Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες καταφέρατε εγκυμοσύνη μετά από παλίνδρομη κύηση;


φουλα27

Recommended Posts

κοριτσια μου καλησπερα!!!θα ηθελα να ρωτησω τα καταφερατε να κρατησετε στην αγκαλια σας το αγγελουδι σας μετα απο παλινδρομη κυηση και ποια ηταν η θεραπεια(αν υπηρχε) για να το πετυχετε?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!! Εγώ είχα μια παλίνδρομη. Αυτό που έκανα μετά ήταν να κάνω μια εξεταση χοριακής για να δω ότι μηδενίστηκε. Τίποτα άλλο. Μετά από ένα χρόνο με τη βοήθεια του Θεού γέννησα φυσιολογικότατα ένα υγιέστατο αγοράκι. Επίσης η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ήταν απλά υπέροχη ούτε ανακατοσούρες ούτε αιμοροιδες ουτε ουτε ουτε... όλα ήταν ένα θαύμα. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το βιώσεις και εσύ σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διόρθωση όχι μετά ακριβώς από ένα χρόνο γιατί ο γιατρός μου είπε μετά την παλινδρομη να περιμένω ένα 6μηνο μέχρι να ξαναμείνω. Αλλά μετά από το εξάμηνο έμεινα αμέσως και όλα πηγαν καλά. Έχω ξεχασει κ εγώ τις λεπτομέρειες. Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μια απο τις πολλες... Μετα απο παλλινδρομη στη 10η εβδομαδα εμεινα εγκυος μετα απο 9 μηνες χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο. Ηταν οντως τυχαιο γεγονος. Αν αρχισεις να το ψαχνεις τρελλαινεσαι οπως το παθα κ εγω. Πηγα εψαξα τα θυροειδικα μου, εκανα καμπυλη ζαχαρου δε βρεθηκε τιποτα!

Απλα ο γιατρος μου το 1ο τριμηνο της επομενης εγκυμοσυνης μου δωσε utrogestan κ προληπτικα 1 παιδικη ασπιρινη καθε μερα. Δεν ξερω αν βοηθησαν αλλα τωρα κραταω στα χερια μου την6 μηνων κορουλα μου!

Ευχομαι τα καλυτερα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβαζω τα μυνηματα σας βρε κοριτσια και πραγματικα σας καμαρωνω.δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο(και ας με αξιωσει ο θεος να μην το ζησω)αλλα βρε κοριτσια εισπραττω τετοια δυναμη τετοια αισιοδοξεια τυπου παει περασε θα συνεχεισουμε να προσπαθουμε η θα συνεχεισουμε για τα παιδια που ειδη εχουμε,η ζωη συνεχειζεται κλπ ενω παραλληλα ξερω πως πονατε.μπραβο που περνατε τετοια μυνηματα στις κοπελες που εχουν ''απελπιστει'' πραγματικα!!

χαιρομαι πολυ που διαβασα οτι τα καταφερατε...!!!

φουλα σου ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου οτι καλυτερο.να σαι δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κι εμενα στη λιστα!! Μετα απο την παλινδρομη μου τον Αυγουστο μας ειπε ο γιατρος μετα απο 2 μηνες ξανα προσπαθεια και πιασαμε με την πρωτη και ολα πανε καλα δοξα τω Θεω και περιμενουμε το δευτερο αγορακι μας! Απο θεραπεια ειχα κανει αποξεση με αναρροφηση, απο εξετασεις δεν εκανα τιποτα!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΤΗΝ 8Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ INNOHEP ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 2 ΜΗΝΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Φουλιτσα προσπαθείς τώρα; Θυμάμαι που έλεγες οτι ήθελες να περιμένεις λίγο, δεν ήσουν πολυ έτοιμη...

 

Εγω 2 έχασα,αναγκαστικα να κανω εξωσωματικη γιατι δεν μπορούσα να συλλαβω, 2 χρόνια το παλευα, και παράλληλα κάναμε αντιπηκτικες ενέσεις προληπτικά, και φάρμακα για να μειώσουμε το ανοσοποιοτικο που ήταν δυνατό και τωρα έχουμε ενα κούκλο

 

Τώρα απο το πουθενά συλλαβαμε naturally αλλά περιμένουμε να δουμε καρδούλα πριν χαρούμε λόγω ιστορικού ... Βασικα δεν περιμένουμε και πολλά :-(

Αλλά το οτι συλλαβαμε ενώ έχω μια ωοθηκη που λειτουργεί και ειμαι 38, και δεν έχω πολλά ωαρια ειναι λίγο σοκ και μας δίνει ελπίδα (έπιασε με μια φορά που προσπαθήσαμε μονο!!) .. Και το μοναδικό που άλλαξα ειναι η διατροφή, πήγα σε ειδική διατροφολόγο και δεν έχω πιει αλκοόλ και καφέ για 2 χρόνια

 

Ολα να σου κανε καλα μπεμπα!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν προσπαθουμε τωρα αλλα ειμαστε σε φαση που κανουμε εξετασεις...τωρα που περασε λιγος καιρος αρχιζω και εχω λιιιιιγο αγχος και ανυπομονω να προσπαθησουμε ξανα...αλλα κανω υπομονη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τουλάχιστον πιάνεται εύκολα!!!!

Καθάρισες απο χλαμυδια; Τι φάρμακα πήρες;

Θα μπορούσες να ρωτήσεις τον γιατρο σου για αντί πηκτικες προληπτικά και αφού μείνεις έγκυος!!

 

Η επόμενη να ειναι τυχερή!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !

 

η δικη μου ιστορια λοιπον:

Τελη αυγουστου 2011: 1η εγκυμοσυνη υστερα απο 1 χρονο προσπαθειων (εχω πολυκυστικες ωοθηκες κι αρραιομηνορια, εφτιαξε ο κυκλος μου με το glucofage κι εμεινα σχεδον αμεσως εγκυος). Την 6η εβδομαδα παλλινδρομησε (αλλα απο την 5η φαινοταν οτι η χοριακη δεν διπλασιαζοταν οπως επρεπε)

 

Δεκεμβριο 2011: 2η εγκυμοσυνη με την πρωτη προσπαθεια. (ο γιατρος μου χορηγησε αντιπυκτικη θεραπεια innohep 3,5) Μετα απο τρεις μηνες κανω την αυχενικη διαφανεια και παπ Α και το εμβρυο ειχε προβλημα! Μιλαμε η γκαντεμια του αιωνα μου ετυχε το 1 στα 1000. κανω ληψη τροφοβλαστης για να ειμαστε σιγουροι και αμεσως μετα αναγκαστικη εκτρωση. Πως δεν τρελαθηκα τοτε δε ξερω. Πολυ στεναχωρια παντως... Καταθλιψη. νευρα. Ολα και ολοι μου φταιγαν

 

Μαιο 20012: 3η εγκυμοσυνη παλι με την πρωτη προσπαθεια (υστερα απο ληψη glucofage). Ολα τελεια, μια ευκολη εγκυμοσυνη αν και πολυ αγχος βρε κοριτσια υστερα απο αυτα που ειχαμε παθει! Γεννηθηκε η κορουλα μας ιανουαριο του 2013 με καισαρικη (ειχε μια περιτυλιξουλα στο ποδαρακι της και δε διακινδυνευαμε με τπτ να παει κατι στραβα!)

 

Και φτασαμε στο τωρα! Οκτωβριο του 2013: 4η εγκυμοσυνη περιμενουμε το γιο μας αυτη τη φορα να γεννηθει στις αρχες ιουλη !

 

Οπως βλεπεις δεν ειναι κατι η παλλινδρομη. Δυστυχως συμβαινει. Εγω στη πρωτη παλλινδρομη εκανα εξεταση στο εμβρυο και ηταν υγιεστατο. Εκανα ανοστοχημεια ενδομητριου για μικροβια κι ημουν πεντακαθαρη. εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια αλλα μονο τις βασικες 6 εξετ. που μου καλυπτε ο ΕΟΠΥΥ και βγηκε ελαχιστα τσιμπιμενη η αντιθρομβινη3. Ο γιατρος μου χορηγησε σε ολες τις εγκυμοσυνες innohep αν και δεν ημασταν 100% σιγουροι οτι εχω θρομβοφιλια αλλα οπως μου ειχε πει ειναι σχετικα μικρη η δοση (ειμαι και αδυνατη σα σωματοτυπος) και μονο καλο κανουν κακο δε κανουν στο εμβρυο.

γενικα στη παλλινδρομη δυσκολα τα ψαχνουν ολοι οι γιατροι με την πρωτη παλλινδρομη αλλα αν τυχον σου κατσει και δευτερη εκει απαραιτητα το ψαχνουν. για μενα μεγαλο λαθος. αν σου κατσει ψαχτο απο την πρωτη. Συνηθως υπαρχει λογος που παλλινδρομει το εμβρυακι. ο πιο συχνος ειναι αρρωστο εμβρυο με γεννετικη διαταραχη... αλλα παιζουν και τα μικροβια που προκαλουν θρομβους και παλλινδρομουν τα εμβρυα. Παιζει και η θρομβοφιλια και σε καποιες ευτυχως πιο σπανιες περιπτωσεις ειναι ανεξηγητα τα αιτια...(ανεξηγητη υπογονιμοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρε κορίτσια!!σας διαβάζω τόσο καιρό και πραγματικά ορισμένες σας θαυμάζω για την υπομονή και το πείσμα που έχετε. παρά το γεγόνός ότι έχω μια κοράκλα 4 ετών. πριν 2 χρόνια προέκυψε μια αποβολή και απο τότε τίποτα. έχω ψαχτεί και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. πιστεύω ότι δεν θα έρθει ποτέ δεύτερο και αυτό με έχει πάρει απο κάτω. τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για εξωσωματική κάτι το οποίο θεωρώ άδικο στην δική μου περίπτωση. είναι καμία με ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα κλείνει ένας χρόνος από τη δική μου παλίνδρομη και δυστυχώς δεν έχει προκύψει ακόμα άλλη εγκυμοσύνη...

Να ξέρετε,μας δίνει κουράγιο να διαβάζουμε τις ιστορίες όσων μετά από αυτή την εμπειρία απέκτησαν τα παιδάκια τους, είτε εύκολα είτε δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

οταν μου συνεβει η παλλινδρομη στεναχωρηθηκα πολυ αλλα το ξεπερασα σχετικα γρηγορα γιατι σκεφτηκα οτι οκ συμβαινουν αυτα... κι εξαλλου δεν προλαβαμε καν ν ακουσουμε την καρδουλα του, δε χτυπησε ποτε. Ηταν καπως παρηγορο αυτο. Οταν ομως εξαναγκαστηκα να κανω την εκτρωση... εκει αν και προσπαθησα να το παιζω καραγκιοζης σε ολους τρυγυρω, ηταν μεσα μου αδυνατο να το ξεπερασω. Δεν αντεχα αυτο που μυο συνεβει. Το πρωτο σκεφτομουν, οκ συμβαινουν αυτα... αλλα στο καπακι να μου κατσει και το 1 στα 1000!!??? Μου φταιγαν τα παντα. Ο Θεος η τυχη μου η ζωη μου... Την πληρωνε καποιες φορες και ο ανδρας μου που στο κατω κατω κι α υτος υπεφερε και δεν του αξιζε αυτο. Και βεβαια ν ακουω τρυγυρω απο γνωστους και φιλους οτι η ταδε ειναι εγκυος τοσων μηνων, η ταδε η ταδε... και να σκεφτομαι γιατι ολα σε μενα? γιατι? ειμαι σχετικα νεα, ειμαι υγιης, ο ανδρας μου εχει σουπερ σπερμα (ειχαμε κανει σπερμ/μα πριν κανα χρονο) αρα γιατι ολα σε μενα? και ολα να τα καταπινω οσον αφορα τον υπολοιπο κοσμο. Κανενας δεν καταλαβε τπτ εκτος απο τον ανδρα μου...

Και να τωρα που εχω ηδη ενα κουκλι κοριτσακι 3 μηνων κι ενα αλλο στη κοιλιτσα 5 μηνων εμβρυακι...κουραγιο κοριτσια...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν μου συνεβει η παλλινδρομη στεναχωρηθηκα πολυ αλλα το ξεπερασα σχετικα γρηγορα γιατι σκεφτηκα οτι οκ συμβαινουν αυτα... κι εξαλλου δεν προλαβαμε καν ν ακουσουμε την καρδουλα του, δε χτυπησε ποτε. Ηταν καπως παρηγορο αυτο. Οταν ομως εξαναγκαστηκα να κανω την εκτρωση... εκει αν και προσπαθησα να το παιζω καραγκιοζης σε ολους τρυγυρω, ηταν μεσα μου αδυνατο να το ξεπερασω. Δεν αντεχα αυτο που μυο συνεβει. Το πρωτο σκεφτομουν, οκ συμβαινουν αυτα... αλλα στο καπακι να μου κατσει και το 1 στα 1000!!??? Μου φταιγαν τα παντα. Ο Θεος η τυχη μου η ζωη μου... Την πληρωνε καποιες φορες και ο ανδρας μου που στο κατω κατω κι α υτος υπεφερε και δεν του αξιζε αυτο. Και βεβαια ν ακουω τρυγυρω απο γνωστους και φιλους οτι η ταδε ειναι εγκυος τοσων μηνων, η ταδε η ταδε... και να σκεφτομαι γιατι ολα σε μενα? γιατι? ειμαι σχετικα νεα, ειμαι υγιης, ο ανδρας μου εχει σουπερ σπερμα (ειχαμε κανει σπερμ/μα πριν κανα χρονο) αρα γιατι ολα σε μενα? και ολα να τα καταπινω οσον αφορα τον υπολοιπο κοσμο. Κανενας δεν καταλαβε τπτ εκτος απο τον ανδρα μου...

Και να τωρα που εχω ηδη ενα κουκλι κοριτσακι 3 μηνων κι ενα αλλο στη κοιλιτσα 5 μηνων εμβρυακι...κουραγιο κοριτσια...!!

 

μπραβο σου.χαιρομαι πολυ για οσες τα καταφερατε και για οσες συνεχειζετε.αλλα λες το κοριτσακι σου 3 μηνων και το εμβρυακι 5 μηνων?πως γινεται?μπερδευτηκες μηπως? :confused:

Link to comment
Share on other sites

antsa μου ούτε φαντάζομαι τί μπορεί να πέρασες...

Και πόσο χαρούμενη με κάνεις το γεγονός ότι τα κατάφερες να έχεις ήδη το πλασματάκι σου και ένα στα σκαριά!

Να πάνε όλα τέλεια και σε αυτή την εγκυμοσύνη εύχομαι καλή μου!

Link to comment
Share on other sites

ολο αυτο που περασα τοτε ηταν πολυ ασχημο, να μη τυχει σε κοπελα αν και δυστυχως η ευχη ειναι ουτοπικη γιατι τυχαινουν. Ακομα δε μπορω να πω οτι το εχω ξεπερασει εντελως. Αλλα τωρα πια που αντεχω να γραφω για ολο αυτο, θελω απλα να ξερουν οι κοπελες που εχουν μια η περισσοτερες ατυχιες οτι συνηθως απλα ειναι ατυχιες. Και αν το ψαξουν (με κοστος βεβαια χρονου και κυριως χρηματων)θα τη βρουν την ακρη. Ασε που συχνα ειναι τυχαια γεγονοτα και χωρις καν ψαξιμο τη βρισκουν την ακρη!!;)

Το αλλο που θα συμβουλευα τις εγκυουλες που ειναι στο πρωτο τριμηνο ειναι να μην το λενε δεξια κι αριστερα οχι τοσο για λογους προληπτικους αλλα για λογους ψυχολογικους. Γιατι αν τυχει η στραβη το τελευταιο που θα θελετε ειναι να "δινετε εξηγησεις" δεξια κι αριστερα, πιστευτε με σ αυτο! Η παθουσα μαθουσα! Ακομα κι αν εχετε τρελη ανυπομονησια να το πειτε τουλαχιστον προσπαθειστε να περιμενετε μεχρι την 7-8η εβδομαδα γιατι τοτε θα ακουσετε τη καρδουλα του και μειωνονται κατα πολυ οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

antsa μου σε καταλαβαινω απολυτα... στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που πηγε καλα με το που ειδαμε σακο το ειπα σε ολο τον κοσμο.. Στη 2η που ηταν και παλινδρομη παρολο που κατι ειδαμε στην αρχη δεν ηθελα να το πω πουθενα, ειχα ενα απιστευτο ενστικτο οτι κατι δε θα παει καλα... και ο αντρας μου το ιδιο. Θυμαμαι που ο μπαμπας μου απο τη χαρα του ηθελε να το πει σε αλλους και οταν του ελεγα να μην πει τιποτα ακομα του φαινοταν περιεργο και του ειχα ψιλοβαλει τις φωνες και του ειχα πει αυτο που λες.. αν δηλαδη παει κατι στραβα,αφου δεν ειχαμε ακουσει καρδουλα, τοτε γιατι να καθομαι να αναφερω στον καθενα τι εγινε και γιατι παλινδρομισε??? Και στα ελαχιστα ατομα που το γνωριζαν και ειπα την ασχημη εξελιξη μου επεσε λιγο βαρυ.. Το ξεπερασα πολυ γρηγορα ομως και τωρα που ειμαι εγκυος στην 15η εβδομ μπορω και αναφερω οτι ειχα και μια παλινδρομη αν το φερει η κουβεντα..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σας ότι καλό είναι να μη βιαζόμαστε να το ανακοινώσουμε.

 

Για μένα βρε κορίτσια μου όμως είναι πολύ σημαντικό να συζητάμε για την εμπειρία μας με τις παλίνδρομες. Εμένα καμία γνωστή και φίλη δε μου είχε πει ότι της είχε συμβεί. Όταν λοιπόν μου συνέβη, αισθάνθηκα ότι είμαι από τις πιο άτυχες (να μην πω τίποτα άλλο) γυναίκες. Όσο κι αν με διαβεβαίωνε ο γιατρός μου ότι δεν είναι σπάνιο και συμβαίνει σε πολλές γυναίκες, δε μπορούσε να με παρηγορήσει. Μόνο αφού εγώ το συζητούσα ανοιχτά όταν τύχαινε να παει εκεί η κουβέντα κι άρχισαν να μου ανοίγονται φίλες και γνωστές για τις δικές τους εμπειρίες, πίστεψα τα λόγια του γιατρού μου. Και το φόρουμ βέβαια βοήθησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki οταν αρχισα κι εγω να το συζηταω οι περισσοτερες γνωστες μου ή καποιο κοντινο τους προσωπο το ειχε παθει! Κι εμενα πιο πολυ απ'ολα με βοηθησε το φορουμ και το parentscafe και νομιζω γι'αυτο το ξεπερασα αμεσως!!!! Επισης η χαλαροτητα του γιατρου μου, με την καλη εννοια χαλαροτητα, με εκανε να καταλαβω οτι ειναι συνηθισμενο και οχι ανησυχητικο επειδη ηδη εχω ενα παιδι, δε με υπεβαλε σε εξετασεις επειδη λεει μαλλον ηταν τυχαιο αφου ειχα ηδη ενα παιδι, αν δεν ειχα θα με εβαζε να κανω!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !

 

η δικη μου ιστορια λοιπον:

Τελη αυγουστου 2011: 1η εγκυμοσυνη υστερα απο 1 χρονο προσπαθειων (εχω πολυκυστικες ωοθηκες κι αρραιομηνορια, εφτιαξε ο κυκλος μου με το glucofage κι εμεινα σχεδον αμεσως εγκυος). Την 6η εβδομαδα παλλινδρομησε (αλλα απο την 5η φαινοταν οτι η χοριακη δεν διπλασιαζοταν οπως επρεπε)

 

Δεκεμβριο 2011: 2η εγκυμοσυνη με την πρωτη προσπαθεια. (ο γιατρος μου χορηγησε αντιπυκτικη θεραπεια innohep 3,5) Μετα απο τρεις μηνες κανω την αυχενικη διαφανεια και παπ Α και το εμβρυο ειχε προβλημα! Μιλαμε η γκαντεμια του αιωνα μου ετυχε το 1 στα 1000. κανω ληψη τροφοβλαστης για να ειμαστε σιγουροι και αμεσως μετα αναγκαστικη εκτρωση. Πως δεν τρελαθηκα τοτε δε ξερω. Πολυ στεναχωρια παντως... Καταθλιψη. νευρα. Ολα και ολοι μου φταιγαν

 

Μαιο 20012: 3η εγκυμοσυνη παλι με την πρωτη προσπαθεια (υστερα απο ληψη glucofage). Ολα τελεια, μια ευκολη εγκυμοσυνη αν και πολυ αγχος βρε κοριτσια υστερα απο αυτα που ειχαμε παθει! Γεννηθηκε η κορουλα μας ιανουαριο του 2013 με καισαρικη (ειχε μια περιτυλιξουλα στο ποδαρακι της και δε διακινδυνευαμε με τπτ να παει κατι στραβα!)

 

Και φτασαμε στο τωρα! Οκτωβριο του 2013: 4η εγκυμοσυνη περιμενουμε το γιο μας αυτη τη φορα να γεννηθει στις αρχες ιουλη !

 

Οπως βλεπεις δεν ειναι κατι η παλλινδρομη. Δυστυχως συμβαινει. Εγω στη πρωτη παλλινδρομη εκανα εξεταση στο εμβρυο και ηταν υγιεστατο. Εκανα ανοστοχημεια ενδομητριου για μικροβια κι ημουν πεντακαθαρη. εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια αλλα μονο τις βασικες 6 εξετ. που μου καλυπτε ο ΕΟΠΥΥ και βγηκε ελαχιστα τσιμπιμενη η αντιθρομβινη3. Ο γιατρος μου χορηγησε σε ολες τις εγκυμοσυνες innohep αν και δεν ημασταν 100% σιγουροι οτι εχω θρομβοφιλια αλλα οπως μου ειχε πει ειναι σχετικα μικρη η δοση (ειμαι και αδυνατη σα σωματοτυπος) και μονο καλο κανουν κακο δε κανουν στο εμβρυο.

γενικα στη παλλινδρομη δυσκολα τα ψαχνουν ολοι οι γιατροι με την πρωτη παλλινδρομη αλλα αν τυχον σου κατσει και δευτερη εκει απαραιτητα το ψαχνουν. για μενα μεγαλο λαθος. αν σου κατσει ψαχτο απο την πρωτη. Συνηθως υπαρχει λογος που παλλινδρομει το εμβρυακι. ο πιο συχνος ειναι αρρωστο εμβρυο με γεννετικη διαταραχη... αλλα παιζουν και τα μικροβια που προκαλουν θρομβους και παλλινδρομουν τα εμβρυα. Παιζει και η θρομβοφιλια και σε καποιες ευτυχως πιο σπανιες περιπτωσεις ειναι ανεξηγητα τα αιτια...(ανεξηγητη υπογονιμοτητα)

 

Αγαπητή Antsa

 

Διάβασα την πολύ ενδιαφέρουσα και ευτυχώς με αίσιο τέλος ιστορία σου και έχω κάποιες απορίες, αν θέλεις να μου λύσεις:

1) πως έκανες "ανοστοχημεια ενδομητριου για μικροβια", πήραν ιστό σε υστεροσκόπηση και σε ποιά μέρα του κύκλου το έκανες ?

2) το glucophage για ποιό λόγο το πήρες, είχες τσιμπιμένο ζάχαρο?

3) την αντιπηκτική θεραπεία την έκανες σε όλη την εγκυμοσύνη ή σε κάποιους μήνες μόνο?

Σου εύχομαι ολόψυχα να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και σε συγχαίρω για το ότι έγραψες την ιστορία σου που είναι σίγουρα ένα σημαντικό μάθημα αισιοδοξίας για εμάς που ακόμη δεν τα καταφέραμε, αλλά αφύπνισης για όσες δεν το ψάχνουν άμεσα!!:rolleyes:

Σου εύχομαι να ξεχάσεις αυτά που έγιναν (ειδικά την αναγκαστική έκτρωση) και να γεμίσεις με τις χαρούμενες εικόνες των παιδιών σου το μυαλό σου!

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Μαρινα! Να υποθεσω οτι εχεις θεμα με πολυκυστικες? Αν ναι τα παρακατω ισως σου φανουν χρησιμα:

Εχω πολυκ/κες ωοθηκες και πηγα σε τρεις διαφορετικους γιατρους αλλα ακρη δεν εβγαζα γιατι ο καθενας ελεγε τα δικα του. Ο πρωτος υποστηριξε να παρω το glucofage, ο δευτερος υποστηριξε να παρω ορμονικη θεραπεια (κλομιφαινη και αν δεν πετυχαινε αυτο γοναδοτροπινες) κι υπηρχε κιε νας τριτος τελειος εκμεταλλευτης που ηθελε να με βαλει να κανω drilling (δηλ καυτηριασμο στις ωοθηκες και σκασιμο 2000 ευρω!!) Επειδη λοιπον ο καθενας ελεγε τα δικα του, το εψαξα μονη μου με τον ανδρα μου σε πολλα ξενα ιατρικα site, κατεβασαμε ιατρικη βιβλιογραφια, διαβασαμε μερονυχτα ατελειωτα και καταληξαμε ν ακουλουθησουμε τον πρωτο γιατρο (πηγα και σε ενδοκρινολογο και αυτος υποστηριζε συνδυασμο glucofage kai T4 των 50 για καλυτερο ελεγχο θυροειδη. δεν εχω προβλημα με θυροειδη απλα για καλυτερη γονιμοτητα την TSH τη θελουν χαμηλη κατω απο 2,5). Συνηθως το glocofage to dinoyn σε κοπελες με πολυκυστικες που εχουν και καποιο θεμα με το βαρος τους. Εκει μπερδευομασταν γιατι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη. Αλλα εχουν βγει μελετες καινουργιες που αποδεικνυουν οτι το glucofage βοηθαει μια συντριπτικη πλειοψηφια γυναικων με πολυκυστικες. Και ναι. ειχα κανει και καμπυλη ζαχαρου και ισουλινοαντοχης και τα αποτελεσματα ηταν νορμαλ! Εντουτις πηρα το glucofage ενα φαρμακο που δε στοιχιζει πανω απο 3 ευρω και εφτιαξε σχεδον αμεσως ο κυκλος μου.Τωρα μια αλλη φιλη μου με πολυκυστικες πολυ παχια και με χειροτερο κυκλο (ειχε περιοδο 2-3 φορες το χρονο!) απο εμενα δε πηρε glucofage αλλα ορμονικη θεραπεια. και στη δικη της τη περιπτωση καταφερε μετα απο 5 μηνες κι εμεινε εγκυος (απλα ειχε μια δυσκολη εγκυμοσυνη στο πρωτο τριμηνο με πολλες αποκολλησεις).

 

Την αντιπυκτικη θεραπεια τη πηρα σε ολους τους μηνες της εγκυμοσυνης. Μια ενεσουλα τη μερα τρυγυρω στη περιοχη της κοιλιας η στο μπρατσο.

 

Ανοστ/μια ενδομητριου εκανα για ουρεοπλασμα, τοξοπλασμα , μεγαλοκυτταροιο, μυκοπλασμα. Και ειχα τον καρυοτυπο του εμβρυου απο την πρωτη μου παλλινδρομη στην οποια εκανα αποξεση για λογους υγειηνης. Οποτε αμεσως μετα την αποξεση εκανα τις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Antsa

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και σε τσάκωσα, είσαι Online! :P

Πες σε παρακαλώ όμως, πως έκανες την εξέταση του ενδομητρίου, με δείγμα από το ενδομήτριο? με τα προιόντα απόξεσης ή με Pcr περιόδου?

Εγώ, δεν έχω πολυκυστικές, ούτε έχω και τίποτα τελικά (εκανα άπειρες εξετάσεις!), έχω όμως, δύο παλλινδρομήσεις, αφού άκουσα καρδιά και θέλω να εξετάσω ΚΑΛΑ τον ενδομήτριό μου!! Κάτι μου λέει ότι έκει μέσα γίνεται η ζημιά!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σου!

ΥΓ πάει καλά αυτός που σου πρότεινε κλομιφαίνη??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...