Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

να σας ρωτησω κατι αλλο??? το νιωσατε... που το νιωσατε?? ειμαι 14 και κατι βδομαδων και εδω και λιγες μερες κατι... νιωθω. απο εχτες το βραδυ νιωθω και ενα σφυξιμο στο υψος του αφαλου και προς αριστερα, μπορει να ειναι το σπορακι μου??

 

αμέ! Κι γω στις 14 το πρωτοένιωσα! Οπως και favorite, δες αποπάνω! Το ξανάνιωσες?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν σας πω κι εγώ οτι απο τις 14 εβδ. κάτι ένιωθα τι θα πείτε?? Μία φορά που ήμουν πολύ ταραγμένη ήταν και η πρώτη που το ένιωσα. Σαν ένα φτερούγισμα που μετατοπίστηκε δεξιά!

Μετά απο λίγες μέρες πάλι το ίδιο. Μετά δεν ένιωθα πάλι για εβδομάδες..Και μετά,χθες,το ένιωθα συνεχώς,και ειδικά όταν άκουγε τη φωνή του μπαμπα!!:-D 'Ενιωθα ένα ψαράκι να κολυμπά απο τη μία μεριά στην άλλη (όπω είπε η Newbie) Το μωρό μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ:-P:razz::-P

 

Δεν ακούει ακόμα εξωτερικούς ήχους. Μόνο τους δικούς σου ήχους μπορεί κι ακούει, επειδή προέρχονται "από μέσα". Μετά τη 19η εβδομάδα αρχίζουν τα έμβρυα ν' ακούν και ήχους έξω από τη μήτρα. Και αντιδρούν συνήθως σε θορύβους.

Link to comment
Share on other sites

πω πω μακαρι να το νιωσω κ εγω τοσο νωρις,με εχει πιασει αγωνια κ ολο βαζω το χερι μου στην κοιλιτσα χιχιχιχι!!!

newbie G στο βιβλιο που εχω γραφει οτι τα μωρακια αρχιζουν να ακουν εξωτερικους θορυβους απο την 13βδομαδα,γι αυτο κ πολλες μαμαδες βαζουν διπλα στην κοιλιτσα μουσικουλα!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμέ! Κι γω στις 14 το πρωτοένιωσα! Οπως και favorite, δες αποπάνω! Το ξανάνιωσες?

ναιιιιιιι και ολη μερα χαμογελαω, μου εφυγε και το πολυ αγχος, μπορει να το χασω για 1-2 μερες αλλα μετα το ξανανιωθω και πιο εντονα..... αυριο παμε και για υπερυχο και ειναι ο πρωτος που θα παω και θα ειμαι χαλαρη. πιστευω απο αυριο και μετα (αν ειναι ολα καλα) να ηρεμησω μεχρι το τελος... με το καλοοοοοοοο σε ολεςςς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναιιιιιιι και ολη μερα χαμογελαω, μου εφυγε και το πολυ αγχος, μπορει να το χασω για 1-2 μερες αλλα μετα το ξανανιωθω και πιο εντονα..... αυριο παμε και για υπερυχο και ειναι ο πρωτος που θα παω και θα ειμαι χαλαρη. πιστευω απο αυριο και μετα (αν ειναι ολα καλα) να ηρεμησω μεχρι το τελος... με το καλοοοοοοοο σε ολεςςς...
με το καλό! Ολα καλά θα είναι!

μακάρι να ηρεμήσεις, εμένα δε μου έφυγε ποτέ το άγχος ως τώρα :lol:

 

Δεν ακούει ακόμα εξωτερικούς ήχους. Μόνο τους δικούς σου ήχους μπορεί κι ακούει, επειδή προέρχονται "από μέσα". Μετά τη 19η εβδομάδα αρχίζουν τα έμβρυα ν' ακούν και ήχους έξω από τη μήτρα. Και αντιδρούν συνήθως σε θορύβους.

 

ναι έτσι είναι.

 

Οι δε γιατροί χτυπιόνται, τουλάχιστο αυτοί που ξέρω εγώ,

ότι το μωρό δεν το ακούμε τόσο νωρίς πχ 14 ή 16 κτλ εβδομάδες γιατί έχει τόσα πράγματα που το περιβάλουν και δεν πάιζει να το νιώθουμε παρά μόνο το έντερο μας :confused:

Σήμερα πληροφορήθηκα (μέσω του άντρα μου από το γιατρό) ότι σε 1 μήνα θα το νιώθω το μωρό και τώρα είναι αναμενόμενο μόνο να νιώθω κάποιο άγγιγμα εσωτερικά πότε πότε.

Η ειρωνία είναι ότι ο γιατρός μου το έλεγε πόσο καιρό αυτό, αλλά εγώ νόμιζα ότι θα γεύομαι κλωτσιές ήδη αφού το άκουσα τόσο νωρίς...

Ο γιατρός βέβαια επιμένει ότι δεν ήταν το μωρό στις 14 εβδομάδες. Εγώ δεν ξέρω τί να πιστέψω πια. Αν ήταν το μωρό τώρα δε θα έπρεπε να τρώω κλωτσιές?

 

Επίσης μου είπαν αυτό που πίστευα, και ώς τώρα δεν έτυχε να ακούσω από γιατρό, ότι όσο πιο αδύνατη είναι κάποια τόσο πιο γρήγορα θα το νιώσει αλλά ότι δε γίνεται να το νιώσει στις 16 εβδομάδες και πάλι!!! :shock:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

πω πω μακαρι να το νιωσω κ εγω τοσο νωρις,με εχει πιασει αγωνια κ ολο βαζω το χερι μου στην κοιλιτσα χιχιχιχι!!!

newbie G στο βιβλιο που εχω γραφει οτι τα μωρακια αρχιζουν να ακουν εξωτερικους θορυβους απο την 13βδομαδα,γι αυτο κ πολλες μαμαδες βαζουν διπλα στην κοιλιτσα μουσικουλα!!!!

έχει τόση φασαρία εκεί μέσα που δεν ακούν τίποτε καλή μου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

με το καλό! Ολα καλά θα είναι!

μακάρι να ηρεμήσεις, εμένα δε μου έφυγε ποτέ το άγχος ως τώρα :lol:

αστα να πανε και εγω ετσι στο πρωτο μη σου πω οτι ημουν χειροτερα μετα την β επιπεδου!!!!!!!!!! τωρα που ξερω πιστευω να μην περαω τα ιδια και να την χαρω!

 

 

 

 

Η ειρωνία είναι ότι ο γιατρός μου το έλεγε πόσο καιρό αυτό, αλλά εγώ νόμιζα ότι θα γεύομαι κλωτσιές ήδη αφού το άκουσα τόσο νωρίς...

Ο γιατρός βέβαια επιμένει ότι δεν ήταν το μωρό στις 14 εβδομάδες. Εγώ δεν ξέρω τί να πιστέψω πια. Αν ήταν το μωρό τώρα δε θα έπρεπε να τρώω κλωτσιές?

οι κλοτσιες αργουν πολυ, μπορει να ειναι και ησυχο το μωρο (μου εχουν πει), εγω 5-6 ειχα φαει ολες και ολες (για την πρωτη εγγυμοσυνη μιλαω) αρα δεν εχω γνωμη προς το παρον, μονο τεντονοταν!!!!!!!!!! απ οτι εχω διαβασει παιζουν πολλα ρολο ακομα και ποσο σφιχτους κοιλιακους εχουμε, αυτο μου φανικε υπερβολη, λενε τοσα πολλα που αποκλειετε να βρουμε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

οι κλοτσιες αργουν πολυ, μπορει να ειναι και ησυχο το μωρο (μου εχουν πει), εγω 5-6 ειχα φαει ολες και ολες (για την πρωτη εγγυμοσυνη μιλαω) αρα δεν εχω γνωμη προς το παρον, μονο τεντονοταν!!!!!!!!!! απ οτι εχω διαβασει παιζουν πολλα ρολο ακομα και ποσο σφιχτους κοιλιακους εχουμε, αυτο μου φανικε υπερβολη, λενε τοσα πολλα που αποκλειετε να βρουμε ακρη.

ναι το έχω ακούσει κι γω για τους κοιλιακούς, ένα σφίξιμο το έχω εκεί! Είναι πολύ εσωτερικό όμως :lol:

Κι εμένα πρέπει να είναι ήσυχο, θα σου πώ αργότερα που θα αρχίσουν αν θα τρώω πολλές :-P

πρός το παρόν σε όλους τους υπερήχους είναι αεικίνητο, κουνάει χέρια πόδια, αλλά δεν κλωτσάει, τί να πώ!

Ετσι είναι όπως τα λες!

λένε τόσα πολλά που νομίζω πρέπει να σταματήσω να ανησυχώ και να ψάχνω.

Αλλωστε οι γιατροί ψέμματα θα μας πουν?

Είσαι τυχερή που πήρες την κρυάδα με το πρώτο!!! Αλίμονο σε εμάς :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

πω πω μακαρι να το νιωσω κ εγω τοσο νωρις,με εχει πιασει αγωνια κ ολο βαζω το χερι μου στην κοιλιτσα χιχιχιχι!!!

newbie G στο βιβλιο που εχω γραφει οτι τα μωρακια αρχιζουν να ακουν εξωτερικους θορυβους απο την 13βδομαδα,γι αυτο κ πολλες μαμαδες βαζουν διπλα στην κοιλιτσα μουσικουλα!!!!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση από τόσο νωρίς. Ακούνε εσωτερικούς θορύβους μόνο. Εγώ μπαίνω σ' ένα ξένο site που το έχω "ευαγγέλιο" και λέει ότι τη 17η εβδομάδα αρχίζουν να αναγνωρίζουν τη φωνή της μαμάς τους, κι αυτό επειδη την ακούνε εκ των έσω. Επίσης η κατάλληλη εβδομάδα για να τους βάλεις ν'ακούνε μουσική είναι η 20η, πιο νωρίς δεν έχει νόημα.

 

Το χέρι πάντως όσο και να το βάζεις στην κοιλιά, δεν θα καταλάβεις τίποτα ακομα. :-D

 

Οι δε γιατροί χτυπιόνται, τουλάχιστο αυτοί που ξέρω εγώ,

ότι το μωρό δεν το ακούμε τόσο νωρίς πχ 14 ή 16 κτλ εβδομάδες γιατί έχει τόσα πράγματα που το περιβάλουν και δεν πάιζει να το νιώθουμε παρά μόνο το έντερο μας :confused:

Σήμερα πληροφορήθηκα (μέσω του άντρα μου από το γιατρό) ότι σε 1 μήνα θα το νιώθω το μωρό και τώρα είναι αναμενόμενο μόνο να νιώθω κάποιο άγγιγμα εσωτερικά πότε πότε.

Η ειρωνία είναι ότι ο γιατρός μου το έλεγε πόσο καιρό αυτό, αλλά εγώ νόμιζα ότι θα γεύομαι κλωτσιές ήδη αφού το άκουσα τόσο νωρίς...

Ο γιατρός βέβαια επιμένει ότι δεν ήταν το μωρό στις 14 εβδομάδες. Εγώ δεν ξέρω τί να πιστέψω πια. Αν ήταν το μωρό τώρα δε θα έπρεπε να τρώω κλωτσιές?

 

Επίσης μου είπαν αυτό που πίστευα, και ώς τώρα δεν έτυχε να ακούσω από γιατρό, ότι όσο πιο αδύνατη είναι κάποια τόσο πιο γρήγορα θα το νιώσει αλλά ότι δε γίνεται να το νιώσει στις 16 εβδομάδες και πάλι!!! :shock:

 

Αυτά που λες ισχύουν. Εγώ όταν είπα στη γιατρό μου ότι το ακούω από τη 18η εβδομάδα, μου είπε ότι αυτό συμβαίνει επειδή είμαι αδύνατη, αλλιως δεν υπήρχε περίπτωση. Κι ότι δεν είναι κλωτσιές που αισθανόμαστε, αλλά οι κινήσεις του μωρού μέσα στη μητρα. Το site που έγραψα πιο πάνω, λέει ότι στον 4ο μήνα ΙΣΩΣ αρχίσουμε να αισθανόμαστε τις κινήσεις του μωρού. Στον 5ο το αισθανόμαστε πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω, θα δείξει, δεν έχω άλλο από το να περιμένω, μπήκα στον 6ο πια,

αν μπήκα κιόλα γιατί κάθε βιβλίο και κάθε πηγή μετρά αλλιώς :lol:

Μάλλον θα περιμένω την επόμενη επίσκεψη στο γυναικολόγο :lol:

 

Οπως και να έχει που και που το νιώθω, με τη παλιά γνωστή αίσθηση.

Πάντως νομίζω ότι περνάω και περίοδο αλλαγών (όπως σε κάθε αλλαγή μήνα) και το νιώθω διαφορετικά πια το μωρό και πιο συχνά,

αλλά και πάλι δεν μπορω να είμαι σίγουρη ότι είναι εκείνο.

NewbieG Δε μας είπες το σαιτ όμως που έχεις ευαγγέλιο,

έχω ένα βιβλίο ευαγγέλιο, το "τί να περιμένεις όταν είσαι έγγυος"

Και ήταν πολύ ανακουφιστικό που διάβασα τί παίζει με τις κινήσεις του μωρού τον 6ο μήνα.

Χαλάρωσα τελείως πια, έχω ακριβώς όσα λέει κάθε μήνα, γιατί να μη το εμπιστευτώ και στις κινήσεις του μωρού.

Λέει ότι λίγο αργότερα είναι σαφής και διαρκείς οι κινήσεις του μικρού, συμπίπτει και με τη γνώμη του γυναικολόγου μου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

NewbieG Δε μας είπες το σαιτ όμως που έχεις ευαγγέλιο,

 

http://www.baby2see.com/development/week20.html

 

Όσα έχω διαβάσει ως τώρα, μου τα έχει επιβεβαιώσει κι η γιατρός μου. Μ' αρέσει γιατί σου εξηγεί ακριβώς τα στάδια της ανάπτυξης του μωρού και σου λέει και το να περιμένεις σε κάθε μήνα/τρίμηνο. Μου αρέσουν πολύ και οι φωτό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.baby2see.com/development/week20.html

 

Όσα έχω διαβάσει ως τώρα, μου τα έχει επιβεβαιώσει κι η γιατρός μου. Μ' αρέσει γιατί σου εξηγεί ακριβώς τα στάδια της ανάπτυξης του μωρού και σου λέει και το να περιμένεις σε κάθε μήνα/τρίμηνο. Μου αρέσουν πολύ και οι φωτό.

μια από τα ίδια με το site στο οποίο παραπέμπει το τίκερ μου http://www.i-am-pregnant.com/Pregnancy/calendar/week/23. Το διαβάζω όποτε αλλάζω βδομάδα. Οι φώτο είναι φοβερές αλλά κυρίως με εντυπωσιάζει πόσο κοινά είναι σε κάθε έγγυο αυτά τα βασικά πράγματα που λένε - τα ξένα site.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια.Τι κανετε?Να σας ρωτησω κατι....Ειμαι στην 21η εβδομαδα ποσο συχνα πρεπει να νιωθω το μωρο μου?Πρινα καποιες ημερες τον ενιωθα παρα πολυ αλλα τις τελευταιες ημερες δεν ειναι τοσο εντονο!Οποτε με θυματια μου δινει και μια!Α!και κατι αλλο ρε κοριτσια εδω και 4 ημερες εχω πολυ βαρος στο στομαχι ψηλα σαν να εχω φαι πετρες και ας ειναι αδειο το στομαχι μου!Σας εχει τυχει?Α!και το πρωι που ξυπναω ειμαι μια χαρα ουτε φουσκωμα ουτε βαρος και το στομαχι αισθητα πιο μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααααχαχαχαχχαχαχχχχαχαχαα την ιδια ερωτηση μπηκα να γραψω και εγω για την συχνότητα αλλα για την 18 βδομαδα!!!!!! ξερω οτι ειναι νωρις αλλα επειδη ειναι η δευτερη εγγυμοσυνη το εχω νιοωσει εδω και 3 βδομαδες, 1-2 μερες το νιωθω συνεχεια και μετα μπορει να περασει και βδομαδα ειναι φυσιολογικο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.Τι κανετε?Να σας ρωτησω κατι....Ειμαι στην 21η εβδομαδα ποσο συχνα πρεπει να νιωθω το μωρο μου?Πρινα καποιες ημερες τον ενιωθα παρα πολυ αλλα τις τελευταιες ημερες δεν ειναι τοσο εντονο!Οποτε με θυματια μου δινει και μια!Α!και κατι αλλο ρε κοριτσια εδω και 4 ημερες εχω πολυ βαρος στο στομαχι ψηλα σαν να εχω φαι πετρες και ας ειναι αδειο το στομαχι μου!Σας εχει τυχει?Α!και το πρωι που ξυπναω ειμαι μια χαρα ουτε φουσκωμα ουτε βαρος και το στομαχι αισθητα πιο μεσα!!!!

Είμαι στην 20η κι έχω τα ίδια ακριβώς συμπτώματα! Κι εμένα κάνα δυο μέρες δεν πολυκουνιόταν και ανησύχησα και χτες έφαγα γλυκά και όλο το βράδυ έδινε ρεσιτάλ το μωρό! Σε μια φάση μου έδωσε μια τόσο δυνατή που πόνεσα!

Είναι κι αυτά με τα φεγγάρια τους,μην νομίζεις.Μόνο αν περάσει αρκετός καιρός κ δεν κουνιέται κι έχεις λογικά κι άλλα περίεργα συμπτώματα,τότε να ρωτήσεις το γιατρό σου,να σε δει.

Το βάρος ψηλά,σαν πέτρωμα,σημαίνει μάλλον οτι είναι τέτοια η θέση του μωρού (αν νιώθεις βάρος μόνο πάνω) κι εγώ το έπαθα χτες.Αν πονάς και όλη η κοιλιά σου πετρώνει όμως,είναι συσπάσεις!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 20η κι έχω τα ίδια ακριβώς συμπτώματα! Κι εμένα κάνα δυο μέρες δεν πολυκουνιόταν και ανησύχησα και χτες έφαγα γλυκά και όλο το βράδυ έδινε ρεσιτάλ το μωρό! Σε μια φάση μου έδωσε μια τόσο δυνατή που πόνεσα!

Είναι κι αυτά με τα φεγγάρια τους,μην νομίζεις.Μόνο αν περάσει αρκετός καιρός κ δεν κουνιέται κι έχεις λογικά κι άλλα περίεργα συμπτώματα,τότε να ρωτήσεις το γιατρό σου,να σε δει.

Το βάρος ψηλά,σαν πέτρωμα,σημαίνει μάλλον οτι είναι τέτοια η θέση του μωρού (αν νιώθεις βάρος μόνο πάνω) κι εγώ το έπαθα χτες.Αν πονάς και όλη η κοιλιά σου πετρώνει όμως,είναι συσπάσεις!

Εμενα ο δικος μου δεν αντιδραει ιδιαιτερα με τα γλυκα αν ειναι να δωσει το παρον με η χωρις γλυκο θα το κανει.Οχι δεν πετρωνει ολη η κοιλια μου μονο απο τον αφαλο και πανω γινεται σκληρη δεν πιεζεται καθολου!Συσπασεις ομως εχω απο οτι μου εχει πει ο γιατρος μου και πινω χαπια παρολο που δεν πετρωνει καθολου η κοιλια μου!Οταν κανει τουμπες το καταλαβαινεις?Εγω οχι προχτες που εβαλε ο αντρας μου το χερι του και το καταλαβε να κουνιεται μου λεει γυρναει:confused::confused:καλα πως το καταλαβε??????????:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου δεν αντιδραει ιδιαιτερα με τα γλυκα αν ειναι να δωσει το παρον με η χωρις γλυκο θα το κανει.Οχι δεν πετρωνει ολη η κοιλια μου μονο απο τον αφαλο και πανω γινεται σκληρη δεν πιεζεται καθολου!Συσπασεις ομως εχω απο οτι μου εχει πει ο γιατρος μου και πινω χαπια παρολο που δεν πετρωνει καθολου η κοιλια μου!Οταν κανει τουμπες το καταλαβαινεις?Εγω οχι προχτες που εβαλε ο αντρας μου το χερι του και το καταλαβε να κουνιεται μου λεει γυρναει:confused::confused:καλα πως το καταλαβε??????????:confused:

 

Mαρια ευγενια σε τρωει τοσο το αγχος που και να το νοιωθεις θα αμφιβαλεις στο τελος χαλαρωσε...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εγω το ενιωσα αυτην την εβδομάδα-ειμαι στην 17η- σαν μπουρμπουλιθρα που να σκαει να το πω.....σαν ενα μικρο χτυπηματακι να το πω....μολις εφαγα μπισκοτα... εχουν περασει 3 μερες και καθε μερα το καταλαβαινω,περιμενω πως κ πως να το νιωσω, αλλα δυστιχως ακομα μονο 1 φορα την ημερα το νιωθω.........σνιφ σνιφ.... απιστευτο συναισθημα!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω κ κολιτιδα κ δεν ξερω αν ειναι το μωρο η το εντερο???? πως θα το καταλαβω???βεβαια σημερα μπηκα στην 16η βδομαδα--ισως ειναι νωρις, αλλα κ το εντερο κανει κατι συσπασεις λογω της κολιτιδας!!!!!κ τωρα που το μωρο ειναι μικρο, αντε να το καταλαβεισ!!δε λεω, στους επομενους μηνες θα το βλεπουμε να κουνιεται κιολας! αλλα τωρα?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...