Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Ένα πολύ δύσκολο συναίσθημα που ούτε καν φανταζόμουν ότι μπορεί να το νιώσω, δηλαδή να χάσω το μωρό μου έτσι απλά!αυτό το έτσι απλά δεν το χώρεσε το μυαλό μου ποτέ!

Και εμείς είδαμε καρδιακή λειτουργία και ενώ όλα πήγαιναν καλα(Θεωρητικά) το χάσαμε το μωράκι στην 8 εβδομάδα, όπου έκανα και απόξυση. Εγώ πάλι από εξετάσεις έκανα μόνο μια καλλιέργεια υγρών (που να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχναμε-μυαλό τελείως θολομένο) αλλά όλα ήταν αρνητικά και η γιατρός μας είπε οτι μπορούμενα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες κατευθείαν. Κάτι και που κάνουμε βέβαια.

Δεν σας κρύβω ότι είμαι σε κατάσταση άθλια! Φόβος είνια το μόνο συναίσθημα που επικρατεί - ψέματα, και ζήλεια σε συνδυασμό με φόβο για όλες τις εγκυμονούσες! Ζηλεύω και προσεύχουμε να τισ πάνε όλα καλά, αλλά ζηλεύω και πονάω! Όλοι μου λένε ότι έιμαι πολύ μικρή και έχω όλο το χρόνο μπροστά μου, αλλά ένα γιατί με βασανίζει και ζορίζομαι! Πολύ ζόρι!!!

Αυτές τις μέρες είμαι στις πιο παραγωγικές και νιώθω ότι είμαι ήδη έγκυος! Με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάω να πάρω τεστ γιατί το θεωρώ παράλογο! Λχραρώ τόσο πολύ ένα αγγελούδι και ο άντρας μου το ίδιο και αγχώνομαι ακόμη περισσότερο!

Το μόνο που προσεύχομαι είναι να είμαι η τελευταία που της συνέβη!!!!!

Εύχομαι ότι καλύτερο στις μέλλουσες μανούλες και να μας δώσει ο θεός βοήθεια και να κρατήσουμε και οι υπόλοιπες τα αγγελούδια μας στην αγκαλιά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera koritsia kai apo emena,tipota na min sas kanei na to vazete katw gia ti tha einai akoma pio diskolo gia sas kai gia oles mas,egw exw en agoraki dyo etwn kai einai h zwi moy oli alla kai gia mena arxise o golgothas otan emeina egyos ksana kai ton trito mhna ematha oti to mwro exei syndromo daun h kardia moy kopike sta dyo to genisa kanonika giati htan proxorimeni h egymosini thelis na kles oli mera alla kaneis koyragio gia to allo mwro.

se epta mhnes pali egyos petaksa se pelagh eftixias tin 5 evdomada diapistothike palindromh kyhsh theleis na matheis pos einai na paitheneis dyo fwres rvta emena na soy pw kai tvra den exw akoma dei periodo edw kai dio mhnes ayta ta oliga alla kai pali den to vazw katw tha kanw kai allo paidi.giayto koritsia y p o m o n i kai dinami o theos einai megalos kai mas agapai oles giati exoyme dinami kai koyragio.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια,

κι εμένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλλίνδρομη. Δεν ακούσαμε ποτέ την καρδούλα. Εμάς ο γιατρός μας είπε να περιμένουμε 6 μήνες για να ξαναπροσπαθήσουμε για να ηρεμήσω και σωματικά και ψυχολογικά. Ο γιατρός μου μου είπε ότι ήταν μάλλον τυχαίο γεγονός, αλλά επειδή μέχρι τότε ο κύκλος μου δεν ήταν σταθερός και μεγάλος σε διάρκεια, (περίπου 35 μέρες) ήθελε να τσεκάρει μήπως τα ωάριά μου ήταν παραωριμασμένα. Για τους 6 μήνες έκανα θερμομετρήσεις και εξετάσεις ωορηξίας και προγεστερόνης. όλα βγήκαν καλά. Τελικά με το που μας επέτρεψε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες έμεινα έγκυος στα δίδυμα.!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και ευχομαι απο δω και στο εξης τα καλύτερα. Εχω και εγω 2 παλλινδρομες στο ενεργητικό μου. Ευτυχως έχω ήδη αποκτήσει ενα παιδάκι πριν απο αυτές και ετσι παίρνω κουράγιο, αν και ο πονος της απωλειας δεν παυει να υπάρχει. Τώρα εχω μπει στην τροχιά των εξετάσεων πριν ξεκινησω νέες προσπάθειες. Ο Θεος βοηθός...για όλους μας.

 

Υ.Γ. Κοριτσια έχω πριν μέρες ανοίξει το θέμα "εξετασεις για καθ 'εξιν αποβολές και ΙΚΑ". Αν εχει καποια εμπειρία ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ζήσει κι εγώ δυστυχώς αυτή την άσχημη εμπειρία, μάλιστα μετά από προσπάθειες 1 χρόνου για να μείνω έγκυος. Ο καλός Θεούλης όμως μετά από ένα χρόνο, μετά από σπερματέγχυση, μου έδωσε 2 παιδάκια μαζί! Είμαι ευγνώμον και ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγία που με βοήθησαν να το ξεπεράσω και να ξαναμείνω έγκυος!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ζήσει κι εγώ δυστυχώς αυτή την άσχημη εμπειρία, μάλιστα μετά από προσπάθειες 1 χρόνου για να μείνω έγκυος. Ο καλός Θεούλης όμως μετά από ένα χρόνο, μετά από σπερματέγχυση, μου έδωσε 2 παιδάκια μαζί! Είμαι ευγνώμον και ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγία που με βοήθησαν να το ξεπεράσω και να ξαναμείνω έγκυος!

Με το καλο τα μωρακια σου!!! να ειναι γερα και οταν τα αγκαλιαζεις να τα ξεχνας ολα!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω βιώσει και εγώ παλίνδρομη και ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεστε, αλλά δεν πρέπει να το βάζούμε κάτω.

Αφού παντρευτήκαμε, το 2004 δεν θέλαμε να κάνουμε ακόμα παιδί γιατί φοβόμασταν τα οικονομικά (πόσο ηλίθιοι είμαστε). Την επόμενη χρονιά όμως ανερέσαμε και έμεινα αμέσως έγκυος. Όλα πήγαιναν καλά, είχαμε παέι ένα τριήμερο στη Λευκάδα να γιορτάσουμε την πρώτη μας επέτειο και μόλις επιστρέψαμε πήγα για την καθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρό. Ο άντρας μου δεν είχε έρθει μαζί μου, γιατί δεν το θεωρούσα απαραίτητο. Ενώ είχαμε ακούσει καρδιά την προηγούμενη φορά αυτή τη φορά τίποτα. Άρχισα να φοβάμαι, μου λέει ο γιατρός μου να πάω σε έναν άλλο γιατρό και καλά μήπως χάλασε το μηχάνημα. Το ήξερε, αλλά ήθελε να μου το φέρει πιο μαλακά. Δεν έβρισκα κανέναν στο τηλέφωνο να έρθει μαζί μου. Πήγα και στον άλλο με την καρδιά χίλια κομμάτια. Ο δεύτερος γιατρός ήταν τόσο ψυχρός, που μου το είπε κατάμουτρα. Επέστρεψα στον δικό μου και προσπαθούσε να με παρηγορήσει, ότι δεν φταίω εγώ, ότι είναι θέμα σύλληψης και χρωμοσωμάτων κ.τ.λ. Και τώρα που σας γράφω ακόμα κλαίω. Επέστρεψα στο σπίτι με τοα αυτοκίνητο, δεν ξέρω που το βρήκα το κουράγιο και την άλλη μέρα πήγα για απόξεση.

Μετά από έξι μήνες (τόσο μας είχε πει ο γιατρός να περιμένουμε), οι οποίοι μου φάνηκαν αιώνες, έμεινα πάλι έγκυος. Στον τρίτο μήνα είχα αίμα, αλλά πλακώθηκα στα outrogestan, έμεινα και λίγο ξάπλα και όλα πήγαν καλά.

Τώρα, πλέον έχω δυο κοριτσάρες, η πρώτη είναι 3,5 ετώ και η δεύτερη είναι ακριβώς 1 έτους. Και στην δεύτερη κόρη μου είχα πάθει μια μικρή αποκόληση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεπερνιούνται τόσο εύκολα οι άσχημες εμπειρίες, πρέπει όμως να το παλεύουμε. Να φανταστείτε είχα περάσει από Λευκάδα, μετά από διακόπες στη Κέρκυρα και είχα μαζί και τη μεγάλη μου κόρη και δεν ήθελα να τη βλέπω (τη Λευκάδα), τη θεωρώ γρουσούζικη.

Κορίτσια όχι όμως, άγχος, είναι καταστροφικό.

Να προσέχετε, να ακούτε τις συμβουλές του γιατρού σας και να προσέχετε ο γιατρός μας πρέπει να είναι και καλός επιστήμονας αλλά και πολύ άνθρωπός. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ, άν δεν συνδύαζε και τα δύο σίγουρα θα τον είχα αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

την πρωτομαγιά έμαθα ότι είχα παλίνδρομο κύηση,μετα από 3 μέρες έγινε η απόξεση.ήταν ένα μαρτύριο η αναμονή αυτή,ο γιατρος μου είπε ότι δεν χρειαζεται να κάνω εξετάσεις γιατί ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη.με αγχωνει πολύ μια μελλοντική εγκυμοσύνη,φοβάμαι μήπως συμβει το ίδιο πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειχα κι εγω μια παλινδρομη. Θα πω την ιστορία εν συντομία για να δώσω κουράγιο σε αυτές που την εζησαν. Ξεκινήσαμε προσπαθιες και μετά από 3 μήνες ημουν εγκυος χαρά βγήκαμε εξω να το γιορτασουμε με φιλους ειχα κανει μονο ενα τεστ εγκυμοσυνης την επομενη εκανα χοριακη τιμη 750 πηρα το γιατρο τηλεφωνο μεσα στη χαρα καταλαβα οτι κατι δεν του αρεσε και με στειλε για μια ακομα μετα απο δυο μερες η τιμη φυσικα οπως ειχε υποψιαστει δεν ειχε διπλασιαστει.Μου ειπε να παω απο κει να με δει στον υπερηχο και φυσικα δεν υπηρχε καρδιακη λειτουργια.Απο εκει και περα ολα μαυρα μου ειπε να περιμενω και θα το αποβαλει ο οργανισμος μου μετά από 1 βδομαδα οπως κι εγινε σε μια βδομαδα και κατι ειχα εναν αφοριτο πονο και φοβερη αιμοραγια μου ειπε οτι δεν χρειαζετε αποξεση γιατι ημουν 6 βδομεδες οταν παλινδρομησε απλα να κανω ξανα χοριακη και καποιες εξετασεις αιματος πολυ απλες για χλαμιδια και κατι τετοια τις εκανα ηταν καθαρες και πηγα να τις δειξω και για επανεξαιταση. Φυσικα ολον αυτον τον καιρο πολυ κλαμα δεν ηθελα να παω ουτε στη δουλεια μου. Μαυριλα.Οταν πηγα στο γιατρο με εξετασε και μου ειπε να αρχισω τις προσπαθειες απο τον ιδιο μήνα . Εγω λέω πλακα μας κανει με ψυχολογια. Στο δρομο το ξανασκευτικα και ειπα οτι θα το κανω θα μαζεψω τα κομματια μου και θα το κανω δεν ειμαι αρρωστη μια ατυχη στιγμη που δεν την προκαλεσα αλλα ηταν να γινει και εγινε. Τον επομενο μηνα ημουν εγκυος στον γιο μου.Και μου το ειπε ο γιατρος αμα μινεις μια φορα μετα ξαναμενεις πιο ευκολα γιατι η μητρα εχει προσαρμοστει. Το ιδιο ακριβος επαθε και μια φιλη μου και ξερω πολλες που το επαθαν.

Link to comment
Share on other sites

και γω το εζησα πριν 10 μερες εκανα αποξεση.

Εχω περασει στεναχωριες στη ζωη μου αλλα αυη ειναι διαφορετικη.Πραγματικα το ελεγχω δεν με πηρε απο κατω.Εχω κλαψει λιγες φορες πραγματικα αλλα μεσα μου κλαιω καθε μερα καθε ωρα και στιγμη.Και ξερω οτι αυτος ο πονος ειναι μονο δικος μου εγω το ειχα μεσα μου εστω και αν αυτο δεν υπηρξε ποτε για ολους τους αλλους.Για μενα θα ναι παντα η πρωτη εγκυμοσυνη.Ευχομαι να μην το ζησει αλλη κοπελα αυτο.Και μακαρι να ερθει ενα γερο μωρο συντομα.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται πως εχω περασει και εγω μια παλινδρομη πριν ενα χρονο..κουραγιο κοριτσια μπορω να σας καταλαβω!:(δειτε τωρα το τικερακι μου;)ευχομαι σε ολες ενα μωρακι γρηγορΑ:wink:

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εγώ εχω 2 μικρα αγγελούδια.και ήθελα και ενα 3 παιδάκι (θελω δηλαδη)είχα μια παλίνδρομη στην 5 εβδομάδα δεν χρειαστικε απόξεση:(:(:(.3 μηνες μετά εμεινα εγκυος αλλά είχα μια φλεγμονή και δεν το είχαμε καταλάβει και το έχαση στη 12 βδομάδα:(:(:(:(:(.3 μηνες έκανα να συνέλθω.τωρα προσπαθούμε ξανά.ο θεος να βάλει το χέρι του.:-)καλή επιτυχία σε ολες μας κορίτσια.

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με οτι βλεπω πολυ της μοδας ειναι η παλινδρομη κυηση.Εγω το περασα πριν 2 ευδομαδες .Τωρα περιμενω να περασει ο μηνας να παω στον γιατρο να μου πει τι εξετασεις πρεπει να κανω .Πριν 7 χρονια περιπου ειχα αποκολλισι στον 3 μηνα .Δεν ξερω τι γινετε και τι κανουμε λαθος ....

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνετε λάθος απλά θέλει υπομονή λίγο ψάξιμο ισως και μία δεθτερη ή τριτη γνώμη και να σκευτεσαι θετικά.Σκέψου οτι άλλες κοπέλες προσπαθουν να μινουν εγκυες εσυ ξέρεις οτι το πρωτο βήμα γίνετε.Μην το βάζεις κατω και όταν θα ερθει όλα αυτα απο στεναχορια θα μετατραπουν σε μια φραση που λέμε "καθε εμποδιο σε καλο"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα 1 βιοχημικη και 2 παλλινδρομες στην 7η εβδομαδα και οι δυο!Εκανα αποξεση στις 2 τελευταιες.Πολυ κλαμα καθε φορα!Μαυριλα και απογοητευση!Ομως ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν θα γινω μανουλα!Καναμε εξετασεις και τωρα θα αρχισουμε θεραπεια μετα παλι προσπαθειες και ελπιζω ολα καλα απο δω και περα!Κουραγιο κοριτσια και θα ερθει το νινι το καλο!Ολα γινονται για καποιο λογο!

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ!και εγω 1 παλλινδρομη 3 μηνων και κατι που ηταν και η 1 μου εγκυμοσυνη και μια βιοχημικη 5 εβδομαδων !!!ομως εχω κανει 2 ζουζουνια και τωρα μετα απο 2 χρονια απο την βιοχημικη ειμαι 3 μηνων εγκυος και ελπιζω να πανε ολα καλα !!!!μεσα απο την καρδια μου γρηγορα σε ολες να ερθει ενα αγγελακι με ροζ η με μπλε φτερα για να σας βασανιζει τοσο γλυκα οπως τα ζουζουνια μου εμενα !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

αχ!και εγω 1 παλλινδρομη 3 μηνων και κατι που ηταν και η 1 μου εγκυμοσυνη και μια βιοχημικη 5 εβδομαδων !!!ομως εχω κανει 2 ζουζουνια και τωρα μετα απο 2 χρονια απο την βιοχημικη ειμαι 3 μηνων εγκυος και ελπιζω να πανε ολα καλα !!!!μεσα απο την καρδια μου γρηγορα σε ολες να ερθει ενα αγγελακι με ροζ η με μπλε φτερα για να σας βασανιζει τοσο γλυκα οπως τα ζουζουνια μου εμενα !!

 

Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια!Να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου και με το καλο να ερθει και τριτο!:lol:

Φιλια...:wink:

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολες.ειμαι νεα στο φορουμ.το διαβαζω 2μερες τωρα.. είμαι30 ετων,προσπαθω να μεινω εγκυος 1,5 χρόνο.τελικα βρηκα πως οι γονιμες μερες μου ηταν η 18+19-προσπαθησαμε και εμεινα εγκυος τον Οκτωβρη2010.χαρα μεγαλη..αλλα ημουν συγκρατημενη γενικώς-φοβομουν..τελικα περιπου στα τελη Νοεμβρη ο γιατρος ειπε οτιδεν αναπτυσσοταν το εμβρυο-ουτε καρδια ακουσαμε-1/12/2010 εκανα αναρροφηση της παλινδρομης κυησης..καμια εξεταση δεν εδειξε ανωμαλια.με απογοητευσε το γεγονος,αλλακρατουσα τη θλιψη μεσα μου.απτον Απριλη ξαναπροσπαθουσαμε και τελικα ειμαι εγκυος παλι.σκεφτομαι αισιοδοξα.ραντεβου εχω με το γιατρο αυριο,η χοριακη ηταν 338 στις 11/7(με αγχωνει λιγο-ειναι μικρη?την αλλη φορα ηταν 4200.αλλα η συλληψη εγινε 23-24/6) Ομως την Πεμπτη κουραστηκα με δουλειες&την παρασκευη πρωι ειδα ροζ χροια στο σκουπισμα.απο τοτε εχω καφε κηλιδες-λιγες.πηγα στο νοσοκομειο,μου ειπαν να ξεκουραστω-ουτε εξεταση μου εκαναν,ουτε χαπια εδωσαν.Πηρα απο μονη μου τα utrogestan 100.Θεωρησα οτι κακο δεν θα κανω-περισσοτερο απο αυτο που ισως εχει γινει.Διαβασα τις περιπτωσεις γυναικών στο φορουμ που αιμορραγουσσν και ολα πηγαν καλα τελικα.Μου εκανε καλο αυτη η σελιδα!Αυριο το πρωι θα ξανακανω χοριακη και το βραδυ στο γιατρο θα δουμε.Λατρευω τα παιδια -γιαυτο εγινα και εκπαιδευτικος-ευχομαι να αποκτησουμε και εμεις-το θελουμε πολυ ! ευχαριστω για το χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα μία δυστυχώς! 6 μήνες πριν μείνω έγκυος στη μικρή μου. Μεγάλο το σοκ, μεγάλη η απογοήτευση, πολύ κλάμα. Δεν το πίστευα ότι μπορούσε να συμβεί σε μένα. Όλα τα ξεπέρασα όταν γέννησα το μωρό μου! Σε όλη την εγκυμοσύνη είχα άγχος μην τυχόν και γίνει τίποτα κακό. Όταν έπιασα το μωρό μου στα χέρια, τότε ηρέμησα. Ευτυχώς όλα καλά πήγαν.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως δεν είμαι η μόνη. Είχα μία παλλίνδρομη στην 13η εβδομάδα και έκανα απόξεση στις 01/12. Μαύρα Χριστούγεννα! "Γκαντεμιά" είπε ο γιατρός, αφού έκανα πρώτα άπειρες εξετάσεις.

Από τότε προσπαθούμε αλλά ακόμη τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχωνεστε και να μην απελπιζεστε.Κι εγω οσο αγχωνομουνα μετα την παλινδρομη δεν εμενα εγκυος.Περασε πανω απο ενας χρονος.Τον πρωτο μηνα που ειπα ...."αντε στα κομματια, οτι ειναι να γινει ας γινει" και χαλαρωσα και δεν το σκεφτηκα και δεν αγχωθηκα και δεν μετρησα μερες και ωορηξιες κλπ, κλπ, κλπ, εμεινα εγκυος και δοξα το Θεο η μπουμπουκα μου τωρα ειναι 6 μηνων κοπελαρα.Ακομα και τωρα την βλεπω και δε το πιστευω.Καταλαβαινω την λαχταρα σας και την αγωνια σας γιατι το περασα κι εγω αλλα τελικα ..........δεν κερδιζουμε τιποτε με το αγχος.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...