Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ (15Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ .ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΝΙΩΣΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ Η ΟΧΙ?ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ.

 

Συγνωμη κοπελια αλλα εγω αφου σου ευχηθω καλη λευτερια και καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη θελω να σου πω οτι εισια θηριο!

3 μωρε μπραβο ελπιζω να εχεις βοηθεια γιατι θα τα βρεις σκουρα!

Νομιζω ειναι νωρις να τα ακουσεις η ετσι λεω δεν ξερω οταν μεινω εγκυος σε τριδυμα θα σου πω!

ΧαΧαΧα

Πως τα καταφερες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη κοπελια αλλα εγω αφου σου ευχηθω καλη λευτερια και καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη θελω να σου πω οτι εισια θηριο!

3 μωρε μπραβο ελπιζω να εχεις βοηθεια γιατι θα τα βρεις σκουρα!

Νομιζω ειναι νωρις να τα ακουσεις η ετσι λεω δεν ξερω οταν μεινω εγκυος σε τριδυμα θα σου πω!

ΧαΧαΧα

Πως τα καταφερες?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΖΟΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ:P:pΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΠΛΕΟΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ:P:pΧΑΛΑΛΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΓΩ:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Χθες το βράδυ όταν ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι ένιωσα χαμηλά στην κοιλιά μου κάτι σαν έντονο γουργουρητό, χωρίς όμως να συνοδεύεται από ήχο.Και μετά δεν το ένιωσα ξανά΄ούτε ενοχλήσεις είχα για να πω ότι ήταν τα έντερα.

Έχει καμιά νιώσει κάτι ανάλογο ή από την ανυπομονησία μου έχω αρχίσει να φαντάζομαι πράγματα;

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

σοφια, δεν ειναι παραξενο.. μαλλον το μωρακι σου ειναι..

εγω τον μεγαλο μου τον ενιωσα στις 17 εβδομαδες περιπου, αλλα δεν ηξερα τι να περιμενω.. τοτε το συνειδητοποιησα..

χθες το βραδυ ομως εδωσε το παρον και το καινουριο πιτσιρδελι.. τι ομορφο συναισθημα.. ελπιζω να το ξανακανει συντομα.. ανυπομονω!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.ειμαι στην 17 εβδομαδα με διδυμα.ξερετε αν τα μωρα ανεβαινουν πανω απο τον αφαλο;εχω κανει κοιλια πανω απο τον αφαλο.ειναι τα μωρα η ειναι πρηξιμο;

Njq1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στην 18 εβδομαδα που είχα πάει στην γιατρό και με εξετασε μου είπε ότι εχει ανέβει ψηλά η μήτρα μου. Το ένα΄μπεμπέ ήταν στην δεξιά πλευρα με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω και ο άλλος ήταν στην αριστερή πλευρά με το κεφάλι κάτω και τα ποδια πάνω. Μην ανησυχείς όλα είναι φυσιολογικά,εγω εχω και μεγάλη κοιλιά

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα τον γιατρό μου πριν από μία εβδομάδα (17η εβδομάδα) αν αυτά τα τακ τακ που νιώθω είναι το μωρό, και μου είπε: εννοείται ότι είναι το μωρό! Τι νόμιζες ότι ήταν??? Πάντως μετά την 20η εβδομάδα θα το νιώθεις συνέχεια!!!

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ακομα να το καταλαβω εντονα το μπεμπε μου και ανησυχ!ειναι λογικο 21η εβδομαδα και να μη με ταραζει στις κλωτσιες?τις 2 τελευταιες μερες νιωθω σαν μια φλεβα να χτυπαει για λιγο χαμηλα στη κοιλια!μηπως ειναι αυτο?καιπαλι ομω ς αυτο μονο!!!!!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

efi οτιδηποτε νιωσεις που δεν το ενιωθες προ εγκυμοσυνη ειναι το μωρο:D

απλα ειναι ακομα μικρουλη και εχει πολυ χωρο στην κοιλια σου γιαυτο δεν το νιωθεις εντονα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βρε κοριτσια ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη και ολα ειναι αγνωστα!δε ξερω τι μου γινεται!παντως αν αυτο ειναι το μωρο οσο παει και χτυπαει πιο πολυ!πολυ χαιρομαι....

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε μικρο μην αγχωνεσαι ολα θα γινουν στην ωρα τους αυτο που λες οτι νοιωθεις σαν φλεβα ειναι το μωρο σου!

ξερεις μπορει να νοιωθεις και καποιες κινησεις και απλα να μην τις αποκωδικοποιεις!

Ακομα 22 εβδ εισαι τι θες να καθεςσαι και να βγαινει ενα ποδι απο την κοιλια σου?

ΧαΧα

Ειναι νωρις για να σε ταραξει στις κλωτσιες καποιες κινησεις του μωρου απλα θα αντιλαμβανεσαι τωρα στιην αρχη και μετα απλα θα ειναι ποιο εντονες και θα μπορεις να τις εντοπισεις!

Ηρεμησε!

Επισης παιζει ρολο και αυτο που σου ειπαν παραπανω οτι ακομα εχει χωρο να κολυμπαει δεν χρειαζεται να στριμωχνεται οποτε δεν νοιωθεις την πιεση στα τοιχωματα!

Παντως εγω που το ενοιωσα και σχετικα νωρις καταλαβαινω οτι απλα τυχαια αποκωδικοποιησα την αλλαγη αυτο το διαφορετικο που πριν δεν ενοιωθα, επισης δεν μπορω να το παραγγειλω μερικες φορες το νοιωθω εντονα και νομιζω οτι θα το νοιωσει και ο αντρας μου αν ακουμπαει την κοιλια μου αλλα εκεινος δεν νοιωθει τπτ!

μην σε προβλιματιζει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι άρχισα να τον νιώθω από την 17η εβδομάδα ( αύριο μπαίνω στην 20η) αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κάθε φορά που νόμιζα ότι τον ένιωθα ήταν πράγματι το μωρό.

Πάντως πλέον τον νιώθω καθημερινά και μάλιστα πριν από λίγο τον ένιωσε πρώτη φορά και ο άντρας μου!!! Απλά συγκλονιστικό!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το 1ο στις 18w

το 2ο στις 16w

και το 3ο στις 19w, πάνω που είχα αρχήσει να ανησυχώ:roll:

ο γιατρός μου είπε πώς φταίει ο πλακούντας που είναι εμπρόστιος.

aiBtp2.png

 

13/11/2004

16/8/2007

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ένιωσα την πρώτη κλωτσιά πριν από λίγες μέρες! Γιούπι! Το πιο αστείο είναι ότι ήμαστε με τον άντρα μου μέσα σε γήπεδο εκείνη την ώρα! Λέτε να μας γίνει ποδοσφαιριστής;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ που νοιώθω τη ζουζούνα εδώ και τρεις βδομάδες να ανησυχώ για τη διαγωγή της; Στον πρώτο ένοιωσα φτερουγίσματα την 21η εβδομάδα. Αυτή τη φορά δεν ήταν πολύ γρήγορα; Τι να πω... Είναι και πρόσθιος ο πλακούντας (πάλι)...

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τον πασακα μου τον καταλαβα απ τη 18η εβδομαδα,κ τον ενιωθα κυριως τα βραδια οταν ξαπλωνα να κοιμηθω.Αρχικα σαν παλμικες κινησεις που οσο προχωρουσε ο καιρος γινοταν ολο πιο καθαρες.

Απ την 25η κ μετα οι κινησεις εγιναν πιο εντονες,πεταγε ποδια-χερια.Ο αντρας μου κ η λοιπη οικογενεια μπορουσαν να νιωσουν οταν ακουμπουσαν στην κοιλια μου.

Επισης ενα κολπακι που εκανα,ηταν να βαζω εντονο φως στην κοιλια μου κ τον καταλαβαινα,οχι παντα βεβαια,αλλα οσο μεγαλωνε η αισθηση γινοταν πιο ξεκαθαρη

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που νοιώθω τη ζουζούνα εδώ και τρεις βδομάδες να ανησυχώ για τη διαγωγή της; Στον πρώτο ένοιωσα φτερουγίσματα την 21η εβδομάδα. Αυτή τη φορά δεν ήταν πολύ γρήγορα; Τι να πω... Είναι και πρόσθιος ο πλακούντας (πάλι)...

 

Απ οσα εχω διαβασει,στη δευτερη εγκυμοσυνη το μωρο το νιωθεις νωριτερα απ το πρωτο!

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια ολα αυτα! Θυμαμαι στον Αργυρακο μας που χορευε η κοιλια μου συνεχως κ πολυ νοσταλγω. Καμαρωνα, ανεβαζα την μπλουζα μου κ το εδειχνα σε ολους οπου κ να ημουν. Τωρα ειμαι 9 εβδομαδες κ ανυπομωνω να ακουσω κ αυτο το ζουζουνομπεμπεδακι....

eNortjKzUjI0MzQ3MFWyBlwwFX0C0Q,,23.png

eNortjKzUjI0MzQ3MFOyBlwwFYAC0g,,55.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια αρχισα να καταλαβαινω στην 14η εβδομαδα κατι φρρσττττ, γλουκ κτλ. προχτες εφαγα και μια κλωτσια και γενικα οταν παει απογευμα και μετα γινεται παρτυ.

 

απο την κλωτσια και μετα δεν εμφανιστηκε ξανα το μπεμπιδιο, δηλ. απο προχτες. λετε να ανησυχω? θα κλεισω την 16η το Σαββατο...:roll:

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια αρχισα να καταλαβαινω στην 14η εβδομαδα κατι φρρσττττ, γλουκ κτλ. προχτες εφαγα και μια κλωτσια και γενικα οταν παει απογευμα και μετα γινεται παρτυ.

 

απο την κλωτσια και μετα δεν εμφανιστηκε ξανα το μπεμπιδιο, δηλ. απο προχτες. λετε να ανησυχω? θα κλεισω την 16η το Σαββατο...:roll:

 

Άρχισες να νιώθεις το μπεμπέ τόσο νωρίς? Τυχερούλα...!!!:-)

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι απαραίτητο να το καταλαβαίνεις κάθε μέρα, σκέψου ότι είναι ακόμα πολύ μικρό και έχει αρκετό χώρο για να κινηθεί... Για να το καταλάβεις εσύ, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένες θέσεις...

 

Δεν θα ξεχάσω ότι όταν έκανα το β' επιπέδου (19η εβδομάδα) είδα καθάρα στον υπέρηχο τη μία μπέμπα να κινείται έντονα (κεφάλι, χέρια, πόδια...) και δεν ένιωθα απολύτως τίποτα!

 

Εγώ άργησα να τα νιώσω... Όταν έκλεισα την 20η εβδομάδα μπορούσα να καταλάβω ξεκάθαρα κάποιες κινήσεις και κλωτσίτσες (Ίσως να ένιωθα κάτι και νωρίτερα αλλά δεν μπορούσα να το αναγνωρίσω, λόγω προβλημάτων με στομάχι, έντερο κτλ). Αρχικά τα ένιωθα κάθε 2-3 μέρες και τώρα συχνότερα... Σχεδόν κάθε μέρα! Περιμένω πώς και πώς να τις "ακούσω"...:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!

 

Εγώ ακόμα δεν καταλαβάινω παρά πολλά .....την περασμένη εβδομάδα που νόμιζα οτι ηταν το μωρό , μετα που πηγα γιατρο , στον υπέρηχο κουνιόταν , έκανε τούμπες και δεν ένιωθα κάτι......άρα περιμένω....

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...