Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος, φοβίες, τα νεύρα μου, τα χάπια μου κι ένα...ταξί να φύγω!


Recommended Posts

θα αλλάξεις ψυχολόγο, και θα βρεις μια που να σου κάνει ειδική συμπεριφοριστική θεραπεία,/ δηλαδη να σου δώσει εργαλεία για να μπορείς να καταπολεμήσεις το άγχος, και να καταλάβεις από που προέρχεται. 

Δεν δικαιολογείται κάποιος να σε εχει 10 χρόνια με χαπι για το άγχος χωρις να εχεις βρει αιτια και να απελευθερωθείς από αυτό. 

δεν ειναι όλα στο μυαλό σου, κάτι σου έχει προκληθεί σε σημείο να μη μπορείς να ελέγξεις τα συναισθήματά σου, προφανώς κάποιο τραύμα, ή cptsd. 

ψάξε στο ίντερνετ τι είναι το c-ptsd .

η ψυχολογία έχει αλλάξει το utube εχει φοβερά βίντεο με καινούριες τεχνικές που βοηθάνε , αλλά θέλει να εχεις και θεραπευτή που να σε βοηθήσει στο να βρείς λύσεις. 

χρειάζεσαι reparenting, όταν εχεις μεγαλώσει και δεν σου εχουν δωσει εργαλεία οι γονείς σου στο να νιώθεις καλά χωρίς άλλα βοηθήματα.

ο περισσότερος κόσμος κάτι έχει, 

αλλά όχι, δεν εινια στο μυαλό σου,  είναι κάποιο τραύμα που πρεπει να λύσεις. 

αν δεν το λύσεις τώρα που εχεις χρόνο πριν γεννηθεί το μωρό, 

πριν μεγαλώσει πολύ,  θα εχεις προβλήματα στην διαπαιδαγώγησή του γιατί σε διαβεβαιώ,  (έχω περαρσει αυτα που γραφω παραπανω για αυτο γραφω για αυτα) θα είναι 100 φορές πιο δυνατό όταν έρθει το μωρό, και θα επηρεάσεις την ΖΩΗ του εάν εσυ δε λύσεις τα θέματα που σου εχουν εναποθεσει οι παλιότεροι.

Εάν δεν θέλεις να συνεχισεις στην επόμενη γενιά το θέμα σου και να βαρύνεις μια αθώα ζωη με θέματα των προηγουμένων,  κάνε το σωστό. ψάξου για άλλη ψυχολόγο.  ενημερώσου. 

Τα παιδιά θέλουν ασφάλεια και αισθάνονται εαν ο γονέας νιωθει ανασφάλεια ή άγχος, και το ερμηνεύουν ότι είναι απροστάτευτα, 

με αποτέλεσμα να εχουν τα ίδια φοβίες αγωνίες και με τη σειρά τους c-ptsd. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Sofaki1990 είπε:

Καλησπερα!θα ηθελα ν μοιραστω την προσωπικη μου ιστορια για να παρω κουράγιο απο τυχον ομοιοπαθουσες με μενα.ειμαι 29 χρονων κ ειμαι εγκυος στην 21η βδομαδα.οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος,επαιρνα ηδη μισο seroxat τη μερα για το αγχος.σχεδον 10χρονια.ομως επρεπε ν το κοψω για να μη βλαψω το μωρο.τοτε ομως αρχισαν οι παρενέργειες κ οι κρισεις πανικου.η ψυχολογος μου ειπε πως πρεπει ν δυναμωσω και να αντιμετωπίσω την κατάσταση μονη μου,χωρις χαπια γτ ειμαι υγιεστατη κ ολα ειναι στο μυαλο μου.και αυτο κανω..παιρνω δυναμη απτο μωρο μου.περναει αραγε καποια αλλη εδώ μεσα,κατι παρομοιο με μενα??

Θα βρεις ψυχίατρο για να μιλήσεις για αρχή. Μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι ψυχικές διαταραχές είναι υπαρκτές, περισσότερο συχνές από ότι νομίζουμε και διαχειρίσιμες. Επίσης κανείς δεν είναι ‘προγραμματισμένος’ για να πορευτεί στην γονεϊκότητα μόνος (και 1000 μπράβο στους ανθρώπους που η ζωή τα φέρνει έτσι και αγωνίζονται μόνοι). Όλοι οι γονείς χρειαζόμαστε υποστήριξη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

 

@Sofaki1990 όπως λες, έχεις σχετικό ιστορικό και βρίσκεσαι υπό παρακολούθηση και με αγωγή, από 10ετίας. Ωστόσο, η εγκυμοσύνη φαίνεται να σε βρίσκει απροετοίμαστη. Λαμβάνεις (ή εκλαμβάνεις) οδηγίες από ειδικό (;!) όπως:

21 ώρες πρίν, Sofaki1990 είπε:

η ψυχολογος μου ειπε πως πρεπει ν δυναμωσω και να αντιμετωπίσω την κατάσταση μονη μου,χωρις χαπια γτ ειμαι υγιεστατη κ ολα ειναι στο μυαλο μου.

Βρίσκεσαι στην 21η εβδομάδα και απευθύνεσαι εδώ για να πάρεις κουράγιο. Υπάρχουν λάθη στη εικόνα αυτή. Διόρθωσε την! Πως; Το ιστορικό σου, όσο και αν αυτή την στιγμή σου φαίνεται βαρίδι, δεν είναι. Είναι το όπλο σου! Αναγνωρίζεις το πρόβλημα, έχεις εμπειρίες, είσαι σε επαφή με τα έσωθεν, έχεις μελετήσει και κατέχεις γνώση σχετικά με αυτό που σου συμβαίνει, και ξέρεις ότι είναι διαχειρίσιμο. Ένας ψυχίατρος (ιδανικά εξειδικευμένος στην περιγεννητική  ψυχιατρική) είναι ο καταλληλότερος για να επισκεφθείς και να συζητήσεις μαζί του. Ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη τι λέει σχετικά; Σε κατεύθυνε καταλλήλως από την πρώτη στιγμή; Υπάρχουν ιδιώτες καθώς και δομές παροχής υπηρεσιών. Να έχεις εμπιστοσύνη πως ο σωστός επιστήμονας θα σε καθοδηγήσει προκειμένου να ανακτήσεις τη δύναμη σου, να αποκτήσεις τον έλεγχο της κατάστασης, να ξανά βρεις την χαρά και την αισιοδοξία σου και να πορευθείς στο ταξίδι αυτό που ξεκίνησε και πέρα από τις όποιες δυσκολίες, θα φέρει και ευτυχία!

Εύχομαι σύντομα να ξανά γράψεις εδώ δίνοντας χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τον σωστό χειρισμό των αγχωδών διαταραχών κατά την κύηση/λοχεία και μεταδίδοντας σε όλους μας αισιοδοξία.

Με το καλό το μωρό σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!! Νέα στο φόρουμ και νέα εγκυούλα(ήδη νιώθω μαμά). Είμαι 7 εβδομάδων παρά 2 ημέρες και έκανα τον πρώτο υπέρηχο μια εβδομάδα πριν. Το μωράκι μου είναι 7.9 χιλιοστά και η καρδιά του ακούστηκε καθαρά στο πρώτο μας ραντεβού. Ήμουν γενικα πολύ χαρούμενη ώσπου άρχισε η γνωστή σε όλους μας καταστροφολογία. Λόγω των πολυκυστικών μου έπαιρνα χρόνια αντισσυλληπτικά και έμεινα έγκυος σχεδόν 7 μήνες μετά την διακοπή τους στην πρώτη μου προσπάθεια. Ο γιατρός δεν με άγχωσε σχετικά με την εγκυμοσύνη μου. Δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα. Όλοι οι υπόλοιποι όμως άρχισαν την καταστροφολογία περί αποβολών και τα λοιπά. Αποτέλεσμα: Να ψάχνω τα πάντα για τις αποβολές αντί να ψάχνω ήδη μωρουδιακά. Να αγχώνομαι με τον παραμικρό πόνο και να μετράω και πόσες φορές πήγα στην τουαλέτα. Είχατε παρόμοιες εμπειρίες;;;; Αν ναι πώς τις αντιμετωπίσατε;;;; Και φυσικά είναι πια δεδομένη η αποβολή μέχρι να περάσεις το 1ο τρίμηνο αντί να χαρείς το μωρό σου;;;; Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες τις μανούλες!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nenakimom είπε:

Καλημέρα σας!!! Νέα στο φόρουμ και νέα εγκυούλα(ήδη νιώθω μαμά). Είμαι 7 εβδομάδων παρά 2 ημέρες και έκανα τον πρώτο υπέρηχο μια εβδομάδα πριν. Το μωράκι μου είναι 7.9 χιλιοστά και η καρδιά του ακούστηκε καθαρά στο πρώτο μας ραντεβού. Ήμουν γενικα πολύ χαρούμενη ώσπου άρχισε η γνωστή σε όλους μας καταστροφολογία. Λόγω των πολυκυστικών μου έπαιρνα χρόνια αντισσυλληπτικά και έμεινα έγκυος σχεδόν 7 μήνες μετά την διακοπή τους στην πρώτη μου προσπάθεια. Ο γιατρός δεν με άγχωσε σχετικά με την εγκυμοσύνη μου. Δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα. Όλοι οι υπόλοιποι όμως άρχισαν την καταστροφολογία περί αποβολών και τα λοιπά. Αποτέλεσμα: Να ψάχνω τα πάντα για τις αποβολές αντί να ψάχνω ήδη μωρουδιακά. Να αγχώνομαι με τον παραμικρό πόνο και να μετράω και πόσες φορές πήγα στην τουαλέτα. Είχατε παρόμοιες εμπειρίες;;;; Αν ναι πώς τις αντιμετωπίσατε;;;; Και φυσικά είναι πια δεδομένη η αποβολή μέχρι να περάσεις το 1ο τρίμηνο αντί να χαρείς το μωρό σου;;;; Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες τις μανούλες!!

Ρεαλιστικά  μιλώντας, σε αποβολή πρώτου τριμήνου καταλήγει νομίζω κάτι σαν το 20-30% από τις εγκυμοσύνες. ΑΛΛΑ αυτό κατά κανόνα συμβαίνει πριν δεις οτιδήποτε στον υπέρηχο, συνήθως δεν έχεις καν καταλάβει ότι είσαι έγκυος και νομίζεις ότι είχες μία μικρή καθυστέρηση, και η πιθανότητα μειώνεται πάρα πολύ μετά που θα δεις την καρδιά. 

Οπότε να σου πει κανείς ότι όλα θα πάνε σίγουρα καλά δεν μπορεί, αλλά αν είναι να σκέφτεσαι έτσι, ε, μπορεί και να σε χτυπήσει αυτοκίνητο όταν βγεις από το σπίτι αύριο, ή να γίνει ένας σεισμός και να σου πέσει η βιβλιοθήκη στο κεφάλι.

Δε θα έλεγα σε καμία έγκυο τόσο νωρίς να αγοράσει μωρουδιακά μεν, και μία μικρή ανησυχία είναι φυσιολογική, αλλά όχι να τρελαθείς κιόλας, το πιο πιθανό είναι ότι όλα θα πάνε μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/6/2019 at 10:08 ΠΜ, nenakimom είπε:

Καλημέρα σας!!! Νέα στο φόρουμ και νέα εγκυούλα(ήδη νιώθω μαμά). Είμαι 7 εβδομάδων παρά 2 ημέρες και έκανα τον πρώτο υπέρηχο μια εβδομάδα πριν. Το μωράκι μου είναι 7.9 χιλιοστά και η καρδιά του ακούστηκε καθαρά στο πρώτο μας ραντεβού. Ήμουν γενικα πολύ χαρούμενη ώσπου άρχισε η γνωστή σε όλους μας καταστροφολογία. Λόγω των πολυκυστικών μου έπαιρνα χρόνια αντισσυλληπτικά και έμεινα έγκυος σχεδόν 7 μήνες μετά την διακοπή τους στην πρώτη μου προσπάθεια. Ο γιατρός δεν με άγχωσε σχετικά με την εγκυμοσύνη μου. Δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα. Όλοι οι υπόλοιποι όμως άρχισαν την καταστροφολογία περί αποβολών και τα λοιπά. Αποτέλεσμα: Να ψάχνω τα πάντα για τις αποβολές αντί να ψάχνω ήδη μωρουδιακά. Να αγχώνομαι με τον παραμικρό πόνο και να μετράω και πόσες φορές πήγα στην τουαλέτα. Είχατε παρόμοιες εμπειρίες;;;; Αν ναι πώς τις αντιμετωπίσατε;;;; Και φυσικά είναι πια δεδομένη η αποβολή μέχρι να περάσεις το 1ο τρίμηνο αντί να χαρείς το μωρό σου;;;; Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες τις μανούλες!!

Κι εγώ πε΄ρασα τέτοια φάση άγχους. Έμεινα έγκυος με εξωσωματική αλλά χωρίς δικό μου παράγοντα προβλήματος, θεωρητικά δηλαδή δεν υπήρχε κάτι που να κάνει την κύησή μου πιο επικίνδυνη από άλλες. Επιπλέον ένα μέρος του πρώτο τριμήνου συνέπεσε με περίοδο άνεσης στη δουλειά (είμαι καθηγήτρια αλλά μόνο οι τρεις πρώτες εβδομάδες ήταν σε περίοδο μαθημάτων, μετά ήταν οι εξετάσεις και τα γραφειοκρατικά,  οπότε δεν είχα άγχος αν θα φωνάξω, ή θα φάω καμιά μπάλα στην αυλή κλπ). Γενικά όμως μέχρι να αρχίσω να νιώθω τις κινήσεις του μωρού ήμουν μέσα στην αγωνία. Δεν το είχαμε πεί σχεδόν πουθενά μέχρι να περάσει το τρίμηνο αλλά και μετά θα προτιμούοσα να μην το ξέρει κανένας γιατί φοβόμουν μήπως γίνει κάτι. Λείπαμε διακοπές και ο γιατρός μου δεν θεωρούσε αναγκαίο να κάνω κάθε μήνα υπέρηχο αφού με είδε πριν φύγω κ μετά όταν επέστρεψα, αλλά στο ενδιάμεσο τρωγόμουν μήπως πάω σε κανένα διαγνωστικό για να κάνω υπέρηχο. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο για να το αντιμετωπίσω, απλώς περίμενα. Όταν άρχισε να φάινεται ένα μικρό φούσκωμα στην κοιλιά που κατάλαβα ότι ήταν το μωρό και το καταλάβαινα να κουνιέται, σταμάτησα να ανησυχώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ πε΄ρασα τέτοια φάση άγχους. Έμεινα έγκυος με εξωσωματική αλλά χωρίς δικό μου παράγοντα προβλήματος, θεωρητικά δηλαδή δεν υπήρχε κάτι που να κάνει την κύησή μου πιο επικίνδυνη από άλλες. Επιπλέον ένα μέρος του πρώτο τριμήνου συνέπεσε με περίοδο άνεσης στη δουλειά (είμαι καθηγήτρια αλλά μόνο οι τρεις πρώτες εβδομάδες ήταν σε περίοδο μαθημάτων, μετά ήταν οι εξετάσεις και τα γραφειοκρατικά,  οπότε δεν είχα άγχος αν θα φωνάξω, ή θα φάω καμιά μπάλα στην αυλή κλπ). Γενικά όμως μέχρι να αρχίσω να νιώθω τις κινήσεις του μωρού ήμουν μέσα στην αγωνία. Δεν το είχαμε πεί σχεδόν πουθενά μέχρι να περάσει το τρίμηνο αλλά και μετά θα προτιμούοσα να μην το ξέρει κανένας γιατί φοβόμουν μήπως γίνει κάτι. Λείπαμε διακοπές και ο γιατρός μου δεν θεωρούσε αναγκαίο να κάνω κάθε μήνα υπέρηχο αφού με είδε πριν φύγω κ μετά όταν επέστρεψα, αλλά στο ενδιάμεσο τρωγόμουν μήπως πάω σε κανένα διαγνωστικό για να κάνω υπέρηχο. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο για να το αντιμετωπίσω, απλώς περίμενα. Όταν άρχισε να φάινεται ένα μικρό φούσκωμα στην κοιλιά που κατάλαβα ότι ήταν το μωρό και το καταλάβαινα να κουνιέται, σταμάτησα να ανησυχώ. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με εμένα! Δεν το έχω ανακοινώσει πέρα απο στενούς συγγενείς. Περιμένω πως και πως να περάσει το 1ο τρίμηνο και να καταφέρω να ηρεμήσω ελπίζω!!! Η δουλειά μου έχει ορθοστασία και πολύ καθαριότητα και τακτοποίηση οπότε ποτέ δεν βρισκόμαστε σε χαλαρή περίοδο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Είμαι κι εγώ στο τέλος του πρώτου τριμήνου όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά αλλά οι αγωνίες είναι πολλες!! Ειδικά εξαιτίας μιας προηγουμενης κυησης που δε πήγε καλά από πολυ νωρίς! Δεν ακουσαμε ποτε τη καρδουλα του! Όμως η αγωνία παραμενει ... Αναρωτιέμαι αν έκανα κακο σε αυτή την εγκυμοσύνη στην αρχή αρχή περιπου 5η εβδομάδα ήμουνα που είχα πονους τυπου περιοδου και έβαλα μια φορά θερμοφόρα στη κοιλιά... Με χαλάρωσε πολυ αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργησα κάποιο προβλημα το οποίο φανεί αργότερα... Δεν ήξερα ότι δε κανει.... 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Είμαι κι εγώ στο τέλος του πρώτου τριμήνου όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά αλλά οι αγωνίες είναι πολλες!! Ειδικά εξαιτίας μιας προηγουμενης κυησης που δε πήγε καλά από πολυ νωρίς! Δεν ακουσαμε ποτε τη καρδουλα του! Όμως η αγωνία παραμενει ... Αναρωτιέμαι αν έκανα κακο σε αυτή την εγκυμοσύνη στην αρχή αρχή περιπου 5η εβδομάδα ήμουνα που είχα πονους τυπου περιοδου και έβαλα μια φορά θερμοφόρα στη κοιλιά... Με χαλάρωσε πολυ αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργησα κάποιο προβλημα το οποίο φανεί αργότερα... Δεν ήξερα ότι δε κανει.... 

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Δεν έχω ακούσει ποτέ ότι δεν κάνει η θερμοφορα, πάντως μην αγχώνεσαι δεν νομίζω κ να ισχύει κιόλας αν το άκουσες. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/2/2022 at 10:16 ΜΜ, mama16 είπε:

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Δεν έχω ακούσει ποτέ ότι δεν κάνει η θερμοφορα, πάντως μην αγχώνεσαι δεν νομίζω κ να ισχύει κιόλας αν το άκουσες. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει ποτέ?

Δε τον ρώτησα γιατί ντραπηκα η αλήθεια είναι!! Έχω διαβάσει πως οτιδήποτε προκαλει υπεραιμια δε κανει (εμπλαστρα, θερμαντικες κρέμες)... Δε ξερω αν η θερμοφόρα είναι μέσα σε αυτά.... Έχουμε κάνει και την αυχενικη... Όλα καλα..... Απλά ακόμα με βασανίζει αυτή η απορία!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Δε τον ρώτησα γιατί ντραπηκα η αλήθεια είναι!! Έχω διαβάσει πως οτιδήποτε προκαλει υπεραιμια δε κανει (εμπλαστρα, θερμαντικες κρέμες)... Δε ξερω αν η θερμοφόρα είναι μέσα σε αυτά.... Έχουμε κάνει και την αυχενικη... Όλα καλα..... Απλά ακόμα με βασανίζει αυτή η απορία!!! 

Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, αλλά οτιδήποτε θες να ρωτάς τον γιατρό. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Για αυτό είναι εκεί! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα αγχωθεί για κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη μου.Δεν είχα βάλει κατι πάνω στην κοιλιά κατευθείαν αλλά κοιμομουν με ηλεκτρικη κουβερτα στο φουλ.Το ειχα διαβασει κι εγω μετα κ τοον ρωτησα αλλα γελαγε ο γιατρος μου ειπε κανενα προβλημα και τι να σου πω μια χαρα ειναι το παιδακι μου

Link to comment
Share on other sites

είναι αλήθεια ότι κάνει κακό στο έμβρυο η υπερθέρμανση! 

 

Δεν θα κοιμόμουν με ηλεκτρική κουβέρτα με την καμία, με βάση αυτά που ξέρω.... Annie15  καλύτερα να είσαι σίγουρη και να ρωτήσεις το γιατρό γιατί είναι επικίνδυνη η ζέστη για το έμβρυο και αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, lazariska είπε:

Κι εγώ είχα αγχωθεί για κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη μου.Δεν είχα βάλει κατι πάνω στην κοιλιά κατευθείαν αλλά κοιμομουν με ηλεκτρικη κουβερτα στο φουλ.Το ειχα διαβασει κι εγω μετα κ τοον ρωτησα αλλα γελαγε ο γιατρος μου ειπε κανενα προβλημα και τι να σου πω μια χαρα ειναι το παιδακι μου

Ναι είναι πολυ παρομοιο... Αχ να σαι καλά!!Ξυπνάνε τόσες αγωνίες σε αυτή τη φάση και μετά διαβάζεις κάτι και γίνεται χειρότερο!! Να το χαίρεσαι και να είναι παντα γερό!! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, αλλά οτιδήποτε θες να ρωτάς τον γιατρό. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Για αυτό είναι εκεί! :)

Ναι βέβαια... Γι αυτό είναι εκεί.... Δίκιο έχεις αλλά είναι τόσα μα τόσα πολλα .... Που ώρες ώρες νιώθω χαζη.... Και νομίζω και οι ερωτήσεις μου είναι χαζές! Ίσως και όχι όμως... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Ναι βέβαια... Γι αυτό είναι εκεί.... Δίκιο έχεις αλλά είναι τόσα μα τόσα πολλα .... Που ώρες ώρες νιώθω χαζη.... Και νομίζω και οι ερωτήσεις μου είναι χαζές! Ίσως και όχι όμως... 

Μην το βλέπεις έτσι, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, ιδιαίτερα όταν αφορά τα παιδιά μας...

Πάντως σε καταλαβαίνω.. Απ' τη στιγμή της εγκυμοσύνης κ έπειτα πάντα αγχωνόμαστε για όλα.. Έτσι είναι οι γονείς!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδια ... Μια λογική φωνή.... Ο άντρας μου πηγαινοντας στη δουλειά... Είδε ένα σκυλάκι στη μέση του δρόμου και το έπιασε να το παει στην άκρη για να μη το πατήσουν τα αυτοκίνητα το καημένο! Και καλά έκανε.... Αυτή του η κίνηση ήταν τρυφερή και το καλό της υπόθεσης... Από την άλλη εγώ φρικαρω με όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη.... Αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι δυνατόν με αυτή τη κίνηση να μεταφέρει σε εμάς (στο έμβρυο δλδ) μικρόβια ποη ίσως το  βλάψουν.... Υπερβολή μου ακουγεται... Μήπως και ξέρουμε με όλους όσους συναναστρεφομαστε τις ακριβεις κινήσεις τους....αλλα από την άλλη με πιάνει ανησυχία για όλα..... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Ρε παιδια ... Μια λογική φωνή.... Ο άντρας μου πηγαινοντας στη δουλειά... Είδε ένα σκυλάκι στη μέση του δρόμου και το έπιασε να το παει στην άκρη για να μη το πατήσουν τα αυτοκίνητα το καημένο! Και καλά έκανε.... Αυτή του η κίνηση ήταν τρυφερή και το καλό της υπόθεσης... Από την άλλη εγώ φρικαρω με όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη.... Αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι δυνατόν με αυτή τη κίνηση να μεταφέρει σε εμάς (στο έμβρυο δλδ) μικρόβια ποη ίσως το  βλάψουν.... Υπερβολή μου ακουγεται... Μήπως και ξέρουμε με όλους όσους συναναστρεφομαστε τις ακριβεις κινήσεις τους....αλλα από την άλλη με πιάνει ανησυχία για όλα..... 

ειναι καπως υπερβολικο να το σκεφτεσαι

παρα πολλες οικογενειες εχουν κατοικιδια πριν τα παιδια

θα μου πεις αυτο ηταν αδεσποτο,κ παλι,καποια στιγμη δ επλυνε τα χερια του;ηρθε κ σε επιασε κατευθειαν;που κ παλι τι να παθεις απο το αγγιγμα

νομιζω οι ασθενειες που κολλας απο ζωα ειναι συγκεκριμενες.κ θελει παραπανω επαφη

ουτε ολες ειναι επικινδυνες για τον ανθρωπο,η τα εμβρυα σε κυηση

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου καλημέρα,  αν αισθάνεσαι ότι σε καταβάλλουν τα συναισθήματα (όποια συναισθήματα) ψάξε στο ίντερνετ τι είναι το tapping.

 

Το σύστημά στο σώμα μας που ενεργοποιείται από αυτά τα συναισθήματα  μπορούμε να το ελέγξουμε με απλές κινήσεις επάνω στο σώμα μας. 

Το tapping  είναι πχ ενα απλο ταπ ταπ επαναλαμβανόμενα   3-4χ  διαδοχικά, στην σειρά σε διάφορα σημεία του προσώπου στους ώμους στην κλείδα επάνω στο δέρμα,  απλά με το δάχτυλό μας να ακουστεί ταπ ταπ  (tap) κυρίως επάνω και στα κόκκαλα, είναι μάλλον κάτι που περνάει στο νευρικό σύστημα ως μήνυμα. 

 

Ξαφνικά θα νιώσεις να σταματάει η βιοχημική αντίδραση που σε καταβάλλει. 

 

Αντίστοιχα υπάρχει κάτι άλλο που βρήκα πρόσφατα,  αφορά το να  ανοιγοκλείσεις 10χ γρήγορα τα μάτια σου διαδοχικά. 

Πάλι ενεργοποιεί /απενεργοποιεί αυτή την ακολουθία που ηρεμεί το σύστημα. 

Είναι νευρολογικά τρίκ αυτά, έχουν να κάνουν με το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος. 

Τώρα τελευταία αρχίζουν και τα διαδίδουν περισσότερο και νευρολόγοι. 

 

Επειδή οι ορμόνες μας τρελλαίνουν και στην εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς και μετά ( εμένα αρκετά και μετά, ενώ πριν δεν είχα τέτοιες διακυμάνσεις τόσο πολύ, είναι και το άγχος της μητρότητας κλπ),  βοηθάει να τα ξέρουμε αυτά. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα !

Είπαμε να ξεκινήσουμε τον Γενάρη με τον σύντροφο μ για μπεμπέ !!φεβρουαριο άφαντη η περίοδος ..ελαφρυα συμπτώματα ..θετικό τεστ εγκυμοσύνης .πρώτο ραντεβού με την  γυναικολόγο (πολύ αυστηρή )όλα καλά !!αλλα είναι πολύ νωρίς ..Είμαι τώρα 6 εβδομάδων κ 3 ημερών .όλες οι εξετασεις είναι σούπερ ,συμπτώματα πολύ ήπια ..Είμαι πολύ χαρούμενη γτ είμαι από τις τυχερές που έγινε γρήγορα και το ήθελα από παντα !Ωστοσο , έχω πολύ άγχος ,πολύ φόβο ..Σε μια βδομάδα έχω ραντεβού με την γιατρό κ φοβάμαι ότι κάτι δεν θα πάει Καλααα!

αλλη σαν κ εμένα με τις ίδιες ανησυχίες ;!!!😂🫶🏻❤️

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...