Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κορίτσια και εγω ένιωσα το ίδιο ακριβως εχτές στην δουλειά. Στην αρχή πίστεψα πως ήταν το έντερό μου αλλά η μητέρα μου μου είπε πως ήταν το μωρό.

Ηταν κάτι σαν πετάρισμα κάτω απο τον αφαλό για 3-4 δευτερ'όλεπτα μετά σταμάτησε και το ξαναέκανε για 2-3 δευτερόλεπτα.

Δεν είναι λίγο νωρίς αφου είμαι μόλις 13 1/2 εβδομάδων????

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι λίγο νωρίς αφου είμαι μόλις 13 1/2 εβδομάδων????
Όχι! και 'γω περίπου τόσο ήμουν όταν τον πρωτοάκουσα!! άντε... ωραία!! να τέτοια διαβάζω και με βάζετε σε πειρασμό για το 2ο!!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι! και 'γω περίπου τόσο ήμουν όταν τον πρωτοάκουσα!! άντε... ωραία!! να τέτοια διαβάζω και με βάζετε σε πειρασμό για το 2ο!!! :lol::lol::lol:

 

Άντε...βάλε μπρος... :lol::lol::D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!

ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΓΕΛΑΩ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΑ :lol::lol::lol:

ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ&ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ, ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ :D:D:D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι! και 'γω περίπου τόσο ήμουν όταν τον πρωτοάκουσα!! άντε... ωραία!! να τέτοια διαβάζω και με βάζετε σε πειρασμό για το 2ο!!! :lol::lol::lol:

 

Άντε...βάλε μπρος... :lol::lol::D:D

Αχ βρε sardelaki μου, έχει χάρη που θέλω να χορτάσω λίγο ακόμη τον πριγκιπάκο μου! ε, και να μάθει να ανεβοκατεβαίνει μόνος του στο κρεβάτι δεν θα είναι κακό! τότε δεν θα επιτρέπονται και πολύ οι αγκαλιές!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σήμερα το ξαναάκουσα!!!!!!!!!!

Ημουν στην δουλεια και περνούσα κάτι εγγραφα στο Pc και αισθάνθηκα 2-3 χτυπηματάκια δεξια κατω απο τον αφαλό...

Και αρχισα να γελαω σαν χαζη :lol::lol::lol:

Μονο ο Βαγγέλης στεναχωριεται γιατι ολη νυχτα κοιμαται με το χερι του στην κοιλια μου και αυτο ακουγεται μόνο στην δουλεια....

Αντε να περασει κανενας μηνας ακομα να το σκουνταμε επίτηδες :lol::lol:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα να νιώθω κάτι χτυπήματα γύρω από τον αφαλό αλλά είναι πολύ συχνά στην διάρκεια της ημέρας, δηλαδή μπορεί να είναι κάθε 2 λεπτά...ο γιατρός μου είπε πως δεν είναι το μωρό αλλά κινήσεις της μήτρας που μεγαλώνει...τελικά έχω προβληματιστεί...το μωρό είναι ή η μήτρα...συνήθως το νιώθω όταν κάθομαι καθιστή στον υπολογιστή....δηλαδή ..όλη την μέρα!!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μου σε καταλαβαίνω απόλυτα...κι εγώ για το δεύτερο έτσι θα το ήθελα. Πρώτα να χορτάσω το πρώτο νινάκι, να αφοσιωθώ απόλυτα σ΄αυτό, να μάθει κάποια πράγματα όπως λες κι εσύ και μετά με το καλό να έρθει και το δεύτερο νινί! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, και εμένα ο τεμπέλης μου ξεκίνησε το άθλημα!!! :D:D:D:D Χθές το βράδυ και ενώ ήμουν ξαπλωμένη με τα χέρια στην κοιλιά μου, έφαγα τις πρώτες κλωτσιές! Ήταν κανονικές κλωτσιές!!!! Ολη τη νύχτα δεν έκλεισα μάτι περιμένοντας μια κλωτσιά του.... Αχ ότι θέλει θα με κάνει.... :roll::roll::roll: ΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ!Και εγώ στην 14η εβδομάδα το πρωτοένιωσα,κάτω απο τον αφαλό και εγώ σαν ένα ψαράκι που γλιστρησε χιχιχιχι κάπως έτσι!!Λένε ότι το δέυτερο το παιδάκι το ακούς πιο νωρίς,ίσως γιατί ξέρεις πως θα είναι τα πρώτα χτυπήματα!!Την πρώτη μου την κόρη την ένιωσα στην 17η-18η εβδομάδα περίπου και τώρα σε αυτην την εγκυμοσυνη στην 14η εβδομάδα,παράξενο δεν είναι????

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, και εμένα ο τεμπέλης μου ξεκίνησε το άθλημα!!! :D:D:D:D Χθές το βράδυ και ενώ ήμουν ξαπλωμένη με τα χέρια στην κοιλιά μου, έφαγα τις πρώτες κλωτσιές! Ήταν κανονικές κλωτσιές!!!! Ολη τη νύχτα δεν έκλεισα μάτι περιμένοντας μια κλωτσιά του.... Αχ ότι θέλει θα με κάνει.... :roll::roll::roll: ΧΧΧ

 

Ax,πώς σε νιώθω...Κι εγώ μένω ξάγρυπνη πολλές φορές έστω και για μια κλωτσίτσα του...Τρελαίνομαι...

.png1117533.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ...!

ΑΛΛΟΤΕ ΡΙΧΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ Κ ΔΥΝΑΤΕΣ...

Κ ΑΛΛΟΤΕ ΛΙΓΕΣ...

ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΗ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΗ..!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τον μικρο τον καταλαβα μπαινοντασ στον πεμπτο, ειχα εξεταστικη και αποφασισε να παιξει ποδοσφαιρο με τα νεφρα μου.στην αρχη ενιωθα "γαργαλητα" και να σκληραινει η κοιλια μου. για τωρα δεν ξερω. αισθανομουν πριν 3-4 μερες (κλεινοντας την 14 εβδομαδα) οτι κουνιεται εντονα μαλιστα, και ξαφνικα σταματησε.ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις για να το ακουσω και οτι ηταν τα εντερα μου. εχω παραισθησεις? μπορει να κανει τοσο λαθος το ενστικτο μου και ανησυχω τσαμπα?

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Εγώ αύριο κλείνω την 17η εβδομάδα.....και ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και ανυσηχώ γιατί ακούω ότι πολλές κοπέλες το καταλαβαίνουν πολύ νωρίτερα...απο 14η κιόλας....τόσο φοβάμαι που σκέφτομαι να πάω για υπέρυχο....μήπως κάτι έχει συμβεί....ξέρω μπορεί να γίνομαι υπερβολική ...αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι τελείως άσχετη.... :oops::oops::D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!Εγώ αύριο κλείνω την 17η εβδομάδα.....και ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και ανυσηχώ γιατί ακούω ότι πολλές κοπέλες το καταλαβαίνουν πολύ νωρίτερα...απο 14η κιόλας....τόσο φοβάμαι που σκέφτομαι να πάω για υπέρυχο....μήπως κάτι έχει συμβεί....ξέρω μπορεί να γίνομαι υπερβολική ...αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι τελείως άσχετη.... :oops::oops::D

 

Όχι καλή μου μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!!!!!

Μπορεί και να τον έχερις νιώσει λίγο μην φανταστείς και να νόμιζες ότι ήταν κάτι άλλο.

Κι εγώ κάλα άρχισα να τον καταλαβαίνω την 22η εβδομάδα :shock: !

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι γιατροί λένε ότι το μωρό γίνεται αισθητό απο την 20η εβδομάδα

αν ψάξετε και στο ίντερνετ θα δείτε ότι λένε πως απο την 16 έως την 20η μπορεί η έγκυος να καταλάβει το μωρό.

Τώρα απο κοπέλα σε κοπέλα διαφέρει(παίζει ρόλο το πόσο μεγάλο είναι το μωράκι, το βάρος που είχε η μανούλα πριν την εγκυμοσύνη)

 

εγώ το ένιωσα στην 17η προς το τέλος αλλά σαν κάτι πεταλουδίτσες

 

απο την 19 που άρχισε να κλωτσάει ήμουν σίγουρη ότι ναι ήταν το μωράκι μου αυτό που πεταλούδιζε :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Εγώ αύριο κλείνω την 17η εβδομάδα.....και ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και ανυσηχώ γιατί ακούω ότι πολλές κοπέλες το καταλαβαίνουν πολύ νωρίτερα...απο 14η κιόλας....τόσο φοβάμαι που σκέφτομαι να πάω για υπέρυχο....μήπως κάτι έχει συμβεί....ξέρω μπορεί να γίνομαι υπερβολική ...αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι τελείως άσχετη.... :oops::oops::D

 

Όχι καλή μου μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!!!!!

Μπορεί και να τον έχερις νιώσει λίγο μην φανταστείς και να νόμιζες ότι ήταν κάτι άλλο.

Κι εγώ κάλα άρχισα να τον καταλαβαίνω την 22η εβδομάδα :shock: !

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου....

Ήδη νιώθω καλύτερα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα! Θέλω να σας ρωτήσω πότε νιώσατε για πρώτη φορά το μωράκι σας. Εγώ είμαι στη 17 εβδομάδα και ακόμη τίποτα... :( Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, ίσως γι αυτό... Το βλέπουμε στον υπέρηχο να κινείται και να κάνει διάφορα αλλά εγώ ακόμα δεν νιώθω τίποτα! Πώς είναι η αίσθηση ακριβώς; Σαν φτερούγισμα; Σαν χτύπος; Χθες το βραδάκι που καθόμουν στον καναπέ ένιωσα κάτι σαν χτυπηματάκι χαμηλά στην κοιλιά, έβαλε και ο άντρας μου το χέρι του και σε λίγο το ένιωσε και εκείνος... Κάτι σαν χτυπηματάκι... Σαν να χτυπάει έντονα η καρδιά σου στο σημείο αυτό, στιγμιαία... Αυτό ήταν ή άλλα αντί άλλων καταλαβαίνω;;; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε η γιατρός ότι πρωτότοκος μετά την 18η εβδομάδα το νιώθει.

Εγω παραδόξως δεν βιάζομαι να με ταράξει στις κλωτσιές πάντως....έχω πίστη ότι ειναι καλά ουτως ή άλλως :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ έχω μπει στην 18η και ακόμα τίποτα......ανυσηχώ βέβαια...αλλά από την άλλη λένε ότι στο πρώτο καθυστερείς λίγο να το ακούσεις.....ελπίζω να είναι καλά τα μωράκια μας.....και ας είναι ύσηχα....προς το παρόν... :lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη συμβαίνει γύρω στην 18η-20η εβδομάδα. Στην αρχή νιώθεις κάτι να φτερουγίζει, σαν να σε γαργαλάει κάτι. Καθώς οι μέρες περνούν αυτό γίνεται πιο σταθερό, σαν να χτυπάτε με το δάκτυλό σας την κοιλιά σας. Μετά την 21η εβδομάδα αρχίζει το πάρτυ!!

 

Θ το καταλά βετε, είναι κάτι που επαναλαμβάνεται καθημερινά & αποκλείεται να σας διαφύγει! Είμαι στη 2η εγκυμοσύνη & ανυπομονω να έρθει η ώρα να νιώσω τις πρώτες του κλωτσιές!! Καταλαβαίνω πως νιώθετε!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα! Θέλω να σας ρωτήσω πότε νιώσατε για πρώτη φορά το μωράκι σας. Εγώ είμαι στη 17 εβδομάδα και ακόμη τίποτα... :( Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, ίσως γι αυτό... Το βλέπουμε στον υπέρηχο να κινείται και να κάνει διάφορα αλλά εγώ ακόμα δεν νιώθω τίποτα! Πώς είναι η αίσθηση ακριβώς; Σαν φτερούγισμα; Σαν χτύπος; Χθες το βραδάκι που καθόμουν στον καναπέ ένιωσα κάτι σαν χτυπηματάκι χαμηλά στην κοιλιά, έβαλε και ο άντρας μου το χέρι του και σε λίγο το ένιωσε και εκείνος... Κάτι σαν χτυπηματάκι... Σαν να χτυπάει έντονα η καρδιά σου στο σημείο αυτό, στιγμιαία... Αυτό ήταν ή άλλα αντί άλλων καταλαβαίνω;;; :D:D:D

 

Το νιώσα και εγω αυτό προχτές το βράδυ, κάτι σαν παλμούς, αλλά δεν το είπα σε κανένα γιατί λέω θα με κοροιδεύουν τόσο νωρίς :oops: Δεν είμαι και σίγουρη γιατί από προχτές τίποτα άλλο νομίζω :wink:

Όποτε κάνουμε υπομονή, τι άλλο μας μένει να κάνουμε?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακούω όλες τις κοπέλες που λένε ότι είναι τέλειο το συναίσθημα....φαντάζομαι βέβαια ότι όντως έτσι είναι....και μόνο που σου δίνει την σιγουριά ότι είναι καλά και βολτάρει εκεί μέσα......φτάνει....διαφορετικά άντε να περιμένεις το επόμενο ραντεβού στον γιατρό να δείς ότι ολα είναι οκ...τι άγχος θεέ μου!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Την μπεμπα μου την ενιωσα πρωτη φορα στην 17η εβδομαδα.

Στην αρχη δεν ημουν σιγουρη οτι ηταν το μωρο, αλλα οταν αυτο επαναληφθηκε τρελαθηκα απο τη χαρα μου γιατι καταλαβα οτι ηταν το μωρο μου.

 

Πως το ενιωσα εγω:

σαν να χτυπάτε με το δάκτυλό σας την κοιλιά σας.

]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...