Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

Το φάρμακο είναι το cytotec.στις οδηγίες γράφει απαγορεύεται στον θηλασμό.

μιλησαμε την παιδίατρο(που είναι υπέρ του θηλασμού)κ μου προτεινε το site e-lactancia το ίδιο μου είπαν κ οι μαίες απτα μαθήματα ανώδυνου τοκετού.

Στο site βγάζει το φάρμακο ακίνδυνο.

Η παιδίατρος μου είπε ότι ακολουθούμε το συγκεκριμένο site γτ είναι καλά ενημερωμένο.

Το στήθος μου έχει σταματήσει να πρήζεται από καιρό.κανει 2-3 θηλασμους την μέρα.

 

Ακολούθησε τις οδηγίες της παιδιάτρου σου και το e-lactancia, οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν από θηλασμό. Όταν γέννησα το τρίτο μου παιδί, επειδή ήξερα την διευθύντρια της παιδιατρικής στο νοσοκομείο και είχε έρθει να με δει, είχα παρακολουθήσει έναν αρκετά αστείο (εκ των υστέρων) διάλογό της με τον μαιευτήρα που είχε βάρδια, όπου του εξηγούσε ότι τα παυσίπονα που μου αρνούνταν επειδή θήλαζα ήταν απόλυτα ασφαλή, ενώ αυτά που ήθελε να μου δώσει ως καλύτερη εναλλακτική όχι. Η δική του εκτίμηση ήταν απλά "ισχυρότερο = πιο επικίνδυνο" και δεν έστεκε. Για θηλασμό, μην μπλέκεις άλλες ειδικότητες, μόνο παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ακολούθησε τις οδηγίες της παιδιάτρου σου και το e-lactancia, οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν από θηλασμό. Όταν γέννησα το τρίτο μου παιδί, επειδή ήξερα την διευθύντρια της παιδιατρικής στο νοσοκομείο και είχε έρθει να με δει, είχα παρακολουθήσει έναν αρκετά αστείο (εκ των υστέρων) διάλογό της με τον μαιευτήρα που είχε βάρδια, όπου του εξηγούσε ότι τα παυσίπονα που μου αρνούνταν επειδή θήλαζα ήταν απόλυτα ασφαλή, ενώ αυτά που ήθελε να μου δώσει ως καλύτερη εναλλακτική όχι. Η δική του εκτίμηση ήταν απλά "ισχυρότερο = πιο επικίνδυνο" και δεν έστεκε. Για θηλασμό, μην μπλέκεις άλλες ειδικότητες, μόνο παιδίατρο. 

Εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο να μου πει τι φάρμακα θα πάρω για να μιλησω με την παιδίατρο κ αυτός μου είπε την γνώμη του (ότι είναι βαριά φάρμακα κ απαγορεύεται να θηλάσω)

Τεσπά, αύριο είναι η μέρα...

Μακάρι να περάσει σαν μια βαριά περίοδος

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lele_ είπε:

Εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο να μου πει τι φάρμακα θα πάρω για να μιλησω με την παιδίατρο κ αυτός μου είπε την γνώμη του (ότι είναι βαριά φάρμακα κ απαγορεύεται να θηλάσω)

Τεσπά, αύριο είναι η μέρα...

Μακάρι να περάσει σαν μια βαριά περίοδος

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλη δυναμη σου ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 1:41 ΠΜ, e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Αρχικά εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα. Έπειτα, πάνω από 6.000 μονάδες η χοριακη πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 4 μέρες περίπου. Ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Ο γιατρός σου, όταν έκανε την πρώτη μέτρηση, σού είπε να κάνεις την επόμενη μετά από 2 μέρες ή εσύ το υπέθεσες; το καλύτερο θα ήταν να κάνεις πχ Δευτέρα τη μία και Παρασκευή την άλλη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/6/2019 at 1:41 ΠΜ, e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Κορίτσι παρανοϊκή δεν ακούγεσαι έχεις το άγχος σου και είναι κατανοητό. Η χοριακή σε τέτοια νούμερα δεν διπλασιάζεται σε τοσες λίγες μέρες. Το μαξ σε φυσιολογική εγκυμοσύνη με ένα έμβρυο είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στις 300.000 κοντά στις 11 12 εβδομάδες. Νομίζω αυτό που απασχολεί τον γιατρό σου είναι ότι μια τέτοια τιμή που έχεις αντιστοιχεί σε καρδιακή λειτουργία και ορατό (ένα) έμβρυο για αυτό και τον βλέπεις μετρημένο και πάει με ποσοστά. Μπορείς να κάνεις σε οποιονδήποτε άλλον γιατρό υπέρηχο για να πάρεις απαντήσεις γιατί έχουν περάσει και μερες από τον πρώτο. Καλή επιτυχία και εύχομαι θετικό αποτέλεσμα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 1:41 ΠΜ, e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

 

Γεια σου κοριτσι, γενικα η μετρηση της χοριακης απο μια εβδομαδα κυησης και μετα (πχ 7η-8η) δεν ειναι ενδειξη απο μονη της οτι ολα κυλουν καλα η οτι κατι δεν παει καλα. Γιατι ακριβως οι τιμες παιζουν παρα πολυ και δεν υπαρχει "σωστη και λαθος" αυξηση για να κρινουμε. Ο κυκλος σου ειναι σταθερος? Γενικα οι γιατροι δινουν ενα περιθωριο να ακουστει καρδια μεχρι 8η-9η εβδομαδα (μηπως εχει γινει καθυστερημενη συλληψη) αλλα μετα απο κει δεν εχει νοημα να περιμενετε αλλο. Ζητα και μια 2η γνωμη. Ο σακος τι ηλικια κυησης δειχνει? Εμβρυο φαινεται? 

Σου ευχομαι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 1:41 ΠΜ, e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Αν έκανες ενδοκολπικό υπέρηχο και δεν είδατε παλμό, πήγαινε άμεσα σε ένα νοσοκομείο και ζήτησε να επαναληφθεί ο υπέρηχος, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι, με τις τιμές που λες και 7 εβδομάδες, ή κάτι δεν πάει καλά, ή (πολύ πιθανό δυστυχώς και αυτό) ο ίδιος ο γιατρός δεν είναι σε θέση να κάνει σωστό υπέρηχο, λόγω απειρίας ή πολύ κακού εξοπλισμού στο ιατρείο του. Αλλά δεν μπορείς να περιμένεις, απλά πήγαινε σε ένα από τα μεγάλα νοσοκομεία και κάνε έναν υπέρηχο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμενα. Βάση ΤΕΡ εχθές που έκανα υπερηχογραφημα ήμουν 7w 0d. Το έμβρυο υπάρχει αλλά δεν εντοπίστηκε καρδιακή λειτουργία.  Σπαραξε η καρδιά μου. Έχω ήδη 2 παλινδρομες και αυτή θα είναι η τρίτη. Τα γνωστά. ..να περιμένουμε 1 εβδομάδα ακόμα μήπως η σύλληψη έγινε αργότερα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από καριοτυπο και έχω ευλογηθει με 2 υγιή παιδιά. Όλα δείχνουν φυσιολογικά. ..αλλα....???!!!! Περιμένοντας να περάσει η βασανιστική εβδομάδα εάν και περιμένω το χειρότερο μέσα μου τρέφω μια ελπίδα ότι ίσως και να ακούσω τον υπέροχο ήχο της καρδουλας. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα η έχει ακούσει περίπτωση που οι ημερομηνίες να έχουν πέσει έξω. ? Ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο είχε σκαμπανεβασματα από 25 ημέρες μέχρι 35.

Link to comment
Share on other sites

Just now, BEBA160A είπε:

Γειά σας κι από εμενα. Βάση ΤΕΡ εχθές που έκανα υπερηχογραφημα ήμουν 7w 0d. Το έμβρυο υπάρχει αλλά δεν εντοπίστηκε καρδιακή λειτουργία.  Σπαραξε η καρδιά μου. Έχω ήδη 2 παλινδρομες και αυτή θα είναι η τρίτη. Τα γνωστά. ..να περιμένουμε 1 εβδομάδα ακόμα μήπως η σύλληψη έγινε αργότερα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από καριοτυπο και έχω ευλογηθει με 2 υγιή παιδιά. Όλα δείχνουν φυσιολογικά. ..αλλα....???!!!! Περιμένοντας να περάσει η βασανιστική εβδομάδα εάν και περιμένω το χειρότερο μέσα μου τρέφω μια ελπίδα ότι ίσως και να ακούσω τον υπέροχο ήχο της καρδουλας. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα η έχει ακούσει περίπτωση που οι ημερομηνίες να έχουν πέσει έξω. ? Ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο είχε σκαμπανεβασματα από 25 ημέρες μέχρι 35.

Με τετοιο κυκλο ολα να τα περιμενεισ..κ μ αυτο κ μονο που λεσ με κανεισ να αισιπδοξω πωσ ολα θα πανε καλα τελικα..

Πραγματικα σου ευχομαο απο καρδιασ να ακουσετε την καρδουλα του...

Εμενα στην αυχενικη παντωσ φανηκε πωσ ηταν το εμβρυο 4 μερεσ μικροτερο!!!κ ειχε δικιο η γιατροσ..

.εγω ηξερα ποτε ειχαμε επαφη στισ γονιμεσ μερεσ  κ επιβαβαιωθηκε πωσ ηταν καθυστερημενη η συλληψη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, BEBA160A είπε:

Γειά σας κι από εμενα. Βάση ΤΕΡ εχθές που έκανα υπερηχογραφημα ήμουν 7w 0d. Το έμβρυο υπάρχει αλλά δεν εντοπίστηκε καρδιακή λειτουργία.  Σπαραξε η καρδιά μου. Έχω ήδη 2 παλινδρομες και αυτή θα είναι η τρίτη. Τα γνωστά. ..να περιμένουμε 1 εβδομάδα ακόμα μήπως η σύλληψη έγινε αργότερα. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από καριοτυπο και έχω ευλογηθει με 2 υγιή παιδιά. Όλα δείχνουν φυσιολογικά. ..αλλα....???!!!! Περιμένοντας να περάσει η βασανιστική εβδομάδα εάν και περιμένω το χειρότερο μέσα μου τρέφω μια ελπίδα ότι ίσως και να ακούσω τον υπέροχο ήχο της καρδουλας. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα η έχει ακούσει περίπτωση που οι ημερομηνίες να έχουν πέσει έξω. ? Ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο είχε σκαμπανεβασματα από 25 ημέρες μέχρι 35.

Τι να σου πω κοπέλα μου... Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δεν μπορείς να κάνεις κάτι... Μόνο να περιμένεις και να κάνεις θετικές σκέψεις! Ξέρω πολύ καλά πως νιώθεις γιατί έχω περάσει κι εγώ διάφορα τα τελευταία 3 χρόνια... Είναι πολύ θετικό πάντως που λες ότι έχεις άστατο κύκλο. Άλλο 25 και άλλο 35 μέρες. Εξάλλου έχω ακούσει από κοπέλα ότι δεν άκουγε καρδιά μέχρι την 9η εβδομάδα και τελικά όλα καλά. Εύχομαι σε μια εβδομάδα που θα πας στον γιατρό να μας πεις τα ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εψαχνα απο καπου να πιαστω.Δυστυχώς τα νέα είναι άσχημα. Άλλη μια παλινδρόμη κύηση. Προς το παρόν αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της..η αποβολή έχει ήδη αρχίσει. Εύχομαι στις μανούλες υγεία στα παιδάκια  τους και στις μέλλουσες μανούλες όλα να πάνε κατ ευχήν. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, BEBA160A είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εψαχνα απο καπου να πιαστω.Δυστυχώς τα νέα είναι άσχημα. Άλλη μια παλινδρόμη κύηση. Προς το παρόν αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της..η αποβολή έχει ήδη αρχίσει. Εύχομαι στις μανούλες υγεία στα παιδάκια  τους και στις μέλλουσες μανούλες όλα να πάνε κατ ευχήν. 

Λυπαμαι πολυ...

Αμα θεσ να μιλησεισ εμεισ ειμαστε εδω....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, BEBA160A είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εψαχνα απο καπου να πιαστω.Δυστυχώς τα νέα είναι άσχημα. Άλλη μια παλινδρόμη κύηση. Προς το παρόν αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της..η αποβολή έχει ήδη αρχίσει. Εύχομαι στις μανούλες υγεία στα παιδάκια  τους και στις μέλλουσες μανούλες όλα να πάνε κατ ευχήν. 

Κουράγιο... Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι τυχερή! Όταν λες έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις του εννοείς; έχεις κάνει και θρομβοφιλια; για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ. Ναι όλες εκτός από καριοτυπο δεν το θεωρήσαμε  μέχρι την δεύτερη παλινδρόμη απαραίτητο μιας και εγώ ήδη 2 απόλυτα υγιή κοριτσάκια . Τυχαια γεγονότα θεωρήθηκαν και λόγω ηλικίας είμαι σχεδόν 40. .στη δεύτερη μάλιστα είχα διδυμα και φαίνονταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο σαν σιαμαια και αποδοθηκε σε αυτό. Τώρα αφού πάνε όλα καλά  (δεν έχω αποβάλει ακόμα πονάω και περιμενω) θα δούμε εάν και πως θα προχωρήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, BEBA160A είπε:

Ευχαριστώ. Ναι όλες εκτός από καριοτυπο δεν το θεωρήσαμε  μέχρι την δεύτερη παλινδρόμη απαραίτητο μιας και εγώ ήδη 2 απόλυτα υγιή κοριτσάκια . Τυχαια γεγονότα θεωρήθηκαν και λόγω ηλικίας είμαι σχεδόν 40. .στη δεύτερη μάλιστα είχα διδυμα και φαίνονταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο σαν σιαμαια και αποδοθηκε σε αυτό. Τώρα αφού πάνε όλα καλά  (δεν έχω αποβάλει ακόμα πονάω και περιμενω) θα δούμε εάν και πως θα προχωρήσουμε. 

Τότε μάλλον τυχαίο θα ήταν... Μην το βάζεις κάτω... Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ έχω περάσει διάφορα τα τελευταία 3 χρόνια για δεύτερο παιδάκι και έχω κλείσει τα 40. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να παίρνεις δύναμη από αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

ειμαι 31 χρόνων και είχα την πρώτη μου εγκυμοσύνη με τον 1ο μήνα προσπαθειών... η χαρά μου απερίγραπτη... όλα καλα μέχρι σήμερα στην προγραμματισμένη επίσκεψη, περίπου 6 εβδομάδων .... δεν αναπτύσσεται το έμβρυο, δεν ακούγονται παλμοί που μετά βίας ακούγονταν την προηγούμενη εβδομάδα... αυριο θα πάω να με ξαναδεί και μεθαύριο θα κάνουμε την απόξεση... δεν ξερω πως να το διαχειριστώ...

σας ευχαριστώ που με ακούσατε 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Giwta1411 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

ειμαι 31 χρόνων και είχα την πρώτη μου εγκυμοσύνη με τον 1ο μήνα προσπαθειών... η χαρά μου απερίγραπτη... όλα καλα μέχρι σήμερα στην προγραμματισμένη επίσκεψη, περίπου 6 εβδομάδων .... δεν αναπτύσσεται το έμβρυο, δεν ακούγονται παλμοί που μετά βίας ακούγονταν την προηγούμενη εβδομάδα... αυριο θα πάω να με ξαναδεί και μεθαύριο θα κάνουμε την απόξεση... δεν ξερω πως να το διαχειριστώ...

σας ευχαριστώ που με ακούσατε 

Κοριτσι γεια σου..μηπωσ να επαιρνεσ 2η γνωμη???πριν πασ να κανεισ την αποξεση??εγω κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ πανω απο 6 εβδομαδων ημουν οταν ακουσαμε καρδια.. συγκεκριμενα στην 1η εγκυμοσυνη

6εβδ κ 4 ημερων εκανα την 1η επισκεψη στον γυναικολογο που μετα βιασ ειδε πωσ ειναι ενδομητριο και φυσικα δεν ακουσαμε καν καρδια..κ μετα απο μια βδομαδα ακριβωσ( 7εβδ κ 4 ημερ) οταν με ξαναειδε ειχε μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη κ τοτε ακουσαμε καρδια..

Δεν θελω να σε ξεσηκωνω ουτε να σου δινω ελπιδεσ..αλλα μηπωσ θα πρεπε να παρεισ 2η γνωμη??δεν κανουν ολοι σωστουσ υπερηχουσ..

Πραγματικα ευχομαι να πανε ολα καλα

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Giwta1411 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

ειμαι 31 χρόνων και είχα την πρώτη μου εγκυμοσύνη με τον 1ο μήνα προσπαθειών... η χαρά μου απερίγραπτη... όλα καλα μέχρι σήμερα στην προγραμματισμένη επίσκεψη, περίπου 6 εβδομάδων .... δεν αναπτύσσεται το έμβρυο, δεν ακούγονται παλμοί που μετά βίας ακούγονταν την προηγούμενη εβδομάδα... αυριο θα πάω να με ξαναδεί και μεθαύριο θα κάνουμε την απόξεση... δεν ξερω πως να το διαχειριστώ...

σας ευχαριστώ που με ακούσατε 

Έξι εβδομάδων ούτε εγώ είχα ακούσει καρδιά. Μήπως είναι νωρίς ακόμη? Ελπίζω για το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2019 at 2:00 ΠΜ, Giwta1411 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

ειμαι 31 χρόνων και είχα την πρώτη μου εγκυμοσύνη με τον 1ο μήνα προσπαθειών... η χαρά μου απερίγραπτη... όλα καλα μέχρι σήμερα στην προγραμματισμένη επίσκεψη, περίπου 6 εβδομάδων .... δεν αναπτύσσεται το έμβρυο, δεν ακούγονται παλμοί που μετά βίας ακούγονταν την προηγούμενη εβδομάδα... αυριο θα πάω να με ξαναδεί και μεθαύριο θα κάνουμε την απόξεση... δεν ξερω πως να το διαχειριστώ...

σας ευχαριστώ που με ακούσατε 

Κορίτσι μου!! Πριν πας να κάνεις απόξεση θα πας να πάρεις μια δεύτερη γνώμη παίζει ρόλο ο υπέρηχος που έχει ο καθένας!! Εγώ καρδούλα άκουσα στην 7η εβδομάδα!! Επίσης κάνε χοριακη να δεις αν υπάρχει ανάπτυξη!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Owl_1 είπε:

Κορίτσι μου!! Πριν πας να κάνεις απόξεση θα πας να πάρεις μια δεύτερη γνώμη παίζει ρόλο ο υπέρηχος που έχει ο καθένας!! Εγώ καρδούλα άκουσα στην 7η εβδομάδα!! Επίσης κάνε χοριακη να δεις αν υπάρχει ανάπτυξη!! 

Δυστυχώς μετά απο άλλη μια επίσκεψη είδαμε ότι υπολειπόταν σαφέστατα το έμβρυο σε σχέση με την μέτρηση της προηγούμενης φοράς και ο σάκος είχε μικρύνει. Μου ειπε ωστόσο να περιμένουμε κάποιες μέρες μήπως και αποβάλλω. Ειναι αρκετά ψυχοφθόρο βέβαια αυτό και δεν ξερω αν ειναι καλύτερα η όχι η απόξεση. Τελευταία χοριακη 47000 με προηγούμενη προ 10ημερου 32000. Επόμενο ραντεβού την Δευτέρα. Εχω πολυ άγχος και θέλω να πάνε όλα καλα και να μην εχω επιπλοκες...

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giwta1411 είπε:

Δυστυχώς μετά απο άλλη μια επίσκεψη είδαμε ότι υπολειπόταν σαφέστατα το έμβρυο σε σχέση με την μέτρηση της προηγούμενης φοράς και ο σάκος είχε μικρύνει. Μου ειπε ωστόσο να περιμένουμε κάποιες μέρες μήπως και αποβάλλω. Ειναι αρκετά ψυχοφθόρο βέβαια αυτό και δεν ξερω αν ειναι καλύτερα η όχι η απόξεση. Τελευταία χοριακη 47000 με προηγούμενη προ 10ημερου 32000. Επόμενο ραντεβού την Δευτέρα. Εχω πολυ άγχος και θέλω να πάνε όλα καλα και να μην εχω επιπλοκες...

Μην ανησυχείς κορίτσι μου! Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά. Όλα καλά θα πάνε και δεν θα έχεις επιπλοκές. Είναι πολύ απλή διαδικασία. Ψυχοφθόρα μεν αλλά απλή. Το θετικό είναι ότι είσαι μικρή και έμεινες έγκυος με την 1η!!! Να είσαι σίγουρη ότι θα ξαναμεινεις σύντομα! Κουράγιο και όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Giwta1411 είπε:

Δυστυχώς μετά απο άλλη μια επίσκεψη είδαμε ότι υπολειπόταν σαφέστατα το έμβρυο σε σχέση με την μέτρηση της προηγούμενης φοράς και ο σάκος είχε μικρύνει. Μου ειπε ωστόσο να περιμένουμε κάποιες μέρες μήπως και αποβάλλω. Ειναι αρκετά ψυχοφθόρο βέβαια αυτό και δεν ξερω αν ειναι καλύτερα η όχι η απόξεση. Τελευταία χοριακη 47000 με προηγούμενη προ 10ημερου 32000. Επόμενο ραντεβού την Δευτέρα. Εχω πολυ άγχος και θέλω να πάνε όλα καλα και να μην εχω επιπλοκες...

 

Πολύ λυπάμαι κορίτσι μου!!! Εγώ το μωρό μου το έχασα στην 10η εβδομάδα και δυστυχώς χρειάστηκε απόξεση!! Δεν είναι κάτι σαν διαδικασία απλά μετά από απόξεση έπρεπε να περιμένω 3 κύκλους Γιά να προσπαθήσω πάλι!!! Δυστυχώς είναι πάρα μα πάρα πολύ συχνή η παλινδρομη κύηση!! Ξέσπασε φώναξε κλάψε αλλά μετά θα βρεις την δύναμη και θα προσπαθήσεις πάλι!! Είναι το μόνο σίγουρο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι κορίτσια! Εκεί που περιμένουμε να αποβάλλω για να γλιτώσω την απόξεση, η γιατρός μου μου προτείνει να κανω υπέρηχο σε κάποια που κάνει προγεννητικό έλεγχο και το αποτέλεσμα αυτής; 

Μονηρης βιώσιμη κύηση με βραδείς καρδιακούς παλμούς.... 

τι να πω; Η γιατρός μου μου ειπε ότι συνεχίζει να πιστεύει ότι δεν θα πάνε καλα τα πράγματα και ότι ειναι παλινδρομος κύηση. Αλλα τωρα περιμένουμε μια εβδομάδα για νέο υπέρηχο...

και όσο σκέφτομαι ότι ένας δεύτερος γιατρός απο την προηγούμενη εβδομάδα ήθελε να με βάλει για απόξεση...

δεν δίνω ελπίδες στον εαυτό μου Αλλα μου έδωσε δύναμη το μωράκι μου που προσπαθεί να ζήσει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...