κρεμμύδι αλλά έβγαλε μια πικρίλα και δεν έφαγε πολύ και το απόγευμα κρέμα με βρωμη. Εσύ πως την έκανες την κολοκύθα μήπως της κάνω και της αρέσει; 

κανονικα θα την βρασεις με τα αλλα λαχανικα κομμενη σε κυβακια οπως την πατατα,κ λιωσιμο με τα υπολοιπα

κρατας πατατα αν θες για να γινει πιο κρεμωδης,αλλα πολυ λιγη,δ ειναι απαραιτητο.με καροτο,πιπεριες,πρασο,κοτοπουλο συνηθως την εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

κανονικα θα την βρασεις με τα αλλα λαχανικα κομμενη σε κυβακια οπως την πατατα,κ λιωσιμο με τα υπολοιπα

κρατας πατατα αν θες για να γινει πιο κρεμωδης,αλλα πολυ λιγη,δ ειναι απαραιτητο.με καροτο,πιπεριες,πρασο,κοτοπουλο συνηθως την εχω κανει

Δεν έχουμε βάλει ακόμα κοτόπουλο είμαστε στα λαχανικά αλλά έβγαλε μια πικρίλα το σέλινο και δεν της άρεσε ούτε εμένα που το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις απλα να μην βαλεις σελινο γενικα.υπαρχουν κ αλλα μυρωδικα

κ με σκετα λαχανικα ειναι ωραια η κολοκυθα.κανω κ για ολους μας πλεον βελουτε,στην κολοκυθοσουπα εγω βαζω κολιανδρο πχ αλλα ειναι προεραιτικο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

μπορεις απλα να μην βαλεις σελινο γενικα.υπαρχουν κ αλλα μυρωδικα

κ με σκετα λαχανικα ειναι ωραια η κολοκυθα.κανω κ για ολους μας πλεον βελουτε,στην κολοκυθοσουπα εγω βαζω κολιανδρο πχ αλλα ειναι προεραιτικο

Μου είπε κάθε μέρα να συμπληρώνω κάτι τι να βάλω αυριο πάτατα καρότο κρεμμύδι και τι άλλο να τεριαζει κολοκύθα δεν έχω θα πάρω την Δευτέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...