Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,εύχομαι σε όλες μία καλή εγκυμοσύνη και μία γρήγορη γέννα!Ήθελα να ρωτήσω,είμαι στην 22 εβδομάδα και ακόμα δεν έχω νιώσει το μωρό μέσα μου.Πριν από μία βδομάδα έκανα μία απότομη κίνηση και μου φάνηκε ότι κάτι αισθάνθηκα,σαν χτύπημα αλλά δεν έιμαι και σίγουρη ότι ήταν σίγουρα από το μωρό.Όλες οι φίλες μου που έχουν γεννήσει μου είχαν πει ότι το είχαν νιώσει από πολύ νωρίτερα.Το είπα στο γιατρό την περασμένη Δευτέρα που πήγα γιά Β'επιπέδου και μου είπε ότι,όπου να ναι θα το νιώσω.Δεν ξέρω,έχω αρχίσει να αγχώνομαι.Είναι καμία σας στην ίδια φάση;Δεν είναι ανησυχητικό αυτό;Μετά σκέφτομαι ότι,επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη,ίσως να μην έχω καταλάβει ακόμα τα σημάδια.Δεν ξέρω πώς είναι αυτή η αίσθηση της κλωτσιάς....

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην τρελαινεσαι πιστεψε με εγω κ στα δυο μου παιδια αργησα να τα ακουσω κ μου ελεγαν ολοι καλα ακομα δεν το ακουσες το παιδι,κ τρομαζα μην εχει παθει κατι,αλλες τα καταλαβαινουν νωριτερα κ αλλες αργοτερα,εγω παντως καπου εκει τα ακουγα σ αυτην την εβδομαδα που εισαι τωρα

Link to comment
Share on other sites

αχ,να σαι καλά που με ηρεμείς,εγώ έχω φτάσει στο σημείο να έχω αυπνίες γιατί φοβάμαι μην έχει τίποτε το παιδί και είναι τόσο αδρανές....είδα και ένα φόρουμ στο ίντερνετ που μία έγραφε ότι είναι 28 εβδομάδων και δεν το έχει ακούσει και ένας μαιευτήρας της απάντησε ότι είναι σοβαρό και πώς χρειάζεται περαιτέρω εξετάσεις,ένα καρδοτοκογράφημα ή κάπως έτσι.Τελικά,είχε πράγματι κάτι το παιδί...Δεν ξέρω......

:P
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καλή μου, θα το ακούσεις το νινακι.

Πρώτον τώρα κοιμάται αρκετές ώρες και δεύτερον έχει ακόμα πολύ χώρο εκεί μέσα για να κινείται γι αυτό δεν το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναγραφω μην τρελαινεσαι εγω ακομα κ στην δευτερη εγκυμοσυνη μου αργησα να ακουσω το μωρο κ μου λεγαν τοτε α αποκλειεται τα δευτερα τα ακους πιο γρηγορα,γι αυτο σου λεω μην αγχωνεσαι κ θα το ακουσεις το μωρακι σου,να εχεις υποψη σου οτι δεν προκειται να σου δωσει κλωτσια γερη θα το καταλαβεις κατι σαν πολυ απαλο τα μωρα αρχιζουν κ βαρανε πιο δυνατα οταν ειναι πιο μεγαλα.\

Και απο την στιγμη που σε ειδε ο γιατρος σου για μενα δεν πρεπει να ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένιωσα για πρώτη φορά το μωράκι μου, την ημέρα του Πάσχα, την ημέρα της γιορτής μου!!! Ήταν το πιο υπέροχο δώρο!!! Είχα το έγχος μέχρι εκείνη τη στιγμή, ότι όταν θα μου "μιλούσε", δεν αναγνώριζα τη διαφορετικότητα που έχει αυτή η αίσθηση, από όλα όσα ένιωθα μέχρι εκείνη τη στιγμή (ως νέα μανούλα!!). Έκανα λάθος κι ήταν ότι πιο συγκλονιστικό έχω βιώσει!!! Ακόμα και τώρα που σας γράφω, έχουν γεμίσει δάκρυα τα μάτια μου...Από τότε, το νιώθω όλο και πιο συχνά και κάθε φορά το συναίσθημα είναι συγκλονιστικό!!!

squsqusvi20100923_2_My+child+is.png

 

Melenie mou, eisai i zoi mas!!!

 

oOjYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αν θυμάμαι καλά ήταν πριν απο ένα μήνα.. Βέβαια ο γιατρός είπε οτι ηταν το έντερο μου αλλα δεν έκανα λάθος.. Απο τότε και μέχρι σήμερα τον νοιώθω κάθε μέρα και αν ειμαι ξεκούραστη σχεδόν όλη τη μέρα.. Ο άντρας μου ακόμα δεν τον έχει νοιώσει όσο εγώ και μου κάνει μούτρα, έχει πολύ γέλιο..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου ακόμα δεν τον έχει νοιώσει όσο εγώ και μου κάνει μούτρα, έχει πολύ γέλιο..

 

Μωρέ τους καημένους... ζηλεύουν... είναι κάτι που μόνο να τους το περιγράψεις μπορείς...

Δεν θα μπορέσουν ποτέ να το ζήσουν όπως εμείς...

Κι ο δικός μου ανυπομονεί να το νιώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο πρωτο το νιωθεις μετα την 20η εβδομαδα,και μην φανταστητε οτι βαραει κανονικα σουτια!εγω το ενιωσα απο την 15-16η,ειναι το δευτερο και ειναι αρκετα ζωηρο,ακομα και οταν κοιματε κλωτσαει:roll:!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 16η εβδομάδα και ώρες ώρες νιώθω "κάτι" να με γαργαλάει. Λέτε να είναι το μωρό?

Από την άλλη ανησυχώ, γιατί είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη και όλες μου λένε ότι θα το αισθανθώ νωρίτερα από την 1η (τότε το είχα καταλάβει γύρω στην 18-19η, αν θυμάμαι και καλά), αλλα δεν μπορώ να πω ότι ισχύει αυτό πάντα... Μήπως θα έπρεπε να το έχω νιώσει ήδη? Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο το νιωθεις μετα την 20η εβδομαδα,και μην φανταστητε οτι βαραει κανονικα σουτια!εγω το ενιωσα απο την 15-16η,ειναι το δευτερο και ειναι αρκετα ζωηρο,ακομα και οταν κοιματε κλωτσαει:roll:!

Παντελίνο μου είναι το τρίτο μου μωράκι, είμαι στην 19η εβδομάδα και ακόμα τίποτα:cry::cry::cry:

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα εγκυουλες ..

ειμαι 20 εβδομαδων το μωρακι μου το ενιωσα πρωτη φορα στην 17 εβδομαδα περιπου ..ενα φτερουγισμα ..πριν λιγες μερες αρχισε να κλωτσαει !!!αλλα οχι ιδιαιτερα συχνα μπορει να το ακουσω 3 φορες μονο την μερα ..διαβαζω που γραφουν οτι το ακουνε ολοι την ωρα και λεω τι γινεται ??ποτε θα αρχισει κι εμενα να με κλωτσαει ολη την ωρα ..ισως να ειναι νωρις οπως λετε αλλα το αγχος μας ειναι αυξημενο και ο φοβος για το εμβρυακι μας ερχεται με το παραμικρο ..

Με το καλο να κρατησουμε ολες τα μωρακια μας αγκαλιτσα ...

Link to comment
Share on other sites

καλε απλα εχεις πολυ ησυχο μωρακι!:Pδεν ειναι ολα ζιζανια!επειδη και γω απο νωρις ειχα αγχος και ρωτουσα συνεχως την γιατρο μου ,μου ελεγε οτι στον εβδομο πρεπει να το αισθανεσαι οποσδηποτε,μην στεναχωριεσαι καθολου αγαπη μου,εξαλλου ειναι πολυ μικρουλικα ακομα,300-400 γραμμαρια,αυτο γυρναει,μην ανησυχεις εξαλλου οταν κανεις υπερυχο το βλεπεις να κινειται και δεν το καταλαβαινεις ομως! μην αγχωνεσαι καθολου;)

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον προηγουμενο υπερηχο κουνιοταν ειχα φαει ομως γλυκακι ..

σε αυτον τον υπερηχο τιιιιιιιιιιποταααα κοιμοταν του καλο καιρου δεν κουνιοταν καθολου οσο κι αν τον πιεζε ο γιατρος με τον υπερηχο ...

μακαρι να ειναι ησυχο μωρακι και για αυτο το λογο να μην το αισθανομαι συχνα ..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανησυχώ πολύ.....Είμαι στην 19η εβδομάδα και ακόμα τίποτα.....

 

Καλησπέρα μην ανησυχείς καθόλου εμένα η κόρη μου είναι τώρα 4,5 μηνών (παρεπιπτόντως αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση οπότε καλησπέρα σε όλους) και εγω την αισθάνθηκα εντελώς σίγουρα όταν ήμουν στις 24 εβδομάδες και δεν μπορείς να φανταστείς τι ζωηρό παιδί είναι:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μην ανησυχείς καθόλου εμένα η κόρη μου είναι τώρα 4,5 μηνών (παρεπιπτόντως αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση οπότε καλησπέρα σε όλους) και εγω την αισθάνθηκα εντελώς σίγουρα όταν ήμουν στις 24 εβδομάδες και δεν μπορείς να φανταστείς τι ζωηρό παιδί είναι:)

Η καημένη τρώω γλυκάκια, μένω ακίνητη, το χαιδεύω, του μιλάω, τίποτα....Περιμένω πώς και πώς να με κλοτσίσει.....Κάθε μέρα που ξυπνάω λέω ...λές σήμερα;;;;Που θα πάει όμως;;;Θα ξεκινήσει και τότε θα κεράσω όλο το γραφείο!!!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου δεν κουνιοταν πολυ και φοβομουν! Εβαζα τον αντρα μου νακουσει την κοιλια για να μου πει! Ο γιος μου ολο κουνιεται και δεν καθεται σε ησυχια! Η κορη μου δεν κλωτσουσε απλα στριφογυρναγε, αυτος ολο κλωτσαει! Ειναι στο παιδακι! Δεν πειραζει αν αργησετε να το ακουσετε, το πολυ πολυ να μη γινει πολυ χορευταρας/ρου που και αυτο παιζει γιατι αν κρινω απο την κορη μου το τι κανει εκει μεσα δεν εχει σχεση με το τι θα κανει μολις βγει!!! 4,5 μηνων ακουσα το γιο μου και γυρω στους 5,5 την κορη μου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το ποτε θα νιωσουμε το μωρο μας παιζει απο την 15w μεχρι και την 22w πανω κατω ..ειναι καλο που ακουγονται ομως ολες οι αποψεις γιατι κι εμεις οι αγχωδεις μελλουσες μαμαδες ηρεμουμε λιγο με αυτα που γραφετε ...εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι απο την μερα που ενιωσα τον μπεμπουλη δεν το ακουω καθε μερα,οταν το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο..οποτε ουτε αυτο πρεπει να μας φοβιζει ..στην εβδομαδα που ειμαστε ειναι λιγο δυσκολο να παει κατι στραβα ..τα δυσκολα περασαν ..καντε χωρο να να ζησουμε πιο ομορφες στιγμες τωρα ..με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας στον κοσμο ...

Link to comment
Share on other sites

Τί θα γίνει ούτε που ξέρω....Ακόμα τίποτα......Κάποια στιγμή νόμισα ότι κάτι κουνήθηκε αλλά τζίφος.......Έχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!!!!Ξεκινησα να αισθανομαι ενα φτερουγισμα κατω χαμηλα αριστερα στην 15η εβδομαδα!Σαν πολυ ελαφρυ γαργαλιτο ηταν.......απο την 17η και μετα....ιδιως τωρα.....τρελος χορος!!!!Ιδιως οταν ξαπλωσω ανασκελα βλεπω την κοιλια μου(ακομη χαμηλα)να χοροπηδαει ελαφρως!!!!

Παντως μην ανησυχητε τα κοριτσια που δεν ακουτε ακομη καλα......ειναι θεμα μωρου και οργανισμου!!!!

Εχουμε να φαμε κλωτσιες που θα ειναι ολες δικες μας!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

14-15 εβδομαδα τον καταλαβα σαν φτερουγισμα κατω χαμηλα στην 17 εβδομαδα κανονικοτατα καθε μερα παλι χαμηλα ομως τωρα πηγαινει ολη η κοιλια αριστερα κ δεξια κ με κλωτσαει παντου στα πλευρα στο στομαχι στο μπικινι παντου κ καποιες φορες ποναω κιολας

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τί θα γίνει ούτε που ξέρω....Ακόμα τίποτα......Κάποια στιγμή νόμισα ότι κάτι κουνήθηκε αλλά τζίφος.......Έχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ....

 

 

Έρη μου μια από τα ίδια...:( Θα σκάσω δεν ακούω τίποτα. Πού κ πού κάτι ενοχλήσεις τύπου "σουβλιές" που φτάνουν μέχρι τα εξωτερικά γεννητικά όργανα κ μετά σιωπή. Τι θα γίνει; Πώς γίνεται τόση απόκλιση στις εβδομάδες με άλλες κοπέλες; Πώς γίνεται να το ακούν από τη 15η-16η;;

 

Σε μια βδομάδα που έχω υπέρηχο θα τον ξαναρωτήσω το γιατρό, ελπίζω να μη με βρίσει..:mrgreen::mrgreen:

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι στην 21η εβδομάδα και το καταλαβαίνω καθημερινά !!!! αλλά όταν φωνάζω τον άντρα μου να βάλει το χέρι του στην κοιλιά μου για να το καταλάβει κι αυτός σταματάει να κουνιέται η μπέμπα..... και μένει με το παράπονο !!!

 

ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...