Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

μηπως πρεπει να ανησυχω κοριτσια? Εγω το ένιωσα πολύ νωρίς σε σχέση με την κόρη μου, 13 εβδομαδες και κάτι. στην αρχή φτερούγισμα και τωρα με κλωτσάει με τέτοια δύναμη που πολές φορές πονάω. Μήπως πρέπει να ανυσηχώ................

 

όχι βέβαια

άλλωστε όλοι οι γιατροί λένε πως στη δεύτερη εγκυμοσύνη η μαμα αισθάνεται πιο νωρίς το μωρούλι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποια πρώτα σκιρτήματα είχα νιώσει ήδη από την 17η βδομάδα, όμως από την 21 και μετά το νιώθω καθημερινά και αρκετές φορές την ημέρα. Αρχικά μάλιστα με αιφνιδίαζε (κυρίως τα βράδυα που ξάπλωνα) και πεταγόμουνα. Τώρα (μετά από 1 κιόλας βδομάδα) τα έχω συνηθίσει και τα απολαμβάνω. Μέχρι να ρθουν οι δυνατές ....

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas koritsia...

 

na sas pw kai egw ta dika mou :)

 

ekei gurw sthn 19h evdomada pou hmouna xaplwmenh ston kanape kai evlepa mats (xi xi... sumvainei) me ton antroulh mou arxisa na niwthw kati perierga pragmata... sthn arxh pistepsa oti einai to entero mou, oti kapws kineitai, oti exw aeria, oti gourgourizei to stomaxi mou, sunevaine kai mia duo vdomades prin.... e pou na fantastw h kakomoira... eixa ta xeria mou sthn koilitsa mou omws kai thn xaideua kai ekei suneidhtopoihsa oti aisthanomai san kapoios na me xtupaei elafra me to daxtulo tou alla parallhla thn idia stigmh aisthanomouna thn kinhsh auth kai me to xeri mou pou eixa sthn koilitsa mou... ekei pia an kai distaktikh arxisa na thn psuliazomai thn douleia....

 

gia na mhn sas ta polulogw to eipa ston antra mou alla h alitheia einai oti mono sigourh den hmouna ekeinh thn stigmh. gelagame mazi kai legame oti h mikrh tha vgei trelos vazelos! (vlepame mats tou panathinaikou)

 

telika perasan sxedon alles 10 meres kai polles suzhthseis me alles mamades oi opoies kai me peisane oti den einai to entero mou alla to mwro... einai duskolo ean einai to prwto sou mwraki na katalaveis ti ginetai akrivws...

 

twra pia, sthn 21 vdomada, thn aisthanomai suxna thn mikrh kuriws otan peftoume gia upno... mperdeuw sunexeia ton antra mou giati ths lew na stamathsei epitelous na strifogurnaei kai na pesei na koimithoume kai o kakomoirhs nomizei oti tou milaw... einai duskolo akomh na to niwsei kai ekeinos epeidh einai polu apalh h aisthisi gia na thn niwsei kala to xeri tou...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

θα ακουστει παραξενο αλλα εγω ακουγα το μωρακι (ειναι το πρωτο μας) απο τον 3ο μηνα!! δεν ενοιωσα φτερουγισμα, αλλα σαν να εχω καταπιει ενα μικρο ζωντανο ψαρακι που στροφογυριζε μεσα μου. Οτνα μπηκα στον 5ο ενοιωσα και την πρωτη κλωτσια!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ είμαι στην 14 εβδομάδα και πριν 2 μέρες ένοιωσα κάτι σαν φτερούγισμα, σαν κάτι να κουνιέται μέσα μου, γενικά έναν πρωτόγνωρο συναίσθημα επειδή όμως είναι πολύ νωρίς ακόμη είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έδωσα σημασία. Θα ρωτήσα αύριο τη γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ένιωσα πρώτη φορά στη 18η εβδομάδα, ξαπλωμένη στον καναπέ, ενώ βλέπαμε ταινία με τον αντρούλη μου :D

δεν ήμουν σίγουρη αλλά μόλις το περιέγραψα σε άλλες μανούλες που το έχουν ζήσει μου το επιβεβαίωσαν!ένιωσα αυτό που είπαν και τα άλλα κορίτσια, σαν να σε χτυπάει κάποιος με το δάχτυλο!

το ξαναένιωσα μετά από 4-5 μέρες, τις τελευταίες μέρες όμως (είμαι τώρα στην 21η εβδομάδα) είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο, ειδικά όταν ξαπλώνω!!!

εν τω μεταξύ, όταν κάνει αισθητή την παρουσίαση του ο μπέμπης μου βγαίνει αυθόρμητα ένα χαμόγελο και τις προάλλες είχαμε meeting στη δουλειά και στο τσακ κρατήθηκα να μη γελάσω!! αν δείτε καμιά εγκυούλα στο μετρό να χτυπάει την κοιλίτσα της με τα δάχτυλα και να κρατάει την κοιλιά της χαμογελώντας, εγώ και ο μπέμπης μου θα είμαστε!! :D:D

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Αααχχ, έχω αρχίσει να ανησυχώ με αυτά που διαβάζω...

Νόμιζα ότι είναι νωρίς, αλλά είμαι πολύ σίγουρη ότι αισθάνθηκα κι εγώ κατιτίς το σάββατο το βράδυ που ήμουν στο κρεββάτι και είχα τα χέρια μου στην κοιλιά μου.

Το κακό είναι ότι εκείνη την ώρα έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ με τον Λένιν! :shock: :shock: :shock:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ένιωσα για 1η φορά πριν 2 εβδομάδες-τώρα ειμαι στη 19η- σαν γαργάλημα μοιαζει ή σαν μπουρμπουλήθρες παρά σαν φτερούγισμα¨ :wink: αλλά δεν το νιώθω καθημερινά ή δεν το καταλαβαίνω. Πάντως όταν ξαπλώνω μου φαίνεται ότι νιώθω που βρίσκεται με την αφή είναι κάτι σκληρό στην κοιλιά συνήθως κάτω από τον αφαλό ή τριγύρω δεν ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς....πότε θα αρχίσουν οι κλωτσιές δεν ξέρω γαιτί σύμφωνα με τον υπέρηχο είναι πολύ κινητικό...είδωμεν....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω την κατάλαβα πρώτη φορά στην 22η εβδομάδα και αυτό με μια ΠΟΛΥ γερη κλωτσιά την ώρα που περίμενα να μπω για τον Β επιπέδου!!! Κατα τη διάρκεια μάλιστα της εξέτασης την έβλεπα να κλωτσάει σαν τρελή... Ο γιατρός με κοροίδευε γιατί ανησυχούσα που δεν την είχα καταλάβει μέχρι τότε.. Και ο άντρας μου από τότε όλη την ώρα μου χαιδέυει την κοιλιά και η μικρή κλωτσαει συνέχεια...Μακράν η καλύτερη στιγμή της εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως την ακουσα σχετικα αργα και ανησηχουσα,την καταλαβα στην 21 εβδομαδα 1 βδομαδα πριν την β επιπεδου.πολυ γελιο ειχα το laptop πανω σε ενα μαξιλαρακι και το ακουμπαγα πανω στην κοιλια μου και τοτε χτυπησε δυνατα η ζουζουνα μου,απο τοτε την ακουω καθε μερα,στην αρχη σιγα και πιο σπανια και μετα δυναμωσε και κλοτσαει γερα και καθε 2-3ωρο περιπου.παντως αυτο που μου την εδινε μεχρι να την ακουσω ηταν οτι ολοι ελεγαν(μα καλα ακομα να ακουσεις το μωρο)και με αγχωναν :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα κουκλίτσες!!

 

Κλείνω τον τρίτο μήνα και αναρωτιέμαι πότε θα νοιώσω το ζουζούνι?? ίναι η δεύτερη εγγυμοσύνη μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πότε πρωτοένοιωσα τον γιόκα μου... :oops::oops::oops:

 

Λένε μάλιστα ότι στην δεύτερη το νιώθεις πιο γρήγορα..

Πότε, πότε?? :?:?

 

Ηelp...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτοένιωσα γύρω στους 4 μήνες όταν ήμουν στο ντουζ!!! Τελικά διαπίστωσα ότι το ζεστό νερό που χρησιμοποιούσα το ενοχλούσε και αντιδρούσε εκείνη την ώρα... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πρωτοένιωσα ένα σκίρτημα, σαν ψαράκι που σπαρταράει την 14-15 εβδομάδα. ΕΕΕΕΕ από εκεί και μετά ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.... ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΉΣ Ο ΜΑΓΟΥΛΗΘΡΑΣ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Aχ, ευχαριστώ κοριτσάκια... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ανυπομονώ... εν ξέρω γιατί αλλά σ' αυτήν την εγκυμοσύνη ανησυχώ υπερβολικά για τα πάντα! ν είναι καλά το bebe, αν πάνε γενικά όλα καλά... Οι υπέρηχοι μου φένεται ότι απέχουν μια αιωνιότητα μεταξύ τους... Την πρώτη φορά δεν ήμουν έτσι, ήμουν πιο ξέγνοιαστη (και πιο ανενημέρωτη και άσχετοι για τους κινδύνους μιας εγκυμοσύνης...).

 

Anyway... περιμένω με ανυπομονησία τα πρώτα... ντουπ!

 

:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ένιωσα σαν ψαράκι να σπαρταράει κατά την 17η βδομάδα. Όμως από την 20η και μετά το ένιωθα καθημερινά. Ήμουν πλέον και σίγουρη ότι ήταν το μωράκι κι όχι κάτι άλλο. Υπομονή λιγάκι ακόμα μέχρι να σου "μιλά" καθημερινά!! Με το καλό

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρωτοένιωσα ένα σκίρτημα, σαν ψαράκι που σπαρταράει την 14-15 εβδομάδα. ΕΕΕΕΕ από εκεί και μετά ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.... ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΉΣ Ο ΜΑΓΟΥΛΗΘΡΑΣ ΜΟΥ.

 

Και εγώ μία από τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εγω ενιωσα το μπεμπη μου οταν ημουν4,5 μηνων.Μου εδωσε μια δυνατη κλωτσια οταν γυρησα απο τη δουλεια μου και καθησα να ξεκουραστω.Τοτε αρχησα να συνηδιτοποιω οτι δεν ημουν μονη μου και επρεπε να ξεκουραζομαι πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τον μπεμπούλη μου τον ένιωσα την 16η εβδομάδα, λίγες ώρες πριν τα γενέθλιά μου! Ήταν το καλύτερο δώρο!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το νιώθω καθημερινά και έχει πολύ πλάκα. Είναι απίστευτη αίσθηση. Αφού το πρωί δεν σηκώνομαι αν δεν μου δώσει 'σήμα' η μπεμπούλα μου. Αλλες φορες ειναι κανονικές κλωτσίτσες και άλλες φορές απλά καταλαβαίνω οτι φλερνει σβούρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τα έχω παίξει λίγο με το συγκεκριμένο θέμα..Ίσως επειδή είναι το πρώτο μου, δεν καταλαβαίνω τί είναι αυτό που νιώθω ακριβώς.

Από την 18 εβδομάδα περίπου νιώθω αρκετές φορές τη μέρα κάτι σαν σφάχτης (πονάει δηλαδή και διαρκεί 2 δεύτερα) πολύ χαμηλά κοντά στα γεννητικά όργανα. Επίσης, πολύ χαμηλά στην κοιλιά νιώθω...πώς να το περιγράψω....όπως όταν είσαι σε αμάξι και με ταχύτητα μπαίνειςκαι βγαίνεις από μια λακούβα, δεν νιώθεις το στομάχι σου να πηγαίνει πάνω κάτω, ένα ουυπς, εε αυτό νιώθω εγώ χαμήλά.

Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι αυτά τα πονάκια είναι κυρίως συσπάσεις μήτρας και μου πρότεινε ξεκούραση. Τώρα αυτά τα ουουπς που γίνεται περίπου κάθε δεκάλεπτο λετε να είναι το παιδί? Δεν νιώθω όμωε ούτε κινήσεις ούτε κλοτσιές που λέτε εσε'ίς. Μα καλά τόσο αναίσθητη είμαι???Πείτε ρε κορίτσια και σε μένα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...