Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Καλα εμενα ειναι κανονικα κλοτσιδια τωρα πια , οχι πολυ δυνατα βεβαια , αλλα ολη μερα.Νυχτα τιποτα.Κοιμαται μαζι μου το κοριτσακι μου...:lol::lol::lol:

Παντως κι εμας στον υπερηχο χτες ....χαμος!!!!! Μια πανω το κεφαλι μια κατω, ολο σβουρες κανει....αλοιμονο μας.......:-P

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας ! Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα , έχω μάλλον κοριτσάκι , αλλά δεν έχω νιώσει τίποτε ακόμη ! ούτε χάδια , ούτε χέρι , ούτε φτερούγισμα , ούτε τίποτα!!!!!!:?

Οι θόρυβοι από την κοιλιά είναι μόνο από το έντερο που υπολειτουργεί..

Όλη μέρα , σαν βλαμμένη πιάνω την κοιλιά μου και περιμένω ......

και φοβάμαι...:-(

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοριτσια ειμαι 16 εβδομαδων αλλα δεν ενιωσα τιποτα ακομα.στο πρωτο το ενιωσα στην 19 εβδομαδα, αλλα επειδη λενε οτι στο δευτερο το καταλαβαινεις πιο γρηγορα περιμενω και εγω!παντως θυμαμαι οτι οταν ξαπλωνα το καταλαβαινα πιο πολυ.

lazxc8j25zd0r93a.pngkk3vi7jqfg1legqo.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω που το πα στον γιατρο μου πε....οτι η μητρα εχει μεγαλωσει και πιεζει την αορτη με αποτελεσμα αυτο που νιωθω να ειναι η φλεβα μου....μου ειπε την 21η εβδομαδα το ακουμε το πρωτο και το 2ο απο την 16η....και μαθαμε και οτι ειναι αγορι σημερααααα

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας ! Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα , έχω μάλλον κοριτσάκι , αλλά δεν έχω νιώσει τίποτε ακόμη ! ούτε χάδια , ούτε χέρι , ούτε φτερούγισμα , ούτε τίποτα!!!!!!:?

Οι θόρυβοι από την κοιλιά είναι μόνο από το έντερο που υπολειτουργεί..

Όλη μέρα , σαν βλαμμένη πιάνω την κοιλιά μου και περιμένω ......

και φοβάμαι...:-(

 

Μη φοβάσαι καθόλου κορίτσι μου, είναι νωρίς ακόμη και το μωράκι είναι μικρούλι και δεν φτάνει στα τοιχώματα, σιγά σιγά. Μετά θα το νοιώθεις συνέχεια και θα λες φτάνει να κοιμηθώ λιγάααακι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι καθόλου κορίτσι μου, είναι νωρίς ακόμη και το μωράκι είναι μικρούλι και δεν φτάνει στα τοιχώματα, σιγά σιγά. Μετά θα το νοιώθεις συνέχεια και θα λες φτάνει να κοιμηθώ λιγάααακι :mrgreen:

 

Ναι , έτσι μου λένε και φίλες μου.. :P

Βέβαια και πάλι ανυπομονώ !

Ευχαριστώ πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Είμαι καινούρια στο club των μαμάδων, καθώς και καινούρια στο site.

Εγώ είμαι στην 14η εβδομάδα και αισθάνομαι κάτι περίεργα χαμηλά όταν είμαι πολύ ώρα "διπλωμένη".

Να θεωρήσω ότι με σκουντάω το μωρό να ξεδιπλωθώ ή είναι της φαντασίας μου????

(Ναι, ναι..... είμαι τελείως τρελαμένη, το ξέρω.....):D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι και εγώ μία ανήσυχη μανούλα...

Μέχρι και το Σάββατο ένιωθα κάποια τακ τακ στην κοιλίτσα μου.

Από την Κυριακή και μετά, δεν νιώθω τιποτα.Ανησυχώ. Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη για υπέρηχο και την άλλη Δευτέρα έχω αμνιο.

Φοβάμαι μήπως το μπεμπε μου δεν είναι καλά.

Αχ βρε κορίτσια, έχω περάσει τόσο άγχος όλον αυτό τον καιρό και φοβάμαι μήπως το μωράκι μου δεν είναι καλά.

Είναι κακό που δεν το νιώθω???

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι και εγώ μία ανήσυχη μανούλα...

Μέχρι και το Σάββατο ένιωθα κάποια τακ τακ στην κοιλίτσα μου.

Από την Κυριακή και μετά, δεν νιώθω τιποτα.Ανησυχώ. Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη για υπέρηχο και την άλλη Δευτέρα έχω αμνιο.

Φοβάμαι μήπως το μπεμπε μου δεν είναι καλά.

Αχ βρε κορίτσια, έχω περάσει τόσο άγχος όλον αυτό τον καιρό και φοβάμαι μήπως το μωράκι μου δεν είναι καλά.

Είναι κακό που δεν το νιώθω???

aliki1983 δεν νομίζω οτι είναι ανησυχητικό, το εχεις ακουσει αρκετα νωρίς κ ειναι δύσκολο σε αυτην την εβδομαδα να το νιωθεις κάθε ημερα. Εγω δεν το εχω νιωσει ακομα, κ μου είπε ο γιατρός ότι σε 2-3 εβδομαδες πιθανοτατα να το ακούσω...Την Τριτη στον υπερηχο θα δεις το μπεμπόνι σου κ θα ηρεμήσεις;)

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aliki1983 δεν νομίζω οτι είναι ανησυχητικό, το εχεις ακουσει αρκετα νωρίς κ ειναι δύσκολο σε αυτην την εβδομαδα να το νιωθεις κάθε ημερα. Εγω δεν το εχω νιωσει ακομα, κ μου είπε ο γιατρός ότι σε 2-3 εβδομαδες πιθανοτατα να το ακούσω...Την Τριτη στον υπερηχο θα δεις το μπεμπόνι σου κ θα ηρεμήσεις;)

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λές...:roll:

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια ειμαι 18 εβδομαδων και ακομα δεν εχω νιωσει τιποτα κι ολοα με ρωτανε ακομα!εγω αγχωνομαι γιατι μου καρφωνονται ολο χαζομαρες στο μυαλο και στο τελος θα τρελλαθω!αυτο το αγχος δε περναει ποτε το να ειναι καλα το μπεμπακι μου....

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να πω το νοιωθω εδω και 2 εβδομαδες περιπου η γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο η πλακα ειναι οτι οταν εκαν πριν 15 μερες υπερηχο εβλεπα να κινειται ασταματητα αλλα δεν ενοιθα οσα εβλεπα της το ειπα και μου ειπε οτι εβδομαδα με εβδομαδα θα τον νοιωθω καλυτερα!

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι 12 μερες μπροστα στην αναπτυξη του ετσι μου ειπε η γιατρος!

Παντως τις τελευταιες 2-3 μερες ιδιως το βραδυ ειναι κλωτσιες και μαλιστα οταν ειμαι ξαπλωμενη οπως γυρναει πλευρα βλεπουν και οι αλλοι και εγω την κοιλια μου να αλλαζει σχημα δηλαδη την μια ειναι ποιο φουσκωτη στα δεξια και την αλλη ποιο φουσκωτη στα αριστερα!

Παντως η γιατρος μου δεν το αμφισβητησε και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ειναι και πολυ ψηλος!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια ειμαι 18 εβδομαδων και ακομα δεν εχω νιωσει τιποτα κι ολοα με ρωτανε ακομα!εγω αγχωνομαι γιατι μου καρφωνονται ολο χαζομαρες στο μυαλο και στο τελος θα τρελλαθω!αυτο το αγχος δε περναει ποτε το να ειναι καλα το μπεμπακι μου....

 

Μην αγχωνεσαι θα το νοιωσεις ειναι και καποια μπεμπακια που ειναι ησηχα εμας και στον υπερηχο ειναι ζωηρος καθε φορα παιδευομαστε πολυ ωρα για να κανει σωστες μετρησεις η γιατρος γιατι κανει τουμπες ολη την ωρα και κουναει χερια ποδια μαζι!

Η γιατρος μου ειπε οτι με λυπαται και με ρωτησε αν παιρνω τιποτα και το εχω κανει νευρωτικο?!!

Ηρεμησε μην αγχωνεσαι το βραδυ που ηρεμεις και ξαπλωνεις ειναι ποιο ευκολο να το νοιωσεις ασε που ειμαι σιγουρη οτι απλα το νινακι σου ειναι καλο παιδακι και δεν θα σε ταλαιπωρησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω που το πα στον γιατρο μου πε....οτι η μητρα εχει μεγαλωσει και πιεζει την αορτη με αποτελεσμα αυτο που νιωθω να ειναι η φλεβα μου....μου ειπε την 21η εβδομαδα το ακουμε το πρωτο και το 2ο απο την 16η....και μαθαμε και οτι ειναι αγορι σημερααααα

 

κι εμενα το ιδιο μου ειπε οταν του ειπα πως το νιώθω,(17η εβδομαδα) ή οτι μπορει να ειναι τα εντερά μου που αλλάζουν θέση. Αφου ψιλογελασε κιολας γιατι θα το χει ακουσει πολλες φορες απο πρωτοτοκες !.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε κοριτσια λετε να ειναι τα εντερα μας?

Εμενα η πλακα ειναι οτι το νοιωθει και ο αντρας μου με το χερι του και επισης μετακινηται γιατι αλλαζει σχημα η κοιλια μου!

Τωρα τι να πω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι και εγώ μία ανήσυχη μανούλα...

Μέχρι και το Σάββατο ένιωθα κάποια τακ τακ στην κοιλίτσα μου.

Από την Κυριακή και μετά, δεν νιώθω τιποτα.Ανησυχώ. Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη για υπέρηχο και την άλλη Δευτέρα έχω αμνιο.

Φοβάμαι μήπως το μπεμπε μου δεν είναι καλά.

Αχ βρε κορίτσια, έχω περάσει τόσο άγχος όλον αυτό τον καιρό και φοβάμαι μήπως το μωράκι μου δεν είναι καλά.

Είναι κακό που δεν το νιώθω???

 

Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου, στην αρχή δεν το νοιώθουμε κάθε μέρα το μωράκι είναι μικρούλι ακόμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου, στην αρχή δεν το νοιώθουμε κάθε μέρα το μωράκι είναι μικρούλι ακόμη ;)

 

 

Μακάρι souzi μου να είναι έτσι. Μακάρι. Γιατί όλο μιλάω στην κοιλιά μου και λέω, άντε βρε μπεμπε κουνήσω να σε καταλάβω...:oops::oops::oops:

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε κοριτσια λετε να ειναι τα εντερα μας?

Εμενα η πλακα ειναι οτι το νοιωθει και ο αντρας μου με το χερι του και επισης μετακινηται γιατι αλλαζει σχημα η κοιλια μου!

Τωρα τι να πω????

 

 

Βρε λέτε όντως να είναι τα έντερά μας???? Τι να πώ...:?:-?:?

Μόνο τα μπεμπέ μας ξέρουν προς το παρόν τι κάνουν!! Που θα πάει ??? Θα βεβαιωθούμε και εμείς!!!

 

Maria, αφού το νιώθει και ο άντρας σου ε δε νομίζω να κάνεις λάθος. Αφού κινείται και η κοιλίτσα σου...;)

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ (15Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ .ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΝΙΩΣΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ Η ΟΧΙ?ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια ειμαι 18 εβδομαδων και ακομα δεν εχω νιωσει τιποτα κι ολοα με ρωτανε ακομα!εγω αγχωνομαι γιατι μου καρφωνονται ολο χαζομαρες στο μυαλο και στο τελος θα τρελλαθω!αυτο το αγχος δε περναει ποτε το να ειναι καλα το μπεμπακι μου....

 

Έφη25, συμπάσχουμε! Με είχαν πρήξει κυριολεκτικά διάφορες θείες και λοιπές κυρίες για το αν έχω ακούσει το παιδί και γιατί δεν το ακούω και σίγουρα το έχω ακούσει αλλά δεν το καταλαβαίνω :confused:. Από το άγχος και την αγωνία μου έβλεπα εφιάλτες και το πρώτο πράγμα που είπα στο γιατρό την προηγούμενη εβδομάδα ήταν να ακούσουμε την καρδούλα του γιατί ανησυχούσα. Όταν είδα στον υπέρηχο οτι είναι γερός ο μπεμπάκος και μάλιστα ζωηρός αποφάσισα να μην ξαναδώσω βάση σε αυτά που μου λένε και με ρωτάνε και έτσι κόβω την κουβέντα. Άλλωστε και ο γιατρός μου αυτό με συμβούλεψε να κάνω...να μην τις ακούω γιατί το άγχος που μου προκαλούν άθελά τους περνάει στο μωρό και αυτό είναι πολύ κακό. Χώρια οτι μου ξεκαθάρισε οτι από την 20 έως την 24 εβδομάδα είναι το σύνηθες να νιώσεις το μωρό στην πρώτη εγκυμοσύνη. Οπότε περιμένω χωρίς άγχος πια να μου κάνει αισθητή την παρουσία του!

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου παντως δεν σταματαει.Ολη μερα σβουρες κανει.:lol::lol::lol:

Το τι κλοτσιδι τρωω δεν λεγεται.Ο δικος μου γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι ολες οι εγκυμοσυνες το ιδιο.Πολλα παιζουν ρολο και πως ειναι φυσιολογικο να το ακουσεις απο 18 εως 24 εβδομαδες.Κι εμενα παντως οι κοιλια μου αλλαζει αναλογα με το που παει.Οπου ειναι η μπεμπα ειναι πιο σκληρη.Στον τελευταιο υπερηχο ξεκινησαμε με το κεφαλι πανω, πηγαμε με το κεφαλι κατω και καταληξαμε με το κεφαλι πλαγια ...αχαχαχαχαχα....χαμος.Δεν μπορεσε να την μετρησει ακριβως...:P

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ την μικρή μου την είχα νιώσει την 18η εβδομάδα. Τώρα, στο δεύτερο, από την ανυπομονησία μου να το νιώσω να κουνιέται, είμαι συνέχεια με το χέρι στην κοιλιά. Αφήστε που χθες μου φάνηκε ότι κουνιόταν η κοιλιά μου ελαφρώς!!! Η ιδέα μου είναι ή το μπουμπουκάκι μου άραγε; Θεωρητικά το δεύτερο το αισθάνεσαι πιο νωρίς, αλλά από την 13η εβδομάδα; Πάντως ανυπομονώ, γιατί θυμάμαι όταν είχα νιώσει την κόρη μου για πρώτη φορά, ήταν το πιο ωραίο συναίσθημα σε όλη την εγκυμοσύνη:P

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε λέτε όντως να είναι τα έντερά μας???? Τι να πώ...:?:-?:?

Μόνο τα μπεμπέ μας ξέρουν προς το παρόν τι κάνουν!! Που θα πάει ??? Θα βεβαιωθούμε και εμείς!!!

 

Maria, αφού το νιώθει και ο άντρας σου ε δε νομίζω να κάνεις λάθος. Αφού κινείται και η κοιλίτσα σου...;)

 

Καλα δεν εχω πλεον καμια αμφιβολια η γαιτρος μου μου ειπε οτι ειναι το μωρο επισης πηγα για υπερηχο και τον ενοιωθα την ωρα που κουνιοταν βεβαια δεν μπορω να προσανατολιστω συμφωνα με τον υπερηχο εγω ομς τον ενοιωθα!

Παντως η γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο επειδη ειναι λιγο ζωηρος και πολυ ψηλος ειναι 20 εκ στην 17η εβδομαδα μαλιστα μου ειπε οτι τον νοιωθω γιατι απλα εχει αρχισει να τον ζοριζει ο χωρος στενευεται να μην ειχα και το προβλημα με την μερικη αποκοληση και θα ημασταν τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...