Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΘΟΛΟΥ. ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

agapes sos!!

ποναω στην δεξια μου ωοθηκη....και οτ μωρο ακομη..αφαντο..τι μου συμβαινει?

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέτοιου είδους πονάκια στην ωοθήκη τα είχα κι εγώ, ειδικά τις μέρες που άλλαζα μήνα ή ήμουν στο χρονικό διάστημα που στο παρελθόν θα αδιαθετούσα. Δεν είναι τίποτα, μέρα με τη μέρα αλλάζει το σώμα σου και θα έχεις διάφορα πονάκια. Ρώτα και το γαιτρό σου αλλά μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το μωρό πολλές φορές σε εκείνες τις βδομάδες εξαφανίζεται ως δια μαγείας. Εγώ χάιδευα την κοιλιά μου, του μιλούσα και εάν είχε διάθεση εμφανιζόταν σαν φτερό, εάν δεν είχε διάθεση μου έσπαγε τα νεύρα γιατί αγχωνόμουν εάν ήταν καλά. Εάν δεν εμφανιζόταν καθόλουν σε ορθή γωνία στο κρεβάτι με αρκετό φως, σήκωμα την μπλούζα μου και κοιτούσα την γυμνή κοιλιά μου, να δω εάν πάλεται απαλά σαν την καρδιά μας. Ετσι λιγάκι ηρεμούσα. Αλλες πάλι φορές έπεφτα στο κρεβάτι για να χαλαρώσω και αυτό μετά από λίγο εμφανιζόταν ....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγώ το έχω καταλάβει ακόμα. Σαν να μην υππάρχει. Ο γιατρός είπε στις 19 με 20 εβδομάδες πρέπει να νιώσω έστω τα φτερουγίσματα αλλά τιποτα...

Siderenia είμαστε ακριβώς ίδιες ημέρες. Και εμένα κατά την 20η εβδομάδα μου είπε, αλλά τίποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι το πρωτο σας????γι'αυτο!!!!ισως να το εχετε νιωσει αλλα να μην εχετε καταλαβει πως ειναι το μωρακι σας....

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μπονζουυυυυρρρρ!!

εκτοσ απο την ενοχληση χαμηλα..μπα...τπτ...ο ηλιοσπορος ακομη το παιζει ντιβος!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ Σ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΕΙΣ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Ή ΟΧΙ. ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΙΑ ΦΛΕΒΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΗΡΕΜΗ TV.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου ειναι ναι. Ολοι μου λένε έπρεπε να το έχω νιώσει μέχρι τώρα, αλλά τίποτα. Ισως να μην το έχω καταλάβει επειδή δεν ξέρω τι πρέπει να νιώσω. Από πότε αρχίζει να κουνιεται και η κίνηση να είναι αισθητη εξωτερικά??

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ Σ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΕΙΣ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Ή ΟΧΙ. ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΙΑ ΦΛΕΒΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΗΡΕΜΗ TV.

 

αυτό πως το ένιωσες??? Σε ρωτάω γιατί κάποιες φορές ξαπλώνω και βάζω τις παλάμες στην κοιλιά μου και σε ορισμένα σημεία, νιώθω σαν να χτυπάει καρδιά. αλλά δεν είναι κάτι που νιώθω καθημερινά ή όλες τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

siderenia ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΟΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΦΛΕΒΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΧΤΥΠΟΣ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ. ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ή ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΟΣ ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,το άκουσα χθες το βράδυ 13 εβδομάδων και κάτι!!Απίστευτο!!Το ξέρω ότι είναι νωρίς,αλλά έχασα κιλά με τους εμετούς,έχω αδυνατήσει και τα νιώθω όλα!!Ήταν 3 κλωτσιές απανωτές,σαν να είχα ένα μικρό δαχτυλάκι που με χτυπούσε μέσα από τη μήτρα!!Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι άκουγα ένα τραγούδι και τραγουδούσα :).Σήμερα πάντως είναι ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα! εγω ειμαι στην 23 βδομάδα και αν και τον καταλαβαινω τον μικρο περιμενα οτι θα ειναι πολυ ποιο εντονο... Το ενοιωσα στην 20 βδομαδα και απο τοτε ειναι το ιδιο πεταρισμα με την διαφορα οτι ειναι ποιο συχνο... δυστυχως ο μπαμπακας του δεν μπορει ακομα να τον καταλαβει...:-(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα! εγω ειμαι στην 23 βδομάδα και αν και τον καταλαβαινω τον μικρο περιμενα οτι θα ειναι πολυ ποιο εντονο... Το ενοιωσα στην 20 βδομαδα και απο τοτε ειναι το ιδιο πεταρισμα με την διαφορα οτι ειναι ποιο συχνο... δυστυχως ο μπαμπακας του δεν μπορει ακομα να τον καταλαβει...:-(

 

 

γεια σας κι από μένα. ακριβώς το ίδιο με 'σένα νοιωθω Κορίνα. Κι εγώ το περίμενα πιο έντονο, λιγο πιο συχνό και πολύ θα ήθελα να μπορεί να τη νοιώσει κι ο πατέρας της...που θα πάει θα γίνει κι αυτό. καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Χτες ένιωσα και γω τον μικρό.Σαν να χτυπάει μια μεγάλη καρδιάστην κοιλιά μου. Εβαλα τα χέρια μου εκεί και η κοιλιά μου κουνιόταν ολόκληρη! Σημερα πάλι ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από μένα. ακριβώς το ίδιο με 'σένα νοιωθω Κορίνα. Κι εγώ το περίμενα πιο έντονο, λιγο πιο συχνό και πολύ θα ήθελα να μπορεί να τη νοιώσει κι ο πατέρας της...που θα πάει θα γίνει κι αυτό. καλή συνέχεια...

Κορίτσια εγώ είμαι 15 και 6 ημερών και δεν έχω ακούσει τιποτα...:(Βέβαια κάποιο βράδυ αισθάνθηκα κατι αλλά ισως να ληταν το εντεράκι μου...;)

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω ειμαι 17 εβδομαδων και 2 ημερων το μωρο το εχω καταλαβει εδω και μιαμιση περιπου εβδομαδα σαν τηναγματακια σαν φτερουγισματα αλλα δεν το ακουω συνεχεια δηλαδη 3-4 φορες την ημερα ετσι πρεπει να ειναι?ποτε το ακους συνεχεια και δυνατα?

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω ειμαι 17 εβδομαδων και 2 ημερων το μωρο το εχω καταλαβει εδω και μιαμιση περιπου εβδομαδα σαν τηναγματακια σαν φτερουγισματα αλλα δεν το ακουω συνεχεια δηλαδη 3-4 φορες την ημερα ετσι πρεπει να ειναι?ποτε το ακους συνεχεια και δυνατα?

 

Μετά την 22η εβδομάδα μπορούμε να πούμε πως το ακούς κάθε μέρα το μωρό.Και πάλι αυτό είναι σχετικό.

Είναι πολύ καλό που το ένιωσες τόσο νωρίς.Μην αγχώνεσαι, στη φάση που είσαι αρκεί να το νιώθεις μια φορά τη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...