Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έξω απο την τάξη


Recommended Posts

Η δασκάλα μας, λόγω εγκυμοσύνης, έχει άδεια και πλέον δεν έρχεται στο σχολείο.

Εϊμασταν όλοι οι γονείς πολλοί ευχαριστημένοι και εγώ ιδιαίτερα παρακολουθώντας και τον τρόπο διδασκαλίας της αλλά και την συμπεριφορά της απέναντι στα παιδιά.

Τώρα που έφυγε την αντικατέστησε νέα δασκάλα, και λόγω του ότι προφανώς είναι ωρομίσθια, δεν κάνει στα παιδιά μάθημα όλες τις ώρες.

Τη μελέτη του περιβάλλοντος, την κάνουν με άλλον δάσκαλο και το μάθημα ΕΖ (ευέλικτη ζώνη), το κάνουν με την γυμνάστρια!! :roll::roll:

 

Ασχετα, από το ότι δεν θεωρώ ότι την ώρα αυτή θα έπρεπε να την κάνουν με την γυμνάστρια, δεν θα σταθώ σ'αυτό.

Την προηγούμενη εβδομάδα, ήρθε ο μικρός στο σπίτι, λέγοντας μας, ότι η γυμνάστρια, τον έβγαλε από την τάξη, λέγοντας του ότι κάνει φασαρία.

Τον ρώτησα λεπτομέρειες και μου επιβεβαίωσε ότι η πόρτα ήταν κλειστή και εκείνος έξω από την πόρτα!!!!!!!!

Σοκαρίστηκα!!!Φυσικά τον ρώτησα και για την φασαρία, λέγοντας του ότι δεν έπρεπε να κάνει, και μου είπε ότι γελούσαν και άλλα παιδιά.

Ο γιος μου, γενικά δεν είναι φασαριόζος, αλλά και να ήταν θεωρώ άκρως απαράδεκτο να τον βγάλουν από την τάξη!!!

Μα, είναι πρώτη δημοτικού και το μάθημα΄δεν ήταν κάν μάθημα. Ήταν ελεύθερη ώρα, που κάνανε διάφορα πράγματα!!!!

 

Συζήτησα με τον άντρα μου, και λόγω του ότι δεν ήθελε να πιάσει την γυμνάστρια, προτίμησε να μιλήσει με τον διευθυντή, τον οποίον γνωρίζει.

Ο διευθυντής δήλωσε κατηγορηματικά ότι ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΤΑΞΗ. Ακόμα κι αν είναι της έκτης δημοτικού.

 

Να προσθέσω οτι η συγκεκριμένη απαράδεκτη γυμνάστρια, είπε στον γιο μου, παλιότερα που αντί για γυμναστική, λόγω καιρού ζωγράφισαν αθλητικά θέματα, ότι δεν της άρεσε η ζωγραφιά του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :?:?:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Επιπροσθέτως, μια φίλη μου, που η κόρη της και ο γιος της είναι στο ίδιο σχολείο, μου είπε ότι η γυμνάστρια αποκάλεσε τον γιο της κοπέλας"χοντρό"!!!! :shock::shock::shock:

 

Ελπίζω να μην ξανασυμβεί το συγκεκριμένο περιστατικό για κανένα παιδί, γιατί εκτός από απαράδεκτο, μπορεί να είναι και επικίνδυνο για ένα παιδί που μένει μόνο του σε έναν άδειο διαδρομο!!!! :(

θα έπρεπε τελικά οι άνθρωποι που μπαίνουν σε ένα σχολείο, να περνούνε διάφορα τεστ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:shock: μα πάει καλά η γυναίκα;;;

 

και καλά... ο διευθυντης, σας είπε πως υπάρχει απαγόρευση...

για το συγκεκριμένο περιστατικό τι σας είπε;;;

της έκανε σύσταση; παρατήρηση;; κάτι τεσπα;;;

 

αν είναι δυνατόν...

παιδαγωγοί σου λέει μετά... :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής, μας είπε ότι θα την ενημερώσει και θα της κάνει σύσταση.

Δεν είναι και πολύ αυστηρός οπότε νομίζω ότι θα της το είπε λίγο "χαλαρά"!!!

Όπως και να της το είπε, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καταλάβει, ότι στις απερισκεψίες που κάνει, εμείς αντιδρούμε και δεν τα δεχόμαστε παθητικά!!!!

Αλλά είναι να απορείς!!!! :roll::roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με την πρωτη ευκαιρία θα της μίλαγα και μάλιστα σε έντονο ύφος...

 

ο γιός σου πως το πήρε;;; τον πείραξε; :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο μικρός στενοχωρήθηκε. Και από ότι καταλαβα πρέπει να αιφνιδιαστηκε και να ψιλοσοκαρίστηκε μια που δεν του είχε ξανασυμβεί και του φάνηκε περίεργο.

"Στην δεύτερη φορά που χτύπησα μαμά την πόρτα με άφησε η κυρία να μπώ". :(:(

Όταν μου το είπε το παιδί, αν την είχα μπροστά μου, θα την ξεμάλλιαζα!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Στην δεύτερη φορά που χτύπησα μαμά την πόρτα με άφησε η κυρία να μπώ". :(:(
άντε να μην πω τίποτε πρωινιάτικο..... :mad::mad::mad::(:(:(

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αχαρακτήριστη είναι!!! :evil::evil: Έλα Παναγία μου!!! Αν δεν μπορείς κυρά μου να φερθείς σωστά σε μικρά παιδάκια, κάνε κάτι άλλο στη ζωή σου!! Άκου να το βγάλει από την τάξη!! Και είπε και το άλλο παιδάκι "χοντρό". Είναι πολύ απαίσια!! :evil: Συγχύστηκα :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου το είπε το παιδί, αν την είχα μπροστά μου, θα την ξεμάλλιαζα!!!

mata,Εγώ θα επιδιωκα να βρεθώ μπροστά της,όχι για να την ξεμαλλιάσω αλλά για να της ξεκαθαρίσω ότι δε θα υπάρξει επόμενη φορά με τέτοιου είδους συμπεριφορά απο μέρους της.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μενει παιδι χωρις εποπτεια, ποσο μαλλον στο διαδρομο. Απαγορευεται να βγαινει παιδι απο την ταξη. Κανονικα πρεπει να υπαρχει ενα χαλακι σε καποια γωνια της ταξης που να ειναι σαν βιβλιοθηκη και να ζητειται απο το παιδι με ωραιο τροπο να καθισει εκει 5 λεπτα και να ηρεμησει. Αν ειναι η πρωτη φορα καιτο παιδι ζητησει συγγνωμη και παραδεχτει το λαθος του το επιβραβευουμε. Αν οχι πηγαινει στη θεσουλα και μετα απο 5 λεπτα το πλησιαζουμε του εξηγουμε οτι το αγαπαμε αλλα μια τετοια συμπεριφορα δεν ειναι αποδεκτη, το αγκαλιαζουμε και καθεται στο θρανιο του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όντως είναι αχαρακτήριστη.

Εκτός του ότι στενοχωρήθηκα που είδα ότι το παιδί στενοχωρήθηκε κι εκείνο με όλο αυτό, από την άλλη, ένοιωσα και μια ανησυχία, που το παιδί, βρέθηκε ξαφνικά σε έναν άδειο διάδρομο μόνο του.

Το πιο κουφό όλων ξέρετε πιο είναι;Ότι μια γνωστή μου την γνωρίζει, και την ρώτησε αν ξέρει τον γιο μου.

Ναι, είπε εκείνη, είναι ήσυχος και συνεσταλμένος!!!!Φανταστείτε δηλαδή, να είχε αντίθετη γνώμη!!!!

 

Kel, μάλλον αυτά όλα είναι οι κατάλληλες μεθόδοι, αλλά για ανθρώπους και εκπαιδευτικούς με νοημοσύνη. Η συγκεκριμένη μάλλον πέρα από γυμναστική, δεν γνωρίζει τίποτα άλλο. Και πολύ κακώς που μπαίνει έστω και για το μάθημα της ΕΖ, στην τάξη. Αν ήταν κατάλληλη, ούτε λόγος, αλλά έτσι που την βλέπω.... :roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να πράξω βήμα βήμα.

Εάν δώ ότι κάνει οτιδήποτε άλλο που θεωρώ ανάρμοστο ή υπερβολικό..........μαύρο φίδι που την έφαγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:

 

Όσο για την ποιότητα των εκπαιδευτικών, υπάρχουν άνθρωποι άπιαστοι και στην μέθοδο διδασκαλίας τους, αλλά και στην συμπεριφορά τους.

Έχουμε την τύχη να έχουμε συναντήσει μέσα από τα γραπτά τους, κάποιους από αυτούς και εδώ στο φόρουμ!

Και ορισμένοι άλλοι που δεν είναι ούτε για να βόσκουν πρόβατα. :roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειδες τις ερωτησεις των παιδαγωγικων ? :lol:

 

 

 

Υποτιθεται ομως οτι εκπαιδευονται με παιδαγωγικα που εχουν ως κοινη γραμμη οτι πανω απ'ολα ειναι το συμφερον των παιδιων.

Πως τα διαβαζουν για να δωσουν εξετασεις και μετα στην πραξη τα ξεχνουν? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν τετοια περιστατικα να μην τα αφηνετε στην καλη θεληση των διευθυντων. Ως γονεις πρεπει να υπαρχει στο σχολειο σας συλλογος και θα μπορουσατε να θεσετε το θεμα εκει ή/και αν συνεχίζονται αυτα τα φαινόμενα να μιλησετε με το διευθυντη πρωτοβαθμιας ή τον σχολικό σύμβουλο του σχολειου. Εαν το έκανε, θα το ξανακάνει είτε στο ίδιο το παιδι είτε σε άλλα.

Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να αφηνουμε τετοιους ανθρωπους οχι να διδασκουν αλλά να βρίσκονται κοντα στα παιδια. Τι ειδους μοντελα συμπεριφορας τι δειχνουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί προέκυψε και στο δικό μας (ιδιωτικό) σχολείο.

 

Ο γιος μου (παει δευτερα) ψιλοτσακωνόντουσαν με την κόρη μου (παει πρώτη) και κάποια στιγμή της λέει "και σε ειδα που σε εβγαλε η δασκάλα εξω από την τάξη εχθές", κι εκεινη προσπαθούσε να δικαιολογηθεί, οπότε άρχισα διακριτικά τις ερωτήσεις κι εμαθα ότι ειναι γενική τακτική του σχολείου (το έκαναν και περσυ που ο γιος μου ήταν πρωτη, απλά ο γιος μου ειναι ησυχος και δεν ειχε βγει ποτε, οπότε δεν μου ειχε τυχει να συζητηθεί στο σπιτι), τα παιδιά τα βγάζουν εξω στον διάδρομο, υποτίθεται να κατσουν σε μια καρέκλα, όμως ενας συμμαθητής της κόρης μου πήγε να φύγει και τον σταμάτησε η συνοδός ενός σχολικού, αφού ειχε βγει έξω απ την πόρτα του σχολείου. Επίσης από συζητηση με τα παιδιά μου καταλαβα ότι ειναι σχεδον καθημερινή πρακτική για τα ζωηρά παιδιά!

Δεν εστιάζω στα δικά μου παιδιά, αλλά πραγματικά απορώ πώς αυτό το "μέτρο" θα συνετίσει τα -ας τα πούμε- άτακτα παιδιά και αναρωτιέμαι γιατί το επαναλαμβάνουν, αφού δε φαινεται να εχει αποτέλεσμα! Εχω εκνευριστεί παρα πολύ, αλλά πριν παω στο σχολείο οργισμένη και γίνουμε μπαχαλο, ειπα να μαζεψω πληροφορίες και γνωμες. Είμαι υπερβολική???

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικοί είμαστε έτσι κι αλλιώς με τα παιδιά μας. Ειδικά όταν συμβαίνουν πράγματα που δεν εγκρίνουμε ενώ πληρώνουμε για να προσφέρουμε το καλύτερο.

Αν δεν είχα παιδιά μάλλον θα σου έλεγα "γιατί δεν έψαξες πρώτα το σχολείο για να δεις αν συμφωνείς με τις μεθόδους του;". Επειδή όμως ξέρω πως κανένα σχολείο δεν "διαφημίζει" αμφιλεγόμενες μεθόδους, κατανοώ πως σου ήρθε κεραμίδα.

Σίγουρα δεν χάνεις κάτι με μια βόλτα από εκεί.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εστιάζω στα δικά μου παιδιά, αλλά πραγματικά απορώ πώς αυτό το "μέτρο" θα συνετίσει τα -ας τα πούμε- άτακτα παιδιά και αναρωτιέμαι γιατί το επαναλαμβάνουν, αφού δε φαινεται να εχει αποτέλεσμα! Εχω εκνευριστεί παρα πολύ, αλλά πριν παω στο σχολείο οργισμένη και γίνουμε μπαχαλο, ειπα να μαζεψω πληροφορίες και γνωμες. Είμαι υπερβολική???

 

Εμάς (ιδιωτικό επίσης) τα στέλνουν στο διευθυντή, ο οποίος τους μιλάει για λίγο, τους κερνάει και κανένα μπισκοτάκι και μετά επιστρέφουν. Σίγουρα δείχνει μία αδυναμία της δασκάλας να επιβάλει την τάξη, αλλά δεν το βρίσκω υπερβολικό, αν η δασκάλα θέλει να αποφορτίσει μία κατάσταση την τάξη. Για έναν περίεργο λόγο, τα παιδιά το αντιμετωπίζουν πολύ απαξιωτικά (ο τάδε σήμερα πήγε στο διευθυντή), αν και ξέρουν ότι δεν είναι τίποτα φοβερό (έχει πάει ο μικρός μου μία φορά και μας το έχει διηγηθεί με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες).

 

Τι να πω? Μήπως παραασχολούμαστε με τον τρόπο που κάποιος δάσκαλος χειρίζεται την τάξη του?

 

Τώρα βέβαια zouzoynel, αν είναι θέμα ασφάλειας, πάω πάσο. Αυτό θα με ενοχλούσε περισσότερο. Εμάς το σχολείο φυλάσσεται, δεν μπορούν να βγουν τα παιδιά έξω. Επίσης, όπως σου είπα, δεν κάθονται έξω από την πόρτα, ούτε τριγυρνάνε ασκόπως, πηγαίνουν στο γραφείο του διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί προέκυψε και στο δικό μας (ιδιωτικό) σχολείο.

 

Ο γιος μου (παει δευτερα) ψιλοτσακωνόντουσαν με την κόρη μου (παει πρώτη) και κάποια στιγμή της λέει "και σε ειδα που σε εβγαλε η δασκάλα εξω από την τάξη εχθές", κι εκεινη προσπαθούσε να δικαιολογηθεί, οπότε άρχισα διακριτικά τις ερωτήσεις κι εμαθα ότι ειναι γενική τακτική του σχολείου (το έκαναν και περσυ που ο γιος μου ήταν πρωτη, απλά ο γιος μου ειναι ησυχος και δεν ειχε βγει ποτε, οπότε δεν μου ειχε τυχει να συζητηθεί στο σπιτι), τα παιδιά τα βγάζουν εξω στον διάδρομο, υποτίθεται να κατσουν σε μια καρέκλα, όμως ενας συμμαθητής της κόρης μου πήγε να φύγει και τον σταμάτησε η συνοδός ενός σχολικού, αφού ειχε βγει έξω απ την πόρτα του σχολείου. Επίσης από συζητηση με τα παιδιά μου καταλαβα ότι ειναι σχεδον καθημερινή πρακτική για τα ζωηρά παιδιά!

Δεν εστιάζω στα δικά μου παιδιά, αλλά πραγματικά απορώ πώς αυτό το "μέτρο" θα συνετίσει τα -ας τα πούμε- άτακτα παιδιά και αναρωτιέμαι γιατί το επαναλαμβάνουν, αφού δε φαινεται να εχει αποτέλεσμα! Εχω εκνευριστεί παρα πολύ, αλλά πριν παω στο σχολείο οργισμένη και γίνουμε μπαχαλο, ειπα να μαζεψω πληροφορίες και γνωμες. Είμαι υπερβολική???

 

Εμένα πιο πολύ με ανησύχησε το ότι ένα παιδί μπορεί να βγει έξω από το σχολείο παρά έξω από την τάξη. Σε ότι αφορά την μεθοδολογία που χρησιμοποιεί το σχολείο για να συνετίσει τα ζωηρά παιδιά αυτό μπορείς να το συζητήσεις. Π.χ. σε κάποιες τάξεις υπάρχει το θρανίο της σκέψης, πρέπει να δεις σε πρώτο χρόνο τι μεθόδους εφαρμόζουν, το κατά πόσο συμφωνείς ή διαφωνείς αυτό είναι άλλο θέμα.

Όπως σου έγραψα ήδη το να μπορεί να φύγει ένα παιδί από το σχολείο όμως που υποτίθεται η πόρτα είναι κλειδωμένη ναι αυτό θα με ανησυχούσε πολύ!

Πήγαινε και κάνε μία κουβέντα με την δασκάλα και δες και τι παίζει γιατί για την έβγαλε έξω κάποιο θέμα θα υπήρξε.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς (ιδιωτικό επίσης) τα στέλνουν στο διευθυντή, ο οποίος τους μιλάει για λίγο, τους κερνάει και κανένα μπισκοτάκι και μετά επιστρέφουν. Σίγουρα δείχνει μία αδυναμία της δασκάλας να επιβάλει την τάξη, αλλά δεν το βρίσκω υπερβολικό, αν η δασκάλα θέλει να αποφορτίσει μία κατάσταση την τάξη. Για έναν περίεργο λόγο, τα παιδιά το αντιμετωπίζουν πολύ απαξιωτικά (ο τάδε σήμερα πήγε στο διευθυντή), αν και ξέρουν ότι δεν είναι τίποτα φοβερό (έχει πάει ο μικρός μου μία φορά και μας το έχει διηγηθεί με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες).

 

Τι να πω? Μήπως παραασχολούμαστε με τον τρόπο που κάποιος δάσκαλος χειρίζεται την τάξη του?

 

Τώρα βέβαια zouzoynel, αν είναι θέμα ασφάλειας, πάω πάσο. Αυτό θα με ενοχλούσε περισσότερο. Εμάς το σχολείο φυλάσσεται, δεν μπορούν να βγουν τα παιδιά έξω. Επίσης, όπως σου είπα, δεν κάθονται έξω από την πόρτα, ούτε τριγυρνάνε ασκόπως, πηγαίνουν στο γραφείο του διευθυντή.

 

sorry για το off topic, αλλά ο μικρός μου γιος που είναι γλυκαντζής νομίζω ότι θα δημιουργούσε προβλήματα από το πουθενά για να τον πάνε στο Διευθυντή! :D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που την ανησύχησε, ήταν το να βγει το παιδί έξω απ το σχολείο. Εμένα αυτό θα με ενοχλούσε. Το οτι επιλέγεται μια μέθοδος "τιμωρίας" χωρίς πρώτα να έχει αποδειχθεί ασφαλής.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΑ ότι το ειχα ψαξει το θεμα του σχολείου, σ' αυτό που κατέληξα διαφημιζαν ότι στο επικεντρο ειναι το παιδί και ο ψυχισμός του και δευτερευόντως το μαθησιακό κομμάτι, αλλά όσο περναει ο καιρός, απογοητεύομαι.

Στον διευθυντή στέλνουν και σε μας τους ζωηρούς μαθητές. Και θέση τους αλλάζουν και στο τελευταιο θρανίο τους βαζουν για λίγο (ειχα ανοιξει μαλιστα σχετικό thread στο παρελθόν) αλλά αυτή η μέθοδος "εξω από την τάξη" με ξεπερνάει. Παιδάκια 6-7-8 χρονών στον διαδρομο, χωρίς επιτήρηση, μου φαίνεται ανήκουστο! Και αν κάποιο πεσει απ τις σκάλες και χτυπήσει ποιος θα το καταλάβει? Και να που το άλλο πήγε να φύγει εκτός σχολείου.

Απ' ό,τι κατάλαβα δεν ειναι τακτική μιας δασκάλας μόνο, το εκανε και η περσυνή δασκάλα της πρωτης, και η φετινη της πρώτης και η φετινή της δευτερας, άρα ειναι οδηγία -ας το πουμε έτσι- του σχολείου. Μάλλον θα τα ακουσει η διευθυντρια μια και καλή.

:mad:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...