Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Εγώ το μωράκι μου το ένιωσα στην 19η εβδομάδα!Ήμουν σε μια παραλία και καθώς απολάμβανα τη θάλασσα ένιωσα απαλές κλωτσίτσες στην κοιλιά μου χαμηλά!Είναι φοβερό συναίσθημα!Απο εκείνη την ημέρα το αισθάνομαι καθέ μέρα!

dev000pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καπου διαβασα οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη αργεις λιγο να το ακουσεις(20 εβδομαδες)..στην δευτερη το ακους γυρω στις 16,το ιδιο ισχυει εαν εισαι και αδυνατη..εγω το ακουσα πριν κλεισω την 16,ειναι και το πρωτο και παραξενευομαι..το ακουσα οντως?απο εχθες δινει ρεσιταλ..

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 19η εβδομάδα και ακόμα δεν έχω νοιώσει κάτι ξεκάθαρο. Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή έχω πρόσθιος πλακούντα ενδεχομένως να αργήσω λίγο να αισθανθώ το μωρό. Εχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα και εάν ναι πότε τελικά το ένιωσε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....εγώ την πρώτη μου κόρη την ένοιωσα πολύ νωρίς περίπου στην 15η εβδομάδα.Η δεύτερη με έσκασε ώσπου να την αντιληφθώ, και υποτίθεται ότι τα δεύτερα τα ακούς πιο γρήγορα, ναι σιγά!!!

Την άκουσα λίγο πριν τη β επιπέδου, 19η με 20η εβδομάδα αλλά από τότε με έχει ταράξει στο κλωτσομπουνίδι!

Και στις 2 εγκυμοσύνες έχω πρόσθιο πλακούντα οπότε νομίζω δεν έχει να κάνει με αυτό.Άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο....νομίζω η θέση του μωρού, ίσως και το δικό μας άγχος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

Είμαι στην 21 εβδομάδα και γενικά το έχω νιώσει ελάχιστες φορές 2-3 ... με πιάνει λιγάκι άγχος ..αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι .... Εσείς που το νιωσατε περίπου σε αυτό το χρονικό διάστημα το νιώθετε συνέχεια απο κει και μετά ...ή με κάποιες μέρες να είναι και ήσυχο??

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα στο τέλος της 16ης πρώτη φορά. σαν μπουμπουλίθρες! και μετά ειδικά την μέρα που έκανα την αμνιοπαρακέντηση δηλ. 17η εβδομάδα εκανε σαν τρελό. μάλλον το ενοχλήσαμε........... τώρα καπου καπου κατι αλλα χωρίς να ειμαι παντα σίγουρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας, ειμαι στην 18η εβδομάδα και το έχω ακούσει το νινι (που δεν ξερω ακομα τι ειναι ). Μέχρι τώρα το άκουγα στην περιοχη γύρω από τον αφαλό, σήμερα, από το απόγευμα το ακούω αρκετα χαμηλά και λίγο αριστερά. Είναι φυσιολογικο να το ακούω τόσο χαμηλα ή να παώ για έναν υπέρηχο αύριο? την τελευταια φορά που πήγα στο γιατρο όλα ήταν ενταξει τράχηλος και πλακούντας στη θέση τους και γενικα έχω πολύ ομαλή (πρώτη) εγκυμοσύνη.

 

Σας ευχαριστω.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

iro18 πιστεύω πως είναι φυσιολογικό,κι εμένα η μικρή μου τον πρώτο καιρό που άρχισα να τη νιώθω ήταν χαμηλά και τώρα ακόμα κάποιες φορές πάει και κουλουριάζεται κάτω από τον αφαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

iro18 πιστεύω πως είναι φυσιολογικό,κι εμένα η μικρή μου τον πρώτο καιρό που άρχισα να τη νιώθω ήταν χαμηλά και τώρα ακόμα κάποιες φορές πάει και κουλουριάζεται κάτω από τον αφαλό μου.

 

 

 

Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση αγχωθηκα λιγο και δεν περιμενα να ειναι καμια on line.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 22η βδομάδα και ήδη από την προηγούμενη βδομάδα, καταλαβαίνω, κάτι σαν φτερό να σέρνεται κάποιες φορές μέσα στην κοιλιά. Από χθες καταλαβαίνω μερικές απαλές κινήσεις μέσα από τον αφαλό, σαν κάποιος να χτυπάει την πόρτα απαλά. Τώρα δεν ξέρω αν είναι το μωρό ή είναι τα μακαρόνια που έφαγα χθες. Πάντως και σήμερα το είχα, σαν να κάνει η κοιλιά μου κάποιες κινήσεις. Αυτό το νιώθω αρκετά σήμερα που έφαγα ψαρόσουπα. Λέτε να είναι το μωρό ???

Επίσης, επειδή είναι πολύ μικρό ακόμα και καθημερινά παρακολουθώ την κοιλιά μου, βλέπω ότι κοιλιά άλλες στιγμές είναι ήρεμη και άλλες φορές πάλεται σαν καρδιά. Τη βλέπει και ο άντρας μου. Πολλές φορές μάλιστα χαιδεύω το φασολάκι (που ακόμα δεν ξέρουμε τι είναι) ή του τραγουδάω και τότε βλέπω η κοιλιά να πάλεται αισθητά. Μηπως τρελάθηκα από τη χαρά ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ eliana αυτό που λες με την κοιλιά το έπαθα και εγώ προχθές! Κουνιόταν όπως πάλεται η καρδιά και μου εκανε μεγάλη εντύπωση γιατί την κοίταγα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν! Εγώ πάντως το μωράκι μου δεν το έχω ακούσει ακόμα γιατί μάλλον είναι πολύ νωρίς. Μόλις μπήκα στον 4ο μήνα! Είμαι 14 εβδομάδων και 4 ημέρες! Άντε να έρθει εκείνη η ώρα! Αν και πολύ φοβάμαι αν θα καταφέρω να το ακούσω με το εντερό μου που κάνει τόσο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εσύ έχεις γουργουρίσματα με το έντερο ??? Εγώ είχα μεγάλη δυσκοιλιότητα και τράβηξα φοβερούς πόνους στην κοιλιά, γιατί δεν ήξερα τι ήταν ?? Τελικά το καταπολέμησα με dyphalac, φρούτα και αρκετό νερό (βέβαια τώρα έχω συχνοουρία, αλλά τι να κάνω !!)

Αυτό με την κοιλιά έχει πλάκα, γιατί έλεγα στον άντρα μου κοίτα πως πάλεται κι εκείνος δεν το καταλάβαινε, τώρα΄όμως που μεγαλώνει το βλέπει από μόνος του. Είναι ανεπανάληπτη η εμπειρία του να μεγαλώνει μέσα σου ένα μικρό πλασματάκι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα eliana1976! Καλά, δεν το πιστεύω! Και εγώ είχα δυσκοιλιότητα και φοβερούς πόνους στην κοιλιά και έπαιρνα και εγώ dyphalac! Τωρα όμως το έχω σταματήσει και ευτυχώς επειδή πίνω πολύ νερό, το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας έχει περάσει. Εξακολουθώ και έχω όμως φοβερούς πόνους στο έντερο λίγη ώρα αφού φάω κάτι! Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα. Ανεξάρτητα με το τι θα φάω, μετά περίπου από μισή ώρα, πρήζεται η κοιλιά μου, το έντερο αρχίζει να κάνει θόρυβο και να πονάει. Τι να πω... Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου κ γω που βρίσκομαι στην 19η εβδομαδα από την 17-18 άρχισα να νιώθω αρχικά απαλά χτυπήματα κ τώρα κυρίως όταν ξαπλώνω ή κ καμιά φορά στην δουλειά νιωθω κατι πιο έντονα.έχω αρχίσει κ πιστεύω πως είναι το μωράκι μου.το καταπληκτικό της υπόθεσης είναι ότι τις 3 τελευταίες μέρες δεν είναι απλά χτυπήματα αλλά σα μετακινήσεις δλδ ταυτοχρονα τα νιώθω σε 2 μέρη.έχει πολύ πλάκα.βρε κορίτσια ακόμη η κοιλιά μου δε φαίνεται σχεδόν καθόλου(ποτέ βέβαια δεν είχα κοιλιά),απλά φαίνεται σαν να έχω φάει τόσο πολύ που έχει λίγο πρηστεί.όλοι με κοιτάζουν κ μου λένε που είναι η κοιλιά σου?!

Link to comment
Share on other sites

σημερα με ξυπνησε κοριτσια...μας εχει τρελλανει!!προχθες ειχαμε ξαπλωσει με τον αντρα μου και μου χαιδευε την κοιλια..ειχε παει και τριβοταν στο χερι του..του ζητησα να ακουμπησει το κεφαλι του στην κοιλια μου απο περιεργεια πιο πολυ,να μαθω αν ακουει τιποτα..παιδια,πηγε και κουρνιασε κατω απο το μαγουλο του,ο αντρας μου φυσικα μονο που δεν κατουρηθηκε..αρχισε να του μιλαει και να φιλαει την κοιλια μου και το σπορακι μας του κλοτσαγε τα χειλη!!!μαγικοοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 μερες τωρα που μπηκα στον 5ο μηνα και επιτελους αρχισα να νιωθω τα μωρακια!!!!!!!!!!!!Απαλα χτυπηματακια και εντονη δραστηριοτητα πολλες φορες τη μερα!!!!Αχ ποσο χαιρομαι!!!!:D:D:D

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Αχ βρε κορίτσια εγώ τίποτα δεν έχω νιώσει ακόμα και είμαι 19 εβδομάδων. Να ανησυχώ;;;;;

Τί κάνεις κι εσύ βρε μπέμπη μου;;;;;;Κάνε καμιά τούμπα να χαρεί η μανούλα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια εγώ τίποτα δεν έχω νιώσει ακόμα και είμαι 19 εβδομάδων. Να ανησυχώ;;;;;

Τί κάνεις κι εσύ βρε μπέμπη μου;;;;;;Κάνε καμιά τούμπα να χαρεί η μανούλα!!!!!!!!!!!!!!

 

η μαμά μου λέει ότι τα αγοράκια "τα ακούνε" αργότερα!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ έχω αγοράκι και το καταλαβαίνω την τελευταία βδομάδα που έχω μπει στον 5ο μήνα. Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν το μωρό, τα χτυπηματάκια όμως συνεχίζονται κάθε μέρα (άλλες φορές 1-2 κατα τη διάρκεια της μέρας και άλλλες πολλά περισσότερα). Είναι κάτι περίεργο που δεν μπορώ να το περιγράψω. Νιώθω σαν να κουμιέται κάτι μέσα μου, κάτι που μοιάζει με χτυπηματάκι αλλά και με γουργουρητό ώρες ώρες. Μακάρι να το νιώσετε όλες σύντομα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...