Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες καταφέρατε εγκυμοσύνη μετά από παλίνδρομη κύηση;


φουλα27

Recommended Posts

αγορομαμμυ και rosemaraki και όλες οι υπόλοιπες γειά σας!

 

Εγώ είχα μία παλλίνδρομη, πριν 4 χρόνια και φυσικά, άκουσα το γνωστό τροπάριο...ήταν τυχαίο! Καλά κάνετε και δεν ανακοινώνεται ούτε τις εγκυμοσύνες, ούτε τις αποβολές, γιατί είναι ψυχοφθόρο!

Ομως, αν αργήσετε να ξαναμείνετε έγκυες και είστε άνω των 35, κάντε ορμονικές εξετάσεις και δείτε τα επίπεδά τους, μήπως και σας περιμένει καμία Kinder έκπληξη, όπως περίμενε και εμένα!

Μετά από 3 χρόνια και κάτι μουρμουρίσματα για την ηλικία μου, άλλαξα γιατρό και εξέτασα τις ορμόνες μου και διαπίστωσα ότι τα ωάριά μου είναι ψιλοτζούφια! Μένω έγκυος ξανά 4 χρόνια μετά και ξανά παλινδρόμησε! Ακόμη και μετά από αυτό, ο γιατρός μου έλεγε ότι είναι τυχαίο....

Εγώ λέω να μην περιμένετε ούτε χρόνο για τις ορμονικές, γιατί η προώρη ωοθηκική ανεπάρκεια, χτυπάει και κοπέλες 25 χρόνων!!

Ναι, ηρεμίστε, ξεπεράστε το, αλλά ψάξτε το, όχι νευρωτικά, αλλά με μέθοδο. Το φόρουμ, δυστυχώς είναι η μόνη βοήθεια, οι γιατροί είναι κοιμισμένοι και κερδοσκόποι, γιατί σε πάνε σε εξωσωματικές χωρίς λόγο, ενώ υπάρχουν κρυμένα κουσούρια από πίσω και δεν βάζουν νταλγκάδες στο κεφάλι τους για να τα ψάχνουν!

Καλή τύχη σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Marina με το καλο να ερθει ενα μωρακι κοντα σας.. εχεις δικιο για τους γιατρους, θελει ιδιαιτερη προσοχη και ψαξιμο!!!!!!!! το πιο ευκολο πραγμα ειναι να σε υποβαλει καποιος στην εξωσωματικη επειδη βλεπει την "καψα" να γινει καποιος γονιος..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τσακωσες! Ειμαι εδω τρυγυρω!!:D

Εκανα ανοστοχημεια ενδομητριου για μικροβια απο το προιον της αποξεσης! Αλλα ναι, μπορεις την ιδια εξεταση να την κανεις απο το προιον της περιοδους σου. Το νοημα ειναι να παρεις το αιμα που υπαρχει μεσα στη μητρα για να δεις απο εκει αν εχεις καποιο μικροβιο υπευθυνο για θρομβους γιατι πολλες φορες η απλη κολπικη καλλιεργεια δε δειχνει τι γινεται μεσα στη μητρα αλλα μονο τι γινεται μεσα στον κολπο.

 

Οσον αφορα το θεμα με τη προωρη ας το πουμε γηρανση των ωοριων το εχω ξανακουσει σε φιλη της αδελφης μου η οποια προλαβε κι εκανε παιδακι σε μικρη ηληκια κι οταν στην ηληκια των 28 μολις ετων ξαναπροσπαθουσε για δευτερο παιδι υστερα απο μια σωρια εξετασεων ανακαλυψε οτι ειχε μπει στην εμμηνοπαυση! Σπανιο πολυ μεν, συμβαινει κι αυτο δε.Δυστυχως.

Τι να πω ρε κοριτσια... Πολυ μας ταλαιπωρει η φυση μας... ενω οι ανδρες συνηθως μπορουν να κανουν παιδι και στα 60-70 τους! ΑΔΙΚΙΑ γμτ.

Link to comment
Share on other sites

"Το φόρουμ, δυστυχώς είναι η μόνη βοήθεια, οι γιατροί είναι κοιμισμένοι και κερδοσκόποι, γιατί σε πάνε σε εξωσωματικές χωρίς λόγο, ενώ υπάρχουν κρυμένα κουσούρια από πίσω και δεν βάζουν νταλγκάδες στο κεφάλι τους για να τα ψάχνουν! "

 

Αυτο ειναι μια αληθεια σε πολλες περιπτωσεις γιατι οι γιατροι καποιες φορες σε τρελαινουν! Εγω ετσι εβγαλα ακρη μεσα απο φορουμ ελληνικα και ξενα και ιατρικη εγκυκλοπαιδεια και site ιατρικα κτλ. Για μενα ο τριτος γιατρος που με ωθουσε σε drilling ηταν απαραδεκτος. Γιατι ναι μεν βοηθαει το drilling, αλλα ειναι χειρουργειο, μπορει να μη πετυχει αν εισαι γκαντεμω να παθεις χοντρη ζημια, και σκας κοντα στο 2χιλιαρο. Τι να πω...

Γενικα οι κοπελες ας γραφουμε οσο πιο αναλυτικα μπορουμε περιπτωσεις μας, γιατι ετσι μπορει να βοηθηθει καποια αλλη κοπελα που εξαιτιας των γιατρων εχει βραχυκυκλωσει και δε ξερει τι να κανει. Οπως βοηθηθηκα κι εγω καποτε.

 

Μαρινα, οσον αφορα τη κλομιφαινη καποιες φορες ειναι και αυτη λυση για τις πολυκυστικες. Σε μενα την ειχα δοκιμασει πριν το γκλουκοφαζ και δε πολυπετυχε... Στη φιλη μου ομως, πετυχε η κλομιφαινη σε συνδυασμο με μια ενεση που εκανε για να σπασει το ωαριο αλλα δε θυμαμαι τι ειδους ενεση ηταν αυτη. Ευχομαι συντομα να διαβασουμε ευχαριστα νεα κι απο σενα Μαρινα. οσο εχεις περιοδο μη το εγκαταλειπεις γιατι εχεις ελπιδες!

Link to comment
Share on other sites

αγορομαμμυ και rosemaraki και όλες οι υπόλοιπες γειά σας!

 

Εγώ είχα μία παλλίνδρομη, πριν 4 χρόνια και φυσικά, άκουσα το γνωστό τροπάριο...ήταν τυχαίο! Καλά κάνετε και δεν ανακοινώνεται ούτε τις εγκυμοσύνες, ούτε τις αποβολές, γιατί είναι ψυχοφθόρο!

Ομως, αν αργήσετε να ξαναμείνετε έγκυες και είστε άνω των 35, κάντε ορμονικές εξετάσεις και δείτε τα επίπεδά τους, μήπως και σας περιμένει καμία Kinder έκπληξη, όπως περίμενε και εμένα!

Μετά από 3 χρόνια και κάτι μουρμουρίσματα για την ηλικία μου, άλλαξα γιατρό και εξέτασα τις ορμόνες μου και διαπίστωσα ότι τα ωάριά μου είναι ψιλοτζούφια! Μένω έγκυος ξανά 4 χρόνια μετά και ξανά παλινδρόμησε! Ακόμη και μετά από αυτό, ο γιατρός μου έλεγε ότι είναι τυχαίο....

Εγώ λέω να μην περιμένετε ούτε χρόνο για τις ορμονικές, γιατί η προώρη ωοθηκική ανεπάρκεια, χτυπάει και κοπέλες 25 χρόνων!!

Ναι, ηρεμίστε, ξεπεράστε το, αλλά ψάξτε το, όχι νευρωτικά, αλλά με μέθοδο. Το φόρουμ, δυστυχώς είναι η μόνη βοήθεια, οι γιατροί είναι κοιμισμένοι και κερδοσκόποι, γιατί σε πάνε σε εξωσωματικές χωρίς λόγο, ενώ υπάρχουν κρυμένα κουσούρια από πίσω και δεν βάζουν νταλγκάδες στο κεφάλι τους για να τα ψάχνουν!

Καλή τύχη σε όλες!!

 

Μαρινάκι μου γειά σου! Εγώ είμαι 35 (36 τον Ιούλιο να λέμε την αλήθεια) και επειδή είμαι σχεδόν ένα χρόνο μετά την παλίνδρομη και δεν έχω ξαναμείνει έγκυος, ήδη από το Νοέμβριο ξεκινήσαμε τις εξετάσεις και προς το παρόν όλα είναι καλά (ορμονικές, προγεννητικός, σπερμοδιάγραμμα). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε μία δυσκολία να περάσει το υγρό από την αριστερή σάλπιγγα αλλά γενικά ήταν καλή.

 

Όταν λες "τζούφια" ωάρια, ποιά εξέταση εννοείς; Υπάρχει εξέταση που να μπορεί να δείξει την ποιότητα των ωαρίων;

 

Εσύ κοριτσάκι μου σε τί φάση είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσάκια!!!

Βάλτε με και μένα στο club των παλίνδρομων!!!!!!

Αύγουστος 2012, και ενώ ήταν ήδη ο γιος μου σχεδόν 2 χρονών, αποφασίσαμε να πάμε για 2ο.

Σεπτέμβριος 2012 θετικό τεστ και η χαρά μας στα ύψη!!!

Οκτώβριος 2012 κενός σάκος και απόξεση!

Ιανουάριος 2013, αφού πέρασε το απαραίτητο 3μηνο ξανά προσπάθειες.

Φεβρουάριος 2013 θετικό τεστ ξανά.

Οκτώβριος 2013 γέννηση της κορούλας μου!!!!!!

Κορίτσια μου μην χάνετε την πίστη και την ελπίδα σας!!!!

Ούτε εγώ έκανα καμία εξέταση (πέρα από καρυότυπο εμβρύου).

Εύχομαι όλες όσες προσπαθείτε να γίνεται γρήγορα μανούλες!!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρινάκι μου γειά σου! Εγώ είμαι 35 (36 τον Ιούλιο να λέμε την αλήθεια) και επειδή είμαι σχεδόν ένα χρόνο μετά την παλίνδρομη και δεν έχω ξαναμείνει έγκυος, ήδη από το Νοέμβριο ξεκινήσαμε τις εξετάσεις και προς το παρόν όλα είναι καλά (ορμονικές, προγεννητικός, σπερμοδιάγραμμα). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε μία δυσκολία να περάσει το υγρό από την αριστερή σάλπιγγα αλλά γενικά ήταν καλή.

 

Όταν λες "τζούφια" ωάρια, ποιά εξέταση εννοείς; Υπάρχει εξέταση που να μπορεί να δείξει την ποιότητα των ωαρίων;

 

Εσύ κοριτσάκι μου σε τί φάση είσαι τώρα;

 

Γειά σου Rosemaraki

 

Είναι καλή η ηλικία σου, λες ότι είναι καλές οι ορμονικές σου και ίσως πρέπει να κάνεις (λίγη όμως) υπομονή!

Δυστυχώς τα τζούφια ωάρια, δεν τα δείχνει κάποια εξέταση, παρά μόνο η "νεκροψία":evil: Δηλαδή, έγω έχω fsh 11.5, amh 1.24 ng/ml, είμαι 42, δεν έχω ανοσολογικά προβλήματα, θρομβοφιλία, αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και άλλα, άρα τί μου φταίει, τα ωάριά μου, παρόλο που πέφτουν κάθε μήνα στην ώρα τους, δεν γονιμοιποιούνται, άρα η ποιότητά τους δεν είναι καλή! Σ`αυτό συνηγορούν και οι δύο ορμόνες που έγραψα. Σύγκρινέ τες με τις δικές σου και θα καταλάβεις! Δηλαδή, βλέπεις το αυγό ,αλλά δεν έχει ας πούμε κρόκο. Αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν πάρεις ένα και πας για εξωσωματική, εκεί μόνο μπορούν να δουν την ποιοτητά του όταν θα πάν να το γονιμοποιήσουν και θα παράξουν κάποιων κατηγοριών έμβρυα. Φυσικά, όλα εξαρτώνται από την ηλικία της γυναίκας, η οποία μεταφράζεται με νούμερα ορμονών!

Επειδή όμως τα χρόνια περνάνε γρήγορα και μέσα στο φόρουμ είδα και ιστορίες τρέλας με γυναίκες με μάπα ορμόνες, και φυσικά με κρυμμένα προβλήματα, μην εφυσυχάζεστε! ;)

Εγώ τώρα, έχω κάνει πολλές εξετάσεις, δεν έχω τίποτα και μάλλον θα πάω για μία ξεγυρισμένη εξωσωματική και ο Θεός βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

 

Κι εγώ στην κατηγορία των παλίνδρομων...και όχι μόνο...

Να τα πάρουμε από την αρχή για να καταλάβετε:

Αυτήν την στιγμή είμαι 42 ετών. Τις προσπάθειες για μωρό τις ξεκίνησα το 2010, στα 38 μου.

 

Μάρτιος 2010: Βιοχημική (δεν είδαμε τίποτα, μόνο θετικό τεστ, μικρή χοριακή και σε 3 μέρες άρχισε η αποβολή). Δεν έψαξα τίποτα, έμεινα στο τυχαίο.

 

Ιούλιος 2010: Θετικό τεστ, ψηλή χοριακή, όλα σούπερ. Αλλά ήδη από την πολύ αρχή είχα καφέ υγρά. Ξάπλα και ουτρογκεσταν η αγωγή του τότε γυναικολόγου μου. Τον Αυγουστο μετά από σχεδόν συνεχόμενα καφέ και λίγο αίμα έχω μια γερή αποκόλληση. Έμεινα 3 μέρες κλινική, με ενέσεις προγεστερόνης και απόλυτη ακινησία. 30 Σεπτεμβρίου διαπιστώνουμε σε υπέρηχο ότι το μωρό έχει πεθάνει (ενδομήτριος θάνατος στις 17 εβδομάδες). Με πρόκληση μου το παίρνουν (δεν περιγράφω συναισθήματα, περιττό, ήμουν χάλια μαύρα), γίνεται ιστολογική και καρυότυπος. Βρέθηκε μόνο μια περιέλιξη του λώρου στο ένα ποδαράκι. Το έμβρυο υγιέστατο από χρωμοσωμικές ανωμαλίες κλπ. Ο γιατρός μου να επιμένει στο τυχαίο. Εγώ να έχω μουλαρώσει ότι θέλω εξονυχιστικό ψάξιμο. Μετά τις 3 αποβολές να μου λέει κι εγώ να επιμένω τουλάχιστον για θρομβοφιλία. Τίποτα. Με τα πολλά τον πείθω να δώσει την ιστολογική στην αιματολόγο της κλινικής. Κάνει να επικοινωνήσει μαζί μου ένα μήνα. Εγώ στο μεταξύ έχω ήδη γυρίσει σε δεν ξέρω πόσους γυναικολόγους και φυσικά σε αιματολόγο. Λϊγο ο ένας, λίγο ο άλλος μου γράφουν και κάνω όλες σχεδόν τις εξετάσεις, ορμονικές, ζαχάρου, για μικρόβια, θρομβοφιλίας γονιδιακό και για επίκτητη θρομβοφιλία, ανοσολογικό, σαλπιγγογραφία (δείχνει μια μικρή σκια στη μήτρα), κολποσκόπηση (βρέθηκαν τρεις μικροί πολύποδες και αφαιρέθηκαν) μέχρι και για αντιπατρικά. Βρέθηκε ότι έχω καρδιόσχημη μήτρα (ευτυχώς όχι δίκερη, απλά ελαφρώς καρδιόσχημη) ουρεόπλασμα, e-coli, και ένα μεταλλαγμένο ομοζυγωτικό γονίδιο θρομβοφιλίας (αυτό της ομοκυστεΐνης). Μετά από όλα αυτά κι ενώ δεν έχω καταλήξει ακόμη σε γυναικολόγο (εννοείται θα άλλαζα) αλλά έχω βρει αιματολόγο, με παίρνει η μαία του παλιού γυναικολόγου να επικοινωνήσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με την αιματολόγο της κλινικής που ξεγεννούσε γιατί είδε την ιστολογική και είπε ότι σίγουρα υπάρχει θέμα θρομβοφιλίας, έστω και ελαφρύ. Χαιρετίσματα, ούτε που ασχολήθηκα ξανά....Περνάω ένα εφιαλτικό εξάμηνο με απανωτές αντιβιώσεις για να καθαρίσει ο κόλπος από τα μικρόβια, που δεν έφευγαν με τίποτα. Κανένας γυναικολόγος δεν μπορούσε να με βοηθήσει...τελικά μια ξαδέρφη μου παθολόγος που τυχαία την ρώτησα μου συστήνει τον δικό της και πηγαίνω, αλλά ενδόμυχα χωρίς πολλές ελπίδες. Αδιαφορεί για το αντιβιόγραμμα και μου δίνει ένα κοκτέιλ αντβιώσεων. Σε 20 μέρες μικρόβια εξαφανιζόλ :P. Εννοείται ότι σ΄αυτόν έμεινα.

 

Ιούλιος 2011: πάλι θετικό τεστ, ψηλή χοριακή, άγχος στο φουλ. Στην 5η και 12η εβδομάδα έχω ελάχιστα καφέ υγρά. Νομίζω ότι θα το ξαναχάσω, αλλά ευτυχώς όλα καλά. Κάνω αντιπηκτικές ενέσεις (1 clexan 4000 τη μέρα και 1 σαλοσπίρ ως το τέλος). 14 Μαρτίου του 2012 γεννάω με καισαρική το αγοράκι μου...είμαι 40 ετών τότε και πετάω στα σύννεφα από την ευτυχία μου...

 

Φεβρουάριος 2013: θετικό τεστ, σχετικά χαμηλή χοριακή με 4 μέρες καθυστέρηση. Από την αρχή κάτι δεν μου αρέσει αν και στο 2ήμερο η χοριακή είχε διπλασιαστεί. Τέλος 5ης εβδομάδας δεν βλέπουμε καν σάκκο κι εγώ έχω ήδη αρχίσει να έχω καφέ υγρά. Το προαίσθημά μου είναι κακό κι επαληθεύομαι. Κάνω απανωτές χοριακές και δείχνουν ότι ναι μεν έχει ανέβη η χοριακή, αλλά όχι όσο θα έπρεπε. Στην επαναληπτική έχει αρχίσει η πτωτική πορεία. Σε 1 μέρα ξεκινάει και η αποβολή. Πόνος φριχτός ένα ολόκληρο βράδυ και αίμα ποτάμι. Σε δύο εβδομάδες η χοριακή έχει μηδενίσει. Δεν κάνω απόξεση και δεν ψάχνω τίποτα. Είμαι ήδη πολύ κουρασμένη για να ξαναμπώ σ αυτήν την διαδικασία και έχω και το παιδάκι μου.

 

Νοέμβριος 2013: ξανά θετικό τεστ, πάλι σχετικά χαμηλή χοριακή για τα δικά μου κριτήρια, αλλά ευτυχώς σε 2 μέρες έχει 3πλασιαστεί. Την μέρα της επαναληπτικής χοριακής έχω μισή μέρα καφέ υγρά και εννοείται τρομοκρατούμαι. Αρχίζω κλασικά ουτρογκεσταν, αλλά ήδη με το θετικό τεστ έχω αρχίσει αντιπηκτική αγωγή (όπως και σε κάθε εγκυμοσύνη μετά τον ενδομήτριο θάνατο). Τέλος 5ης εβδομάδας βλέπουμε σάκκο με εμβρυικά στοιχεία και ηρεμώ. Αλλά 8η εβδομάδα ακούμε μεν καρδιά, αλλά ο γυναικολόγος μου λέει ότι στην μέτρηση το μωρό βγαίνει μια εβδομάδα πίσω. Και στο καπάκι πάλι καφέ υγρά, πάλι για μισή μέρα. Αυξάνουμε τα ουτρογεκστάν και απλά περιμένουμε. Τα καφέ σταματούν, εγώ χεσμένη από τον φόβο μου και μέσα στην αγωνία. 11η εβδομάδα στις αρχές το μωρό έχει κερδίσει τις 4 από τις εφτά μέρες κι αρχίζω λίγο να ηρεμώ. 13η εβδομάδα στην αυχενική το μωρό έχει καλύψει και τις άλλες 3 μέρες και είναι ακριβώς, αλλά η αυχενική βγαίνει 2,4 και σε συνδυασμό με την ηλικία το ποσοστό για σύνδρομο νταόυν πηγαίνει στο 1:36. Κεραμίδα!!!!! Κάνω βιοψία τροφοβλάστης κι ευτυχώς το νινάκι είναι υγιέστατο και πάλι αγοράκι. Η καρδιά μου επιτέλους μετά από 3 μήνες περίπου είναι στη θέση της κι εγώ μόλις σήμερα μπήκα στο 2ο τρίμηνο!!!!

 

Νομίζω τα είπα όλα, τίποτα δεν έμεινε :D Λίγο πριν τα 43 και πρώτα ο Θεός, θα έχω και το δεύτερο αγοράκι μου!!!! Να σημειώσω ότι μέσα στις τόσες ατυχίες, είχα την τύχη να μπορώ να συλλάβω φυσιολογικά και γρήγορα. Μόνο στην τωρινή εγκυμοσύνη προσπαθήσαμε 6 μήνες, αλλά όχι φανατικά.

 

Λοιπόν κορίτσια, όπως είδατε κι εγώ είχα πιο πολλές εγκυμοσύνες, παρά παιδιά. Και ξέρω και πολλές φίλες μου με παρόμοιες ιστορίες και σε πιο μικρή ηλικία. Οι παλίνδρομες είναι μάστιγα νομίζω. Κι αν πολλές κοπέλες δεν το λένε ότι έχουν τέτοιες εμπειρίες (και καλά κάνουν αν αυτό τις βοηθά να το ξεπεράσουν πιο εύκολα) δεν σημαίνει ότι το ποσοστό είναι μικρό. Είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο φανταζόμαστε ακόμη κι εμείς που είμαστε πια πιο υποψιασμένες. Και φυσικά διαφωνώ με την λογική ψάχνομαι μετά τις 3 αποβολές. Αν θέλω, έχω το δικαίωμα να ψαχτώ και με τη μία, να μην πω πριν καν την μία.

 

Καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι και φυσικά μην το βάζετε κάτω. Ο επιμένων νικά και το βραβείο είναι ανεκτίμητο!!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλογος συνεχίζεται....

 

Προσθέστε και μένα στις "άτυχες τυχερές". Μετά από 2 φυσιολογικότατες και χωρίς κανένα ίχνος φαρμάκου εγκυμοσύνες που μου χάρισαν τα 2 πρώτα μου παιδιά, μένω ξανά έγκυος και η χαρά μας είναι μεγάλη.

 

Όλα προχωράνε κανονικα, παίρνω μια τέλεια αυχενική και συνεχίζω....κάπου στην 19 βδομάδα νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά.Πράγματι, το ένστικτο επαληθεύεται....ενδομήτριος θάνατος Β' τριμήνου....εκείνο το κοριτσάκι δεν το είδα ποτέ....

 

Δόξα τω θεώ, 6 μήνες μετά μένω ξανά έγκυος και αποκτώ το τρίτο μου παιδάκι!

 

Ιούνιος 2013, θετική χοριακή, χαρά μεγάλη! Επαναληπτική χοριακή πτωτική....Βιοχημική εγκυμοσύνη...

 

Και να τώρα, έγκυος στο 4ο παιδάκι μου, με μια δύσκολη εγκυμοσύνη και έναν επιπωματικό πλακούντα....

 

Όλα ξεπερνιούνται...με υπομονή και επιμονή μα πάνω από όλα με θέληση!

 

Μουσούδι, Ιούλιο γεννάς κι εσυ;:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλογος συνεχίζεται....

 

Προσθέστε και μένα στις "άτυχες τυχερές". Μετά από 2 φυσιολογικότατες και χωρίς κανένα ίχνος φαρμάκου εγκυμοσύνες που μου χάρισαν τα 2 πρώτα μου παιδιά, μένω ξανά έγκυος και η χαρά μας είναι μεγάλη.

 

Όλα προχωράνε κανονικα, παίρνω μια τέλεια αυχενική και συνεχίζω....κάπου στην 19 βδομάδα νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά.Πράγματι, το ένστικτο επαληθεύεται....ενδομήτριος θάνατος Β' τριμήνου....εκείνο το κοριτσάκι δεν το είδα ποτέ....

 

Δόξα τω θεώ, 6 μήνες μετά μένω ξανά έγκυος και αποκτώ το τρίτο μου παιδάκι!

 

Ιούνιος 2013, θετική χοριακή, χαρά μεγάλη! Επαναληπτική χοριακή πτωτική....Βιοχημική εγκυμοσύνη...

 

Και να τώρα, έγκυος στο 4ο παιδάκι μου, με μια δύσκολη εγκυμοσύνη και έναν επιπωματικό πλακούντα....

 

Όλα ξεπερνιούνται...με υπομονή και επιμονή μα πάνω από όλα με θέληση!

 

Μουσούδι, Ιούλιο γεννάς κι εσυ;:P

 

vasdeli να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό και το 4ο!!!! Μπράβο σου πάντως, 4 παιδιά είναι ευλογία, αλλά και κόπος, ε; Ο αδερφός μου έχει 4 και είναι κάτι σαν μια μικρής κλίμακας παιδική χαρά το σπίτι τους :P:p:p

 

Αν με έπαιρνε ηλικιακά και οικονομικά (πλέον) ένα τρίτο κι εγώ θα το ήθελα να πω την αλήθεια...

 

Εγώ με το καλό γεννάω Αύγουστο, στην 15η εβδομάδα είμαι τώρα.

 

Εύχομαι στη συνέχεια η εγκυμοσύνη σου να γίνει από δύσκολη εύκολη :D. Φίλη της νύφης μου είχε επιπωματικό πλακούντα και ο γιατρός της την είχε σε περιορισμό μέχρι τα μέσα περίπου του 5ου μήνα. Στην αρχή ξάπλα, μετά την άφηνε να σηκώνεται να κάνει κανένα φαγητο ή να πηγαίνει καμιά επίσκεψη αλλά σε σπίτι και προς τον 6ο πια έκανε τα πάντα, αλλά χαλαρά. Και βόλτες και ψώνια και τα πάντα....

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Rosemaraki

 

Είναι καλή η ηλικία σου, λες ότι είναι καλές οι ορμονικές σου και ίσως πρέπει να κάνεις (λίγη όμως) υπομονή!

Δυστυχώς τα τζούφια ωάρια, δεν τα δείχνει κάποια εξέταση, παρά μόνο η "νεκροψία":evil: Δηλαδή, έγω έχω fsh 11.5, amh 1.24 ng/ml, είμαι 42, δεν έχω ανοσολογικά προβλήματα, θρομβοφιλία, αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και άλλα, άρα τί μου φταίει, τα ωάριά μου, παρόλο που πέφτουν κάθε μήνα στην ώρα τους, δεν γονιμοιποιούνται, άρα η ποιότητά τους δεν είναι καλή! Σ`αυτό συνηγορούν και οι δύο ορμόνες που έγραψα. Σύγκρινέ τες με τις δικές σου και θα καταλάβεις! Δηλαδή, βλέπεις το αυγό ,αλλά δεν έχει ας πούμε κρόκο. Αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν πάρεις ένα και πας για εξωσωματική, εκεί μόνο μπορούν να δουν την ποιοτητά του όταν θα πάν να το γονιμοποιήσουν και θα παράξουν κάποιων κατηγοριών έμβρυα. Φυσικά, όλα εξαρτώνται από την ηλικία της γυναίκας, η οποία μεταφράζεται με νούμερα ορμονών!

Επειδή όμως τα χρόνια περνάνε γρήγορα και μέσα στο φόρουμ είδα και ιστορίες τρέλας με γυναίκες με μάπα ορμόνες, και φυσικά με κρυμμένα προβλήματα, μην εφυσυχάζεστε! ;)

Εγώ τώρα, έχω κάνει πολλές εξετάσεις, δεν έχω τίποτα και μάλλον θα πάω για μία ξεγυρισμένη εξωσωματική και ο Θεός βοηθός!!

 

Εγώ έχω FSH 6.1 και AMH 28.3. Δυστυχώς, τα ANA βρέθηκαν ασθενώς θετικά (1/80), οπότε πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω με ανοσολογικά και θρομβοφιλία. Την Πέμπτη έχω ραντεβού με ανοσολόγο για τα περαιτέρω.

 

Κοιτάζοντας τις εξετάσεις μου, είδα ότι η TSH στις 08/12 ήταν 1,32 και στις 17/02 που την ξαναμέτρησα ήταν 2,63. Έχει κανείς ιδέα για ποιό λόγο μπορεί να συνέβη αυτό; Έχει σχέση με την ημέρα του κύκλου που έγινε η εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

H TSH παίζει και πρέπει να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος! Αν έχεις ιστορικό θυροειδούς στην οικογένεια, τον ενδοκρινολόγο και τα μάτια σου! Η TSH πρέπει να είναι κάτω του 2,5 για την γονιμότητα!

Οσο για την ΑΜΥ φαίνεται υψηλή, αλλά σε τί μονάδες σου τι μετρήσανε? Μην διστάσεις να την ξαναμετρήσεις όποτε σου δωθεί η ευκαιρία, γιατί σε μένα έπεσε πολύ σε μία χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

H TSH παίζει και πρέπει να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος! Αν έχεις ιστορικό θυροειδούς στην οικογένεια, τον ενδοκρινολόγο και τα μάτια σου! Η TSH πρέπει να είναι κάτω του 2,5 για την γονιμότητα!

Οσο για την ΑΜΥ φαίνεται υψηλή, αλλά σε τί μονάδες σου τι μετρήσανε? Μην διστάσεις να την ξαναμετρήσεις όποτε σου δωθεί η ευκαιρία, γιατί σε μένα έπεσε πολύ σε μία χρονιά!

 

Η AMH είναι 28,3 pmol/l και την έκανα το Δεκέμβριο. Έχει νόημα να την επαναλάβω τόσο σύντομα;

 

Όσο για το θυροειδή, επειδή ακριβώς έχει όλη μου η οικογένεια (μητέρα, πατέρας, η αδερφή μου από από τα 20) την ελέγχω κάθε χρόνο. Απλά πάντα έβγαινε στα φυσιολογικά, οπότε δε χρειάστηκα ποτέ ενδοκρινολόγο. Και η αλήθεια είναι ότι αυτό για τις 2,5 μονάδες και τη γονιμότητα τώρα τελευταία το άκουσα, για αυτό κοίταξα τις εξετάσεις μου και παρατήρησα την αύξηση στην τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο το θέμα του θυροειδη (καταραμένο internet)... βλέπω ότι μπορεί να επηρεαστούν οι τιμές από ιωδιούχο σκιαγραφικό υγρό κι εγώ έκανα αυτό το μήνα σαλπιγγογραφία.... Βρε λες;;; :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο το θέμα του θυροειδη (καταραμένο internet)... βλέπω ότι μπορεί να επηρεαστούν οι τιμές από ιωδιούχο σκιαγραφικό υγρό κι εγώ έκανα αυτό το μήνα σαλπιγγογραφία.... Βρε λες;;; :confused::confused:

Ρώτα τον ενδοκρινολόγο για την αύξηση της τιμής του TSH, αλλά την αμυ μέτρα την κάθε χρόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasdeli να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό και το 4ο!!!! Μπράβο σου πάντως, 4 παιδιά είναι ευλογία, αλλά και κόπος, ε; Ο αδερφός μου έχει 4 και είναι κάτι σαν μια μικρής κλίμακας παιδική χαρά το σπίτι τους :P:p:p

 

Αν με έπαιρνε ηλικιακά και οικονομικά (πλέον) ένα τρίτο κι εγώ θα το ήθελα να πω την αλήθεια...

 

Εγώ με το καλό γεννάω Αύγουστο, στην 15η εβδομάδα είμαι τώρα.

 

Εύχομαι στη συνέχεια η εγκυμοσύνη σου να γίνει από δύσκολη εύκολη :D. Φίλη της νύφης μου είχε επιπωματικό πλακούντα και ο γιατρός της την είχε σε περιορισμό μέχρι τα μέσα περίπου του 5ου μήνα. Στην αρχή ξάπλα, μετά την άφηνε να σηκώνεται να κάνει κανένα φαγητο ή να πηγαίνει καμιά επίσκεψη αλλά σε σπίτι και προς τον 6ο πια έκανε τα πάντα, αλλά χαλαρά. Και βόλτες και ψώνια και τα πάντα....

 

Σε ευχαριστώ, καλή μου!

Ω! Ναι! ξέρω αποπαιδική χαρά!!! Καταλαβαίνω! χαχα!

Με το καλό το αγοράκι σου!! Κι εγώ αγοράκι έχω, πάλι!

Δε μου λες, σε ποια βδομάδα γέννησε τελικά αυτή η φίλη με τον επιπωματικό πλακούντα; Φοβάμαι τον πρόωρο τοκετό λόγω αιμορραγίας να πάρει....βέβαια μέχρι τώρα όλα έχουν πάει καλά αλλά ποτέ δεν ξέρεις...Κάνω τον σταυρό μου και προχωρώ...:P

Είμαι κατ'οίκον περιορισμό, βέβαια κι εγω αλλά διόλου δεν με πειράζει....προσβλέπω το θετικό αποτέλεσμα!!!:cool:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, καλή μου!

Ω! Ναι! ξέρω αποπαιδική χαρά!!! Καταλαβαίνω! χαχα!

Με το καλό το αγοράκι σου!!

 

Ευχαριστώ :P

 

Κι εγώ αγοράκι έχω, πάλι!

 

Άντε με το καλό να έρθουν τα αγοράκια μας :P

 

Δε μου λες, σε ποια βδομάδα γέννησε τελικά αυτή η φίλη με τον επιπωματικό πλακούντα; Φοβάμαι τον πρόωρο τοκετό λόγω αιμορραγίας να πάρει....βέβαια μέχρι τώρα όλα έχουν πάει καλά αλλά ποτέ δεν ξέρεις...Κάνω τον σταυρό μου και προχωρώ...:P

 

Α, μην ανησυχείς. Η φίλη μου γέννησε αφού έκλεισε τις 38 εβδομάδες και το μωρό ήταν και τροφαντό και πανύψηλο!!! Κι όλα καλά πήγαν!!!

 

Είμαι κατ'οίκον περιορισμό, βέβαια κι εγω αλλά διόλου δεν με πειράζει....προσβλέπω το θετικό αποτέλεσμα!!!:cool:

 

Έτσι μπράβο!!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα...

 

κ γω μετά από 2 παλλίνδρομες τώρα έχω το κοριτσάκι μου!!! εμένα το πρόβλημα ήταν διαβήτης κύησης.. είχα διαβήτη από την αρχή της εγκυμοσύνης στην 3η εγκυμοσυνη μαζί με την χοριακή έκανα κ καμπύλη σακχάρου οπου έδειξε το πρόβλημα

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

κ γω μετά από 2 παλλίνδρομες τώρα έχω το κοριτσάκι μου!!! εμένα το πρόβλημα ήταν διαβήτης κύησης.. είχα διαβήτη από την αρχή της εγκυμοσύνης στην 3η εγκυμοσυνη μαζί με την χοριακή έκανα κ καμπύλη σακχάρου οπου έδειξε το πρόβλημα

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου και να είναι υγιής και καλότυχο. Να ρωτήσω κάτι, εκτός εγκυμοσύνης το σάκχαρο και η ινσουλίνη σου ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα;

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να χαιρεσε την κορουλα σου και να ευχαριστεις τον Θεο που σου την εδωσε να σου κανει την ζωη ομορφη και να δινει νοημα στην ζωη. Εγω ειχα μια παλινδρομη πριν ενα χρονο και πριν ενα μηνα εκανα σπερμαεγχυση αλλα δυστυχως.. Θα εκανα και την εξωσωματικη αλλα δεν ειναι για την τσεπη μου.. Ομως εχω κανει πολες εξετασεις και δεν μας βρηκανε τιποτα κακο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρε κορίτσια!!σας διαβάζω τόσο καιρό και πραγματικά ορισμένες σας θαυμάζω για την υπομονή και το πείσμα που έχετε. παρά το γεγόνός ότι έχω μια κοράκλα 4 ετών. πριν 2 χρόνια προέκυψε μια αποβολή και απο τότε τίποτα. έχω ψαχτεί και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. πιστεύω ότι δεν θα έρθει ποτέ δεύτερο και αυτό με έχει πάρει απο κάτω. τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για εξωσωματική κάτι το οποίο θεωρώ άδικο στην δική μου περίπτωση. είναι καμία με ανάλογη εμπειρία;

 

Να χαιρεσε την κορουλα σου και να ευχαριστεις τον Θεο που σου την εδωσε να σου κανει την ζωη ομορφη και να δινει νοημα στην ζωη. Εγω ειχα μια παλινδρομη πριν ενα χρονο και πριν ενα μηνα εκανα σπερμαεγχυση αλλα δυστυχως.. Θα εκανα και την εξωσωματικη αλλα δεν ειναι για την τσεπη μου.. Ομως εχω κανει πολες εξετασεις και δεν μας βρηκανε τιποτα κακο..

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα κλείνει ένας χρόνος από τη δική μου παλίνδρομη και δυστυχώς δεν έχει προκύψει ακόμα άλλη εγκυμοσύνη...

Να ξέρετε,μας δίνει κουράγιο να διαβάζουμε τις ιστορίες όσων μετά από αυτή την εμπειρία απέκτησαν τα παιδάκια τους, είτε εύκολα είτε δύσκολα.

 

Κι εγω ειχα παλινδρομη πριν απο ενα χρονο, ειχα μεινει εγκυος απο το προτο μηνα που προσπαθησαμε.. Μετα απο αυτο τιποτα.. Εχω κανει πολες εξετασεις, δεν ειμαι ουτε καν 30 χρονων.. Πριν ενα μηνα καναμε σπερματεγχυση, αλλα δυστυχως.. Δεν εχω ιδεα τι φταει.. Τι εξετασεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

πολύ αισιοδοξα μηνύματα!!! εγω ειχα παλλινδρομηση στην 6η εβδομαδα, εκανα καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια (οχι ολες) ηταν οκ και ετσι ειναι ο 1ος μηνας που ξαναπροσπαθουμε!!! τα καλυτερα σε ολες !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο.. Εγώ είχα παλυνδρομικη κύηση στην 13 εβδομάδα .η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δυστυχώς με πήρε λίγο από κάτω. Η Γυναικολόγος μου είναι πολύ αισιόδοξη ότι μπορούμε να ξανά βάλουμε μπρος αμέσως αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.. Όλοι λένε ότι ήταν να γίνει και όλα θα πάνε καλά αλλά αυτό με τρελαίνει ακόμα περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...