Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...

 

τις κλωτσιές τις καταλαβαίνω αλλά όταν είμαι καθισμένη, συνήθως στην δουλειά, χαμηλά, πολύ χαμηλά σχεδόν στα γεννητικά όργανα, καταλαβαίνω όχι κλωτσιές αλλά σαν να κάνει τούμπες.

 

είναι αυτό ή είναι συσπάσεις ???? πως το ξεχωρίζεις ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη 17η εβδομάδα το ένιωσα, σαν ένα απαλό χτυπηματάκι από μέσα από την κοιλιά μου. Νομίζω ότι το χα νιωσει και λιγες μέρες πιο πριν αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν 30 λεπταααααααααααααα!!!!!!!!!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!! το περιμενα πωσ και πωσ... η ςρα ειναι 5.30 τα ξυμερωματα και δεν εχω ανθρωπο να μοιραστω την χαρα μου!!!!!!!! :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα! ειμαι στην 19η βδομαδα..... και ειμαι 300% οτι ηταν το κοριτσακι μου..... παρακολουθουσα την κοιλια μου και το ειδα!!!!!!!!! κουνιοταν παραλληλα με τον χτυπο που αισθανομουν!!!!!!!!! τρομερο....... δεν εχω λογια να το περιγραψω...... πραγματικα μοναδικο....... ....... ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία από τα ίδια και από εμένα. 18 βδομάδων και ακόμα τίποτα.....

είναι και το δεύτερο, τι να πω.

το πρώτο το είχα καταλαβει περιπου 19-20 βδομάδων

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι στο πρωτο...το καταλαβα απο τις 16 εβδ και 3 ημερες...ειχ αφαει ενακουτιμπισκοτα με σοκολατα....και το βραδυ το ενιωσ ανα κουνιεται και ν αγουργουριζεικαι σιγουρα δενηταν το εντερο....απο τη 18η κλωτσαει και ειναιπολυ ζωηρο ολη τη μερα!ευχομαι να το ζησετε συντομα!!!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι πολυ αγχωμένη και ζητώ τη βοήθειά σας. Σε 2 μέρες μπαίνω στην 20η εβδομάδα. Την πρώτη ημέρα της 19ης εβδομάδας σιγουρεύτηκα ότι αυτό που ένιωθα ήταν το μωρό. Μάλιστα οι δυο από τις τέλεις αυτές κλοτσιές που έφαγα ΄ηταν τόσο δυνατές που τις ένιωσε και ο άντρας μου με το χέρι του πάνω στην κοιλίτσα. Επίσης είχα και πολλά πολλά υγρά. Η γιατρός είπε πως αυτά τα υγρά είναι πολύ καλή ένδειξη εγκυμοσύνης. Το ένιψσα λοιπόν εκείνη τη φορά, τις επόμενες 2 ημέρες πάλι και έχει εδώ και 3 ημέρες που δεν νιώθω τίποτα και σταμάτησαν και τα υγρά! Έχω φοβηθελι τόσο πολύ. Ένας λόγος παραπάνω είναι ότι έμεινα έγκυος με εξωσωματική μετά από αρκετές προσπάθειες. Επίσης να αναφέρω ότι την ημέρα που σταμάτησα να το νιώθω έκανα μπάνιο, ξυρίστικα και μετά έβαλα μια κρεμα που έβαζα ως συνήθως στο σώμα και με ενόχλησε, δηλ κοκκίνησαν τα πόδια μου, ένιωθα το δέρμα στα πόδια να φλέγεται και γενικά ερεθίστηκαν. Λέτε να του έκανα κακο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι πολυ αγχωμένη και ζητώ τη βοήθειά σας. Σε 2 μέρες μπαίνω στην 20η εβδομάδα. Την πρώτη ημέρα της 19ης εβδομάδας σιγουρεύτηκα ότι αυτό που ένιωθα ήταν το μωρό. Μάλιστα οι δυο από τις τέλεις αυτές κλοτσιές που έφαγα ΄ηταν τόσο δυνατές που τις ένιωσε και ο άντρας μου με το χέρι του πάνω στην κοιλίτσα. Επίσης είχα και πολλά πολλά υγρά. Η γιατρός είπε πως αυτά τα υγρά είναι πολύ καλή ένδειξη εγκυμοσύνης. Το ένιψσα λοιπόν εκείνη τη φορά, τις επόμενες 2 ημέρες πάλι και έχει εδώ και 3 ημέρες που δεν νιώθω τίποτα και σταμάτησαν και τα υγρά! Έχω φοβηθελι τόσο πολύ. Ένας λόγος παραπάνω είναι ότι έμεινα έγκυος με εξωσωματική μετά από αρκετές προσπάθειες. Επίσης να αναφέρω ότι την ημέρα που σταμάτησα να το νιώθω έκανα μπάνιο, ξυρίστικα και μετά έβαλα μια κρεμα που έβαζα ως συνήθως στο σώμα και με ενόχλησε, δηλ κοκκίνησαν τα πόδια μου, ένιωθα το δέρμα στα πόδια να φλέγεται και γενικά ερεθίστηκαν. Λέτε να του έκανα κακο;

 

 

Αυτό με την κρέμα μπορεί να είναι αλλεργία λόγω των ορμονών. Και εγώ τώρα που κάνω μπάνιο, μετά με πιάνει φαγούρα σε όλο το σώμα και με το αφρόλουτρο και με την κρέμα. Όποτε δεν νομίζω να φταίει η κρέμα. Μην πανικοβάλλεσαι όμως και τηλεφώνησε στην γιατρό σου καλή μου. Για να ηρεμήσεις, εκείνη θα σου πεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κρέμα μπορεί να είναι αλλεργία λόγω των ορμονών. Και εγώ τώρα που κάνω μπάνιο, μετά με πιάνει φαγούρα σε όλο το σώμα και με το αφρόλουτρο και με την κρέμα. Όποτε δεν νομίζω να φταίει η κρέμα. Μην πανικοβάλλεσαι όμως και τηλεφώνησε στην γιατρό σου καλή μου. Για να ηρεμήσεις, εκείνη θα σου πεί.

Ευχαριστώ πολύ Έλενα. Μου είπε ότι έπρεπε να είχα ξανακάνει ντους αμέσως. Όταν όμως την πήρα τηλέφωνο είχαν περάσει ήδη 2 ώρες...δεν το πιστεύω ότι περίμενα τόσο! Οπότε τι να μου πει... μου είπε να μην την ξαναβάλω! Εγώ όμως ανησυχώ.....

Γιατί έχει 3 μέρες να το ακούσω....;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Έλενα. Μου είπε ότι έπρεπε να είχα ξανακάνει ντους αμέσως. Όταν όμως την πήρα τηλέφωνο είχαν περάσει ήδη 2 ώρες...δεν το πιστεύω ότι περίμενα τόσο! Οπότε τι να μου πει... μου είπε να μην την ξαναβάλω! Εγώ όμως ανησυχώ.....

Γιατί έχει 3 μέρες να το ακούσω....;;;;

 

Aν το άκουγες κάθε ήμερα και τώρα έχεις 3 ημέρες ίσως να πρέπει να επισκεφθείς την γυναικολόγο σου. Άμεσα. Εκτός κι αν οι κινήσεις του δεν είναι και τόσο αντιληπτές. Όπως και να έχει μην το καθυστερείς καθόλου. Συνήθως το μωρό κινείται περισσότερο όταν βρίσκεσαι σε ήρεμη στάση, ξαπλωμένη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρε τηλ το γιατρο ζητ αραντεβου και πανε να τ ο δειτε!νομιζω οτι δενειναι τιποτα,εκτο ς αν τομικρ οχαλαρωσε τοσο που οι κινησει ςεινα ιανεπαισθητες...αλλα γι ανα ηρεμησει ςπηγαινε καλυτερ α,περιμενουμε νεα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ειμαι στη 16 εβδομαδα και 1 μερα και χθες ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ενιωσα το μωρο μου να κουνιεται μια φορα το βραδυ και σημερα απο το πρωι 2 φορες. εσεις τι λετε ειναι δυνατον στη 16-17 εβδομαδες να το νιωθουμε; ε; δεν ειναι της φαντασιας μας ε; η αδελφη μου που εχει 2 παιδια και η μαμα μου επιμενουν πως ενιωσα το μωρο μου και πως δεν ειναι της φαντασιας μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εγω ειμαι 17 εβδομαδων και 5 μερες και εδω και 2 εβδομαδες νιωθω το αγορακι μ . στην αρχη ειναι κατι σαν φτερουγισμα . ακομα αν ακουτε κ το στομαχι σας ν γουργουριζει ν ξερετε οτι ειναι τ μωρο

κ εμενα χαμηλα μ κλωτσαει

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Πήγα στη γιατρό προχθές ( μέσα στον κατακλυσμό), γιατί δεν άντεχα άλλο αυτή την αγωνία. Δόξα το Θεό, όλα καλά. Από ότι κατάλαβα τελικά στην αρχή δεν σημαίνει κάτι το επικίνδυνο αν δεν το ακούς καθημερινά με την ίδια ένταση....Αχχχ... μου φαίνεται πως τελικά είναι πολύ όμορφα όταν ξεκινάς να το νιώθεις..αλλά για μένα είναι και λίγο άγχος...θα ακουστεί...δεν θα ακουστεί;;;;;:-P

Link to comment
Share on other sites

βρε συ οσο αγχωνεσαι τοσο δεν θ τ ακουσεις πρεπει ν ηρεμησεις . γιατι και το μωρακι σου νιωθει οτι αγχωνεσαι κ οτι δεν εισαι ηρεμη .γιαυτο ξαπλα στο καναπε φαε μια σοκολατιτσα κ εκει ν δεις π θ σ κουνηθει εκτος εαν κοιμαται δεν ξερω αμα θ τ νιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια,

Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες στη θέση μου. Και εγώ βρίσκομαι στην 23η εβδομάδα και η μικρή παίζει ποδόσφαιρο αρκετές ώρες την ημέρα και τη νύχτα...ανάλογα σε ποιο πλευρό κοιμάμαι. Και για τα αέρια σήμερα το ένιωσα και παραξενεύτηκα, αλλά μάλλον μεγαλώνει η μήτρα (πλησιάζουμε στο τέλος του εκτου μήνα)

Δεν το πιστεύω ότι φτάσαμε τόσο γρήγορα στον έκτο και πάμε στον έβδομο.......

Link to comment
Share on other sites

βρε συ οσο αγχωνεσαι τοσο δεν θ τ ακουσεις πρεπει ν ηρεμησεις . γιατι και το μωρακι σου νιωθει οτι αγχωνεσαι κ οτι δεν εισαι ηρεμη .γιαυτο ξαπλα στο καναπε φαε μια σοκολατιτσα κ εκει ν δεις π θ σ κουνηθει εκτος εαν κοιμαται δεν ξερω αμα θ τ νιωσεις

 

 

 

Πάντως αυτό με τη σοκολατίτσα σ'εμάς δεν έπιανε...

Φαίνεται τον είχα συνηθίσει στα γλυκά :mrgreen:

 

Πρώτη φορά τον αισθάνθηκα στις 18 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος και τον ένιωθα κάθε μέρα. Ώσπου κάποια στιγμή γύρω στις 20-22 εβδομάδες για 3 συνεχόμενες ημέρες δεν αισθανόμουν απολύτως τίποτα:-( και φοβήθηκα πολύ και πήγα στο νοσοκομείο και Δόξα τω Θεό όλα μια χαρά. Πάντως και στην πορεία δεν τον αισθανόμουν μέσα στην ημέρα μέχρι και που γέννησα. Αλλά το βράδυ όταν πήγαινα για ύπνο, άρχιζε το πάρτυ....:mrgreen:

Στον τοκετό δεν τον αισθάνθηκα καθόλου (μου τον έβγαλαν με καισαρική!!! :evil:) αλλά τώρα που είναι 4,5 μηνών τον ακούω κάθε βράδυ :rolleyes: (κάνει 3 ώρες να τον πάρει ο ύπνος :shock:)

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το νινί...τη μια κάνει πάρτυ όλη μέρα και μετά σιωπή...για πολύ....Αχ...Τι ηρεμώ..βλέπω κωμωδίες...τρώω γλυκάκια...τίποτα! Αν δεν θέλει, δεν θέλει! Δεν μπορώ να πηγαινω και συνέχεια στο γιατρό! Ελπίζω σύντομα να αποκτήσει μια τακτικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...