Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω κλεινω τους 5 αυριο και δεν εχω νιωσει κατι. να ανησυχησω?

 

Είναι το πρώτο παιδάκι σου? μήπως το αισθάνεσαι αλλά δεν έχεις καταλάβει ότι είναι το μωρό και νομίζεις ότι είναι το έντερο ή κάτι άλλο???

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κλεινω τους 5 αυριο και δεν εχω νιωσει κατι. να ανησυχησω?

 

Είναι το πρώτο παιδάκι σου? μήπως το αισθάνεσαι αλλά δεν έχεις καταλάβει ότι είναι το μωρό και νομίζεις ότι είναι το έντερο ή κάτι άλλο???

 

 

 

ναι το πρωτο ειναι. ισως να εχεις δικιο. να μην το καταλαβαινω. ελπιζω συντομα να το νιωσω.

Link to comment
Share on other sites

Στις 31 Γενάρη μπαίνω περήφανα και με χαμόγελο στον 6ο μήνα,και την ζουζούνα μου την έχω ακούσει στην αρχή σαν σύρσιμο,σαν φουρφουριτο,την 17η εβδομάδα.και όχι κάθε μέρα.Τώρα εχώ και μία εβδομάδα σχεδόν δίνει το παρόν καθημερινά!το χτύπημα δεν είναι δυνατό,είναι σαν σφυγμός έντονος,το πουλάκι μου δεν έχει δυναμη ακόμα,ιιιιισα ιιιισα που ανασυκώνεται το δέρμα στην κοιλιά μου εκεί που κλωτσάει.Είναι πιό ζωιρή απογευματινές ώρες ,το βράδυ και αν συκωθώ για τουαλέτα την νύχτα ή τα ξημερώματα,αρχίζει τις μετακινήσεις και εκεινη και για να κοιμηθώ με πέρνει αρκετή ώρα...με βλέπω όταν μεγαλώνει αρκετά να μην με αφήνει να κλεισω μάτι :lol::lol:

 

Πάντος ένα περίεργο πράγμα βρε παιδιά....με το που ακουμπάω το χέρι μου πάνω στην κοιλιά μου εκεί που κλωτσάει,σταματάει αμέσως!!!μοοοολις το πέρνω αρχίζει μετά απο λίγο πάλι...τουκ-τουκ...!τι διαολάκι που είναι...δεν μπορώ να την νιώσω με την επαφη του χεριού καθόλου..και δεν καταλαβαίνω γιατί σταματάει..... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Πάντος ένα περίεργο πράγμα βρε παιδιά....με το που ακουμπάω το χέρι μου πάνω στην κοιλιά μου εκεί που κλωτσάει,σταματάει αμέσως!!!μοοοολις το πέρνω αρχίζει μετά απο λίγο πάλι...τουκ-τουκ...!τι διαολάκι που είναι...δεν μπορώ να την νιώσω με την επαφη του χεριού καθόλου..και δεν καταλαβαίνω γιατί σταματάει

 

Γιατί είναι άτιμα παιδί μου! Και εμένα η δικιά μου τα ίδια!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντος ένα περίεργο πράγμα βρε παιδιά....με το που ακουμπάω το χέρι μου πάνω στην κοιλιά μου εκεί που κλωτσάει,σταματάει αμέσως!!!μοοοολις το πέρνω αρχίζει μετά απο λίγο πάλι...τουκ-τουκ...!τι διαολάκι που είναι...δεν μπορώ να την νιώσω με την επαφη του χεριού καθόλου..και δεν καταλαβαίνω γιατί σταματάει

 

Γιατί είναι άτιμα παιδί μου! Και εμένα η δικιά μου τα ίδια!

 

Και σε μένα τα ίδια κάνει !!

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,όπως έγραψα και σε άλλο παρόμοιο θέμα,την μπουμπού μου την ένιωσα πολύ νωρίς...μόλις έκλεισα τον 3ο μήνα και μπήκα στον 4ο...Στην αρχή πολύ ελαφριά κίνηση,σαν έντερο και μετά έγιναν κανονικές κλωτσιές και τούμπες....τώρα πια την νιώθω καθημερινά και μάλιστα έχω μάθει και το ωράριό της!!!

Πάντως...με το που ακούει ή καταλαβαίνει τον πατέρα της τρελαίνεται!!!Από τώρα αδυναμίες!!! :wink::wink:

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εσωτερικα στην 16 εβομ και αρχισε να φαινεται λιγακι στην 19.παντως τωρα στον 7ο δεν συγκρινεται!νομιζω οτι ειναι η καλυτερη περιοδος γιατι καταλαβαινεις που ειναι το κεφαλι η ο ποπος!κ γενικα ειμαι συγκρατημενη μ ολα αυτα. ομως οταν βγαινει το γρομπαλακι στην κοιλια συνεχεια χαμογελαω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ορίτσια, πριν 5 ημέρες εφαγα μια κλωτσια από το μικρό μου και το επόμενο πρωί ένιωθα σαν γαργαλητά. απο τοτε δεν το ξαναάκουσα. να ανησυχώ? ειμαι 4 μηνων παρα 2 ημέρων.

Link to comment
Share on other sites

ορίτσια, πριν 5 ημέρες εφαγα μια κλωτσια από το μικρό μου και το επόμενο πρωί ένιωθα σαν γαργαλητά. απο τοτε δεν το ξαναάκουσα. να ανησυχώ? ειμαι 4 μηνων παρα 2 ημέρων.

 

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΧΙ! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΑΚΟΜΗ! ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά κι εγώ το ένιωσα πολύ νωρίς κλείνοντας τον 3ο. Ισως επειδή είναι και η δεύτερη εγκυμοσύνη.

 

Στην αυχενική μου είπαν πως μάλλον είναι αγόρι αλλά λέτε να είναι κοριτσούδι? Εν τω μεταξύ αν κάνει ώρες να "χτυπήσει" αγχώνομαι τρομερά!

 

Δεν θα ξαναπω μεγάλη κουβέντα. Πριν μείνω έγκυος το παιζα έξυπνη, ότι θα είμαι ψύχραιμη γιατί τα έχω ξαναπεράσει και .... μπούρδες!!!!!!

 

Πιο αγχωμένη είμαι από την 1η εγκυμοσύνη στον γιό μου.

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, πολύ μου άρεσε αυτό το θέμα! Η πιο υπέροχη εμπειρία νομίζω είναι όταν νιώθεις το μωράκι σου για πρώτη φορά. Εγώ αισθάνθηκα την ζουζουνίτσα μου στην 18η περίπου εβδομάδα. Δεν ήταν ούτε φουρφούρισμα ούτε πετάρισμα, ήταν σαν ένα μικρό σπρωξιματάκι, σαν να μου χτυπούσε η μικρή την κοιλιά μου με το δακτυλάκι της, σαν να μου λέει "γεια!" στην δική της γλώσσα. Ένιωσα τρισευτυχισμένη! Τώρα που είμαι 21 εβδομάδων την νιώθω πιο συχνά και συνήθως όταν χαλαρώνω ή ξαπλώνω.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΚΑΙ ΗΡΕΜΩ.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΣΠΡΩΞΙΜΑΤΑΚΙΑ!ΑΠΛΩΣ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΒΕ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΟΥΡΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ!ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ

Link to comment
Share on other sites

amin kai pote kai egw na to katalavw!! exw lyssaksei! eimai sxedon 19 ebdomadwn kai pros to paron mono me gargalaei pou kai pou.

 

Εγώ το κατάλαβα στην 17η εβδομάδα. Το ένιωθα συνέχεια, κάθε μέρα. Άλλες κοπέλες λένε ότι το νιώθανε ανα 2-3 μέρες. Εγώ θα το περιέγραφα ως εξής: Πως νιώθεις όταν "παίζει" το μάτι σου? Κάπως έτσι, απλά χαμηλά στην κοιλιά. Μην αγχώνεσαι κάθε πότε θα το ακούς. Μεγαλώνοντας θα το νιώθεις τόοοοοσο πολύ που θα τρελαίνεσαι.

Επίσης μια΄φίλη μου μου είπε ότι έχει σχέση και ο πλακούντας. εγώ έχω οπίσθιο με αποτέλεσμα το μπεμπέ να το νιώθω περισσότερο. Σας το λέω αυτό βέβαια με επιφύλαξη... :D

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Κατερίνα ειδικά ως προς την περιγραφή αυτού που αισθάνεσαι.Μα ακριβώς αυτό που είπες Κατερίνα!

Εγώ το αισθάνθηκα κλείνοντας τον 5ο , αν και για να πω την αλήθεια , τότε ήταν που το έψαξα και λίγο μονη μου.Δηλαδή , ξάπλωσα για ύπνο και όταν χαλάρωσα κάτι κατάλαβα και έβαλα το χέρι μου χαμηλά και μαλακά.Δεν έχω αισθανθεί πιο χαρούμενη!Είχα αγχωθεί κιόλας γιατί μου έλεγαν ότι θα έπρεπε να το έχω καταλάβει και ανησυχούσα οπότε....ηρέμησα!

άντε να έρθει η μπουγατσούλα μου!!!

http://www.parents.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=13440&dateline=1244913168

Link to comment
Share on other sites

Με το που εκλεισα τη 17η εβδομαδα ενιωσα ενα φφφφρρρρρ οταν εκλεισα την 18η ενα τοκ τοκ ανα 2-3 μερες και απο την 19η με εχει πρηξει... :lol::lol::lol:

 

 

 

χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol:

και εμένα με βαράει διαρκώς..."αυτές μάνα σου τις δίνω προκαταβολικά,για αυτά που θα μου απαγορεύσεις να κάνω όταν αρχίσω να μεγαλώνω" :cool::lol:

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά κινητική,το καταλαβαίνω μέρα με την ημέρα που περνάει,και η κλωτσιά δυναμώνει!τώρα τις τελευταίες μερες έχει γυρίσει και με το σώμα τη να κοιτάει προς τα κάτω,και καθώς κλωτσάει με τα πόδια,χτυπαει την ουροδόχο κύστη μου,και νιώθω ένα τσίγκλισμα πολλές φορές λες και με προκαλεί να πάω τουαλέτα...σαν τις γριές συχνοουρία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με το που εκλεισα τη 17η εβδομαδα ενιωσα ενα φφφφρρρρρ οταν εκλεισα την 18η ενα τοκ τοκ ανα 2-3 μερες και απο την 19η με εχει πρηξει... :lol::lol::lol:

 

 

 

χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol:

και εμένα με βαράει διαρκώς..."αυτές μάνα σου τις δίνω προκαταβολικά,για αυτά που θα μου απαγορεύσεις να κάνω όταν αρχίσω να μεγαλώνω" :cool::lol:

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά κινητική,το καταλαβαίνω μέρα με την ημέρα που περνάει,και η κλωτσιά δυναμώνει!τώρα τις τελευταίες μερες έχει γυρίσει και με το σώμα τη να κοιτάει προς τα κάτω,και καθώς κλωτσάει με τα πόδια,χτυπαει την ουροδόχο κύστη μου,και νιώθω ένα τσίγκλισμα πολλές φορές λες και με προκαλεί να πάω τουαλέτα...σαν τις γριές συχνοουρία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με το που εκλεισα τη 17η εβδομαδα ενιωσα ενα φφφφρρρρρ οταν εκλεισα την 18η ενα τοκ τοκ ανα 2-3 μερες και απο την 19η με εχει πρηξει... :lol::lol::lol:

 

 

 

χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol:

και εμένα με βαράει διαρκώς..."αυτές μάνα σου τις δίνω προκαταβολικά,για αυτά που θα μου απαγορεύσεις να κάνω όταν αρχίσω να μεγαλώνω" :cool::lol:

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά κινητική,το καταλαβαίνω μέρα με την ημέρα που περνάει,και η κλωτσιά δυναμώνει!τώρα τις τελευταίες μερες έχει γυρίσει και με το σώμα τη να κοιτάει προς τα κάτω,και καθώς κλωτσάει με τα πόδια,χτυπαει την ουροδόχο κύστη μου,και νιώθω ένα τσίγκλισμα πολλές φορές λες και με προκαλεί να πάω τουαλέτα...σαν τις γριές συχνοουρία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια εγω κλεινω τισ 20 εβδομαδες και δεν εχω καταλαβει τιποτα ακομα. φοβαμαι παρα πολυ γιατι πριν ενα χρονο ειχα μια παλλινδρομο κυηση και δεν ξερω αν θα πρεπει να ανησυχω που δεν εχω νιωσει το νουνουκακι μου...

dev220pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...