Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Καλημερα κι από μένα! Να ένα θέμα που ήθελα ν'ανοίξω κι εγώ τουλάχιστον μέχρι χθες. Εγώ το πρωτοένιωσα χθες που έκλεισα την 21η βδομάδα. Μεχρι τοτε τιποτα και ανησυχουσα πολυ, κυριως γιατι ολοι με ρωτανε το νιωθεις το μωρο?Η κουμπαρα μου 19 εβδομαδων και μου λεει οτι την κλωτσαει συνεχεια...λιγο αφυσικο το θεωρω.Εγω χθες το απογευμα λοιπον στο λεωφορειο που γυρνουσα απο τη δουλεια καταλαβα 2-3 ενοχλησεις διπλα στον οφαλο,κατι σαν μπουρμπουληθρες να το πω? Ε και γελουσα μονη μου στο λεωφορειο... Ανησυχουσα κι εγω πολυ αλλα σημερα θα παω στο γιατρο κι ελπιζω να ειναι ολα καλα και να δω επιτελους και το φυλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 εβδομαδων και κατι ..2 "φουρφουρισματα" και μετα χτυπηματα χαμηλα αριστερα ..εχει βολευτει 3-4 μερες τωρα :lol::lol: ειναι ωραιο συναισθημα .ιδιως οταν το ψαχνεις ..και το καταλαβαινεις "λιγο " στο χερι σου ..εμενα ακουγεται το απογευμα που ξαπλωνω και λιγο στο γραφειο ...αν ειμαι πολυ στη καρεκλα :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το ενιωσα την 17η εβδομαδα κατι σαν τοκ τοκ.ποτε δεν ενιωσα φτερουγισμα που λενε εκτος αν το εκανε και δεν το πηρα χαμπαρι.τωρα πια δινει ενα σωρο κλοτσιες μεχρι που προχθες ειδα την κοιλια να πετιετε λιγο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Με το που μπήκα στη 17η βδομάδα νιώθω κλοτσίτσες πολλές φορές τη μέρα, και ο άντρας μου με το χέρι του επίσης. Μόνο ξαπλωμένη βέβαια.

Αφού ο γιατρός δε το πίστευε μέχρι που το είδε ο ίδιος και το ένιωσε και με το χέρι του.

Από τη 19η το νιώθω και νακινείται ολόκληρο, όχι μόνο κλοτσίτσες, και κάτι σα φρρρρ επίσης χαμηλά, ειδικά τώρα που έχω λίγη άδεια και ξεκουράζομαι πολύ το νιώθω συνέχεια.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γύρω στον 5ο το κατάλαβα, βέβαια κάτι γουργουρίσματα στην κοιλιά ήταν! Μετά όμως αρχίζει το πάρτυ στην κοιλιά σου ανεξαρτήτως ώρας! :roll: Συνήθως την πιάνει όταν πάω να κοιμηθώ ή όταν κάθομαι στον καναπέ, ή όταν γράφω στο κομπιούτερ! Ελπίζω να μην είναι τόσο κινητική και μετά γιατί χαθήκαμε!!! Η αλήθεια είναι ότι σε στέλνει συνέχεια στην τουαλέτα....!!!!!!!!! :lol: Πάντως καλό είναι να κινείται καθημερινά γιατί αλλιώς σε βάζει σε υποψίες!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίμενα να αργήσω καθώς όλοι έλεγαν ότι οι πρωτότοκες το νιώθουν από την 20η εβδομάδα και μετά. Μόλις όμως μπήκα στη 18η εβδομάδα το ένιωσα για πρώτη φορά!

Δεν ένιωσα καθόλου φουρφούρισμα ή γαργαλητό αλλά απευθείας ένα ελαφρύ χτύπημα χαμηλά, ένα ήσυχο μεσημέρι που καθόμουν ήρεμη στο γραφείο και διάβαζα. Μετά από 2-3 μέρες τα χτυπηματάκια έγιναν πιο αισθητά και τώρα πλέον το μικρό μου κάνει τούμπες! :lol: Και έπεται συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

ήδη μανούλες βοήθεια! πότε αισθανθήκατε το δεύτερο μωράκι σας; είμαι 17 εβδομάδων κι ακόμη τίποτα! την μικρή την είχα καταλάβει στις 20 εβδομάδες και λένε το δεύτερο το καταλάβαίνεις πιο νωρίς αλλά τίποταακόμη!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ένοιωσα το μπέμπη, όταν ήμουν 20 εβδομάδων, ακριβώς...!!

Καθώς ήμουν χαλαρή στο κρεββάτι το πρωί, αισθάνθηκα 2 χτυπηματάκια στη μεριά της ουροδόχου κύστης, σα να κλωτσούσε με τα ποδαράκια του..!!!

Από τότε, τον καταλαβαίνω κάθε μέρα.....!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΣΤΗΝ 15Η ΕΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΠΛΑ!ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΙΚ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΑΡΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορει να σας φανει αδιανοητο αλλα το ενιωσα στην 12εβδομαδα κατι σαν να φτερουγιζε μεσα στην κοιλιτσα μου οταν πηγα στον γιατρο για εξετασεις ειπε δεν θα σε βαλω να ακουσω το μωρο γιατι μαλλον δεν θα ακουγεται και εγω του ειπα μα αφου το νιωθω αντε να δουμε μου ειπε και οντως ακουστηκε δυνατα ο γιατρος ειπε μαλλον επειδη ειμαι αδυνατη αλλα και στα αλλα θυμαμαι ετσι νωρις το ενιωσα σαν να γαργαλαει κατι και σιγουρα δεν ηταν τα εντερα μου

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βοήθειααα!!!

Είμαι 18 εβδομάδων και 4 ημερών και ακόμα δεν το νιώθω!!! Είναι το δεύτερο παιδί.

Την πρώτη την ένιωσα στις 22 εβδομάδες.......

Η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλω να ηρεμήσω να κάνουμε έναν υπέρηχο....

Εσείς τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθειααα!!!

Είμαι 18 εβδομάδων και 4 ημερών και ακόμα δεν το νιώθω!!! Είναι το δεύτερο παιδί.

Την πρώτη την ένιωσα στις 22 εβδομάδες.......

Η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλω να ηρεμήσω να κάνουμε έναν υπέρηχο....

Εσείς τί λέτε?

 

Κι εγώ νομίζω Vassop μου ότι είναι φυσιολογικό και πιστεύω ότι είναι ζήτημα ημερών να το νιώσεις το ζουζούνι σου. Εγώ την κατάλαβα μεταξύ 18 και 19ης εβδομάδας.

Αφού σου το είπε και η γιατρός σου, προσπάθησε να είσαι ήρεμη και πού ξέρεις, άλλωστε πρέπει να είμαστε όσο γίνεται πιο χαλαρές και ήρεμες, γιατί τότε "ζουζουνίζουν" τα μικρούλια μας :wink::wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ 16 ΜΕ ΓΑΡΓΑΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 19 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΕΛΑΦΡΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ 22 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑ ΠΙΟ ΑΙΣΘΗΤΑ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΙΔΙΟ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

KORITSIA KALHMERAÇ MPHKA STON EBDOMO KAI O MIKROS MOY KANEI TIS IDIES SE ENTASH KLOTSIES OPWS KAI STON EKTO.

OSO PAEI 8A DYNAMWNOUN OI KLOTSIE TOU?? AKOUSA OTI 8A TO BLEPW KAI OPTIKA NA KINEITAI MESA STHN KOILIA MOU.

ISXYEI AUTO? SE POION MHNA SYMBAINEI ?

ESEIS OI MEGALUTERES EGKUOULES POU KSERETE.......

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια, πολύ με χαροποιούν αυτά που διαβάζω, γιατί μάλλον άρχισα να νιώθω κι εγώ το μωρό να κινείται! Είμαι 17 εβδομάδων και 2 ημερών και χτες, λίγο μετά από μια σύσπαση, ένιωσα 2-3 χτυπηματάκια χαμηλά στην κοιλιά!!! Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το έντερο, αλλά μετά ένιωσα 2 μικρά γαργαλητά, σαν το γουργούρισμα της γάτας! Μακάρι να είναι το μωρό! :D

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν φτερούγισμα το ένιωσα στη 17η βδομάδα, παραμονή Χριστουγέννων, το καλύτερο δώρο που πήρα!

Ήμουν ξαπλωμένη για αρκετή ώρα, πολύ χαλαρή, λίγο πριν κοιμηθω και το ένιωσα. Περιττό να πω ότι έκανα σα χαζή από τη χαρά μου!!!

Υπομονή όσες δεν το ακούσατε ακόμα! Έρχονται και οι καλές κλοτσιές σιγά-σιγά!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το ένιωσα στις 19w + 1d...τουκ τουκ...κάτι σαν "σταμάτα βρε μαμά να τρως τσουρέκι, θα σκάσεις" :)

 

Τώρα μιάμιση βδομάδα μετά, ο μπεμπάκος κάνει τουμπίτσες :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις αλλα με διαφορα 4 ημερων εχω νιωσει δυο φουρφουρισματα στην κοιλια μου. Σαν νερακι που ρεει...δεν νομιζω να ειναι το εντερο δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο...εσεις τι λετε?ειναι δυνατον ή μαλλον κατι αλλο ειναι?οπως το υγρο ας πουμε??

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...