Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κι από εμάς,

 

'Εχω ένα κοριτσάκι και ενδιαφέρομαι να τη γράψω για νηπιαγωγείο (και δημοτικό κατ' επέκταση). Από τα σχολεία που έχω δει, είμαι ανάμεσα σε Δούκα, Ελληνογερμανική στην Παλλήνη και Ι.Μ Παναγιωτόπουλο. Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας και ότι προσωπική εμπειρία ή φίλων, έχετε αποκομίσει για τα σχολεί αυτά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γειά σας θα θέλαμε να σημειώσουμε ότι υπάρχουν σε όλες αυτές τις σελίδες διάφορες μαρτυρίες για αρκετά σχολεία , τις οποίες μπορείτε να αναζητήσετε μέσα από το εργαλείο αναζήτησης μέσα στο ίδιο το θέμα. Πατώντας επάνω στον φακό εμφανίζονται οι σχετικές επιλογές! Ευχαριστούμε!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέρασε πολύς καιρός από τότε που έψαχνα στις σελίδες αυτές ιδιωτικό σχολείο για τον γιο μου. 7 χρόνια μετά συνεχίζουμε στο ίδιο σχολείο (γυμνάσιο) που ο γιος μου πήγε δημοτικό. "Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου". Είχαμε καλές και κακές στιγμές στο σχολείο αυτό, η γενική εικόνα όμως είναι καλή. Γι αυτό και το επιλέξαμε και στο Γυμνάσιο. Σίγουρα δεν είναι όλα αυτά που υπόσχεται και διαφημίζει, οπωσδήποτε όμως παρέχει τα 2/3 αυτών και πιστέψτε με, είναι πάλι πολλά. Για παράδειγμα, στις ξένες γλώσσες γίνεται καλή δουλειά, αλλά όχι η δουλειά που διαφημίζει. Βεβαίως, εξαρτάται και από τη δυναμική του παιδιού. Δίνει ευκαιρίες για προετοιμασία σε διαγωνισμούς (στα μαθήματα, στις ξένες γλώσσες, στον αθλητισμό, στη ρομποτική, στο επιχειρείν κλπ. κλπ. και πολλά κλπ.), έχει αμέτρητους ομίλους, ακαδημίες από το προνήπιο μέχρι την γ' λυκείου, αλλά αν το παιδί δεν έχει τον ζήλο, απλά δεν ασχολείται. Είναι οργανωμένο σχολείο, απαιτητικό και ανταγωνιστικό και σίγουρα δεν απευθύνεται σε παιδιά που με την ελάχιστη προσπάθεια περιμένουν μεγάλους βαθμούς. Αυτό δεν συμβαίνει. ΟΙ βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο, είναι όμως απολύτως αντιπροσωπευτικοί του επιπέδου του παιδιού και θεωρώ δίκαιοι. Αν περιμένετε τα 10 στο Δημοτικό και τα 18-20 στο Γυμνάσιο με παιδιά μέτριας προσπάθειας και απόδοσης, απλά μην τα στέλνετε στο σχολείο αυτό. Σκεφτείτε ότι και στην 1η συνάντηση με τον κ. Λιναρδάτο και τους γονείς της Α΄Γυμνασίου, ήταν το πρώτο πράγμα που μας είπε. "Μην περιμένετε υψηλούς βαθμούς. Βάζουμε τους χαμηλότερους από δημόσια και άλλα ιδιωτικά, ωστόσο να είστε σίγουροι ότι έχουμε και έχετε την πραγματική εικόνα του παιδιού σας, δουλεύουμε πάνω στις αδυναμίες του και τα φτάνουμε στο μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα". Και είναι αλήθεια αυτό, το βίωσα 6 χρόνια. Παρότι το παιδί μου είναι καλός μαθητής (ιδίως στα θετικά), ωστόσο δεν είναι άριστος. Δεν παραπονέθηκα ποτέ για τους βαθμούς, γιατί ξέρω ότι είναι δίκαιοι. Και παρά τα πάρα πολλά τεστ, διαγωνίσματα, φόρτο εργασίας, ο γιος μου ήθελε πολύ να συνεχίσει εκεί και στο Γυμνάσιο και είναι πολύ χαρούμενος. Αν και δεν είναι μαζί με τους συμμαθητές του από το Δημοτικό, γιατί στο Γυμνάσιο έγινε ανακατανομή των παιδιών από όλα τα τμήματα Και έτσι πράξαμε. Πιστεύω ορθά, βεβαίως θα σας πω μετά από 5 χρόνια που θα δίνει πανελλαδικές. Καταλήγω λοιπόν πως ιδανικό σχολείο δεν υπάρχει, εξαρτάται από τα κριτήρια που θέτει κάποιος που αναζητεί ιδιωτικό σχολείο. Τα κριτήρια τα δικά μου για παράδειγμα δεν είναι ίδια με τα κριτήρια ενός άλλου γονιού με άλλες προτεραιότητες, επομένως κάνετε την έρευνά σας, αποφασίστε όμως όχι με βάση αυτά που διαβάζετε, αλλά με βάση τις δικές σας προτεραιότητες και το δικό σας ένστικτο. Καλή συνέχεια.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

 

θα ήθελα την βοήθεια και τις εμπειρίες όλων των γονέων που έχουν παιδιά είτε στην Χατζηβεη στην Φιλαδέλφια είτε στην Ελληνοαγγλική αγωγή στο Μαρούσι.

 

Ξεκαθαρίζω οτι δεν θέλω πληροφορίες για τα οικονομικά, δραστηριότητες, κτηριακές εγκαταστάσεις κτλ γιατί το ένα το έχω ήδη επισκεφθεί και το άλλο έχω προγραμματίσει να το επισκεφθώ σύντομα.

 

Θα ήθελα πληροφόρηση σχετικά με τα σχολικά θέματα αν τα παιδιά σας είναι ευχαριστημένα, αν γίνεται δουλειά χωρις υπερβολές (δλδ να μην φορτώνουν τα παιδιά πάρα πολλά), αν χαίρονται που πάνε σχολείο, τι κλίμα υπάρχει, συννενόηση με διδακτικό προσωπικό κτλ. Πραγματα δηλαδή που δεν μπορείς πάντα να καταλάβεις από μια συνάντηση ή ένα open day.

Εχω ήδη βρει παρόμοια θέματα στο Forum αλλά είναι αρκετά παλιά και θα με ενδιέφεραν πιο πρόσφατες πληροφορίες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Ίσως το θέμα εχει τεθεί και σε προηγούμενο post αλλα χρειάζομαι την βοήθεια/γνώμη σας γιατί κάπου χάθηκα. Μένουμε εξωτερικό και γυρίζουμε Ελλάδα μόνιμα τον Ιανουάριο του 19. Ψάχνουμε σχολείο για τον γιο μου που είναι 5 ετών στα Νοτια προάστια (Στην περιοχή της Βάρης - Κορωπίου). Έχουμε επιλέξει το ελληνικό σύστημα διδασκαλίας για τον μικρό. Μετά την πρώτη έρευνα που κάναμε είμαστε ανάμεσα στα Εκπαιδευτήρια Γειτωνα και Κέσσαρη. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά και αν έπρεπε να επιλέξετε καποιο απο αυτά, ποιό θα ήταν?

 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/3/2018 at 1:39 PM, Emmy79 said:

Καλησπέρα σας, 

 

θα ήθελα την βοήθεια και τις εμπειρίες όλων των γονέων που έχουν παιδιά είτε στην Χατζηβεη στην Φιλαδέλφια είτε στην Ελληνοαγγλική αγωγή στο Μαρούσι.

 

Ξεκαθαρίζω οτι δεν θέλω πληροφορίες για τα οικονομικά, δραστηριότητες, κτηριακές εγκαταστάσεις κτλ γιατί το ένα το έχω ήδη επισκεφθεί και το άλλο έχω προγραμματίσει να το επισκεφθώ σύντομα.

 

Θα ήθελα πληροφόρηση σχετικά με τα σχολικά θέματα αν τα παιδιά σας είναι ευχαριστημένα, αν γίνεται δουλειά χωρις υπερβολές (δλδ να μην φορτώνουν τα παιδιά πάρα πολλά), αν χαίρονται που πάνε σχολείο, τι κλίμα υπάρχει, συννενόηση με διδακτικό προσωπικό κτλ. Πραγματα δηλαδή που δεν μπορείς πάντα να καταλάβεις από μια συνάντηση ή ένα open day.

Εχω ήδη βρει παρόμοια θέματα στο Forum αλλά είναι αρκετά παλιά και θα με ενδιέφεραν πιο πρόσφατες πληροφορίες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ο γιος μου ξεκινησε την Δ' Δημοτικου στην Ελληνοαγγλικη Αγωγη, πάει εκει απο το νηπιαγωγειο. Ειμαστε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι με το σχολειο.

Υπαρχουν καποιες αστοχιες (π.χ. ενω κανουν 1 ωρα Αγγλικα την ημερα απο το νηπιαγωγειο δεν θεωρω οτι το επιπεδο ειναι οπως θα επρεπε λογω της δασκαλας Αγγλικων τα τελευταια 2 χρονια). Παρατηρησαμε περισυ οτι δεν υπηρχε ενιαια γραππη του σχολειου στην διδασκαλια των Αγγλικων. Θεωρω οτι φετος (με αλλο δασκαλο Αγγλικων) θα βελτιωθουν τα πραγματα.

Τα παιδια δεν τα φορτωνουν (στις μικρες ταξεις που ξερω) και θεωρω οτι ακαδημαϊκά γίνεται καλη δουλειά.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εάν θέλετε να αναζητήσετε πληροφορίες σε αυτό το θέμα υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης μέσα στο εκάστοτε θέμα, ενόσω το διαβάζετε:

 

image.png.f45d9f5a4282e92f647b34a7b037cb07.png

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2018 at 4:48 PM, vvassoula said:

 

Ο γιος μου ξεκινησε την Δ' Δημοτικου στην Ελληνοαγγλικη Αγωγη, πάει εκει απο το νηπιαγωγειο. Ειμαστε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι με το σχολειο.

Υπαρχουν καποιες αστοχιες (π.χ. ενω κανουν 1 ωρα Αγγλικα την ημερα απο το νηπιαγωγειο δεν θεωρω οτι το επιπεδο ειναι οπως θα επρεπε λογω της δασκαλας Αγγλικων τα τελευταια 2 χρονια). Παρατηρησαμε περισυ οτι δεν υπηρχε ενιαια γραππη του σχολειου στην διδασκαλια των Αγγλικων. Θεωρω οτι φετος (με αλλο δασκαλο Αγγλικων) θα βελτιωθουν τα πραγματα.

Τα παιδια δεν τα φορτωνουν (στις μικρες ταξεις που ξερω) και θεωρω οτι ακαδημαϊκά γίνεται καλη δουλειά.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά, η δυσαρέσκειά σου αφορά την συγκεκριμένη δασκάλα, πράγμα που μπορεί να συμβεί σε όλα τα σχολεία ( να σου τύχει "κακος" δάσκαλος).  Απο την συμπεριφορά του σχολείου είσαι ευχαριστημένη; Γιατί ένα αρνητικό σχόλιο που άκουσα και με έβαλε σε σκέψεις είναι οτι το βλέπουν περισσότερο σαν "επιχείρηση"  και λιγότερο σαν εκπαιδευτικό οργανισμό. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Emmy79 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά, η δυσαρέσκειά σου αφορά την συγκεκριμένη δασκάλα, πράγμα που μπορεί να συμβεί σε όλα τα σχολεία ( να σου τύχει "κακος" δάσκαλος).  Απο την συμπεριφορά του σχολείου είσαι ευχαριστημένη; Γιατί ένα αρνητικό σχόλιο που άκουσα και με έβαλε σε σκέψεις είναι οτι το βλέπουν περισσότερο σαν "επιχείρηση"  και λιγότερο σαν εκπαιδευτικό οργανισμό. 

 

Δεν εχω παραπονα απο την συμπεριφορά του σχολείου και απορώ με το σχόλιο που άκουσες.

Εχω πάμπολλα παραδείγματα που αποδεικνύουν το αντίθετο ....

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/1/2018 at 4:06 PM, cateyes said:

Πέρασε πολύς καιρός από τότε που έψαχνα στις σελίδες αυτές ιδιωτικό σχολείο για τον γιο μου. 7 χρόνια μετά συνεχίζουμε στο ίδιο σχολείο (γυμνάσιο) που ο γιος μου πήγε δημοτικό. "Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου". Είχαμε καλές και κακές στιγμές στο σχολείο αυτό, η γενική εικόνα όμως είναι καλή. Γι αυτό και το επιλέξαμε και στο Γυμνάσιο. Σίγουρα δεν είναι όλα αυτά που υπόσχεται και διαφημίζει, οπωσδήποτε όμως παρέχει τα 2/3 αυτών και πιστέψτε με, είναι πάλι πολλά. Για παράδειγμα, στις ξένες γλώσσες γίνεται καλή δουλειά, αλλά όχι η δουλειά που διαφημίζει. Βεβαίως, εξαρτάται και από τη δυναμική του παιδιού. Δίνει ευκαιρίες για προετοιμασία σε διαγωνισμούς (στα μαθήματα, στις ξένες γλώσσες, στον αθλητισμό, στη ρομποτική, στο επιχειρείν κλπ. κλπ. και πολλά κλπ.), έχει αμέτρητους ομίλους, ακαδημίες από το προνήπιο μέχρι την γ' λυκείου, αλλά αν το παιδί δεν έχει τον ζήλο, απλά δεν ασχολείται. Είναι οργανωμένο σχολείο, απαιτητικό και ανταγωνιστικό και σίγουρα δεν απευθύνεται σε παιδιά που με την ελάχιστη προσπάθεια περιμένουν μεγάλους βαθμούς. Αυτό δεν συμβαίνει. ΟΙ βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο, είναι όμως απολύτως αντιπροσωπευτικοί του επιπέδου του παιδιού και θεωρώ δίκαιοι. Αν περιμένετε τα 10 στο Δημοτικό και τα 18-20 στο Γυμνάσιο με παιδιά μέτριας προσπάθειας και απόδοσης, απλά μην τα στέλνετε στο σχολείο αυτό. Σκεφτείτε ότι και στην 1η συνάντηση με τον κ. Λιναρδάτο και τους γονείς της Α΄Γυμνασίου, ήταν το πρώτο πράγμα που μας είπε. "Μην περιμένετε υψηλούς βαθμούς. Βάζουμε τους χαμηλότερους από δημόσια και άλλα ιδιωτικά, ωστόσο να είστε σίγουροι ότι έχουμε και έχετε την πραγματική εικόνα του παιδιού σας, δουλεύουμε πάνω στις αδυναμίες του και τα φτάνουμε στο μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα". Και είναι αλήθεια αυτό, το βίωσα 6 χρόνια. Παρότι το παιδί μου είναι καλός μαθητής (ιδίως στα θετικά), ωστόσο δεν είναι άριστος. Δεν παραπονέθηκα ποτέ για τους βαθμούς, γιατί ξέρω ότι είναι δίκαιοι. Και παρά τα πάρα πολλά τεστ, διαγωνίσματα, φόρτο εργασίας, ο γιος μου ήθελε πολύ να συνεχίσει εκεί και στο Γυμνάσιο και είναι πολύ χαρούμενος. Αν και δεν είναι μαζί με τους συμμαθητές του από το Δημοτικό, γιατί στο Γυμνάσιο έγινε ανακατανομή των παιδιών από όλα τα τμήματα Και έτσι πράξαμε. Πιστεύω ορθά, βεβαίως θα σας πω μετά από 5 χρόνια που θα δίνει πανελλαδικές. Καταλήγω λοιπόν πως ιδανικό σχολείο δεν υπάρχει, εξαρτάται από τα κριτήρια που θέτει κάποιος που αναζητεί ιδιωτικό σχολείο. Τα κριτήρια τα δικά μου για παράδειγμα δεν είναι ίδια με τα κριτήρια ενός άλλου γονιού με άλλες προτεραιότητες, επομένως κάνετε την έρευνά σας, αποφασίστε όμως όχι με βάση αυτά που διαβάζετε, αλλά με βάση τις δικές σας προτεραιότητες και το δικό σας ένστικτο. Καλή συνέχεια.  

 

ήθελα να γράψω το γιό μου στο σχολείο αυτό.

θα εμπαινε από δημόσιο σχολείο στη 3η δημοτικού. του έκαναν ένα τεστ αξιολογήσης το Μαίο που πήγαινε β δημοτικού και μας είπαν ότι το επίπεδο του δεν είναι για το σχολείο τους και δεν μπορουν να τον δεχτούν. ότι δε ξέρει να γράφει, να διαβάζει ότι έχει πάρα πολλα κενά και ότι έχει μαθησιάκες δυσκολίες.

 

Οτι επιχειρήματα κι αν τους είπα για να τον πάρουν (και είπα πολλά) ήταν ανένδοτοι.

 

Αναγκάστικα να κάνω ίδιαιτερα στο παιδί καλοκαιριάτικα γιατί με αυτά που μου είπαν έπαθα σοκ.

Η δασκάλα του δημοτικού μου έλεγε ότι είναι στους 5 καλύτερους της τάξης. Η δασκάλα που του έκανε καθημερινή μελέτη το χειμώνα

επίσης δεν έβλεπε τίποτα από αυτά που περιέγραφαν.

 

Βρεθηκα σε σύγχυση και υπέβαλλα το παιδί σε ενα σωρό αξιολογήσεις μετα.

Το κέντρο ειδικής αγωγής που τον πήγα μου είπε ότι δεν έχει τίποτα απο αυτά που μου περιέγραψαν.

 

 

Και άλλες 2 που του έκαναν ιδιαίτερα το καλοκαίρι γιατί αλλάξα δασκάλους επίσης είπαν ότι δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα.

 

Ο φετινός του δάσκαλος μιλάει για έναν μαθητή πάνω από το μέσο όρο σε αντίληψη και γνώσεις.

Ότι είναι επίσης από τους καλύτερους της τάξης, και ότι δε βλέπει καμία μαθησιάκη δυσκολία και άδικα τον τρέχω.

 

Δεν ξέρω τι επίπεδο θέλουν αλλά ένα παιδάκι β δημοτικού θα είχε χρόνο να τους προλάβει ότι κενά και να είχε πιστεύω.

Γιατί ήταν πιο πίσω στην ύλη από αυτούς όχι όμως επειδή εφταιγε αυτός.

 

Τους ζήτησα να του δώσουν μια ευκαιρία, να ξεκινήσει κι αν δεν τραβάει θα τον έπαιρνα αλλά δεν δέχτηκαν.

Με στεναχώρησε πάρα πολύ η στάση τους, κι ακόμα περισσότερο στεναχωρέθηκε και ο γιός μου από την απόρριψη τους.

Επεξεργάστηκαν by chrimai

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Chrime, με προβλημάτισε η εμπειρία σου. Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο σχολείο. Όμως γενικά το πώς δέχονται τα παιδιά τα ιδιωτικά σχολεία με έχει απασχολήσει πολλές φορές και το είχα ψάξει όταν είχα τον γιο μου στην πρώτη δημοτικού και είχαμε ενημερωθεί ότι είμαστε σε λίστα .... αναμονής (λογικό), την οποία όμως δεν είχα δει ποτέ. Δηλαδή είχα την εντύπωση ότι περιμέναμε, μήπως ο ιδιοκτήτης βρει κάποιον 'καλύτερο'. Και μη φανταστείς ότι ήταν και κανένα σχολείο από τα 'διάσημα'. 'Ένα σχολείο γειτονιάς ήταν. Μπορούσαν να μου πουν κάτι τύπου, παίρνουμε 25 παιδάκια, είστε το 28ο, έχουμε εγγραφές μέχρι τότε, την επόμενα μέρα θα ξέρουμε πόσα παιδιά θα πάρουμε από τη λίστα αναμονής μας.  Όμως όχι, όλα ήταν αόριστα και φυσικά νόμιμα γιατί δεν έχω βρει κάπου να ρυθμίζεται το θέμα. 

 

Το πρόβλημα επιτείνεται στις ενδιάμεσες τάξεις, για τις οποίες στην καλύτερη περίπτωση υπάρχουν εξετάσεις.

Σε μεγάλο ιδιωτικό σχολείο που ξέρω, τα παιδιά δίνουν εξετάσεις, μπαίνουν σε σειρά κατάταξης και μετά τις εγγραφές οι θέσεις δίνονται με τη σειρά αυτήν. 

Όταν αλλάξαμε σχολείο, ρώτησα στο νέο σχολείο πώς μπορούν να έρθουν τα παιδιά, μου είπαν ας έρθουν να τα δούμε. Πήγαμε, έκαναν κάτι σαν αξιολόγηση, μας τηλεφώνησαν, πήγαμε και τα γράψαμε. Στη μέση της χρονιάς διαπίστωσα ότι άλλα παιδιά είχαν δώσει εξετάσεις. Εμάς μας ήθελαν, για κάποιον συγκεκριμένο λόγο, και μας πήραν. Τι να πω,  χάος. 

 

Το να έχει ένα παιδί μαθησιακές δυσκολίες είναι συνηθισμένο και καλύτερα ένα σχολείο να πει από την αρχή ότι δεν μπορώ να το βοηθήσω το παιδί αυτό. Το δικό μας σχολείο, όταν υποψιαστεί κάτι τέτοιο, ζητάει γνωμάτευση λογοπεδικού, δεν λέει έτσι πρόχειρα και στο πόδι ότι το παιδί έχει μαθησιακά. 

Η μεγάλη μου απορία βέβαια είναι τι κάνει αν προκύψει κάποιο μαθησιακό στη συνέχεια. Γιατί πολλά μαθησιακά φαίνονται αργότερα, στο τέλος του δημοτικού. Εκεί, ο Θεός βοηθός. 

 

Τέλος πάντων, αφού δεν το ήθελαν το παιδί, είχαν κάθε δικαίωμα να μην το δεχτούν, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για το παιδί. Απορώ μάλιστα που εσύ έκανες τόσες προσπάθειες να το πάρουν. Εγώ με την πρώτη θα είχα φύγει.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχετε εμπειρία ή πληροφορίες για το δημοτικό σχολείο του ΙΝ Μεταμόρφωσης Σωτήρος Βριλλησίων;

Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας για την Ελληνοαγγλική Αγωγή, Ιόνιος Σχολή, Ουρσουλίνες και Διονύσιος Σολωμός, όχι τόσο για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά για όλα τα υπόλοιπα (συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού, ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, κτλ.)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παρακαλώ θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ιδιωτικά σχολεία Άγιος Παύλος (Πατήσια) και Μάνεσης (Νέο Ηράκλειο). Είναι στην ίδια οικονομική κλίμακα και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την δουλειά που κάνουν. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 9:14 PM, peiAl said:

Καλησπέρα σας! Έχετε εμπειρία ή πληροφορίες για το δημοτικό σχολείο του ΙΝ Μεταμόρφωσης Σωτήρος Βριλλησίων;

Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας για την Ελληνοαγγλική Αγωγή, Ιόνιος Σχολή, Ουρσουλίνες και Διονύσιος Σολωμός, όχι τόσο για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά για όλα τα υπόλοιπα (συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού, ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, κτλ.)

Ευχαριστώ πολύ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!απ ο,τι καταλαβαίνω κινούμαστε στην ίδια περιοχη και ψάχνουμε στα ίδια σχολεία.θα σου πω τι έχω ακούσει επειδή ρωτάω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ και μαζεύω πληροφορίες.πρόσφατα γνώρισα μητέρα που στέλνει το παιδί της στο σχολείο του ιερού ναού μεταμορφώσεως στο νηπιαγωγειο,ΜΟΥ είπε ότι είναι πολυ ευχαριστημενη,κανουν πολλα πραγματα,τα παιδακια ειναι πολυ χαρουμενα και ειναι παρα πολυ οικονομικο σχολειο.εγω δεν θα το κοιταξω απλα αναφερω τι ακουσα.Για την ιονιο μου εχουν πει οτι ειναι σχολειο που εχει μεινει λιγο πίσω,ότι γενικά δεν τους ενδιαφέρει να εστιάσουν στις διαφορετικές προσωπικότητες των παιδιών και κάπου άκουσα ότι έχουν προβλήματα με το προσωπικό τους εξαιτίας καθυστερημένων πληρωμών κι αυτό φυσικά προκαλεί δυσαρέσκεια. Πήγα στις ουρσουλινες,γενικά φαίνεται ένα μαζεμένο και οικογενειακό σχολείο,με χαρουμενα παιδακια (έκανα 3 ραντεβου) και φυσιολογικούς γονείς κι όσους ρώτησα έξω που έφερναν τα παιδιά τους ευχαριστημένοι ήταν.Έχω μιλήσει,όμως,και με μητέρα που ζητά γενικά πιο πολλά από ένα ιδιωτικό και από αυτά που μου περιέγραψε καταλαβαίνω ότι είναι ένα πολύ καλά οργανωμένο σχολειο χωρίς,όμως,το κάτι ξεχωριστό. Ήμουν κοντά στο να διαλέξω τις ουρσουλινες,όμως κάτι με σταματούσε.Επίσης,βρίσκω τρελό το κόστος του σχολικού τους.στην ελληνοαγγλικη Αγωγή δεν μου κλείνουν καν ραντεβού γιατί έχουν τελειώσει τις εγγραφές από πέρυσι για το 2019. Θα κάνω ραντεβου σε "Διονύσιος Σολωμός",ζαγοριανακο,αργυρη-λαιμου και Πλάτωνα και το Athener Schule. Επίσης μια παράκληση,όλες οι μανούλες που αναζητουσατε πληροφορίες και τελικά καταλήξετε κάπου ΑΣ γράψετε τις εντυπώσεις σας. Πάντως,είναι γεγονός ότι επειδή ρωτάω παντού,για το ίδιο σχολειο μπορείς να ακούσεις πολλές διαφορετικές απόψεις,εξαρτάται και τι ζητάει κάθε γονιός.

Επεξεργάστηκαν by strada
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 Καλησπέρα σας , 

Πηγαίνω το παιδί μου στον Αυγουλέα Λιναρδάτο από πρώτη Δημοτικού και στην Τετάρτη που βρίσκεται τώρα, είμαι πολύ απογοητευμένη από το επίπεδο γνώσεων που προσφέρουν με αυτά που διαφημίζουν και υπόσχονται. Είναι καθαρά προσωπική άποψη και ίσωςκαι σε ποιους δασκάλους θα πέσεις,  αλλά τα τελευταία δύο χρόνια , απογοητεύομαι όλο και περισσότερο για το μαθησιακό και εκπαιδευτικό επίπεδο, σύμφωνα με όσα υποτίθεται προσφέρουν , τα δίδακτρα που πληρώνεις και τι ουσιαστικά συμβαίνει. Επειδή αισθάνομαι ότι τελικά πληρώνεις το "Όνομα" που έχει ως Ιδιωτικό σχολείο, σκέφτομαι σοβαρά να τον αλλάξω γιατί έχουν απαιτήσεις χωρίς όμως να γίνεται σωστή δουλειά στο σχολείο με αποτέλεσμα να θέλει δουλειά στο σπίτι. Και σας το λέει μία μητέρα που έχει άριστο μαθητή μέχρι στιγμής σύμφωνα πάντα με τους δασκάλους του στον Αυγουλέα. Τα δευτερεύοντα μαθήματα .....απογοήτευση όπως πληροφορική, ρομποτική , καλλιτεχνικά, λογοτεχνία κλπ. ! Αγγλικά χαμηλού επιπέδου και σε μεγαλύτερες τάξεις μάλλον θα χρειαστεί και εξωτερική βοήθεια . 

 

Τέλος Πάντων , επειδή σκέφτομαι σοβαρά να πάει σε κάποιο ιδιωτικό φθηνότερο και να προσφέρω αυτά τα χρήματα σε εξωτερικές δραστηριότητες και ιδιαίτερα που θα κάνουν δουλειά ουσιαστική , θα ήθελα να ρωτήσω γονείς που πηγαίνουν τα παιδιά τους σε Νέα Παιδεία , Τσιαμούλη ή κάποιο ιδιωτικό σχολείο κοντά στα Δυτικά Προάστια, απόψεις για το σχολείο που πηγαίνουν και τι πραγματικά προσφέρει ασχετα με τι διαφημίζει . 

 

Σας ευχαριστώ πολύ .

Επεξεργάστηκαν by VANILIA123M
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Θέλω τη βοήθεια σας.

Ο γιος μου το Σεπτέμβρη θα πάει Α Δημοτικού και έχω καταλήξει να τον στείλω σε ιδιωτικό. 

Σε 2 χρόνια ακολουθεί και η κόρη μου.

Είχα καταλήξει σε 3 σχολεια.Στο Χατζηβεη δυστυχώς δεν υπάρχουν θέσεις.

Οι εναλλακτικές μου είναι Εκπαιδευτηρια Ζαγοριανακου και Μανεση. Έχει κάποια μαμά άποψη για κάποιο από αυτά?

Το δεύτερο είναι πολύ πιο κοντά στο σπιτι και λίγο πιο οικονομικό αλλά το δεύτερο με κέρδισε περισσότερο αλλά το παιδί θα είναι μια ώρα πήγαινε και μια ώρα γυρνα στα σχολικά συν τη διαφορά κόστους ×2 σε λίγο καιρό.Τουλαχιστον αν κάποια μαμά ξέρει να με βοηθήσει για κάποιο ώστε να δω αν αξίζει να τα πάω αυτόν Ζαγοριανακο η αν ξετει και πως είναι τα πράγματα στο Μανεση θα μου ήταν χρήσιμο.Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites

On ‎27‎/‎1‎/‎2019 at 9:54 ΜΜ, Mar ser είπε:

Ζαγοριανακος η Μανεσης?

Όποια πληροφορία για κάποιο από αυτά θα είναι χρησιμη

Στα εκπαιδευτήρια Μάνεση πηγαίναμε στα νήπια, αλλά δε ξέρω γιατί μας είπανε να μας παίρνει το σχολικό λεωφορείο στις 6,30 το πρωί (πολύ βάρβαρο δε νομίζετε;). Αναγκάστηκα και τον πήγαινα εγώ γιατι με το αμάξι μιλάμε για μόλις 20 λεπτά. Δηλαδή το παιδί τι θα έκανε μέσα στο σχολικό λεωφορείο κοντά στις 2 ώρες. Θυμάμαι κάποιες φορές που τύχαινα το σχολικό μπροστά μου κι έβλεπα τα μεγάλα παιδιά στη πίσω γαλαρία να παίζουν χαρτιά ή κάτι παρεμφερές.

Στην επιστροφή πάλι κάνανε 1,30 ώρα δηλαδή από τις 2 που σχολάγανε έφτανε σπίτι στις 3,30 (πολύ κακό για ένα παιδάκι τόσες ώρες μέσα στο σχολικό).

Στα νήπια υπάρχουν δυο τμήματα των 15 ατόμων και μία νηπιαγωγός στο καθένα. Στη Α Δημοτικού υπάρχουν δύο δασκάλες  για τα δυο τμήματα αλλά δε συνεχίσαμε εκεί. Φροντίσετε να μάθετε πόσα παιδάκια είναι σε κάθε τάξη (νομίζω ότι είναι πάνω από 20 αν και η αίθουσα χωράει περισσότερα). Ευτυχώς εκεί που πηγαίνουμε φέτος είναι μια δασκάλα για 14 παιδάκια και πολύ πιο κοντά μας.

Δυστυχώς δεν έχω να σας πω κάτι παραπάνω για το Δημοτικό αλλά να ελέγξετε τις αναλογίες. Πολλά σχολεία έχουν πχ 25 παιδιά σε μία τάξη αλλά με δύο δασκάλες στο ίδιο τμήμα το οποίο κατά τη γνωμη μου δεν είναι σωστό γιατί απλά η δευτερη δασκάλα έχει μόνο υποστηρικτικό ρόλο στην ταξη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Yorgos35 είπε:

Στα εκπαιδευτήρια Μάνεση πηγαίναμε στα νήπια, αλλά δε ξέρω γιατί μας είπανε να μας παίρνει το σχολικό λεωφορείο στις 6,30 το πρωί (πολύ βάρβαρο δε νομίζετε;). Αναγκάστηκα και τον πήγαινα εγώ γιατι με το αμάξι μιλάμε για μόλις 20 λεπτά. Δηλαδή το παιδί τι θα έκανε μέσα στο σχολικό λεωφορείο κοντά στις 2 ώρες. Θυμάμαι κάποιες φορές που τύχαινα το σχολικό μπροστά μου κι έβλεπα τα μεγάλα παιδιά στη πίσω γαλαρία να παίζουν χαρτιά ή κάτι παρεμφερές.

Στην επιστροφή πάλι κάνανε 1,30 ώρα δηλαδή από τις 2 που σχολάγανε έφτανε σπίτι στις 3,30 (πολύ κακό για ένα παιδάκι τόσες ώρες μέσα στο σχολικό).

Στα νήπια υπάρχουν δυο τμήματα των 15 ατόμων και μία νηπιαγωγός στο καθένα. Στη Α Δημοτικού υπάρχουν δύο δασκάλες  για τα δυο τμήματα αλλά δε συνεχίσαμε εκεί. Φροντίσετε να μάθετε πόσα παιδάκια είναι σε κάθε τάξη (νομίζω ότι είναι πάνω από 20 αν και η αίθουσα χωράει περισσότερα). Ευτυχώς εκεί που πηγαίνουμε φέτος είναι μια δασκάλα για 14 παιδάκια και πολύ πιο κοντά μας.

Δυστυχώς δεν έχω να σας πω κάτι παραπάνω για το Δημοτικό αλλά να ελέγξετε τις αναλογίες. Πολλά σχολεία έχουν πχ 25 παιδιά σε μία τάξη αλλά με δύο δασκάλες στο ίδιο τμήμα το οποίο κατά τη γνωμη μου δεν είναι σωστό γιατί απλά η δευτερη δασκάλα έχει μόνο υποστηρικτικό ρόλο στην ταξη.

 

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!+

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...